agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni319Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2019, 20:02   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2014
Evet devam ediyoruz. Kıvırcık konusunda bir problemimiz yok. Şu an göbek marul üzerine çalışıyorum. Kışın ve baharda göbek marul da sıkıntımız kalmadi. Ama yaz sıcaklarında ki sera içi 57 derece ile en yüksek derecemiz oldu. Yaz sıcaklarında henüz göbek çıkaramadım. Karlılık bize göre iyi seçkin müşteri bulursanız rekabetiniz kolay fakat hal veya pazar müşterisi olursa rekabetiniz zor.

arslanereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2019, 12:38   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2019
Amatörce (maritima) kıvırcık marulda 50 ad. büyüttüm sıkıntı yaşamadan sayın Kudret Tezel beyin dozlamasını kullanarak,icberg marul dada ısının dışında kıvırcık solüsyonu ile yetişirmi göbek yapımında farklı bir uygulama yapıyormusunuz .

MAHUR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2019, 10:46   #183
Yeni Üye

Merhaba yoğunsunuz anlaşılan iki sorum var;kaliteli su için ters ozmaz olmazsa olmazmıdır,su dezanfaktan için ne kullanıyorsunuz ticari düşünürsek.

Eski 07-09-2019, 20:29   #184
Ağaç Dostu

Merhaba kusura bakmayın evet bu aralar oldukça yoğun geçiyor.
Öncelikle ozmoz şart değil sadece suyunuzu analiz yapın eğer suyun içindeki maddeler bitkinin kullanabildiği şeylerde besin eriyiginizi ona göre ayarlayın olur. Benim burada sodyum ve karbonat aşırı o nedenle ozmoz kullanmak zorunda kalıyorum daha önceki yerimde kalsiyum ve magnezyum vardı o zaman ozmoz kullanmıyorsunuz.
Dezenfektan için hidrojen peroksit kullanıyorum

Stronger beğendi.
Eski 30-12-2019, 23:01   #185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2019
Hocam helal olsun. Insallah daha iyi yerlere gelirsiniz

Duman54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2020, 12:27   #186
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Yeni fotograf var mi? Mumkunse maliyet CE satis fiyatlarini verebilir misuniz

Stronger beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2020, 18:50   #187
Ağaç Dostu

Bu sabah çektim ancak vakit buldum yüklemeye. Burada hasat olanlar, olacaklar, olanların yerine doldurulanlar var.

Eklenen Resimler

Eski 06-01-2020, 20:10   #188
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arslanereli Mesajı Göster
Evet devam ediyoruz. Kıvırcık konusunda bir problemimiz yok. Şu an göbek marul üzerine çalışıyorum. Kışın ve baharda göbek marul da sıkıntımız kalmadi. Ama yaz sıcaklarında ki sera içi 57 derece ile en yüksek derecemiz oldu. Yaz sıcaklarında henüz göbek çıkaramadım. Karlılık bize göre iyi seçkin müşteri bulursanız rekabetiniz kolay fakat hal veya pazar müşterisi olursa rekabetiniz zor.
göbek marulu için formül ü sizmi yazdınız bir yerdenmi temin ettiniz kaynak olarak yazmanız mümkünmü teşekkür ederim

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2020, 18:19   #189
Ağaç Dostu

Merhaba İdris bey. Evet formülü kendimiz hazirliyoruz. Ben bunca yıldır şunu gördüm formül tek başına hiçbir işe yaramıyor. Bulunduğunuz bölgenin nem oranı veya rüzgar oranı ürünlerin mineral alimini doğrudan etkiliyor. Sbenim kullandığım formül sizin seraniza uyma oranı en fazla %60 olur. O da haftasını doldurmadan suyunuz şişer ve değiştirmek zorunda kalirsiniz. Hatta şu aralar yazın kullandığım formülü bile revize ederek kullanıyorum ürünün aynı pazar değerini bulabilmesi için. Yoksa şartlar değiştiği için ürün pazara hitap edecek şekilde gelmiyor. En basiti havalar soğuduğu için nitrat alımı azaldı amanyum emilimi daha kolay ve nitrat amanyum dengesi bozuldu alt yaprak uçlarında yanmalar oluyor. Amanyum oranın azalması nitrat oranının artması gerekti. Bizde formülü iklime göre revize ederek kullanıyoruz.

