agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni119Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2013, 14:56   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Ankafar / Akan su kültürü çilek serası

İyi günler herkese,

2009 senesinde başladığımız bir projenin aşamalarını ve geldiğimiz noktayı sizlerle paylaşmak istedik. Amacımız ilk olarak doku kültürü sistemi ve buradan çıkan fidelerin alıştırılmasında oluşan zorlukların önüne geçilmesiydi. Bunun ilk adımı olarak bir topraksız tarım sistemi dizayn ederek kurulumunu gerçekleştirdik. Başlangıçta 150 metrekare ile başlayan üretim şu an 1 dönümde 30.000 fide ekili halde devam etmekte . Geçtiğimiz senenin fotoğraflarının bazılarını paylaşıyorum.

Bir de buna ek olarak marul üzerine üretim çalışması yaptık,

Umarım beğenirsiniz...

Eklenen Resimler

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 14:58   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Fotoğrafları sildim, lütfen foruma yükler misiniz?

Alıntı:
Fotoğrafları foruma yükleyin

Forumdaki yazıları destekleyen fotoğraflar, mutlaka foruma yüklenmelidir. (70 k sınırı var) Dışarıdan verilen bağlantılarla gösterilen fotoğraflar, zaman içinde sorun yaratabilir. Bağlantılar bozulması nedeniyle fotoğraflar görünmez ve bu nedenle yazı anlamsızlaşırsa, yazının tümü silinebilir. Üzerinde yazı yazan fotoğraflar, animasyon özelliği olan gifler mesaj alanına eklenmemelidir.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 15:17   #3
Ağaç Dostu

Ve marul üretimi fotoları

Name:  380695_425487514168701_1596272039_n.jpg
Views: 14751
Size:  55.8 KB

Name:  531421_426555364061916_1167855717_n.jpg
Views: 8276
Size:  66.1 KB

Name:  556036_426555437395242_2123961865_n.jpg
Views: 9827
Size:  56.9 KB

Eski 02-01-2013, 15:59   #4
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
Maşallah altın gibiler. Topraksız olayını becerebilirsem sizinle sık görüşürüz başınızı ağrıtırız herhalde

ekizilaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 03:00   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sayın Ankafar,
Çok kaliteli ve faydalı bir sayfayla karşı karşıya olacağımız, daha baştan çok belli oluyor.
Mesleğiniz, ilgi alanınız ve seranızla bize çok katkınız olacak. Seranızın dizaynı benim daha ilk görsellerden ilgimi çekti. Telefon ekranından görüyorum, belki yanlışım olabilir. Altı kat saydım doğrumu? Yani bir platformu
6x2=12 kanal şeklindemi düzenlediniz?
Eğer bir sakıncası yoksa; kanallar arası yükseklik, platformun alt genişliği, kanalların ebatları ve birde ara yürüme boşluklarının ölçülerini yazabilirmisiniz?
Sayın Ankafar, kanal platformlarının tasarımı çok farklı.
Düz ranza, A, t, sistemlerini biliyordum, ancak sizin uyguladığınız tasarımı daha önce hiç görmedim. Dizaynı kavrayabilmem için: Şu sorularımı cevaplarmısınız?
1-) Kanalları taşıyan ayaklar yukarıdan gelen beyaz ayaklarmı?
Yerden yükselen metalik ayaklar mı?
2-) EC yi nerden veriyorsunuz?
3-) Drenaj nasıl yapılıyor?
4-) Birde platformların tasarımlarının, daha açık görüleceği açıdan (Muhtemelen ön cepheden), fotoğraflarmısınız?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Üretiminizde başarı ve kolaylıklar dilerim. Saygılarımla.
Halil Balaban

Kelebek beğendi.
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 09:32   #6
Ağaç Dostu

İyi günler,

Platform modelleri 7*2 den 14 bir ünite olarak dizayn edildi. Işığın foton hesabı üzerinden en alt sıranın sorunsuz fotosentez yapabileceği oran olarak birde en fazla ünitenin dönüme sığdırılması açısından. Normal çilekte uygulanan aralıktan biraz fazla aralık var daha geniş bu sayede marul gibi ürünlere geçiş yapabiliriz istersek.

