agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2017, 16:03   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Arkadaşlar kolay gelsin. Marul, yeşil soğan gibi bitkilerin günlük güneş alma süreleri ne kadardır tahmini yardımcı olur musunuz? Ona göre bir yer belirleyeceğim kendime.

iismailkurt beğendi.
Nctelts Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2017, 11:31   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nctelts Mesajı Göster
Arkadaşlar kolay gelsin. Marul, yeşil soğan gibi bitkilerin günlük güneş alma süreleri ne kadardır tahmini yardımcı olur musunuz? Ona göre bir yer belirleyeceğim kendime.
Sayın nctelts

Çok fazla bilgim yok ama bir çiftçi abime sordum. Öğleden sonra güneş alabilecek yere koyarsan daha iyi olur dedi.

Bende sistemi güneş almayan bir yere kurmuştum. Ama tekrar değiştirdim. ( marul için sordum bilgin olsun).

Kolay gelsin.

Sunguroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2017, 11:38   #33
Yeni Üye

Sayın nctelts

Size bir kaç sorum olacak.

1. Marullari sisteme dahil ettiniz mi ?
2. Sulamayi kaç saatte bir yapiyorsunuz ?
3. Suyun ec sini nasıl ayarladınız ?
4. Besin eriği olarak ne kullanacaksınız ?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

İyi çalışmalar...

Eski 10-10-2017, 20:05   #34
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sunguroğlu Mesajı Göster
Sayın nctelts

Size bir kaç sorum olacak.

1. Marullari sisteme dahil ettiniz mi ?
2. Sulamayi kaç saatte bir yapiyorsunuz ?
3. Suyun ec sini nasıl ayarladınız ?
4. Besin eriği olarak ne kullanacaksınız ?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

İyi çalışmalar...
sayın sunguroğlu, işlerimle ilgili sıkıntılarımdan dolayı daha kuramadım olduğu gibi duruyor o yüzden sisteme dahil edemedim.
sulama ile ilgili şu an daki sistemimde 2 saat dur 15 dk çalış olarak sulama yapıyorum bir sıkıntı olmadığı için yeni sistemde de aynı şekilde devam etmeyi düşünüyorum.
ec için daha önceki arkadaşları referans almayı düşünüyorum çünkü benimde bir tecrüben yok şuanda deneme yanılma olacak birazda sitedeki tecrübeli arkadaşların da fikirlerini alarak bu işin içinden alnımızın akı ile çıkacağız inşallah.
besin eriği olarak sağolsun kudret hocamdan sipariş verdim gönderdi arkadaşların çoğu da bu şekilde tedarik ediyor ve sıkıntı yok gayet güzel ve verimli ürünler alıyorlar. kudret hocama tekrar teşekkür ediyorum.
herkese iyi çalışmalar en kısa zamanda sistemi tamamlayıp fotoğraflarını yükleyeceğim.

Eski 10-10-2017, 20:08   #35
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın nctelts

Çok fazla bilgim yok ama bir çiftçi abime sordum. Öğleden sonra güneş alabilecek yere koyarsan daha iyi olur dedi.

Bende sistemi güneş almayan bir yere kurmuştum. Ama tekrar değiştirdim. ( marul için sordum bilgin olsun).

Kolay gelsin.
çok teşekkür ederim benim raflar tekerlikli yer değiştirebiliyorum ama daha kuramadım elektrik ihtiyacı olacağı için priz e de yakın bir yer olması gerekecek şimdiden onun derdine düştüm ona da bir çare buluruz umarım. iyi çalışmalar.

Eski 21-10-2017, 08:55   #36
Yeni Üye

Sayın nctelts

Son durum nedir ??

Viyoldaki marullarınız baya büyüdüler mi ??

Eski 21-10-2017, 10:27   #37
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın nctelts

Son durum nedir ??

Viyoldaki marullarınız baya büyüdüler mi ??
sayın sunguroğlu ilginize teşekkür ederim. işimizle ilgili bazı tatsız olaylar yaşadık o yüzden ara vermek zorunda kaldım. fideler bir yere kadar büyüdü ama galiba kökler yeterince gelişmedi çok büyümediler onun için hemen sisteme aktarmak istiyorum ama bir türlü istediğim olmadı. damlama borularını bir arkadaşın fikrine göre döşedim ama o da olmadı o yüzden tadilat yapacağım ordada çok bir iş kalmadı ama zaman olmuyor. hafta içerisinde umarım herşey hazır olacak. kolay gelsin.

