agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen olci
  • 1 Gönderen İsmail Kuzucu
  • 2 Gönderen PokPok
  • 1 Gönderen olci
  • 3 Gönderen sedail

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2016, 16:48   #1
Yeni Üye

olci's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Wink Hidroponik Sistemde Hazır Gübre Kullanımı

Arkadaşlar merhaba,

Evime bir sistem kuruyorum gel-git sistemi ile sulamayı düşünüyorum (ebb & flow).
Hesi Starter Kit gübresinden kullanmaya karar verdim, kullanma kılavuzu şöyle bir şey :
Kod:
http://www.gothamproductsinc.com/catalog/nutrients/hydroponicschedule.jpg
Ama anlamadığım bir nokta var,
- HYDRO Growth, ilk iki haftayı kapsayacak şekilde 50ml / 10 LT demiş. Benim bundan anlamam gereken, ilk 2 hafta için her 10 lt su için 50ml bu gübreden kullanın mı? yoksa ilk 2 hafta için her hafta 10 lt su için 50ml bu gübreden kullanın mı ?

Aynı şekilde
- Hydro BLOOM, çiçeklenme dönemi için 3. haftadan 7. haftaya kadar çizmiş, 50 ml / 10 LT demiş. Her hafta 50 ml / 10 LT mi kullanacağım yoksa, 3. haftanın başında vermiş olduğum 10lt için 50ml gübre 7. haftanın sonuna kadar yetecek mi ?

Şayet ben bu gübreden her hafta vericekcem, mahvoldum demektir 500 litre rezervuar düşünüyordum, her hafta yaklaşık 2,5 litre gübre koymam gerekecek demektir. (ortalama değeri 150 TL).

Umarım değildir.

Teşekkürler.

lookout beğendi.
olci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 17:14   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Merhabalar Sn. Olci,
500 lt rezervuar çok ciddi bir miktar, size zorluk çıkaracaktır. Bu işte bende acemiyim ama bende sizin 50ml/10lt ifadenizi sizin anladığınız gibi anladım. Zaten hazır besinler çok pahalı oluyorlar.

Onun yerine Sn, Kudret Tezel ile iletişime geçip, sisteminizi (hidroton, perlit vs.) ve yetiştirmek istediğiniz bitkileri söylerseniz, ihtiyacınız olan kitleri sağlayacaktır. Acemiler için kullanımının kolaylığından bahsediliyor. Forumda bir çok insan denemiş ve olumlu sonuçlar almış. Ben de ilk yıl bu şekilde kullanmayı düşünüyorum.

Bunun haricinde sizde forumda formülleri nasıl besine çevireceğinizi öğrenirseniz ve bu gübrelere erişiminiz kolaysa (25 kiloluk paketlerde satıyorlar ve 11 çeşit almanız gerekiyor), yani kilo ile temin edebilirseniz bunu da deneyebilirsiniz. Ama kilo ile alamıyorsanız sıvı gübre ile aynı fiyata gelir ama ihtiyacınızın 10 kat fazlasını elde etmiş olursunuz).

putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 17:47   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn Tezel`e ozel esaj atip yardim alabilirsiniz.

Kendiniz yapmak isterseniz " damda 12 m2 ... " Sn Leventali nin basligini bir okuyun. Belki yeni bir kampanya yapar, epeydir ortada yok ama bir bakin siz.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 22:59   #4
Yeni Üye

olci's Avatar

Şimdi bu starter kit setinde hydro bloom isimli ürünün içeriğine baktım,

Alıntı:
nitrogen 3.0% N, phosphorus 3.9% P2O5, potassium 5.1% K2O
şeklinde bir bileşimi var.

Ben şimdi bu gübre içeriğinden kendim oluşturmaya kalksam becerebilir miyim acaba?

100 litrelik suya, yüzde 3 N, yüzde 3,9 P205 ve yüzde 5,1 K2O bileşimi ayarlanabilir gibime geliyor.

En azından aldım mı, çuvallarla kilo kilo alırım.