Proje 2010 senesinde Tübitak destekli olarak yola çıktı şu an gördüğünüz sera ankara mamak çöplüğünde yer alan kısmı. Toplamda 6 kilometre civarında pvc boru var. Herhangi bir destek maddesi kullanılmıyor işin asıl yenilik kısmıda orada zaten. Ne hidroton bardağı ne de boruların içerisinde bir mat/destek. Birde dizayn (suyun geri dünüşleri vs genel sistemlerden farklı işçi giderini düşürmek için)

Elimden geldiğince sorulara cevap vermeye çalışayım (çok özür dileyerek bazı sorulara çok açık cevap veremeyeceğim kusura bakmayın)

Akan su kültüründe A yahut Z sistemi boru uzunluğuna bağlı olarak alt katlarda mineral alımını azaltır bu da alt katta yer alan bitkilerde gelişim bozukluğuna neden olur. Bizim sistem daha çok düz ranza modellemesi. Burada cidden dikkat edilmesi gerekn husus mineral alımının azalmayacağı şekilde kısa aynı zamanda maliyeti düşürecek kadar uzun borularla çalışmak. Eğer 20 metrelik boru kullanıyorsanız örneğin suyu verdiğiniz yerle aldığınız bölge arasında sıkıntı yaşarsınız.

1-) Kanalları taşıyan ayaklar yukarıdan gelen beyaz ayaklarmı? Yerden yükselen metalik ayaklar mı?
Beyaz ayaklar değil onlar biz serayı kurarken oradaydı çıkartması sorun olacağı için dizayn ona göre yapıldı kanallar üstten bağlandı. Marul serasının içerisinde metal ayaklar kullanılıyor. Dikkat ediniz metal paslanma yapabiliyor uzun vadede biraz sıkıntılı. Bunu aşmak adına bir sonra kuracağımız sisteme plastik benzeri kaplama ayak kestiriyoruz bu şekilde hem montelemesi daha kolay olacak hem de paslanma sorunu ve taşıma sorunu azalacak.

2-) EC yi nerden veriyorsunuz?
EC ve pH ayarı için görülmeyen kısımda bir kaç tonluk bir tank mevcut buraya kendi yaptığımız bir dozajlama ünitesini bağladık açıkçası piyasada yer alan markaların dozajlama ürünleri çok pahalı. Eğer 10 dönüm gibi bir üretim yapmıyorsanız maliyeti çok yükseltiyor. Biz yaklaşık 6 da bir fiyatına hallettik inşaat sektöründe kullanılan bir üründen devşirme şekilde gayet de başarılı durumda şu an.

3-) Drenaj nasıl yapılıyor?
Kapalı sistem akan su kültürü kullanıyoruz verilen su pompayla boruya gidiyor buradan sonra yer çekimi ile ana tanka geri dönüyor (burada geri gelen suyun EC ve pH değerleri ölçülüyor. Su kullanımımız bu sayede çok çok az açıkçası çünkü borularda tamamen kapalı olduğundan buharlaşma dahi pek yok.

4-) Birde platformların tasarımlarının, daha açık görüleceği açıdan (Muhtemelen ön cepheden), fotoğraflar mısınız?
Eğer ismimi internetten aratırsanız daha çok fotoğrafa erişebilirsiniz. Ancak şunu unutmamak gerekir 2009 yılında ilk başlangıçtan bu yana sistem üzerinde çok değişiklik oldu zira bu bir Ar-Ge projesi. Zaten eminim tarımla ilgilenen herkes belirli deneme yanılmalara maruz kalmıştır.

Üretimle alakalı bir kaç küçük not vereyim bize gelen kişilerin en çok sorduğu sorular bunlar,
Cocopeatde çilek üretiminde tat sıkıntısı var genel anlamda birde işçilik çok daha ağır çünkü bizim sistemimizi tekrar hazır hale getirmek kısa sürüyor cocpeat/perlit ise sürekli değiştirme gerektiren işlemler uzun vadede fiyat açısından sıkıntılı.

Çilek yaklaşık 8 ay süren bir üretim kapasitesinde (türe göre değişir tabi) kişisel görüşüm pazar bulunabildiği takdirde marul türevleri daha avantajlı zira 2 ay dersek marul üretimine sera yaz döneminde 2 ay kapalı kalsa 5 ürün alınabilinir bu da bir dönümde yıllık 150.000 marul eder. Ve hastalık vs tarzında uzun vade tutmalarda yaşanabilecek sorunların önüne geçer.

Umarım yardımcı olablmişimdir.

