agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni64Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2016, 14:13   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-01-2016
Topraksız Tarımda Teknolojik Çözümler - Smartponic Otomasyon - Videolu Açıklama

Herkese merhaba,
Bir süredir formumu takip ediyorum ve yavaş yavaş topraksız tarım denemelerine babamın balkonunda başladık. Amacımız basit bir sistem kurarak hem babama bir meşgale yaratmak hemde topraksız tarım ile kendi sebzemizi üretmek.

Tabi ilk denememizde istediğimiz sonuçları alamadık, gerek ECyi iyi kontrol edemedik gerek diğer parametreleri. Bu sebeple işimizi rahatlatacak"basit" bir otomasyon geliştirdik. Bu çalışmayı tek başıma yapmadım, yine forumdan Tayfun ve Osmanla beraber geliştirdik.

Cihazımıza birde isim taktık Smartponic.

Peki bu cihazın özellikleri neler ?

- Besin tankınızın EC değerini 5 saniyede bir otomatik olarak ölçer, Ayarladığınız EC değerinin altına düşerse dozlama sistemini aktif hale getirir ve hedeflediğiniz EC ye ulaşana kadar besin dozlamaya devam eder. Kısacası sizin yerinize EC olayını halleder.

- EC değerini ölçerken aynı zamanda solüsyonun sıcaklığını ölçer.

- İstediğiniz periyotta sirkülasyon pompasının çalışmasını sağlar, ne kadar süreyle çalışacağını ayarlayabilirsiniz.

- Çok az yer kaplar, 17cmx15cm lik bir ölçüsü vardır, kurulum ayar gerektirmez, EC değerini bir amatöre yetecek kadar doğru okur.

Bunlar şuanki özellikleri. Buradaki amacımız amatör kullanıcılar için "basit" ve "kullanışlı" bir cihaz yapabilmekti. Yoksa çok daha profesyonel sistemler elbette mevcut. Şuan sistem deneme aşamasında. Bu cihazın ekranlı versiyonununu ise Osman hazırladı, o da kısa zaman içinde paylaşacak detayları.

Lütfen konuyla ilgili olumlu olumsuz düşüncelerinizi paylaşınız, alınma gücenme olmaz Tüm geri bildirimleri alarak cihazı geliştirmeye devam edebiliriz.

Açıklama Videosu;

SMARTPONIC BASIC - TANITIM VIDEOSU

Cihazdan birkaç fotoğraf;

Cihazın üzerinde 3 adet ayar potu bulunuyor, bu sayede EC hedef değerinizi (1-6 arasında), sirkülasyon periyodunu (0-12 saat arasında) ve sirkülasyon süresini (0-60 dakika arasında) ayarlayabiliyorsunuz.

Cihazın üzerindeki yeşil led ise cihazın aktif olarak çalıştığını gösteriyor.

Buda balkona kurulu hali

kursun, efe446, smnvrl ve 3 kişi beğendi.

Düzenleyen ebalbay : 03-07-2016 saat 17:59 Neden: ilk mesaja video eklendi
ebalbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2016, 16:57   #2
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
Gün gün gelişmelerini görüp bu hale gelmesine tanık olmak gerçekten süper bir duygu.

Tebrikler Ercan

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2016, 19:52   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2016
Çok güzel bir çalışma, amatör ya da değil otomasyon bu iş için şart, bizler ilk başlarken zaten kullandığımız dijital ya da analog zaman ayarlı prizler ile bir nevi otomasyona adım atmış oluyoruz, üstüne ec ve ph ı kendi ayarlayan bir sistem oluşturunca zaten geriye bitki ile fiziksel olarak ilgilenmekten başka şey kalmıyor. İnşallah amatörler için alternatif otomasyon sistemleri oluşur. Sanırsam sirkülasyon süresi sulama periyodunu belirtiyor.
Emeğinize sağlık..

Düzenleyen Ekrem Çelikcan : 28-06-2016 saat 21:15
Ekrem Çelikcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2016, 20:32   #4
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2016
kudret beyin serabekçisinden farkı nedir
patent alacakmısınız
fiyat aralığı nedir.... ***

beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2016, 20:40   #5
Ağaçsever

Erdinç Tümer's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2016
Emeklerinize sağlık.Gelişmeleri bekliyoruz.