idris şenol beğendi.
Eski 11-01-2020, 12:14   #190
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2020
Hayırlı olsun . Çok güzel görünüyor.

arslanereli beğendi.
Acelya2135 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2020, 15:16   #191
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2020
arslanereli abi Balıkesir taraflarında 1 dönümle ve başlangıç olarak çilek yetiştirme niyetindeyim(kokopit).Topraksız sera kurulum ve sonrası profesyonel destek için tavsiye edebileceğiniz güvenilir firma var mı acaba?1 dönüm için Ortalama maliyet(anahtar teslim) sizce ne kadar olmalı?Bir de devlet desteği,hibe vs. konularında zamanınız olduğu taktirde bilgi verebilir iseniz çok sevinirim.Saygılar.

aytuncca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2020, 21:42   #192
Ağaç Dostu

Merhaba kardeşim. Maalesef ben kendim ticari olarak çilek yetistirmedim niyetim var ama henüz ona sıra gelmedi. Bu nedenle ne maliyet konusundaki ne de tavsiye konusunda yardımcı olamayacağım. Ama sadece şunu söyleyebilirim ki her kim sana sera yapacaksa önce o kişi kendine yapmış mi ona bak. Git kendi seralarıni gör. Şuna yaptık buna yaptık diyen olursa da şahsi fikrim kesinlikle üçkağıtçidir. Bir hocamizin ilk görüşmemizde dediği gibi istanbda metrekareye 5 tane enayi düşer demişti. Bir iş iyiyse önce kendi yapar kendine yapmamissa sana da hiçbir fayadasi olmaz o kişinin. Önüne gelen dernek kurup topraksız tarımda danışmanlık yapıyor çok biliyorlardı kendilerine yaparlar. Kendine yapmiyorsa sana ne kazandırır var onu da sen hesapla.
Maalesef sana yardımcı olamıyorum kusura bakma kardeşim.

kiziltan ve aytuncca beğendi.
Eski 16-02-2020, 20:14   #193
Yeni Üye

Aşamlarınız iyi,ışığınız bol ola Arslan bey bi aksilik olmaz ise ongün içinde akan su sistemi ile 400 m2 2500 maritima marul ile başlangıç yapcam, borularda yaklaşık 750 litre su olacak pompa seçiminde dalgıçmı?santrifuj pompa mı?saatte 9000 tonluk pompa ile yarım saatte 6 dakika çalışsa su devirdaimi için yeterli matematiksel,sizce?..suyun oksijeni için hava motoru kullanıyormusunuz ve birde sera içi nem değerlerini nasıl kontrol altına alıyorsunuz cevaplarsanız sevinirim...

Eski 17-02-2020, 10:19   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2020
Ellerinize sağlık su gibi okudum konunuzu ilgi ve alakanıza ve tecrübe aktarımınıza çok teşekkürler.

arslanereli beğendi.
kizildenizakvar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2020, 16:29   #195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arslanereli Mesajı Göster
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sorusu olan varsa benim aklıma gelmeyen onları da yanıtlarım. Resim yüklemeyi becerebilirsem resimleri De atacağım inşallah. Şimdilik bu kadar tecrübelerim.
Selamlar tüm yazdıklarınızı polisiye roman tadında okudum. Bu konuyla tesadüfen tanıştım. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

arslanereli beğendi.
metin-45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2020, 22:07   #196
Ağaç Dostu

