agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni110Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-07-2016, 11:53   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Gübre giderim ise çevremizde topraklı seraya göre daha az çünkü onlar haftalık gübreleme periyoduna göre gübre çeşitine göre 15kg 25kg gübreleme yapılıyor.sezon başında aldığım 25kg bir gübre çuvalını yarı etmiş değilim.topraksız tarımın bir güzel yanıda verdiğin su drenaj yoluyla geri geldiği için fazla gübre giderin olmuyor.

25 Kg. bir gubre cuvali demissiniz. Bu gubre nedir ? Sn Tezel`den aldiginiz domates gubreleri mi ?

Saglicakla kaliniz

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2016, 12:11   #32
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Sayın kızıltan bence Kudret Bey gübre hazırlamamıştır oraya sonuçta sera balkon gibi az kullanmıyor gübreyi. Hangi gübreden ne kadar katılacağını söylemiştir kg hesabı. Bu benim tahminim tabi. Mikrolar hazırlanıp verilebilir sonuçta çok az miktarlarda veriliyor ancak makroları poşetleyip vermek sera için mantıksız olur kanaatindeyim.

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2016, 11:21   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2012
Türkiye de topraksız tarıma gönül veren Sn Kudret Tezel çalışmalar yaparak bir çok kişiye bu yolda ışık tutmuş yol göstermiş ve en önemlisi 5 KURUŞ ÜCRET TALEP ETMEDEN birçok konuda yardımları olmuştur.Bilgi parayla satın alınacak bir şey değildir.Kendisi agaclar.net sitesinde tv programlarında açıklama yaparak topraksız tarım hakkında bilgiler paylaşmış Bizlere yardımcı olmuştur.
Kendisine şahsım adına tekrar teşekkür ederim.

Erkinerc beğendi.
mesele61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2016, 12:53   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2016
tebrik

selamun aleyküm mesele61 kardeşim seran ve sertifikan hayırlı olsun rabbim bol ürün hasat etmenizi ve karlı bir şekilde satabilmenizi nasib eylesin bende samsunda böyle bir sera yapacağım inşallah önce küçük bir deneme serası sonra daha büyüğüne niyetim var. sen bölgende ilk oldun bende bölgemde ilk olmak istiyorum rabbim nasib ederse sayın kudret hocamlada görüştüm her türlü yardıma hazır olduğunu söyledi kendileri hocama topraksız tarıma verdiği destekten dolayı bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum sizin aracılığınızla senden ricam seranın kurulum aşaması resimleri varsa burada görmek isteriz ve ağaç aksamı kaça maloldu kış şartlarına uygunmu benim gibi acemi araştırmacılar için bu gibi bilgiler önemli tekrar tebrik eder başarılar dilerim saygılar (not) ALLAH MEMLEKETİ FELAKETE SÜRÜKLEMEYE ÇALIŞANLARA FIRSAT VERMESİN.

ciftci_aga55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2016, 13:17   #35
Ağaç Dostu

Sn Efe446

Gubre konusunda ayni dusunuyorum, gubre cuvali denince kafam karisti.

Sn. Tezel`in yillardir ugrasilari sonucunda elinde denenmis formuller var, domates icin merhale merhale degisen formuller var, zaman zaman paylastilar, faydali oldu.

Sera olunca kisi gubreyi kendisi zaten yapmali.

Kok basina 20 kg veren asili fide hangisi meraktayim, siz ismini ve ya satani biliyor musunuz ?

Eski 28-07-2016, 14:57   #36
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Domates fıdesının en onemlı avantajı dallarının cok saglam olması. Boyle olunca bıtkıyı yere yakın sekılde sarkıtıp ılerletebılıyorsunuz. Yer beton ıse halka seklınde yapabılıyorsunuz.

Bıtkıye guzel bakarsanız adet bası bunu gecmenızde mumkun. Gecen sene tunel seradakı domatesler 1,5 metrede 8 salkım vermıstı. Salkım bası 1 kg gecıyordu.

Normal bır serada en az 20 kg gayet normal. Yurtdısında olan bır fırmanın vıdeosu vardı 11 metre rahatlıkla bakılabılıyormus.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2016, 15:05   #37
Ağaç Dostu

Sn Kuzucu

Bu domates cesitlerinden bir ikisinin ismini vermeniz mumkun mu ? Bunlar asiliysa turun hangi anaca asili oldugunu bilmek de sanirim gerekiyor.

Eski 29-07-2016, 08:03   #38
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Çiftli Ve Tekli Aşılı Fidesini Yaptığımız Çeşitler

Tybiff F1
İskender F1
Hünkar F1
Torry F1
Tyty F1
Seyit F1
Agryl F1
Anıt F1
Aroma F1
Bestona F1
İkram F1
Verty F1

Aşılı Fide de Kullanılan Anaçlar

Beaufort F1

Unifort F1

Torr F1

454 F1

S377 F1

Özel bir firmanın sattığı fideler. 3 liraya yakın fide fiyatı. En az 100 fide şiparişi verilebiliyor. Satan firma dönüme 4000 bitki ortalama diyor. 12000 tl fide masrafı düşündürücü

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2016, 10:41   #39
Ağaç Dostu

Arsivimde 2 link buldum. Amatorce yapilan bir asilama, patlicana domates asilama

Forum icerisinde.
Patlıcana Domates aşılama...