Eski 03-01-2013, 15:12   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sayın Ankafar,
İlgi ve cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben baştan fotoğraflarda yanılmışım. Akan su sistemi değil, katın ortam olduğunu zannetmiştim. Dediğim gibi küçük ekrandan yanılmışım. Verdiğiniz bilgiler çok değerli. Yukardaki demirler konusunda epey kafa yormama rağmen, orada bulunmalarını anlamlandıramamıştım. Tekrar teşekkür eder, hayırlı işler dilerim.
Halil Balaban

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 15:47   #8
Yeni Üye

arafx's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Sayın Ankafar,
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
1 dekar iiçn bu tarzda kaç tonluk depo yeter sizce?
Birde kıvırcıkların rengi açık değilmi? N eksikliği gibi?

arafx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 19:37   #9
Ağaç Dostu

Merhabalar,

Rica ederim öncelikle

1 dekar için bu tarzda kaç tonluk depo yeter sizce?
Güzel bir soru aslında ani taşmaları önlemek için iyi düşünmek gerek biz 2 tonluk kullanıyor olmamız lazım. Tek bir an içerisinde yaklaşık 1.2 ton sistem içerisinde geziyor oluyor

Birde kıvırcıkların rengi açık değilmi? N eksikliği gibi?
N değil de Fe biraz orta fotoda biraz daha ileri zaman ve ekleme yapılmış durumda organik demir kullanımı sorun yaratıyordu. Kullandığımız solusyon genelde dünya geneli kullanılan ile aynı oluyor.
Bir de sera kuzeye baktığı için akşamüstü cep telefonundan enteresan renkler elde edilebiliyor onunda büyük etkisi var açıkçası

Düzenleyen ankafar : 03-01-2013 saat 19:37 Neden: yazım hataları düzeltmesi
Eski 03-01-2013, 20:31   #10
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Araştırma geliştirme konusunda ilerlemelerin olması beni sevindirdi. ülkemizde de böyle gelişmeler olması sevindirici.

Eski 03-01-2013, 21:06   #11
Yeni Üye

arafx's Avatar

Tekrar merhaba

üretimde suya verdiğiniz besin elementleri dısında üstten uygulama yapıyor musunuz? hastalık ve zararlı problemi çok yaşıyor musunuz?
kıvırcıkların ortalama yetişme süresi kaçgün? ben denemelerimde normal(cosmos,yedikule vs de) 40 gün gçbeklide 60 gün gibi bir zamanda yetiştirebiliyorum.

Teşekkürler.

arafx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2013, 09:39   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ekizilaslan Mesajı Göster
Araştırma geliştirme konusunda ilerlemelerin olması beni sevindirdi. ülkemizde de böyle gelişmeler olması sevindirici.
Evet bizce de yine de tarımsal üretime araştırmada destek anlamında pek ilgi gösterilmiyor çünkü sonuç almak 2-3 sene içerisinde oluyor.

üretimde suya verdiğiniz besin elementleri dısında üstten uygulama yapıyor musunuz?
- Hayır/çok ender eksik bir element var ise tanka takviye ile bir iki günde düzelme sağanıyor

hastalık ve zararlı problemi çok yaşıyor musunuz?
-Marulda hayır çilekte trips ile mücadele ediyoruz o da sistemden değil sera içi durum nedeniyle (kötü bir fide alımı yapmanın sonucu ne yazık ki). Akan su kültürünün avantajı aslında burada zira alt tarafı tamamen steril hale getirmek /değiştirmek çok kolay. Kök sağlığı konusunda herhangi bir sorun yaşamadık hiç bir üründe.

kıvırcıkların ortalama yetişme süresi kaçgün?
Normal tohum alırken katolog üzerinde yazan tarihten yaklaşık 1 hafta kısa olur türe göre değişken olacaktır tabi. Fide olarak ekleme yapıyoruz sisteme 15. günlerinde. 30 gün sistem içerisinde kalıyor kış ayı denemesi yapamadık ne yazık ki ancak sistem içi kalma süresi 45 gün olur tahminimce. Yukarıda 2 ay üzerinden hesap yapmamın nedeni aslında biraz garantici olmak için zira 45 gün civarı genel anlamda satışa yeter hale gelmiş oluyor.

Eski 04-01-2013, 19:23   #13
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Bir taraftan 30 günde bir hasat yapmak diiğer taraftan o 30 gün içinde 15 günde de fide yetiştirip hasatın hemen ardından sıvı değişimi ile yeni değişim-dikim yapmak yılda belkş 8-10 ürün yetiştirmek teoride mümkün ama pratikte bu kaç hasat oluyor veya olur?

Eski 06-01-2013, 16:16   #14
Ağaç Dostu

teoride mümkün ama pratikte bu kaç hasat oluyor veya olur?
https://www.youtube.com/watch?v=FHBhyqowSEc

burada tohumdan yetiştirildiğinde yazın 45 gün kışın 75 gün demekte 15-20 günlük fide olarak dikildiğinde süre ona göre kısalır. Birde akan su kültürü dirift rafta göre daha hızlı olacaktır (çok değil ancak 3-5 gün etkiler).

