agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni247Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-12-2016, 22:31   #31
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
benim şahsi fikrim kusuruma bakmayın beni bağlar
fakat, hoağland 1930 larda hazırlanmış temel formül
böyle güzel otomasyonlu bir seraya, tek ürün çok aşamalı gübre proğramı ile başlamanız
sizi daha güzel tatmin ediceği kantindeyim
bitki ilk zamanlarda Anne sütü gibi sindire sindire büyüme istiyor
mademki kudret hocadan sera bekçisi aldınız umuyorumki kudret beyde size yardımcı olacak bir gübre proğramıyla başlangıç yapıp 1 -0 önde girmek kadreinizi deyiştirie bilir

not: neden böyle bir fikre sahipseniz derseniz birkaç yıldan beri zaman zaman siteden uzaklaşsamda genelde burdayım ,çok güzel sera kurupta sırf başlangıçta yapılan hatalar sevebiyle birkaç ayda topraksız tarımın adın duymak istemeyen arkadaşlar gördüm
aynı hataya düşmenizi istemem
yinede bildiğiniz gibi yapın iyi olur ALLAH tan kötü olur benden bilmeyin başırlar dilerim
tüm paylaşımlarınızı ilgi ile beklicem)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2016, 07:16   #32
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
benim şahsi fikrim kusuruma bakmayın beni bağlar
fakat, hoağland 1930 larda hazırlanmış temel formül
böyle güzel otomasyonlu bir seraya, tek ürün çok aşamalı gübre proğramı ile başlamanız
sizi daha güzel tatmin ediceği kantindeyim
bitki ilk zamanlarda Anne sütü gibi sindire sindire büyüme istiyor
mademki kudret hocadan sera bekçisi aldınız umuyorumki kudret beyde size yardımcı olacak bir gübre proğramıyla başlangıç yapıp 1 -0 önde girmek kadreinizi deyiştirie bilir

not: neden böyle bir fikre sahipseniz derseniz birkaç yıldan beri zaman zaman siteden uzaklaşsamda genelde burdayım ,çok güzel sera kurupta sırf başlangıçta yapılan hatalar sevebiyle birkaç ayda topraksız tarımın adın duymak istemeyen arkadaşlar gördüm
aynı hataya düşmenizi istemem
yinede bildiğiniz gibi yapın iyi olur ALLAH tan kötü olur benden bilmeyin başırlar dilerim
tüm paylaşımlarınızı ilgi ile beklicem)
Paylaşımınız için teşekkür ederim İdris bey. Hoagland konusunda kısmen katılıyorum; genel bir formül ve çalışılan bitkinin özel ihtiyaçlarına vd. etkenlere göre düzenlemelere gitmek gerek.

Forumda ve farklı kaynaklardan bulduğum reçetelerin formüllerini (azot değerine göre oransal) incelediğimde, forumda daha önce de ifade edilen ve "benzer formüllerin farklı ec değerlerindeki reçeteleri" olması durumunu gördüm. Topraksız hattı faaliyete geçirip de Kudret beyle iletişime geçemedim henüz ama sizinde dediğiniz gibi bitkiye göre uygun formül kullanmak konusuyla ilgili olarak kendisiyle yaz dönemi görüşmemizde "hoagland ile başlayıp bitkiyi takip ederek, ihtiyaçlarını anlamaya çalışarak formülü revize etmek" şeklinde konuşmuştuk. Bu şekilde sistem çalışmaya başladığında hem Kudret beyle hem de forumda paylaşarak formülü uygun hale getirebileceğimi düşündüm.

İyi çalışmalar

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2016, 10:12   #33
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Merhaba,

Yavaş ilerleyen kurulumdan birkaç fotoğraf paylaşmak istiyorum...

Eski 28-12-2016, 18:14   #34
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Merhaba,

Sera yapısı ortaya çıkmaya başladı...

