agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni319Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-06-2017, 11:12   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2014
Amatör ya da profesyonel topraksız tarım ile uğraşan herkesin faydasına

Merhaba arkadaşlar. Ben Arslan Ereli. Sakarya'da topraksız tarım ile uğraşıyorum.4 yıl önce başlayan bir merak ile 4 yıllık sıkıntıların sonucu nasipse bayramdan sonra ilk ticari ürünleri satacagiz. Bayram öncesi sözleşmemizi imzaladık büyük bir marketler zinciri ile.

Size buralara nasıl geldiğimizi, nerelerde yanlış yaptigimizi, bu işten para kazanmak isteyenlerin nasıl davranması gerektiği konusunda kendimce tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Bu işi kurmak deneyim kazanmak çok zor hele bir de yanlış adımlar işin içine girince süreç daha çok üzüyor ki dayanma gücümüz kalmıyor.

Forumda birçok kişi amatör şekilde denemeler yapıyor fakat amatörlük bir türlü üretime geçemiyor. Benim bildiğim üç dört kişi hariç ki bunlardan biri değildir benim ürün yetiştirip satan yok. Ya yöntem yanlışlığı ya yeterince dayanamam ya pazar bulamayıp ürünün elde kalması veya farklı bir sebepten binlerce lira harcadığınız tesislerimiz işlemiyor biz de pes ediyoruz.

İşte amacım ( ki kıymetli hocam 4 yıldır annemden babamdan çok aradığım desteğini hiç eksik etmeyen Kudret Hocamin teşekkürü borç bilerek ) bu işte bir şeyler yapmak isteyenlere yardımcı olmak.

arslanereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2017, 11:30   #2
Ağaç Dostu

4 yıl önce balkonda 4 metrelik iki boru ile başladım ilk besinleri evsera dan aldım domates çilek biber salata ve marul yetiştirdim daha sonra Kudret Hocam ile tanıştım. Ponza taşı torf perlit akarsu gibi değişik ortamlarda yetistirmeler yaptım. Katlı sistem denedim iki kat ve üç katlı denemelerim oldu. A şeklinde durgun suda akar suda bu iş için yapılmış tezgahlarda yetistirmelerim oldu. Bu konuda edindiğim tecrübeleri dilim döndüğünce anlatmak istiyorum.

Eski 26-06-2017, 12:04   #3
Ağaç Dostu

Geçen yıl 150 metre kare yerde üretime başladım. İlk ürünlerim çok sıkıntılı oldu marullar sapa kalktı satamadim çok sık oldu pazara hitap etmesi toplayıp ineklere verdim . Fide sıkıntıları yaşadım kendim tohum atmayı denedim kutularda tohum bir sürü tasyunu attım kiminin boyu uzadı kimini tırtıl yedi kimi büyümesi kurudu bir sürü olay oldu.

Eski 26-06-2017, 12:09   #4
Ağaç Dostu

Geçen yaz sonunda sera kurmaya karar verdim 1200 metrelik sera kurdum maddi zorluklar yaşadım bir türlü para dönmüyor hep harcama yapıyordum psikoloji zaten kalmamıştı. Ne kadar fide attım ben bile artık hesaplayamaz olmuştum. Etrafımda herkes bırak artık bu saçmalık bu işten bir cacık olmaz diyordu. Kudret Hocam dışında destek hiç kimse yoktu. Hele bu kış da çok soğuk geçti.
Serada durgun su denedim 1200 metrelik havuzlar yaptım onun da ayrı sıkıntılarını ve artıklarını gördüm. Kışın 30 bin marul fidesini çöpe attım. Kış boyu taze soğan yetiştirdim çevre marketlerde bunu sattım. Ortaklar edindim bu arada ama onlar da bıraktı ve gitti. Yine tek ve yagane destekçim Kudret Hocam kaldi. Hakkını nasıl öderim bilmiyorum.

Eski 26-06-2017, 13:13   #5
Ağaç Dostu

Nisan başında son bir gayret ile ( ortaklar beni bıraktıktan sonra ) serayı aakansu kültürüne çevirdim ve 16 Nisan'da ilk o tohumları attim. Bu sırada demirci ustaları bile maaşıyla gelmedi benle çalışmaya o tamamen tek kaldim. Kendim kaynak makineleri taşlama matkap filan alıp o tüm kaynak işlerini o derece kendim yaparak ajansı kültürüne o çevirdim serayi.

