agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni379Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2019, 09:20   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2019
Arkadaşlar. hepinizi bu uğraşlarınız dan ve insanları bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ediyorum.

yunus yeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2019, 04:33   #242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2019
Hocam bu domates besinini kimden alabilirim? İnternette çıkıyor ama kimisinde ekstra sıvı besin var kimisinde yok. Kafam çok karıştı oranlar çok farklı. Kudret Tezel'bey den temin edenler var bu konuda yardım alabilir miyim.

Armagan77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2019, 08:46   #243
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Armagan77 Mesajı Göster
Hocam bu domates besinini kimden alabilirim? İnternette çıkıyor ama kimisinde ekstra sıvı besin var kimisinde yok. Kafam çok karıştı oranlar çok farklı. Kudret Tezel'bey den temin edenler var bu konuda yardım alabilir miyim.
Merhaba.

Kudret bey temin ediyor halen diye biliyorum. Kendisine mesaj gönderin size dönüş yapacaktır. Mesaj gecikirse ki bazen siteden kaynakli olarak mesaj kutusu dolu denk gelince gonderdiginiz mesaj kayniyor arada, tekrar mesaj atin bir kaç gun sonra.

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2020, 23:17   #244
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Konuyu hortlatayım
.

emreomurca beğendi.
megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2020, 14:44   #245
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Projeniz ilgincti, NPK kullanarak ne sonuc aldiniz kisaca ozetlerseniz gelenler volur sistemin artisi ve eksisi neydi ozet hatirlatsaniz lutfen.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2020, 14:03   #246
Ağaç Dostu

Amatör hevesli topraksız tarımcılara bir öneri olması için bu yöntemi yazmıştım.
İşe ilk kez başlayacaklar basitce bu yöntemi deneyebilir, daha sonra öğrendikleri ile daha başka yöntemler deneyebilir.
.
Ben artık topraksız tarım uygulaması yapmıyorum.
Kendi bahçemde topraklı tarım yapıyorum, daha zevkli ve zahmetsiz.
.
Topraksız tarımı karışık hale getirmek yeni başlayacakları korkutmasın.
Basit yöntemleri araştırın ve uygulayın.
Sonra bakarsınız ticari işletmeye dönersiniz.
.
Ticari olarak topraksız tarım artık çok büyük paralar kazandıracak bir şey değil.
Çok fazla aynı tür ürün mevcut, bu yüzden fiyatlar düşük.
Hiç üretilmeyen mevsimi dışında olan bir ürün piyasada yeterli talebi bulur.
Bugün yüzlerce marul ve çilek üretici var. Çoğu seraları terk ediyor.
.
Topraksız tarımda kesme çicek üretimi Türkiye için çok iyi bir pazar yaratır. Mevsim dışı üretim yapmakta çok kolay. Deneysel olarak çok istememe rağmen yapamadım. Kesme çiceği deneyin mutlaka. Gül olsun garbera olsun büyük alıcıya sahip ( yaz ayların gül bulmak mesele sürekli dışarıdan geliyor )
.

emreomurca ve kiziltan beğendi.
Eski 29-06-2020, 01:57   #247
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
[COLOR="Black"][/COLOR]megbilgi
Ticari olarak topraksız tarım artık çok büyük paralar kazandıracak bir şey değil.
Çok fazla aynı tür ürün mevcut, bu yüzden fiyatlar düşük.
Hiç üretilmeyen mevsimi dışında olan bir ürün piyasada yeterli talebi bulur.
Bugün yüzlerce marul ve çilek üretici var. Çoğu seraları terk ediyor.

