agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni206Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-04-2016, 20:08   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efe446 Mesajı Göster
Marul için akan su kültürünü öneririm ancak besin eriyiği çok iyi ayarlanmalı çünkü hasattan sonra raf ömrü ile ilgili sıkıntılar yaşanabiliyor. Ticari marul yetiştiriciliğinde kışlık ve yazlık marul çeşitleri vardır. Sera sıcaklığı 4-5 derecenin altında uzun süre olmamalı ve 30 derecenin üstünde fazla tutulmamalı. Bu sıcaklıklar dışında uzun süre tutulması bitkilerde durgunluğa veya fizyolojik bozukluklara yol açabilir.
Raf ömrü için besin eriyiğinin önemli olduğunu söylüyorsunuz yani şunu diyebilirmiyiz marul akan suda yetişmesi gereken zamanda ve gramajında yetişti o zaman besin eriyiğinin ideal olduğu ve raf ömrünün uzun olacağı söylenebilinirmi yoksa raf ömrü için özel bir formül varmı besin eriyiğinin içeriği yaz ve kış şartlarına göre formül farklılaşırmı yoksa yaz ve kış aynı formülle besin eriyiğinimi kullanmalı birde serada çift polikarbon levha yani 4mm şöyle düşünün 4mm polikarbon levha ara boşluk 10 cm tekrar 4mm poli karbon levha şeffaf yani bir nevi ısı cam gibi çift katman arada boşluk var bu sistem hem marul için ve hemde diğer sebze yetiştiriciliğinde güneş açısından bir problem olurmu. bunun sebebi kış şartlarında ısı yalıtımı ondan sordum

blurwan65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2016, 20:15   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2016
bir sorum daha var akan su kültüründe su sürekli akmalımı yoksa bunun belli zamanamı yaymalıyız birde suyu haftada bir tazelesek dahamı iyi olur birde bu aquaponik balıklı sistemle ilgili bilginiz varmı.

blurwan65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2016, 20:21   #33
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Marul su kültüründe uygun ortam sağlandığında gayet hızlı bir şekilde büyüyebilir. Ancak bünyesinde kuru madde miktarı az olduğundan diye düşünüyorum çabuk soluyor. Bunu elbette gübreleme potasyum,kalsiyum oranı ve değişik kimyasal katkılarla aşmak mümkün. Yaz ve kış ayında formül değişir. Yazın biraz daha az EC'li besin eriyiği kullanmak gereklidir. Sera yalıtımı konusunda birşey dersem yalan söylerim o konuya çok hakim değilim.

Selim Bey inanın erüstün sattığı o marullar 15-20 günlükler ve 2.5tlden satıyolardı Birde siz götürün herhangi bir markete ne kadara satacaksınız Olay dönüp dolaşıp pazarlamaya geliyor. Yoksa bende o kalitede ürün üretebilirim.

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2016, 20:22   #34
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

https://scholar.google.com.tr/schola...ates&btnG=&lr=

Bu linki incelerseniz iyi olur.

Eski 06-04-2016, 21:17   #35
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Yeni oyuncağımızda geldi bakalım haftasonu kurulum yapacağım bende merak ediyorum EC ölçümüm kaç çıkacak .

Eklenen Resimler

eurosat55 beğendi.
Eski 06-04-2016, 22:18   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-03-2016
Ben de merakla bekliyorum. Ölçmeden önce tahmininizi yazın sonra ölçüp sonucu bence. Biraz heyecanlı olsun.

PokPok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2016, 22:35   #37
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Benim tahminim 2.2 ile 2.5 arası ama haftasonu ölçüp göreceğiz bakalım

PokPok beğendi.
Eski 11-04-2016, 08:14   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2016
merhabalar. bende maddi olarak fiyat az olsun birde nasıl olduğunu görmek için durgun su kültüründe denemek istedim. besin eriyiklerinin siparişlerini bugün vereceğim. yalnız şeffaf saklama kaplarında bardak yerleri açarak yaptım. Şanlıurfa şimdiden 30 derece olduğundan evin içinde yaptım.
1- şeffaf olduklarından evin içinde güneş almayan bölgede olmalarına rağmen etraflarını kapatmalı miyim.
2-nette baktım pomza taşı falan diyor perlit alacaktım ikisini alıp karşım yapayım mi yoksa sadece perlit yeter mi.

kenangdk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 10:19   #39
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Merhaba,

Besin eriyiği konusunda yardımcı olabilirim.Evin içinde yarı güneş gören biryerde deneyebilirsiniz. Kullandığınız kap her bitki için en az 7 litre hacimli olsun. 24 saat hava vermeye özen gösterin.