Şu an 1200 metrelik yerde 10500 marulum var yaklaşık 6 bunu yetişmiş ve çok büyük bir marketler zinciri ile sözleşme imzaladığı aylık 100.000 marula yakın ürün istiyor benden fakat verebildiğim ( bayram sonrası perşembe cuma ilk sevkiyat olacak sözleşmeyi bayram öncesi perşembe imzaladık ) bazı arkadaşların elinde varmış marul satmakta sıkıntı çekiyorlardı onlarla konustuk dertlestik onlar verecekler biraz ürün de.

İşte böyle arkadaşlar balkonda iki boru ile başlayan şu anda 1200 metrelik olan topraksız sera.
Şimdi De neler olmalı neler olmamalı ( kendimce ) topraksız serada onlara geçeyim.
( Değerli hocalarımız var burada bana pek düşmez ama ben essekten düşen biri olarak essekten düşünün halini anlayacagimi düşünerek yazıyorum bunları )

Eski 26-06-2017, 14:47   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Hayırlı olsun.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2017, 16:29   #7
Ağaç Dostu

Gelelim konumuza.
Öncelikle bu işe girecek arkadaşlar bilmeli ki bu iş toprakta yetiştirmekten çok daha fazla dikkat isteyen bir iştir. Biz ( üç kişi birlikte gitmiştik ) ise takım elbise ile gelir temiz bir ortamda çalışıp elimiz cebimizde her şey otomatik olacak şekilde hayal etmiştik fakat gerçeğin duvarına çok fena tosladik kafa göz dağıldı. Bu işte sürekli bir gözetim gerekir evet toprak gibi bedenen calismayacaksiniz ( sistem kurulduktan sonra) fakat sürekli takip edeceksiniz. Toprak çiftçinin tüm eksikliklerini gideriyor fakat bu sistem en ufak bir eksikliği affetmiyor. Tüm dikkatinizi ise eğilmek zorundasınız.
Seranın dan uzakta yasayamazsiniz ( sizin seranın sizin kadar değer verecek biri varsa o başka ben bulamadım öyle birini ) daima içinde olacaksınız.

Eski 26-06-2017, 16:37   #8
Ağaç Dostu

Amatörce evde balkonda legende yetiştirmeleri zerre kadar dikkate almayın yemelik yapılan bir iki deneme bir fotoğraf karesine sığan çalışmalar gerçek sera ile hiçbir alakası olmayan tatmin araçları. Çünkü, sistem büyüdükçe sorunlarla karşılaşmaya başlıyorsunuz deneme üretimleri diye bir iki kök yetiştirmek iyi olursa Allah'tan kötü olursa kuldan misali şansa olan şeyler. 150-200 metrelik yerde bile yetistirseniz dönümlük seralarda geçtiğinizde onlarca sorunla karşılaşacaksınız.bunlara hazırlıklı olun. Sizle alKali şeyler değil bunlar işin doğası bu. Sistem ne kadar büyürse zorlukları da o kadar çoğalıyor

Eski 26-06-2017, 17:19   #9
Ağaç Dostu

Sistem...
Öncelikle ortam nasıl olmalı. Katı? Sıvı?
Bence akarsu gayet mantıklı. Durgun su enerjiye bağlılığının az olması nedeniyle hayat mantıklı gözüküyor fakat suyun miktarı arttıkça kontrol zorlaşıyor benim bir havuzunda 30 ton su vardı. Karıştırma sıkıntı ec ayarlama sıkıntı nem kontrolü ayrı bir sıkıntı sıcaklık soğukluk ve özelikle elektriğe bağlılık açılarından ise çok avantajlı. Akarsu ise suyu çok az kullaniyor sürekli elektrik bağımlısı fakat diğer yönlerden çok avantajlı dolayısıyla benim fikrim akarsu yöntemi.