Bu fikre neye dayanarak verdiniz
Ülkemizde bağzı şeyler ters gidişin sorumlusu topraksız tarım deyil ürettiğinizi satmamaktan,
dünya pazaralrında yer bulamadığımız içindir
Bugün Hollanda %98 topraksız tarımla üretim yapıyor
çok uzun uzun yazıp kimseyi sıkmak istemem ama gelecek topraksız tarım yapmak ihtiyaç olacak o bakımdan nasıl topraksız tarımı geliştiriiz çalışmalarına hız kazandırıp dünya sıralarında yer bulmamız gerekli

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2020, 17:23   #248
Ağaç Dostu

Türkiyede gördüğüm topraksız üreticilere göre yorum yaptım.
Topraksız başlayıp işi bırakan çok kişi var. Henüz Türkiyede üretilen topraksız tarım sebzeleri normal tarım ile baş edecek durumda değil.
Topraklı sera domatesi üretiminin boyutları çok yüksek. O kadar yüksek ki rusya domates almadığı anda çoğu zarar ediyor. İç piyasa bu domatesi tüketemiyor.
.
Hollanda da topraksız sebze üretiminde azalma mevcut. Hollanda fide ve kesme çicek üretimine geçmeye başlamış.
.
Çok araştırdım. Topraksız üretimde fiyatı yüksek ve mevsim dışı üretim ekonomik olabilir.
.
Domates, marul, çilek ile bu işi Türkiye şartlarında sürdürmek çok zor.
Bunu demek istedim.

saleri ve nk_tarim beğendi.
Eski 27-08-2021, 17:09   #249
Ağaç Dostu

Bir sene geçmiş hiç mesaj yazılmamış.
Topraksız tarım sevdalıları ne alemdeler acaba
.
Artık topraksız tarımla uğraşan kalmadı mı, yoksa buraya mesaj yazanlar mı azaldı.
.
Forumlar yavaş yavaş ölüyor sanırım. Burayı da etkilemiş...
İnsanlar youtube video seyretmekten daha çok hoşlanıyor.
.
Neyse bir not bırakmış olayım.
Herkese kolay gelsin...
.

Eski 29-08-2021, 20:01   #250
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Domates, salatalik, marul, cilek, dolma biber.
Herkes ayni seyi yapiyor. Isletmeler olcek olarak kucukse sorun buyuk oluyor. Yatirim masrafli olunca da baslayan az. Kesme cicek konusuna katiliyorum , yapanlar var, duyduguma gore iyi para yapiyor .

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2022, 23:37   #251
Ağaç Dostu

Test ve geri dönüşler neticesinde topraksız tarım için bazı fikirler :

Hidroponik yetiştiricilerin önemli bir kısmı, besin çözeltisinin bitkilerden geçtiği ve daha sonra kaybolduğu atıklara giden kurulumları kullanmasına rağmen, endüstri şimdi hem su kullanımını hem de gereksiz çöpü azaltmak için devridaimli hidroponik sistemlerin uygulanmasına doğru ilerliyor. gübrelerin kanalizasyon sistemlerine Bir devridaim düzeneğinin birçok avantajı vardır ve çözümün büyüme döngüsü boyunca uygun şekilde yönetilmesi ve değiştirilmesi koşuluyla, atıktan boşa giden düzenlerden daha iyi verim sağlayabilir. Bu yazıda, bu tür bir sistemi kullanırken besin çözümünüzü başarılı bir şekilde yönetmenize yardımcı olacak beş ipucundan bahsedeceğim.

1 :
Rezervuar hacminin, tek bir sulama için gerekli hacmin en az 10 katı olduğundan emin olun. Bir rezervuarın toplam hacmi, devridaim düzeninde anahtardır, çünkü çözümün büyük kısmının, her besleme sırasında bitkilerin neden olduğu besin değişikliklerinden etkilenmemesini istersiniz. Bu, her sulama yapıldığında çözümün çoğunun medyanın içinde değil tanklarınızın içinde olmasını istediğiniz anlamına gelir. Basit bir kural, ilk rezervuarınızın hacmini, tüm mahsulünüzü tek bir sulamayı gerçekleştirmek için gereken hacmin en az 10 katı yapmaktır. Bunu yaparsanız, su ve besin emilim etkileri yavaş olacak ve bitkilere herhangi bir zarar vermeden çözümünüzü yönetmeniz için size zaman tanıyacaktır.

