agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen sertaylan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2019, 10:45   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2009
Wink Okul Projesi (Enzim, Topraksız Tarım)

Öncelikle herkese merhaba. Pansiyonlu bir lisede öğretmen olarak görev yapmaktayım. Forumda çöp enzimi, topraksız tarım ve dikey tarım konuları ilgimi çekti. Okulumuz pansiyonlu olduğundan çok fazla mutfak atığı oluşmakta. Bu atıkları çöp enzimi olarak değerlendirmeyi düşünmekteyiz. Öğrencilerimizin çoğu kırsal kesimden geldiğinden tarıma ilginin büyük olacağını da düşünmekteyiz. En azından akademik başarı elde edemeyen öğrencilerin bilinçli bir şekilde tarımın nasıl yapılacağını uygulamalı olarak anlatmak toplumsal açıdan önem taşıyacaktır. Forumda, kafamdaki sorulara net cevaplar bulamadım, deneyimli arkadaşlardan olumlu-olumsuz sonuçlar ve nedenlerini bekliyorum;
1- Enzimi doğrudan durgun su ya da akan su kültürü olarak kullanabilir miyiz? (Suni gübre kullanmadan).
2- Aynı şekilde dikey tarım ya da küçük saksılarda yetiştirilecek sebze-meyveler için yine suni gübre olmadan enzim kullanımı nasıl sonuçlar verir?
3- Geleneksel tarımda enzimi gübre olarak topraktan mı veriyoruz yoksa yapraklara spreyleme şeklinde mi uygulanıyor?
4- Enzim için fermantasyon süresinin 3 ayda tamamlandığını okudum, daha kısa sürede tamamlamak için farklı yöntemler var mı? (Sıcaklık gibi)

Sonuç elde etmek için kendimiz de kontrollü deneyler yapabiliriz ancak enzim için gerekli süre uzun olduğundan öğrencilerin ilgi istekleri bu süreçte kaybolabilir. Bu nedenle deneyimli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Aklımızda bahçede küçük ölçekli bir sera kurmak da var. Bunun için okul hizmetlimizin elinden her türlü iş geldiğinden gerekli tekniği de sağlayacaktır.

Sabırla okuyan ve cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Yenisu beğendi.
sertaylan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2019, 12:33   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-12-2018
1-Enzimi doğrudan durgun su ya da akan su kültürü olarak kullanabilir miyiz? (Suni gübre kullanmadan).

Doğrudan derken anlayamadım.
Hazırlanan enzim doğru ec ve ph ayarlanırsa kullanılabilir. Ancak hazırlanan enzim de makro ve mikro elementler kontrol edilmeli.

2-Aynı şekilde dikey tarım ya da küçük saksılarda yetiştirilecek sebze-meyveler için yine suni gübre olmadan enzim kullanımı nasıl sonuçlar verir?

Hazırlanan enzim doğru ec ve ph ayarlanırsa kullanılabilir. Ancak hazırlanan enzim de makro ve mikro elementler kontrol edilmeli. Sonuçta bitkilerin tükettikleri belli.

3-Geleneksel tarımda enzimi gübre olarak mı veriyoruz yoksa yapraklara spreyleme şeklinde mi uygulanıyor?

Kökten verilir.

4-Enzim için fermantasyon süresinin 3 ayda tamamlandığını okudum, daha kısa sürede tamamlamak için farklı yöntemler var mı? (Sıcaklık gibi)

Daha kısa sürede de mümkün sana link atıcam oradan incelersin.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tasarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2019, 12:35   #3
Ağaçsever

https://blog.meyvelitepe.org/2015/02/02/irfan-cayi/

Eski 15-02-2019, 12:36   #4
Ağaçsever

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalıştım

Eski 15-02-2019, 12:38   #5
Ağaçsever

Bu da benim yaptığım dikey tarım düzeneği

Eski 15-02-2019, 17:25   #6
Yeni Üye

Okul Projesi (Enzim, Topraksız Tarım)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tasarim Mesajı Göster
1-Enzimi doğrudan durgun su ya da akan su kültürü olarak kullanabilir miyiz? (Suni gübre kullanmadan).

