agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen semuca

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-02-2013, 19:54   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-03-2012
NFT Sistem

Herkese Merhaba,

NFT hakkında arastırma yapıyorum ancak yanıtını veya gorselini bulamadıgım bir konu var. Belki mevcutta yanıtı vardır ancak anlayısınızla beni o linke gondermenizi ve sorumu yanıtlamanızı rica ediyorum.

Yurtdisindaki NFT uygulamalarında sıra sıra dizilmis hatlar var. Aralarında bosluk bulunmuyor. Ayrıca hasat icin de kanal komple sistemden cıkartılıyor. Bu sistemin seranın kullanım alanını genislettigi kesin.

Burada tam olarak anlayamadıgım; beslemenin ana koridorda tahliyenin de seranın duvarına sıfır noktada oldugu belli. Ancak hasat için kanal sistemden cıkartılırken kanalın su tahliyesi nasıl yapılıyor ve sisteme baglantısı nasıl?

Verdiginiz bilgiler icin simdiden tesekkurler.

Serhat

Eklenen Resimler

blnturkek beğendi.
semuca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 20:44   #2
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
nft sistem marul yetiştirciliği için çok uygun bit sistem
bir arkadaşım ın serası bu şekilde nft deyil
daha ziyade büyük tepsiler düşünün ,besin suyu filim şekilinde çok ince yayılmış şekilde sürekli sitemde akış var,kıvırcık fideleri perlite konmuş bildiğiniz pet bardaklarda kıvırcıklar dikili ,iki sefer besin deyişikliği kıvırcıklar kesime hazır
sizin bahsettiğiniz bu resimden çok şey anlamadık
ama bir yerde görmüştüm!!!!!buraya dikkat et
adamlar serayı tamamen kıvırcıkla doldurmuşlar ,seranın kenarlarında iki tekerin **** rulmanın gezeceği gibi ray döşemişler
ortaya üzerinde gezebilceği oturak sistemi koymuşlar
rayın ileri geri gitmelrini ve sağ sola müdhale ile işlerini yapıyorlar
serayı bu sistemin üzerinden kıvırcıkların 10 cm üzerinde gidip geliyorlar
bu sistem nerde deseniz sanırım avrupa ülkesi youtube bir yerde)
http://www.uzumsu.com/dosyalar/cilek...gulamalari.pdf

Düzenleyen idris şenol : 20-02-2013 saat 21:00 Neden: eklenti
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 20:47   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi semuca Mesajı Göster
Herkese Merhaba,

Burada tam olarak anlayamadıgım; beslemenin ana koridorda tahliyenin de seranın duvarına sıfır noktada oldugu belli. Ancak hasat için kanal sistemden cıkartılırken kanalın su tahliyesi nasıl yapılıyor ve sisteme baglantısı nasıl?

Verdiginiz bilgiler icin simdiden tesekkurler.

Serhat
Kanalların gideri tek bir ana hatta toplanıyor o hat tanka gidiyor. Sistem kapatılınca tankta toplanabilir sular. Yani kanalların su tahliyesi zaten cazibe ile olduğundan bir sorun yok

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 23:20   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
MGS by Hortiplan - YouTube
hydroponic lettuce automation - YouTube

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 19:13   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankafar Mesajı Göster
Kanalların gideri tek bir ana hatta toplanıyor o hat tanka gidiyor. Sistem kapatılınca tankta toplanabilir sular. Yani kanalların su tahliyesi zaten cazibe ile olduğundan bir sorun yok
Sayın ankafar,

Yanıtınız icin tesekkurler.

Sistem kapatılsa dahi kanal icerisinde su kalacaktır diye dusunuyorum. Cunku borulardan 2-3 cm derinlikle su akması icin tahliye tarafında engel olmalı. Bu suyun da tanka aktarılması icin sera duvarına sıfır olan yerde mudahale lazım sanırım.

Demek istedigim; sayın envorun yaptıgı boru sistemlerinde reduksiyon ile su seviyesi ayarlanabiliyor. Istenirse komple bosaltılabiliyor. Ancak, sera duvarına dayanmıs bir sistemde boru icindeki su nasıl bosaltılacak.Anlayamadıgım kısım bu.

Yanıtlarınız icin simdiden tesekkurler.

semuca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 20:37   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi semuca Mesajı Göster
Sayın ankafar,

Yanıtınız icin tesekkurler.

Sistem kapatılsa dahi kanal icerisinde su kalacaktır diye dusunuyorum. Cunku borulardan 2-3 cm derinlikle su akması icin tahliye tarafında engel olmalı. Bu suyun da tanka aktarılması icin sera duvarına sıfır olan yerde mudahale lazım sanırım.

Demek istedigim; sayın envorun yaptıgı boru sistemlerinde reduksiyon ile su seviyesi ayarlanabiliyor. Istenirse komple bosaltılabiliyor. Ancak, sera duvarına dayanmıs bir sistemde boru icindeki su nasıl bosaltılacak.Anlayamadıgım kısım bu.

Yanıtlarınız icin simdiden tesekkurler.
Name:  7251828952_51a83134f5.jpg
Views: 2706
Size:  44.2 KB

Nft de suyun akışı eğimle sağlanır sonuçta fotoda gider kısmı gözüküyor. Tahliye tarafında neden engel oması gerektiğini anlamadım açıkçası. hatta olmamalı bence 3 cm fazla.