2:
pH ve EC'niz sabit olana kadar solüsyonunuzu sirküle edin . Bir sulama döngüsü başladıktan sonra, çözelti önce ortam içindeki son sulama döngüsünün kalıntılarıyla karışacak ve bu da dönüşün pH ve EC'sini ana tankınkinden farklı hale getirecektir. Bitkinin kök sisteminin istenen besin konsantrasyonlarına maruz kalmasını sağlamak için, devridaim işlemini tankın EC ve pH'ı sabit kalana ve dönüş pH'ı ve EC'si ile eşleşene kadar gerçekleştirdiğinizden emin olun. Bu gerçekleştiğinde, ortam içindeki koşulların artık daha büyük çözelti gövdesiyle eşitlendiğini bilirsiniz ve sulama işlemini durdurabilirsiniz. Bu nedenle, bu tip kurulumda tank içindeki pH ve EC'nin sürekli izlenmesi gereklidir.

3:
EC her sulamada arttığında besin değil su ekleyin . Normal bir devridaim kurulumunda, ana tanktaki çözeltinin EC'si her sulamada artma eğiliminde olurken çözeltinin toplam hacmi azalacaktır. Bunun nedeni, sağlıklı bitkilerin her zaman besinlerden daha fazla su emmesidir; bu, konsantrasyonla orantılı herhangi bir ölçümün - EC gibi - su miktarı azaldıkça artma eğiliminde olacağı anlamına gelir. EC'yi istenen EC'ye getirmek için yeterli su eklemek istiyorsunuz ancak bu suyla besin eklemek istemiyorsunuz ve bu EC'yi artıracak veya çözelti içindeki besin dengesizliklerine katkıda bulunacaktır. Daha az eklemeniz gerekeceğini unutmayın. Bitkiler tarafından emilen miktardan daha fazla su, çünkü bitkiler bazı besinleri de yanlarında alırlar, bu da EC'yi eski haline getirmek için gereken su miktarının daha düşük olacağı anlamına gelir. İlk çözeltide 1000 litre varsa, hacim ilk sulamada 950 litreye düşebilir, ancak orijinal EC'ye geri getirmek için yalnızca 20 litre eklemeniz gerekebilir, bu da sonunda toplamı 970 litre yapar. Her sulama ve su ilavesinden sonra tankın pH'ının da düzeltildiğinden emin olun .

4:
Hacim %40 düştüğünde suyu besinlerle yenileyin, bunu solüsyonu değiştirmek için bir fırsat olarak kullanın . Son ipucunda tartışıldığı gibi, orijinal EC'ye geri dönmek için biraz su eklense bile çözeltinin hacmi zamanla azalacaktır. Bir noktada hacmin %40'ından fazlası harcanmış olacaktır ve bu noktada tankı tam hacmine kadar su artı besinlerle doldurmanız gerekir. Bu fırsatı, besin oranlarını değiştirmek ve bitkilerinizin beslenme açısından izlemesini istediğiniz yöne eğmek için de kullanabilirsiniz. Örneğin, çiçekli bir mahsulde, bitkinin çiçeklenme evrelerinde potasyum miktarının arttırılması yaygındır, bu nedenle bu, bitkiler tarafından tüketildikten sonra besin solüsyonu yenilendiğinden yapılabilir. Bu işlemin süresiz olarak gerçekleştirilemeyeceğini unutmayın, çünkü hem besin dengesizlikleri hem de bitki eksüdaları ana çözelti içinde birikecektir . Çoğu devridaim yapan mahsul, bu sorunlardan kaçınmak için her 3-4 haftada bir çözümü tamamen değiştirecektir, ancak kimyasal analiz yapıldığında - besin takviyesini özelleştirmek için - çözümün ömrü daha da uzatılabilir ve bitkilerin katkıda bulunduğu maddeleri çıkarmak için yeterli filtreleme uygulanır.

5:
Sıralı UV filtreleri ve karbon filtreleri ekleyin . Besin solüsyonunuzu hiçbir mikroorganizmanın kirletmemesini sağlamak esastır. Bu nedenle, besin solüsyonunu mümkün olduğunca steril tutmak için çevrimiçi UV filtreleri gereklidir. Karbon filtreler ayrıca çözeltiyi kirletebilecek ve ürünün kendisinde sorunlara neden olabilecek bitki atıklarını temizledikleri için çok kullanışlıdır. Bu eksüdaların çoğu mikroorganizmalar için besindir, diğerleri ise bitkilerde istenmeyen tepkilere neden olabilecek bitki hormonlarıdır. Bununla birlikte, hem karbon filtrasyonu hem de UV filtreleri, ağır metal şelatlarının yok edilmesi ve adsorpsiyonu gibi bazı sorunlara neden olabilir; bu nedenle, bu sorunları hafifletmek için UV'ye daha dirençli ve karbon filtrelere daha az afinitesi olan şelatların kullanılması önemlidir.

