agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni319Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2020, 15:44   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arslanereli Mesajı Göster
Teşekkür ederim sayın Kızıltan. Sadece marul üzerine çalışmak istenilen sonucu vermiyor malesef. Komplike bir sistem kurmalısınız. En azından bunca yılda benim anladığım bu. Tüm yeniliklere açık olmalısınız. Ve tüm yumurtalar asla aynı sepette olmamalı. Ben bu yıl toprakta da üretime gireceğim. Geçen yıl dar kapsamda üretim yaptım. Fide ve tohum uretimim de var. Ayrıca şu an 5 üründe deneme çalışmalarım devam ediyor. Yoksa sadece marul ile kalırsanız kısa süre sonra serayi satılığa çıkarmak zorunda kalırlar.

Arslan Bey, bunu biraz daha acar misiniz lutfen.
1- Ne yaptiniz, ne yapmayi planliyorsunuz?
2- Neden boyle dusundunuz. Hem marul guzel derken boyle demenizin bir sebebi olmali.
3- Bir de gobek deniyordunuz o ne durumda?

Cok tesekkur ederim, hayirli isler, muvaffakiyetler dilerim.

greens Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2020, 10:33   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi greens Mesajı Göster
Arslan Bey, bunu biraz daha acar misiniz lutfen.
1- Ne yaptiniz, ne yapmayi planliyorsunuz?
2- Neden boyle dusundunuz. Hem marul guzel derken boyle demenizin bir sebebi olmali.
3- Bir de gobek deniyordunuz o ne durumda?

Cok tesekkur ederim, hayirli isler, muvaffakiyetler dilerim.
Merhaba.
Maydanoz, ve kızartmalık kabak ektim kış dönemi yeşil soğan ve maydanoz ekecegim bunlar toprakta.
Topraksız tarım özellikle de Akansu kültüründe çok hızlı değişim oluyor. Olumlu yönde de olumsuz yönde de. Özellikle yaz üretimlerinde iki günde her şey altüst olabiliyor. Ayrıca yaz döneminde ürün yetistirmek ciddi sıkıntı. Sadece golgelikle filan olmuyor. Besin ne işi ışık şiddeti her şey çok hızlı değişim yaşıyor bu da sizi her an diken üstünde tutuyor.
Toprak daha stabil daha uğraştırıcı daha maliyetli ama bütün bu olumsuzluklara rağmen toprak daha yavaş değişim gösteriyor. Sizin bir nevi sigortanız oluyor.
Göbek marul sonvaha kış ve ilkbahar döneminde hiçbir sorun yok. Bütün sıkıntı yaz döneminde Mayıs 15 den eylul başına kadar. Bu üç aylık zamanda da tüm yıllık üretimin yarısı gerçekleşiyor.

greens beğendi.
arslanereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2020, 15:11   #213
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Topraksiz serada herkesin yaptigi is ayni, domates, hiyar, Biber, cilek marul yapan as. Katma degeri yuksek seyler yapmak ve ya birkac mal yapip ortalama kar yapmak akillica gibi. Toprakta uretim yapip uretimi desteklemek dogru fikir. Basarilar dilerim

Stronger beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2020, 19:21   #214
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2020
değerli arkadaşlar, bende amatörce topraksız tarıma merak salmış birisiyim. amacım ticari boyutu değil ama en azından evimin mümkün olan tüm besinlerini üretebilmek. ama herşeyden önemlisi öğrenmeyi ve başarmayı seven birisiyim ve yaptığım işi kitabına uygun yapmayı severim. bu amaçla eğitim almak isterim. bildğim kadarıya üniversitelerde böyle bir bölüm yok. ancak illaki işimizi anlamayı sağlayacak, bitkiyi sebzeyi besini suyu anlamamızı sağlayacak, bölümler vardır. özellikle 2 yıllık hangi bölümleri tavsiye edersiniz, belki takip eden ziraat mühendislerimiz vardır ve tavsiyeleri olabilir. bölüm tavsiyesi veya kurs tavsiyesi olabilir.

alpinno Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2020, 11:36   #215
Ağaç Dostu

Google da. " seracilik meslek yuksekokulu " yazip ararsaniz birsuru iki yillik yuksekokul var.

greens beğendi.
Eski 30-07-2020, 16:27   #216
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Google da. " seracilik meslek yuksekokulu " yazip ararsaniz birsuru iki yillik yuksekokul var.
teşekkürler, bu bölümü farketmemiştim, hemen bir inceleyeyim.

