agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni319Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-11-2017, 21:51   #61
Yeni Üye

perest's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2017
sayın arslan başarınız karşısında şapka çıkarıyorum..

bende sizin gibi bu işe bir çeşit sevda ile başlıyorum..sizden yardım almak isterim..bursalıyım..test sürüşlerine başladım..ama daha çok yol var..deneyimlerinizden faydalanmak isterim..sevdamız aynı sevda..bütün formu ineliyorum..sayın tezel in destekleri olağanüstü...Allah razı olsun..size yakınım..seranızıda görmek isterim..eminim bu konuda birikimiz oldukça üst düzeyde..realist birisiniz..özelden paylaşmak mümkünse siz ulaşmak isterim..******

perest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2017, 15:58   #62
Yeni Üye

nikılıs's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arslanereli Mesajı Göster
Kış hazirliklari tamamlandi bakalim bu yil soguk nasil olacak...
Azim ve iradenize hayran kaldım.Çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyorum.
Kışın soğuk havalar için ısıtma sistemi var mı? veya ortam sıcaklığını nasıl ayarlıyorsunuz?

nikılıs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2017, 17:40   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2014
Tesekkur ederim.
Ortam sicakligi icin isi perdesi ( don ortusu) cekmistim. Fakat bu yil havalar soguk olmadi. İsi perdesi seffaf isigi geciriyor ama ne kadar az da olsa yine de isik kaybi oluyor. İsik mi sicaklik mi diye tercih yapma asamasindayim. Sanirim tercihimi isiktan yana kullanip isi perdesini geri toplayacagim.

arslanereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2017, 20:10   #64
Ağaç Dostu

Aci tecrube

Fidedir cok sikinti olmaz nasil olsa seraya gecince kendini toplar diye iki kat yaptigim fidelik. Sonuc degismedi yine husran yine husran. Bugun ust katini cikarip yine tek kata dondum. Hala birileri cikmis katli sistem deyip duruyor. Aslinda bir sey uretmek degil amaclari sanirim. Sadece oyalanmak zaman gecirmek....

Eklenen Resimler

A.öz beğendi.
Eski 12-12-2017, 06:57   #65
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Aslinda bir sey uretmek degil amaclari sanirim. Sadece oyalanmak zaman gecirmek....
Merhaba,

Geçmiş olsun.

Dediğiniz gibi tam olarak zaman geçirmek sanırım. Bitki fizyolojisine dair, beslemesine dair, kimyasal olaylara, ışıklanmaya, iklimlendirmesine dair zerre bilgi sahibi olmadan fikirler havada uçuşuyor... "ama katlı olsa?", "ya bu üç kat olsa?", "dik olsa ya 5 kat daha fazla ürün çıkar"...

A.öz beğendi.
nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2017, 08:02   #66
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Bereketli olsun sayın arslanereli,

Fidelik olan alanda fideleri ne zaman vıyolden borulara alıyorsunuz? Birde bu borularda yetişen marullar ortalama kaç gün sonra diğer alana tasıyorsunuz?

Teşekkürler, kolay gelsin.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2017, 09:07   #67
Ağaç Dostu

Onu fide nin durumuna gore bakiyorum fidelik surekli dolu tutmaya calisiyorum ama iste sorunlar pesimizi birakmiyor. Simdi hallettik gibi sagolsun kudret hocam geldi ilgilendi. Buyuyen fideleri seraya aliyorum digerleri duruyir uc dort gun sonra yine aktarma yapiyorum. Belirli rutin bir sure yok cunku rutin bir havalandirma ve usitma yok

Eski 12-12-2017, 09:19   #68
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nk_tarim Mesajı Göster
Merhaba,

Geçmiş olsun.

Dediğiniz gibi tam olarak zaman geçirmek sanırım. Bitki fizyolojisine dair, beslemesine dair, kimyasal olaylara, ışıklanmaya, iklimlendirmesine dair zerre bilgi sahibi olmadan fikirler havada uçuşuyor... "ama katlı olsa?", "ya bu üç kat olsa?", "dik olsa ya 5 kat daha fazla ürün çıkar"...
Degil arkadasim emin olun degil. Siz iki kat yapmak icin serayi daha yuksek yapmak zorundasiniz 40.000 yerine 50.000 odeyeceksiniz demir ihtiyaniz naylon ihtiyaciniz artti. Sera ne kadar yuksekse o kafar ruzgara marul kaliyor ayaklari daha kuvvetli kullanmak zorundasiniz. Bu da yine maliyet. İcinin borusunu tek kat da olsa cift kat da olsa kullanacaksiniz. Bir donum yer 10.000 marul aliyorsa 1000 boru kullanacaksiniz katli yapayim da 20.000 marul alsin derseniz bu kez 2000 boru kullanacaksiniz. Kar nerde?
İscilik hic egilmeden duz ayak gunde 1000 marul toplarsan cift katlida ya egileceksin ya merdivene cikacaksin. İscilik artti. Kar nerde?
Daha cok sayarim ve emin olun katli sistem asla ve asla ekonomik degil.

