agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni64Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-06-2016, 22:32   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2016
Şöyle bir sistem hayal ediyorum, ana Tankdaki ec yi sıcaklık sensörü ile koordineli olarak ayarlayacak (örnek çalışmadaki gibi), tankdan çıkan suyu ve drenajdan gelen suyu miktar bakımından ölçecek ve %20 esasına dayalı olarak sulama rejimini kendi tayin edecek, ana tanktaki ec sensörü ile drenajdaki ec sensörü koordineli çalışarak anatank küçüktür drenaj olduğu anda sisteme sadece su basacak taki durum tersine dönene kadar. Birde bu yaptığı işlemlerin verilerini küçük bir belleğe aktaracak (istatistik tutma adına). Çok şey istemiş olabilirim, ama hayal etmeyince bazı şeyler gerçekleşmiyor.

Ekrem Çelikcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 22:50   #32
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2016
eliştiri almaktan korkmayın yeterki hakaret olmasın
sanırım sadece ec ölçüm yapacak
cihazın çalışma sunumu yapılırsa daha iyi anlaşılacak

idris şenol beğendi.
beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2016, 13:14   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-01-2016
Tüm youmlara geri bildirimlere ihtiyacımız var, yazılan hiçbirşeye alınmaca gücenmece yok

Video birazdan geliyor...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beşiktaşlı Mesajı Göster
eliştiri almaktan korkmayın yeterki hakaret olmasın
sanırım sadece ec ölçüm yapacak
cihazın çalışma sunumu yapılırsa daha iyi anlaşılacak

ebalbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2016, 14:01   #34
Ağaçsever

Evet kısa bir tanıtım videosu hazırladık, detayları videoda bulabilirsiniz

SMARTPONIC BASIC - TANITIM VIDEOSU

Eski 03-07-2016, 14:39   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Tebrikler. Amator ve ya kucuk seralar icin yeterli gibi duruyor. Bazi onerilerim var, bunlari ille yapin degil de yaparsaniz ileride ise yarar olarak degerlendirin lutfen.

Peristaltik pompa kullanirsaniz iyi olur saniyorum. Anakarti hazirlarken 3 pompayi surecek sekilde yaparsaniz, bu gorunen sistem icin bir pompa baglamak yeter, ama isteyen icin opsiyonel 2nci ve 3ncu pompa takmak sorun olmaz. Iki pompa olursa hazir solusyon yerine A ve B konsantreleri ayri ari basabilirsiniz. 3ncu pompa bir ph sensorune bagli olarak asit basabilir. Bunlarin baglanti yerleri ana kartta hazir olacagindan sadece pompayi ve sensoru sokete takmak yeter. Imalatta anakart maliyeti sizin icin farkedilmez derecede dusuk olacak ama satarken birsuru opsiyon sunabileceksiniz. Yurtdisi satis dusundugunuze gore bir de aydinlatma zamanlayici koymaniz lazim.

Sistem boyle yeter derseniz daha basit olmasi icin , eklenecek besin tankini ( icine hava basilan bidonu ) yukariya koyup cikisina bir elektro valf ekleyerek yercekimi ile ekleme yaptirirsaniz daha sade olur hava pompasini bu is icin degil besin sivisina hava basmak icin kullanirsiniz.

Artik seracilar cep telefonu ( bulut ) bagli aplikasyon kullanmaya basladi, bunun icin ana kartta yer ayirsaniz iyi olur. Yeri olsun isterseniz devreyi sonra baglarsiniz. Sonra karar verirseniz ve kartta yer yoksa masrafiniz ve isiniz daha fazla olur.

Bir de sorum var, zamanlayiciniz saate bagli degil de sureye bagli calistigina gore elektrik kesintisinde ne oluyor. Her calismaya baglama sifir zaman mi oluyor. Tersine ise saat saymak icin bir power back up bataryasi lazim. Yani sure sayan kisim elektrik kesik olsa bile calisacak ama komut verdiginde elektrik olmadigindan pompa is yapmayacak, sayici isine yine de devamedecek.

