agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni319Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2018, 11:56   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2018
malitet analizi yapabildiniz mi? topraksız tarımda 1 adet marul ne kadara mal oluyor?
ve mesela 1 dönüm topraksız sera kendini ne kadar zamanda masrafını çıkartıyor

halkoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2018, 20:15   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2014
Benim pazarlamamda ambalaj var işçilik, nakliye muhasebe ( faturalı veriyorum ) sera kirası ( dış seram kiralık ) elektrik besin toplam maliyetim 59 kuruş.
Bir seranın kendini amorti etmesi tamamen pazarlamaya bağlı. Hale verirseniz üç yılda markete verirseniz bir buçuk iki yıla direk müşteriye verirseniz ( lokantalar gibi ) bir yılda. Ayrıca işin ne kadarına hakimsiniz. Hiçbir şey bilmeden girerseniz ilk bir iki yıl birşey beklemeyin. Çünkü besini dışarıdan alacaksınız danışmanlığı dışarıdan alacaksınız (danismanlik almazsanız hiç ürün yetistiremezsiniz) pazarlamada aracilarınız olacak dolayısıyla kendi maasinizi ( kendinize örneğin 5000 maaş yazsanız )ancak çıkarırsınız. Zamanla işi öğrenir aradaki ( üretim dışındaki ) maliyetleri kaldırınca para kazanmaya başlarsınız.
Bu işi iki türlü öğrenirsiniz. 1. Kolay yoldan. Aracılar kullanırsınız biraz önceki saydıklarım. Danışmanlık besin vs. Sizde para kazanırsınız en azından almasa da damlar.
2. Zor yoldan ( ben zor yoldan öğrendim hiç tavsiye etmem) deneyerek para kazanmayı bırakın harcayarak senelerce binlerce ürün atarak psikolojik ve maddi bir savaş vererek.
Karar size kalmış.

Düzenleyen arslanereli : 04-11-2018 saat 20:17 Neden: Yazim hatası
arslanereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2018, 23:54   #123
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2011
Arslan hocam merhaba.

Bende Kocaeli'deyim. Bu konuda ders alınacak tecrübelere sahipsiniz. inşallah tanışıp bilgilerinizden istifade etmek isterim. Bende domates yetiştiriciliği konusunu araştırıyorum. Kudret bey ile de yazışmalarımız oldu. Ay sonunda Antalya'daki fuara katılıcam. Ziyaret sonrasında son kararımızı vericem. Bu arada müsaade ederseniz sizi ve seranızı ziyaret etmek isterim.
Kolay gelsin.

encarte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2018, 07:12   #124
Ağaç Dostu

Buyrun gelin bir çayımızı için yardımcı olabilirsek ne mutlu bize.

Stronger beğendi.
Eski 11-11-2018, 19:05   #125
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2011
Bugün arslan hocamın misafiri olduk.
sağolsun çok ilgilendi. her sorumuza cevap verdi. Domates işini düşünürken caydırdı desem yeridir. Gerçi caydırma sebeblerinde de oldukça haklıydı. Tüm seralarını gezdirdi.
Allah razı olsun.
Allah bol kazanç versin. insallah tekrar görüşmek üzere.

encarte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 15:34   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2010
maşallah harika bir çalışma olmuş
ellerinize ve emeğinize sağlık

aliş79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2018, 01:24   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi encarte Mesajı Göster
Bugün arslan hocamın misafiri olduk.
sağolsun çok ilgilendi. her sorumuza cevap verdi. Domates işini düşünürken caydırdı desem yeridir. Gerçi caydırma sebeblerinde de oldukça haklıydı. Tüm seralarını gezdirdi.
Allah razı olsun.
Allah bol kazanç versin. insallah tekrar görüşmek üzere.
Merhabalar,
Ben de Antalya'da domates konusunda evde küçük bir deneme ile başlayıp, ticsrimolarak sera kurmayı düşünüyorum. Sizi domates ten caydırıp marula yönlendiren haklı sebepler nedir acaba? Bölgesel midir yoksa ürüne özel bir durum mu? Antalya'da bu işi otomasyonun tam anlamıyla hakını vererek yapmayı düşünüyorum. Henüz yolun başındayken doğru yol ayrımlarını bulup ilerlemek istiyorum. Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Arslan Bey sizin açıklamalarınız ve trvrğblerinizimçok daha fazla merak ediyorum.

Bu arada Antalya'da ikamet ediyorum. Kısmetse fuara katılacağım ziyaret edip tecrüler kazanmak istiyorum. Bu anlamda Antalya ve /veya fuar konusunda soru, yardım vb.her türlü desteği elimden geldiğince yapmak isterim.