Eski 28-12-2016, 19:34   #35
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
ustam karışmak olmasın ama kar ın üstüne kurulum uygunmu
hiç olmazsa yüzeyi tesviye yapılsaydı

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2016, 19:37   #36
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
ustam karışmak olmasın ama kar ın üstüne kurulum uygunmu
hiç olmazsa yüzeyi tesviye yapılsaydı
Merhaba,

Zemin tesviyesi yapmıştık ama kar yağışı sürekli devam ediyor maalesef. Bugün karı alandan uzaklaştırsak ertesi gün durum yine aynı. Eksi sıcaklık değerleri ve kar ile barışık çalışmayı öğreniyor soğuk iklimlerde ))

Eski 28-12-2016, 20:04   #37
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Hayırlı ve bereketli olsun. Ana direkler hazır olduğu zaman geri kalan kısımlar çabuk bitiyor.

Şimdiden bu kadar kar olması beni biraz düşündürdü. Sera yayları biraz daha yüksek olsa iyi olmaz mıydı? Sera örtüsüne bayağı yük binecek çünkü.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2016, 20:14   #38
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Benimde seralar konusunda az çok bilgim var uzun zamandır sera yapımı ilgimi çekmiştir...

İlk olarak yaptığınız sera iklime uygun olmalıdır ki sizin ki ege, akdeniz daha ılıman yerlerde kuruluma uygun sera modeli...

Bu şekilde birleşik sera yapmanız şuanda göründüğü gibi kar yağdığında olduğu gibi kar naylondan kayıp yanlarda birikmesi yerine sizin yaptığınız modelde kar orta oluklarda kalır ve yükü kaldırmaz ve ilk kar fırtınalarında yıkım olur...

Sera naylonu bazı çeşitleri daha cam gibi şeffaf ve yük binmesine karşılık dayanıklı oluyor ancak ülkemizde o şekilde çeşitler görmedim...

saleri beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2016, 20:52   #39
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Hayırlı ve bereketli olsun. Ana direkler hazır olduğu zaman geri kalan kısımlar çabuk bitiyor.

Şimdiden bu kadar kar olması beni biraz düşündürdü. Sera yayları biraz daha yüksek olsa iyi olmaz mıydı? Sera örtüsüne bayağı yük binecek çünkü.
Merhaba,

İyi dilekleriniz için teşekkürler... Oluk altı yüksekliği 2 mt... Çatı çaprazlarıyla beraber dayanıklı bir yapı olacağını düşünüyoruz... Yay 46x3... çaprazlar 25x2 boru... Her yay için çapraz... Direkler arası 2 mt... ancak tabii ki kar alan bir bölge ve kurulum sonrası durumu tekrar değerlendirip ortadan bir destek hattı atacağız sanırım...

Eski 28-12-2016, 20:58   #40
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Benimde seralar konusunda az çok bilgim var uzun zamandır sera yapımı ilgimi çekmiştir...

İlk olarak yaptığınız sera iklime uygun olmalıdır ki sizin ki ege, akdeniz daha ılıman yerlerde kuruluma uygun sera modeli...

Bu şekilde birleşik sera yapmanız şuanda göründüğü gibi kar yağdığında olduğu gibi kar naylondan kayıp yanlarda birikmesi yerine sizin yaptığınız modelde kar orta oluklarda kalır ve yükü kaldırmaz ve ilk kar fırtınalarında yıkım olur...

Sera naylonu bazı çeşitleri daha cam gibi şeffaf ve yük binmesine karşılık dayanıklı oluyor ancak ülkemizde o şekilde çeşitler görmedim...
Merhaba,

Model olarak tr'dekilere benzer ancak çatı çapraz sayısı ve metal malzemelerin ebatları ve kalınlıkları daha fazla...

Orta kısımdaki kar tahliyesi ile ilgili bir çözüm bulmamız gerekecek... Sera iç sıcaklığının çatıya düşen karı eriteceği ve oluşan suyun orta kısımda iyi bir drenaj ile çatıdan tahliye olacağı şeklinde düşündük ama ani ve yoğun yağışlardaki durumun çözümü üzerine düşünüyoruz...

dongyul beğendi.
Eski 28-12-2016, 22:10   #41
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nk_tarim Mesajı Göster
Merhaba,

Model olarak tr'dekilere benzer ancak çatı çapraz sayısı ve metal malzemelerin ebatları ve kalınlıkları daha fazla...