Sisteminizin tanitiminda en buyuk avantaji sizin vereceginiz bir tanka ihtiyaci olmamasi, istenilen her boyutta tanka uygulanabilir.

Uzun oldu ama bastayken herseyi dusunurseniz sonrasinda sorun olmaz rahatedersiniz.

Basarilarinizin hayallerinizdekinden daha ileri gitmesini tum ictenligimle dilerim.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2016, 14:52   #36
Ağaç Dostu

Tank seviye gostergesini goremedim. Sizin sitemde surekli EC ayarlama oldugundan sade bir samandira ile hallolabilir.

Ancak bu durum PH icin sorun yaratacaksa manyetik seviye gostergesi takarak, asit basma opsiyonunu da kullanarak hallolur. Manyetik seviye gostergesinden hem minumum hem maksimum seviye icin sinyal almak ve bunlari ayarlamak mumkun. Bu gostergeler Turkiye`de uretiliyor, birkac ureticiyi internette bulabilirsiniz.

Eski 03-07-2016, 19:41   #37
Ağaçsever

Sn kızıltan
Görüşleriniz için teşekkür ederiz.

Röle çıkışı için şansımız var dediğiniz gibi öncesinde dizayn etmek çok mantıklı. Şuan mevcut sistemde 4 adet röle mevcut 2 sini a ve b besinlerini dozlaması için 1 tanesini sirkülasyon pompası için diğerimi ise ihtiyaca göre programlayabilmek için bıraktık. Aydınlatma veya hava motoru bağlanabilir.

Seviye sensörü kullanmadık bunun kontrolünü kullanıcıya bıraktık, ekipman vs işin içerisine girince sistem karmaşıklaşacak ve her sistem için ayrı bir dizayn gerekecek. Ama dediğiniz gibi her sisteme uygun bir kontrol ekipmanı bulabilirsek yazılım üzerinden ekleme yapma şansımız var.

Zaman sayacı ise saate bağlı değil elektrik kesilip geri geldiğinde saymaya sıfırdan başlıyor. Bazı özellikleri basit tuttuk o sebeple ticari olarak üretim yapacaklar için dezavantaj yaratıyor, hedefimizi amatör kullanıcılar olarak seçtik

Akıllı telefondan kontrol içinde ufak ufak çalışmalarımız mevcut ancak yatırım anlamında ciddi bir külfet olduğu için şuan kendimiz için gizli gizli kullanıyoruz

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eski 03-07-2016, 20:55   #38
Ağaç Dostu

Aklimdayken yazayim, ilerisi icin iyi olur.

Drenajin EC degeri baslangictakinden yuksek cikarsa sistem ne yapacagini sasirabilir. Bir mantik devresi ile sade su ekleyerek halledebilir ama EC2 buyuktur EC 1 oyleyse su vanasini ac emri vermeli ve seviye max a gelmeden EC degerine ulasirsa durdurmali.

Cok basit bir samandira baglasaniz bunun elektrikli olup ana kontrola bagli olmasi da gerekmez, bir yere kadar dusunce otomatik su alir, EC zaten surekli olculdugunden ayri bir devreye ihtiyac kalmadan A ve B basar.

Yazdiklarim sizin isinizi basit gostermek, akil vermek icin degil , belki daha iyi yapabilirsiniz diye oldugunu tekrar belirteyim.
Saglicakla kaliniz. Iyi bayramlar.

ebalbay beğendi.
Eski 03-07-2016, 20:59   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Sayın ebalbay, güzel bir cihaz geliştirmişsiniz, tebrikler.
İkinci pot, pompanının devreye girme zamanı. 1- 12 saat ayarı var.
3. pot, çalışma zamanı. Dakika olarak.
Katı ortamda bitki sulama genelde hava kararmadan 2 saat önce bitiriliyor.
Sulamayı 2 saatte bir seçtik diyelim.
Gece sulama olmuyor. Bunu nasıl algılıyor. Fotosel mi var?
Yoksa gözümden kaçan bir şey mi var?

