agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni110Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-07-2016, 01:44   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2012
Topraksız tarımda kontrollü ürün sertifikası

Herkese Merhabalar
Saksıda başlayan topraksız tarım merakım 100 metrekare sera kurup ardından 500 metrekareye çıkmıştır.Bu yolda bizlere yol gösteren aydınlık olan kudret Tezel hocama sonsuz teşekkür ederim...
Sera kurulumu topraksız tarım için gerekli sistem kurulumu ve en önemlisi SERA BEKÇİSİ kurulumu derken Nisan 15 tarihinde domates dikimi yapıldı Haziran 30 ilk hasat yapmaya başladık. Kudret Hocamın uzaktan yardımlarıyla anlatımlarıyla artık yerinde kendi eserini görmesi için Trabzon'a davet ettim.Bu sırada Trabzon Tarim İl Müdürlüğü seradaki domateslerden numune alarak tahlil ettiler.
Yerinde görmeleri için Akçaabat Kaymakamı, Belediye Başkanı,Tarım İl müdürü ve çalışanları,esnaf odası başkanı,Ziraat odası başkanı ziyarete geldiler bu sırda sayın KUDRET TEZEL bey Topraksız tarım hakkında anlatım yaparak soruları cevapladı..Bölgemizde ilk olan olan topraksız tarım seramıza KONTROLLÜ ÜRÜN SERTİFİKASI verildi...

Eklenen Resimler

mesele61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2016, 02:12   #2
Yeni Üye

Kudret tezel topraksız tarım hakkında soruları cevaplıyor

Trabzon akçaabat kaymakamı,belediye başkanı tarım il müdürü

Eklenen Resimler

Eski 23-07-2016, 02:21   #3
Yeni Üye

Kudret tezel

sera bekçisi çalışma sistemini anlatıyor

Eklenen Resimler

Eski 23-07-2016, 02:46   #4
Yeni Üye

son olarak kudret hocam ve ben

Eklenen Resimler

Eski 23-07-2016, 07:57   #5
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
elinize emeğinize sağlık
çok düzenli güzel bir başlangıç serası

Düzenleyen idris şenol : 24-07-2016 saat 13:11
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2016, 09:15   #6
Yeni Üye

ömersadıkoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2016
Maşallah.
Kudret Tezel hocamızın öncülüğünde memlekete kazandırılan yeni bir topraksız tarım projesi.
Sevgili mesele61 başarılarınızın devamını dilerim.

ömersadıkoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2016, 12:17   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn Mesele 61

Basarilar dilerim.

Karadeniz Bolgesi iklim sartlari nedeniyle seraciliga uygun degil diyenlere inat yapmissiniz bakin olmus, demek ki isteyince, ugrasinca oluyor.

Kendi basina girmek yerine, profesyonel yardim almissiniz, bu basari sansinizi artiracak.

Daha isin basindayken insan hatalarini aza indirebilmek icin basarisini kanitlamis otomasyon sistemini kurmussunuz, takdir etmek gerek. Bence dogrusu budur.

Sizden bekledigim birsey var, bize guzel fotograflar gonderiyorsunuz, bilgi mutlak paylasacaksiniz, hepimiz ilgi ve giptayla izleyecegiz. Ancak bir konu var ki, bence cok onemli. Isin mali yani.

Bunu soyleyince zannetmeyin ki kaca kurdunuz falan, hayiri . 500 m2 sera icerisinde profesyonel yardimla yaptiginiz domates uretimi karli mi ? Ilk yatirimi birakalim, su, elektrik, kimyasallar, ilaclar, tohum, fide, iscilik derken domatesin bir maliyeti var, bu konuda bilgi verirseniz, bu ise girmek isteyenlere cok yardimci olur. Ya onlari tesvik eder, onlar da kazanirlar, ya da neden karli olamadigini ogrenir ise girerken bastan tedbirli olurlar, ayni hatalari yapmazlar.