Saygılarımla

Dk07 beğendi.
erdempal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2018, 11:12   #128
Ağaç Dostu

Her ürün para kazandırır. Üretimin her şekli. Tek sorun gerekli şartları saglamak. Bu da maddiyata dayanıyor. Domates iyidir para kazandırır fakat gerekli şartları agirdir. ısıtma sistemi mutlaka olmalı. Sizin oralarda isitmasiz yetişir mi bilemem ama bizim buralarda asla yetişmez. O zaman seranizin daha düzenli olması gerek bu da Maliyet demek. Arkadaşların bütçeleri kısıtlı idi bu açıdan bakınca ısıtılacak bir sera ısıtma döllenmesi için arı filan derken oldukça maliyetli oluyordu. Marul için 5 liralık bir sera kabul iken domates için 50 liralık sera ister marul ekşi 15 de bile sıkıntı olmaz üstü buz tutar öğlene buz çözülür yoluna devam eder domates olsa işi bitmişti. Kısaca mali imkânlarımız iyiyse domates yapabilirsiniz. Fakat ben şunu gördüm domateste 500 bin harcayıp 50 bin kazanırsınız marulda 100 bin harcar 10 bin kazanırsınız. Sonuç? Eşit kazanç. Mali imkânlarımız kısıtlı ise domates çok fazla risk bence. ****** bu benim fikrim kimse kabul etmek zorunda değil size mantıklı da gelebilir mantıksız da. Saygı duyarım.

Eski 25-11-2018, 21:37   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arslanereli Mesajı Göster
Her ürün para kazandırır. Üretimin her şekli. Tek sorun gerekli şartları saglamak. Bu da maddiyata dayanıyor. Domates iyidir para kazandırır fakat gerekli şartları agirdir. ısıtma sistemi mutlaka olmalı. Sizin oralarda isitmasiz yetişir mi bilemem ama bizim buralarda asla yetişmez. O zaman seranizin daha düzenli olması gerek bu da Maliyet demek. Arkadaşların bütçeleri kısıtlı idi bu açıdan bakınca ısıtılacak bir sera ısıtma döllenmesi için arı filan derken oldukça maliyetli oluyordu. Marul için 5 liralık bir sera kabul iken domates için 50 liralık sera ister marul ekşi 15 de bile sıkıntı olmaz üstü buz tutar öğlene buz çözülür yoluna devam eder domates olsa işi bitmişti. Kısaca mali imkânlarımız iyiyse domates yapabilirsiniz. Fakat ben şunu gördüm domateste 500 bin harcayıp 50 bin kazanırsınız marulda 100 bin harcar 10 bin kazanırsınız. Sonuç? Eşit kazanç. Mali imkânlarımız kısıtlı ise domates çok fazla risk bence. ****** bu benim fikrim kimse kabul etmek zorunda değil size mantıklı da gelebilir mantıksız da. Saygı duyarım.
Arslan Bey,
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Çok mantıklı geldi açıkçası söyledikleriniz. Ben henüz kendi işimi yapmak için planımı tam yapamadım. Kurumsal bir firmada işçi olarak çalışıyorum. Halihazırda ne bir sera ne de bir tarlam mevcut. Ancak ben bu işe gönül verdim. Teknik bilgilerimi de bu alanda kullanıp, kendimi çok daha geliştirmek ve uzman bir teknolojik tarım yapan çiftçi olmak istiyorum. Yaşım 30lu yaşlarda genç çiftçi stasüsü içine girer mi bilmiyorum ama teknoloji ve tarım ikilisini en iyi şekilde birleştireceğime olan inancım, isteğim ve gönül bağım ile başarabileceğime inanıyorum. Allah bu yolda alın teri döken herkesin yolunu açık etsin.

erdempal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2018, 19:58   #130
Ağaç Dostu

Koşmaya devam....

Eklenen Resimler

casperia ve acemi25 beğendi.
Eski 08-01-2019, 14:54   #131
Ağaç Dostu

Hem biz hem ürünlerimiz kar ile tanıştı

Eklenen Resimler

acemi25 beğendi.
Eski 14-01-2019, 12:03   #132
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arslanereli Mesajı Göster
Hem biz hem ürünlerimiz kar ile tanıştı
Merhaba,

Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

Hat üzerinde kullandığınız siyah ağ ısı korumak için mi?

