agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni31Beğeniler
  • 3 Gönderen imih99
  • 3 Gönderen imih99
  • 4 Gönderen imih99
  • 4 Gönderen imih99
  • 1 Gönderen kursun
  • 1 Gönderen imih99
  • 2 Gönderen topraksizmarul
  • 1 Gönderen imih99
  • 1 Gönderen imih99
  • 1 Gönderen beşiktaşlı
  • 2 Gönderen ebalbay
  • 3 Gönderen MaynaVira
  • 1 Gönderen Erdem 01
  • 3 Gönderen MaynaVira
  • 1 Gönderen imih99

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-10-2016, 17:20   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2016
imih99 / Aydınlatma ile topraksız tarım

Merhaba arkadaşlar;
Gerek agaclar.net editorlerine ve gerekse burada bilgi ve tecrübelerini esirgemeyen kudret tezel, ateşkaptan, envor, leventali todor ve adını yazamadığım diğer üyelere çok çok teşekkürler.

İlk olarak 1,5 ay kadar sürekli okuyup video izledim ve küçük bir deneme yapmaya karar verdim tamamen acemice. evin güneş almayan bir odasında marul ve birkaç kış sebzesi denemek istedim. aydınlık olmadığından bayağı riskli bir işe giriştim ama ne yapayım ilkbahara kadar bekleyemedim

Gelişmeleri buradan aktarmaya çalışacağım inşallah, tecrübeli arkadaşlar hatalarım, eksiklerim konusunda yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Yeni başlayacaklar için yaptığım hataları vs burdan zamanla paylaşmaya çalışacağım, teşekkürler...

Eklenen Resimler

imih99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2016, 18:03   #2
Ağaçsever

Besin eriyikleri kudret beyden temin edildi.

Akvaryum pompası + hava pompası + hava taşı + aksesuar = 130 tl

Katı ortam olarak perlit + vermikülit kullanıldı.

Aydınlatma için floresan lamba kullanıldı. 30 tl

Saksı olarak köpük bardaklar kullanıldı.

Pimaşlar 70 lik. 4 tane 1 metre + bağlantılar= 50 tl

Eski 31-10-2016, 18:15   #3
Ağaçsever

Arkadaşlar bu denemem tamamen amatörce, topraksız tarımla tanışalı 1.5 ay oldu. kendimce bazı hatalarımdan bahsetmek isterim:

İlk deneyenler bana göre katı ortam denemeli.

Bu işi evin içinde yapmak, temizlik açısından bazı sıkıntılar doğurabiliyor ( pimaşların delinmesi sırasında çıkan artıklar vb.)

Mümkün olduğunca az sayıda yapılmalı. acemi olduğumuzdan kontrol etmek zor oluyor.

İlk etapta sistemi kurması caydırıcı olabilir, pes etmeyin, sistemi kurduktan sonra geriye çok fazla iş kalmıyor

Bunları tamamen amatör olarak yazıyorum ona göre

Eski 06-11-2016, 13:05   #4
Ağaçsever

1. hafta

Merhaba arkadaşlar;

Fideler bir haftalık oldu. herhangi bir sorun yok ama ışık yetersiz gibi, sanırım gün ışığı olmadığı için de çok yavaş gelişiyorlar

Havayı mümkün olduğunca fazla vermeye çalışıyorum 18 saat gibi, sistem evde olduğu için gece biraz gürültü yapıyor o yüzden 5-6 saat kapatıyorum. Yeri gelmişken söylemek isterim; sistem evin içinde olduğundan çok rahat müdahale edemiyorsun, temizliğe dikkat etmek zorundasın, yer çok dar vs gibi sıkıntılar var

Demek istediğim; sistem ,evin içinde karanlık bir oda yerine, balkon veya dışarıda bir yer varsa orada elektrikli bir ısıtıcı vs ile kurulursa daha mantıklı olur gibime geldi, ben dışarısı soğuk olur diye aydınlatma ile evde deneyeyim demiştim ama dediğim gibi evde biraz sıkıntılı. bu çalışmam bittikten sonra belki dışarıda deneyebilirim

Biraz pratik kazanayım diye incirden ve domatesin koltuklarından çelik aldım, perlit+vermikülit+torf karışımına diktim yaklaşık 6 gün oldu şimdilik herhangi bir köklenme gözlemleyemedim ama çelikler sağlıklı gözüküyorlar, köklenme için daha erken sanırım, çeliklerin bakımı konusunda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?

