agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2010, 20:59   #1
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Delimus / Ticari Topraksız Tarım Seram

Uzun Emeklerle Öncesinde planlamada olan çabalarım sonrasında yapımındaki çabalarımla elde ettiğim 1 dönüm ticari marul seramın resimlerini sizlerle paylaşmak istiyordum fakat vakit bulamadım,Bu güne kısmetmiş. Nisanda Kıvırcık MArul ekimi yaptık mayısın ilk haftası hasat.
İceberg (Kıvırcık baş salata) ekim amacıyla kurduk seramızı Bu eylülde iceberg marul ekimine başlıyacağız.

Tek diyebileceğim işler pratiğe döküldüğünde epey zor oluyor kağıt üzerinde verdiğiniz tahmini süreler hiç uyuşmadı devamlı bir sorunla ve çözüm arayışında bulduk kendimizi fakat zevkli
Evdeki hesapta çarşıya uymaz atasözünüde devamlı tekrarladık.

Resimlerin kalitesi için özür dilerim.

Name:  1.jpg
Views: 6988
Size:  66.8 KB
Name:  2.jpg
Views: 6955
Size:  66.6 KB
Name:  3.jpg
Views: 8076
Size:  57.8 KB
Name:  4.jpg
Views: 7609
Size:  42.2 KB
Name:  5.jpg
Views: 7565
Size:  55.8 KB

turhanengin beğendi.
Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 21:01   #2
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Name:  6.jpg
Views: 7014
Size:  63.0 KB
Name:  7.jpg
Views: 7237
Size:  60.0 KB
Name:  8.jpg
Views: 7038
Size:  45.4 KB
Name:  9A.jpg
Views: 6952
Size:  50.0 KB
Name:  10.jpg
Views: 7011
Size:  23.6 KB

turhanengin beğendi.
Eski 20-07-2010, 21:01   #3
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Name:  11.jpg
Views: 6949
Size:  50.0 KB
Name:  12.jpg
Views: 6925
Size:  54.9 KB
Name:  13A.jpg
Views: 6952
Size:  28.9 KB
Name:  14A.jpg
Views: 6920
Size:  27.1 KB
Name:  15.jpg
Views: 7500
Size:  34.7 KB

turhanengin beğendi.
Eski 20-07-2010, 21:02   #4
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Name:  16.jpg
Views: 6873
Size:  43.4 KB
Name:  17.jpg
Views: 6972
Size:  36.5 KB
Name:  18.jpg
Views: 6856
Size:  41.5 KB
Name:  19.jpg
Views: 6848
Size:  45.6 KB
Name:  20.jpg
Views: 6990
Size:  39.9 KB

_Osman_ ve turhanengin beğendi.
Eski 20-07-2010, 21:04   #5
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Name:  21.jpg
Views: 6735
Size:  33.4 KB
Name:  23.jpg
Views: 6634
Size:  39.6 KB
Name:  24.jpg
Views: 8844
Size:  46.3 KB
Name:  24.jpg.Jpeg
Views: 6857
Size:  64.7 KB
Name:  IMG0177A.jpg
Views: 7839
Size:  43.3 KB

_Osman_ ve turhanengin beğendi.
Eski 20-07-2010, 21:05   #6
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Name:  IMG0179A.jpg
Views: 7019
Size:  33.4 KB
Name:  IMG0180A.jpg
Views: 6902
Size:  40.6 KB
Name:  IMG0181A.jpg
Views: 6985
Size:  45.7 KB
Name:  IMG0182A.jpg
Views: 6711
Size:  42.2 KB

turhanengin ve Udebay beğendi.
Eski 20-07-2010, 21:12   #7
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
İşte bu kadar. Allah yolunu açık etsin. Bol kazançlar... Forumdan arkadaşların başarılarını gördükçe agaclar.net' i daha çok seviyorum. Bütün iyi dileklerimiz seninle sevgili delimus.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 21:26   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Hayırlı olsun.
Harika gözüküyorlar.
Umarım beklentilerinizi fazlasıyla karşılar.
Allah bol kazanc nasip etsin.

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2010, 07:46   #9
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili Delimus, krediydi, başvuruydu bilmem neydi derken çektiğiniz sıkıntıların sonucunun böyle olması çok sevindirici. Hayırlı ve bol kazançlı olmasını dilerim.