Eski 06-01-2013, 22:00   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2010
sayın ankafar sisteminizde 30.000 fide ekili diye yazmışsınız ürün olarak bilgi yazılmamış dikkatimi çekti kaç ton ürün alındı bilgi verebilirmisiniz saygılarımla

ismail 55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 23:03   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismail 55 Mesajı Göster
sayın ankafar sisteminizde 30.000 fide ekili diye yazmışsınız ürün olarak bilgi yazılmamış dikkatimi çekti kaç ton ürün alındı bilgi verebilirmisiniz saygılarımla
İyi akşamlar,

Öncelikle şunu belirtmeliyim Ar-Ge süreci devam ediyor hala. 2010/2011 senesinde dikim eylül ayı civarında yapıldı üretim haziran sonu sonlandırıldı ilk aşama 150 metrekarelik bölümde (cam sera kuzey yönlü) bitki başına 750gram 1 kg ürün alındı tür kamorosa. Bu zamanda yükseklik dikim sıklığı ışıklandırma vs kontrolleri yapıldı Ankara Ziraat Müh. den bir hoca ile birlikte.

2011/2012 senesinde 1 dönümlük alana geçildi (sistem üzerinde bir kaç oynama ile birlikte) dikim bu zamanda kasım civarı yapıldı haziranda üretim kesildi (tür kamorosa ve sweet ann). 2 faktör burada bizi zorladı birincisi dikim için asıl çalıştığımız firmadan fide bulamayıp başka firmadan fide almak zorunda kaldık bunun neticesinde olduğuna inandığımız şekilde trips ile mücadele etmek zorunda kaldık ne yazık ki bu üretimi bir zamandan sonra baltaladı. toplam üretimimiz geçtiğimiz sene 10 ton civarında kaldı ne yazık ki

2012/2013 senesinde üretim devam etmekte dikim eylül başı gibi yapıldı bu sene zaman olarak güzel gitmemize rağmen tür olarak yalnızca sweet ann bulabildik (kişisel olarak pek beğenmediğim bir tür) umarım bu sene üretim daha güzel olacaktır.

Birde şunu belirtmek gerekli bizler Ankarada üretim yapıyoruz özellikle geçtiğimiz sene ışıklanma ve sıcaklık pek insancıl değildi. Bu sene sonunda yahut ondan sonra ki senelerde akdeniz iklimi olan yere geçmek durumundayız. Miktar olarak düzgün bir üretim süreci (eylül başı dikim haziran başı üretimi durdurmak) sıcaklığın 10 derece en azda tutulması ve ilaçlamanın düzgün ayarlanması ile bitki başına 750 gram-1.2 kg arası ürün alınır. Bilimsel makaleler ortalaması yakın sistemde yaklaşık 1.1 kg (bknz: Fumiomi Takeda). Yine de Ankara da üretimin olması gerekene göre düşük olmasına rağmen pazarlama daha yüksek olmakta malum.

Eski 07-01-2013, 17:24   #17
Ağaç Dostu

sayın ankafar değerli bilgileriniz için teşekkür ederim sweet ann benimde hoşuma gitmeyen bir cins pembe domatesgibi dış zarı ince çilek cokta iri meyvesivar şekil bozuklugu yapıyor denemek için diken arkadaşlardan gördüm benim favorim albiyon tekrar teşekürler

Eski 07-01-2013, 18:42   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismail 55 Mesajı Göster
sayın ankafar değerli bilgileriniz için teşekkür ederim sweet ann benimde hoşuma gitmeyen bir cins pembe domatesgibi dış zarı ince çilek cokta iri meyvesivar şekil bozuklugu yapıyor denemek için diken arkadaşlardan gördüm benim favorim albiyon tekrar teşekürler
Teşekkür ederim albiyona biraz daha dikkkatlı bakacağım belki bir sonra ki sene bu türe geçiş yapabilirim. Pazarlama konusunda sweet ann ne yazık ki sorun çıkartabiliyor ciddi kırmızı olmaması ve çok büyük olması nedeniyle (yine de sadece sweet ann isteyenlerde olmuyor değil daha sulu olduğundan). Geçtiğimiz senelerde özellikle camorosa ciddi bir pazar olmuştu burada açıkçası tat ve renk olarak çok cezbedici bir tür pazarlaması kolay. Düzgün bir fide üreticisi bulabilirsek aslında fena olmaz bu konuda.

Eski 07-01-2013, 18:47   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sevgili Ankafar,

Ben siparişlerimi 'yaltıra' verdim, adanada yerleri ihracat yapıyorlar, köklü bir aile, köklü bir firma bi görüşün derim..

