agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni379Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-09-2017, 10:36   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
NPK denemesi yapan yok mu hiç
Deneyen varsa bir yorum yazabilir mi, sonuçlar neler...
.

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2017, 19:01   #212
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2017
Abi ben npk denemesi yapiyorm salatalik olarak , bazi fidelerde her koltuk altinda salatalik var bazilarinda hiç yok. Bol bol cicek var cicekleri actiklari zaman kopariyorum sulama 4x15 olarak devam ediyor ileride salatalik verirmi dersin ?

Haylazster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2017, 09:11   #213
Ağaç Dostu

Çicek koparıyorum derken...
Erkek çicekleri koparabilirsin diğerleri dursun sorun olmaz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eski 28-09-2017, 15:26   #214
Ağaçsever

Disi cick salataligin ustundeki sanirim dogrumuyum ? Peki birde hiç salatalik olamayan fidelerim var onlar icin bisey yapmam gerekirmi ?

Eski 25-10-2017, 16:46   #215
Ağaçsever

Re.

Name:  IMG_20171023_212032-600x800.jpg
Views: 990
Size:  30.8 KB

Name:  IMG_20171023_212024-600x800.jpg
Views: 1030
Size:  47.2 KB

Sayin megbilgi ilk salataligimi kopardim 15 cm iken. Gerçekten çok lezzetliydi ama bazi salataliklarda kuruma basladi ec olarak 2 veriyorum ust yapraklar kivrilmaya başladi ve ecyi yukselttigim zaman aksamlari yapraklardan damla damla su dusmuyor ve kivriliyorlar. 4x15 olarak sulama devam ediyor. Sulama ve ec azligi saniyorm haksizmiyim ? Ecyi 2.3 e cikartiyorm bu aksam kismetse fikirlernizi bekliyorum.

Eski 27-10-2017, 15:22   #216
Ağaç Dostu

EC 3 Kadar çıkarabilirsin.
Suyu değiştiriyormusun aynı su ile mi devam ediyor ?
Eğer değiştiriyorsan EC 3 den büyük olabilir.
Değiştirmiyorsan 3 ü geçmemeye çalış.
PH önemli değil.
Yaprak kıvrılması Potasyum eksikliğini gösteriyor kullandığın gübrenin saflık durumunu nasıl acaba ?
...
Kurumadan kastın yaşlanma ise normaldir. Belli bir sürede ( 60-70 gün ) yapraklar sararmaya başlar.
...

Eski 27-10-2017, 15:45   #217
Ağaçsever

Suyu hiç degiştirmiyorm abi 2 gunde ortalama 5 litre su ekliyorum ec 2.5 suanda fakat salataliklar ustunde curuyor saplari yumuşacik oluyor. Resimde goruldugu gibi Npk 20 20 20 koyuyorm abi ayni gubre

Eski 27-10-2017, 15:51   #218
Ağaç Dostu

Güneş yetersiz sanırım.
Çürüme ortamdaki nemin fazlalığından da olur. Havalandırması nasıl...
.

Eski 27-10-2017, 16:34   #219
Ağaçsever

Kapali pimapen balkon abi. Evin isisiyla isiniyor nem yogun olabiliyor bazen.

Eski 20-11-2017, 09:06   #220
Ağaçsever

Malesef npk denememiz basarisizlikla sonuclandi salataliklarim uzerinde kurudular 16 kok salatalikdan 2 adet yiyebildik. Kalsiyum eksikligi yuksek ihtimal buyumeye firsat vermeden uzerinde kurudular. Sendeki suda kalsiyum magnezyum vs var demekki sayin megbilgi malesef bunlar olmadan bir gelisim elde edemedigmizi tecrube edinmiş olduk.