Ticari anlamda sizin açınızdan bir sakıncası yoksa, (yatırım maliyeti, işletme maliyeti vs. gibi) bilgileri de verebilirseniz ben ve benim gibi bu işi yapmayı düşünen arkadaşlara yeni bir verikaynağı sağlamış olursunuz. Tabii sakıncası yoksa...

Tekrar hayırlı olmasını dilerim.

Düzenleyen malbman : 21-07-2010 saat 07:46 Neden: Yazım hatası
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2010, 08:37   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Ben burayı tanıdım valla . Olayın kahramanını da görmek isteriz.

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2010, 11:59   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Sevgili Delimus;
Öncelikle Allah yolunuzu açık etsin ve hasadınızı bol eylesin. Kesinlikle harika bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık. Sayın Malbman'ın da dediği gibi eğer sakıncası yoksa kuruluş maliyetlerini ve üretim maliyetlerini yazabilirseniz bizlere çok yardımcı olmuş olursunuz.
Tüm çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim, saygılarımla.

ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2010, 18:09   #12
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Öncelelikle Bunu çok içten söylüyorum Ağaçlar.net olmasa ben bu projeye çiftçi olmama rağmen cesaret edemezdim , Fikirlerini, bilgilerini ,yaptıkları çalışmaları paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Kredi alırken faturalandırılmış alışların %75 ini karşılıyorlar (2010'da bu ve faiz oranları değişmiş) ayrıca çiftliğimdeki kurulu düzen arsa'ya para vermemem ,Traktör,romörk,yola yakınlık,kasabaya yakınlık,işçi,alet araç,eletrik vs. gibi etmenler sayesinde epey bir maliyeti düşürdüm.Samimi söylüyorum sadece nakliyeye 2-3 bin arası bedel ödemeniz mümkün eğer kiralarsanız,Traktör arkada romörkle az kum,çakıl , çimento taşımadım .Proje Dosyam Mersinde fakat bilgisayarda aldığım notlarla 118 kalem kayıtlı alışverişim olmuş.kayıtsızda epey var kağıt üzerinde not tuttumuşum , kardeşim ben ve işçim birçok işi biz yaptık buda 5000 tl civarı işçi karı diyebilirim 3 aya yakın emek verdik, 1 dönüm sera 0.800 dönümde fidelik,tezgah,borular,damlama,motorlar,tanklar vs. 60.000 tl ++ üzerinde oldu.Peşin parayla ve faturasız alışveriş yapamadığımızdan indirime girmek iskonto yapmak istemiyor toptancılar ve üreticiler biraz bu fiyatımızı etkiledi .KEsinlikle bu çok içten söylüyorum tahmin edilen sürelerde bitmiyor Süreyi ne kadar kısaltmak isterseniz maliyet okadar artıyor.Ayrıca PVC ve demirbaş fiyatları kısmen borsa gibi çok değişiyor günü birlik fiyatlar.Kurulum Fiyatı imkanlarınız ve ne kalitede bir sera yapmak istediğinize bağlı şartlarınız fiyatı çok etkilemekte.Antalyada olsak daha hesaplı olacağına inanıyorum mesela.

Gelelim ilk Hasad için 10 işçi ilk gün 6 işçide 2. gün 4 işçi 3. gün 20 yövmiye 25 tl bayanlar = 500 tl fide dikim işçi parası, 1700 tl fide parası(buda fide firmasına göre değişmekte fide tanesine 6 kuruş ile 9 kuruş arasında fiyat veren var) , Gübre olayını tam bilmiyorum çünki toplu aldık 900 tl civarı tutttu asitler filan 1000 fakat günlük 2-4 ton Besin eriği hazırlandı.Elektrikte bilmiyorum 5 motor var 4'ü 1hp 1 tanesi 1.5hp birde kompresör ve uvc cihazı çalışıyor.Toplam 1000-1500 tl filan dersek Hasat işçi parasıyla 4000tl birde kasa maliyeti var eğer hepsini hasat edersek 2000 kasa,Kasa için 90 kuruş ile 1 tl arasında fiyat veriyorlar , 2000 adet boş kasayı seraya getirmek ayrı bir mesele, 2000tl + nakliye bedeli buda tahminim 1000 tl buluyor 200tl istiyorlardı nakliye bedeli tek gidiş 2000 kasada 3-4 kes gider tahminim.
Biz uygun şartlarda ortalama 5000tl masraf ettik varsayarsak normal şartlar 50 kuruş bir marul 10.000 tl alsak kar 3000 ile 5000 tl arasında Kârımız oluyor. 40-45 günde.