Eski 14-12-2017, 15:19   #69
Yeni Üye

hasan_esendemir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2012
Azminizden ve sabrınızdan dolayı tebrikler. İnşallah emeklerinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız.

hasan_esendemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2017, 18:38   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Mucadelenize, azminize hayranim. Umarim basarirsiniz. Sonunda siz cikip katli sistem uygun degil dediniz, sukurler olsun.

Daha once hasat ve sevkiyat resimlerini gordugumde aman katli sistem olmasin, borulara da dikkat diye yazacaktim ama nazar olmasin deim, siz yazdiniz. Bakalim borulu sistem sizi basariya tasiyacakmi, umarim tasir.

Besin olayinda su verme sikligi, EC ve pH onemli, formuldeki degerleri tam tutturmak icin ugrasmayin, suyu ilk cevirdiginizden sonra artik ayni formulu birda yakalama sansiniz yok.Yani artik eksik degerli formulle devam edeceksiniz.

Bunu saglayabilmek icin tek sansiniz ucu acik yapmak, yani bitkinin altindan gecen siviyi sonunda atmak, tekrar depoya koymamak. Diger yol havuz sistemi ama buyuk yapmak, surekli sivi ornegi alip tahlil yaparak nelerin eksildigini bulup ekleyerek formulu herzaman tam degerlerde tutmak ama buyuk sera, buyuk yatirim, analiz cihazlari demek, oldukca buyuk yatirim.

Basarilar dilerim, buraya kadar geldiniz, birakmayin.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2017, 18:58   #71
Ağaç Dostu

Tesekkur ederim. Evet ayni sorunlari yasadim malesef. 10 gubden 25 gune kadar cesitli aralarla suda şişme oluyor. Suyu atamam zira maliyet cok fazla artiyor. Havuz sitem olarak cok maliyetli. Boru maliyeti yok ama onum disinda daha cok gereksinim duyuyor. Ama insallah basarili olacagiz.

kiziltan beğendi.
Eski 16-12-2017, 00:49   #72
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-11-2010
Katkı sistem

Facebook ta topraksız tarım gruplarından takip ettiğim MEHMET DEMİROĞLU arkadaşımızın üretimleri katlı sistemde..bilgi alabilirsiniz

Eklenen Resimler

aliş79 ve A.öz beğendi.
tcoalngsau Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2017, 05:20   #73
Ağaç Dostu

Tesekkur ederim. Ayni mehnet beyin resimden ziyade tv ye verdigi roportaji da izleyin lutfen. 45 dakika ama sıkılmadan izleyin. Yuzde 40 verim aldigini ne ysparsa yapsin verimin yuksekmefigini dinleyin. Zaten asil meselemizde bu ya resimler ustunden gitmek. Yapraklar asagi dokukunce duvar gibi duruyor daginik yapraklarla bbuyuk marul goruntusu veriyor elinize alinca bos oldugunu giruyorsunuz. Kafalarda uc bes marul buyuk diye tum sera oyle zannediliyor. Tavsiyem sanaldan takip etmek yerine ziyaret edin ne kadar ekmis ne kadarni satmis? Ogrenin.

Eski 18-12-2017, 09:16   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2007
Sayın arslanereli,

yaptığınız açıkyürekli paylaşımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Allah çalışmalarınızda kolaylık versin. Paylaşımlarınızdan yararlanmaya çalışıyorum, devamını dilerim.

Yaptığım durgunsu deneme çalışmalarında bende marulların orta kısımlarınının boş olduğunu görüyorum. Kenar yapraklar büyüsede ortadan yeni yapraklar yeteri kadar çıkmıyor.

Marulların boş olması konusunda düşünceleriniz ve tavsiyeleriniz nelerdir?

trenci10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2017, 14:59   #75
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi trenci10 Mesajı Göster
Sayın arslanereli,

yaptığınız açıkyürekli paylaşımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Allah çalışmalarınızda kolaylık versin. Paylaşımlarınızdan yararlanmaya çalışıyorum, devamını dilerim.

Yaptığım durgunsu deneme çalışmalarında bende marulların orta kısımlarınının boş olduğunu görüyorum. Kenar yapraklar büyüsede ortadan yeni yapraklar yeteri kadar çıkmıyor.