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2019, 10:55   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2018
Arslan bey elinize emeğinize sağlık. Gördüğüm kadarıyla karşınıza çıkan engelleri aşıp çok güzel bir sera kurmuşsunuz.

Babamın memleketi olan Ordu'ya topraksız tarım için yatırım yapma fikri var aklımda. Yakın akrabalarımın birçoğu orada yaşıyor. Herkesin fındıkla uğraştığı bir şehirde fark yaratalım isiyorum. Aklımda çilek vardı fakat başlangıç olarak maruldan bir know-how edinmek daha mı mantıklı olur bunu merak ettim.

yahsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2019, 16:46   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2018
Arslan bey elinize sağlık. Ayrıca birikimlerinizi tespitlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Özellikle ticari anlamda yetiştiricilik yapmak isteyenler için çok yerinde tespitler yapmışsınız.

Benimde ticari anlamda topraksız tarım ile uğraşacak arkadaşlara eklemek istediğim bir kaç nokta var.

Özellikle Türkiye'de bir tarım politikası olmaması sebebiyle bu işe ticari olarak gireceklere önerim çok dikkatli hareket etmeleridir. Hali hazırda topraklı tarım ile uğraşan bir çok kişi para kazanamazken, topraklıdan daha fazla para,emek vb. isteyen topraksız tarıma yatırım yaparken fizibilitenizi çok iyi oluşturun. Gerçi bunu iyi oluştursanız bile sizin kontrolünüzde olmayan bir çok gelişme hergün yaşanmakta. Örneğin bugün kuru soğanda stokçular sebep gösterilip soğanda Bosna Hersek için%0, Singapur için %30,9 ve diğer ülkeler için %49,5 olan gümrük vergisi Şubat ayına kadar sıfırlandı ve golü yine üretici yedi. Stokçu dediğiniz adamda para var, bugün soğanda yarın arpada, başka gün çilekte parası. Ama siz hergün üretimdesiniz sizin bir günde o üründen çıkmanız imkansız.
Evet Arslan bey, pazarlama ağını bir şekilde kurmuş, üretimde anlıyor ve maliyetlerini düşürmüş ve çok az olan başarılar grubunda yer edinmiş.
Ama bu işi ticari olarak yapacak arkadaşlara önerim şudur; pazarlama ağınız yoksa yaş sebze/meyve gibi ürünlerden uzak durunuz. Ürün çok iken tüccar eline düşersiniz 5Tl'lik malı sizden 2TL'ye alırlar, ürün yokken fiyat yüksektir ama ürün yoktur, ithalat yolu açılır yine üretici olarak golü siz yersiniz.
Yaş sebze meyve yerine, soğuk hava vb. özel saklama koşulları gerektirmeyen, kolayca depolanabilen ürünler seçiniz.

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

aeroponic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2019, 10:41   #135
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aeroponic Mesajı Göster
Arslan bey elinize sağlık. Ayrıca birikimlerinizi tespitlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Özellikle ticari anlamda yetiştiricilik yapmak isteyenler için çok yerinde tespitler yapmışsınız.

Benimde ticari anlamda topraksız tarım ile uğraşacak arkadaşlara eklemek istediğim bir kaç nokta var.

Özellikle Türkiye'de bir tarım politikası olmaması sebebiyle bu işe ticari olarak gireceklere önerim çok dikkatli hareket etmeleridir. Hali hazırda topraklı tarım ile uğraşan bir çok kişi para kazanamazken, topraklıdan daha fazla para,emek vb. isteyen topraksız tarıma yatırım yaparken fizibilitenizi çok iyi oluşturun. Gerçi bunu iyi oluştursanız bile sizin kontrolünüzde olmayan bir çok gelişme hergün yaşanmakta. Örneğin bugün kuru soğanda stokçular sebep gösterilip soğanda Bosna Hersek için%0, Singapur için %30,9 ve diğer ülkeler için %49,5 olan gümrük vergisi Şubat ayına kadar sıfırlandı ve golü yine üretici yedi. Stokçu dediğiniz adamda para var, bugün soğanda yarın arpada, başka gün çilekte parası. Ama siz hergün üretimdesiniz sizin bir günde o üründen çıkmanız imkansız.
Evet Arslan bey, pazarlama ağını bir şekilde kurmuş, üretimde anlıyor ve maliyetlerini düşürmüş ve çok az olan başarılar grubunda yer edinmiş.
Ama bu işi ticari olarak yapacak arkadaşlara önerim şudur; pazarlama ağınız yoksa yaş sebze/meyve gibi ürünlerden uzak durunuz. Ürün çok iken tüccar eline düşersiniz 5Tl'lik malı sizden 2TL'ye alırlar, ürün yokken fiyat yüksektir ama ürün yoktur, ithalat yolu açılır yine üretici olarak golü siz yersiniz.
Yaş sebze meyve yerine, soğuk hava vb. özel saklama koşulları gerektirmeyen, kolayca depolanabilen ürünler seçiniz.

