agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni247Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-07-2018, 21:41   #121
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Merhaba.

Geçen haftalardaki sulama probleminden bugüne durum stabil gidiyor denebilir. Havalar oldukça sıcak, yan yüzler açık olduğu halde üst kapalı olduğu için sıcaklık 40-45 derecelerde oluyor. Bitkilerin su tüketimi de hem sıcaklar hem de bitki gelişimi ile birlikte artıyor.

Yaşadığımız sulama probleminin etkilerine gelirsem; bitkiler yapısal olarak kalıcı zarar görmedi gibi görünüyor (gözlemleyemediğimiz etkileri kesinlikle olmuştur/oldu) iken bu su stresini yaşayan çiçeklerden oluşan meyvelerin bir pazar değeri yok. Renk, doku ve tatları negatif etkilendi. Yapılması gerekenin etkilenen çiçek gözlerinin hızla kesilmesi olduğunu düşünüyorum. Zira bu şekilde pazar değeri olmayacağı net olan meyveyi beslemenin bir anlamı yok. Zaman kaybı.

Yoğun sıcaklara ve yoğun kol oluşumuna rağmen çiçeklenme var ve meyvelerin lezzet, koku, aroma özellikleri bence amatör bir yetiştirici olan bizler için şimdilik yeterli.

Perlit ortamında ya da katı ortamda bitki yetiştirmenin sulama problemlerine karşı toleransı var. Perlitin tane boyutları da önemli, bu durumla ilgili bazı gözlemlerim var ama henüz zaman ayırıp inceleyemedim. Toz tanecik miktarı fazla olan paketlerdeki gelişimde bazı farklılıklar var. Yani bazı paketlerde bariz gelişim farkı görünüyor ve değişken olan en önemli şey kök ortamı yani perlit tanecik büyüklüğü. Bu konu önemli.

Ayrıca pH kontrolü ile ilgili eklemek istediklerim var. Genelde sülfürik asit kullanmaya çalışıyorum. Bazı günler elimde kalmadığında fosforik asit kullanıyorum. Terchim sülfirik asit. Neden?

Birincisi besim çözeltisinde asitten gelecek olan kükürt miktarı gözardı edilebiliyor. Yani formülünüzde kükürt değeri 65 ppm iken pH ayarlaması ile 75 ppm olduğunda bunu gözardı edebiliyoruz. Etkisi var mıdır? Vardır ancak daha toleranslı. Fosforik asit kullanımında eklenecek olan fosforu net olarak kontrol edemeyiz ve fosfor derişiminde oluşacak değişiklik kükürt derişimindeki değişiklik gibi tolere edilecek bir durum değil

İkincisi çökelme durumu. Sülfirik asit kullanımında çözeltide bir çökelme olmuyor. Ancak fosforik asit kullanımında beyaz çökelti oluşuyor. Nedenini incelemedim henüz.

Bu sebeplerden dolayı önceliğim sülfirik asit.

Bitkinin kültürel bakım işlerine dair olarak; çilekte yaprak ömrü 1-3 ay olarak ifade ediliyor. Yaprakların kök boğaz kısmından bitkiye bağlandığı bölgesinde en yaşlı yapraklar en dış katmanda oluyor ve sanki bitki evrimsel sürecinde yapraklarını belirli süre sonunda uzaklaştıracak şekilde form almış gibi. Yaşlı, yüzey alanı genişlemiş, rengi koyulaşmış, dokusu kalınlaşmış yaprakları dip kısmından doğru açı ile çektiğinizde kolayca gövdeden ayrılıyor. Yeterince yaşlanmamış yapraklar dış kısımda olsa da kolay şekilde gövdeden kopmuyor. Yaprak budamasının bitkiye etkileri ile ilgili bir okuma ya da çalışmaya denk gelmedim henüz. Açıkçası önceliğim olmamıştı. Ama şu günlerde gözlemlediğim belirli bir yaprak seyreltme gerekliliği var. Yaşlı yapraklar alt kısımda ve güneş almayacak şekilde kaldıklarında bir fotosentez işlevi de yerine getiremiyorlar ve yaşlı yaprak budamanın genç yaprak oluşumunu da teşvik edeceğini varsayıyorum. Bu konuyla ilgili biraz araştırma yapacağım ve bir yayın bulduğumda paylaşacağım.

Kardeşlenme durumu : Önceki paylaşımlarımda fidelere ait fotolar var. Fideler oldukça zayıf ve tek gövdeli idi genel olarak. Şu anda ki durumda kardeşlenme yoğun. Gövdeler 3, 4 gövdeye çoğaldılar. Bunları sayısal olarak kaydedip dikimden bugüne kaç zamanda nasıl bir değişim olmuş bakmak gerek.

Çiçek gözleri : : Bir gövdeden kaç çiçek gözü oluşacağı sorusu benim için önemliydi. Şu an da gözlemlediğim bir gövdeden 2-3 çiçek gözü oluşabiliyor. Bitki 2,3 gövde oluşturmuşsa 5-6 çiçek gözü oluşuyor. Her göz 10-12 civarı çiçek yapıyor. Bu çileğin cins özelliği mi yoksa tüm cinslerde bu değerler benzer mi bilmiyorum.

Hastalık, Zararlı : Henüz net bir hastalık durumu gözlemlemedim. Nem yoğun olmadığından biraz şanslı olabilirim hastalık konusunda. Su ve rüzgar stresine bağlı yanmalar, kurumalar oldu. Örneğin rüzgarlı kısımda kalan ve susuzluk yaşanan dönemde bu kısımlardaki yapraklar kurudu hızlıca. Zararlı olarak da yayılma göstermemiş durumda 3-5 fidede karıncalarla yayılan bit grupları var. Bunlara aversektin C etken maddesini kullandım. Daha önceki paylaşımlarımda biraz anlatmıştım.

Aşağıya su stresi gördükten sonra beslemeye devam ettiğimiz meyveleri ve göreceli olarak normal olarak yetişmiş meyvelerin fotolarını ekliyorum.