Eski 22-10-2017, 18:50   #38
Ağaçsever

Sona gelirken..

Herkese merhaba. Biliyorum ağır ilerliyorum ama dedigim gibi sıkıntılar vardı ama şimdilik geçti çok şükür yavaş yavaş işimize bakacağız. Bu fotolar son hali ama motordan çıkıp hatlara gelen bağlantı istediğim gibi olmadı motoru çok yoruyor fazla dirsek kullandık şimdi direk tek tek hatlara vereceğim foto çekerim bitince.
Fidelerde yumurta kepinde istedigim gibi olmadı yine de sisteme ekleyip gelişmesini takip edeceğim olmazsa fide satın alacağım mecbur. Umarım sistemsel başka sıkıntı yaşamam. Herkese iyi çalışmalar.

Eklenen Resimler

Eski 30-10-2017, 07:41   #39
Ağaçsever

Sistem hakkında.

Herkese mrh. Öncelikle dün akşam bir olaydan dolayı şok oldum. agaçlar.net üyelerinden sy. Leventali abimizin sayfasını görüp okumaya başladım birkaç gün önce o kadar güzel bilgiler, çalışmalar, açıklamalar yapmış ki sayfanın Sonun gelmesini heyecanla bekliyor kendisi tarsus lu olduğu için görüşebileceğimi hayal ediyordum ki son sayfada vefat ettiği haberini yazmışlar resmen şok oldum kafamdan kaynar sular döküldü. Tekrardan allah rahmet eylesin. Yazdıkları çok değerli gerçekten bakmayan arkadaşlar bence hemen baksınlar.

Bizim sisteme gelince beni çok yoruyor bağlantılar bitti ama her yerden kaçak var onları kesmek için uğraşıyorum bir yandan da -fide demeye bin şahit lazım- fideleri yerlerine koydum şimdilik sadece su veriyorum. Kaçaklar bitmeden besin veremem. Sağolsun kudret hocam nasıl bir besleme olacak akan su mu? Yoksa katı ortam mı?diye Sordu haklı olarak çünkü drip kullandım sulama için bende kararsızdım ama şöyle birşey geldi aklıma sizin de fikriniz varsa alabilirim. Öncelikle fideleri yeni iken damlama ile sulama yapayım Kökler boru içindeki suya ulaşana kadar daha sonra dripleri kapatıp boruların baş tarafına koyacağım ince hortumla akan su sistemine döneyim. Kafam çok karışık.

Bu kadar sıkıntı olması iskeleyi ve pvc Boruları başka bir iş için almıştım ve delikleri onun demiştim şimdi topraksız tarım için kullanmak istiyorum ve bu da beni çok yoruyor.

Eklenen Resimler

Sunguroğlu beğendi.
Eski 30-10-2017, 07:42   #40
Ağaçsever

Ayrıca delik araları biraz sık olduğu için bir marul bir yeşil soğan olarak deneyeceğim artık hayırlısı.

Eski 30-10-2017, 08:39   #41
Yeni Üye

Sayın nctelts
Direk olarak akan su kültürüne geçebilirseniz. Daha az yorulursunuz diye düşünüyorum.

Kaçaklar tam olarak nerden oluyor. Sulama hortumlarında mi ?yoksa geriye dönen borularda mi ?

Sistemi kurmak gerçekten yorucu olabiliyor. Özellikleri kaçaklar olunca kolay gelsin.

Marulları göremedim , eklemediniz mi ?

Eski 30-10-2017, 11:26   #42
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın nctelts
Direk olarak akan su kültürüne geçebilirseniz. Daha az yorulursunuz diye düşünüyorum.

Kaçaklar tam olarak nerden oluyor. Sulama hortumlarında mi ?yoksa geriye dönen borularda mi ?

Sistemi kurmak gerçekten yorucu olabiliyor. Özellikleri kaçaklar olunca kolay gelsin.

Marulları göremedim , eklemediniz mi ?