Erdinç Tümer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2016, 14:04   #6
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Emeğinize sağlık.

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2016, 17:04   #7
Yeni Üye

İlkerC's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2016
Öncelikle tebrik ederim.

Fakat ismine gelince neden TÜRKÇE bir isim tercih edilmediğini merak ettim. Yabancı hayranlığını kıramıyoruz sanırım

İlkerC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2016, 19:23   #8
Ağaçsever

Teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shawshang Mesajı Göster
Gün gün gelişmelerini görüp bu hale gelmesine tanık olmak gerçekten süper bir duygu.

Tebrikler Ercan

Eski 29-06-2016, 19:26   #9
Ağaçsever

Teşekkürler.

Sirkülasyon periyodu = sulama süresi , doğrudur.

Dediğiniz gibi aslında basit bir otomasyon kuruyoruz zaman ayarlı priz ile. EC değerinide buna ekledik, basit bir dozlama sistemiyle (maliyeti15-20 tl) tamamen otomatik bir balkon bahçemiz oluyor. pH ayarına hiç girmedik çünkü amatör bir kullanıcı için sürekli kontrol edilmesi gereken bir parametre değil ayrıca ph sensörleri belirli bir süre sonra özelliğini kaybettiği için masraf çıkaracaktır.

Geliştirmeye devam

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ekrem Çelikcan Mesajı Göster
Çok güzel bir çalışma, amatör ya da değil otomasyon bu iş için şart, bizler ilk başlarken zaten kullandığımız dijital ya da analog zaman ayarlı prizler ile bir nevi otomasyona adım atmış oluyoruz, üstüne ec ve ph ı kendi ayarlayan bir sistem oluşturunca zaten geriye bitki ile fiziksel olarak ilgilenmekten başka şey kalmıyor. İnşallah amatörler için alternatif otomasyon sistemleri oluşur. Sanırsam sirkülasyon süresi sulama periyodunu belirtiyor.
Emeğinize sağlık..

Eski 29-06-2016, 19:29   #10
Ağaçsever

Merhaba,
Serabekçisi hakkında detaylı bir bilgim yok ancak o sistemin daha profesyonel kullanıcılara hitap edebilecek bir ürün olduğunu gördüm, bu hazırladığımız sistem amatör ve orta ölçekli seralar için kullanılabilir.

Patent alacak bir buluş değil Marka tescili derseniz zaman gösterir. Önce hobi Cihazı denemek isteyen olursa özel mesaj atabilir detayları konuşabiliriz, fiyat aralığı yok

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beşiktaşlı Mesajı Göster
kudret beyin serabekçisinden farkı nedir
patent alacakmısınız
fiyat aralığı nedir.... ***

oldgandalf beğendi.
Eski 29-06-2016, 19:30   #11
Ağaçsever

Teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdinç Tümer Mesajı Göster
Emeklerinize sağlık.Gelişmeleri bekliyoruz.

Eski 29-06-2016, 19:30   #12
Ağaçsever

Teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kimyager147 Mesajı Göster
Emeğinize sağlık.

Eski 29-06-2016, 19:32   #13
Ağaçsever

Teşekkürler.

Aslında haklısınız Türkçe bir isim daha şık olabilirdi. Öneri varsa alalım

Yabancı hayranlığım yoktur, sadece Türkiye dışında ürünü paylaşacak olursak ön hazırlık olması amacıyla seçmiştim, akılda kalıcı olsun diye.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkerC Mesajı Göster
Öncelikle tebrik ederim.

Fakat ismine gelince neden TÜRKÇE bir isim tercih edilmediğini merak ettim. Yabancı hayranlığını kıramıyoruz sanırım

Eski 29-06-2016, 19:46   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Burada da fiyat yok. Birseyler satip fiyati belli olan sadece Tartes var.

Fiyatin makulse, herkese ayni fiyati vereceksen sorun olmaz ki.