Ben Kıvırcık marul ekmek zorunda kaldım biraz fidecimin oyununa gelerek birazda 40 günde paramızı alırız düşüncesi ilk denemede marullarım çok güzel oldu hatta hasat etmeden 1 hafta öncesi 70-50 kuruş arasındaydı marulum halcilerdende istekler vardı,Fakat hasat ettiğimizde aşırı sıcaklar adanada fazla talep bulamadım Sıcaklar yüzünden istanbul ankaraya götürmeye riskinede kimse girmedi,Seradan malı al hale getir ordan istanbula yolla 4 gün geçiyor, bu havada pörsür dediler.Kayseri alıyormuş oda pozantı dağ üzerinden gittikleri için oda 1 hafta önce bittirdiler dediler, bu yüzden 20 kasa 50 kasa filan dağıttım bir çoğuda öyle seramda kaldı ancak maliyetimi karşıladım diyebilirim.Fakat iceberg ekseydim 75 kuruşa alıyorlardı tanesini iceber çok daha dayanıklı ve resturantlar daha çok istediği için en azından elime belli bir para kalırdı onuda kışa hazırlık için serama harcardım kısmet değilmiş , Kısmetse Eylülde iceberg ekip 60-80gün içindede hasat planlıyorum.

Ben burdan bu komisyoncuların kazançlarınıda kınamak istiyorum çok fazla kar ediyorlar.
Biz Kayısılarımızın seyreltmek için toplatıyoruz ufakken bunu turşuluk yapıyorlarmış biz 40 dönüm üzerinde kayısı bahçemizden toplatma işçi paramızı çıkaramazken Komisyoncu 3-4 saat dükkanının önünde bekleyen satamazsa bana para ödemeyen hiçbir riski olmayan kişi 300 tl üzerinde komisyon aldı birde bunu beğenmedi.
Topraksız tarımla serada Kavun Eken diğer bir ziraatçi arkadaşımda zarar etti 10 kuruşa bile razıydı tanesini fakat alan olmadı ona rağmen manavlarda 3tl olarak görmek ayrıca bir üzücü oldu onun için çiftçilikte hal haklarımız kesinlikle korunmuyor, Hal müdürünün dünyadan haberi yok saat 3 olmadan hepsi çekip gider, gerçi olsada bişey olmuyor o ayrı neyse aracılar çok daha fazla kazanıyor adam emek vermiyor, riske girmiyor fakat çok kar ediyor öyleki bizim bir komisyoncumuz 900bin tlye bir dükkan aldı karlı olsa bu parayı tarlaya bahçeye yatırırdı .Neyse çok uzattım , Ekim Ayını iple çekiyorum haftaya seramıza bakım yapmaya başlıyacağız tahmim ağustosun son haftasına kadar öğleden sonraları seramıza zaman ayıracaz, birkaç düzenleme var aklımızda ,Hasatımız kârlı olması dileğiyle.

YOrum yapan herkese teşekkürler.Darısı sera yapmak isteyenlere.

antep90, zekiabbas ve Udebay beğendi.
Eski 21-07-2010, 22:22   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Hayırlı uğurlu olsun allah kazamcınızı daim eylesin

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2010, 00:11   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Ellerine sağlık sevgili delimus, gerçekten , ama gerçekten çok güzel , Memleketimizin politikaları malum. söyliyecek bir şey yok. Bizim memleketimizde bilgi emek para etmiyor.
Sana bol kazançlar dilerim. Emeğinin, bilginin karşılığını alabilmen dileğiyle. Başarından dolayı seni kutlar gözlerinden öperim, ve başarılarının devamını dilerim.

istidlalci beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2010, 07:32   #15
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Sevgili Delimus bu yaptığın ancak çılgın,akıllı ve bir o kadar da ticaret yapmak isteyen bir kişinin gerçekleştirebileceği ve birçoklarının da hayal etmekten öteye geçemeyecekleri bir projedir.

Böyle bir muhteşem olaya imza attığın için seni kutluyor ve tebrik ediyorum.Başarılarımızın devamını diliyorum..