Name:  P_20180701_192105.jpg
Views: 2194
Size:  59.1 KB

Name:  P_20180701_192113.jpg
Views: 2170
Size:  68.0 KB

Name:  P_20180701_192622.jpg
Views: 2176
Size:  40.3 KB

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2018, 12:09   #122
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Hastalık ve Zararlı

Merhaba,

Güncel iki problemimi paylaşmak istedim. Daha önce su stresine bağlı olduğunu düşündüğün bir problemin bir çeşit hastalık ya da zararlı ile bağlantılı olabileceğini düşünüyorum.

Meyvelerin üzerinde dolaşan bir arkadaş var. Kendisinin ismini bulmak biraz zor oldu. Rhyparochromus vulgaris . Bu arkadaşın üzerinde dolaştı meyvelerin tadı garipleşiyor. Meyvenin dış yüzeyinde bir tat oluşuyor. Ayrıca meyvelerde delikler oluşuyor. Bu deliklerle ilgilenen bir tanesini yakaladım. Sanırım sorumlusu o. Şimdi bu durumun sorumlusunun kendisi olduğunu kesinleştirip biyolojik mücadele nasıl olur diye araştırıyorum.

Name:  2018-07-09_12-56-34.jpg
Views: 2129
Size:  39.6 KB

Name:  1.jpg
Views: 2116
Size:  35.6 KB

Name:  Untitled-1.jpg
Views: 2129
Size:  31.4 KB

Ayrıca bir tür hastalık, belki mantar ya da virüs olduğunu düşündüğüm bir durum var.

Name:  2018-07-09_13-05-58.jpg
Views: 2181
Size:  25.7 KB
Name:  2018-07-09_13-06-42.jpg
Views: 2104
Size:  23.0 KB

Meyvenin sapının ana sapa kadar olan kısmına kadar etkileyen bir şey. Bazı meyveler tamamen kuruyor bazıları siyah küf benzeri oluşum taşıyor. Diğer meyveler etkilenmemiş görünüyor. Bir tür mantari hastalık gibi.

blnturkek ve A.öz beğendi.
Eski 16-07-2018, 14:53   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2018
Merhaba , sorunları çözdünüz mü , ürün almaya başladınız mı yavaştan ?

tahsink Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2018, 09:25   #124
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tahsink Mesajı Göster
Merhaba , sorunları çözdünüz mü , ürün almaya başladınız mı yavaştan ?
Merhaba.

Bu böcek arkadaşlarla ilişkimiz halen devam ediyor. Bugün yarın ekleyeceğim bir kaç foto var, problemli meyveleri kesip içini kontrol ederken kurtçuk, larvalara denk geldim. Bir çeşit sinek larvası sanırım ya da bu böceklerin. Açıkçası böceklere direk suç da atamıyorum. Çünkü bu arkadaşların familyasında olan bazı cinsler biomücadelede kullanılıyor. Predator diye geçen böcekler. Belki de bu arkadaşlar bana yardımcı oluyor bilemiyor. Ayrıca Bursada yapılan bir akademik çalışmada çilek bahçelerindeki böcek çeşitleri incelenmiş ve bu cins böcek için çileğin konukçu bitki olmadığı, örnek alınan çilek alanlarındaki diğer bitkilerde bulunduğunu ifade etmişler. Sorunlar halen güncel yani.

Sn.İsmail Kuzucu nun önerdiği kaolin kili önemli bir durum diye düşünüyorum. Oluşan sorunları çözmek adına direk öldürücü ilaç kullanmak yerine sorunu oluşturan sebepleri ortadan kaldıracak çözümleri arıyorum. Kaolin kili de önemli bir seçenek ki zaten biomücadelede yoğun olarak kullanılıyor.

Turgay78 ve blnturkek beğendi.
Eski 18-07-2018, 20:51   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2018
çok iyi olmuş bu konuyu açtığınız. anlatım da güzel teşekkürler.

nk_tarim beğendi.
canerisguzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2019, 19:00   #126
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

2019 Sezonu

Merhaba,

Uzun zamandır paylaşım yapmıyorduk. Geçtiğimiz eylül ayından itibaren beslemeyi kapattık ve yeni sezon için hazırlanmaya başladık. Yaklaşık üç yıldır temel betonundan, sera iskeleti vidasına, mikro elementlerden, kültürel bakım işlerine kadar tüm süreçleri araştırıp, öğrenmeye çalışıp, deneyip, hatalar yapıp geçmeye çalıştık, geçiyoruz. Geldiğimiz noktada bizim için ciddi tecrübeler edindik, bu tecrübeleri yorumlamaya çalıştık.

Önümüzdeki sezon için fidelerimizi profesyonel üreticiden tedarik ederek üretim yapmayı istiyoruz. Önceki fidelerimiz çeşit, yaş, hastalık, ölçüler gibi bir çok özelliği problemliydi. Ama yine de bitki besleme tecrübesi olması adına yedi ay kadar bitkiyi büyüttük. Fidelerin büyüme süreciyle ilgili paylaşımları konu içinde yapmıştık. Bugün ekleyeceğim fotolar içinde daha önce dikim ve büyüme aşamalarını paylaştığım fidelerin eylül ayına kadar ki kök gelişimleri görünüyor. Dört aydır besleme olmaması kök rengini kaybettirdi ancak bazı paketlerde yağmur suyundan dolayı nem kaybolmadı ve bu paketlerde kök renkler beyaz ve sağlıklı. Bu açıdan yeşil aksam ve kök büyümesi konusunda bir yol aldık diyebiliyoruz.

Name:  P_20190106_162537.jpg
Views: 1840
Size:  71.1 KB

Name:  P_20190106_162526.jpg
Views: 1826
Size:  49.0 KB

Name:  P_20190106_153556.jpg
Views: 1822
Size:  64.8 KB

Name:  P_20190106_153618.jpg
Views: 1837
Size:  63.9 KB

blnturkek beğendi.
Eski 06-01-2019, 19:08   #127
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Eski fideleri kaldırıyoruz. Perlit paketlerindeki perlitleri yeniden hobi amaçlı başka ürünlerde kullanırız diye düşünmüştük ancak kökler çok yoğun şekilde ve perlit tanelerini ayrımak problem. Bu yüzden paketlerin plastiklerini ayırıp içeriği arazide bir bölgede toprağa karıştıracağız.