Kaçaklar hem 20 lik damlada hemde geri dönüşte dirseğin birinde var dirseği söküp tekrar takacağım conta oynamış olabilir. Şuan sistemi içinde su kalacak şekilde ayarladım sadece bitki büyüyene kadar üstten vereceğim suyu daha sonra boruların başından akıtacağım. Marullar perişan oldu özellikle yeşil Kıvırcık yumurta kepinde olmuyormuş denemeyin arkadaşlar ) kaç hafta OLDU hala çok küçük ama yinede sisteme ekledim zaten şimdilik sadece su veriyorum artık haklarında hayırlısı )

Eski 09-11-2017, 17:58   #43
Yeni Üye

Sayın nctelts

Son paylaşımın üzerinden 10 gün geçmiş. Son durum nedir ??

Eski 28-11-2017, 08:04   #44
Ağaçsever

Son durum

Herkese merhaba. Bizim sistemin sıkıntıları devam ediyor. İstediğim yere taşıdım ama hesapladığımdan daha ağır olduğu için yerinden çok zor oynuyor. Daha önce bahsetmiştim marul fideleri olmadı bende deneme amaçlı dışarıdan aldım biraz büyük ama idare edeceğim. 2 gün önce ekledim takip edeceğim. Yerinden oynatamadığım için yağmurdan kaçıramayacağım depo yu naylon ile örtüm ama fidelerin olduğu yerden yağmur alacak besin formül ünü çok bozar mı? Sulamayı da baştan yapıyorum. İyi çalışmalar.

Eklenen Resimler

Sunguroğlu beğendi.
Eski 08-12-2017, 03:49   #45
Yeni Üye

Sayın nctelts kolay gelsin.
Yağmur suyunun besinin formülünü bozacağını düşünmüyorum. Yağmur suyunun ec si 0.01 olarak ölçtüm. Ama sağanak yağışlarda marullara bir zarar verebilir mi ? Yağmur suyu marulların ve soğanların bulunduğu deliklerden girip depoyu taşırabilir mi ? Tabi ki bunlar varsayım adanada dolu yağar mi bilmiyorum. Takibe devam ediyorum.

Soğan ve marulların aynı besinde gelişimleri nasıl ?

Düzenleyen Sunguroğlu : 08-12-2017 saat 03:55 Neden: İmla hatası
Eski 08-12-2017, 18:00   #46
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın nctelts kolay gelsin.
Yağmur suyunun besinin formülünü bozacağını düşünmüyorum. Yağmur suyunun ec si 0.01 olarak ölçtüm. Ama sağanak yağışlarda marullara bir zarar verebilir mi ? Yağmur suyu marulların ve soğanların bulunduğu deliklerden girip depoyu taşırabilir mi ? Tabi ki bunlar varsayım adanada dolu yağar mi bilmiyorum. Takibe devam ediyorum.

Soğan ve marulların aynı besinde gelişimleri nasıl ?
çok teşekkür ederim ilgin için sunguroğlu. Şöyle olabilir mi acaba. 100 lt olan depodaki su yağmur ile 150 lt oldu. bu artış depo içindeki besin oranını düşürmez mi? Seyreltilmiş olmaz mı yani? daha çok besin ilavesi gerekecek ama pek şansım olmadığı için bu şekilde devam bakalım ne olacak.

Eski 08-12-2017, 19:50   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2007
Alıntı:
çok teşekkür ederim ilgin için sunguroğlu. Şöyle olabilir mi acaba. 100 lt olan depodaki su yağmur ile 150 lt oldu. bu artış depo içindeki besin oranını düşürmez mi? Seyreltilmiş olmaz mı yani? daha çok besin ilavesi gerekecek ama pek şansım olmadığı için bu şekilde devam bakalım ne olacak.
Yağmur suyunun depoya karışması için açıktaki yüzey alanınız çok az.

Teoride bir miktar su depoya sızacaktır fakat bu oran çok fazla olmaz.

trenci10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2017, 08:20   #48
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın nctelts

Rica ederim. Asıl ben size teşekkür ederim.

Deponuzu tamamiyle doldurmayın bence yağmur suyuda eklenirse taşma yapabilir. Her ihtimale karşı 20 lt kadar boş bıraksanız iyi olur. Birde deponun su seviyesini ölçerseniz, ne kadar su aldığını anlamış oluruz. Aslında taşma yapmadığı sürece yağmur suyunun depoyu doldurması iyi birşey sizi su eklemekten kurtarmış olur. Sizde eksilen besini eklersiniz.