Eklenen Resimler

Eski 06-11-2016, 18:16   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Domatesten alınan 10 cm boyunda koltuklar yazın perlitte 15 günde kök yapıyor.
Bu mevsimde biraz daha gecikebilir.
İncir, sanırım biraz daha geç köklenir.
Benim diktiğim incir çeliği kök yaptı, sürgün vermedi. Bir ay oldu.

imih99 beğendi.
kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2016, 17:28   #6
Ağaçsever

2 haftalık

merhaba arkadaşlar:
ürünler 2 haftalık oldu. aydınlatma yetersizliğinden boyuna büyüme çok fazla oldu sanırım. bitkiler için gün ışığı olmazsa olmazlardan, yapay ışıkla bir yere kadar oluyor

bu arada ürünler: marul, soğan, sarımsak, kara lahana, brokoli, karnıbahar. brokoli ve karnıbarda büyüme çok yavaş ama yine de devam ediyor bakalım netice ne olcak

Eklenen Resimler

A.öz beğendi.
Eski 15-11-2016, 18:08   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2016
aydınlatma yeterliliği demek yanlış olabilir. Güneş ışığında farklı dalga boylarında ışık olduğu için bitki bence değişik gelişiyor. Bir daha deneme yapma şansınız varsa pet şişeyi yarı su ile doldurup ışık kaynağının önüne bırakıp hafifte suyu dalgalandıra bilirseniz farklı dalga boylarında ışık göndermiş olursunuz. Bence bu yöntemle farklı sonuçlar alabilirsiniz.

imih99 ve A.öz beğendi.
topraksizmarul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2016, 19:12   #8
Ağaçsever

1 ay oldu

Selam arkadaşlar fideler 1 aylık oldu. gelişim yavaşlığı dışında pek sıkıntı yok, gövdeleri ve yaprakları biraz cılız gibi, bu da gün ışığı eksikliğinden sanırım

Eklenen Resimler

idris şenol beğendi.
Eski 30-11-2016, 19:17   #9
Ağaçsever

çilek fideleri

Babam köyden gelirken bahçeden çilek söküp getirdi. çilekler çok yıllık gibi sanki, kökler odunlaşmış ve yaprakları 20 cm civarındaydı, iyice kök temizliği ve budama yapmaya çalıştık ve diktik. bahara kadar hayatta kalabilirlerse onlara dışarıda güzel bir yer ayarlayacağım inşallah...

Eklenen Resimler

oldgandalf beğendi.
Eski 01-12-2016, 11:05   #10
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2016
gayet güzel gelişim olmuş gün ışığı veya uygun ışık kaynağa olsa daha güzel gelişim olurdu

imih99 beğendi.
beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2016, 12:27   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-01-2016
Bitkilerin gelişim döneminde beyaz ışık, sonrasında ise sarı ışıköneriyorlar. Birde iyi bir reflektör tasarlarsanız ışığı daha iyi alabilir bitkileriniz

Örnek

https://www.youtube.com/watch?v=8eFpTvzV3yY

idris şenol ve imih99 beğendi.
ebalbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2017, 00:57   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Sn. imih99;

Öncelikle sisteminizin hayırlı olmasını diliyorum.

Anladığım kadarıyla, lamba seçerken özel bir seçim yapmamışsınız.
Bitki yetiştirirken önemli olan "aydınlık şiddeti" değil, bitkinin yararlanabileceği dalga boylarını yakalayabilmektir.

Kısaca ve kabaca değinmek gerekirse;
Bitkiler, -bildiğimiz üzere- klorofiller sayesinde fotosentez yapar.

"Klorofil A" için temel; "Klorofil B" için ise yarı temel klorofil diyebiliriz.
Bizi ilgilendiren bu iki klorofil türü, kırmızı ve mavi renkleri büyük oranda soğurur.
Şu örnek grafiğe bakalım:

Name:  Chlorophyll_ab_spectra-en.jpg
Views: 1309
Size:  27.3 KB

Grafikte, ortadaki (yaklaşık 500-600 nanometre arası) bölgede neredeyse hiç emilim olmadığına dikkat ediniz.
Bitkilerin yapraklarını yeşil olarak görmemizin nedeni de budur.

Lafı fazla uzatıp zamanınızı almadan, sonuca gelmek istiyorum.
Bizim kullandığımız lambalar, insanların rahat görebileceği türde bir aydınlatma yapmak üzere tasarlanmıştır.
Yani büyük oranda, az önce örneğini verdiğimiz -bitkiler için- kullanışsız bölge bazlı ışık yayacak şekilde...