Topraksiz tarimda marula baslayip buyuterek goturebilen
sizsiniz tebrikler

Stronger beğendi.
Eski 18-02-2020, 09:01   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2020
Bilgilerinizi bizimle paylastiginiz için teşekkürler Arslan hocam

arslanereli beğendi.
topraksizseram Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2020, 13:26   #198
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MAHUR Mesajı Göster
Aşamlarınız iyi,ışığınız bol ola Arslan bey bi aksilik olmaz ise ongün içinde akan su sistemi ile 400 m2 2500 maritima marul ile başlangıç yapcam, borularda yaklaşık 750 litre su olacak pompa seçiminde dalgıçmı?santrifuj pompa mı?saatte 9000 tonluk pompa ile yarım saatte 6 dakika çalışsa su devirdaimi için yeterli matematiksel,sizce?..suyun oksijeni için hava motoru kullanıyormusunuz ve birde sera içi nem değerlerini nasıl kontrol altına alıyorsunuz cevaplarsanız sevinirim...

Merhaba
Santrifüj pompalar daha iyi sonuç veriyor dalhgi kat çabuk bozuluyor. Motorun çalışmasını 6 dakika yerine sistemin uzunluğuna göre belirleyin. Benim 12 meyre uzunluk ürün koklendiginde 16 dakika sürüyor baştan giren suyun sondan çıkması. Ben 15 dakika çalıştırıp 45 dakika susturuyorum. Sıcaklıklara göre bu değişiyor ****** bazen 15 dakika çalışıp 15 dakika sustugu da oluyor. Hava motoru kullanmıyorum. Nem için de özellikle yaz aylarında yağmurlama ile destek olmaya çalışıyorum.

Eski 20-02-2020, 13:30   #199
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Topraksiz tarimda marula baslayip buyuterek goturebilen
sizsiniz tebrikler
Teşekkür ederim sayın Kızıltan. Sadece marul üzerine çalışmak istenilen sonucu vermiyor malesef. Komplike bir sistem kurmalısınız. En azından bunca yılda benim anladığım bu. Tüm yeniliklere açık olmalısınız. Ve tüm yumurtalar asla aynı sepette olmamalı. Ben bu yıl toprakta da üretime gireceğim. Geçen yıl dar kapsamda üretim yaptım. Fide ve tohum uretimim de var. Ayrıca şu an 5 üründe deneme çalışmalarım devam ediyor. Yoksa sadece marul ile kalırsanız kısa süre sonra serayi satılığa çıkarmak zorunda kalırlar.

Stronger beğendi.
Eski 20-02-2020, 13:50   #200
Ağaç Dostu

Dogruyu deneyerek buluyorsunuz bravo azminize. M
Katl sistemin faydasiz oldugu sonucu cok kisi karsi olsa da bence dogru. Ortama ve zamana gore formuln degistirme sonucuna varmaniuz harika. Urun cesitlendirme pazarlamanin olmazsa olmazi, basarilariniz daim olsun

Düzenleyen kiziltan : 20-02-2020 saat 13:53 Neden: Eksik kelimeler
Eski 20-02-2020, 20:31   #201
Yeni Üye

teşekürler arslan bey fideciden fideler geldiğinde dikerken kök hastalığı için herhangi bir işlem yapıyormusunuz?yapmalımıyım?

Eski 27-03-2020, 13:35   #202
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2019
arslan bey,

eğer özel bir sebebi yoksa işletmenizi sakaryadan gebzeye taşıma sebebinizi sorabilir miyim? iklim, lojistik gibi sebepler midir yoksa başka sebepler mi var? sakarya uygun gelmedi mi size?

karakedi55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2020, 17:12   #203
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karakedi55 Mesajı Göster
arslan bey,

eğer özel bir sebebi yoksa işletmenizi sakaryadan gebzeye taşıma sebebinizi sorabilir miyim? iklim, lojistik gibi sebepler midir yoksa başka sebepler mi var? sakarya uygun gelmedi mi size?