Orta kısımdaki kar tahliyesi ile ilgili bir çözüm bulmamız gerekecek... Sera iç sıcaklığının çatıya düşen karı eriteceği ve oluşan suyun orta kısımda iyi bir drenaj ile çatıdan tahliye olacağı şeklinde düşündük ama ani ve yoğun yağışlardaki durumun çözümü üzerine düşünüyoruz...
Size tavsiyem bu seraları ayırmanız sera içi sıcaklık karın tamamını eritemez naylonda kayıp gider bu şekilde kurtulursunuz... Yanlarınıda sağlam yaparsanız yanlara dolan kar da zarar vermez seraya....

Kesinlikle sera Türkiye'deki modern seralardan ama modeli yanlış seçim... Eğer imkan varsa şuan çözün derim yoksa ileride başınız çok ağrır....

O orta direklerde yüklenen karı boşaltamazsınız üstüne çıkıp sıyaramazsınızda karı tahliye edemezsiniz. Küremeye kalksanız naylon olduğu gibi gider...

Seranızın başına gelebilecek olay bu anlatmak istediğim;

Name:  images.jpg
Views: 2934
Size:  4.5 KB

Seraların yıkılma nedenleri hep ortadaki oluklarda kar birikmesi ağırlık artışı sonrası görüntüler...

Fotoğrafları iyi bir şekilde incelersek yanlardan karın kayıp gittiği kısımlar sağlam ama ortadaki oklukların olduğu kısımlar yıkılmış... Yay kısımları sağlam duruyor...

Name:  bilecik-te-kar-seralari-yerle-bir-etti-6832475_x_o.jpg
Views: 2981
Size:  32.0 KB

Dürüst olmak gerekirse bu işe iyi bir şekilde incelemeden başlamışsınız...

kiziltan beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2016, 06:39   #42
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Size tavsiyem bu seraları ayırmanız sera içi sıcaklık karın tamamını eritemez naylonda kayıp gider bu şekilde kurtulursunuz... Yanlarınıda sağlam yaparsanız yanlara dolan kar da zarar vermez seraya....

Kesinlikle sera Türkiye'deki modern seralardan ama modeli yanlış seçim... Eğer imkan varsa şuan çözün derim yoksa ileride başınız çok ağrır....

O orta direklerde yüklenen karı boşaltamazsınız üstüne çıkıp sıyaramazsınızda karı tahliye edemezsiniz. Küremeye kalksanız naylon olduğu gibi gider...

Seranızın başına gelebilecek olay bu anlatmak istediğim;

Seraların yıkılma nedenleri hep ortadaki oluklarda kar birikmesi ağırlık artışı sonrası görüntüler...

Fotoğrafları iyi bir şekilde incelersek yanlardan karın kayıp gittiği kısımlar sağlam ama ortadaki oklukların olduğu kısımlar yıkılmış... Yay kısımları sağlam duruyor...

Dürüst olmak gerekirse bu işe iyi bir şekilde incelemeden başlamışsınız...
Merhaba,

Paylaşımınız için teşekkür ederim, yeterince düşündürücü oldu benim için.

Bu noktadan sonra, arazi sebebiyle de seraları ayıramam ancak ekstra taşıyıcılar eklemek konusunda hazırlık yapmam gerektiğini hissediyorum...

dongyul beğendi.
Eski 29-12-2016, 07:04   #43
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Ara kısımdaki karlar için ısıtıcı kablolar var. Bu kısım kolay, önemli olan eğimin yeterli olup olmadığı bence. Kar örtüye yapışıp birikme yapar.

Diğer bir sorun ise eğer o eğim yetersiz gelirse örtüdeki damlalar süzülmez ve sera içine düşer.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2016, 18:35   #44
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Ara kısımdaki karlar için ısıtıcı kablolar var. Bu kısım kolay, önemli olan eğimin yeterli olup olmadığı bence. Kar örtüye yapışıp birikme yapar.