Eski 20-11-2017, 12:35   #221
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Haylazster Mesajı Göster
Malesef npk denememiz basarisizlikla sonuclandi salataliklarim uzerinde kurudular 16 kok salatalikdan 2 adet yiyebildik. Kalsiyum eksikligi yuksek ihtimal buyumeye firsat vermeden uzerinde kurudular. Sendeki suda kalsiyum magnezyum vs var demekki sayin megbilgi malesef bunlar olmadan bir gelisim elde edemedigmizi tecrube edinmiş olduk.
Kuruma besin maddesi noksanlığından kaynaklanmamıştır bence,ph veya ec'yi kontrol etmelisiz bunun yanında köklerde fungal bir hastalık olmasıda yüksek ihtimal
Besin maddesi noksanlıklarında gelişme geriliklerini yapraklarında,meyvede,çiçekte,kökte,gövede gözlemlersiniz ama tamamen kuruma olayı daha farklı bir sorunu gösteriyor.Mganezyum noksanlığında fosfor alımı düşer,verim ve meyve tutumu düşer ,yaşlı yapraklarda çeşitli şekillerde belirti gösterir vs yine kalsiyum noksanlığında tepe ve kök büyümesi azalır çiçekler azalır meyvelerde problemler ortaya çıkar vs ama bitkinin tamamen kurumasına sebep olmaz en fazla bitki ot gibi olur.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2017, 12:56   #222
Ağaçsever

Tamamen kurumadi zaten olay baska bi boyut kazanmis. Ph ve ec de degerler normal degişkenlik gostermiyor pek fakat salatalik uzerind kuruyor suan hastalik soz konusu degil.

Eski 20-11-2017, 13:12   #223
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Tamamen kurumadi zaten olay baska bi boyut kazanmis. Ph ve ec de degerler normal degişkenlik gostermiyor pek fakat salatalik uzerind kuruyor suan hastalik soz konusu degil.
Merhaba,

Sadece NPK 20-20-20 gübreyi ec kontrolü ile kullanarak mı çalışma yaptınız? Başka herhangi bir besin elementi kullanmadınız mı?

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2017, 09:25   #224
Ağaçsever

Combi gubre kullandim bir **** iki kere sulama suyuna karistirarak kullanma talimatina gore

Eski 22-11-2017, 10:27   #225
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Combi gubre kullandim bir **** iki kere sulama suyuna karistirarak kullanma talimatina gore
Anladım...

Neden NPK 20-20-20 ve Combi? Hedeflediğiniz besin formülüne uygun olduğu için mi tercih ettiniz?

Eski 22-11-2017, 20:28   #226
Ağaçsever

Uygun basit zahmetsiz bir deneme yapmak istedim hafife aldigimi dusunuyorum daha dogrusu durust olmak gerekirse kudret hocam dan gubre aldim onunla deneme yapicagim kismet olursa

Eski 23-11-2017, 07:52   #227
Ağaç Dostu

Mesajları geç okudum...

Sayın Haylazster
3 yıl NPK Gübreler ile deneme yaptım hiç bir sorun çıkmadı.
Bu konuda da gün ve gün açık bir şekilde anlattım.
.
Kullandığım suda kalsiyumun yüksek olduğunu düşünmüyorum çünkü EC si 0,7 civarında.
Ancak yazılarımda eğer kalsiyum eksikliğinden şüpheniz varsa ilave edebilirsiniz demiştim.
.
Sizin uyguladığınız yöntem ve ortamınız hakkında fikrim yok ama kuruması ve meyve vermemesini iyi bir inceleyin derim.
EC niz düşük ise bitki beslenememiş olabilir. Meyve gelişiminin kalsiyum eksikliği ile değil potasyum eksikliği ile oluşmaması lazım...
.
Son durumun bir fotoğrafını ekleseydiniz keşke bir yorum yapabilirdik.
.

Eski 23-11-2017, 08:55   #228
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Alıntı:
Uygun basit zahmetsiz bir deneme yapmak istedim hafife aldigimi dusunuyorum daha dogrusu durust olmak gerekirse kudret hocam dan gubre aldim onunla deneme yapicagim kismet olursa
Merhaba,