Eski 26-06-2017, 17:27   #10
Ağaç Dostu

Sistem?
Diş sistem için gerçekler havalandırma olmali. Mümkünse yüksek olmalı yazın çok iyi kışın sıkıntı yükseklik fakat mecburen kışın ısı perdesi kullanmalısınız. Katlı sistemden kesinlikle uzak durun. Hocamın dediği gibi cahillik etmeyin ( ben ettim dinlemedim üç kat düşünmüştüm yapma dedi bari iki kat olsun diye iki kat yaptım avcumu yaladım istiyorsanız sizde yalarsiniz rahatlarsın iz �� ) cahil açgözlü olur bir dönüm yerden 10-12 bin marul alınır fazlasını söyleyen size yalan söylüyor emin olun. Hele ki dikey diye bir şey tutturmuslar 300-400 metrelik yere 10-15 bin marul diyenler var kesinlikle inanmayın onlar sadece sera yapar sonrası siz ne halt yerseniz yiyin derler. Bir marul 15-25 kuruşa malolur bir dönüm​ sera 100-120 bin TL ye mal olur. Bu adam bir dönüme 30-40 bin marul vadediyor. Ben 1 TL den satıyorum şu an bu hesapla ayda 20-30 bin kazanmak lazım ki size bu vaadi yapan zat iki ayda serayı amorti ediyor. Peki kendisine sorun kendi serası yoktur. Acaba neden yapmaz kendisine De size yapmak ister?

Eski 26-06-2017, 20:23   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Fotograf da paylassaniz cok faydali olacak, basarilarinizin devamini dilerim. Kolay gelsin.

turhanengin beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2017, 08:25   #12
Ağaç Dostu

Şu an hasada gelmiş ürünler fotoğraf yüklemeye çalışıyorum ama beceremedim henüz

Eski 27-06-2017, 08:56   #13
Ağaç Dostu

Sistemin en önemli ayaklarından biri de otomasyon kısmı. Eğer tüm zorlukları göze alıp beş on kez kafanızı duvara vurup yüzlerce ürünü çöpe atmayın göze alıp bu işe girerseniz otomasyon kısmında yardım almak zorundasınız. Bende sera bekçisi var ( Kudret Hocamin üretimi ) seralarda birinde diğerlerinde yok kendim ayarlamaya çalışıyorum sabah 8.30 dan akşam 7 ye kadar başındayım yine De ev ayarlamaya sıkıntı çok büyük bu nedenle mutlaka sera bekçisi almam gerek. Kısaca havalandırma için otomasyon güzel olur ama olmasa da olur kendiniz yaparsınız diğer otomasyon kar için De böyle ama ev için sera bekçisi şart. Ec fazla olsa da sorun az olsa da hatta aynı ec oranı sıcaklığa göre De değişiklik gösterdiği için anlık ayarlamalar gerekiyor ve bunu ne kadar dikkat ederseniz edin baş edemezsiniz

turhanengin ve A.öz beğendi.
Eski 27-06-2017, 11:58   #14
Ağaç Dostu

Ec sorununu hallederseniz çok büyük bir sorunu halletmiş olursunuz. Diğer türlü akşamdan sabaha sarılık çıkacaktır. Ürünlerde renk bozukluklarının farklı sebepleri var en büyük sebep ec. Aynı serada aynı şu olmasına rağmen ec farkları ortaya çıkacak. Güneşin vurmasına göre boruların içindeki suyun sıcaklıkları farklı olacak. Ec sabit bir değer değil sürekli değişken bir yapıya sahip. Isındıkça artan soğudukça azalan bir değer. Boruların içindeki su güneşin vurmasına göre 24 ile 35 arasında değişiyor. Her bir derece 0.025 derece ec artışı ya da azalisina sebep olacaktır. Siz ec yi 1.2 ayarlarınız fakat sıcaklık 4 derece arttı ise ec otomatikman 1.3 oldu.