VISKHY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2010, 08:49   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Allah bol kazançlar versin sevgili Delimus.. Her ne kadar Türkiye de uygulanan tarım politikaları günden güne kötüye gitsede bir süre sonra tarımın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkacaktır. O nedenle hiç bir zorluğun seni yıldırmasına izin verme.
En güzeli de cesaret, kendi el emeğin ve çabalarının sonunda çoğu kişinin yapmayı düşündüğü ancak cesaret bile edemediği bir şey ortaya koymuş olmandır. Bu bile insanı mutlu etmeye yeter. İnanıyorum ki bir sonraki adım senin için daha iyi olacak ve beklentilerini günden güne karşılayacaksın.
Emeklerinin karşılığını alabilmen dileğiyle..

nbugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2010, 10:53   #17
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Hal yasası değişti

Değerli Delimus'un pazarlamadaki sıkıntılarını okuyuncu yazma gereği duydum. Hal yasası değişti. Yasanın mantığı hem üreticiyi korumak, hem de tüketiciyi. (siyasi yazı gibi oldu) Pratikte uygulaması uzun süreceğe benziyor..

Delimus'a tavsiyem markasını oluşturması. Yurtdışında benzer uygulamalardan esinlenebilir.

Hem kendisi üretecek, hem de satışını yapacak. Başka da çözüm göremiyorum. Kabzımalların insafına kalırsa yandı gülüm keten helva.

Delimus'un çabalarını kutluyorum. Paylaşım içinde ayrıca teşekkür ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum.

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2010, 08:29   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Sn. Delimus,
Sera hazırlıkları yapılırken hatırladığım kadarıyla 32.000 adet civarında delik delmiştiniz ama yukarıdaki yazdıklarınıza göre sadece 20.000 adet hasat yapabilmişsiniz. Aradaki fark firemi oluyor?
Birde 1 dönüm yetiştirme serası + 0,8 dönüm fide serası yapmışsınız. Yani yaklaşık 2 dönümlük sera kurmuşsunuz. Bu 60.000 tl masraf 1,8 dönüm seranın maliyetini içeriyor diyebilirmiyiz?

nbugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 18:18   #19
Ağaç Dostu

Sayın delismus, cumartesi günü Kazanlı'ya gittim. dönüşte senin yanına uğrayalım demiştim ama telefona cevap alamayınca vazgeçtim. Kazanlıda bişey öğrendim onu aktarayım. Senin ve benim suyun Ec değerleri yüksek. Kazanlı'da hem komisyonculuk, hem topraksız tarım yapan biriyle sohbet ettik biraz. Bu EC değerini düşürmek için depolarda kullanılan bişey varmış. Adını onlar da bilmiyor. Ziraatçiler bilir dediler, eğer öğrenebilirsek hem senin hem de benim işime yarayabilir. Mesela ben günlük 10 ton suyun değerlerini düşürmek için birkaç yerle görüştüm.( Reverse osmosis için ) Fiyatlar 7000 TL ile 8000 Euro arasında değişiyor . Eğer bu bahsi geçen şeyi bilen varsa haber verirse çok memnun olurum.
Benim su değerleri aşağıdaki gibi. Basit ve ucuz bir önerisi olan varsa çok sevineceğim. (Hem basit hem ucuz , hem etkili olacak. Tam kayserili işi oldu )
PH: 6,65
sınıfı t3-a1
ANYONLAR:
sodyum. 8,67 meq/lt
potasyum 0
kalsiyum: 9,6 meq/lt
mağnezyum 1,6 meq/lt
toplam 19,87 meq/lt
KATYONLAR:
bikarbonat:8,86 meq/lt
klorür 2,48meq/lt
sülfat 8,53 meq/lt
toplam 19,87 meq/lt

elektriksel ilatkenlik: 1987 mikrosaniye/cm

sodyum absorbsiyon oranı ( SAR): 3,66

Bu tahlilde EC 1,98 görünüyor ama benim Kudret Bey'den aldığım analog EC metrede EC 1,6 çıktı.

Eski 25-07-2010, 20:08   #20
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Daha yeni geldim eve abi 3 gündür yeni holder aldık sabah akşam bahçelerdeyim sulu Kükürt atıyoruz Mandalina hariç hepsine çarşamba perşembeyi bulur bitmesi.

Ec , evet buradada yüksek, 1.1-1.2 civarı ,Ben bir araştırmıştım Zeolit katılıyor deniliyor depoya birde filtreli bir taş varmış oda sudaki kirecin yüzeye yapışmasını engelliyormuş .
Benim içinde iyi olur 0.8-0.5 arasına düşürse bomba olur.