Tüm kanalları kaldırıp hat direklerinden tamir gerekenleri tamir edip, eğim, yükseklik gibi revizyonları yapıp tekrar yerleştireceğiz. Sulama sistemi yeniden kurulacak, tekrar kullanılabilecek boru, hortum, fittim, musluk gibi malzemeleri tekrar kullanacağız. Bu sezon iki katlı üretim olacak. Toplam 4300 kadar fide dikilecek.

Name:  P_20190106_143644.jpg
Views: 1833
Size:  55.8 KB

Name:  P_20190106_162502.jpg
Views: 1866
Size:  55.7 KB

Name:  P_20190106_170148.jpg
Views: 1817
Size:  54.7 KB

Eski 15-02-2019, 14:25   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2019
Merhaba konuyu en baştan sona kadar okuyup videoları izledim son durum nedir ve genel bir masraf bilgisi alabilirmiyim.
Ayrıca hasat yapacağınız ürünler icin satış planlaması düşündünüz mü bu konuda neler yaptınız ben istanbulda sebze meyve hâlinde bulunuyorum gıda alanında cok geniş bir çevreye sahibim ithal ürünler dışında tüm urunleri adet veya tonaj fark etmeksizin rahatlıkla piyasa durumuna gore satabilirim.
bu alandada bazı çalışmalar yapmayı planlıyorum

Serifkrd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2019, 17:33   #129
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serifkrd Mesajı Göster
Merhaba konuyu en baştan sona kadar okuyup videoları izledim son durum nedir ve genel bir masraf bilgisi alabilirmiyim.
Ayrıca hasat yapacağınız ürünler icin satış planlaması düşündünüz mü bu konuda neler yaptınız ben istanbulda sebze meyve hâlinde bulunuyorum gıda alanında cok geniş bir çevreye sahibim ithal ürünler dışında tüm urunleri adet veya tonaj fark etmeksizin rahatlıkla piyasa durumuna gore satabilirim.
bu alandada bazı çalışmalar yapmayı planlıyorum
Merhaba.

Biz Rusya da çalışıyoruz. Onceligimiz bu sene icin pazar degeri olan, belirli kaliteyi yakalamis, hastaliklardan ve zararlilardan korunmuş, makul verimde urun uretme kabiliyetini kazanmak. Bu sene elde edecegimiz veriler önemli degerlendirmeler ve sonuclar ortaya koyacak bizim icin. Su an 250 m2 4500 fide ile uretebilecegimiz urun miktari da bolgedeki yerel pazar ve isletmelerde eritilebilir görünüyor. Daha yuksek kapasiteli uretime gecebildigimizde pazarlama konusu daha yuksek oncelige sahip olacak.

blnturkek ve Serifkrd beğendi.
Eski 16-02-2019, 17:47   #130
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Merhaba.

Paylasimlarimiza biraz ara vermistik.

Kanal direklerimizin buyuk cogunlugunu elden gecirdik. Diplerine beton dokulup saglamlastirildi ve kanal eğimleri arttirildi. Gectigimiz sezon drenaj problemleri sebebiyle ciddi zaman kaybi ve bitki stresi yasamistik.

Fidelerimizin 1000 tanesi yolda. Albion cinsi. Taze fide. Toplam 4500 civari fide dikecegiz. Yuksek hacimli fide ithal edemedigimiz icin karayolu kargo ile bir kasa fidenin gelis suresi ve bu suredeki dayanimini gormek icin denemek istedik. Pazartesi gibi elimizde olacak. Eger problemsiz ulasirsa 3000 fide daha Turkiyeden tedarik edip 500 kadar fideyi de Hollanda ithal buradaki tedarikcilerden temin edecegiz. Yine Albion cesidi ancak frigo fideler. Rusya piyasasinda frigo avrupa fidelerle Turkiyedeki fiyatlar arasinda ciddi fiyat farklari var. Ancak fiyat farkiyla beraber bu fidelerin onemli standartlari var. Birincisi govde caplari. Fideler B (8-12 mm), A (12-15 mm), A+ (>15 mm kardesli govde) gibi farkli siniflarda satiliyor ve gercek frigo fide tanimina giriyor. Uygun donemde sökülüp belirli sicaklikta bekletilmis. Ancak tr deki firmalarla gorustugumde govde çapı kavrami zaten yok. Temin edilecek fideler farkli kalibrelerde. En iyilerini gonderiyoruz deniyor ama bu muallak bir ifade. İkinci konu frigo fide mi? Sorusuna direk evet frigo fide cevabi aliyorum. Ancak ayrintiya girip hangi donemde söküldü ve dolapta bekleme süresi nedir? Sorusuna ise fidelet zaten soguk bolgede toprakta bekliyor, siz istediginizde sokup gonderecegiz ama sogukta bekliyor problem yok cevabi aliyorum ki bu cevap beni tatmin etmiyor. Bu yuzden 500-600 kadar avrupa fide kullanip farki gormek istiyoruz. Cunku frigo fide ilk dikimde maksimuk verime ulasmak icin ortaya cikmis bir yontem. Bu fark yuzde 20 lerde oluyorsa fide maliyetini aşan bir kazanc olustururki bu maliyete deger. Tum bunlari anlayabilmek icin farkli tedarikcilerden ayni cesit fideyle calisacagiz iste bu sezon. Ayrintilari gorsellerle paylasacagim. B

Eski 16-02-2019, 18:27   #131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2019
Hayırlısı olsun inşallah bol bereketli sağlıklı bir hasat olmasi dilegile ile basarilar dilerim

nk_tarim beğendi.
Serifkrd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2019, 19:13   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2019
sayın nk_tarim sera kurulumunuzu ve geçen sezon deneyimlerinizi baştan sona birkaç defa okudum .Bende türkiye kocaelinde sizin gibi çilek yetiştirmeyi düşünüyorum. bu konuyu uzun zamandan beri araştırıyorum .tecrübelerinizi paylaşmanız bizim gibi üretim yapmak isteyen arkadaşlara çok şey kattı .
Yeni sezonda başarılı ve bol ürünlü bir dönem geçirmenizi diliyorum.

blnturkek ve nk_tarim beğendi.
aldemir41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2019, 19:16   #133
Yeni Üye

Kocaeli de topraksız çilek üretimi yapan arkadaşlar var ise seralarını ziyaret etmek isterim.