Eski 27-06-2017, 15:54   #15
Ağaç Dostu

Ec halletmeniz gereken ikinci en büyük sorun. Ec nin ayarını tutturmak ayrı bir sorun ec nin içeriği ayrı bir sorun. Ec aslında bir tuz. Siz ec ayarlıyoruz derken işin özünde suyun içindeki tuzu ayarliyorsunuz. Bu tuz sodyum ile de artar magnezyum ile de kalsiyum ile de önemli olan suyun içindeki tuzun neyle arttigidir. Kısaca sizin ihtiyacınız olan ec ( tuz ) sizin işinize yarayan ec mı? İşte zurnanın zırt dediği yer. Başıma gelen bir olan. Kuyudan su alıyorum ben. Ec 0.59 ile 0.63 arasında. ( Aslında çok olumsuz bir durum ama maddi sıkıntılarım nedeniyle arıtma kuramadım ) depolar için 3 metrelik bir kuyu kazmistim. Bu kuyuya da şu toplanıyor yine topraktan sızarak. Bende kuyu yerine bu suyu alırdım depolara. Bu suyu almaya basladigimin 5. Günü ürünlerde sıkıntılar başladı. Bir türlü gübre almıyorlar. Bazı olaylardan sonra aklıma toplanan suyun ec sini ölmek geldi. Bu sırada ec nin ( toplanan suyun ) 1 - 1.05 civarında olduğunu gördüm. Analiz sonucunda bizim sodyum kalsiyum ve magnezyum fazlalığı vardı kutunuzda. Ec ölçüldüğünde yine 1.2 gösteriyor normal ama bu 1.2 hangi tuzlarla oluşuyor??? İşte tüm mesele bu.
O halde şu sonuç çıkıyor. Ec kontrolü çok büyük bir sorun ve bu ec nin içinde ne var bu daha büyük sorun. İnternette birçok yerde besin eriyiği hazırlayanlar ortalama ortaokul seviyesindeki biri iki günde besin eriyiği ayarlar. Hatta bu forumlarda da aleni olarak var. Bende çok aradım besin eriyiği bu sitenin forumlarında alıp hazirlamislar üç beş kuruşa besin eriyiği adı altında satıyorlar.
Peki ya siz kütüğünün binlerce lira harcadığınız tüm pisikoloji nizi bağlandığınız tesisimizi ürünlerimizi ne kadar resme atacaksınız? Ben Kudret Hocam ile tanışmadan attım yazık ettim. Şu anda 6500 marulu riske atan arkadaş var a otemde ağlaya ağlaya dönmek zorunda kaldi. Belki bende başka yerden besin eriyiği alacaktım çok daha ucuz teklif edenler oluyor ama benim tüm umutlarını bu tesise bağlı olduğundan ve çok eziyet cektigimden yemedi başka besin eriyiği kullanmak. Ve iyi ki De kullanmamıştım. Arkadaşım 120 TL daha ucuz diye başka besin eriyiği kullandı 6500 marul gitti ben ürün yetiştirdim. Siz nereden alırsanız alın besin eriyiğini ürünlerimizin kıymetinde gore

Eski 27-06-2017, 17:44   #16
Ağaç Dostu

Ec işini halletti iseniz üzerinizden büyük bir yük kalkmıştır. Ph konusu ise daha basit. Tankiniz çok büyük değil De ( ben 5 tonluk kullanıyorum 5280 marul için ) sürekli su eklemek zorunda kalıyorsunuz ph dert değil. Bizim kuyunun ph oranı 6.8 bir gün eklemezsem ikinci gün mutlaka eklemek gerekiyor dolayısıyla ph dengeleniyor şu an hava sıcak böyle kış gelince nasıl olur onu henüz bilmiyorum yaşamak lazım o günleri.

Eski 27-06-2017, 17:54   #17
Ağaç Dostu

Boru sistemi.
Ben 9 metrelik borular kullanıyorum. 6+3 kullanacaktır ersin abi ( Samsun'da marul yetiştirir kendi dışı ) 3+3+3 şeklinde yap dedi iyi ki öyle yapmışım. Çünkü kırılan çok boru oluyor o zaman 6 metre yerine 3 metrelik boru boşa çıkıyor. Kudret Hocam biraz uzun olmuş dedi güneş olduğunda evet uzun oluyor 9 metre boruda suyun giriş ısısı ile çıkış ısısı arasında 2-3 derece işi farkı oluyor. Hele bir De meyil vermemisseniz o zaman borularda sürekli su kaldığında çok ısınıyor. Öğleden sonraları 5-6 dereceye kadar ısı farkı ortaya çıkıyor. Bu da ec konusunda sizi yine sıkıntıya sokacak bir sorun. Ben 9 metre De 15 cm meyil verdim yine de boruların içi su dolu. Tasyunu suyun akışını kesiyor marul kökleri De katkı yapınca metilen rağmen borular yarıya kadar su dolu kaliyor. Gündüzleri suyu hiç kapatmiyorum ama geceleri 30 dakika durup 15 dakika şu basıyorum sisteme.

turhanengin ve al-har beğendi.
Eski 27-06-2017, 18:31   #18
Ağaç Dostu

Sistemde tıkanmalara önlemek için süzgeç kullanın benim.henuz yok bu nedenle günde üç dört kez tıkanmalara karşı kontrol ediyorum. Eğer filtre olsa sıkıntım kalmayacak. Motor olarak dalgıç pompa yerine kafa motoru kullanın böylece filtresi motordan önce yerleştirebilirsiniz dalgıç olursa motordan sonra koymanız lazım ki bu da basınç düşüklüğüne sebep olacaktır.