1. Şeffaf kapları güneş geçirmez hale getirirseniz yosun sorunun olabildiğince önüne geçmiş olursunuz. Eğer yosun oluşursa köklerde sıkıntı yaşatabilir. Devede kulak bir oranda da olsa yosun bitki besin elementi tüketir. Niye bitkilerinizin besinini onlar kullansın değil mi )
2. Özel yapılmış su kültürü için delikli ufak saksılar var onlardan kullanırsanız herhangi bir ekstra malzeme kullanmanıza gerek kalmaz. Kökler zaten suyun içinde rahatça büyüyebilir. Perlite veya pomza taşına gerek yoktur.

Umarım güzel ve verimli bir sezon geçirirsiniz. Kolay gelsin.

memduhd beğendi.
Eski 11-04-2016, 10:26   #40
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Bu arada yüksek lisans tezini kurduğumuzda normalde marula uygulanan 1,2-1,5 EC değerinin yaklaşık 3 katına çıktık deneme dışı bir parselde. Sonuçlar inanılmazdı. Birde ekstra güneş ışığına ilave led aydınlatma uygulaması yaptık. Gelişim diğerlerine oranla çok daha hızlı idi. Ancak ölçümleri yaparken yaprakların nitrat içeriği 4500 mg/kg sınırının üzerinde idi.

İnsanlar bu teknikle hızlı marul üreteceğiz diye insan sağlığı ile oynayabilirler. Aslında topraksız tarımında kontrolü şart. Ancak ülkemizde ne derece yapılıyor bir bilgim yok.

smnvrl beğendi.
Eski 11-04-2016, 13:33   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2011
Yüksek EC uygulamasından sonra çıkan nitrat içeriği değerinin sağlığa etkisi çok riskli olabilir tabi. Bir de taze soğan yetiştiricileri sulamayı ürünlerin üzerine duş şeklinde yapıyorlar. Tüm besin eriyik kalıntıları da ürün üzerinde kalıyor. Yıkamayla ne kadar baş edilebilir bilmiyorum.

smnvrl beğendi.
selimkuntay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 16:30   #42
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Yaprak gübrelemesi meyve ve sebze yetiştiriciliğinde kullanılan bir gübreleme şekli. İyice yıkandığı takdirde problem olmaz diye düşünüyorum. Benim bahsettiğim gübredeki nitrat değil bitkinin bünyesindeki nitrattı. Onu yıkayarak uzaklaştıramıyoruz

Eski 11-04-2016, 20:24   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
marula son günlerde nitratsız gübre karışımı vererek yapraktaki nitrat oranını düşürebilirsiniz.

kursun ve efe446 beğendi.
Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 22:24   #44
Ağaçsever

Mtutkan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2015
Durgun su kültüründe fideyi doğrudan besinli su ile buluştursak yani torf vs olmaksızın sorun olur mu?

Ben Aksaray'dayım balkon doğuşundan batışına kadar güneş görüyor ve öğlen sıcaklıkları oldukça etkili oluyor. Bu durum su sıcaklığının artmasına sebep olacaktır bunun bir zararı olur mu?

Mtutkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 07:47   #45
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Durgun su kültüründe fideyi doğrudan kök boğazını geçmeyecek şekilde dikebilirseniz herhangi bir sorun olmaz. Ben fideleri hazır viyollerde alıp biraz torfunu akıtıp dikiyorum sisteme. Ancak bitkinin gövdesi suyun içine girmemeli bunun için özel yapılmış delikli saksılar var ufak onlardan kullanabilirsiniz. Ekstra bir perlit veya torfa ihtiyaç yoktur.

Eklenen Resimler

smnvrl ve Mtutkan beğendi.

Düzenleyen efe446 : 12-04-2016 saat 07:58 Neden: fotoğraf ekleme
Eski 12-04-2016, 07:57   #46
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Ülkemizde yanlış zamanda marul yetiştiriciliğinin sonucu İnsan çok üzülüyor böyle şeyleri görünce. Çok hevesimi kırıyor bu manzara benim.