Eski 17-02-2019, 19:52   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2019
Anlamadığım biley var benim çilek fidesi konusunda bu hazır sera kurulumu anahtar. Teslim yapan firmalardan bir kaçını aradım hobi
Amaçlı çilek yetiştireceğimi 4-5 adet cocopeat 100 tane de fişe almak istediğimi söyledim aldığım cevap standart kin 1000 fide satıyoruz. İşin ehlinden fişe alalım cocopeat alalım diyoruz ama alamıyoruz.

Kaantolğa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2019, 20:58   #135
Yeni Üye

sayın nk_tarim seranızın son durumu nedir . fideler geldimi .dikimlerini yapabildinizmi ? seranın son durumu ve ürünlerin durumunu merak ediyor yeni paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Eski 08-03-2019, 03:34   #136
Yeni Üye

cilekkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2019
Sevgili Nk tarım,
Sizin ve tüm forumun kandilini kutlarım. Bu içten ve değerli paylaşımlarınız gerçekten bizler için çok önemli. Duamız odur ki ürünlerinizde anlatımınız kadar güzel ve değerli olsun. Galiba şu sıralar işler biraz yoğunlaştı ama bizi de ihmal etmeyin lütfen malumunuzdur ki seranızla aramızda platonik bir bağ oluştu. Kolaylıklar dilerim.

blnturkek beğendi.
cilekkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2019, 12:43   #137
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aldemir41 Mesajı Göster
sayın nk_tarim seranızın son durumu nedir . fideler geldimi .dikimlerini yapabildinizmi ? seranın son durumu ve ürünlerin durumunu merak ediyor yeni paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.
Merhaba.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Düşük adetli fide alacağımız için gümrüklü nakliyat yapamadık. Daha o kadar büyümediniz dediler Biz de kargo firmalarıyla çözüm üretmeye çalıştık. Panelvan minibüsle hafta bir nakliyat yapan bir firma ile görüşüp bir kasa-1000 tane denemek istedim. Açıkçası fidelerin bize ulaşıp ulaşmayacağı konusunda tedirgindim. Bitkilerin gümrük kontrolleri biraz daha sıkı oluyor. Bu yüzden 1 kasa denemek istedim. 3-4 hafta önce sorunsuz elimize ulaştı. Fide üreticisinden bize ulaşması 12 gün sürdü. Havalar serin olduğundan sıcağa maruz kalmadılar. Güzelce elimize ulaştılar.

Fidelerle ilgili olarak;

Daha önceki mesajımda bahsettiğim gibi Rusya'da ya da Avrupa ülkelerinde fideler gövde çaplarına göre sınıflandırılarak satılıyor.

Name:  fiyatlar.jpg
Views: 1567
Size:  48.5 KB

Name:  ölçüler.jpg
Views: 1534
Size:  39.2 KB

Name:  wb.jpg
Views: 1503
Size:  38.1 KB

Name:  ölçü.jpg
Views: 1547
Size:  41.8 KB

Fotolarda mesela ikinci de görüldüğü gibi Hollandalı Vissers firması görüldüğü gibi 6-9 mm arası, 10-12 mm arası ve 12-15 mm arası (bunlar çift gövdeli-kardeşli) olarak A-, A ve A+ olarak sınıflandırıyor. Ve birinci listedeki 0,35 gibi rakamlar bir tane fidenin euro cinsinden fiyatı

Ayrıca Türkiye'deki üreticilerde ya da ilgili firmalarda henüz rastlamadığım bir fide cinsi (ya da üretim şekli farklı) Waiting Bed olarak tanımlanan en alttaki grupta fide büyüklükleri ciddi değerde.

Türkiye'de bu şekilde sınıflandırıp ürün satan firmaya denk gelmedim henüz ama tabii ki sektörün içinde değiliz benim rastlamamış olmam bir belirteç değil.

Ve tabii ki bu standartların karşılığı olarak bu tür fideler gerçekten çok pahalı. Örneğin Albion frigo fidenin tanesi yaklaşık 2,00 TL'den başlıyor.

Bu maliyeti şu an karşılayamayacağımız için bu sezon Türkiye'den sipariş ettim. Yukarı da bahsettiğim 1000 tane fideyi ayrıdım ve dikime uygun gördüğüm 700-800 tane oldu. Açıkçası adet maliyeti düşük olduğu için bu kadar ayırdım. Ayırdıklarım kök boğaz çapı 8 mm den küçük ve kök yapısı gelişmiş olmayanlar oldu. Onları da belki toprağa ya da ayrı bir yere dikebiliriz fide üretme denemesi yapmak için.

Gelen fidelerin 60 tanesi 15 mm ve üzeri
90 tanesi 12 mm civarı
105 tanesi 10 mm civarı olmak üzere 255 tanesi iyi kategoride diyeceğim fideler.

Kalanlar 8 mm civarı fideler.