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2016, 21:54   #40
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

vidooyu seyrettim güzel sunum olmuş elinize emeğinize sağlık
iki ayrı a ve b besin sülosyonu ayrı çekmeli c yede günde birdefa dozlamalı 5 .50 lilik asit sülosyonu hazırlarsak sanırım besin sulosyonun ph artmadan sulayabiliriz nedersiniz

idris şenol ve ebalbay beğendi.
Eski 04-07-2016, 02:56   #41
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
A ve B tanklarını çalıştırmak için bir röle yeterli 2 tane neden kullandınız?

sedail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2016, 09:46   #42
Ağaçsever

Merhaba;
Şuan gece ve gündüz ayrımı yapmıyr cihaz, gece de sulamaya devam ediyor Gece sulama yapmamak çok kritik bir noktamıdır topraksız tarım için, önemini bilmediğimden öğrenmek istiyorum, ona göre bir geliştirme yapabiliriz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kursun Mesajı Göster
Sayın ebalbay, güzel bir cihaz geliştirmişsiniz, tebrikler.
İkinci pot, pompanının devreye girme zamanı. 1- 12 saat ayarı var.
3. pot, çalışma zamanı. Dakika olarak.
Katı ortamda bitki sulama genelde hava kararmadan 2 saat önce bitiriliyor.
Sulamayı 2 saatte bir seçtik diyelim.
Gece sulama olmuyor. Bunu nasıl algılıyor. Fotosel mi var?
Yoksa gözümden kaçan bir şey mi var?

Eski 04-07-2016, 09:52   #43
Ağaçsever

merhaba;
Bunun tercihini kullanıcıya bıraktık, dozlama gerektiğinde her iki rölede aynı zamanda açıyor, eğer tek bir dozlama sisteminiz varsa tek röle kullanılır iki farklı dozlama pompanız varsa ikisinide çalıştırsın diye. Bu iş için uygun olan dozlama pompası kızıltan ın da belirtiği gibi şu tip pompalar;

MİNİ PERİSTALTİK POMPA - GÜBRELEME CİHAZLARI

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedail Mesajı Göster
A ve B tanklarını çalıştırmak için bir röle yeterli 2 tane neden kullandınız?

Eski 04-07-2016, 09:53   #44
Ağaçsever

Merhaba;
C kısmı şuan boşta, ph ölçümünü bu cihaza dahil etmedik farklı zorlukları olduğu için. Ama günlük sabit dozlama istenirse ona ayrıca çalışabiliriz.
Alıntı:
vidooyu seyrettim güzel sunum olmuş elinize emeğinize sağlık
iki ayrı a ve b besin sülosyonu ayrı çekmeli c yede günde birdefa dozlamalı 5 .50 lilik asit sülosyonu hazırlarsak sanırım besin sulosyonun ph artmadan sulayabiliriz nedersiniz

beşiktaşlı beğendi.
Eski 04-07-2016, 11:41   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebalbay Mesajı Göster
Merhaba;
Şuan gece ve gündüz ayrımı yapmıyr cihaz, gece de sulamaya devam ediyor Gece sulama yapmamak çok kritik bir noktamıdır topraksız tarım için, önemini bilmediğimden öğrenmek istiyorum, ona göre bir geliştirme yapabiliriz.
Akan su sisteminde 7/24 sirkülasyon yapılıyor.
Durgun suda da 7/24 oksijen veriliyor.
Fakat, katı ortamda gece sulama yapılmıyor.
Gece perlit ıslak kalmamalı deniyor.
Bitkiler dinlensin diye.

smnvrl ve ebalbay beğendi.
kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2016, 14:00   #46
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebalbay Mesajı Göster
merhaba;
Bunun tercihini kullanıcıya bıraktık, dozlama gerektiğinde her iki rölede aynı zamanda açıyor, eğer tek bir dozlama sisteminiz varsa tek röle kullanılır iki farklı dozlama pompanız varsa ikisinide çalıştırsın diye. Bu iş için uygun olan dozlama pompası kızıltan ın da belirtiği gibi şu tip pompalar;