efi ve al-har beğendi.
Eski 27-06-2017, 18:35   #19
Ağaç Dostu

Ürün yetiştirmesi.
Tohumu kendiniz atarsanız 30 güne kadar gidenin yetişmesi var sonraki 25-40 gün arası da ürünün yetişmesi. Eğer biyoloji ile sistem arasında 50 link borudan ara bir sistem yaparsanız ki yapmanız lazımdır ( yapmazsanız viyolden 70 li boruya aldığınızda bazı yapraklar borunun içinde kalıyor üründe şekil bozukluğu oluyor kök kısmı borunun içinde kalıyor ) yaparsanız 70 li borularda 20 güne kadar düşer ürün yetişmesi.

turhanengin ve al-har beğendi.
Eski 27-06-2017, 19:21   #20
Ağaç Dostu

Ürün yerleştirme
Borular 30 cm aralıklarla delinmesi lazım. Fazla ürün yerleştirme herkesin ortak arzusu fakat ürüne gerekli yeri vermek zorundasiniz. Ben 20 cm aralıklarla ve 30 cm aralıklarla ürün yetiştirdim 20 cm olan kişi.dan neredeyse hiç ürün alamadım. Ürün belirli bir yere kadar gelişiyor birçok kişi de buna aldanıyor ama bir kişi gosteremezsiniz ki pazara hitap edecek ürün yetiştirsin. 30 cm aşağısı ürün yetişmiyor. Ne yaparsanız yapın. Bana ik bu işe girerken 100 metrelik yerde 5000 marul yetiştirecek tık ilk hesaplarımız bunun üstüne idi. Sonraları çok hayal kırıklığı yaşadım ama sonuç olması gerekenler bunlar. Üçkağıtçilara inanmayın. Yatay dikey katlı ne yaparsanız yapın dönüme 10-12 bin ürün alırsınız. Ona göre yerlestireceksiniz. Hesaplarinizi buna göre kurun. Bu hesapla seranın için 100-120 bin TL harcar 12-15 ay içerisinde koyduğumuz parayı geri alırsınız

Eski 27-06-2017, 19:31   #21
Ağaç Dostu

Pazarlama
Ürününüz pazara hitap etmeyecektir. Bir iki pazarcı ile Anlasaydın derseniz boşuna ugrasirsiniz. Pazarcılar öncelikle üçkağıtçı birçoğu ikinci üçüncü den sonra size takip kaybolacak. Halciler yine size birçok sorun çıkaracak. Nerdeyse bütün halciler şöyle çalışır. İlk konuşurken size diyecekler. Ben çok ürün satarım. Günde beş on bin satarım fakat ürün yetişip kapısına gittiğinizde ürün küçük diyecek şimdi gitmiyor diyecek ürün bol diyecek bu bahaneler hiç bitmez. Bunları geçerseniz eğer bu kez getir ürünü diyecek. Siz ürünü götürecek hale teslim edeceksiniz. Ödeme? Maalesef... Para alamazsınız. Halciler kendini hiç riske atmıyor. Sen ürünü teslim edersin halci ertesi gün ürünü pazarcılara sayarsak eğer aldığı paradan yüzde 12-15-20 oranında bir miktar keser kalanını size öder. Satamazsa eğer ürün sizindir çöpe giden ürün de sizindir. Tüm zararı siz cekersiniz.
Peki nereye satacaksınız?
Ürününüze değer katmak zorundasınız. Ben büyük bir marketler zinciriyle anlaştım ama bu anlaşma için yaklaşık 6 ay uğraştım. Firma kurdum analizler raporlar etiketler bir sürü gel gitler sonunda oldu bu. Tanıdığım bir iki arkadaş da aynı sıkıntıyı çekiyor onlara da yardım için benim uzerimden verdirmeye çalışacağım insallah.
Aslında burada da bu işi yapanların birleşmesi lazım yine hocamın dediği gibi birleşmek lazım. Bu işi yapanların birbirine destek olması lazım.