Bir başka konu da. Frigo fide tanımı. Daha önce de bahsetmiştim sanırım. Tr de frigo fide olarak "soğuk görmüş" fide ifade ediliyor. Evet "soğuk görmüş" okey. Ama hangi dönemde sökülüp, hangi şartlarda, ne kadar süre saklanmış fide? İlk sorduğumda frigo fide istiyorum diye konuştuk ve daha sonra ne kadar süredir soğuklama alıyor dediğimde fideler toprakta ve zaten 0 derece civarında, bu yüzden yeterli soğuklamayı aldı dendi. Bu doğru olabilir ancak "frigo fide" tanımına uymuyor diye düşünüyorum. Bu fideler esasında "taze fide" diye düşünüyorum. Ha benim açımdan maliyet ve fideleri sağlığı gayet uygun. Yani bu fiyata burada böyle fide bulamazdım. Buradaki fiyatların %50-60 daha aşağısına tedarik etmiş olduk. Peki bu farkın verimde bir karşılığı olacak mı? Yani 2-3 kat fazla fiyatlı, 8-10 mm gövde çapı değilde 15 mm gövdeye ve kardeşe sahip fide arasında verim farkedecek mi? Fark ederse bu aradaki fark maliyet farkınd.an daha yüksekte mi olacak? gibi soruların cevaplarını henüz bilmiyoruz bu yüzden buradan da 500-600 kadar Albion çeşit fide tedarik etmeye çalışıp bu karşılaştırmayı yapmak istiyorum.

Dün 3000 tane fide daha yola çıktı. Haftaya hafta sonu elimizde olacak. Havalarda 10 derece üzerinde son bir haftadır. Sezon açıldı diyebiliriz. Zaten amatör olduğumuz için sera yapımız tam değil henüz. Daha doğrusu sera demiyorum. Örtü altı üretim denir sadece. Yağmurdan ve nispeten rüzgar ve güneşten korunaklı bir ortamda minimum hastalık zararı ile üretimi yapıp satışı görüp yeni sezonu değerlendirmek esas hedef.

Bitki koruma ile ilgili olarak da çilek yetiştiricisi ve tedarikçi bir firmadan çilek için kullanılan ilaçlardan 50 şer ml lik 8 adet ilaç tedarik ettim. Ayrıca böcek, trips, sinek için mavi ve sarı renkli 100 mt * 15 cm yapışkanlı rulo tuzakları sıra aralarına ve sera yan cephelerine uygulayacağım.

Bitki besleme ile ilgili olarak da humik fulvik asit içerikli sıvıyı beslemeden belirli aralıklarla uygulayıp kök ortamında mikroflora oluşturmak istiyorum. Aynı düşünceyle lakto bakteriler içeren bir preparatı da beslemeden uygulayacağım.

Ayrıca besin formülünü yine hoagland ile (kök, yeşil aksam, meyve dönemine göre NPK değerlerinde biraz oynayarak) devam edip duruma bakacağız. Esas olarak EC ve pH birincil dikkatimizde olan. Geçen sezon su yetersizliğinden dolayı ciddi EC stresi yaşamıştı gençlerimiz.

Şu an da durumlarımız böyle. Bir çok yetiştirici için çok temel olan basit şeyler bizim için ciddi mesele. Kullandığımız ilaçları, gübreleri, preparatları ezbere kullanmamaya çalışıyoruz. En azından temel düzeyde ve vakit elverdiğince akademik çalışmalar üzerinden malzemelerde ilgili, etki mekanizmaları ile ilgili bilgi edinmeye ve buna göre değerlendirip tercih etmeye çalışıyorum.

Fazla foto paylaşmıyorum çünkü durum geçen sezon ile aynı yeni uygulamalar oldukça ekleyeceğim tabii ki.

Saygıları... Kolaylıklar herkese...

Düzenleyen nk_tarim : 10-03-2019 saat 12:48 Neden: ekleme
Eski 23-03-2019, 02:53   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2019
Kolayliklar diliyorum size. Benim merak ettigim bir konu var. Soz de benzer sekilde arastirmaya basladiginiz ve rusya federasyonunda calistiginiz icin belki gozleminiz olmustur.

Simdi.haberlerde goruyoruz. Su kadar ton elma, su kadar ton domates bilmemneye uymadigi icin rusya gumrugunden geri gonderildi falan diye. Acaba tarim standardi konusunda biz rusyadan geridemiyiz? Neden urunlerimiz geri donuyor? Uretici rusyanin ulusal standardini bilmiyor mu? Yoksa standard fide mi kullanmiyor? Testleri pahali geliyor diye yapmiyor mu? Durum.nedir acaba? Bazi mallar neden geri donuyor. Turkiye ile rusya tarimini kiyas yapma sansiniz oldu mu?

karakedi55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 07:32   #139
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karakedi55 Mesajı Göster
Kolayliklar diliyorum size. Benim merak ettigim bir konu var. Soz de benzer sekilde arastirmaya basladiginiz ve rusya federasyonunda calistiginiz icin belki gozleminiz olmustur.

Simdi.haberlerde goruyoruz. Su kadar ton elma, su kadar ton domates bilmemneye uymadigi icin rusya gumrugunden geri gonderildi falan diye. Acaba tarim standardi konusunda biz rusyadan geridemiyiz? Neden urunlerimiz geri donuyor? Uretici rusyanin ulusal standardini bilmiyor mu? Yoksa standard fide mi kullanmiyor? Testleri pahali geliyor diye yapmiyor mu? Durum.nedir acaba? Bazi mallar neden geri donuyor. Turkiye ile rusya tarimini kiyas yapma sansiniz oldu mu?
Merhaba,

Haberlerde çıkan "20 TON MEYVE GERİ GÖNDERİLDİ" gibi büyük sesli başlıkların bir ciddiyeti olduğunu düşünmüyorum. Sebze-meyve gümrük işlemleri tüm ülkelerde ayrıntılıdır ve bir çok standardı vardı. Kimyasal kalıntı, ilaç kalıntısı, zararlı organizma vb. Ve bu ürünler yola çıkmadan önce yetkili kurumlardan bitki sağlığı sertifikaları hazırlanarak çıkar ancak bu srtifikalar belirli sayıda örnek üzerinden hazırlanır. Bir tır dolusu ürünü kasa kasa kontrol edemezsiniz ve bazen sapmalar olabilir. 20 ton demek bir tır eder. Yılda kaç tır geri dönüyor? Toplamdaki oranı nedir? bunlara bakmak lazım

"Türkiye'den 2018 yılında Rusya'ya 37 bin 107 ton domates ihraç edilerek karşılığında 30 milyon 634 bin dolar gelir elde edildi."