Evet pratik bir yol olur düşüncesi ile tek bileşenle bir çözelti hazırlamak ve bu çözeltide sadece EC kontrolü ile yol almak düşüncesi cezbediyor ama sizin de ifade ettiğiniz gibi topraklı tarım için tasarlanmış NPK x-y-z ve mikro besin içeren bir besin karışımı ile bir topraksız sistemde başarı elde etmek düşüncesi topraksız tarımın teorisine tamamen ters düşüyor. Elde edilecek başarı tamamıyla şans eseri olacaktır desek yanlış olmaz. Şans eseridir çünkü; bitkinin besin ihtiyacı (ilgili akademik çalışmalarla belirlenmiş olan) göz önünde tutulmadan, bu ihtiyaca göre kimyasal tuz içeriği göz önünde tutulmadan yol almaya çalışmanın bir temeli yok. Kudret beyden malzeme tedarik etmenize sevindim. Eğer işin teorisine ya da Kudret beyin ifadesiyle "işin ruhuna" girmek istemiyorsanız bu şekilde tedarik ile çok zevkli ve rahat bir şekilde yol alabileceğinizi düşünüyorum. Yok eğer ruhunu yakalamadan olmaz diyorsanız forumumuz ve katkı koyan değerli insanlarımız sağolsun tüm bilgi burada... İyi çalışmalar...

Eski 23-11-2017, 17:23   #229
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın megbilgi tabii ki yaptığınız denemelere ve çalışmalarınıza saygımız sonsuz. Hepimiz topraksız tarımı bir adım daha ileriye götürebilmek bir damla daha katkıda bulunabilmek için uğraşıyoruz. Ama her zaman dediğim gibi önemli olan işin ruhunu bilmek. bakınız yukarıda bir lafınız var kalsiyumun yüksek olduğuna inanmıyorum zira suyun EC si 0,7 diyorsunuz. Şimdi işin sırrını açıklamak için bu yetiyor. Zira 0,7 ec li su demek içinde kalsiyumu ve magnezyumu bol olan su demektir. Sudaki kalsiyumun fazla olduğuna inanmıyorum dediğinizde bitki sanki kalsiyum olmadan da büyüye bilir manası çıkıyor. Hani bir arkadaşımız amatörce bitki büyütmek için iz elementlere gerek yok demişti de bende bitki büyütmenin amatörcesi nası oluyor demiştim. Sizce bitki iz elementler olmadan büyüye bilir mi. O zaman nereye gitti minumum yasaları. Nereye gitti 300-400 yıllık çalışmalar. böyle birşey olmaz ne olabilir, olsa olsa biz bitkiye verdiğimiz iz elementlerin farkında değiliz. Bakın Üniversitelerde bitki büyüme deneyleri yapılırken içinde bor olmayan cam kaplar kullanılıyor. niye biliyor musunuz, camdaki bor besine karışır diye sizce bu düşünce akla zarar değil mi. Ancak bilim af etmiyor. o kadarcık bir borun bile bitki beslenmesine tesiri düşünülüyor. O halde işi hafife almayalım. Ha belki benim söylediklerim çok uç noktalar bu kadar uç noktalar bizi ilgilendirmeye bilir ama bilelim ki bitkinin büyüye bilmesi gelişe bilmesi için 16 temel elemente ihtiyacı vardır. biz bunun üçünü veriyor bitkiyi sorunsuz büyüte biliyorsak bu üç elementin yeterli olduğu anlamına değil diğerlerini farkına varmadan verdiğimiz manasındadır. Ayrıca topraksız tarımda tek cins gübre örneğin 20 20 20 kompoze gübresiyle her şey beslene bilir düşüncesi de yanlıştır zira beslenme , tabii ki sağlıklı büyüme besin elementlerinin birinin bitimine kadar devam eder sonra denge bozulur. Gayemiz eğer topraksız tarıma katkıda bulunmak istiyorsak bir çins gübre ile mükemmel bitki beslemek değil, bitkiyi sağlıklı max verimli mükemmel yetiştirebilmek için en güzel formülü bulmak olmalı. Herkese başarılar dilerim kolay gelsin selamlar sevgilir.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2017, 02:28   #230
Yeni Üye

