agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2020, 19:21   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2019
Evde satalık fidelerimi ektim bir sorunum var

Merhaba öncelikle herkese hayırlı bayramlar dilerim.

Evde amatör olarak akan su kültürünü kullandığım minik serama, zirai ürün ticareti yapan bir işletmeden hazır almış olduğum salatalık fidelerimi ektim ve minik tankımdaki besin eriyinin EC değerini 2.4, PH değerini de 5.5 olarak tutmaya çalışıyorum. Bugün fidelerden bir tanesinin yaprağında beyazlık ve bir sinek farkettim, sineği hemen kovaladım fakat onun konmuş olduğu yaprakta beyazlık olması dikkatimi çekti.

Acaba neden beyazlamış olabililir ve çözümü konusunda fikir verebilir misiniz.

Eklenen Resimler

fazil_t Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2020, 00:10   #2
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fazil_t Mesajı Göster
Merhaba öncelikle herkese hayırlı bayramlar dilerim.

Evde amatör olarak akan su kültürünü kullandığım minik serama, zirai ürün ticareti yapan bir işletmeden hazır almış olduğum salatalık fidelerimi ektim ve minik tankımdaki besin eriyinin EC değerini 2.4, PH değerini de 5.5 olarak tutmaya çalışıyorum. Bugün fidelerden bir tanesinin yaprağında beyazlık ve bir sinek farkettim, sineği hemen kovaladım fakat onun konmuş olduğu yaprakta beyazlık olması dikkatimi çekti.

Acaba neden beyazlamış olabililir ve çözümü konusunda fikir verebilir misiniz.
Merhaba.

Bitki beyaz lekeler dışında guzel görünüyor. Daha küçük bitki, bence fazla üzerine düşme gereği yok şu aşamada.

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2020, 02:36   #3
Yeni Üye

Teşekkür ederim, aklıma takılan farklı bir soru var.
Akan su kültüründe besin eriyinin akarken ve tekrar depoya dönüş yaparken kullandığı borularda, sistem durağan haldeyken boruların içinde su kalmalı mı?

Ben borunun sıvı çıkışı çıkış noktasında yani ucunda yere yakın yerden değilde borunun uç kısmını daire olarak düşünürsek çapın biraz üst kısmından bir dirsek vasıtası ile 70 lik pimaşa baplayarak besin eriyinin depoya dönmesini sağladım. İzlediğim örneklerde bu şekildeydi. Yani sistem durduğunda kökler borunun içerisindeki suda duruyorlar, suyun tümü depoaya dönmemiş oluyor, çürüme yapar diye endişe ediyorum, bu şekilde doğru mu yapıyorum acaba?

Eski 24-05-2020, 19:12   #4
Yeni Üye

Ayrıca sayın hocalarım, ec ölçümü için AD32 TDS kullanıyorum. Cihazın gösterdiği EC ve Sıcaklık değerleri üzerine tekrardan besin eriyi formülünü uygulamalı mıyım? Yoksa direkt olarak cihazın gösterdiği değerler dikkate alacağım son değerler midir?

Eski 24-05-2020, 21:32   #5
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim, aklıma takılan farklı bir soru var.
Akan su kültüründe besin eriyinin akarken ve tekrar depoya dönüş yaparken kullandığı borularda, sistem durağan haldeyken boruların içinde su kalmalı mı?

Ben borunun sıvı çıkışı çıkış noktasında yani ucunda yere yakın yerden değilde borunun uç kısmını daire olarak düşünürsek çapın biraz üst kısmından bir dirsek vasıtası ile 70 lik pimaşa baplayarak besin eriyinin depoya dönmesini sağladım. İzlediğim örneklerde bu şekildeydi. Yani sistem durduğunda kökler borunun içerisindeki suda duruyorlar, suyun tümü depoaya dönmemiş oluyor, çürüme yapar diye endişe ediyorum, bu şekilde doğru mu yapıyorum acaba?
Merhaba.

Gün içinde pompa belirli zaman aralığında çalışacağından borularin içindeki besin cozeltisi de yenilecek ve oksijen içeriğini saglayacaktir. Curume olmaz. Depoya dönüş noktasinda depoya inerken suyun saçılmasini saglarsaniz oksijen icerigine latki saglar.

Eski 24-05-2020, 21:35   #6
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Ayrıca sayın hocalarım, ec ölçümü için AD32 TDS kullanıyorum. Cihazın gösterdiği EC ve Sıcaklık değerleri üzerine tekrardan besin eriyi formülünü uygulamalı mıyım? Yoksa direkt olarak cihazın gösterdiği değerler dikkate alacağım son değerler midir?
Soruyu tam olarak anlamadim ama besini hazırladığınızda ulaştığınız ec degeri esas olan. Bitkinin muhatap olacagi ec degeri içeriğin toplami.

Eski 25-05-2020, 17:39   #7
Yeni Üye

nk_tarim cevabınız için teşekkür ederim. Besin eriyi ile ilgili sorumda şunu demek istemiştim. EC ölçü cihazını kullanırken cihazda gördüğüm değer, fidenin istediği besin değerine eşitse bu yeterlimidir? Yoksa cihazda gördüğüm değerleri aşağıdaki formülde kullandıktan sonra mı gerçek değere ulaşırım? İlginiz için teşekkür ederim.

Olması gereken değer = Sistem değeri * (t+31)/56

Eski 25-05-2020, 18:00   #8
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
nk_tarim cevabınız için teşekkür ederim. Besin eriyi ile ilgili sorumda şunu demek istemiştim. EC ölçü cihazını kullanırken cihazda gördüğüm değer, fidenin istediği besin değerine eşitse bu yeterlimidir? Yoksa cihazda gördüğüm değerleri aşağıdaki formülde kullandıktan sonra mı gerçek değere ulaşırım? İlginiz için teşekkür ederim.

Olması gereken değer = Sistem değeri * (t+31)/56
Merhaba.

Besin EC'si bitki için tavsiye edilen EC olmalı

Cihazınız dijital ise sıcaklık düzeltmesini kendisi yapıyor olabilir. Açıkçası ben hobi çalışmalarında ve oda sıcaklıklarında yani 25 civarında sıcaklığa bağlı EC düzeltmesine çok kafa yormaya gerek görmüyorum.

Eski 26-05-2020, 01:33   #9
Yeni Üye

Cevabınız için teşekkür ederim nk_tarim, ben serama amatör olarak otomasyon yazıyorum bu nedenle AD32 tds marka Ec ölçer cihazın değerleri sıcaklığa göre otomatik olarak doğru EC değerini gösteriyor mu teyit almak istedim çünkü bitki ve yazılımım için o değerleri baz almaktayım. Sanırım cihazı temin ettiğim firmaya danışmam gerekecek.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024