agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni247Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-07-2016, 12:12   #1
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
nk_tarim / 500 m2 Topraksız Tarım Çilek

Merhaba,

500 m2 sera içerisine;

- Katlı sistem, katı ortam çilek,
- Katı ortam biber,
- Akan su ortamında marul yetiştirmek üzere hazırlık yapıyorum.

Başlangıç aşamasında bir firmadan danışmanlık hizmeti ve besin çözeltisi formülasyonunu satın almayı düşündüm. Ancak fiyatı yüksek geldi ve ben de ağaçlar.net forumundaki bilgi ve tecrübe paylaşımını, türkçe ve yabancı kitap ve literatür kaynaklarını araştırarak bu işi yapma yolunu seçtim. Forumda ciddi bir tecrübe ve bilgi birikimi var, ayrıca yabancı kitapları ve bilimsel makaleleri satın alıyor ya da indiriyorum. Bulduğum bilgi ve belgeleri burada paylaşacağım. Sayın Kudret Tezel'in sürekli ifade ettiği gibi; BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.

Forumda tecrübelerimi ve edineceğim bilgiyi paylaşmak istiyorum. Genel olarak anladığım şu ki topraksız tarımın 1 m2'lik bir tasarımı ile 10000 m2'lik bir tasarımı aynı prensiplerle çalışıyor ve bu yüzden bu forumlardaki tecrübe ve bilgi paylaşımları yeterli sermaye ve bakış açısıyla profesyonel tasarımlara dönüşebilir. Bu forumlar amatör görünebilir ancak eminim ki bu forumlardaki bir çok bilginin piyasa değeri çok yüksek.

YETİŞTİRME ORTAMI : Sera ana ürünü çilek olacak. Biber ve marul öncelikli değil, küçük çaplı olacak. Çilek için kokopit ortamı düşündüm, ancak kokopit maliyeti biraz gözümü korkuttu. Şimdi maliyeti düşürmek adına kokopit-perlit karışımı ya da perlit, perlit-torf karışımı üzerine düşünüyorum. Forumları ve kaynakları araştırarak yetiştirme ortamı olarak kokopit ve perlit arasında kıyaslama yapmaya çalışıyorum. Bir ay içerisinde yetiştirme ortamına karar verebileceğim sanırım.

BESİN ÇÖZELTİSİ FORMÜLLERİ : Besin çözeltisi ile ilgili olarak forumda Kudret beyin paylaştığı çilek formülünü ve Hoagland formülünü temel almayı düşünüyorum. Anladığım kadarıyla Hoagland formülü genel bir formül ve bir çok bitkiye uygulanabilir. Bunun dışında ilgili kitap ve bilimsel yayınlardan da bir çok formüle ulaşabileceğimi düşünüyorum.

Zaman içinde paylaşımlarıma devam edeceğim...

Herkese iyi çalışmalar

Düzenleyen nk_tarim : 10-11-2016 saat 21:52
nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2016, 13:07   #2
Ağaçsever

Erdinç Tümer's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2016
Sn.nk tarım,hoşgeldiniz.Hayırlı olsun.Çalışmalarınızı resimlerle paylaşırsanız bizlerde faydalanırız.Başarılar dilerim.

beşiktaşlı beğendi.
Erdinç Tümer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2016, 13:40   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn NK-TARIM

Ise baslamadan once randevu alip bir yol Yalova`ya gidip Sn Todor ile gorusun, marul isini profwsyobelce yapan O`dur, dogrulari ofrenirsin. Benim diyebilecegim su, kendin pazarci degilsen, dogrudan musteriye tek tek satmayacaksan marula girme.

Cilek icin, formul ve yetistirme konularini Sn Ateskaptan`a sor derim, dofrulari duyarsin.

Gubre satan, alet satan falan bu konuda bos konusur maalesef, sen cilek ureten, marul ureten adami bul ne kazaniyor, ne zarar ediyor, ne kadar zahmeti var bir ogren. Malzemeyi satan sonra doner istedin verdim, bana mi sordun der. Serasi ve uretimi olmayanin onerilerine pek itibar etme, ben dahil ! Ornegin marul iyidir diyene ureticinin telefonunu sor, kendin konus bak bakalim o fotograftaki sera su anda marul uretip para kazaniyormuymus.