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 19:48   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
3-4cm derinlikte olan sistemin adı DFT dir.
Eğimsiz yapılır.
Elektrik kesilmelerine karşı NFTye göre daha dayanıklıdır.

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2019, 16:46   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2019
Arkadaşlar herkese merhaba bende nft sisteminde marul yetiştiricem biraz araştırdım fakat anlayamadığım bi kaç nokta var beni aydınlatırsanız sevinirim
Borulardan suyun tahliyesi icin eğim ver diyolar eğim verince basta ve sonda su seviyeleri farkli oluyor buda fide kokleri birisi suyun icinde kaliyo diğeri asılı kaliyo besin alamiyo yardimci olursanız sevinirim

Odesa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2019, 18:10   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2014
Ben eğimli yapıyorum.
Topraklı maruldan yetişme süresi olarak çok farklı değil belki üç beş gün ( ideal olana göre) daha erken yetişir. Bizim erkenciligimiz fidelikten dolayıdır. Topraktaki 50 günde yetişirse bizimki en iyi ihtimalle 45 günde yetişir. Bu sürenin 20 günü fidelikte 25 günü serada geçer. İşte fark burada. Siz her ay ürünü fidelikten sayesinde alırsınız.
Şimdi sizin sorunuza gelelim.
Siz fideciden aldığınız fideyi sisteme kıyamazsıniz. Koyarsaniz yukarıda söylediğimiz sıkıntıyla karşılaşırsınız. Gideliginizi aktif kullanırsanız zaten köklü ve büyük olacağı için bu sorunlar olmaz.

arslanereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2019, 18:39   #10
Yeni Üye

Arslanereli sizin sistemde besin cozeltisi sürekli devirdaim mi yapiyo ?

Eski 27-02-2019, 18:42   #11
Ağaç Dostu

Evet eğimli ve besin çözeltisi hareketli. Kışın ya da havanın soğuk olduğu zamanlarda 15 dakika çalışır 15-30-45-60 dakika durur durma zamanı havanın durumuna bağlı sıcak havalarda sürekli döner

Eski 27-02-2019, 20:29   #12
Yeni Üye

Sistem durduğu zaman kök askıda olduğu icin bitki besin alamiyicak besin alamadığı icin kök kurumuyomu arslanereli yanlismi biliyorum yanlışsa duzeltin lütfen

Eski 27-02-2019, 21:00   #13
Ağaç Dostu

12 metre benim boruların boyu. Siz suyu kesseniz bile kök arasında şu kalıyor sıkınti yok zaten siz de 15- 60 dakika arasında kökler arasındaki su koruyacak kadar sıcak zamanda suyu sürekli veriyorsunuz. Ben suyu kesince borulardaki suyun süzülmesi ürünün büyüklüğüne göre 30 dakika ile 120 dakika arasında bir zaman aliyor. Kısaca rahat olun hiçbir şey olmuyor. Bugunku havalarda 15 dakika su basıp 30 dakikadirduruyorum.

Eski 27-02-2019, 21:54   #14
Yeni Üye

Arslanereli o zaman dft sistemiyle nft sistemi arasında ki fark ne sadece eğimmi anlamadım

Eski 27-02-2019, 22:04   #15
Ağaç Dostu

Dft nft kavram karmasına pek girmem. Egimsi yapıp borular içinde su bıraktım tek artısı daha küçük fide koyabildim sisteme süngerler filan sıkıştırarak veya sepet bardakla. Hem maliyet ve işçilik arttı hem de daha küçük fide koyduğum için yetişme süresi uzadi. 300 metrede 20 gün tutabilecehim fideler 2000 metre yer işgal etti. Bir yılda 8-10 dönem ürün alabilecek iken 5-6 döneme düştü. Tek artısı elektrik kesintisi durumunda ürünler sıkıntı yaşanmaması. Fakat elektrik kesintisi eğer soğuk mevsimlerde ise boruda su kalması güzel ama şu kalmasa da soğuk olmasından dolayı sıkıntı yaşamadım. Sıcak mevsimlerde elektrik kesintisi olursa boruda su kalması daha büyük sıkıntı çünkü seranın da etkisiyle su sıcaklığı 45-50 dereceye çıkıyor hareketsiz su daha çok ısınıyor elektrik geldiğinde haşlanmış koklerle başbaşa kalıyorsunuz. Ben denedim yaşadım bunu böyle biliyorum. Ve tüm sistemlerimi de eğimli yapıyorum.

Eski 28-02-2019, 13:10   #16
Yeni Üye

Arslanereli verdiginiz bilgiler cok değerli teşekkür ediyorum fakat hem eğim verip hemde borularda su nasil birakiyosunuz eğimli olduğu icin su tahliye olmuyormu bide sisteminizin resmi varsa bizimle paylaşırmısınız

Eski 28-02-2019, 14:00   #17
Ağaç Dostu

Dostum 12 metre boyda 20 cm eğim ver. Ürün orta boya gelince bir uçtan giren suyun diğer uçtan çıkması 16 dakika sürüyor. Kökler suyun önünde set oluşturup suyun akışını engelliyor bu da suyun boruda kalmasını sağlıyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024