cemcem43's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
NPK denemesi yapan yok mu hiç
Deneyen varsa bir yorum yazabilir mi, sonuçlar neler...
.
Ben yaptım.Sayın megbilgi.
Geçen sene, evin terasında,Temmuz ayında başladım,eylül sonu gibi sonlandırdım.
Tohumdan 5 adet saksıda salatalık yetiştirdim.Tarımın T sinden anlamam.Bişeyler üretmek insanı çok mutlu ediyor.
Sadece perlit ve 20-20-20 NPK ile(Gübretaş tan aldım.),başlangıçtan sonuna kadar.İlk tohum attığımda,0,4 ec 6,5 ph ile camsil şişesinin içine koydum,ilk yapraklar çıkana kadar fısfıs ile besledim.Sonra 1,8-2,5 arası ec ile 6,5-7,0 ph ile(içme suyunun ec si 0,7)
sonuna kadar devam ettim.Bazen günde bir defa,bazen günde 2 defa,her saksıya 2 litre civarı besin verdim,elle yavaş yavaş dibine döktüm.Geri dönüş yok alltan akanı kullanmadım.Birer ay arayla iki defa,bolca sadece su verdim. budama yapmadım hiç.Ana boyu 3 metreyi geçti.yan sürgünler 1 - 1,5 metre civarıydı en son.Tohumlar F1 di ama ne cins olduğunu bilmiyorum.İşlerim dolayısı ile,bir gün baktım 2 gün bakamadım,2 gün baktım 3 gün bakamadım,çok fazla ilgilenemedim,açan her çiçek salatalık verdi, baya bi salatalık yedik.Lezzezide çok güzeldi.Çok anormal bi sorunla karşılaşmadım.birde, gene gübretaş dan combi gübrede aldım,combi yi sadece bir defa yapraklardan verdim.

Bu sene kudret hocam dan da,taze sarımsak üretmek için besin kiti aldım,onuda sadece perlitte yaptım,pazardan aldığım iri boy taşköprü sarımsak dişlerini ektim,çok güzel yetiştiler ama,sarımsak yaprakları çok ince geldi bana,yani yeşil soğan gibi olacak zannettim ben.Bu şekilde taze soğan bağı gibi bağlamaya kalkarsak,epey bi sarımsak gidecek.Taze sarımsak fiyatlarını bilmiyorum ama Ticari için biraz zor görünüyor. Tadı mükemmel ötesi.
Köyde değersiz tarlamız çok ama maddi durumum iyi olmadığı için yapamıyorum.
Anlatım bozukluğu için kusura bakmayın.Yazmayı beceremiyorum,okumayı çok seviyorum.Bir çok konuya,bu yüzden yazamıyorum.
Bi fotoğraf kalmış pc de.

Eklenen Resimler

megbilgi beğendi.
cemcem43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2017, 05:14   #231
Yeni Üye