MİNİ PERİSTALTİK POMPA - GÜBRELEME CİHAZLARI
her iki rölede farklı işler için ayarlanmadıysa sistemde ek olarak farklı bir işe programlanabilecek olan 2 röleyi aynı anda çektirmek yerine farklı işlere atamak daha uygun olur
kullanıcı tek dozaj veya iki dozaj sistemine sahipse ikisini paralel bağlayabilir.

smnvrl ve ebalbay beğendi.
sedail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2016, 19:44   #47
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2011
Merhaba arkadaslar. @ebalbay kardesim emegine saglik guzel olmus.
Acizane ben de deneyimlerimden oturu bir kac yorumda bulunmak istiyorum, belki isine yarar.

Ben de kendi sistemimi yapip forumda paylasmistim, lakin devamli seyahat halinde oldugumdan kendi konumla bile ilgilenemedim. Forumda ararsaniz gorebilirsiniz.
Benim yaptigim sistem akar su sistemi. Karsilastigim eksi ve artilari belirtmek istiyorum. Belki kendi sistemine uygulayabilirsin.

Sus seviye olcumu:
Sus seviye olcumunu internette rahatlikla bulabilecegimiz ciftli ultrasonik sensor ile yaptim. Gecen yil ayni sistemi direk yaptigimda bir takim sorunlarla karsilastim. Sensor tanktaki suyun buhari ile nemlenip paslanmisti. Bu da sensoru bozmustu. Bu yil sensorun acik kalmasi gereken kisimlarini mumkun mertebe boyadim. Elhamdulillah sorun yok kac aydir.
- Eger ayni sensorden kullanirsan ki, arastirmaliarimda en ideali o (maddi ve islevlik konusunda), mumkun mertebe sensoru iyi muhafaza et.

EC Olcumu
EC olcumu cok basit gorunse de saglikli olarak calismasi tabiri caizse tam bir bas agrisi. Suyun kireclenmesi ve tuzlanmasi sensorun hatali okumasina sebep oluyor. Ben burada bulabildigim en kaliteli sensoru almama ragmen ciddi sorunlar yasadim. Hatali olcumden dolayi hatali dozlama yapti sistem. Bu da bir cok bitkiyi etkiledi. EC olcumu icin mutlaka ama mutlaka elektronik bariyer kullan. (Kendi yaptigim bariyer devresi ve hazir PCB leri var, ihtiyacin olursa yardimci olabilirim) Sensorun dogru olcum yapabilmesi icin, suya sizan elektrik akiminin olcumu etkilememesi.
Ayrica mumkunse dijital gosterge koyup EC durumunu monitorle mutlaka.

PH olcumu
PH olcumunu hafife almamak gerekiyor. bazi bolgelerdeki suyun PH orani yuksek veya dusuk olabiliyor. Benim buradaki su alkalik ve PH degeri 8 neredeyse. Eger bunu asagi cekmez isem, bitkilerde demir eksikligi goruluyor.
PH olcumu kullanacak isen, KESINLIKLE elektronik bariyer kullanmalisin. Aksi taktirde +/- 3(% degil) PH olcumunu hatali yapiyor.

Su Pompasi
Gecen yil yasadigim bir sorundan dolayi, bu yil pompa cikisina akis sensoru ekledim. Bu motorun su pompalayip pompalamadigini anlamasini sagliyor. Uzun bir sure kullandiktan sonra, gerek kireclenme gerekse tuzlanmadan dolayi motor kilitliyor. Hele de motoru zamanlayici ile kontrol ediyorsan bu kacinilmaz oluyor. DC motor kullandigin zaman, motorun calismamasi demek, yanmasi veya sensorlere zarar vermesi demek. Buna dikkat et.