Youtube videosu, konusu ayni.
https://www.youtube.com/watch?v=m5PPsOrcFaY

Youtube sitesinde " grafting tomato on eggplant " diye ararsaniz cok video var.

Amatorce denemek isteyen varsa faydali olabilir.

Eski 29-07-2016, 11:07   #40
Ağaç Dostu

Arsivden bir baska calisma, domatesi patates uzerine asilama.

Avantaji, toprak altinda patates yetisirken, toprak uzerinde domates yetistirmek.

Patatese domates aşılama (Tomtato) | Bizimbahce Net

Asilamanin nasil yapilacagi fotograf ve cizimlerle anlatilmis, bence enteresan yeri olanlar deneyebilir.

Eski 29-07-2016, 18:08   #41
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2016
http://https://www.youtube.com/watch?v=6V_X77CeTcs

idris şenol beğendi.
beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2016, 23:07   #42
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın mesele 61 arkadaşamız topraksız tarımı öğrenmek için aynı zamanda topraksız tarıma geçmek için başlamış 1 vermeden 5 alınmayacağnı çözmüş
birsüredir takip ediyorum adam cin olmadan şeytan olmaya kalkıyor
tavsiyem önce formun en az %50 sini okumanız hatta %100 dicem
sevebi ise bu iş ayrıntılarda gizli
(şeytan ayrıntıda gizlidir) varsayımı gibi
biz burda insanlara en kestirmeden anladığmız kadarını bu işi çözmeye yardımıcı oluyoruz
en ufak menfatimiz yok
adam daha önceki gün okudum mesaj sayısı 1 bana topraksız tarımda yardımcı olacak yardım ?!sadece bakıyorsunuz!
topraksız tarım bir ilim dalı işin ruhunu çözemezseniz yapamazsınız
otomasyon sistemidir, basitte olsa ec ve ph dikkat edilmezse bir arpa yol almaınız,,,,,
1 kg süt için inek beslemek gibi birşey olur
ister bunun gibi otomatik sistemleri tartesten alırsınız ister topraksu tarım sitelerinden ister kudret hocanın serabekçisi karar sizin,,,!!! fakat arkasında duran birsi olmalı
ilk topraksız tarıma başlarken profosyenel yardımlar almanız
o kıstaslarda ,sıkalalar içersinde hareket etmeniz
****** ömrünüzün sonuna kadar hazır balık almıyacağnız
ama size tavsiyem sitede bu işi bilen kişlerle diyoğloğnuzu kesmeyin
mesele61 arkadaşımızın çalışmasını çok beğendim umarım dahada güzel çalışmalara imzasını atarlar
bu çalışmaları görselikle bize sunduğunuz için ayrıca teşekkür ederim

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2016, 21:53   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-07-2016
mesele61 sera için ne kadar harcadınız ?

thorbank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2016, 21:54   #44
Ağaçsever

100m sera kursak topraksız tarım için maliyeti ne olur acaba? bu konuda sera kuran bildiğiniz firmalar var mı?

Eski 18-08-2016, 19:09   #45
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Hayırlı ve bereketlı olsun. Emegınızın karsılıgını kat ve kat almanız dılegıyle.

Cıftcılık ısıne para kazanmak ıcın baslarsanız ısınız cok zor. Hesaplar cogu zaman uymuyor. Severekte baslarsanız ısın arkası zaten gelecektır. Boyle olunca her turlu calısmayı yapıyorsunuz.

Bızde 100 m2 sera ve 300 m2 yer ıle baslamıstık. Suan yaklasık 1000 m2 sera ve 14000 m2 yer ıle devam edıyoruz. Yavas yavas buyumek en garantılı ılerleme seklı.

Tekrardan bereketlı urunler dılerım, hersey gonlunuzce olsun.
işi severek yapmak önemli lakin para kazanılmayacaksa sevmenin önemi yok diye düşünüyorum lütfen yanlış anlamayın 100 ve 300 mt ile başladık 1000 ve 14000 mt ile devam ediyoruz diye yazmışsınız demek ki kazanç var (inşallah emeğinizi alıyorsunuzdur çünkü çiftçilik zor iş) ..kazanç olduğu müddetçe sevgi de artacaktır....
rabbim emeklerinizi heba etmesin çiftçimiz kazansın...peki hangi ürünler yetiştiriyorsunuz? serayı siz mi kurdunuz yoksa kuran şirketler aracılığı ile mi kurdunuz?

Etiketler
kontrollü ürün, sertifika, trabzonda topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024