Ulasabilirsen Sn Ankafar`dan hem uretim tecrubesi olarak hem bilimsel olarak cilek hakkinda bilgi alirsin.

Acele etme, basarilar dilerim

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2016, 13:53   #4
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdinç Tümer Mesajı Göster
Sn.nk tarım,hoşgeldiniz.Hayırlı olsun.Çalışmalarınızı resimlerle paylaşırsanız bizlerde faydalanırız.Başarılar dilerim.
Teşekkür ederim. Yaklaşık 20-30 gün içinde sera kurulumu başlayacak. İlk andan itibaren görselleri paylaşmaya başlayacağım.

Eski 02-07-2016, 13:54   #5
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Sn NK-TARIM

Ise baslamadan once randevu alip bir yol Yalova`ya gidip Sn Todor ile gorusun, marul isini profwsyobelce yapan O`dur, dogrulari ofrenirsin. Benim diyebilecegim su, kendin pazarci degilsen, dogrudan musteriye tek tek satmayacaksan marula girme.

Cilek icin, formul ve yetistirme konularini Sn Ateskaptan`a sor derim, dofrulari duyarsin.

Gubre satan, alet satan falan bu konuda bos konusur maalesef, sen cilek ureten, marul ureten adami bul ne kazaniyor, ne zarar ediyor, ne kadar zahmeti var bir ogren. Malzemeyi satan sonra doner istedin verdim, bana mi sordun der. Serasi ve uretimi olmayanin onerilerine pek itibar etme, ben dahil ! Ornegin marul iyidir diyene ureticinin telefonunu sor, kendin konus bak bakalim o fotograftaki sera su anda marul uretip para kazaniyormuymus.

Ulasabilirsen Sn Ankafar`dan hem uretim tecrubesi olarak hem bilimsel olarak cilek hakkinda bilgi alirsin.

Acele etme, basarilar dilerim
Sn.kiziltan tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. sn.ateşkaptan ve sn.ankafar'la iletişime geçmeye çalışacağım

Eski 07-07-2016, 10:59   #6
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Arazi

Merhaba,

Arazi ile ilgili görsel paylaşmak istedim.

Arazinin konumu ve ölçüleri sebebiyle seranın yerleşim doğrultusunu hafifçe güneydoğu-kuzey batı şeklinde yapmam gerekiyor.

Güneş alımıyla ilgili de resimdeki gibi bir durum oluşuyor. Kış dönemi gündüz ışığını yüksek oranda uzunlamasına alıyor.

Katlı çilek için kuzey yanında kalan sıraların ışıklanması biraz düşündürücü.

Eklenen Resimler

Eski 07-07-2016, 18:09   #7
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2016
merhaba nk abi topraklı tarımda tecrübelerim olsada topraksız tarım konusunda daha yeniyim boş kaldığım zamanlarda formu geç saatlere kadar okuyorum bir hayli yol aldım
fakat daha yolun başında bile deyilim öğrencek çok şeyler var
çok afadersiniz cahiliğime bağaşlayın size gördüğüm paylaşımım formda gördüğüm ve şu ağna kadar bu iş için profosyenel yardım alacağnız
KUDRET abi en doğru insan
belki hogland formülü iyi gibi görünsede bence enazından sizin için eksik
bilgi düzeyiniz topraksız tarım tecrübeniz sanırım çok az
kudret hocanın hazır gübre kitleri ile başlayın belki size maliyetli gelebilir fakat güzel bir başlangıç yapmış olursunuz
illaki hedefiniz kendi gübrenizi formülünüzü hazırlamak fakat bu iş için daha henüz erken inşllah çok güzel işler yaparsınız temennisiyle

beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2016, 16:12   #8
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beşiktaşlı Mesajı Göster
merhaba nk abi topraklı tarımda tecrübelerim olsada topraksız tarım konusunda daha yeniyim boş kaldığım zamanlarda formu geç saatlere kadar okuyorum bir hayli yol aldım
fakat daha yolun başında bile deyilim öğrencek çok şeyler var
çok afadersiniz cahiliğime bağaşlayın size gördüğüm paylaşımım formda gördüğüm ve şu ağna kadar bu iş için profosyenel yardım alacağnız
KUDRET abi en doğru insan
belki hogland formülü iyi gibi görünsede bence enazından sizin için eksik
bilgi düzeyiniz topraksız tarım tecrübeniz sanırım çok az
kudret hocanın hazır gübre kitleri ile başlayın belki size maliyetli gelebilir fakat güzel bir başlangıç yapmış olursunuz
illaki hedefiniz kendi gübrenizi formülünüzü hazırlamak fakat bu iş için daha henüz erken inşllah çok güzel işler yaparsınız temennisiyle
Merhaba,

Sn.beşiktaşlı paylaşımınız ve güzel niyetleriniz için teşekkür ederim

Kudret beyle ec metre ve sera bekçisi için iletişime geçtim ve herkese olduğu gibi bana da çok yardımcı oldu ve fikir danışıyorum.

besin çözeltisi ile ilgili olarak da; bulunduğumuz yer itibariyle sürekli hazırlanmış kimyasal formül tedarik etme şansımız yok ve bu yüzden besin formülasyonlarını kendimizin hazırlaması dışında bir seçeneğimiz görünmüyor. ancak tabii ki eksikliklerimizle beraber hatalarımızda olacak. umarım bu hataları doğru yorumlayıp orta vadede ticari beklentileri karşılayacak verime ulaşabiliriz.

saygılarımla

Eski 27-08-2016, 20:08   #9
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Merhaba,

Bir firmadan danışmanlık ya da proje hizmeti almadan kendimiz serayı planlamaya giriştiğimiz ve bulunduğumuz ülkenin tedarik imkanlarını öğrenme sürecinde olduğumuz için yavaş ileriliyoruz ve paylaşımlarımızda geç oluyor.

Sera yapısı ile ilgili olarak;

9,6x26 mt iki blok sera ile 500 m2 'lik bir sera oluşturacağız. Sera teknik çizimleri ekliyorum.

Name:  Untitled-1.jpg
Views: 11988
Size:  43.0 KB
Name:  A36Gvz.jpg
Views: 11946
Size:  27.6 KB
Name:  0yNraR.jpg
Views: 11641
Size:  13.4 KB

Sera doğu-batı doğrultusunda olacak ve bölgenin kışın güneş alımı konusunda emin olamadığım için bu sene bir bölüm kuzey-güney doğrultusunda katlı sistem, diğer bölüm doğu-batı doğrultusunda katsız sistem ekeceğim. Sezon sonu durumu değerlendireceğim.

Fidelerle ilgili olarak; frigo fideye geç kaldık. Ön siparişle çalışıyorlar. Bu yüzden taze fide kullanacağız. Yerel bir tür. Açıkçası bu sezon fide seçimi şansa olacak. Bu senenin tecrübeleri sonraki planlamalara ışık tutacak.

Sulama sistemi; 3 tonluk (min. 2ton) tanka karar verdik. Tank zemine gömülü olacak. Yanlış hatırlamıyorsa toprak altı sıcaklığı yaz, kış 13 derece civarındaydı. 20 cm'de delikleri olan damla hortumları aldık.

Görsel olarak buraya ekleyebileceğim fotoğraflar oldukça paylaşımlarım artacak, zira sadece yazılı paylaşımı yeterli görmüyorum.

Konuyu takip edenler varsa; katlı çilekde verimli ışıklanma için yerleşim doğrultusuyla ilgili olarak fikir paylaşırlarsa sevinirim.

İyi çalışmalar herkese...