Müşterimin deposu Gebze'de. Sakarya nakliye için zor oluyordu. Burası çok yakın. Ayrıca Sakarya'da 1200 metrekare alanda üretim yapıyordum. Şimdi 6000 metrekare alan oldu. Kısaca lojistik ve gelişim için taşıdım.

kiziltan ve emredalgic beğendi.
Eski 02-05-2020, 01:20   #204
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2020
Aquaponic Hakkinda

Tum detaylar ve paylasim icin tesekkur ederim.

Akan su sistemi ile aquaponic sistem kurma niyetindeyim. Bu sayede besin kismini dogal surec ile ilerletmis olmayi hedefliyorum, mutlaka ki balik havuzundan gelecek olan besin uzerinde, baliklarin beslenme sekilleri ile destekleme sansim olacak ancak bu konuya yaklasiminizi merak ediyorum.

Yorumlayabilirseniz memnun olurum.

Burak Ozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2020, 02:34   #205
Ağaç Dostu

Bir hasat dönemi daha sonlandı hayırlısıyla. Bayram sonu yeniden görüşmek üzere...

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2020, 22:15   #206
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2020
Sn.Arslanereli konu içinde yazdıklarınızın hepsini okudum ve samimi buldum gerçekten.öncelikle paylaştığınız için teşekkür ederiz.ayrıca bol kazançlar sağlamanızı dilerim.bu kadar zaman çok uğraşlar vermişssiniz ve halada veriyorsunuz.ben bu işe girmeyi düşünüyorum.daha doğrusu önce öğrenmeyi..size sormak istediğim şu : bu işe girmelimiyim buna değermi? çünkü bu iş için onlarca zaman onlarca para harcanacak.tecrübeniz olduğu ve de samimiyetinize inandığım için bu soruyu sordum.

grotgash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2020, 16:18   #207
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi grotgash Mesajı Göster
Sn.Arslanereli konu içinde yazdıklarınızın hepsini okudum ve samimi buldum gerçekten.öncelikle paylaştığınız için teşekkür ederiz.ayrıca bol kazançlar sağlamanızı dilerim.bu kadar zaman çok uğraşlar vermişssiniz ve halada veriyorsunuz.ben bu işe girmeyi düşünüyorum.daha doğrusu önce öğrenmeyi..size sormak istediğim şu : bu işe girmelimiyim buna değermi? çünkü bu iş için onlarca zaman onlarca para harcanacak.tecrübeniz olduğu ve de samimiyetinize inandığım için bu soruyu sordum.

Merhaba.
İltifatiniz için teşekkür ederim. Bence bu işe girmek için iki kriteriniz olmalı.
1. Bu işi asıl işiniz görüp evladiyelik bir üretim şirketi kurmak olarak düşünmelisiniz. Bunun için de bu işin asla ve asla uckagitcilarin bahsettiği gibi kolay olmayacağını otamasyon ısıtma sistem gibi zirvaliklarla değil tamamen tecrübe ve bilginizle yürüyeceğim bilmelisiniz. Zamanla ****** belli oranda otomasyon ve sistem kuracaksınız ama hepsinin arkasında insan ( işçi ) ve bütün işçilerin arkasında da siz olacaksınız. Tüm sistemi siz bilecek çıkacak sorunları öncelikle siz tamir etmeye çalışacaksınız. Bunun içinde zamanla kaynak işleri de elektrik işleri de motor ve tesisat işlerinden de anlayacaksınız süper bir usta olmasanız da o anlık aksayan sistemi çalışır hale getirecek kadar bilmek zorundasınız.
2. Bu iş zor bir iş karlı fakat zor. Zira en ufak bir hatanız telafisi zor bazen imkansız sonuçlar doğuruyor. Otamasyon veya bilgisayar destekli gibi süslü cümleler pek işe yaramıyor çünkü sistemin etraftan etkilenmeyecek kadar mükemmel yapacak paranız varsa zaten marul üretmeyi paranıza yazık. O kadar paranız olsa bile o sistemi işletecek işletme maliyetini yine de kurtarmaz. Dolayısıyla öyle süper dışarıdan tamamen izole bir sera zaten yapamayız. Bazı giderleri dogalina bırakmak zorunda kalıyoruz. Doğal koşullardan yararlanmak işin içine girince de otamasyon ise yaramıyor. İş yine size kalıyor. Her gün yeni bir bilgi öğrenecek sürekli kendinizi gelistireceksiniz.
Zorluklara katlanır ve sürekli kendimi geliştirin derseniz hiç durmayın ve bu işe girin. Zira 5 dönümden sonra maliyetiniz 35 kuruşa kadar düşüyor satış ortalamaniz 1.75-2 TL arasında oluyor y%500 kar hiçbir sektörde yoktur