Elbise almaya gidince etikete bakmadan deneyip, aldim bunu deyip kredi kartini uzatan var mi ?

Paylasmak, yardimlasmak, dostluk falan deyince olanlar , fiyata gelince aciklamiyor.

Mal satmaya izin verip, fiyatinin aciklanmamasi elbette Forum yonetimini ilgilendirir.

smnvrl beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 08:25   #15
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
elinize emeğinize sağlık bişeyler yapılmış
fakat yeterli bir açıklama görsellik yok sadece gördüğümüz !!!!
kullanım şekli nedir yeterli arştırma çalışma yaptınızmı?
kudret beyin serabekçisi hem amatör seralar hem profosyenel tescilli bir ürün, tak çalıştır her kesime hitab ediyor
sizden öğrenmek istediğimiz çalışma şekli nasıl? gübre dozlama bağlantısımı var....?

smnvrl beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 10:36   #16
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn idris Şenol;

Sizden ve diğer arkadaşlardan ricam, lütfen her yorumda Kudret hocamızla bizi kıyaslar tarza konuşmamanız. Bizim bir ihtiyacımız vardı ,balkonda geçirdiğimiz 15-20 dk zamandan kazanıp bitkilerimizi düzenli yetiştirmek istiyorduk bunun içinde 3 kişi oturduk akşamları çalışarak bir şeyler yaptık. Bu çalışmalarda mühendislik gereği ürünün amatörce değil görünüşünden tasarımına profesyonel görünmesini istedik. kendi balkonlarımızda kullandığımız sistemin de size sunumunu yaptık.

Forumda çok eski bir üye olmasamda çoğu tartışmayı görecek ve konuya dahil olacak kadar eski sayılırım. Çok sevdiğim saygı duyduğum hocamla bizi karşı karşıya getirmezseniz sevinirim.

Konu ürün detayları ise, zamanla yapacağımız paylaşımlarda görebilirsiniz.

Saygılarımla.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 11:20   #17
Ağaç Dostu

Sn Senol`dan
NEDEN SERABEKÇİSİ

Karşınızda bu işin ustası kudret bey muhatıbınız
ömürboyu enucuz kaliteli servis garantisi
7 gün 24 saat karşınızda bıkmadan usanmadan bu işe gönül veren biri
Türkiyenin her tarafına hizmet ağa
tam otamatik sistem
muahdillerine göre çok hesaplı
yüzde % 100 Türk yapımı
patent almış bir ürün
sera bekçisi bu sistemde sadece ADAM yetiştirmiyor....o dünyanın ortak sorunu
bu sistemi kendim yerinde inceledim ve sitede sahip olan arkadaşların görüşleriyle birleştirdim
kudret beyin hiçbir şekilde reklama yüceltmeye ihtiyacı olmadığnı aksine bizim ona ihtiyacımız olduğunu beyan ederim yoksa arzmı ederimmi dicektim

Sn. Tezel`den cevap

Sevgili İdris Şenol aman ha dikkat, sonra reklam arası demesinler.

Sn Kudret Tezel`in calismalarina saygim var, birileri ugrasip kendisinden daha iyisini yaparsa ilk tebrigi Sn Tezal`den alir, onunu kesmez tesvik eder.

idris şenol beğendi.
Eski 30-06-2016, 11:51   #18
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Şuan ülkecek yaşadığımız durumun bir özeti oldu adeta Kraldan çok kralcı bir milletiz. Bunu her alanda görüyoruz.

Kudret Bey uğraşmış vakit ve para harcayarak ortaya güzel bir alet çıkarmış sera bekçisi adını vermiş. Diğer arkadaşlarda aynı projede değişik bir ürün geliştirmişler. İkiside vakitten kazanç sağlamak amaçlı. Tartes de otomasyon cihazı satıyor 1800 tl civarı fiyatı. Hepsi aynı mantıkla çalışıyor. EC ve pH ölçüyor. Belli değerler arasında ise pompalar çalışmıyor o değerlerin altına ya da üstüne çıktığında istenen değere gelene kadar dozaj pompaları çalışıyor. Basit anlamda mantık bu.