Herkese iyi çalışmalar dilerim.
Bu dedikleriniz doğru fakat ekleme yapayım.
Öncelikle kesinlikle danismansiz gitmeyin mümkünse hazır bir tezgaha ek olarak girin. İlk ürünlerinizi yetiştirme , yetisince pazarın hazır olması çok önemli. Bu işin %40 pazarlama %40 ürün yetiştirme %15 emek %5 para. Parası olup binlerce para batıran yüzlerce kişi var. Para harcayacaksiniz bundan kacamazsiniz önemli olan harcadiktan sonra size dönüş olacak mı? Hiç kimse ellerini açıp sizi beklemiyor. Ürünü urettiniz diye hadi getir demeyecek siz işleyen bir çarkın içinde kendinize yer bulmaya çalışacaksınız. Mutlaka yardım almak zorundasınız.
İkinci konu Türkiye tarım politikaları meselesi. Arkadaşımızın söylediği dogru. Fakat yine eksik. Öncelikle ( bence) en önemli sorun riski en aza indirmek. Bunun için yine yardım almak dönüşü kolay ürünler seçmek ve katma değeri yüksek ürünler sevmelksiniz. Benim maliyetin 50-60 kuruş satisim 1.50-2 TL ürünlerimin %25 satarsam riski kurtarmış oluyorum. Bu da senede iki kez sikintisiz ürün sarsam kalan 6-7 türü hiç sagmasam carkim yine döner. Topraktaki gibi değil işler maliyetleri daha az daha avantajlı ama hiç emeksiz de değil. Basite almayın derim

Stronger beğendi.
Eski 31-01-2019, 23:53   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2019
Merhaba son durum nedir acaba çok merak ettim takip ediyorum sizi .

acemi71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2019, 09:28   #137
Ağaç Dostu

Merhaba Sayın Acemi71
Biz topraksız tarimi deneme olarak yapmıyoruz dolayısıyla uretimlerimiz 700 metrekare gidelim (42.000 fide ) ve 5.000 metrekare üretim serasinda devam ediyor. Bunun yanında bazı arkadaşlara sera kurup işi ( danışmanlık yaparak) öğretiyoruz.
Gebze'de ilk kış mevsimini geçiriyoruz. Havanın kapalı ligi da eklenince normale göre biraz daha yavaş geliyor ürünler ama yine de geliyor üretim devam ediyor.

Eski 01-02-2019, 09:37   #138
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Birde sera kuran şirketler böyle açıklama yapsa iyi olacak, hava sıcaklığı farketmez 30-40 günde yetişir diyorlar.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2019, 09:43   #139
Ağaç Dostu

Sakarya'da da don olayı yaşamıştım fakat buranın kuru iklimi çok daha farklı ve etkili çıktı. Resimlerdeki buzlar 100 lik toplayici borudan çıktı. Kökler karardı fakat yeniden geldi ve büyümeye devam etti. Bir hafta kadar geri attı bizi . Don olayından sonra ürünlerin üzerine agril atmaya başladık seneye de 30 Gr. Agril ayarlayip kış boyu akşam atıp sabah kaldırarak soğuktan korunmaya çalışacağız. Şu an bu çözüm işe yaradı. Isıtma gibi maliyetli değil en azından.

Eklenen Resimler

Eski 10-02-2019, 12:53   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2019
selamü aleyküm hocam ben bahçemde 50metre kare yerim var buraya sulu sistem ekmek istiyorum başta katlı sistem düşünoyrdum lakin sizin bu söyledikleriniz tekli sisteme yöneltiyor vede biraz yardıma ihtiyacım var direk kurulum yapıp başlıyacagım madem tekli sistem ben bedavaya küçük baş gübresi bulabiliyorum aceba direk gübreyemi eksem mantıklı biriyle iletişime geçebilsem danışmak istedigim konular var yardım edermisniz

uzeyir91 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2019, 16:45   #141
Ağaç Dostu

Aleyküm selam kardeşim. Niyetin bu işi ilerletmek değilse hiç uğraşma masraf da yapma. 50 metre yere üstelik gübre de varmış farklı üçer beşer kök dik çok daha rahat edersin. Topraksız tarım ticari olarak karlıdır eğer yerin varsa ki var ticari de düşünmüyorsun hiç girme topraksız kısmına.
) Ama topraksız tarım seni de zehirlediyse kurtuluşun yoktur sen oraya topraksız düzeneğini kurarsin.