Eski 27-06-2017, 19:46   #22
Ağaç Dostu

Son olarak tavsiyeler.
1. Kendinize bu işte uzman birini bulun.
Ben çok şanslıyım Kudret Hocam gibi benim​ 4 yıldır kahrimi çeken bir hocam var sizde böyle birini bulun.
2. Bu uzmanı iyi dinleyin
açgözlülük yapmayın üçkağıtçılara kanmayin. Olması gerekeni yapın
3. Nakit paranızı bir kenara koyun.
4. Özelikle besin konusunda dikkat edin.
Yüzüne bakınca 20 20 gübre ile besin eriyiğini ayirmaniz mümkün değil hazırlayan kişiye güvenmek zorundasınız. O halde tüm unutlarinizi tüm paranızı tüm emeginizi teslim edeceğimiz kişiye iyi güvenin. Forumdan bir iki yazı okuyup da bende eriik hazırlarım diyen sarlatanlara kanmayin.
5. Sabretmeyi öğrenin.
Ben öğretmenim normalde. Birgün yine her şey altüst olmuş bende psikoloji bozulmuş hocamı aramıştım olmuyor bu iş bıktım diye. Söylediği şeyi asla unutmuyorum. " Sen öğretmen olmak için kaç yıl çalıştım? 17 yıl. Aldığın para ayda 3000. Ayda 0 bin TL kazanacağınız bir iş için iki üç aylık çalışmanın yeteceğini düşünmek ne kadar mantıklı? Eğitim ve tecrübe pahalı bir iştir" evet aynen böyle. Eğitim ve tecrübe pahalı bir is. Sabretmek zorundasınız.
6. Sürekli kendini dinizi geliştirin.
Çok fazla bilgi kirliliği var ortalıkta. Bütün siteleri tarayin hepsi birbirinin kopyala yapıştır örnekleri. Bir şeye kurmuş uyandığında biri sizi kaziklama calisiyor. Bizzat bu siteden sayfayı kopyalayıp yapıştırıp yayınlayanlar var. Biraz yazıları düzenleme zahmetine bile katlanmmis arkadaş reklamlar bile kopyalayıp yapıştırılmış. Yapacağınız işe biraz kıymet verin ve bu kadar basite dusurmeyin.
7. Sorunları kendinize göre çözümler bulacaksınız.
Birçok sorun ile karşılaşacaksiniz bunların çözümünü yine siz bulacaksınız. Gözlem yapacaksınız soracaksınız arayacaksınız döneceksiniz.

Eski 27-06-2017, 19:49   #23
Ağaç Dostu

Kısaca bu iş o kadar kolay değil. Hele ki ikinci iş olarak yapılacak bir iş hiç değil. Balkonda veya legende bir iki kök yeşillik yetiştirip bir iki yaprak yeşillik yemek değildir.

Eski 27-06-2017, 19:51   #24
Ağaç Dostu

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sorusu olan varsa benim aklıma gelmeyen onları da yanıtlarım. Resim yüklemeyi becerebilirsem resimleri De atacağım inşallah. Şimdilik bu kadar tecrübelerim.

Eski 28-06-2017, 02:02   #25
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
hayırlı olsun seranız umarım çok başarılı olursunuz, burayı boş bırakmayın mümkün olduğunca yazın resim ekleyin birçoğumuz vaktimiz olmasa da ara ara uğrayıp takip etmeye çalışıyoruz forumu. Kudret Beyin hakkını hiçbirimiz ödeyemeyiz sera bekçisi seraya bakıyor biz sera bekçisine bakmıyoruz ama bana inat çalışıyor yılmadan.

sedail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2017, 07:17   #26
Ağaç Dostu

Sera ve ürünResimleri

Eklenen Resimler

Eski 28-06-2017, 07:21   #27
Ağaç Dostu

Resimler

Eklenen Resimler

Eski 28-06-2017, 07:28   #28
Ağaç Dostu

Son hali hasada hazır

Eklenen Resimler

Eski 28-06-2017, 10:47   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Hersey cok guzel gorunuyor. Basarilariniz daim olsun.

Hatalarini gorup duzeltmis ve mucadele ile basarmis olmaniz sevindirici, Sn Tezel`in herkese yardim ettigini biliyoruz, size de yardim etmisler, cok guzel. Bir Allah razi olsun da benden.

Ancak hesap isinde, pazarlama ve fiyat, hata ihtimali var gibi. Tum yil boyunca ayni miktar urun ve ayni fiyat zor gibi, daha onceki paylasimlarda enbuyuk sorun satis ve fiyatti, satisa basladiktan sonra her ay urun miktari ve fiyat istatikleri verirseniz hersey ortaya cikar.

Umarim hesaplarinizdan daha fazla urun alir, hepsini karli satarsiniz.

petrol beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2017, 11:55   #30
Ağaç Dostu

Fiyat değişken evet sabır fiyat yok şu an yeşillik en ucuz zamanı bu fiyat iyi. Yetiştirme konusunda da daha seri yetiştirmek için bazı çalışmalar yapıyorum daha kısa sürede yatıştırmak için onlarda da gelişmeler oldukça yazacagim

Etiketler
marul, para, sera, topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024