Diğer bir sorun ise eğer o eğim yetersiz gelirse örtüdeki damlalar süzülmez ve sera içine düşer.
Merhaba,

Model aldığım sera yapısı rusyanın daha kuzey ve karlı bölgelerinde sera kurulumu yapan bir firmanın modeli... 9600 genişlik... ama tek farkla... benim projede oluk üstü yükseklik 2000, firmanın modelinde 2500 ve yay iki parçalı, üçgen şeklinde monte edilmiş... oluk üstü yüksekliği ve montaj şekli eğimi etkiliyor... çatı montajı bittiğinde durumu değerlendirip orta noktasında eğimi arttıracak bir ek yapılabilir...

Eski 04-01-2017, 06:49   #45
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Merhaba,

Kurulum devam ediyor.

- Kar yükü ile ilgili olarak şüpheler paylaşılmıştı. Bir çatıyı tam olarak kurduğumuzda gördüğüm; en tepe kısımda eğim düz, yanlara gittikçe, yani merkez noktasından 1 metre kadar sonra oluşmaya başlayan eğimin karın kayması için yeterli olacağını düşündüm. Daha önce İsmail beyin söylediği ısıtıcı kablolardan tepeye de konulması gerekebilir. Orta kısmın yük taşıma kapasitesi ile ilgili henüz fikir edinemiyorum. Yapının bağlantıları tamamlanmaya başladıkça, uzunlamasına hareketi önleyici bağlantı ve çaprazlar monte edilince daha duruma bakacağım.

İyi çalışmalar herkese

Eski 10-01-2017, 17:16   #46
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Adım adım sonuca doğru...

Eski 23-01-2017, 14:02   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2017
satılık malç makinesi - izmir menderes - 1000 tl - 533 595 35 10

songurhalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2017, 08:35   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2015
Merhaba nk_tarim,

Seraniz hayirli olsun, harcadiginiz emegin karsiliginda umarim buyuk keyifler alirsiniz ve sizi mutlu edecek kazanclariniz olur.

Ben de Nisan - Temmuz doneminde sera insaatina girmeyi planliyorum, arsa hazir, on Calismalari yapiyorum. Mayis gibi fide siparislerini vermeyi planliyorum.

Umarim basarili olursunuz ve sizin sayenizde bizlerin de konu ile ilgili motivasyonu artarak devam eder.

kamil35 beğendi.
oldgandalf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2017, 11:05   #49
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oldgandalf Mesajı Göster
Merhaba nk_tarim,

Seraniz hayirli olsun, harcadiginiz emegin karsiliginda umarim buyuk keyifler alirsiniz ve sizi mutlu edecek kazanclariniz olur.

Ben de Nisan - Temmuz doneminde sera insaatina girmeyi planliyorum, arsa hazir, on Calismalari yapiyorum. Mayis gibi fide siparislerini vermeyi planliyorum.

Umarim basarili olursunuz ve sizin sayenizde bizlerin de konu ile ilgili motivasyonu artarak devam eder.
Merhaba sn.oldgandalf,

Güzel dilekleriniz için teşekkürler ve girişimlerinizde başarılar...

Gecikmelerimiz oluyor, takvim değişiyorsa da süreç ilerledikçe tecrübelerimi paylaşacağım, zira bu forum topraksız tarımı anlamam adına en büyük katkıyı sundu ve bizden de bu havuza geri dönüşüm, katkı olmalı.

İyi çalışmalar

Eski 16-02-2017, 15:17   #50
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Hoagland Formülü için 2000 lt Besin Çözeltisi Reçetesi - Makro Besin Elementleri

Merhaba,

Besin çözeltisi ile ilgili olarak;

Hoagland ile başlayıp süreç içerisinde revize etmeyi planlamıştım. Tedarik ettiğim kimyasallar ile hydrobudy programı üzerinden sadece makro elementleri içeren 2000 lt besin çözeltisi için gerekli kimyasalların miktarıları ile ilgili hazırlığımı paylaşmak istiyorum. Stok çözelti ile çalışmayı düşünmüyorum henüz. Bu değerler 2000 lt için direk katılacak şekildedir. Örneğin 500 lt olarak hazırlanmak istenen bir besin çözeltisi için oran 500/2000 = 0,25'tir. Her kimyasal için gerekli miktarın 0,25 katı yani 4'te 1'ni kullanarak aynı formül 500 lt için hazırlanır.