Samimane basari dileklerimle

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2016, 13:46   #8
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
karadeniz bölgesi ulaşım bkımdan çok zor bölgelerden
kastamonu bölgesini iyi bilirim
istanbulda dometes 1 00 tl alınırken kastamonuda 3 00tl aldığımı biliyorum
bu be benzeri bölgelerde sera yapan arkadaşlar kazanır kantindeyim

Düzenleyen idris şenol : 24-07-2016 saat 13:07
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2016, 15:07   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Sayın mesele61
Tebrik ederim. Ben de 10 m2 terasımdan 50 kg ürün aldım sanırım bir 30 daha alırım. Bu geleceğin yetiştirme tekniği öncü olursunuz umarım.

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2016, 15:18   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Bu da benim terasın rekor salatalığı 702 gr geldi.

Name:  IMG_6821.jpg
Views: 1894
Size:  57.8 KB

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2016, 15:19   #11
Ağaç Dostu

Trabzon hali salkim domates fiyati 3.00 - 3.70 TL.

Bu arza ve mevsime gore degisecek elbette.

Ancak maliyet rakami onemli. Ise girecek olan bu rakam uzerinden hesap yapmali, cunku bir hafta oncesi ve ya sonrasi tarla mali cikar, havalar iyi gider erken mal gelir, dolu gelir piyasada mal olmaz, bunlarin hepsi satis fiyatini etkileyecek.

Onemli olan bir sene icerisinde toplam kac kg mal olacak, ortalam 1 kg kaca malolacak.
Burada ilk sera, otomasyon, sulama gibi giderleri hic katmadan bir maliyet cikarirsak iyi olur saniyorum. Isteyen tahta sera yapar, isteyen siparis verip yaptirir, kimisinin babadan kalma vardir falan, ama tohum, fide, kati ortam, su, elektrik, besin, ilac, sitma/sogutma, iscilik giderleri olacak, maliyetten kastim bunlarin toplami. Ondan sonrasi yil icerisinde ortalama satis fiyati.

Bu hesabi bilirsek ornegin 500 m2 serada domates yapan kisi aylik ortalama olarak asgari ucreti kazaniyor mu, cevabini buluruz. Gecinebilmek icin kac m2 serasi olmali bunu da hesaplayabiliriz.

Eski 23-07-2016, 16:42   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Merhaba sevgili arkadaşlarım. Başarının sahibi mesele61 arkadaşımın yapmış olduğu açıklamalara bende bir şeyler ilave etmek istiyorum. Herşeyden önce azimle severek hiç bir kuralı çiğnemeden Baba Oğul beraberliğinin güzel bir neticesidir.Mesajları okudum arkadaşlarımız sağ olsunlar iyi niyet ve dileklerini dile getirmişler. Ancak ben hiç değinmediğiniz bir konunun altını çizmek istiyorum. Sera çalışmalarını haber alan ilçe tarım müd elemanları denetim amaçlı geldiklerinde ilk defa böyle bir çalışmayla karşılaşıyorlar. Ve sağlığa aykırı bir çalışma olacağını düşünerek numune alıyorlar ve ürünün tahlileri yapılıyor. Bir veya bir buçuk ay sonra ellerinde T.C.TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI entegre ve kontrollü ürün bayrağını getirip seranın kapısına asmalarını söylüyorlar ve getirdikleri minyatür etiketleri satışa arz edilen ürünlere yapıştıra bileceklerini söylüyorlar. Arkadaşlar bence işin en güzel tarafı burası. Bu belge zaman zaman münakaşalara sebep olan bir çok bilinmezi ortadan kaldırıyor bence. İnanıyorum ki bu tür tahlil ve belgeler TÜRKİYE de topraksız tarım çalışmalarının önünü açacak çok daha güzel çalışmalar yapılmasına hız verecektir.
Öbür taraftan gerçekten bende gördüğüm manzaradan etkilendim.Tertemiz bir sera, yanında sera bekçilerinin ve besin tanklarının konduğu eskiden tütün damı olarak kullanılan müstakil bir mekan problemsiz çalışan bir sistem gerçekten kutlarım ellerinize sağlık.İnşallah daha büyük çalışmaların başlangıcı olur.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2016, 16:52   #13
Ağaç Dostu

Sn Tezel

Bu calismadaki katkilariniz belli. Sertifikanin alinmasi tum arkadaslar icin tesvik edici olacak onlar da almak icin ugrasacaklar.