Eski 15-06-2020, 00:38   #208
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2020
Sn.arslanereli teşekkur ederim cevabiniz icin.soylediklerinizi dikkate alacağım.ogrenme asamasinda bazi bilgilere ihtiyacim olursa sizinle iletisime gecebilirmiyim?

grotgash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2020, 22:43   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2020
sn. aslanereli,
buradaki paylaşımlarınızı takdirle okudum. Konu üzerinde araştırma safhasındayım. Ben bu siteyi bulmadan önce ingilizce sitelerde Hydroponic olarak bir çok video izledim.

Oradaki sistemden gelen suyu geri göndermeden önce bir havuz(depo vs) gibi yerde havalandırma sağlıyorlar. içerisinde akvaryumda kullanılan hava taşları ile hava verilip suyun oksijenini yükselterek geri gönderiyorlar. Bu oksijenin bitki için önemini vurguluyorlar.
Sizin sistemde de böyle bir oluşum var mı?

Birde aquaponic sistemler var. Balık ile gübreleme sağlıyor. Özellikle ABDde bu sistem yaygın. bu konuda biginiz var mı? varsa neden bu sisteme geçmiyorsunuz?

sdepsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2020, 13:21   #210
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdepsen Mesajı Göster
sn. aslanereli,
buradaki paylaşımlarınızı takdirle okudum. Konu üzerinde araştırma safhasındayım. Ben bu siteyi bulmadan önce ingilizce sitelerde Hydroponic olarak bir çok video izledim.

Oradaki sistemden gelen suyu geri göndermeden önce bir havuz(depo vs) gibi yerde havalandırma sağlıyorlar. içerisinde akvaryumda kullanılan hava taşları ile hava verilip suyun oksijenini yükselterek geri gönderiyorlar. Bu oksijenin bitki için önemini vurguluyorlar.
Sizin sistemde de böyle bir oluşum var mı?

Birde aquaponic sistemler var. Balık ile gübreleme sağlıyor. Özellikle ABDde bu sistem yaygın. bu konuda biginiz var mı? varsa neden bu sisteme geçmiyorsunuz?
Merhaba.
Hava taşı pek işe yaramiyor. Eğer sisteminiz iç beş maruldan oluşuyorsa evet havatasi kullanın ve onun harcayacağı enerji de pek maliyetli olmaz. Fakat ticari yapacaksanız en az 5 tonluk su olacak ki ona da havatasi değil yetmiyor. Kompresör kullanmanız gerek o da çok maliyetli saatlik 2.5 kW elektrik tüketimi var. Bunun yerine biz farklı ve maliyetsiz havalandırma seçenekleri üzerinde çalışıyor ve uyguluyoruz. Oksijensiz hayat olmuyor.
Balık ile gübreleme yöntemleri konusunda kendim hiç çalışmadım fakat bende okudum o konuda bir şeyler. Yurtdışı ile yurtiçi çok farklı. Şartlarımız müşteri isteklerimiz ve maliyetlerimiz. Bu nedenle yurtdışında yapılanları okuyun fakat Türkiye şartlarını da göz ardı etmeyin.

kiziltan ve nk_tarim beğendi.

Etiketler
marul, para, sera, topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024