Kimyasal maddelerin besin elementi içerikleri için tedarik ettiğim kimyasal maddelerin paketlerinde yazılı içerik bilgilerindeki yüzde değerlerini kullandım.

NOT : Bu hesaplama için kullanılacak suyun saf su olduğunu varsaydım ve formül için gerekli ppm değerlerinin tamamının kullanılacak kimyasal maddelerden geleceği durumdur bu.

Kullanacağım kuyu suyunu en son analiz yaptırdığım tarihten bugüne içeriğinin değiştiğini düşünüyorum ve sistem faaliyete geçmesine yakın tekrar bir analiz yaptırıp suyun içerdiği elementleri hesaplamadan düşüp ona göre reçeteyi revize edeceğim.

Bu formül ve reçete sadece makro besin elementleri olan N, P, K, Ca, Mg ve S içindir. Mikro besin elementleri ile ilgili reçeteyi de ekleyeceğim.

Hoagland Formülü - Makro Elementler
N (NO3) P K Ca Mg S ec Değeri
210 41 235 200 48 62,4 1,8 mS/cm

2000 lt Besin Çözeltisi için Direk Katkı ile Kullanılacak Kimyasasl Miktarları
Kimyasal Adı Kimyasal Formülü Gerekli Miktar
1 Calcium Nitrate (Tetrahydrate) Ca(NO3)2.4H2O 2395 gr
2 Phosphoric Acid (30%) H3PO4 105 ml
3 Potassium Monobasic Phosphate KH2PO4 295 gr
4 Magnesium Sulfate (Heptahydrate) MgSO4.7H2O 960 gr
5 Potassium Nitrate KNO3 1006 gr

Kullanılan Kimyasal Maddelerin Çözeltiye Elementsel Bazda Katkıları
Kimyasal Madde Besin Elementi ppm
Calcium Nitrate (Tetrahydrate) N (NO3-) 142
Calcium Nitrate (Tetrahydrate) Ca 200
Phosphoric Acid (30%) P 7,5
Potassium Monobasic Phosphate K 41,7
Potassium Monobasic Phosphate P 33,5
Magnesium Sulfate (Heptahydrate) Mg 48
Magnesium Sulfate (Heptahydrate) S 62,4
Potassium Nitrate N (NO3-) 68
Potassium Nitrate K 193

İyi çalışmalar

Düzenleyen nk_tarim : 16-02-2017 saat 15:28 Neden: Bilgi düzeltme
Eski 20-03-2017, 08:56   #51
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Su İçeriğindeki Organik Kirlilik

Merhaba,

Çilek için hazırlayacağım besin çözeltisinde kullanacağım kuyu suyunun analizinde toplam koliform bakteri değeri olarak 100 ml'de 227 sonucu çıktı.

Kuyu etrafında foseptik bulunumuyor, arazi köy yerleşimi ve bir kanalizasyon sistemi ya da diğer evlerden bulaşması da çok olası görünmüyor. Aklıma yatan sebep kuyunun içinde zamanlar birikmiş bitkisel ve hayvansal maddelerin zamanlar bakteri oluşumuna sebep olması. Bu analizi almmadan önce inşaat için gerekli suyu kuyudan kullandık ve çok kez boşalıp tekrar doldu ancak tabii ki sıfır noktasına kadar boşalmadı, minimum 50 cm' kadar inmiştir. Bu yükseklikte birikmiş pislik için yeterli. Bu yüzden kuyuyu tam olarak temizlettiğimizde bu organik kirlilik değerinin de azalacağını düşünüyorum.