Dozajlama sistemi
Dozajlama sistemini ayni senin yaptigin gibi yapiyordum, lakin ciddi sorunlar yasadim. Hava basinci ile dozajlama sistemi her ne kadar basit ve saglikli gorunse de, ciddi bir sorun teskil ediyor. Hele de senin gibi buyuk tank kullanan olursa bu sorun daha da buyuk olur.
Tanka uyguladigin hava basinci, besinin tahliye cikisindan disariya cikana kadar, tankin genlesmesine sebep olacaktir. Yani sen hava basincini 10 saniye verip, 10 saniyelik bir dozaj yapmasini beklerken; tanktaki genlesmeden dolayi, 15-20 saniye bir dozajlama gerceklesecektir. Bu da sistemi kisir donguye sokacaktir.
Tedbir olarak ekstradan cekvalf kontrollu hava tahliyesi ekleyerek havayi bir anda tahliye edebilirsin.

Besin
Besini mumkun mertebe karisitirip uygulamayi dene. Ayrica isigi gecirmeyen tank kullan. Tanka temas eden isik, besin icerisinde tuzlanmaya sebep oluyor.

------
Aklima gelenler simdilik bu kadar, selam ve dua ile, simdiden hayirli bayramlar.
Kolay gelsin.

Ferhat Ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2016, 11:29   #48
Ağaçsever

Merhaba;
Bilgilendirme için teşekkürler, şuan cihaz gece/gündüzü ayırmıyor o sebeple maalesef geceleride sulamaya devam edecek. Ancak notlarımıza aldık bu konuyuda inşallah geliştirebiliriz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kursun Mesajı Göster
Akan su sisteminde 7/24 sirkülasyon yapılıyor.
Durgun suda da 7/24 oksijen veriliyor.
Fakat, katı ortamda gece sulama yapılmıyor.
Gece perlit ıslak kalmamalı deniyor.
Bitkiler dinlensin diye.

Eski 06-07-2016, 12:13   #49
Ağaçsever

Merhaba,
Değerli bilgiler için teşekkür ederiz

Sizin siteminizi de inceledim sizde baya uğraşmışsınız.Yazdıklarınızı not aldım,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferhat Ozdemir Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar. @ebalbay kardesim emegine saglik guzel olmus.
Acizane ben de deneyimlerimden oturu bir kac yorumda bulunmak istiyorum, belki isine yarar.

Ben de kendi sistemimi yapip forumda paylasmistim, lakin devamli seyahat halinde oldugumdan kendi konumla bile ilgilenemedim. Forumda ararsaniz gorebilirsiniz.
Benim yaptigim sistem akar su sistemi. Karsilastigim eksi ve artilari belirtmek istiyorum. Belki kendi sistemine uygulayabilirsin.

Sus seviye olcumu:
Sus seviye olcumunu internette rahatlikla bulabilecegimiz ciftli ultrasonik sensor ile yaptim. Gecen yil ayni sistemi direk yaptigimda bir takim sorunlarla karsilastim. Sensor tanktaki suyun buhari ile nemlenip paslanmisti. Bu da sensoru bozmustu. Bu yil sensorun acik kalmasi gereken kisimlarini mumkun mertebe boyadim. Elhamdulillah sorun yok kac aydir.
- Eger ayni sensorden kullanirsan ki, arastirmaliarimda en ideali o (maddi ve islevlik konusunda), mumkun mertebe sensoru iyi muhafaza et.

EC Olcumu
EC olcumu cok basit gorunse de saglikli olarak calismasi tabiri caizse tam bir bas agrisi. Suyun kireclenmesi ve tuzlanmasi sensorun hatali okumasina sebep oluyor. Ben burada bulabildigim en kaliteli sensoru almama ragmen ciddi sorunlar yasadim. Hatali olcumden dolayi hatali dozlama yapti sistem. Bu da bir cok bitkiyi etkiledi. EC olcumu icin mutlaka ama mutlaka elektronik bariyer kullan. (Kendi yaptigim bariyer devresi ve hazir PCB leri var, ihtiyacin olursa yardimci olabilirim) Sensorun dogru olcum yapabilmesi icin, suya sizan elektrik akiminin olcumu etkilememesi.
Ayrica mumkunse dijital gosterge koyup EC durumunu monitorle mutlaka.