Son...

Devri daimli hidroponik çözümün yönetiminde yukarıda detaylandırdıklarımdan kesinlikle çok daha fazlası vardır, bu ipuçlarının bazılarının basitleştirmeler olduğunu ve her durumun uygun bir analiziyle çok daha iyi özel çözümlerin mümkün olduğunu belirtmek önemlidir . Bunlar, devridaim sistemlerinin kullanımına yönelik değişikliğinizi çok daha kolay hale getirmenizi ummak için sadece bazı basit ipuçlarıdır ve devri daimli hidroponik kurulumlar dünyasında başarı şansınızı büyük ölçüde artırmalıdır.

Bol şanslar...

Eski 16-07-2022, 15:02   #252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Tekrar yeniden paylaşım yapsanız çok güzel anlatıyordunuz

s1nay88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2022, 16:38   #253
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s1nay88 Mesajı Göster
Tekrar yeniden paylaşım yapsanız çok güzel anlatıyordunuz
Artık topraksız tarım denemeleri yapmıyorum
Hepsini denedim.
.
Artık kendi bahçemde topraklı tarım yapıyorum daha güzel
.
Sorulara cevap verebilirim sadece.
.

Eski 03-10-2023, 10:08   #254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
Artık topraksız tarım denemeleri yapmıyorum
Hepsini denedim.
.
Artık kendi bahçemde topraklı tarım yapıyorum daha güzel
.
Sorulara cevap verebilirim sadece.
.
Topraksız tarımdan vezgeçmenizin sebebi nedir acaba ?

emirhancoban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2023, 20:29   #255
Ağaç Dostu

Türkiye için fazla lüks bir üretim şekli olduğunu düşünüyorum.
Pahalı ve istenileni elde etmeniz için çok daha fazla emeğe ihtiyaç var.
.
Türkiye'nin doğası, iklimi ve toprağı yeterli bir seviyede. ( Sadece hastalıklar yönünden negatif bir durum mevcut ) Topraksız tarım yerine topraklı tarımı çok rahat bir biçimde kullanmak yeterli.
.
Bu konunun başından beri savunduğum herkesin yaptığı gibi domates, marul, çilek yerine çok daha yüksek getiriye sahip kesme çiçek üzerinde topraksız tarım yapmak Türkiye şartlarına uygun olacaktır.
.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emirhancoban Mesajı Göster
Topraksız tarımdan vezgeçmenizin sebebi nedir acaba ?
Yakın bir zaman topraksız Garbera kesme çiçeği denemesi yapacağım bunu burada paylaşabilirim.
.

tcoalngsau beğendi.
Eski 28-12-2023, 09:30   #256
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-11-2010
sayın megbilgi; ben de çok araştırıyorum ama sizin gibi istekli birisi bulamadım beraber hareket edecek. Tek başına da amatörden öte geçmiyor. Topraksız su kültüründe Lale üretimi de harika sonuçlar veriyor. Antalya çiçek üretimi için ideal yer

tcoalngsau Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2024, 12:43   #257
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tcoalngsau Mesajı Göster
sayın megbilgi; ben de çok araştırıyorum ama sizin gibi istekli birisi bulamadım beraber hareket edecek. Tek başına da amatörden öte geçmiyor. Topraksız su kültüründe Lale üretimi de harika sonuçlar veriyor. Antalya çiçek üretimi için ideal yer
Lale için topraksız tarım zor bir alan olabilir. Lalelerin hastalık ve kök çürütmesi çok daha fazla olduğu için topraksız tarımda çok iyi bir teknik bulmak gerekecektir.

Hollanda bile kesmelik laleyi toprakta üretmeye devam ediyor. Lale için iyi araştırmanızı tavsiye ederim.
.
İkinci konu çok kısa sezonluk bir çiçek ve soğuklatma ( soğan için ) ihtiyacı...

Etiketler
amatörler topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024