Rasgele bir haber haber sitesinden aldım bu ifadeyi. 2018 yılı içinde 37000 ton içinden kaç ton geri gelmiştir bunu düşünmek lazım. %2 geri dönse 740 ton - 37 tır eder ki bence %2 iyimser bir rakam ve bu tür iadeler normaldir. Haberlere düşmeyenlerde vardır.

Eski 06-06-2019, 15:05   #140
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Merhaba.

Uzun bir aradan sonra paylaşım yapalım.

2500 kadar albion fide diktik. 4000 adet sipariş verdik ancak tedarikçi ile yaşadığımız problemlerden dolayı hem geciktik hem 1500 adet fire oldu. Fide tedariğinde ucuza kaçmadan, tecrübeli, referansları iyi firmalarla çalışmak önemli Hatta tecrübeli olması da bazen yetmiyor ki arkadaşımın tr'nin en köklü fide firmalarından birinden aldığı fidelerde de önemli sorunlar yaşandı. Ancak sorun yaşamadan temiz ürün ve iş ortaya koyan bir örnek olarak da Cengiz Tarım, Cengiz beyi'i yazmadan geçmeyelim. Kendisiyle arkadaşımızın ticareti oldu biz fiyatta yanlış anlaşılmadan dolayı iş yapamadık ancak gelecek sezona iş yapmak istiyorum.

Fidelerimizi yine perlit ortamında yetiştiriyoruz. Elimizde kalmış perlit mevcuttu. Bunları kullandık. Ancak perlitin tanecik boyutu küçük ve toz içeriği fazla idi. Bundan dolayı daha fazla su tutuyor ve kök hastalıklarına daha açık hale geliyoruz. Ayrıca perlitin ph tamponlama özelliğinin düşük olmasından dolayı da drenaj ph değerimiz 7,5-8 lerde geziyor. Bunu sık ve drenajlı sulama ile çözmeye çalışıyorum. Ayrıca NH4 azotu da ekleyerek dengelemeyede çalışıyorum. Gelecek sezona kokopit kullanmak doğru tercih olacak.

Şu ana kadar yeşil aksam gelişimi iyi. Dikim başında düşük ec ile besleme yaptım hatalı oldu. Havalar da soğuktu, yüksek ec doğru olandı. Bu durumun gelişimi geciktirdiğini düşünüyorum.

Sıcaklıklar yükseldi ve sera üzerine %55 lik gölge tülü çektik. Gölgeleme iç sıcaklığı ve ışık şiddetini önemli ölçüde düşürdü ve faydalı oldu.

Bitkiler çiçek gözleri oluşturmaya başladı. 1 aya kadar hasat ufaktan başlar. Buna göre de ilaçlama programına dikkat etmeye çalışıyorum. Kurşuni küf ve külleme ile mücadele birincil ve devamında da trips gibi zararlılara karşı mücadele. Mavi ve sarı görsel çekici yapışkan tuzaklar aldık, trips ve zararlılara karşı işe yarayıp yaramayacağını göreceğiz. Fungusitleri arka arkaya aynı grup kullanmamaya çalışıyoruz, hızlı bağışıklık oluşuyor.

Bitki koruma ile ilgili olarak ayrıca; geçen sene amatörlükle zemin otlarını biçerek temizlerim demiştim ama tabii ki çilekler yetiştikten sonra ortam temziliği zorlaşmıştı ve ciddi ot yoğunluğundan dolayı böcek, sinek, trips zararlılardan çeşitle hastalık bulaşmıştı. Bu sene zemin otlarını ilaçlıyoruz ve oldukça etkili tabii ki tercihim olmasa da. Aynı şekilde sera etrafı 1-2 mt lik kısımda ilaçlanıyor ki zararlılara konukçuluk etmisin bu otlar.

Besin formülümüz şu an da bu;

Name:  1.jpg
Views: 1217
Size:  19.3 KB

Çıkış gübrelerimiz

Name:  2.jpg
Views: 1169
Size:  8.7 KB

ph düzenleme için genel olarak tedariği kolay olduğundan ve besin formülüne ciddi etki etmediğinden sülfirik asit H2SO4 kullanıyorum. Drenaj ph sorunumuzdan dolayı sn.Hakan Çiçek'in önerisiyle HNO3 nitrik asit ile de çalışmaya başladım son iki haftadır. Ancak nitrik asit tedariği daha zor bundan dolayı sürekli kullanamıyorum ve drenaj ph üzerine etkisini takip edemiyorum.

Hasat ve satış ile ilgili olarak. Toplam 2500 fidemiz var. Verim ne olur? cevabı çok çeşitli. 1 kg a kadar deniyor ki oldukça iddialı bir rakam. 500 gr a sağlıklı şekilde ulaşırsak önemli bir tecrübe ve başarılı sonuç kabul edeceğim. Bulunduğumuz bölge çilek bölgesi. Komşumuz açık alanda azia çeşidi hasat ediyor ve fiyat 10 tl civarında geziyor. Bu fiyat taban ve hasat edilen çeşitler kısa gün çeşidi, bir ay içinde neredeyse tüm hasadını verecek. Daha sonrasında fiyatın yükseleceğini umuyorum 500 kg 1 ton tek parti hasat yapılabilecek durumda alıcılar kendileri yerinden alıyor. Bizim hasadımız bu miktarda olamayacağı için 100-200 kg lık partiler halinde toptan halinde kendimiz elden çıkarmayı düşünüyoruz.

Name:  3.jpg
Views: 1229
Size:  56.2 KB

volkan0048 ve US_brain beğendi.
Eski 20-11-2019, 08:36   #141
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nk_tarim Mesajı Göster
Merhaba.

Uzun bir aradan sonra paylaşım yapalım.