cemcem43's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2016
Hocam affınıza sığınarak..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın megbilgi tabii ki yaptığınız denemelere ve çalışmalarınıza saygımız sonsuz. Hepimiz topraksız tarımı bir adım daha ileriye götürebilmek bir damla daha katkıda bulunabilmek için uğraşıyoruz. Ama her zaman dediğim gibi önemli olan işin ruhunu bilmek. bakınız yukarıda bir lafınız var kalsiyumun yüksek olduğuna inanmıyorum zira suyun EC si 0,7 diyorsunuz. Şimdi işin sırrını açıklamak için bu yetiyor. Zira 0,7 ec li su demek içinde kalsiyumu ve magnezyumu bol olan su demektir. Sudaki kalsiyumun fazla olduğuna inanmıyorum dediğinizde bitki sanki kalsiyum olmadan da büyüye bilir manası çıkıyor. Hani bir arkadaşımız amatörce bitki büyütmek için iz elementlere gerek yok demişti de bende bitki büyütmenin amatörcesi nası oluyor demiştim. Sizce bitki iz elementler olmadan büyüye bilir mi. O zaman nereye gitti minumum yasaları. Nereye gitti 300-400 yıllık çalışmalar. böyle birşey olmaz ne olabilir, olsa olsa biz bitkiye verdiğimiz iz elementlerin farkında değiliz. Bakın Üniversitelerde bitki büyüme deneyleri yapılırken içinde bor olmayan cam kaplar kullanılıyor. niye biliyor musunuz, camdaki bor besine karışır diye sizce bu düşünce akla zarar değil mi. Ancak bilim af etmiyor. o kadarcık bir borun bile bitki beslenmesine tesiri düşünülüyor. O halde işi hafife almayalım. Ha belki benim söylediklerim çok uç noktalar bu kadar uç noktalar bizi ilgilendirmeye bilir ama bilelim ki bitkinin büyüye bilmesi gelişe bilmesi için 16 temel elemente ihtiyacı vardır. biz bunun üçünü veriyor bitkiyi sorunsuz büyüte biliyorsak bu üç elementin yeterli olduğu anlamına değil diğerlerini farkına varmadan verdiğimiz manasındadır. Ayrıca topraksız tarımda tek cins gübre örneğin 20 20 20 kompoze gübresiyle her şey beslene bilir düşüncesi de yanlıştır zira beslenme , tabii ki sağlıklı büyüme besin elementlerinin birinin bitimine kadar devam eder sonra denge bozulur. Gayemiz eğer topraksız tarıma katkıda bulunmak istiyorsak bir çins gübre ile mükemmel bitki beslemek değil, bitkiyi sağlıklı max verimli mükemmel yetiştirebilmek için en güzel formülü bulmak olmalı. Herkese başarılar dilerim kolay gelsin selamlar sevgilir.
Hocam şimdi bu açıklamayla,topraksız tarıma başlayacakların önüne geçiyorsunuz.
Bizim gibi insanların penceresinden nasıl göründüğünü söyleyeyim.
Youtubede,merhum Levent ali beyin videosu ile bu forumu keşfettiğimi daha önce yazmıştım.Topraksız tarım sabit konu başlıklarından başlayarak,bişeyler öğrenmeye çalıştım,32 yıl önce EML kimya bölümünü bitirdim, bazı elementlerin simgesini dahi unutmuşum.Sırf bunun için okumaya devam ettim,aslında ilk aklımdan geçen direk ALT F4 oldu açıkcası.Çünki konu başlıklarının içerikleri profesyonellere hitap ediyor.Derken diğer konuları okumaya başladım,biraz cesaret aldım ve sayın Ateşkaptan hocamızın sayfasını defalarca okudum ve iyice cesaret aldım ama besin kitinde tıkandım.Sonra ara ara girmeye başladım foruma.
Sonra Sayın megbilginin bu başlığı görünce ve okumaya başlayınca,içimi büyük bi sevinç kapladı ve hergün bişeyler yazmışmı diye büyük heyecanla foruma girmeye başladım.Hem pratik hem hesaplı,kafa karıştırmıyor,çok basit geliyor insana,işlerimi güçlerimi aksatmadan, hiç bilmeyen bile bu şekilde çok rahat başlar.Ve megbilgi sayesinde ilk gübremi tohumumu ve perliti alıp başladım ve çok çok memnun kaldım.İlk defa bişey üretip yemek nasip oldu,hemde bolca yedik.Ayreten sayın megbilgiye çok çok teşekkür ederim.
Ben bu başlığın sabite alınmasını hatta sürekli başta tutulması istiyorum,aksi takdirde,sadece topraklı tarım profesyoneli sayın İsmail kuzucu gibi insanlar topraksız tarıma devam eder.
Bizler megbilgi ile 2 dal üreterek başlayıp,kudret hocamızla,Ateşkaptan hocamızla dağları üretmeye devam edelim.
Bu cennet ülkemizde dışarıya bağımlı kalmayalım.
Kusurum varsa affola.

cemcem43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2017, 07:26   #232
Ağaç Dostu

Sayın cemcem43 Herkesin bir hedefi vardır ve hedefi yakaladığında mutlu olur. Hedef yakalandıysa sorun yok demektir. Ben çıtayı yükseltiğinizdeki durumdan bahsediyorum. çıtayı yükseltmeden mutlu olabiliyorsak gerisi teferruat. Ellerinize sağlık yaptım oldu diyorsanız ne mutlu. Herkesin olaya bakış açısı farklı olabilir ve her kesin penceresinden farklı görüne bilir. Konumuz amatörce bitki yetiştirmek değil konumuz TOPRAKSIZ TARIM
dır.Kolay gelsin başarılar dilerim.