Düzenleyen nk_tarim : 09-04-2017 saat 18:14 Neden: Görsellerin güncellenmesi
Eski 27-08-2016, 23:58   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2013
Paylaşımlarınızın devamını bekliyorum

Sent from my iPhone using Tapatalk

nk_tarim beğendi.
jackoceans Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2016, 21:33   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-07-2016
merhaba nk tarım öncelikle sera fikriniz hayırlı uğurlu olsun rabbim bol kazançlar versin...danışmanlık ve proje hizmeti için ne kadar ücret talep ettiler? siz bu iş için ne kadar bütçe belirlediniz? çilek konusunda mı yoğunlaşacaksınız ? bu deneme serası mı olacak yoksa ticari amaçlı mı? cevaplar için teşekkür ederim

nk_tarim beğendi.
thorbank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2016, 22:13   #12
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thorbank Mesajı Göster
merhaba nk tarım öncelikle sera fikriniz hayırlı uğurlu olsun rabbim bol kazançlar versin...danışmanlık ve proje hizmeti için ne kadar ücret talep ettiler? siz bu iş için ne kadar bütçe belirlediniz? çilek konusunda mı yoğunlaşacaksınız ? bu deneme serası mı olacak yoksa ticari amaçlı mı? cevaplar için teşekkür ederim
Sn.thorbank teşekkürler... topraksız çilek ile ilgili olarak antalyadan bir firma 3-5 bin dolar yıllık danışmanlık ücreti talep etti, bu ücrete besin formulasyonları da dahil. Bunun dışında bir başka firma besin ilk aşamada formulasyonlarını paylaşamayacağını ifade etti ancak besin çözeltisini türkiyeden tedarik edemeyeceğimi söylediğimde toplam ücret olarak 10 bin dolar istedi.

bu fiyatlarla ilgili az ya da çok diyemiyorum ancak şu an beni aşıyor. bu yüzden ilk aşamada serayı 500 m2 olarak tutuyoruz. bütçe olarak 40-50 bin tl civarı. çilek çalışacağız. konu başlığındaki biber ve marulla ilgili olarak küçük çaplı denemeler olacak. 500 m2 seranın ticari mi, deneme mi olduğu konusunda açıkçası net bir şey söyleyemiyorum, nihayetinde amaç ticaret, üretim. bulunduğumuz ülkede çilek fiyatları yüksek seyrediyor.

iyi çalışmalar...

Eski 29-08-2016, 21:50   #13
Ağaçsever

teşekkür ederim istanbul yazınca orada seranızı orada kuruyorsunuz diye düşündüm...yıllık 10 bin dolar yüklü bir miktar gerçekten...o zaman besin eriyiklerini siz hazırlayacaksınız..inşallah forumda denemiş ve başarılı olmuş kişilerden formüller alabilirsiniz..

çalışmalarınız ticari boyutta başarıya ulaşır inşallah bizleri çalışmalarınızdan mahrum etmezseniz sevinirim...

nk_tarim beğendi.
Eski 29-08-2016, 21:52   #14
Ağaçsever

eğer bir mahsuru yoksa görüştüğünüz firmaları yazabilir misiniz? ister buradan ister özelden

Eski 31-08-2016, 15:20   #15
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Merhaba sn.thorbank iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. besin formülleri ile ilgili olarak forumda çok değerli paylaşımlar var bunları kullanacağım ve kullandığım formülleri ve süreci de burada paylaşacağım elimden geldiğince.

firma bilgileriyle ilgili olarak da firma isimleri vermeyi doğru bulmuyorum affedin. Çünkü firmaların deneyimleri, hizmetleri, bilgi birikimleri, çalışma anlayışları vs farklı ve sadece fiyat üzerinden fikir edinmeyi doğru bulmuyorum. Zira bu fiyatlar bence düşük bile sayılır çünkü bu işin temeli yüksek teknik bilgi ve tecrübeye dayalı ama türkiyede bilgi ve tecrübe en az para eden değerler maalesef.

iyi çalışmalar...

Eski 31-08-2016, 16:48   #16
Ağaçsever

*** ederim firma konusunda evet haklısınız...takipteyim

Eski 23-09-2016, 16:50   #17
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Hat Yerleşimi

Merhaba,

Çilek hattının yerleşimi ile ilgili paylaşım yapmak istedim.

