agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2017, 15:31   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2016
Aquaponic sistem ve Hidroton Kullanımı

Merhabalar.
Akvaryum hobisiyle ilgileniyorum. 500 lt lit lik predator balık akvaryumumun üzerine nitratı tüketmesi için bir aquaponic sistem kurmaya karar verdim.
Uzun süre araştırıp çokça kurulum videosu izledikten sonra kendi sistemimi oluşturdum. Ancak hidrotonu serdiğimde beklemediğim bir durum oluştu. Hidroton gördüğüm sistemlerdekiler gibi oturmadı ve yüzmeye başladı. Hal böyle olunca da herhangi bir bitki ekip dikmek imkansız hale geldi.

Sistemde bir taraftan kafa motoruyla saksıya basılan su diğer taraftan açtığım giderle akvaryuma geri veriliyor. 25 cm yüksekliğindeki saksının su yüksekliği 15 cm, hidroton yüksekliği de 20 cm olsun diye düşüdüm. İncelediğim sistemlerde de aşağı yukarı bu böyleydi. Ancak hidroton tamamen su üzerine çıktı. Bir süre sonra mı oturur yoksa atladığım bir nokta mı var?

Hidrotonu bu şekilde kullanan varsa yardım alabilir miyim? Bu malzeme ağırlaşıp batmaz mı?

Yapacağım sistemi anlamamış olanlar varsa tam olarak böyle birşey.

-doctore- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2017, 08:05   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Hidrotonun normalde batması lazım...
Sisteme hidrotonu koymadan önce başka bir kovada suya koyun yüzenleri alarak atın bunların içinde hava olduğu için yüzecektir.
Dibe batanları sistemde kullanabilirsiniz.
Hatta bir müddet kovada bekleterek su çekmesini sağlayın daha iyi olacaktır.
...
İkinci olarak sisteminizde hidrotonları tamamen suyla kaplı duruma getirmeyin suyun yüksekliği hidrotonları geçmezse hidrotonlarda yüzmeyecektir. Hidroton yüksekliğinin yarısı kadar su yeterli olur. Bu şekildede kullanabilirsiniz.
...
Tavsiye : Hidroton kullanmadan da bu sistemi yapabilirsiniz aslında üste gelen sistemde askıda kalacak şekilde bitkiyi tutacak bir düzenek ile durgun su kültürü yapabilirsiniz.
...

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2017, 13:09   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2016
Cevap için çok teşekkürler öncelikle.

Hidrotonları yıkamak için önce baya bir sudan geçirmiştim zaten. Batmadıklarını farkettim. İşin açığı 30 lt hidrotondan dibe çöken kısım 1 lt ya var ya yok. Belki de epey süre beklemek gerekiyor bilmiyorum.

Hidroton denen malzemenin batması gerekip gerekmediğini satıcı dahil kimseden öğrenemedim. Siz batması gerekir diyorsunuz. Bunu duyduğum iyi oldu.

Su seviyesini giderleri ayarladığım için düşürmem mümkün görünmüyor, ama bitkileri biraz daha yüksek saksılara dikerek içine oturtursam sıkıştırıp yüksekliği artırmış olurum sanırım. Ancak hidrotonlar o kadar hafif ki çok az suda bile hepsi yüzüyor.

-doctore- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024