Eski 24-11-2017, 08:44   #233
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Merhaba,

NPK hazır kompoze gübreler ile yapılan çalışmaların netice vermesi tamamen şans eseridir fikrimi tekrar dile getiriyorum. Siz NPK çalışmışsınızdır, kullanım suyunuzda Ca, Mg, S içeriği çalıştığınız bitkiye yeterli gelmiştir, yapraktan besleme de anladığım kadarıyla tamamen rasgele bir sulama rejimi ile çalışmışsınızdır bir sonuca ulaşmışsınızdır. Diğer bir kişi de aynı gübre ile farklı kullanım suyu ile farklı sulama rejimi ile çalışmıştır meyve aşamasına geldiğinde sorun çıkmıştır ya da farklı sorunlar oluşmuştur.

Şu an topraksız tarımla yeni ilgilenen bir kişi için şurada bakıyorum siz bir sonuca ulaşmışsınız ancak bir sulama programı sunamıyorsunuz. Deneme yapmak isteyen bir kişiye hangi verileri sunabiliriz bu şekilde? Bu bir yöntem değildir. Ve bu topraksız tarım da değildir. Bilimsel temelli bir yöntem uygulandığı her an aynı sonucu verir. Ve besin çözeltisi üzerine bitki ihtiyaçlarının tespit edildiği akademik çalışmalar sonucu ortaya çıkmış formülleri ve sulama, iklim şartlarını temel alarak yapılacak her çalışma neticeye ulaşacaktır ya da olası problemlere müdahalede nereye bakılması gerektiği bilinecektir.

Her ilgilenen kişi bu yolları kesin olarak aşabilir, aşmalıdır diye bir gereklilik olduğunu da düşünmüyorum.

Ülkesel bağımlılık noktasında şu bahsettiğimiz durum zaten bağımlılığın temel sebebi. "İşin ruhunu, bilimini, tekniğini kavramadan hazır gübrelerle, herkesin kendisine göre rasgele besleme rejimi uyguladığı bir topraksız tarım". Bu topraksız tarım değildir. Bana göre bir "tüketim"dir, bir üretim değildir. Ve bu forumdan yol alıp gerçek ticari işletmelere evrilen durumlar var ki işte gerçek ülke katkısı, gerçek üretim böyle bir şeydir.

Tek bileşenli hobi çalışmaları için zaten hazır hidroponik gübreler mevcut. Risksiz. Seyreltin, verin EC ayarını kullanın. NPK topuna girmenize gerek yok. Ha yok eğer biz besin çözeltimizi hazırlayacağız dersek, bu kolay değil evet. Kolay olmadığı ölçüde zevkli zaten.

Ve ayrıca forumda besin çözeltisi adına gram değerlerine kadar bilgiler mevcut. Bunlara ayıracak vaktimiz yok ise bu kişisel problemimiz. Ama bu forum topraksız tarıma dair paylaşımlar için. Ve NPK hazır kompoze gübre ya da farklı hazır gübre karışımları ile bitki besleme paylaşımları bence senelerdir bu foruma katkı sağlamış, meseleyi derinlemesine inceleyerek, araştırarak, denemeler yaparak, sonuçlar ortaya koyup bu sonuçları bir kaygı duymadan paylaşan onlarca kişiye saygısızlık oluyor.

O zaman bu forum dışında bir başlık açılsın, piyasada ki hazır gübre karışımlarını deneyen arkadaşlar orada güzelce paylaşsın. Topraksız tarımla gerçekten ilgilenmeyi düşünen bir kişi için esas önüne geçilişin bu şekilde hazır gübre çalışmaları ile konunun basit indirgenmesi olduğunu düşünüyorum. Topraksız tarım önemlidir, zordur ve güzeldir. Gerçeklikten uzaklaşmayalım, ne kadar zor ve rahatsızlık verici olsa da.

Saygıyla...

idris şenol beğendi.
Eski 24-11-2017, 17:57   #234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2007
pH 6,84
Ec (iletkenlik ) 0,732 milisimens 20 derecede
Magnezyum 44,74 mg / litre
Sülfat
Kalsiyum 126,4 miligram / litre
Nitrat 7,4 miligram / litre
Potasyum 7,5 miligram / litre
Fosfor
Demir 349,7 mikrogram / litre
Bor 715,5 miligram / litre
Mangan 155,8 mikrogram / litre
Çinko 114,9 mikrogram / litre
Bakır tespit edilemedi
Sodyum 20,05 miligram / litre
Molibden

Merhaba,

yukarıda yazanlar içtiğimiz ve kullandığımız pınardan alınan suyun yaptırdığım analiz sonuçlarıdır.