Eklenen Resimler

Eski 12-04-2016, 12:17   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Soğanların duş şeklinde sulanması yaprak gübrelemesi tanımını oldukça aşıyor. Yaprak, gövde, toprak... Allah ne verdiyse, nasibini alıyor. Yani kökten yüksek EC ile besleme değil, doğrudan gübre ile yıkama olmuş oluyor. Kalıntı olması kaçınılmaz.

sulukök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 20:39   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efe446 Mesajı Göster
Ülkemizde yanlış zamanda marul yetiştiriciliğinin sonucu İnsan çok üzülüyor böyle şeyleri görünce. Çok hevesimi kırıyor bu manzara benim.
Galiba bir şey gözden kaçmış. Sizce marulun para etmemesi mi yoksa bu marulu topraktan toplamanın yıkayıp temizlemenin maliyetinin fiyatı kurtarmaması mı. Topraksız tarımda bu maliyetin çok düşük olduğunu hatırlatmak istedim. Hevesiniz kırılmasın üzülmeyin.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 21:14   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Fotograflarda gorunen sera oldukca buyuk. Neden tek urun var ? Cesitleme olsa, marul, kabak, patlican, fasulye, hicdegilse bir ikisi para ederdi sanirim.

Marul tek mahsul olarak ekilse bile farkli zamanlarda ekilip hasata gelisi sirali olsa belki fark olurdu.

Toprakda yetisen marul ile topraksiz yetisen arasinda maliyet farki gercekte nedir bilmiyorum ama topraksiz yetistirilenin raf omru nedeniyle bir dezavantaji oldugunu unutmamak lazim.

Birkac cesit ayni anda yapilsa, ve en onemlisi dogrudan satilabilse risk dusuk olurdu.

Ismail Kuzucu arkadasin bahce/sera basliginda izledigimiz basari hem urun cesitlemesi hem de dogrudan pazarda kendisinin satmasindan kaynaklaniyor.

Burada hic gormedigim bir urun, enginar. Artik hibrit cesit var, ekildikten 100 gun sonra hasatta oluyor, bitki basina 25 adet kadar veriyormus. Sonra sokup tekrar dikiyorsunuz, 365 gun enginar oluyor. Turkiye`de fidesini satanlar var, detayli bilgisi de var. Internette aramak icin : " hibrit enginar " yeterli. Bu enteresan bir urun , iri olan 1 ve ya ilk iki kafadan sonra enginar kalbi veriyor, satamazsan hemen konservesini yapabiliyorsun, soyup suya koyunca bir ay kadar dayaniyor, yani satamadim, para etmedi at cope degil.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 09:00   #50
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Bence ürünün yetiştirme zamanlamasında bir problem olmuş. Emeğin boşa gitmesi beni çok üzer ama tecrübe dediğimiz şeyde böyle kazanılıyor.

Enginar düşünülebilir biraz araştırmak lazım.

Eski 13-04-2016, 17:56   #51
Ağaç Dostu

Enginar icin ulkemizde tohum ve fide satisi yapanlar var. " enginar a106 hibrit tohum " aramasi ile ulasabilirsiniz. Sizin egitim aldiginiz saha oldugundan bana gore avantajlisiniz, baska kaynaklar da bulabilirsiniz.

Hibrit toum/ fide 100 gunde hasata geldiginden hasat sonu kapya bibie, kabak, patlican ekimi ayni yere yapilabilecegi gibi tekrar enginar yapilabilir. Ya da 30-45 gun arayla seraya enginar ekilirse surekli urun bulunmasi ve surekli satis mumkun. Kok basina bir bas ve 2 basalti olacak kalan 15 ve uzeri enginar kalbi ya satilacak ya da kolayca konservesi yapilip pazarlanabilecek. Ikinci urun olabilecek kapya biber de oyle, urun hasat zamani fiyat dusukse kozlenip konserve yapilmasi mumkun.