Sn.Tezel, Forum icerisinde hep soylenen bir sey var, sera kurup profesyonel olan paylasimi birakiyor. Bu belki de islerin yogunlugundan oluyordur.

Onceki mesajda, maliyet konusunu sormustum, bilmiyorum cevap gelir mi, ama siz belli bir hata payiyla biliyorsunuz saniyorum. Bu konuda bilgi verirseniz hatta daha iyisi bu arkadaslari bu bilgiyi vermeye yonlendirebilirseniz cok tesvikedici olacaktir. Hedefledigim ilk atirim tutari haric olmak kaydiyla, isletim masraflarina gore 500 m2 de uretilen domatesin kg maliyeti, ve yillik toplam domates uretimi. Elbetteki rakamlar yaklasik, ortalama olabilir.

Kendilerini vakit buldukca fotograf yuklemek konusunda tesvikiniz mutlak sonuc verecektir.

Basarilarinizi izliyoruz

cemcem43 beğendi.
Eski 23-07-2016, 17:13   #14
Ağaç Dostu

Sayın kızıltan mesele61 arkadaşımız bundan önceki çalışmalarda pek değil ama bu sezondaki çalışmalarının hepsini kaydediyor.Bunu sezon başında kararlaştırdık sezon sonunda yanılma payı olmadan veya çok az hata ile açıklayacaktır.

Eski 23-07-2016, 17:25   #15
Ağaç Dostu

Malieti neden sordugumu aciklamak isterim, burada 300-500-1000 m2 sera kurmak isteyen arkadaslara isik tutmasi icin bu hesabi birlikte yapalim diyorum.

Serayi 500 m2, kati ortam domates ekili, 10 ton/yil uretiyor diyerek farzedelim. Aslinda bu rakamlarin uygulamadaki kesin degerleri icin Sn Tezel`den bilgi istemistim. Bu rakamlar su an icin farzedilenler.

Internette cesitli yerlerde, cografi konum, hava sartlari ve bakim sartlarina gore ve elbette sera buyuklugune gore maliyet 1.00-1.25 TL soyleniyor.

Sera sahibi 12 ay icin asgari ucret 1.200 TL kazanmak istese 12 x 1.200 = 14.400 TL
kazanmasi gerek.

Eger 10.000 kg domatesi kg basina 1.00 TL maletse ( sabit yatirim ve finansman hic katmadan ) 10.000 x 1 = 10.000 TL masrafi var.

10.000 + 14.400 + 24.400 TL satis ve tahsilat yapmasi gerek ki 14.400 TL eline gecsin.

Bu nedemek ? 24.400 / 10.000 = 2.44 TL /Kg fiyatla satmasi lazim.

Bana pek olasi gelmiyor.

Eksik uretir, ve ya pahaliya maleder, ve ya 2.44 TL ortalama fiyati ( tum mali icin ) tutturamazsa kazanci asgari ucreti bile karsilamaz.

Boyle bir hesap yapabilirsek sunu demek mumkun olur, 20.000 kg uretebilirsen ve maliyetin yine 1 TL/Kg olursa hesap degisir.

20.000 kf x 1.00 TL + 14.400 TL ( farzedilen yillik kar ) = 34.400 TL hasilat lazim.
34.400 / 20.000 = 1.72 TL ortalama olarak kg satis fiyati.

Bu fiyattan satabilecekse yillik olarak asgari ucreti tutturabilir.