PH olcumu
PH olcumunu hafife almamak gerekiyor. bazi bolgelerdeki suyun PH orani yuksek veya dusuk olabiliyor. Benim buradaki su alkalik ve PH degeri 8 neredeyse. Eger bunu asagi cekmez isem, bitkilerde demir eksikligi goruluyor.
PH olcumu kullanacak isen, KESINLIKLE elektronik bariyer kullanmalisin. Aksi taktirde +/- 3(% degil) PH olcumunu hatali yapiyor.

Su Pompasi
Gecen yil yasadigim bir sorundan dolayi, bu yil pompa cikisina akis sensoru ekledim. Bu motorun su pompalayip pompalamadigini anlamasini sagliyor. Uzun bir sure kullandiktan sonra, gerek kireclenme gerekse tuzlanmadan dolayi motor kilitliyor. Hele de motoru zamanlayici ile kontrol ediyorsan bu kacinilmaz oluyor. DC motor kullandigin zaman, motorun calismamasi demek, yanmasi veya sensorlere zarar vermesi demek. Buna dikkat et.

Dozajlama sistemi
Dozajlama sistemini ayni senin yaptigin gibi yapiyordum, lakin ciddi sorunlar yasadim. Hava basinci ile dozajlama sistemi her ne kadar basit ve saglikli gorunse de, ciddi bir sorun teskil ediyor. Hele de senin gibi buyuk tank kullanan olursa bu sorun daha da buyuk olur.
Tanka uyguladigin hava basinci, besinin tahliye cikisindan disariya cikana kadar, tankin genlesmesine sebep olacaktir. Yani sen hava basincini 10 saniye verip, 10 saniyelik bir dozaj yapmasini beklerken; tanktaki genlesmeden dolayi, 15-20 saniye bir dozajlama gerceklesecektir. Bu da sistemi kisir donguye sokacaktir.
Tedbir olarak ekstradan cekvalf kontrollu hava tahliyesi ekleyerek havayi bir anda tahliye edebilirsin.

Besin
Besini mumkun mertebe karisitirip uygulamayi dene. Ayrica isigi gecirmeyen tank kullan. Tanka temas eden isik, besin icerisinde tuzlanmaya sebep oluyor.

------
Aklima gelenler simdilik bu kadar, selam ve dua ile, simdiden hayirli bayramlar.
Kolay gelsin.

Eski 06-07-2016, 14:52   #50
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

gece sistem çalışmamsı için gece sensörlü piriz ters çalıştırılabilirmi
karanlığı görünce dur mantığı
2. alternetifi.: zaman rölesi direk enerji pirizine ...sabah 06 gün doğmun da çalış akşam 20 de gün batımı ülke veya mevsimsel deyşime göre ayarlama

Eski 09-07-2016, 14:53   #51
Ağaçsever

Alıntı:
gece sistem çalışmamsı için gece sensörlü piriz ters çalıştırılabilirmi

karanlığı görünce dur mantığı

2. alternetifi.: zaman rölesi direk enerji pirizine ...sabah 06 gün doğmun da çalış akşam 20 de gün batımı ülke veya mevsimsel deyşime göre ayarlama

Merhaba bunun işin ayrı bir sensör veya gerçek zaman saati ekleyerek bir çalışma yapmamız gerekir. Geliştirdiğimiz sistem mikroişlemci teknolojisine sahip olduğu için mekanik veya elektronik zaman rölesi vs kullanmamıza gerek kalmıyor

Cihaza bağlanacak sıcaklık nem ve ışığı algılayan bir sensör fena olmaz , buna da çalışırız ileride.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024