Gerçekten çaresiz kaldım ya. 500 litrelik rezervuar için Haftada 2,5 kg gübre kullanmak, hazır gübrelerle iflas sebebi.

Eski 03-03-2016, 01:13   #5
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/6949.htm

Yukarıdaki konuyu takip edebilirsiniz.

idris şenol beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2016, 22:18   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-03-2016
İnternet'te görmüş olabileceğiniz Hesi, Canna, Advanced Hydroponics gibi markaların bahsettiğiniz dozaj tabloları esrar yetiştirmeye ayarlanmış zamanlamalarda sunulmuştur. Başka bir şey yetişrecekseniz dozaj ve zamanlama değişik olacaktır. Size tavsiyem düşük dozajdan başlayıp bitkiyi izleyerek az mı ya da çok mu geldiğine karar vermeniz.

Kurmayı düşündüğünüz sistem için şöyle tavsiyelerim olur (damacana suyu gibi çok düşük EC değerli suyu kullandığınızı farzederek):

- Özellikle kapalı sistem kurmayı düşündüğünüz için herşeyden önce bir EC ve pH ölçer edinin. Bunlar sizin en büyük yardımcınız olacak.

- Ne kadar büyük bir sistem hayal ediyorsunuz bilmiyorum ama 500 litrelik bir rezervuar büyük ihtimal gereksiz. Örneğin 1m2'lik bir tabla için 160lt civarında bir rezervuar yeterli olur. Bu suyun hepsini kullanırsanız sel tablanızda 16 cm yüksekliğinde su birikir.

- İlk yorumunuzda sorduğunuz ml(besin)/lt(su) değerleri ilk karışımı oluşturmak için gereken değerler. Size tavsiyem fidanlarla başlayacaksanız 0,5 EC gibi bir tuzluluk oranından başlamanız. Solüsyonda bu değeri bulduğunuzu anlamak için de bir EC ölçer gerekiyor. Besin üreticilerinin tavsiyeleri daha çok ürün satmak olduğu için genelde yüksek oluyor. Litre için 0,5 ml ile başlayın ve solüsyondaki EC miktarını ölçün. Bundan sonra bir doğru orantı matematiğiyle istediğiniz miktarı yakalarsınız. Mesela 0,5 ml ile 0,4 EC olursa kaç ml ile 0,5 EC olur gibi. pH değeri için 5,8-6,0 arası uygun olur.

-Sistem döngüye girdikten sonra rezervuardaki suyu günlük test edip EC ve pH değerlerini düzeltmeniz gerekiyor. Bitkiler kullandıkça sudaki besin miktarı azalır ve köklerdeki reaksiyonlar da pH'yi yukarı çeker. Düşen EC için besin, yükselen pH'yi düşürmek için asit gerekir. Bitkiler küçükken aynı suyu 2 hafta kullanabilirsiniz ama büyümeye başlayınca bitkinin hoşlandığı iyon dengesini korumak için haftada bir suyu atıp yeniden yapmanız gerekir. Aynı suya besin ekleyip EC değerini yükseltseniz bile bitkilerin hangi maddeleri çok kullanıp hangilerini az kullandığını bilemeyeceğimiz için zamanla denge bozulur ve bitkilerde problemler başlar.

Şimdilik bu kadar, umarım biraz da olsa yardımcı oldum ve kafanızı daha çok karıştırmadım.

smnvrl ve paskomya beğendi.
PokPok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2016, 16:33   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PokPok Mesajı Göster
İnternet'te görmüş olabileceğiniz Hesi, Canna, Advanced Hydroponics gibi markaların bahsettiğiniz dozaj tabloları esrar yetiştirmeye ayarlanmış zamanlamalarda sunulmuştur. Başka bir şey yetişrecekseniz dozaj ve zamanlama değişik olacaktır. Size tavsiyem düşük dozajdan başlayıp bitkiyi izleyerek az mı ya da çok mu geldiğine karar vermeniz.