Bu hesabi tersten yaparak sunu demek mumkun olur, bu paraya raziysan, ornegin 750-1000-1500 m2 sera lazim.

Rakamlar netlesse boyle bir hesabi birlikte yapariz kucuk bir ilk yatirim arzulayanlara yol gosterici olur.

Umarim bilenler bildiklerini yazip bu hesaba yardimci olurlar.

Eski 23-07-2016, 20:33   #16
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Mesele 61 tebrikler.
Kudret Hoca'ya teşekkürler.
İyi bir çalışma ,
Ve neticede alınan sertifika mükemmel .Kontrollü ürün sertifikası , Daha önce yapılan bir çok tartışmaya son noktayı koymuş bulunuyor.
Bu Sertifika , topraksız tarım usulü ile yapılan üretimin piyasa fiatını da olumlu yönde etkileyecektir.

5 sene önceydi .
İç piyasada görülen en yüksek fiat 1 tl iken ,
Topraksız tarım ile üretim yapan
bir firma Rusyaya domatesi 3 tlye satıyordu .
Bu kontröllü tarım sertifikası fiat konusunda önemli bir avantaj sağlıyacaktır.

Tekrar tebrikler.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2016, 21:45   #17
Ağaç Dostu

Teşekkürler sayın Karagülle. Bu sertifikayı almak gerçekten işin en önemli tarafı. Bir kere kalite onaylanıyor ve fiyat anında normal piyasa fiyatının neredeyse 2 katına çıkıyor. Durum böyle olunca ben topraksız tarım karlı mı zararlı mı tartışmasına girmek istemiyorum. bunu normal şartlarda tarlada yetiştiren çiftçiler var. Eğer onların umudu kazanmaksa bu işi topraksız yapanın kar etmemesi mümkün değil. Bence konuyu aydınlatmak için sezon sonunu bekleyip toplam hasatı toplam ciroyu toplam masrafı görmek lazım.
Birde benim düşündüğüm önemli bir husus var. Bu türlü küçük seralarda büyük sorun fide fiyatı. Örneğin yeni başlamanın tedirginliği, imkanların kısıtlı olması çok kaliteli fidenin küçük bazda bulunamaması bulunsa da fiyatının yüksekliği henüz yeni işe başlarken büyük sorun. Ama düşünün kök başına örneğin 6 kg meyve veren domatesin fidesi 75 kuruş veya 1 tl ama kök başına 20 kg verenin fiyatı 3 tl belkide biraz daha fazla.Aradaki farkı düşünün. Bu işi deneyecek arkadaşlara tavsiyem ne yapıp yapıp fiyat kaygusuna kapılmadan en kaliteli en verimli fideyi bulmak. Ayni maliyetle veya biraz fazlasi ile 3 kat veya daha fazla verim almak.
Evet sayın kızıltan hesaplamaları birde bu yolla yaparsak umarım sizide rahatlatacak neticelere ulaşırız. Yanlış mı düşünüyorum. Bu gün dönümden 80 ton ürün alabildiğini söyleyen kuruluşlar var.Bunların başarısı sadece bitki besleme tekniklerinin çok ileri olmasından kaynaklandığını düşünmüyorum.Yanlış anlamayın sakın elbette farkları olacaktır ama ayni fide bizim seramızda olsa 80 ton yerine ne alırız acaba. Herhalde 15-20 ton a düşmez. Bugün topraksız tarımda bir dönüm seradan 40 ton ürün normal deniyor.
O halde biz neden yapmayalım.

Eski 23-07-2016, 22:12   #18
Ağaç Dostu

Sn Tezel bahsettiginiz verim ve fiyatlar iyi, ancak o verimi almak icin imkan lazim, onlar yaprak analizi gibi imkanlari ile besin formulasyonu ile oynuyor. Olsun bizler yapalim 80 degil 60 ton olsun.