Eski 27-07-2010, 14:38   #21
Ağaçsever

sans43's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Sayın Delimus,

Büyük cesaret ve özveriyle yaptığınız bu atılım için sizi tebrik ederim. Seneler önce Türkiye'nin ilk akvaryum balıkları üretim çiftliğini kurduğumda sizin heyecanınızı ve karşılaştığınız zorlukları, aynen bende yaşadım. Dediğiniz gibi maalesef her şey, kağıt üzerindeki gibi olmuyor, olamıyor.

Ülkemizdeki kredi sistemi çok enteresan, ilk senesi ödemesiz olsa da, sistemi kurmak üretime geçmek genelde 6 ay ila bir seneyi alıyor. Bundan sonraki aşamada ise üretim yapıp tesisi kara geçirip anapara+faiz ödemesi gerekiyor ki bu çok zor oluyor. Nereden baksanız yapılan işin ilk acemiliği, pazarlama ve hiç hesapta olmayan sorunlar ortaya çıkıyor. Ama bu sürede edindiğiniz tecrübe sizin hem en büyük kazancınız hem de sonraki aşamalarda ki teminatınız oluyor.

Mesajlarınızdan anladığım kadarıyla bu işe başlarken yaptığınız fizibilite çalışmalarında topraksız tarım için hayati önem taşıyan, suyun EC sine yeteri kadar önem vermemişsiniz. EC nin yüksek oluşu vereceğiniz besin eriyiğinin miktarına da etki edeceğinden bitkinin daha geç büyümesine dolayısıyla mahsulün de geç alınmasına sebep olacaktır. Çözüm ise Reverse Osmosis (Ters Ozmos) Su arıtma Sistemleridir ki buda oldukça pahalıdır.

Yukarıdaki ilk cümlende yazdığım gibi, sizi tekrar içtenlikle tebrik ederim. Cesaret ve azim başarıyı getirir.

Devam...

sans43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2010, 15:27   #22
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Bende topraksız tarımı serada yapacaktım okuduktan sonra tırstım. Artık hobi olarak yaparım, ticari olarak büyük girişime başlamam.

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2010, 17:34   #23
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nbugay Mesajı Göster
Sn. Delimus,
Sera hazırlıkları yapılırken hatırladığım kadarıyla 32.000 adet civarında delik delmiştiniz ama yukarıdaki yazdıklarınıza göre sadece 20.000 adet hasat yapabilmişsiniz. Aradaki fark firemi oluyor?
Birde 1 dönüm yetiştirme serası + 0,8 dönüm fide serası yapmışsınız. Yani yaklaşık 2 dönümlük sera kurmuşsunuz. Bu 60.000 tl masraf 1,8 dönüm seranın maliyetini içeriyor diyebilirmiyiz?
Malesef öncesinde Epey boruları sık tutmuştuk böyle olmaması gerektiğini görünce mesafeyi açtık 23 .000 küsüre düştü . Dahada açmayı planlıyorum.
Hayır masrafların çoğunu tezgah ve borular vb. etmenler fidelerde yok . Fideler daha kısa bu yüzden demirbaş daha düşük maliyette.Havalandırma yok sadece pencereler.Bu yüzden eşit olarak bölemeyiz maliyeti.

Alıntı:
Bende topraksız tarımı serada yapacaktım okuduktan sonra tırstım. Artık hobi olarak yaparım, ticari olarak büyük girişime başlamam.
Yok cesaretinizi kırmak için yazmadım öyle veya böyle tüm zorluklarıyla sonuçta yapılabiliyor.Hemen Pes etmeyin.

Eski 27-07-2010, 19:29   #24
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sans43 Mesajı Göster
Mesajlarınızdan anladığım kadarıyla bu işe başlarken yaptığınız fizibilite çalışmalarında topraksız tarım için hayati önem taşıyan, suyun EC sine yeteri kadar önem vermemişsiniz. EC nin yüksek oluşu vereceğiniz besin eriyiğinin miktarına da etki edeceğinden bitkinin daha geç büyümesine dolayısıyla mahsulün de geç alınmasına sebep olacaktır. Çözüm ise Reverse Osmosis (Ters Ozmos) Su arıtma Sistemleridir ki buda oldukça pahalıdır.
Sayın şans43 benim benzeri bir yatırım planım var ama elimdeki arazide yukarıda yazdığım gibi yüksek EC değerlerine sahip. Ters osmos dışında bir yol yok mudur??