Bölgenin güneş alımı ile ilgэli yeterli bilgim olmadığından seranın bir kısmını tek katlı, diğer kısmını çift katlı sistem hazırlıyorum. Tek katlı hat (A), çift katlı hat (B) ve hatlar kuzey-güney doğrultusunda olacak.

Sezon içerisinde iki hat arasındaki verimin karşılaştırılması ile seneye hangi hattı seçeceğimize karar vereceğiz.

Name:  Untitled-1.jpg
Views: 11801
Size:  51.0 KB

Besin çözeltisi için kullanacağımız formüllerle ilgili olarak da;

forumdan ve farklı kaynaklardan bulduğum reçeteleri listeledim. Reçetelerdeki değerleri azota göre oranladığımda bazı reçetelerin içeriklerinin birbirlerine yakın oranlarda olduğunu gördüm. Bu durumu Kudret bey ayrıntılı olarak ifade etmişti. Aynı formülün farklı ec değerlerindeki reçeteleri.

idris şenol ve dongyul beğendi.

Düzenleyen nk_tarim : 09-04-2017 saat 18:10
Eski 24-09-2016, 16:05   #18
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Besin Çözelti Formülasyonu

Merhaba,

Kullanacağım besin çözeltisi ile ilgili olarak;

Forumdan ve farklı kaynaklardan bulduğum formülleri listeledim. Formüllerin azot göre oransal değerlerini de ekledim ve azota göre oransal formüller incelendiğinde aslında yaklaşık olarak aynı formülün farklı ec değerleri için hazırlanmış şekli olduğu görülüyor. Bu durumu Kudret bey forum içerisinde ayrıntısı ile açıklamıştı.

Hangi formülü kullanacağım henüz belirli değil ancak azot oransal olarak ortalama bir formül ile başlayıp ec ayarlaması ile çözeltiyi uygun hale getirmeye çalışacağım. Bir anlamda kervan yolda dizilir durumu olacak.

Name:  1.jpg
Views: 11888
Size:  37.4 KB
Name:  2.jpg
Views: 11652
Size:  39.5 KB

Düzenleyen nk_tarim : 09-04-2017 saat 18:20 Neden: Görsellerin güncellenmesi
Eski 30-10-2016, 13:28   #19
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Merhaba,

Gecikmeli de olsa projemiz devam ediyor. Geçen hafta sera metal malzemelerinin işlemleri bitti, bu hafta içi boyası yapılıp teslim alacağız.

Fidelerin yerleştirileceği olukları galvaniz saçtan yaptıracağız.

Fide olarak taze fide, kırım modifiye olarak isimlendirilen bir cins deneyeceğim. Genel olarak bilinen albion gibi cinslerin frigo siparişleri için bu sene geciktim, gelecek sezona frigo fidelerle çalışmayı düşünüyorum.

Yetiştirme ortamı olarak perlit ve torf. 575 mt hat kurmayı planlıyoruz ve bu hat içinde perlit/torf oranını farklı farklı kullanarak sezon sonu verime göre gelecek sezonlardaki karışım oranını tespit etmeyi düşünüyorum...

Eski 30-10-2016, 21:16   #20
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
kışın perlit oranı %75
yazın perlit oranı%25
kışın besleme :gübre miktarı fazla sulama sayısı düşük
yazın tersi
yaz ve kış dönencensi, çeşitli bitkilerde formda tablolar mevcut
gözlemlerim bunlar

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2016, 07:36   #21
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
kışın perlit oranı %75
yazın perlit oranı%25
kışın besleme :gübre miktarı fazla sulama sayısı düşük
yazın tersi
yaz ve kış dönencensi, çeşitli bitkilerde formda tablolar mevcut
gözlemlerim bunlar
İdris bey paylaşım için teşekkür ederim...