Marulların boş olması konusunda düşünceleriniz ve tavsiyeleriniz nelerdir?
merhaba.
eğer bir iki resim yüklerseniz daha önce gördüğüm bir durumsa fikir bey6an ederim

Eski 21-12-2017, 20:38   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2017
Merhaba..başarı=azim ise;sağlık la bol kazanç dilerim.
Kullandığınız suda dezanfektan veya ters osmos tarzı bir işleme tabi tutuyormusunuz.tohumu nereden temin edebiliriz teşekür.?

mustafa.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2017, 23:02   #77
Ağaç Dostu

Merhaba dezenfektan kullaniyorum tohumu piyasadan aliyorum.

celik26 beğendi.
Eski 21-12-2017, 23:57   #78
Yeni Üye

geceniz iyi ola;yaptığım araştırmalarda su kalitesinin önemi ve olmazsa olmazlardan ise bunun için hangi cihazlardan gerekli ve maliyet yükü hakkında bilginiz varmı tohum kaplamalımı, marka ve randımanından memnunmusunuz?

Eski 22-12-2017, 07:01   #79
Ağaç Dostu

Su an dorduncu tur tohumu deniyorum yazlik tur kislik tur dort mevsim turler seklinde turler var. Bazilari cok genis alana yayiliyor bazilari daha dar ama dik buyuyor hangisi daha uygun diye bulmaya calisiyorum. Evet kaplamali tohum 5000 lik ve 10.000 lik paketlerde. Piyasada cok farkli fiyatlar var. Randiman genelde tohumla alakali olmadi suyun kalitesi ve besinle alakali oluyor. Ozellikle besinin suya uygulanmasi. Besinim cok iyi ama suyla uyusmadi. Eger ters ozmoz kullanmiyorsaniz her suya ayri besin hazirlanmasi gerekiyor.

Eski 22-12-2017, 21:42   #80
Yeni Üye

merhabalar;su kalitesi için neler yapıyorsunuz?olmazsa olmaz ise su arıtma (ters ozmoz) maliyet ve marka araştırma yapabildiniz mi bu konuda bilgi bulamıyorum
?bu arada selam olsun bilgi paylaştıkça büyür diyen Kudret bey'e sağlıcakla kalın...

Eski 22-12-2017, 23:05   #81
Ağaç Dostu

Su kalitesi icin kuyuyu birakip kismen aritilmis olan sehir sebeke suyu kullaniyorum. Ters ozmoz icin 3000 den 10.000 e ka dar fiyatlar var piyasada.

Eski 23-12-2017, 21:58   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2017
Son zamanlarda ilgi duyduğum bir konu topraksız tarım. Bu zamana kadar okuduğum hiçbir kaynakta bu işin zorluklarından bahsedilmemişti.
Değerli bilgiler için teşekkür ederim. Lütfen paylaşmaya ve bilgilendirmeye devam edin. Allah bereket versin, sağlıcakla kalın.

Emre_Kaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2017, 14:28   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2017
Kapalı sistemde donen suyu tekrar sisteme nasıl dahil ediyoruz? Ph ve Ec ye bakıp eksikliği tamamlasak yeterli mi?

Sunay Gönen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2017, 15:15   #84
Ağaç Dostu

En kolay noktasi orasi borularda toplayici var tekrar topluyor suyu depoda belirli araliklarla olculuyor su eksikse besin ilavesi yapiyoruz

Eski 28-12-2017, 21:22   #85
Yeni Üye

kolaygele ,borularda toplayıcı var bunu biraz açabilrmisiniz anlayamadım..

Eski 28-12-2017, 21:47   #86
Ağaç Dostu

Bitkinin koklerine verdiginiz suyu borularin sonunda baska bir boru ile toplayip yeniden depoya gonderiyorsunuz

Eski 29-12-2017, 07:48   #87
Yeni Üye

Alıntı:
En kolay noktasi orasi borularda toplayici var tekrar topluyor suyu depoda belirli araliklarla olculuyor su eksikse besin ilavesi yapiyoruz
Bitki geri dönen su içinde bazı elementlerden çok, bazı elementlerden az almışsa bu bir sakınca doğuruyor mu yoksa ihmal edilebi
lecek değerlerde mi?

Eski 29-12-2017, 08:55   #88
Ağaç Dostu

En basta gubre formulunu suya uygularken bunu dusunecek ve boylece hazirlanacak

Eski 29-12-2017, 10:08   #89
Yeni Üye

Alıntı:
En basta gubre formulunu suya uygularken bunu dusunecek ve boylece hazirlanacak
Tam anlayamadım,

Eski 29-12-2017, 10:56   #90
Ağaç Dostu

Bitki gubre alirken her gubreden orantili alir. En basta suya gubre karistirirken bu orana gore katmak gerek. Boylece bitki besin emdikce hepsinden ayni oranda emer siz suya besin katinca ayni oranda katarsiniz

Turgay78 ve lolla beğendi.

Etiketler
marul, para, sera, topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024