Stronger beğendi.
Eski 10-02-2019, 22:45   #142
Yeni Üye

öncelikle ticari düşünüyorum ilerde büyütebilirim lakin sulu yöntem biraz diikat istiyor ve sayre ama aceba diyorumki cocopeat ve perlit karşımı olarak elektiik kanalalrının en büyünden alıpmı yapsam diye kararsızım topraga göre daha kolay sulu yönteme göre daha tefferruhatsız biraz basta maaliyeti var okadar ne dersiniz bu bilgilerinizle benide bilgilendirirseniz sevinirim

Eski 11-02-2019, 07:11   #143
Ağaç Dostu

Öncelikle ne yetistireceksiniz bunu belirleyin. Marul soğan vb yeşillik türleri ise bunlar kısa sürede yetişen ürünler katı ortamlarda fide dikim büyümek ve hasat, hasat sonrası temizlik ekonomik olmuyor. Yılda 10 kes aynı kokopeat veya perlite marul dikip sökmek çok sıkıntılı olur. Bu çeşitlerde akansu daha kolay ve ekonomik. Domates salatalık çilek vb hasat süresi uzun ürünlerde katı ortamlar daha kullanışlı çilek için bir kez diker iki üç yıl orada durur. Domates salatalık için yılda en fazla iki kez dikim işlemi yaparsınız.

Eski 12-02-2019, 01:04   #144
Yeni Üye

hocam size nasıl ulaşabilirim aceba öncelikle marul düşünüyorum yalnız ard arda yetişyiremezmiyim hasadı aldıktan sonra aynı cocopeatte yetiştirme yapamazmıyım

Eski 12-02-2019, 01:11   #145
Yeni Üye

hocam normal gübre evet temizligi kolay olmıyabilir laakin cocopeatın daha hafif ve daha kolay evet bunu biliyoruz lakin temizlik derken bilmiyorum ama her hasat sonunda 2 gunumu verip temizligini yaparım yeterki mahsül aliyim ona razıyım neden illa cocopeat dersek akansuda pc değeri flan dedimiz zaman daha tefferruat istiyor hadi akarsu yapalım dedik razı eldik yaptık lakin hocam şu otomatik ec dengeleyiciyi nerden buluruz nerden alırız aceba bana teknik destek lazım hocam size nereden ulaşabilirim aceba

Eski 12-02-2019, 19:54   #146
Yeni Üye

hay allah razı olsun senden :=)

Eski 13-02-2019, 11:40   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2019
Merhabalar Uzun zamandir okumuş olduğum en samimi ve en guzel paylasimlardan biri olmuş öncelikle sizin vesileniz ile bu iste samimiyetle çabalayan birini yalniz bırakmayan kudret hocamıza teşekkür ederim ayrica paylaşımınız ve dürüstce yaşamış olduğunuz sorun ve sıkıntılarınizin bir başkaları tarafindan yaşanmaması icin göstermiş olduğunuz çabadan ve paylaşımdan dolayi teşekkür ederim
Ben foruma yeni katildim ve bu alanda sizinde yazdığınız gibi bu isi 2ci sırada ek bir iş olarak degil 1ci isim olarak yapmayi planlıyorum pazar ve satış konusunda hicbir sorun ve sıkıntı yaşamıyorum musait bir zamaninizda sakincasi yoksa telefon ile görüşüp uygun görürseniz istanbuldan sizi ziyarete gelmek isterim ilgi ve yardimlariniz için şimdiden teşekkür ederim

Serifkrd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2019, 12:35   #148
Ağaç Dostu

Estağfurullah ne demek. Ne zaman isterseniz buyrun gelin çayımızı için. Daha önce numaramı paylasmistim 535 363 5636

Eski 13-02-2019, 17:47   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2019
çok güzel paylaşımlar. bende evin bacasında düşünüyorum sadece kendim için ticari kaygım yok.yanlız bir sorum var daha doğrusu bir tavsiye evin bacası çatılı yani kapalı sadece kendim için yetiştirebilirmiyim?

poyrazz74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2019, 18:17   #150
Ağaç Dostu

Anlamadım tam olarak ne demek istediniz?

Etiketler
marul, para, sera, topraksız tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024