Fikir almak istediğim konu;

Ola ki bu kirliliği bertaraf edebilmek şu an maliyetli geldiğinden ertelemeyi düşünsek bu değer bitki için bir problem mi? Yani besin çözeltisini sürekli ve yoğun olarak havalandırmak gibi uygulamaları yapacağımı varsayarak.

Ayrıca ozon jeneratörü kafama yatıyor, bir üreticiden tedariği ya da yeterli kapasitede ozon üretebilecek bir sistemi becerebilirsek kendimiz imal etmek.

Eski 21-03-2017, 07:02   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Suyu içmediğiniz sürece bitkiye bir zararı olmaz...
.
Çok titizim derseniz
Kuyuya çamaşır suyu dökün bir gün beklesin daha sonra tüm suyu boşaltın bayağı bir aksın...
Kaynakta bir kirlilik yoksa kuyu dipi temiziliği yapılmış olur.
.
Son olarak kuyunun üstünü iyi örtün için herhangi birşey düşmesin. toprak bile düşse koli oluşur...
.

nk_tarim beğendi.
megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2017, 13:06   #53
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
Suyu içmediğiniz sürece bitkiye bir zararı olmaz...
.
Çok titizim derseniz
Kuyuya çamaşır suyu dökün bir gün beklesin daha sonra tüm suyu boşaltın bayağı bir aksın...
Kaynakta bir kirlilik yoksa kuyu dipi temiziliği yapılmış olur.
.
Son olarak kuyunun üstünü iyi örtün için herhangi birşey düşmesin. toprak bile düşse koli oluşur...
.
Sn.megbilgi, ilginiz ve cevabınız için teşekkürler...

Temelde bitki besleme açısından bir problem oluşturup oluşturmayacağı noktasında endişeliydim ancak koli bakteriler için özel bir durum bulamadım yaptığım araştırmalarda.

Gereğinden fazla titizliğin sağlıksız olduğu düşüncesindeyim ama zaman olursa genel bir temizlik adına çamaşır suyu yöntemi kafama yattı )) çamaşır suyu ve yeteri sayıda doldur-boşalt ile güzel olur gibi... teşekkür ederim tekrardan paylaşım için...

Eski 23-03-2017, 16:54   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2014
Su dezenfeksiyonu için ozon jeneratörü düşünebilirsiniz. Tabi bir miktar maliyet artışı demek fakat kimyasaldan daha sağlıklı diye düşünüyorum.Forumda, ticari serasında kullanan bir arkadaş vardı yanlış hatırlamıyorsam.

metesoylemez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2017, 13:58   #55
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Ozon Jeneratörü

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metesoylemez Mesajı Göster
Su dezenfeksiyonu için ozon jeneratörü düşünebilirsiniz. Tabi bir miktar maliyet artışı demek fakat kimyasaldan daha sağlıklı diye düşünüyorum.Forumda, ticari serasında kullanan bir arkadaş vardı yanlış hatırlamıyorsam.
Merhaba,

Katkınız için teşekkürler sn.metesoylemez.

Evet ozon jeneratörü esasında ilk sırada yer alıyor benim içinde. Nihayetinde açık sistemden kapalı sisteme geçileceği durumda dezenfekte için en mantıklı yol olarak görünüyor. Kapasite ve maliyet üzerine bir yandan hazırlık yapmam gerekiyor.

Bununla beraber arazide bulunan kuyunun (kuyu derinliği 10-12 mt kadar, sanırım yüzey suyu) EC değeri sn.Kudret TEZEL'in analog EC metresi ile 0,9-1,0 arası bir sonuç veriyor. Bu değer pek iç açıcı gelmedi bana ve idealinde ters osmoz başta olmak üzere olası filtreleme çözümlerini de değerlendirmem gerekecek. Ya da bölgede yüzey suyu değil de yer altı suyu kullanan bir arazi sahibinin kaynağını ölçüp eğer düşük değerlere sahipse araziden artezyen suyu çıkarmak da düşünülebilir.

