agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 3 Gönderen Kudret Tezel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-09-2017, 07:58   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2017
Topraksız tarımda borularda yosun problemi

Merhaba arkadaşlar
Ben boru içerisinde domates yetiştirmiştim .Domatesler bitti ve ben tüm domatesleri kaldırdım ama borunun içerisinde yosun ile domates kökleri kaldı.Su ile 1 saat devir daim etmeme rağmen yosunlarda,köklerde hiç kımıldamadı .Bu yüzden söylermisiniz bu boruya yapışan kökler ile yosunları nasıl çıkartırım ?

PoeWang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2017, 12:53   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PoeWang Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar
Ben boru içerisinde domates yetiştirmiştim .Domatesler bitti ve ben tüm domatesleri kaldırdım ama borunun içerisinde yosun ile domates kökleri kaldı.Su ile 1 saat devir daim etmeme rağmen yosunlarda,köklerde hiç kımıldamadı .Bu yüzden söylermisiniz bu boruya yapışan kökler ile yosunları nasıl çıkartırım ?
Çamaşır suyu deneyin. Yosun sorununu çözer ama kökleri bilmiyorum.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2017, 16:53   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Sulama borularının içinde yosun oluşması

Böyle bir konu daha var. Buldum ama içeriğine bakmadım
Sorunuzun cevabı belki vardır.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2017, 21:19   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Çamaşır suyu sistem çalışırken tavsiye edilmez zira hipoklorit bitkiye zehir etkisi yapar ancak çalışması sonlanmış bir sistemde hem dezenfektan hemde yosun sökücü olarak kullanıla bilir. Sistemde hiç bir bitki yokken 10 litreye suya 100_150 ml kadar çamaşır suyu koyarak devridaim yaptırılır zaman kısa tutulmamalıdır duruma göre bir kaç saat ile 5-10 saat olabilir.
Ancak sistemde bitki varken yosunlanmanın önlenmesi ve de dezenfekte amaçlı olmak üzere eczaneden alınan oksijenli su diye bildiğimiz hidrojen peroksit %3 h2o2 kullanıla bilir. Konsanrasyon olarak 10 litre suya yani besin eriyiğine 1-1,5 ml (ki buda 3-5 ppm hidrojen peroksit demektir) kulannıla bilir. Eczaneden alınan hidrojen peroksit büyük sistemler için pahalıya gelir onun için sanayıde kullanılan %30 luk perhidrol kullanıla bilir.
Ayrıca sonlanmış olan sistemler için aynı çamaşır suyu gibi tuzruhu da kullanılabilir.Her iki temizliktede iş bitiminde sistem temiz su ile bolca ve dikkatlice yıkanmalıdır.
Sevgili arkadaşlar bu bilgi herhangi bir kaynaktan alınmayıp şahsi olarak yaptığım ve büyük çaptaki seralarda da yaptığımız deneylerden edindiğimiz bilgilerdir.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2019, 13:37   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Çamaşır suyu sistem çalışırken tavsiye edilmez zira hipoklorit bitkiye zehir etkisi yapar ancak çalışması sonlanmış bir sistemde hem dezenfektan hemde yosun sökücü olarak kullanıla bilir. Sistemde hiç bir bitki yokken 10 litreye suya 100_150 ml kadar çamaşır suyu koyarak devridaim yaptırılır zaman kısa tutulmamalıdır duruma göre bir kaç saat ile 5-10 saat olabilir.
Ancak sistemde bitki varken yosunlanmanın önlenmesi ve de dezenfekte amaçlı olmak üzere eczaneden alınan oksijenli su diye bildiğimiz hidrojen peroksit %3 h2o2 kullanıla bilir. Konsanrasyon olarak 10 litre suya yani besin eriyiğine 1-1,5 ml (ki buda 3-5 ppm hidrojen peroksit demektir) kulannıla bilir. Eczaneden alınan hidrojen peroksit büyük sistemler için pahalıya gelir onun için sanayıde kullanılan %30 luk perhidrol kullanıla bilir.
Ayrıca sonlanmış olan sistemler için aynı çamaşır suyu gibi tuzruhu da kullanılabilir.Her iki temizliktede iş bitiminde sistem temiz su ile bolca ve dikkatlice yıkanmalıdır.
Sevgili arkadaşlar bu bilgi herhangi bir kaynaktan alınmayıp şahsi olarak yaptığım ve büyük çaptaki seralarda da yaptığımız deneylerden edindiğimiz bilgilerdir.
Kudret Bey merhabalar %50 lik hidrojen peroksit kullandığımızda suyla karışım oranını nasıl hesaplıyoruz.

isavas10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2019, 18:18   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
100 ml % 50 lik hidrojen peroksit i 10 ton suya karıştırırsanız:50000/10000=5 ppm lik bir konsantrasyon sağlarsınız.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2019, 08:55   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2019
Merhabalar benimde merak ettiğim ve cevabını bulamadığım bi konu katı agregatların sterilizasyonu için ne kullanmalıyız bende kil bilyesi kullanıyorum ayrıca kokopit almayı düşünüyorum sadece suda bekletip kullandım doğrumu yaptım bilmiyorum.Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz

Volkanbalkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024