2500 kadar albion fide diktik. 4000 adet sipariş verdik ancak tedarikçi ile yaşadığımız problemlerden dolayı hem geciktik hem 1500 adet fire oldu. Fide tedariğinde ucuza kaçmadan, tecrübeli, referansları iyi firmalarla çalışmak önemli Hatta tecrübeli olması da bazen yetmiyor ki arkadaşımın tr'nin en köklü fide firmalarından birinden aldığı fidelerde de önemli sorunlar yaşandı. Ancak sorun yaşamadan temiz ürün ve iş ortaya koyan bir örnek olarak da Cengiz Tarım, Cengiz beyi'i yazmadan geçmeyelim. Kendisiyle arkadaşımızın ticareti oldu biz fiyatta yanlış anlaşılmadan dolayı iş yapamadık ancak gelecek sezona iş yapmak istiyorum.

Fidelerimizi yine perlit ortamında yetiştiriyoruz. Elimizde kalmış perlit mevcuttu. Bunları kullandık. Ancak perlitin tanecik boyutu küçük ve toz içeriği fazla idi. Bundan dolayı daha fazla su tutuyor ve kök hastalıklarına daha açık hale geliyoruz. Ayrıca perlitin ph tamponlama özelliğinin düşük olmasından dolayı da drenaj ph değerimiz 7,5-8 lerde geziyor. Bunu sık ve drenajlı sulama ile çözmeye çalışıyorum. Ayrıca NH4 azotu da ekleyerek dengelemeyede çalışıyorum. Gelecek sezona kokopit kullanmak doğru tercih olacak.

Şu ana kadar yeşil aksam gelişimi iyi. Dikim başında düşük ec ile besleme yaptım hatalı oldu. Havalar da soğuktu, yüksek ec doğru olandı. Bu durumun gelişimi geciktirdiğini düşünüyorum.

Sıcaklıklar yükseldi ve sera üzerine %55 lik gölge tülü çektik. Gölgeleme iç sıcaklığı ve ışık şiddetini önemli ölçüde düşürdü ve faydalı oldu.

Bitkiler çiçek gözleri oluşturmaya başladı. 1 aya kadar hasat ufaktan başlar. Buna göre de ilaçlama programına dikkat etmeye çalışıyorum. Kurşuni küf ve külleme ile mücadele birincil ve devamında da trips gibi zararlılara karşı mücadele. Mavi ve sarı görsel çekici yapışkan tuzaklar aldık, trips ve zararlılara karşı işe yarayıp yaramayacağını göreceğiz. Fungusitleri arka arkaya aynı grup kullanmamaya çalışıyoruz, hızlı bağışıklık oluşuyor.

Bitki koruma ile ilgili olarak ayrıca; geçen sene amatörlükle zemin otlarını biçerek temizlerim demiştim ama tabii ki çilekler yetiştikten sonra ortam temziliği zorlaşmıştı ve ciddi ot yoğunluğundan dolayı böcek, sinek, trips zararlılardan çeşitle hastalık bulaşmıştı. Bu sene zemin otlarını ilaçlıyoruz ve oldukça etkili tabii ki tercihim olmasa da. Aynı şekilde sera etrafı 1-2 mt lik kısımda ilaçlanıyor ki zararlılara konukçuluk etmisin bu otlar.

Besin formülümüz şu an da bu;

Eklenti 694592

Çıkış gübrelerimiz

Eklenti 694593

ph düzenleme için genel olarak tedariği kolay olduğundan ve besin formülüne ciddi etki etmediğinden sülfirik asit H2SO4 kullanıyorum. Drenaj ph sorunumuzdan dolayı sn.Hakan Çiçek'in önerisiyle HNO3 nitrik asit ile de çalışmaya başladım son iki haftadır. Ancak nitrik asit tedariği daha zor bundan dolayı sürekli kullanamıyorum ve drenaj ph üzerine etkisini takip edemiyorum.

Hasat ve satış ile ilgili olarak. Toplam 2500 fidemiz var. Verim ne olur? cevabı çok çeşitli. 1 kg a kadar deniyor ki oldukça iddialı bir rakam. 500 gr a sağlıklı şekilde ulaşırsak önemli bir tecrübe ve başarılı sonuç kabul edeceğim. Bulunduğumuz bölge çilek bölgesi. Komşumuz açık alanda azia çeşidi hasat ediyor ve fiyat 10 tl civarında geziyor. Bu fiyat taban ve hasat edilen çeşitler kısa gün çeşidi, bir ay içinde neredeyse tüm hasadını verecek. Daha sonrasında fiyatın yükseleceğini umuyorum 500 kg 1 ton tek parti hasat yapılabilecek durumda alıcılar kendileri yerinden alıyor. Bizim hasadımız bu miktarda olamayacağı için 100-200 kg lık partiler halinde toptan halinde kendimiz elden çıkarmayı düşünüyoruz.

Eklenti 694594
hocam 500 m2 alanın hepsini kullanmıyorsunuz sanırım. tüm bölgeyi kullanabilirseniz kaç çilek yetiştirebilirsiniz. ayrıca direklerde sadece 1 kat görüyorum. incelediğim videolarda direklerin tepesine de oluk yerleştirip çilek ekiliyor.

*

aslında şunu merak ediyorum. 10000 adet çilek fidesi için ne kadar alana ihtiyaç var. her direkte 3 oluk olacak şekilde (2 adet yanlarda 1 adet tepede)

adiga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2019, 10:42   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2019
Abi maşallah diyeyim İletişim kurabilirmiyiz.Çok selamlar

hakos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2020, 10:11   #143
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakos Mesajı Göster
Abi maşallah diyeyim İletişim kurabilirmiyiz.Çok selamlar
Merhaba...

Cevap baya geç oluyor ancak belki forumu halen takip ediyorsunuzdur....

Vatsap iletişim için +7 918 221 27 74

Eski 07-04-2020, 10:14   #144
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adiga Mesajı Göster
hocam 500 m2 alanın hepsini kullanmıyorsunuz sanırım. tüm bölgeyi kullanabilirseniz kaç çilek yetiştirebilirsiniz. ayrıca direklerde sadece 1 kat görüyorum. incelediğim videolarda direklerin tepesine de oluk yerleştirip çilek ekiliyor.