İyi çalışmalar herkese

Düzenleyen nk_tarim : 28-03-2017 saat 13:59 Neden: görsel
Eski 14-09-2017, 14:13   #56
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Merhaba,

Çok uzun gecikmelerle de olsa devam etmeye çalışıyoruz. Güncel durumda öncelikli olarak çilek hattını ekim ayı sonuna kadar hızla faaliyete geçirmeye ve sera örtüsünün tamamlanması işini zamana bırakmaya karar verdik.

Kuyu suyu ile ilgilik kirlilik problemi halen devam ediyor ve kuyu temizliği yapıldığında bir miktar düzeleceğini umuyoruz.

Türkiye'den plastik yetiştirme oluğu tedarik etmemiz şu an için uygun olmadığından olukları 0,45 mm galvaniz saçtan büktüreceğiz. Ölçüleri genel olarak kullanılan ölçüleri baz alıp elimizdeki galvaniz saçlardan minimum fire verecek şekilde belirlemeye çalıştık.

İyi çalışmalar herkese...

Eski 19-09-2017, 14:56   #57
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Merhabalar,

Yetiştirme oluğu numunesini teslim aldık. Teknik çizim ile birebir güzel çalışan bir usta bulduğumuzu anladık. Türkiye'de bir telefon ve banka havalesi ile 2 günde çözülebilecek işler maalesef burada materyal tedariği, nakliyesi, işlenmesi v.s. çok daha fazla zaman ve maliyet oluşturuyor.

Şu ana kadar paylaşımlarımız sera ve iç aksam üzerine oldu. Yakında topraksız çilek üretimine dair de paylaşımlara başlayacağız. )

İyi çalışmalar.

Eski 15-10-2017, 08:24   #58
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Merhaba,

Yetiştirme kanallarının destek ayaklarını hazırlıyoruz. 160 cm yükseklik, sağa sola 35'er cm açıklık. Dikey profil 40x40x2, yatay profil ve kanal yuvası profili 30x20x2. Destek ayağı uzunluğu 2 mt, bu uzunluğun 40 cm'i toprak içinde olacak.

Eklenen Resimler

Eski 17-10-2017, 08:46   #59
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Merhaba,

Yetiştirme kanallarının desteklerini kurmaya başladık. Kanal araları 70 cm, hat araları 80 cm. Yerden yükseklik 1. kat 80 cm, 2. kat 160 cm.

Destekleri 40 cm toprağa çakıyoruz. Gerek olması durumunda başlardaki destekleri betonlama ya da 10'luk inşaat demiri çapraz kaynaklanıp zemine sabitleme yapmayı düşündük.

Eklenen Resimler

İsmail Kuzucu ve blick beğendi.
Eski 18-10-2017, 21:46   #60
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Selamlar...

Sera ön ve arka yüz iskeleti ile giriş kapı kanatlarının hazırlığı...

Dikmeler arası yaklaşık 1,90 mt

Bu arada hatların yönelimi konusunda kararsızlığımız vardı. Neticede katlı bir hat için güneş ışınlarını paralel alacak yönelimin makul olduğunu düşündük. Sera yönelimi araziden dolayı doğu-batı doğrultusunda, hatlar kuzey-güney. İdealinde sera ile hatların aynı yönelimde olması gerekirdi, bu sebeple 9,60 genişliğe sahip sera tasarımı seçtik ancak araziden ve acemiliğimizden dolayı gereklilikler ve gerçeklik arasında 90 derecelik bir sapma oldu. Birim alan kullanımı adına bir problemimiz yok. Hatlar kuzey-güney doğrultusunda olsaydı da aynı sayıda yetiştirme kanalı kullanılacaktı. Sadece güneşin sera tavanını tarama açısı konusunda şüphelerim var. Onu da sezonda göreceğiz.

Besleme tankını 2 ya da 3 tonluk olarak ve mümkünse ön yüz ile 1. hat arasındaki 1.80 mt'lik boşluğa uygun ölçülerde olacak şekilde seçip ön yüzün sol köşesine içeri yerleştirmeyi düşünüyoruz.

İyi çalışmalar...

Eklenen Resimler

volkan0048 beğendi.

Etiketler
500 m2, çilek, topraksız

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024