Saygılar...

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 19:14   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalandünya59 Mesajı Göster
Sevgili Ankafar,

Ben siparişlerimi 'yaltıra' verdim, adanada yerleri ihracat yapıyorlar, köklü bir aile, köklü bir firma bi görüşün derim..

Saygılar...
Evet bizde yaltırdan alıyoruz ancak bazen ellerinde kalmayabiliyor ne yazık ki umarım kapasitelerini biraz daha arttırırlar.

Eski 07-01-2013, 20:52   #21
Ağaç Dostu

sayın ankafar yaptıgınız sistemler cok güzel su kültüründe çilek yetiştirmek şahsen ben buna cesaret edemem benim için katı ortam daha iyi geliyor ve albionu araştırmanızı tavsiye ederim saygılarımla

Eski 17-01-2013, 20:28   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
çilek robotu
Agrobot Strawberry Harvester - YouTube

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 18:19   #23
Ağaçsever

casper1's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
gereksiz bir icat gibi geldi bana küçük büyük yeşil kırmızı demeden sıradan geçiyor

casper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 22:22   #24
Ağaç Dostu

Bu sene olan üretimimizden yeni gelen bir kaç kare.

Name:  59720_516114951772623_465566245_n.jpg
Views: 20745
Size:  67.7 KB
Name:  479998_516114825105969_343140483_n.jpg
Views: 17061
Size:  68.1 KB
Name:  601038_516114698439315_1608050780_n.jpg
Views: 7880
Size:  66.2 KB

Eski 03-02-2013, 22:57   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2011
ellerinize sağlık çok güzel görünüyorlar.

ismail 55 ve ankafar beğendi.
ahmetfener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 07:29   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Elinize sağlık. Çok başarılı gözüküyor.
Albion, aromas gibi çeşitlerde döllenme için bambus arısı kullanmanızı öneririm. Yoksa hem verim kaybı hem şekil bozukluğu yaşanıyor.

Kullandığınız borular sanırım 70X100 dere inişi, Açmış olduğunuz delikler çileklerde kardeşlenme başlayınca küçük gelmeyecek mi? Bir de boruları nasıl deldiğinizi merak ettim, tek tek mi delindiler?

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 12:12   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Elinize sağlık. Çok başarılı gözüküyor.
Albion, aromas gibi çeşitlerde döllenme için bambus arısı kullanmanızı öneririm. Yoksa hem verim kaybı hem şekil bozukluğu yaşanıyor.

Kullandığınız borular sanırım 70X100 dere inişi, Açmış olduğunuz delikler çileklerde kardeşlenme başlayınca küçük gelmeyecek mi? Bir de boruları nasıl deldiğinizi merak ettim, tek tek mi delindiler?
Öncelikle teşekkür ederiz,

Sorulara geçer isek
70X100 dere inişi
-Tam olarak emin olmamakla birlikte 70*100 den biraz daha büyük borular kullandık
Açmış olduğunuz delikler çileklerde kardeşlenme başlayınca küçük gelmeyecek mi?
-Kardeşten kastınız sürgündür zannedersem bitki gelişiminin düzgün sağlanması için sürgünleri düzenli topluyoruz. olası boşluklara bunları aktarıyoruz. Açıkçası delik küçüklüğü konusunda bir sorun yaşamadık şimdiye kadar çünkü gövde yaprak çıkış noktasından belli bir oranda yukarıda duruyor. Çok alg olmaması için bu şekilde olmak durumunda

Bir de boruları nasıl deldiğinizi merak ettim, tek tek mi delindiler?
-evet tek tek delindi yaklaşık 6km boru. Bu ilk sistemi el yapımı yaptık bundan sonra kalıp kullanacaz

athena -asena beğendi.
Eski 05-02-2013, 12:13   #28
Ağaç Dostu

Not: Bambus kullanıyoruz şu an döllenme için

Eski 05-02-2013, 15:58   #29
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Sayın Ankafar ellerinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Allah İştahınızı ve çalışma azminizi arttırsın.
Bende ankaradayım sizi ziyaret etmek isterim.

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 15:58   #30
Ağaçsever

casper1's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Karışıklık olmasın diye yazmak istedim.Sürgünden kastınız stolonsa yani uzayıp giden kollarsa koparılmalı.Kardeşlenme farklıdır ana gövdenin yanından 1 ve daha fazla yeni gövdenin oluşması doğal olarak verimin daha fazla olması demek.
sayın Todor,
Sizce rubygem için bombus arısı önerir misiniz?

casper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024