agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen encarte
  • 1 Gönderen İsmail Kuzucu
  • 1 Gönderen Doku_Kültürcü
  • 1 Gönderen devrann

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-11-2018, 05:37   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2011
Growtech 2018 (Topraksız tarım hakkında görüşmeler)

Herkese merhabalar.

Uzun süredir topraksız tarımı araştırıyorum. Hobi **** amatör olarak düşünmüyorum. Eğer yapabileceğime inanırsam en azından deneme amaçlı küçük bir sera kurmak istiyorum. Başarabilirsem takip eden yıllarda da büyütmeyi düşünüyorum. Bu nedenle topraksız tarım ile ilgili olan hangi firmalar ile görüşmem gerekli. Firma isimleri verebilirmisiniz?

Şimdiden teşekkürler.

encarte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 21:08   #2
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Konu dışı olacak ama, fuara başka gidecek varsa buluşabiliriz.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2018, 12:36   #3
Ağaçsever

Fuara girdim ilk konuştuğum kişi; "Ben Mustafa KOÇ'un bile vazgeçmesini sağladım. Sen hiç bulaşma " dedi. Sonraki psikolojiyi ve o psikoloji ile fuar gezintisini sen düşün..

aydemiraydın beğendi.
Eski 03-12-2018, 13:59   #4
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi encarte Mesajı Göster
Fuara girdim ilk konuştuğum kişi; "Ben Mustafa KOÇ'un bile vazgeçmesini sağladım. Sen hiç bulaşma " dedi. Sonraki psikolojiyi ve o psikoloji ile fuar gezintisini sen düşün..
elindeki parayı bari batırma. doğru söylemiş .

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2018, 14:22   #5
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Yani ben anlamıyorum bu işi yurt dışındakiler yapıyorda biz neden yapamıyoruz neden daha başlamadan vazgeçiyoruz? Nerede hata yapıyoruz? Bu konuda yorumlarınız nelerdir??

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2018, 15:49   #6
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
İlk günü hariç her gün oradaydık. Topraksız tarımda 5-6 firma vardı. Özellikle firmaların birisi özel ışıklandırmalı polikarbon sera ve tüm ekipmanları vardı. En çok ilgiyi bu firma gördü gibime geliyor yoğun şekilde yabancı müşterileri vardı.

Tartes Tarım ekipçe oradaydı otomasyon sistemleri ön plandaydı. Roanın topraksız çilek ürünü 5-6 poşet olsada vardı.

Çoğu kişi gezmeye gelmiş gibi sadece katalog istemesi bunun yanında son günde peronlardaki üürnleri kapmak için kavga edenler fuar anlayışımızın ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor.

nk_tarim beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2018, 16:17   #7
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Merhaba,

Katılamadığım için büyük kıskançlık yaşadığım organizasyon

Topraksız tarım ile ilgili ilk gün kara propagandası ile ilgili olarak sadece tebessüm edebiliyorum artık...

Temel olarak aslında bir mühendislik tasarımı olan ve ziraat, biyoloji, kimya, makine, elektrik elektronik gibi bir çok disiplini bir arada yoğurmayı gerektiren bir sektöre dair tabii ki ve ne yazık ki Türkiye'de fikirler bu şekilde oluyor. Başarıyı görmek isteyenler NC Tarım, Karadeniz Sera, Mehmet Demiroğlu, Roa Biyoteknoloji, İsmail Kuzucu gibi kişi ve firmaları takip etsin...

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2018, 10:38   #8
Ağaçsever

Maalesef 20 dekar altında bir sera kurmayı düşünüyorsan pek ciddiye alınmıyorsun. gerçi benim 20 dekar sera kuracak maddi gücüm olsa fuarda firma aramaz bu işi ciddi anlamda yapan firmaları çağırır sunum isterdim.

Sanırım bazı firmalar sadece bizde varız demek için gelmişler.

cocopeat tedarikçileri 1-2 dönüm için değil konteyner bazında çalışıyorlar. O yüzden palet bazında tedarik edilebilecek yerlerde bulmak lazım.

Gübreleme sistemleri çok iyi olan çalışmalarda vardı. Ama işi bilen biri için 5 liraya alacağına 1 liraya yapılabilecek sistemlerde vardı.

İlk defa tarım ile alakalı bir fuara katıldım, ama farklı sektörde yüzlercesine. Dünyanın en büyük fuarlarından biri iddaasında bulunan growtech berbattı. Firmalardan aldığı kira bedelli yetmemiş anlaşılan.

Tabi herşey kötü değildi. Akdeniz üni. Prof ahmet bey ile tanışma fırsatım oldu. mükemmel biri ve ilgili. Fuarda topraksız tarımı mutlaka yapmamı en azından denememi söyleyen tek kişiydi. iletişim bilgilerini de verdi. Bu konuda bilgi paylaşabileceğini de iletti. Kendisinden mesleğimden dolayı akdemisyenlik teklifi de almak ayrıca onure etti.

Genel itibari ile bir Antalya havası aldık. Vazgeçtik mi? Hayır.

Eski 04-12-2018, 10:40   #9
Ağaçsever

Son bir şey daha ülkenin en büyük gübre üreticilerinden Gübretaş ise topraksız tarımdan bi'haber. bol bol katalog verip gönderiyor.