Eski 30-07-2020, 20:09   #217
Ağaç Dostu

Sanirim Izmir belediyesinin ucretsiz kursu da var

greens beğendi.
Eski 30-07-2020, 20:15   #218
Ağaç Dostu

Topraksiz Tarim kursu diye ararsaniz Nisantasi Universitesinin iki gunluk teorik be pratik kursu var, ucretsizdir.

greens beğendi.
Eski 30-07-2020, 21:20   #219
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Topraksiz Tarim kursu diye ararsaniz Nisantasi Universitesinin iki gunluk teorik be pratik kursu var, ucretsizdir.
nişantaşı üniversitesi ile değil ama bağlantılı olarak kibele project ile görüşmüştüm. canlı derslere başlarlarsa katılacağım , cuzi bir bedeli var yanlız.

greens beğendi.
Eski 31-07-2020, 13:43   #220
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2020
inceleyeceğim bakalım. faydalı

karabag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2020, 18:35   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2009
Alıntı:
Merhaba.
Maydanoz, ve kızartmalık kabak ektim kış dönemi yeşil soğan ve maydanoz ekecegim bunlar toprakta.
Topraksız tarım özellikle de Akansu kültüründe çok hızlı değişim oluyor. Olumlu yönde de olumsuz yönde de. Özellikle yaz üretimlerinde iki günde her şey altüst olabiliyor. Ayrıca yaz döneminde ürün yetistirmek ciddi sıkıntı. Sadece golgelikle filan olmuyor. Besin ne işi ışık şiddeti her şey çok hızlı değişim yaşıyor bu da sizi her an diken üstünde tutuyor.
Toprak daha stabil daha uğraştırıcı daha maliyetli ama bütün bu olumsuzluklara rağmen toprak daha yavaş değişim gösteriyor. Sizin bir nevi sigortanız oluyor.
Göbek marul sonvaha kış ve ilkbahar döneminde hiçbir sorun yok. Bütün sıkıntı yaz döneminde Mayıs 15 den eylul başına kadar. Bu üç aylık zamanda da tüm yıllık üretimin yarısı gerçekleşiyor.

Merhaba Arslan Bey,

Sanirim probleminiz sera sogutma. Ben bunun uzerinde ne yapilabilinir diye arastirdigimda evaporative wall youtube aciklamali yapimlar yararlari vs mevcut. Boyle bir secenek dusundunuz mu? Gideri kullanim maliyetlerini bilmiyorum. Kolay gelsin, hayirli isler.

greens Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2020, 23:18   #222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2020
Ben de tropikal meyve yetiştirmek için sera yapmak istiyorum. TropikAgac olacaklari için yeri kazıp 2.5 metre derine inip 2.5x 2x 100 metre bir hendek yapip üstünü kaparak termal enerjiden yararlanmayı düşünüyorum. Toprak altı ızmirde 14 derece kış yazında 27 derece sabit oluyormuş. Tropik ağaçların sevdiği aralik

Gokhan79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2021, 21:23   #223
Ağaç Dostu

Ticari olarak üretimini yaptığımız
Topraksız kıvırcık
Topraksız maydanoz
Topraksız nane...

Fideyi kendimiz yetiştiriyorduk..

Şimdi bir adım daha ileri gidiyoruz. Bir iki yıl sürecek bir çalışmaya başlıyoruz.

Doku kültürü ile fide üretimi. İlk deneme için biraz önce kuluçka devresi başladı. Haydi hayırlısı...

Eklenen Resimler

greens beğendi.
Eski 09-02-2021, 20:43   #224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2021
Merhaba şimdi bende hobi amaclı kurmak istiyorum Ec ve Ph cihazlarım yok şebeke suyuna ne kadar ml A ve B besininden koymam gerekiyor acaba tahmini

Paryetal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2022, 11:43   #225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2022
Alıntı:
Ticari olarak üretimini yaptığımız
Topraksız kıvırcık
Topraksız maydanoz
Topraksız nane...

Fideyi kendimiz yetiştiriyorduk..

Şimdi bir adım daha ileri gidiyoruz. Bir iki yıl sürecek bir çalışmaya başlıyoruz.

Doku kültürü ile fide üretimi. İlk deneme için biraz önce kuluçka devresi başladı. Haydi hayırlısı...
Selamün Aleyküm arslan abi. Baştan sona okudum bilgiler için tecrübelerini aktardığın için teşekkürler. Senden ricam buraları boş bırakma ara ara da olsa resim at tecrübelerini paylaş bizimle.
Benim gibi bu ise hevesli olan arkadaşlar senin gibi insanları gördükçe hevesi daha da artıyor.

YusufK.41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2022, 22:38   #226
Ağaç Dostu

Doku kulturu yaparken sterilizasyona dikkat!

Eski 09-04-2022, 12:50   #227
Ağaç Dostu

Sn Ereli, kolay gelsin.
Marul satis fiyatlari cok yukseldi, sizin kivircik cikis fiyatlari nasil, idare ediyor mu ?

Eski 15-04-2022, 14:42   #228
Ağaç Dostu

Sağolasıniniz.
Evet şu an oldukça yüksek fiyatlar. Bizde sadece kıvırcık yok. Maydanoz nane semizotu dereotu ve roka da var. Roka ponza taşında diğerleri topraksız. Şu aralar toprakta sakız kabak fidelerimin de eke hazırlanıyor.
Zaten sadece marul ile yürümek çok zor. Çeşitlendirmek gerekiyor.

kiziltan beğendi.
Eski 15-04-2022, 15:45   #229
Ağaç Dostu

Kolay gelsin, yesilliklerden fotograf var mi?

Etiketler
marul, para, sera, topraksız tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024