*

aslında şunu merak ediyorum. 10000 adet çilek fidesi için ne kadar alana ihtiyaç var. her direkte 3 oluk olacak şekilde (2 adet yanlarda 1 adet tepede)
Geç cevap için kusura bakmayın...

Genelde 1 dönüm alana 2 katlı sistemde 20-25000 arası dikiliyor. Uygulayıcıya göre tercih ediliyor. 10.000 fide için 500 m2 uygundur bence.

Eski 08-04-2020, 11:41   #145
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

2019'da ne oldu?

Merhaba.

Geçen sene ağustos ayında serayı kapadım. Kapatana kadar geçen süreçle ilgili olarak;

- 2019 yılında 4-5000 kadar fide ile çalışabileceğim bir finansman oluşturup sezona başlamaya karar vermiştik. 2019 yılbaşı civarı öncelikle fide tedariğiyle ilgilendik. Burada, Rusya'da fide fiyatları oldukça yüksek 1,5 TL'den başlıyor tanesi. Bu yüzden öncelikle Cengiz Tarım, Cengiz bey ile iletişime geçtim. Kendisi gayet profesyonel ve ilgiliydi, sağolsun. Ancak belirttiği fiyatı karşılayamayacağımdan facebbok grupları üzerinden denk gelen bir fide satıcısı (sahtekar) ile bağlantı kurup tedarik ettik. İşin sonunda sipariş edilen 5000 fidenin 2500 kadarı kullanılabilir durumda elimize ulaştı. Bu sahtekarın adı Ferdi Özcan - Doğru tarım. Neticede Cengiz beyden tedarik etseydik de bu 2500 fide aynı fiyata mal olacaktı Tabii ki 3-5000 fide sayıları çilek yetiştiricileri için çok çok küçük sayılar ancak bizim deneyimlerimizde şu an da bu seviyede )

- Elimize geçen 2500 kadar fidenin esasında dikime uygun olanları anca 1000 kadardır. Yani boğaz çapı 7-8 mm'den daha düşük fidelerin dikimi mantıklı görülmüyor. Ancak nasıl olsa bürük bir ticari beklentimiz yok, sistem çalıştığında 1000 ile 2500 fide arasında işletme gideri farketmeyecek diyerek tamamını diktik.

- Fideler 400-500 adet fide içeren karton kutularda gelmişti. Her kutuyu diktiğimiz sıralar belli olacak şekilde dikim yaptık. Bu şekilde her partinin gelişimini gözleyebilecektik. Ve her parti de gayet farklı şekilde gelişim gösterdi.

- Her kutu yaklaşık 4 sıra doldurdu ve ilk 2 kutu yanı 8 sıra, yaklaşık 800 fide gayet hızlı ve sağlıklı gelişirken kalan 1700 fide net şekilde gelişim zayıflığı gösterdi. Besleme ve bakım programları aynı.

- ilk 4 sıra zamanında çiçeklenirken ve çıkan meyveler tat, koku, sertlik, doku sertliği gibi özellikleri yüksek seviyede iken diğer sıralarda hiç çiçek gelişmedi.

- Havalar ısındıkça da bu zayıf sıralarda bariz hastalıklar ortaya çıktı. Aynı bakım ve gübreleme programına sahip ilk 8 sırada hiç bir hastalık belirtisi yok iken farklı partilerle gelen diğer sıralarda parti parti fidelerin hastalıkları dafarklı oldu.

- Bu zamanda facebook gruplarında da bu sahtekardan fide almış kişilerin aynı sıkıntıları paylaştığını gördükçe sağlam dolandırıldığımızı anladık ne yazık ki. Ve tüm bu olumsuzluklarla beraber ağustos gibi beslemeyi kapatmaya karar verdik ve kapadık.

- Kapatmaya kadar bu bahsettiğim düzgün sıralardan meyve aldık. Bunların görsellerini paylaşacağım. Videolarım da mevcuttu onları da ekleyeceğim.

- Fideler hayati öneme sahip. Ciddi üreticilerden tedarik edilmeli.

Eski 08-04-2020, 17:19   #146
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

2019 sezonundan bazı görseller

Name:  P_20190614_124907.jpg
Views: 691
Size:  52.1 KB

Name:  P_20190617_123843 (1).jpg
Views: 691
Size:  53.9 KB

Name:  P_20190617_155747.jpg
Views: 697
Size:  49.7 KB

Name:  P_20190617_163335.jpg
Views: 690
Size:  49.0 KB

Bir paket kokopit vardı elimde. Denemek için diktim. kokopit ile perlit arasında bariz fark oluşuyor. Kokopit ortamında bitki gövde ve kök gelişimi çok daha iyi

Name:  P_20190720_193814.jpg
Views: 694
Size:  51.7 KB

Eski 08-04-2020, 17:32   #147
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Görsellerde hep güzel olanları değil istenmeyen durumları da paylaşalım...

Name:  IMG_20190816_174710.jpg
Views: 686
Size:  67.6 KB

Name:  P_20190614_125044.jpg
Views: 690
Size:  52.6 KB

Name:  P_20190614_125401.jpg
Views: 701
Size:  37.5 KB

Name:  P_20190722_180314.jpg
Views: 682
Size:  46.9 KB

Name:  P_20190709_161520.jpg
Views: 688
Size:  46.4 KB

Dutlubahçe beğendi.
Eski 09-04-2020, 13:30   #148
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

3 Temmuz 2019

Üretime dair genel değerlendirme

Eski 11-04-2020, 16:43   #149
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Topraksız Tarım Çilek Bitkisi, Perlit Ortamında Kök Gelişimi

Eski 11-04-2020, 16:47   #150
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Dikim esnasında çilek fidelerinin kökleri uygun uzunlukta kesilerek toprağa dik açıyla dikilmeli ve kök uçlarının kıvrılarak yukarı dönük şekilde büyümeleri engellenmelidir.

mkarin19 beğendi.

Etiketler
500 m2, çilek, topraksız

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024