Sanırım bu oran değişimi perlitin ortam sıcaklığına göre su tutma kapasitesi değişiyor diye bu şekilde mevsimsel. İlk anda düşündüğümde yaz ve kış dönemlerinde yetiştirme ortamının değiştirilmesi zor ancak yaz ve kış dönemine uygun cinslerle çalışıldığında mevsim değişiminde yeni sezona uygun cinsle beraber yetiştirme ortamı da değişebilir. Forumda ilgili paylaşımlara bakayım bir...

idris şenol beğendi.
Eski 01-11-2016, 20:38   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-10-2016
Basarilar dilerim. Aralik ayinda serada topraksiz alanda cilek ekmek mumkunmu? Bu aylarda sera isitilmalimi? ve aralikda dikilirse ne zaman hasat baslar?

Xaliq85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2016, 17:35   #23
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Xaliq85 Mesajı Göster
Basarilar dilerim. Aralik ayinda serada topraksiz alanda cilek ekmek mumkunmu? Bu aylarda sera isitilmalimi? ve aralikda dikilirse ne zaman hasat baslar?
Merhaba, dikim zamanı olarak eylül-ekim planlıyordum ancak yetişmedi bu yüzden kasım içinde yapacağım. Çileğin cinsine göre dikim zamanları farklılık gösteriyor. Sera ısıtması ise işletmecinin tercihine kalmış bir durum, tabii ki ısıtma olduğunda bitki yetişmesi daha farklı olacaktır.

idris şenol ve Xaliq85 beğendi.
Eski 03-11-2016, 18:47   #24
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2016
ısıtma önemli abim fakat bu etapta olmassa olmaz deyil

beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2016, 14:20   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2016
arkadaşlar merhabalar.
bende 180m2 lik bir deneme serası kuruyorum. seram da sadece domates yetiştirmeyi planlıyordum. fakat sizin başlığınızı görünce biranda aklımda şimşekler çaktı ve domates ile çilek bir arada yetiştirilebilir mi diye düşündüm. tabi ki her iki meyvenin de besin tankları ve sulama sistemleri farklı olacak.

seramın ölçüleri 12x15
10 sıra 1 er metre aralıklarla 13 metre uzunluğunda perlitte domates ekeceğim.
her sıraya domatesleri hizalayacak şekilde çilek dikimi mümkün olurmu acaba. çilekler yerden 1 metre yükseklikte olacaklar.
ayrıca seranın içerisinde kalorifer sistemi kuracağım.

son 1 soru daha. arkadaşlar drenaj sistemi için filtre alacağım. fakat perlit poşetinin altına açacağım deliklerden sızan suyu en uygun maliyetle nasıl geri dönüştürebilirim.

ksenon bizmut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2016, 14:25   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2016
arkadaşlar merhabalar.
bende 180m2 lik bir deneme serası kuruyorum. seram da sadece domates yetiştirmeyi planlıyordum. fakat sizin başlığınızı görünce biranda aklımda şimşekler çaktı ve domates ile çilek bir arada yetiştirilebilir mi diye düşündüm. tabi ki her iki meyvenin de besin tankları ve sulama sistemleri farklı olacak.

seramın ölçüleri 12x15
her sıraya domatesleri hizalayacak şekilde çilek dikimi mümkün olurmu acaba. çilekler yerden 1 metre yükseklikte olacaklar.

son 1 soru daha. arkadaşlar drenaj sistemi için filtre alacağım. fakat perlit poşetinin altına açacağım deliklerden sızan suyu en uygun maliyetle nasıl geri dönüştürebilirim.

ksenon bizmut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2016, 09:40   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2016
hocam emeğinize sağlık, gelişmeleri merakla takip ediyoruz kolay gelsin

atilays Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2016, 17:18   #28
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beşiktaşlı Mesajı Göster
ısıtma önemli abim fakat bu etapta olmassa olmaz deyil
Merhaba, evet ısıtma faktörü çok önemli, çeşitli ısıtma seçeneklerine bakıyoruz, kurulum maliyeti düşük birini seçeceğiz sanırım...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ksenon bizmut Mesajı Göster
arkadaşlar merhabalar.

seramın ölçüleri 12x15

Merhaba, sera alanı ve hacim yeterli olacağını düşünüyorsanız, bitkilerin güneş alımlarının olumsuz etkilenmeyeceği bir tasarım olacaksa problem olmaz diye düşünüyorum...