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 12:00   #19
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
Sayın @kiziltan 3 yıllık forum kullanıcısı ve topraksız tarım sevdalısı olarak 1 fide bile büyütmeden her konu hakkında yorum yapmanız ve sürekli olarak her girişimi Kudret beyin yaptıklarına "eşdeğer mi ? diye sormanız hoş değil.

Tasarlanan cihaz, 35 liralık EC metrenin yaptığı işi yapıp istenilen EC değeri düşünce dozaj pompası ile takviye yapıyor.

cantokuri ve nk_tarim beğendi.
shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 12:14   #20
Ağaçsever

Hocam teşekkürler özetlemişsin durumu

Saydığınız cihazlar profesyonel cihazlar ve bu cihaz onların yerini alabilecek bir sistem değil, buradaki amaç gerçekten "basit" ve "kullanışlı" bir sistemi daha çok ev kullanıcıları için geliştirmekti.

Cihazın çalışma mantığı aynı sizin söylediğiniz gibi, ama ben akşama kısaca çalışma şeklini açıklayacağım.

Bu cihaz henüz ticari olarak satılabilir durumda bile değil, daha yolun çok başında Cihazı geliştirmeye yönelik katkılara ihtiyacımız var.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efe446 Mesajı Göster
Şuan ülkecek yaşadığımız durumun bir özeti oldu adeta Kraldan çok kralcı bir milletiz. Bunu her alanda görüyoruz.

Kudret Bey uğraşmış vakit ve para harcayarak ortaya güzel bir alet çıkarmış sera bekçisi adını vermiş. Diğer arkadaşlarda aynı projede değişik bir ürün geliştirmişler. İkiside vakitten kazanç sağlamak amaçlı. Tartes de otomasyon cihazı satıyor 1800 tl civarı fiyatı. Hepsi aynı mantıkla çalışıyor. EC ve pH ölçüyor. Belli değerler arasında ise pompalar çalışmıyor o değerlerin altına ya da üstüne çıktığında istenen değere gelene kadar dozaj pompaları çalışıyor. Basit anlamda mantık bu.

kiziltan ve nk_tarim beğendi.
Eski 30-06-2016, 12:17   #21
Ağaçsever

Merhaba;
Çalışmasının nasıl olduğu ile ilgili ayrıca bir açıklama yapacağım. Ancak kısaca özetlemek gerekirse;

Cihaz sizin besin tankınızdaki EC değerini ölçüyor, eğer EC değeri ayarladığınız hedef EC değerinden düşük ise dozlama sisteminize röle vasıtası ile bir çıkış veriyor, hedef EC değerine ulaştığında ise kapatıyor.

Sirküllasyon pompası ve sulama süresi ise yine sizin belirlediğiniz aralıklara göre devreye girip çıkıyor ve pompanıza yine röle vasıtası ile çıkış veriyor.

Biraz sabır daha detaylı açıklama ekleyeceğim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
kudret beyin serabekçisi hem amatör seralar hem profosyenel tescilli bir ürün, tak çalıştır her kesime hitab ediyor
sizden öğrenmek istediğimiz çalışma şekli nasıl? gübre dozlama bağlantısımı var....?

Eski 30-06-2016, 13:06   #22
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Sn Senol`dan
NEDEN SERABEKÇİSİ

Karşınızda bu işin ustası kudret bey muhatıbınız
ömürboyu enucuz kaliteli servis garantisi
7 gün 24 saat karşınızda bıkmadan usanmadan bu işe gönül veren biri
Türkiyenin her tarafına hizmet ağa
tam otamatik sistem
muahdillerine göre çok hesaplı
yüzde % 100 Türk yapımı
patent almış bir ürün
sera bekçisi bu sistemde sadece ADAM yetiştirmiyor....o dünyanın ortak sorunu
bu sistemi kendim yerinde inceledim ve sitede sahip olan arkadaşların görüşleriyle birleştirdim
kudret beyin hiçbir şekilde reklama yüceltmeye ihtiyacı olmadığnı aksine bizim ona ihtiyacımız olduğunu beyan ederim yoksa arzmı ederimmi dicektim

Sn. Tezel`den cevap

Sevgili İdris Şenol aman ha dikkat, sonra reklam arası demesinler.