Doğrudan derken anlayamadım.

Hazırlanan enzim doğru ec ve ph ayarlanırsa kullanılabilir. Ancak hazırlanan enzim de makro ve mikro elementler kontrol edilmeli.

2-Aynı şekilde dikey tarım ya da küçük saksılarda yetiştirilecek sebze-meyveler için yine suni gübre olmadan enzim kullanımı nasıl sonuçlar verir?

Hazırlanan enzim doğru ec ve ph ayarlanırsa kullanılabilir. Ancak hazırlanan enzim de makro ve mikro elementler kontrol edilmeli. Sonuçta bitkilerin tükettikleri belli.

3-Geleneksel tarımda enzimi gübre olarak mı veriyoruz yoksa yapraklara spreyleme şeklinde mi uygulanıyor?

Kökten verilir.

4-Enzim için fermantasyon süresinin 3 ayda tamamlandığını okudum, daha kısa sürede tamamlamak için farklı yöntemler var mı? (Sıcaklık gibi)

Daha kısa sürede de mümkün sana link atıcam oradan incelersin.

Doğrudan derken kimyasal fenni gübreleri kullanmadan enzimi su ile seyreltip kullanmayı kastetmiştim. EC bir şekilde ölçülebilr ancak makro elementleri nasıl ayarlayabiliriz kimyasal kullanmadan. Aklıma ilk gelen şöyle bir şey var, örneğin yetiştirilecek bitki yüksek kalsiyum istiyor, kalsiyum içeriği yüksek bitkisel atıklardan yapılan enzim kullanılarak besin ihtiyacı karşılanır. Belki çok basit düşünüyorum çünkü kimya ve biyoloji bilgim yetersiz kalıyor belki de istediklerimi tam olarak anlatamadım. Düşündüklerim olmayacak şeyler bile olsa enzim üretimi yapıp farklı alanlarda değerlendirebiliriz. Çöp dağlarından iyidir diye düşünüyorum

Düzenleyen sertaylan : 15-02-2019 saat 19:58
Eski 16-02-2019, 09:55   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sertaylan Mesajı Göster
Doğrudan derken kimyasal fenni gübreleri kullanmadan enzimi su ile seyreltip kullanmayı kastetmiştim. EC bir şekilde ölçülebilr ancak makro elementleri nasıl ayarlayabiliriz kimyasal kullanmadan. Aklıma ilk gelen şöyle bir şey var, örneğin yetiştirilecek bitki yüksek kalsiyum istiyor, kalsiyum içeriği yüksek bitkisel atıklardan yapılan enzim kullanılarak besin ihtiyacı karşılanır. Belki çok basit düşünüyorum çünkü kimya ve biyoloji bilgim yetersiz kalıyor belki de istediklerimi tam olarak anlatamadım. Düşündüklerim olmayacak şeyler bile olsa enzim üretimi yapıp farklı alanlarda değerlendirebiliriz. Çöp dağlarından iyidir diye düşünüyorum
Benim şahsi fikrim olumlu yönde, denemekte fayda var. İlk etapta kolay bitkiler seçersiniz. Birde hava motoru ile deneyin . İrfan çayını( link atmıştım) bir çok kişi denedi ve olumlu sonuç aldı. Bende denedim kesinlikle işe yarıyor.

Eski 16-02-2019, 13:45   #8
Yeni Üye

Linki inceledim ve yazılanlara bakılırsa olumlu sonuçlar elde edilebilir denemekte büyük fayda var. İrfan çayını çimle yapmak mümkün mü, geniş bir alanda çim var ve biçilen çimler bu şekilde değerlendirilebilir belki. Yardımlarınız için çok teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eski 17-02-2019, 22:35   #9
Ağaçsever

Meyve ve sebze kabuklarından da olur. Ancak portakal , mandalina, patlıcan a dikkat bunlar olmaz. Siz biliyorsunuzdur hatırlatayım.

Etiketler
enzim, proje, topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024