Eski 01-08-2010, 20:32   #25
Ağaçsever

sans43's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Sayın Katsu,

Benim bildiğim, suyun EC sini düşürmek için Reverse Osmosis den başka bir çözüm yok. Binlerce kök bitkinin sulanabilmesi için tonlarca, EC si düşük suya ihtiyaç var. Buda ters osmos sistemler ile elde edilebiliyor.

Bu konu ile ilgili detaylı ve sağlıklı açıklamayı ziraat mühendisi arkadaşların verebileceğini de unutmayalım.

sans43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2010, 20:57   #26
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Sayın delimus, burayı yeni gördüm, seranız hayırlı olsun. Allah pişman etirmesin. Çok güzel gözüküyor.

Bu üretim hangi aylarda yapıldı? Yeni yüklenmiş ama marul için serin hava gerekli olması lazım. Seranızda klima var mı?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2010, 21:50   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Tebrik ederim,

Allah yolunuzu açık etsin. Umarım sizin gibi insanlar sayesinde bu tarım + hal problemimiz düzelecek.

Tebrik ederim tekrar.

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2010, 22:06   #28
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili Delimus, çalışmalarınızı beğenerek izliyorum, benzer pazarlama konularında çoğu insan sizin yaşadıklarınızı yaşıyor maalesef. nacizane bir kaç fikir vermek istiyorum. Kurumsal çalışmayı hedefleyin, Adana'da veya çevre illerde büyük marketlerle görüşme yapın özellikle migros gibi iyi tarımı destekleyen marketler ürünlerde çiftçi ile çalışmayı tercih ediyorlar. Bu şekilde üretimin başlangıcında üretim-satış stratejisi işlerseniz sizin için pazarlama riski olmayan bir üretim doğar. Büyük restoranlar, büyük marketler, büyük kebapçılar, yemek fabrikaları sizin pazarlama alanlarınız ve bu alanlarda satınalma birimleri ile görüşmenizde mutlaka olumlu sonuç çıkacaktır.

Üretim ortamı olarakta avaba bu iş için özel yapılmış ve belkide pvc borudan daha düşük maliyetli üretim ortamları mevcut olabilir ve bunlar Türkiye'de temin edilebilir ve kanımca daha ekonomik türden:

Name:  1.JPG
Views: 6298
Size:  64.1 KB

kuntin beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2010, 00:35   #29
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Selahattin Yılmaz öncelikle teşekkürler , Pazarlama konusunda evet büyük marketlerle irtibattayım Fakat istanbul izmir ankara gibi değil burası haftalık tüketim 1000 i geçmiyor en büyük carfursa marketinde bile fakat carfursanın soğuk hava deposu açması alım miktarını artıracak gibi kısaca malımın öncesini marketlere sonrasını hal'e götürme kararındayım.
Sonrasında problem çıkarmı bilemiyorum bir komisyoncu önümüzü kesmezse marketlere satışım olucak.
Fakat resturantlara satamıyoruz amca oğlum ,Maydanoz üreticisi ayrıca yeşillikte tedarik etmekte araç alıp büyük resturantlarla kebaçı ciğerci vb. çok ucuza kaliteli mal sunarak anlaşma yapsada haftasına tehdit edildi , bölge değiştirdi sonuç aynı kısaca satamıyoruz.
Amca oğlumu tanırım eğer o vazgeçip siniyorsa benim hiç düşünmemem gerekmekte.
İstanbulda bir komisyoncu ile anlaşmış maydanozları direk kendi göndericek eğer bir kazık yemezse ki bu olasılık yüksek bir risk alıp maldan biraz onunla göndermeyide planlamaktayım.

Resimdeki pvc çok güzel fakat türkiyede üretimi yok diye biliyorum , kendimiz benzerini yaptırmayı düşündük fakat kalıp parası çok yüksek olurmuş.Hatta plastik pardak fabrikalarınada özel bir bardak yaptırmayı istedik aynı kalıp maliyeti önümüze çıktı.
Sistem türkiyede var ise bile maliyeti yüzünden hobi amaçlı kullanabileceğini düşünüyorum.

Şuan problem yaşamadığım için bu sistemle devam etmeyi planlıyorum.

Eski 02-08-2010, 03:26   #30
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın Delimus,
Fotoğrafları baştan aşağı izledim. İnan ağzımın suyu aktı desem yalan değil. Çok güzel ve harika. Fakat üzüldüm. Pazarlama konusunda karşılaştığınız sorunlara.

Dilerim pazarlama konusunda güçlükleri aşarsınız. Size kolay gelsin diyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024