Eski 04-12-2018, 13:28   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Yani ben anlamıyorum bu işi yurt dışındakiler yapıyorda biz neden yapamıyoruz neden daha başlamadan vazgeçiyoruz? Nerede hata yapıyoruz? Bu konuda yorumlarınız nelerdir??
Sebepler:
1. Boğulacaksak büyük denizde boğulalım mantığı. Her malzemenin en son modelini, en kalitelisini, en fiyakalısını (doğal olarak en pahalısını) kullanma isteği. Adapazarı'nda kurulan doku kültürü laboratuvarının batma sebebidir. Eski patronum da böyleydi. Doku kültürü laboratuvarı kurmaya başladığında en pahalı ekipmanlara takılmak istedi (mesela 15000$'lık HEPA filitreli çalışma kabini). Daha ucuza yaptırdık, hatta kendimiz yaptık ama patronun gaza gelip (2010-2011 fiyatıyla) 8000TL verip tam elektronik bir otoklav almasına engel olamadım.
Doku kültürü laboratuvarında üretilen bitkilerin dış ortama alıştırılarak çıkartılması gerekir. Patron, Tartes'in kurucusu Prof.Dr. Gazanfer Harzedin'ne gidip büyük bir sera sistemi almak istedi. Gazanfer Hoca "yavaş yavaş ilerle, önce ufak bir sera ile başla" uyarısında bulundu.

2. Konuyla ilgili kitapları, bilimsel yayınları okumuyor olmamız. Bu, lisans diplomasına sahip çiçeği burnunda ziraat mühendisinden Prof.Dr. ünvanlı ziraat mühendisine kadar herkesi kapsar (yüksek lisans tez hocam Prof.Dr. Ali Tanrısever gibi istisnalar kaideyi bozmaz).

3. Alınan sorumlulukla, alınan ücret arasında uçurum olması. Bütün sisteme hakim, bütün teknik bilgilere sahip bir mühendisin aldığı ücretle ekim, dikim, bakım işlerini yapan işçinin aldığı ücret arasında pek fazla bir farkın olmaması. Doktora dereceli bir ziraat mühendisi olarak, sektörden çıktım. Tekstil firmasında çalışıyorum. Patronun oldu-bittisinden, işçinin özensiz çalışması sonucu oluşan hatalardan bıktım, aldığım üç kuruşluk fazla ücretten vazgeçtim.

4. Hollanda'da devlet sera üreticisine destek olurken Türkiye'de bu pek yok. Ziraat fakültesi 3. sınıfta iken banka kredisi çekip sera kuran bir sınıf arkadaşım oldu. Mezuniyetin 18.yılı toplantısında konuştuğumuzda, serayı devretmiş ve kargo firmasında çalışmaya başladığını öğrendim.

5. Fırsatçılık. 1992 yılında yüksek lisansımı tamamladım ve bir mantar misel laboratuvarı kurduk. İlk başlarda işler iyi idi. Sonra misel üretici firma sayısında patlama oldu. Yurt dışından firmalar geldi. Fiyatları o denli aşağı çektiler, o denli promosyon uyguladılar ki buna ayak uyduramadık. Bizim gibi küçük firmalar birer birer çekildiler. Sonrası, rekabet olmayınca tohumluk misel fiyatları tavan yaptı. Şimdi birisi bana gelip "tohumluk mantar miseli üretmek istiyorum" diye söze başladığında, benden "deli misin" sözünden başka bir söz çıkmaz.

6. Kooperatif sorunu. Bir kooperatife üye olmak sizi piyasanın hoyratlığından, manüplasyonlardan bir nebze korur (birbirine kazık atan, kooperatif karalarını hiçe sayıp fırsatı ganimet bilen kişiler her zaman olur ve bunlar gerilim yaratır), kaliteli üretim materyaline hesaplı ulaşmanızı sağlar. Kooperatif şirketi olduğu için kendi tohumunu kendisi üretebilir. Başka bir sorunsa, kooperatif yöneticilerinin yozlaşmaları ve üyelerin çıkarı için değil başkalarının çıkarları için çalışmaya başlamalarıdır.

aydemiraydın beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2018, 15:46   #11
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Son bir şey daha ülkenin en büyük gübre üreticilerinden Gübretaş ise topraksız tarımdan bi'haber. bol bol katalog verip gönderiyor.
Gübretaş firması büyük bir firma ama topraksız tarımla ilgili bir ürünleri yok şu anda.Topraksız tarımla ilgili bir ürün çıkartacak kapasitede ve güçte bir firma satın alımlarla da yapabilir buna ama demek ki bunu şu anda gerek görmüyorlar,en büyük eksiğide piyasada üst segment ürünün bulunmaması bir ara Compo'yu satın alma durumları vardı ama vazgeçildi diye duydum.Bu firma satın alınsaydı topraksız için gübreler gelebilirdi.
Ayrıca Tarım kredi kooperatifi'de bu yıl ilk defa stand açtı fuara.

encarte beğendi.

Düzenleyen devrann : 04-12-2018 saat 15:47 Neden: imla
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024