Eski 10-12-2017, 10:36   #49
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın nctelts

Rica ederim. Asıl ben size teşekkür ederim.

Deponuzu tamamiyle doldurmayın bence yağmur suyuda eklenirse taşma yapabilir. Her ihtimale karşı 20 lt kadar boş bıraksanız iyi olur. Birde deponun su seviyesini ölçerseniz, ne kadar su aldığını anlamış oluruz. Aslında taşma yapmadığı sürece yağmur suyunun depoyu doldurması iyi birşey sizi su eklemekten kurtarmış olur. Sizde eksilen besini eklersiniz.
Deponun yarısı boş taşma olmaz. Dolan miktarı da besin ekleyerek ec ayarı yapılabilir hic aklıma gelmemişti bir daha ki sefere deneyeceğim. Kökleri kontrol ediyorum gelişme var ama ağır
Beni bu aralar heveslendiren balkonda ki çilekler çiçek açtılar bir kaç tanesi de tuttu umarım yenecek duruma gelirler )

Sunguroğlu beğendi.
Eski 28-12-2017, 18:17   #50
Yeni Üye

Sayın nctelts
Çilek ve marullariniz ne durumda ??

Eski 28-12-2017, 18:59   #51
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın nctelts
Çilek ve marullariniz ne durumda ??
merhaba sunguroğlu. çilekler gayet iyi gidiyor umarım ileride bir sıkıntı yaşamazlar müsait bir zamanda fotoğraf çekip atacağım. marullar da fena değil ama ağır büyüyorlar orada istediğimi sağlayamadım daha doğrusu yeri iyi değil tam güneş alamıyorlar ve istediğim gübreyi veremiyorum.

Sunguroğlu beğendi.
Eski 01-01-2018, 16:17   #52
Ağaçsever

Çilekler..

Herkese mrh marul sayfasında çilek haberleri şimdilik fena değil umarım yenecek duruma gelirler.

Eklenen Resimler

Sunguroğlu beğendi.
Eski 05-01-2018, 09:09   #53
Yeni Üye

Nctelts takipteyim.
Çileklerin güzel gözüküyor.
Marullara verdiğin besinden mi veriyorsun.

Eski 08-01-2018, 06:52   #54
Ağaçsever

Alıntı:
Nctelts takipteyim.
Çileklerin güzel gözüküyor.
Marullara verdiğin besinden mi veriyorsun.
Hayır çileğin kendi besinini kullanıyorum. 3 günlük yoğun yağmurdan sonra güneş çıktı tekrar artık kızarmalarını bekliyorum ne kadar zaman alırsa

Sunguroğlu beğendi.
Eski 12-01-2018, 11:05   #55
Yeni Üye

Sayin nctelts
Çilek için sistem kuruyorum. Deneme yapacağım.
Bakalım olacak mi. Benim balkon olduğu için direk güneş alma zamanı az oluyor. Havalarda yağmurlu bu ara ama yazin olur diye tahmin ediyorum. Tavsiyelerini bekliyorum.

Eski 15-01-2018, 06:58   #56
Ağaçsever

Alıntı:
Sayin nctelts
Çilek için sistem kuruyorum. Deneme yapacağım.
Bakalım olacak mi. Benim balkon olduğu için direk güneş alma zamanı az oluyor. Havalarda yağmurlu bu ara ama yazin olur diye tahmin ediyorum. Tavsiyelerini bekliyorum.
Hayırlı olsun. Olmayacak diye bir şey yok olur tabi ki. Adana da yazın olmuyor aşırı sıcak ve nem den dolayı direk güneşin altında kaldıkları için belli bir miktar gölge yapmak gerekiyor galiba ama ben yapamıyorum. Daha önce fotoğraflarını koyduğum çilekleri biraz kapatıp sıcak tutabilseydim şimdiye kadar kızarmış olurdu. Bu zamana kadar gündüz sıcaklığı pek düşmedi. Sizi tavsiyem yaklaşık 5 saat güneş alsın kışın sıcak tutun yazın çok fazla güneşe maruz kalmasın tahminim olur. Tabi ki bu işte tecrübeli arkadaşların tavsiyesi daha önemli benim yaptığım 5-10 kök sadece. Başarılar iyi çalışmalar.

Sunguroğlu beğendi.

Etiketler
katı ortam, marul, topraksız tarım, yeşil soğan

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024