Burada 300-500 m2 ile baslamak isteyenin elindeki en gelismis aygit sizin Sera Bekcisi, baska imkani yok. Bu arkadas ise girerken neyle karsilasabilecegini bilmeli diyorum.

Yani diyebilmeli ki bu serayi kurar, bu otomasyonu kurarsam, su fideyle ben normal durumda yilda sunu kazanirim. Bir yil dener sonra gider kredi alir borc alir birseyler yapar.

Burada basliklardan biliyorsunuz ki cilek icin ugrasip eline gecen az olunca birakan var, yesil sogan deyip, hic bilgi toplamadan girdiginden iscilik batirdi deyip birakan var, marul deseniz oyle, internette satilik topraksiz marul ve marul serasi ilanlari var.

Bu topraksiz tarima inanmasak burada ne isimiz var zaten, ama amator olup bir ucundan girip denemek isteyen enazindan bir bilgi alsin, desin ki, herseyi iyi yaparsam 100 ortalama yaparsam 80 kazanirim, ben varim. Birsuru kirli bilgiye kanip 500 m2 seradan rahat gecinirim, yil sonu ev araba alirim sanmasin, bilerek girsin ki sonra sevki kirilmasin.

Basarilarinizin devamini dilerim.

Eski 24-07-2016, 00:38   #19
Yeni Üye

Öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
Sn kiziltan
ilk başlarda balkonda saksıda denemeler yaparak hobi olarak başladığım topraksız tarım merakım
100 metre kare sera kurarak hobimi ticarete dönüştürdüm sonrasında ise karlı olacağını düşünerek yaptığım serayı yıkarak 500 metre kareye çıkardım.Arazim müsait olsa bunu daha fazlalara çıkarırım malum karadeniz bölgesi bayır vs.
Maliyet kısmına gelince
Trabzon hali domates fiyatı yazmışsınız
Bölgemizde beef cinsi domates ilgi gördüğünden salkım ya da tane domates yetiştirseydim pazarlama kısmında sorun yaşarım.
Şuanda toptan olarak satış fiyatım 3,50tl
elektrik faturası 3 aylık 40tl
su ise kendi bahçemizdeki su ama aylık olarak ne kadar su harciyorum bende merak ediyorum bu yüzden su saati alıp ölçmeyi düşünüyorum.
Gübre giderim ise çevremizde topraklı seraya göre daha az çünkü onlar haftalık gübreleme periyoduna göre gübre çeşitine göre 15kg 25kg gübreleme yapılıyor.sezon başında aldığım 25kg bir gübre çuvalını yarı etmiş değilim.topraksız tarımın bir güzel yanıda verdiğin su drenaj yoluyla geri geldiği için fazla gübre giderin olmuyor.
Fide ise ayni fide cinsi farklı firmalarda fiyat değişkenliği göstermektedir fide piyasaları belli zaten.
İşcilik kısmına gelince babam ilgileniyor işcilik olarak giderim yok
Domates dikimi hasat dönemi 6 aylik olduğuna göre
6 aylık elektrik 80 tl
su yok
işçilik bize ait
fide adeti 1200 adet sera içerisinde bir bölümde çilek ve sebzeler olduğundan 500 metrekare alanı tamamı domates değil
sezon sonunda ortalama 1200 adet fideden kaç ton elde ettiğimi yazarım
Ama Şu ana kadar 1500 ton domates sattım yarı olmadı 1500*3,50= 5250tl
sn kiziltan umarım açıklayıcı cevap verdim Ben küçük yatırımcı olarak giderimi gelirimi anlattım gerisini siz hesap edin
Bİzlere topraksız tarım hakkında yol gösteren ışık tutan sayın kudret tezel hocama tekrar teşekkür ederim Güzel dilekleri olan herkese de ayrıca tekrar teşekkürler...