Drenajla ilgili olarak da; drenajın sisteme geri döndürülmesi durumunda kapalı sistem oluşacaktır, yüksek kapasiteli üretimde kapalı sistem kontrolü yüksek seviye teknik takip ve ekipman gerektirir. Küçük ölçekli (benim projem gibi) tasarımlarda kapalı sistem nispeten daha kolay olabilir ancak ben düşünmüyorum henüz...

Eski 09-11-2016, 11:04   #29
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Maliyet Hesabı

Merhaba,

Henüz işletme tam olarak faaliyete geçmediği için öngörülmemiş giderler çıkabilir ancak sizlerle topraksız sistem kurulumu maliyet adına yüzdesel olarak paylaşımda bulunmak istedim. Ticari olarak ilgilenmeyi düşünenlere bir fikir verebilir.

500 m2 sera için toplam yatırımın % 55'ini topraksız sisteme, %45'ini seraya yapmışım. Topraksız sistem içerisinde 7400 ad çilek fide, taşıyıcı karkas, oluklar, besleme sistemi, vs. tam olarak.

Bu değerler tabii ki oldukça yüzeysel, kabaca. Arazinin uygun hale getirilmesi, teçhizat alımları, çeşitli malzeme alımları vs bunlar ekstrası.

Eski 21-12-2016, 20:39   #30
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Kuyu Su Analiz

Merhaba,

Hava şartları sebebiyle kurulumumuz yavaş ilerliyor ama ilerliyor. Aralık sonuna geliyoruz ve fide ekimi için çok geç kalmış olabileceğimi düşünmeye başladım. Kullanacağım fide nötr gün.

Arazide bulunan 10 mt derinlik 150 cm çaplı kuyudaki suyun analizi;

amonyak <0,5 mg/lt
klorür iyon 15,8 +- 1,6 mg/lt
bor <0,05 mg/lt
pH 6,9 +-0,1
molibden <0,001 mg/lt
permanganat oksidasynu 1,04 +-0,21 mg/lt
sülfat iyon 23,1 +-2,3 mg/lt
florür <0,1 mg/lt
mangan 0,016 +-0,004 mg/lt
kalsiyum 15,4 +-1,5 mg/lt
sodyum 57,4 +-5,7
magnezyum 5,3 +-0,5
potasyum <0,5 mg/lt
lityum <0,015 mg/lt
demir <0,1 mg/lt
bakır <0,001 mg/lt
çinko <0,001 mg/lt
stronsiyum <0,25 mg/lt
nitrat 44,0 +-4,4 mg/lt
nitrit <0,2 mg/lt
toplam koliform bakteri analizi 227 /100 ml
Toplam Mikroorganiza-Mikrop analizi 31 KOE/ml
koliform 227 /100 ml

şeklinde çıktı...

Su yüksek kaliteli değil ancak filtresiz kullanabilirim diye düşünüyorum.

Organik kirlilik sözkonusu. Bu kirliliğin kuyuya düşen organik maddelerin çürümesinden kaynaklandığını umuyorum zira yakınlarda organik kirlilik oluşturabilecek bir foseptik kaynağı yok. Kuyu temizliği yapıldığında sorun kalkacaktır umarım.

Bu değerlere göre hoagland formülünü 2 tonluk besleme tankına hazırlayacağım.

Elimde "Sera Bekçisi" mevcut. Cihazı ilk aşamada kurmadan çözeltiyi kurup beslemeye başlayacağım. Tam manuelden başlayarak, sistemi idrak ederek basamak basamak otomasyonu kurmaya çalışacağım. Tabii ki tüm ihtiyaçları karşılayacak güzel sistemler mevcut ancak Sera Bekçisi'nin yeterince tatmin edeceğini düşünüyorum...

Hoagland için su analizime göre 2 tonluk tank besin reçetesini de paylaşacağım...

İyi çalışmalar herkese...

Etiketler
500 m2, çilek, topraksız

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024