Eğer ki uygun lamba seçimi yaparsanız, sonuca bir hayli şaşıracağınızdan eminim.

Başarılı çalışmalar...

imih99, nk_tarim ve A.öz beğendi.

Düzenleyen MaynaVira : 12-01-2017 saat 00:52 Neden: Küçük bir imla hatası giderildi.
MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2017, 09:33   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Çalışmanız güzel olmuş. Akvaryumda bitki ve balık baktığım yıllarda ışık ve hava için zaman ayarlı fiş kullanmıştım. Üzerinde 15 dakikalık dilimli ayar var. İstediğiniz zaman dilimlerini ayarlıyorsunuz o zamanda çalışmaya başlıyor bitince duruyor. Işık için mor kırmızı mavi gibi florasan lambalar vardı. Şimdi renkli ledler var bunları aynı anda yakıp kullanabilirsiniz. Çelik dal köklenmesi 20 derece ve üstünde olur. Bildiğim kadarıyla Çilekler soğuk ortama dayanıklı diğerlerinden farklı. Evinizde kalorifer gibi ortam varsa perlit dolu çelik fide kutusunun üstünü sera gibi örtüp bu sıcak ortamda tutun. Şöyle de yapabilirsiniz. Ucuz küçük bir akvaryum alın su doldurun. Bir de ısıtıcı ve hava verici. Isıtıcıları 24-27 derece gibi su ısıtır. Su üstünde yüzecek genişce strafor-beyaz köpük koyun delikler açın çelik ve fideleri bu deliklere yerleştirin.

imih99 beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 00:19   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Sn. imih99, son mesajımda verdiğim bilginin aksine, marullarda kırmızı ve mavi dalga boylarına ek olarak,
-toplam PPF'e* oranla- %25'lik yeşil ışık (500-600 nm) desteklemesi yapıldığında, verimin artabileceğine dair verilere rastladım.
(Örneğin 10% mavi ve %90 kırmızı yerine; %10 mavi, %65 kırmızı ve %25 yeşil)...

Bu yeni bilgiyi hesaba katarsak (%25'lik yeşil ışık ile birlikte), CWF dediğimiz floresanlara yakın bir renk elde etmiş oluyoruz.
(Tabii floresanın yaydığı kırmızı ve mavi dalga boylarının, fotosentez için uygun değerlerde olduğunu da varsayıyorum).

Sonuç olarak, fikrimi sorsaydınız;
Daha önce tavsiye edildiği gibi, reflektör kullanım fikrini değerlendirmenizi,
Eğer umduğunuz sonucu alamazsanız, mavi (ör. 450 nm) ve kırmızı (ör. 650 nm) ışıklar ile destekleme yapmanızı önerirdim.

PPF: Işık kaynağının saniyede yaydığı foton miktarı diyebiliriz yüzeysel bir tabirle.
(Birçok firma, ürün kataloglarında bu bilgiye yer vermiyor gerçi, o da ayrı konu).

imih99, nk_tarim ve A.öz beğendi.
MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2017, 17:26   #15
Ağaçsever

arkadaşlar teşekkürler tavsiyeleriniz için. açıkçası ayrıntılara çok fazla dikkat etmedim, kafama göre takıldım yani. marul ve soğanlar oldu yedik, fakat sarımsak yeşillendi ama baş vermedi, karnıbar, brokoli de meyve vermedi. bu duruma bir çok şey sebep(ışık, havalandırma, sıcaklık, bakımsızlık vs) olabileceğinden nedenini bilemiyorum, ayrıca çileklerde öldü. sonuç olarak ev ortamında, kapalı yerde ışıklandırma ile bu iş pek yürümüyor, açıkçası böyle birşeye de gerek yok. ben merak ettim ve baharı bekleyemediğimden böyle bir deneme yaptım

A.öz beğendi.
Eski 12-05-2018, 01:12   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2018
merhaba. Sonuçların resimli bir şekilde paylaşılması mümkünmü?

bzgngr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2019, 01:47   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2019
*** arkadaşlar ben yeni katıldım araniza bana yardımcı olursanız sevinirim bu gübrenin hazırı varmı tek besinlemi oluyo peki

Nejdet41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2019, 01:50   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2019
Kudret bey merhaba araniza yeni katıldım bana hazır gübre ve ölcer lazim bana yardımcı olursanız sevinirim

Nejdet41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2019, 11:25   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2019
güzel bir çalışma olmuş ama şartlara daha dikkat edildiğinde evdede bu işin yapılabilir olduğu düşünüyorum vazgeçmeyin

enginoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024