Düzenleyen mesele61 : 25-07-2016 saat 11:05
Eski 24-07-2016, 09:39   #20
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
''İşi köse mi yapar, köşe mi yapar ?''Diye bir söz vardır.
Aynı işi biri yapar para kazanır . Bir diğeri yapar zarar eder.
Bir işi sadece doğru yapmak da tek başına kar getirmez.
Öyle olsaydı , firmalar sadece fabrikayı kurar işletmenin diğer departmanlarını ihmal ederlerdi.

Finansman , muhasebe, pazarlama,reklam , araştırma geliştirme vs
İşletme yönetim kadrosu ,
Hepsi çok önemlidir.

Eğer küçük bir işletme kuracaksanız.
Bu depertmanların başındaki adamlar kadar konulara vakıf olmak gerekir.

Sadece maliyet hesabı yapmak çok önemlidir. Ama tek başına kar etmek için yeterli değildir.

Topraksız tarım ile uğraşacaklara benim tavsiyem ,
Önce hangi ürünü daha iyi pazarlayabileceklerini düşünüyor ve biliyorsa o üründen başlasınlar .
Sonra o bitkiyi iyi öğrensinler. Besin ihtiyacı , hastalıkları ve bunlarla nasıl mücadele edeceklerini.

Ve bitki için gerekli yer , saha ihtiyacını bilsinler.
Örnek , Ben bir firma ile görüştüğümde , 10 dönüm kapalı alan (sera) optimum gerekli sera alanıdır , daha küçüğü rantbl olmaz demişlerdi.
Onların istediği şartlarda sera yaptığım taktirde kilosu 3 tl den domatesi kendileri almayı taahüt etmişlerdi. .
Ben düşündüm ve tecrübelerim bana küçük çapta yaparak öğrene öğrene ilerlemek gerektiğine karar verdim .
Hala topraksız ile zevkle uğraşıyorum , ama profesyonel çapa ulaşamadım .( benim beceriksizliğim diyebiliriz☺)

Küçük çapta denemeler ile veya profesyonel danışmanlık alarak yine de yavaş yavaş ilerlemek karşılaşılacak zararları önleyecek önemli bir tedbirdir.

Danışmanlık hizmeti almak oldukça pahalı bir yoldur. Bilgi çağındayız .Bilgi sermayeden daha önemlidir.
Ama biz danışmanlığı bedavaya almaya çalışırız ahbap ve arkadaşlık yolu ile almaya çalışırız.
Tabii bu şekilde alınacak danışmanlık hizmeti sonuca ulaştırmaz.

O yüzden yavaş yavaş kendim öğrenerek ilerlemek daha sağlam bir yoldur. Diye ben bu yolu tercih ettim.

Mesele 61 bu dediklerime benzer davranmış .Ve başarmış. TEBRİK EDİYORUM .
Kudret hoca'nın Bilgisine ve emeğine sağlık diyorum .
Bu haberler bizi hem sevindiriyor . Hem de motive ediyor.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 04:24   #21
Yeni Üye

cemcem43's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın kızıltan mesele61 arkadaşımız bundan önceki çalışmalarda pek değil ama bu sezondaki çalışmalarının hepsini kaydediyor.Bunu sezon başında kararlaştırdık sezon sonunda yanılma payı olmadan veya çok az hata ile açıklayacaktır.
Hocam, topraksız tarım ile ilgili kitabınız varmı acaba?
Yoksa, yazmayı düşünürmüsünüz?
(@mesele61 Başarılarınızın devamını dilerim.)

cemcem43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 11:27   #22
Yeni Üye

T.c.tarım ve hayvancılık bakanlığı

Entegre ve Kontrollü Ürün bayrağı

Eklenen Resimler

Eski 25-07-2016, 11:46   #23
Ağaç Dostu

Bu sera kurulumu icin emek sarfeden sahipleri, Sn Tezel, ellerinize saglik.
Verilen maliyet rakamlari kucuk sera ile baslamak isteyenler icin sanirim yeterli. Ancak Sn Karagulle`nin uyarilarini mutlaka anlamak lazim.