Şimdi ben bu suyu kullanıp 20 -20 - 20 gübreyle bitkilerimi beslesem hiç magnezyum, hiç bor, hiç çinko vermedim mi demeliyim?

Siz kullandığınız suyun tahlilini yaptırdınızmı?

Neyi tartışıyoruz anlayamıyorum.

Siz birşeyler ürettiğinizi sanıp tamam oldu diyebilirsiniz.

Başta sayın Kudret hocam olmak üzere birçok kişi bunun nasıl olması gerektiğini anlatıyor, asıl işin bilinmesi gereken yönü bence bu.

Topraksız tarımla ilgili bana bölgemde yardımcı olabilecek kişiler aradım bulamadım. Bir arkadaşım antalyada bir tanıdığı olduğunu , görüştürebileceğini söyledi.

Bense o işin profösörüdür bana lise düzeyinde ders verecek hoca lazım dedim.

Eee herkesin seviyesi farklı farklı.

idris şenol beğendi.
trenci10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2017, 13:55   #235
Ağaç Dostu

Tebrikler

3 senedir kullandığım ve başarılı sonuçlar aldığım uygulamayı çöpe attınız yani

...

Ben amatörlere yol göstermek amacı ile yazmıştım ve o şekilde açık açık yazdım.
Uygulama hatasından kaynaklı olan yanlışlar nedeni ile buradan okuyarak başlamak isteyeceklerin umutlarını kırmaya hakkınız yok.

En azından bir deneyin yukarıdaki tüm mesajlarımda gerekli uyarılar ve nasıl yapılacağı anlatılmış durumda okumadan yola çıkmayın. ( Kalsiyum eksik geliyorsa onu ilave edin )

..

Ben şu an yeni deneme yapacak ortamım yok malasef.
Ancak yakın zamanda bir şekilde yeni denemeleri eklemeye devam edeceğim...
Tabii yeni yöntemlerle ( basit ve herkesin yapabileceği şekilde )
...

Eski 21-10-2018, 20:20   #236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2018
marul yetiştiriciliği

su kültüründe marul yetiştirmek için besin formullerini bilen arkadaşlar varmıdır acaba

bülent özkök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2018, 20:24   #237
Yeni Üye

kudret bey marul için suyun ce si 08-1.2 civarında olması gerekiyormuş ,
ölçtük 1.5 geldi nasıl düşürürüm veya nasıl yükseltirim ,
yardımcı olumusunuz

Eski 21-10-2018, 20:30   #238
Yeni Üye

megbilgi size birşey sorayım ,
100 lt su kültüründe marul yetiştiriyorum ,ateş hocamın besin formulleriyle ,
suyun ph yükseldiğinde nasıldüşürebilirim.

Eski 21-10-2018, 21:03   #239
Ağaç Dostu

Sayın Bülent Özkök, anladığım kadarı ile daha işin başındasınız. Suyun EC si derken kullanma suyunuzdan yani çeşmenizden akan sudan veya kuyu vs den kullandığınız sudan mı bahsediyorsunuz. Marul hassas bir bitkidir EC olarak 1,3 ms/cm civarında iletkenlik ister ancak kullanma suyunuzun EC si 0,5 ten yüksek olursa beslenmede sıkıntılar çıkabilir. problem çıkıp çıkmayacağını ancak su tahlili ile anlaya biliriz.Besin eriğini su tahliline göre hazırlamanız gereke bilir.Hazırladığınız besin eriğinin toplam EC si yani su + gübre EC sinin 1,3 civarlarında olması lazımdır. Düşükse A ve B stoklarından eşit miktarda besin ilave ederek yükseltirsiniz zaten bunu devamlı takip etmek durumundasınız.Bitkiniz besin aldıkça EC düşecektir.yüksekse temiz su ilave ederek düşürürsünüz. Kolay gelsin.

Eski 26-10-2018, 21:56   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2018
Çok teşekkürler

Narin_Tic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
amatörler topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024