Sn Kudret Tezel`in calismalarina saygim var, birileri ugrasip kendisinden daha iyisini yaparsa ilk tebrigi Sn Tezal`den alir, onunu kesmez tesvik eder.
anladığım kadarıyla sn kızıltan birilerine birşeyler sormayı eleştiri algılıyor
sn kızıltan
bu soruda bir sıkıntımı algıladınız

sistemin nasıl çalıştığını sordum
kudret beyle benim iş yerimin arası yürüme mesafesinde haliyle bağzen görüşüyoruz ve serabekçisiyle yerinde çalışmalarını gördüğüm içinde haliyle mukayese ediyoruz
anladığım kadarıyla sıkıntı daha çalışma bitmenden sunum yapıldı

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 13:28   #23
Ağaç Dostu

Sn Senol

O yazilanlar sera bekcisi ve ya Sn Tezel hakkinda degil, sizin her yazilanda, gubre ve ya otomasyon Sn Tezel hakkinda yazmaniz ve kiyaslamaniz hakkinda. Bu yaptiginiz size kazandirmadigi gibi Sn Tezel`e kaybettiriyor gibi.

Eski 30-06-2016, 13:36   #24
Ağaç Dostu

Sn Shawshang

Maalesef yanlis anlamissiniz, ben hic kimsenin cihazini digeriyle karsilastirmadim, bunu yapan ve karsilastirmayi isteyen baskasi ve ben buna karsi ciktim.

Yer sorunum oldugundan uretim yapamadim, birkac sise icinde calismam oldu, benim mkanim yok bari baskasi yapsin dedim ve gubre temininde sorunu olanlara bedava malzeme ile katki yapmaya calistim umarim faydasi olmustur.

Gubre hazirlama hassasiyetlerinde ( ppm degerlerinde ) cok israr etmeyin, hemen bozuluyor zaten deyince tepki geldi makaleleri vererek yazinca kabullenildi, kabullemildi cunku dogruydu.

Yuvarlak boruda marul yapilmaz o sistem NFT degil uydurmadir dedim, varsa literaturde adini yazin dedim cevap gelmedi. Bu arada madem bilinmiyor yazayim borulu sistem bir DRF turevidir, sadece uzakdoguda ve ufak sebze yetistirmede kullanilir. Internette profesyonel kullanicisi yoktur, olan resimler amatorlere aittir.

Onerilen borulu sistemde kurulan, kurdurulan seralarin tamami ( Carsamba hakkinda su anda bilgim yok ) uretimi durdurdu, bu sistem hatali dedim, tek cevap gelmedi. Internette dolasin satilik topraksiz marul serasi dolu. Yazik olmadimi o yatirima yonlendirilen insanlara ?

Sadece NPK ile olmaz dendi ben de katildim, ama oldugunu gorunce nasil olabildigini anlamaya calistim sonunda acikladim, hata mi ettim bulup aciklayinca ?

Bunlar hakkinda bir fikriiz var mi ?

Yazdiklarim ve onerilerim icin, ne zaman hata bulursaniz ve ya tersini dusunuyorsaniz lutfen hemen yazin arkadasim.

Her onerimin arkasinda literaturden makaleler ve universite arastirma sonuclari vardir, muhalefeti yazin linkleri vereyim.

Makinaci oldugum icin otomasyon hakkinda bilgim vardir, profesyoneli degilim. Onerdigim isletim sistemlerinde hata varsa lutfen soyleyin ogrenmis olayim, ogrenmenin yeri ve zamani olmaz. Simdiden tesekkur ederim.

Yeni yapilan sistem icin yapanlari tebrik ederim, isletim sistemi detaylari gelsin, eksik, hatali, gelistirilebilir noktalar gorursem yazarim. Bunu soyle yapsaydiniz demem basaramadiniz anlamina gelmez, belki gelistirilmesini tesvik etmis olurum.
Saglicakla kaliniz

Eski 30-06-2016, 15:05   #25
Ağaçsever

Hocam hertürlü olumlu olumsuz görüşe itiyacımız var. Önerilerle ve geri bildirimlerle güzel bir eser ortaya çıkacaktır.

Teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Sn Shawshang

Yeni yapilan sistem icin yapanlari tebrik ederim, isletim sistemi detaylari gelsin, eksik, hatali, gelistirilebilir noktalar gorursem yazarim. Bunu soyle yapsaydiniz demem basaramadiniz anlamina gelmez, belki gelistirilmesini tesvik etmis olurum.
Saglicakla kaliniz

Eski 30-06-2016, 15:16   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2016
Arkadaşlar ben Sera Bekçisini MustafaTEPE beyin terasında gördüm. 15-20 gün veya büyüklüğe göre vs zamanlarda sadece tanklar eriyik koyuyorsunuz o da ec yı düzenliyor. PH gelince ya kendiniz ölçeceksiniz ya da allaha emanet. Bir de sistemin tuzlanması var. Onu da bilemiyorsunuz. Anladığım kadarıyla bitkiler besin tüketmiyor ise sistemi yani kökleri yıkamak gerekiyormuş. Bir başka varsayıma göre ise ana tankdaki suyun ec sını ölçüyoruz. Bir de dranajdan gelen suyun ec sını ölçüyoruz. Eğer ana tankdakinden fazla ise sistem tuzlanmış anlamı taşıyormuş. o zaman hurraa bütün sistemi bir iki kez yıkamaız gerekiyormuş. Ben acemiyim ama anladığım bu

ŞÖYLE BİR ALET VAR MI HEM EC YI ÖLÇECEK DENGELEYECEK, HEM PH ŞI ÖLÇÜP DENGELEYECEK, HEM DE KÖKLERDEKİ TUZLANMAYI TESBİT EDECEK ÇOK MU ŞEY İSTEDİM BİLEMEDİM

Saygılar

monsieur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 15:28   #27
Ağaç Dostu

Sn Ebalbay

Calismalariniz icin tebrikederim. Hele sistemin detaylari gelsin, varsa aklimin erdigi degisiklik ve ya ekleme onerileri mutlaka yazarim. Her sistem dizaynina biryerden baslamak, hatali buldukca gidermek tek yontem zaten. Elestirilmekten korkan hicbiryere varamaz. Korkmadiginiza gore basaracaksiniz.
Saglicakla kaliniz.

Eski 30-06-2016, 15:58   #28
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Sn monsieur köklerde tuzlanmayı otomasyona bağlamak zor. Siz bir adet EC ölçer alıp drenaj suyunu ölçeceksiniz. Zaten drenaj sağlıklı bir şekilde çalışıyorsa tuzlanma sorunu yaşamazsınız.

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 16:00   #29
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn Kiziltan ve İdris Şenal;

İstemesem de bu tartışma ortamı hep doğuyor, özünde hepimiz iyi insanlarız paylaşan insan kötü olmaz . Yazı dilinde birbirimizle konuşurken böyle yanlış anlaşılmalar oluyor, kırıcı sözler çıkabiliyor kusura bakmayın.Paylaşımlarınızı ve yorumlarınızı her zaman dikkate alır itibar ederim. Niyetim bir iş yaptık derken başka birini kırmamak. Sizlerle beraber, güzel ve olumlu devam edeceğini düşünüyorum.

Saygılarımla.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 16:08   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efe446 Mesajı Göster
Sn monsieur köklerde tuzlanmayı otomasyona bağlamak zor. Siz bir adet EC ölçer alıp drenaj suyunu ölçeceksiniz. Zaten drenaj sağlıklı bir şekilde çalışıyorsa tuzlanma sorunu yaşamazsınız.
Ben de ne dranaj ne de sistem var. Ama Mustafa Beyin terasında gördüm su cocopt ve perlit karışımına akmaya başlayınca 1 dk içinde dranajdan boşalıyor. Eğer istanbulda böyle kurulmuş sistemler var ise incelemek isterim. Ben de balkonda debeleniyorum şimdilik ya küçük bir arsa bulacam ya da teraslı bir daire alacam.

beşiktaşlı beğendi.
monsieur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024