Once kucuk basla, nasil olsa buyutursun, gec olmaz. Piyasayi tani, satabilecegin mali, satabilecegin kadar uret. Sanirim herkes katilir, urun cesitli olsun, birkac mal uret.

Bu projenin tam bu asamada ortaya konulmasi iyi oldu.

Ufak ufak baslamak isteyenlere iyi ornek oldu.

Entegre ve kontrollu urun, bu sertifika icin nereye ve nasil basvurulacak, Sn Mesele61 detaylari verirlerse, okuyan tum arkadaslar muracaatlarini yapar ve fiyat avantaji yakaladigi gibi cevresindekilere de ornek olur.

Basarlarin devamini ve paylasimlari beklemekteyim.

cemcem43 beğendi.
Eski 25-07-2016, 13:07   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
kök başına örneğin 6 kg meyve veren domatesin fidesi 75 kuruş veya 1 tl ama kök başına 20 kg verenin fiyatı 3 tl belkide biraz daha fazla.Aradaki farkı düşünün. Bu işi deneyecek arkadaşlara tavsiyem ne yapıp yapıp fiyat kaygusuna kapılmadan en kaliteli en verimli fideyi bulmak. Ayni maliyetle veya biraz fazlasi ile 3 kat veya daha fazla verim almak.
Bu fideleri nasıl temin edebiliriz acaba...
15-20 tane almak istesek fide üreticileri bize gönderebilirmi ?
Tavsiye edebileceğiniz bu şekilde çalışan bir fide üreticisi var mı ?

...

cemcem43 beğendi.
megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 14:49   #25
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Bu fideleri ancak site üzerinden paylaşımla alabilirsiniz. Viyollerde 150 fide olsa 5 kişi birleşip 30 ar fide alınabilir. Öbür türlü malesef 1 viyolden aşşağı kimse göndermekle uğraşmaz . Topraksız tarım ile üretim yapan işletmeleri takip ediyorum sürekli 33-35 ton verim alıyorlar ortalama dönümden. Buda çok çok iyi bir tonaj ülkemiz ortalaması için.

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 15:41   #26
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Hayırlı olsun. Çok güzel işler başarmışınız maşallah.
Arkadaşlarında çok yapıcı yorumları olmuş.

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 16:18   #27
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Hayırlı ve bereketlı olsun. Emegınızın karsılıgını kat ve kat almanız dılegıyle.

Cıftcılık ısıne para kazanmak ıcın baslarsanız ısınız cok zor. Hesaplar cogu zaman uymuyor. Severekte baslarsanız ısın arkası zaten gelecektır. Boyle olunca her turlu calısmayı yapıyorsunuz.

Bızde 100 m2 sera ve 300 m2 yer ıle baslamıstık. Suan yaklasık 1000 m2 sera ve 14000 m2 yer ıle devam edıyoruz. Yavas yavas buyumek en garantılı ılerleme seklı.

Tekrardan bereketlı urunler dılerım, hersey gonlunuzce olsun.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 17:26   #28
Yeni Üye

Güzel dilekleriniz için teşekkürler
Entegre ve kontrollu urun sertifikası için il veya ilçe tarım il müdürlüğüne başvurmaları yeterli olacaktır.

Eski 26-07-2016, 11:56   #29
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2016
topraksız tarım konusunda daha yeniyim ama sonderece güzel işler yapılmış
sanırım resimdeki sunum yapan beyfendi kudret tezel
bende günün birinde inşallah böylebir seraya sahip olurum
sayın mesele61 gübre formülünü kendinizmi hazırlıyorsunuz

beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2016, 23:05   #30
Yeni Üye

Sn besiktasli
Sera bekcisi ve besin eriyigi hakkinda Kudret Tezel beyle iletisime geciniz
Tesekkurler.

Etiketler
kontrollü ürün, sertifika, trabzonda topraksız tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024