Arastirir ve sonuclari yazarsaniz bizlere faydali olur.

idris şenol beğendi.
Eski 13-04-2016, 19:18   #52
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
enginar yetiştirmek isteyipte hatta çalıştığım başarılı olamadığım serilerden bir ürün topraksız olarak yetiştirebilirmiyiz bilgisi olan varmu
Enginar Tohumu Hibrit A-106 ( İspanyol ) | artichokes-tr.com
http://https://www.youtube.com/watch...&nohtml5=False

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 19:39   #53
Ağaç Dostu

Sn Senol

Enginar icin internette dolasirken birkac youtube video gormustum, youtube acip " hydroponic artichoke " yazarsaniz gorunur. Ancak diger yazilarda topraksiz yetisecek enginar ile ilgili ciddi birsey goremedim. Birkac yillik bitki oldugundan olabilir. Verdiginiz link ile gorusseniz yardimci olabilirler saniyorum, fide satan iki sirket var, bulabilirsiniz. Bu mevsimde dikilebilecek olan hibrit enginar fidesinin sonucunu encok 100 gunde alacaksiniz, denemeye deger mi ?
Saglicakla kaliniz

idris şenol beğendi.

Düzenleyen kiziltan : 13-04-2016 saat 19:42 Neden: yazim hatasi
Eski 13-04-2016, 19:53   #54
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Sn Senol

Enginar icin internette dolasirken birkac youtube video gormustum, youtube acip " hydroponic artichoke " yazarsaniz gorunur. Ancak diger yazilarda topraksiz yetisecek enginar ile ilgili ciddi birsey goremedim. Birkac yillik bitki oldugundan olabilir. Verdiginiz link ile gorusseniz yardimci olabilirler saniyorum, fide satan iki sirket var, bulabilirsiniz. Bu mevsimde dikilebilecek olan hibrit enginar fidesinin sonucunu encok 100 gunde alacaksiniz, denemeye deger mi ?
Saglicakla kaliniz
sayın kızıltan topraksız enginar yetiştirciliği şu an gündemde deyil
fakat enginar pazar payı hazır güzel bir ürün denemeye deyer
sizin 100 günde deneymeye deyermi derken deymiyecek bir ürünmü

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 20:15   #55
Ağaç Dostu

" encok yuz gunde alacaksiniz " yazmisim yani cumle aslinda olumlu. Deger mi ? Deger.

Benca ancak denemeye deger, buyuk bir bitki, ticari olarak uretilecek olsa hidroponik sistemde cok yer tutar sniyorum. Verimli toprak varsa neden toprakli serada olmasin ki, donume 1000 kok dikilebildigine gore , soyulmus salamura yapilmis olarak pazara dogrudan satilabilse karli olabilir. Hal fiyati 1.50-2.50 TL/adet, bas enginar icin. Kalan ufaklar, enginar kalbi , icin ya alici bulmak lazim ya da konserve yapip satmak lazim. Herzamanki gibi ilk sorun, isin sonundaki yani pazarlama.
Saglicakla kaliniz.

kursun ve idris şenol beğendi.
Eski 15-04-2016, 11:45   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2011
Alışverişe çıktığımda biber fidelerinin çıktığını gördüm ve 2 fide aldım. Eve geldiğimde benim tohumdan ektiklerimle bir hayli farklı renkte olduğunu fark ettim. Bu renk farkı güneşten olabilir mi bilmiyorum. Satın aldığım fidelerin de bir tanesini bardak içersinde besin eriyiğine koyacağım, bakalım onun gelişmesi nasıl olacak?

Name:  image.jpg
Views: 1072
Size:  70.1 KB

selimkuntay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2016, 18:40   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Sayın selimkuntay.
Yaprakları açık renk olan biber fidesi, topraktan gerekli besinleri alamamış.
Benim kendi yetiştidiğim fidelerin de bazılarında oluyor.
Bu benim görüşüm.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2016, 20:49   #58
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Besin eriyiği verilirse düzelir kanaatindeyim.

Eski 20-04-2016, 10:51   #59
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Sistemi kurduk başlattık bakalım.

Eklenen Resimler

kursun beğendi.
Eski 20-04-2016, 11:21   #60
Ağaç Dostu

Sn Efe446

Basarili bir sezon dilerim. Muhendis oldugunuz icin bilgi ve birikiminize dayanarak cevaplayacaginiz sorularim var.

Taze sogan icin dusuk konsantrasyonda besin yeterli degil mi? Sogan sadece nusluk suyuna birakilsa bile urun veriyor zaten, cok cok hassas olmaya gerek var mi ?

Neden akansu sistemini uyguluyorsunuz. Derin su/ durgunsu/ havuz dedigimiz sistem cilek benzeri govdesi agir olmayanlar icin uygun degil mi? Ozaman sadece hava pompasi calisacak devirdaim ve zamanlayici istemeyecek.
Saglicakla kaliniz

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024