Kurmayı düşündüğünüz sistem için şöyle tavsiyelerim olur (damacana suyu gibi çok düşük EC değerli suyu kullandığınızı farzederek):

- Özellikle kapalı sistem kurmayı düşündüğünüz için herşeyden önce bir EC ve pH ölçer edinin. Bunlar sizin en büyük yardımcınız olacak.

- Ne kadar büyük bir sistem hayal ediyorsunuz bilmiyorum ama 500 litrelik bir rezervuar büyük ihtimal gereksiz. Örneğin 1m2'lik bir tabla için 160lt civarında bir rezervuar yeterli olur. Bu suyun hepsini kullanırsanız sel tablanızda 16 cm yüksekliğinde su birikir.

- İlk yorumunuzda sorduğunuz ml(besin)/lt(su) değerleri ilk karışımı oluşturmak için gereken değerler. Size tavsiyem fidanlarla başlayacaksanız 0,5 EC gibi bir tuzluluk oranından başlamanız. Solüsyonda bu değeri bulduğunuzu anlamak için de bir EC ölçer gerekiyor. Besin üreticilerinin tavsiyeleri daha çok ürün satmak olduğu için genelde yüksek oluyor. Litre için 0,5 ml ile başlayın ve solüsyondaki EC miktarını ölçün. Bundan sonra bir doğru orantı matematiğiyle istediğiniz miktarı yakalarsınız. Mesela 0,5 ml ile 0,4 EC olursa kaç ml ile 0,5 EC olur gibi. pH değeri için 5,8-6,0 arası uygun olur.

-Sistem döngüye girdikten sonra rezervuardaki suyu günlük test edip EC ve pH değerlerini düzeltmeniz gerekiyor. Bitkiler kullandıkça sudaki besin miktarı azalır ve köklerdeki reaksiyonlar da pH'yi yukarı çeker. Düşen EC için besin, yükselen pH'yi düşürmek için asit gerekir. Bitkiler küçükken aynı suyu 2 hafta kullanabilirsiniz ama büyümeye başlayınca bitkinin hoşlandığı iyon dengesini korumak için haftada bir suyu atıp yeniden yapmanız gerekir. Aynı suya besin ekleyip EC değerini yükseltseniz bile bitkilerin hangi maddeleri çok kullanıp hangilerini az kullandığını bilemeyeceğimiz için zamanla denge bozulur ve bitkilerde problemler başlar.

Şimdilik bu kadar, umarım biraz da olsa yardımcı oldum ve kafanızı daha çok karıştırmadım.
Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. Ben de sanırım arkadaşla aynı dertten muzdaribim

şu linkte yaptığım sistem görünüyor. eksikleri tamamlanacak şeffaf olan kap ışık sızdırmaz hale getirilecek.

yukarıdaki sisteme ek olarak ph ölçer, ec ölçer, nem ve sıcaklık ölçer de ekliyorum.

bu linkte de göründüğü gibi dönemlerde verilmesi gereken besinler belirtilmiş ancak biz ec miktarını koruyabilmek için tekrar gübre ekleyeceğiz ya, birkaç çeşit gübre var hangisinden ne kadar ekleyeceğimizi anlayamadım..

bir de 160lt rezervuardan bahsetmişsiniz. ben sistemdeki kabın yeterli geleceğini düşünmüştüm, 10lt suyla doldurup gübresini doldurup bitkiye günde 4 defa yarımşar saat vermeyi düşünüyordum. haftada 1 de suyu yenileyecektim.

benim yapacaklarımda ne gibi hatalar görüyorsunuz acaba? emeklerimin boşa gitmesini istemiyorum.

şimdiden değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

lookout Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 11:50   #8
Ağaçsever

Mesajımı ilk bu başlığı başlatan arkadaş için yazmıştım ama soru sorup kaybolmuş gözüküyor şimdilik. En azından sizin okumanıza memnun oldum. Söylediğim litre değeri gibi rakamlar onun kurmayı düşündüğü ebb & flow sistemi içindir. Aşağıdaki gibi:

Name:  1.jpg
Views: 4079
Size:  38.8 KB

Sizin sisteminiz damlatma ve derin su kültürü hibrid gibi olacak herhalde. 160lt gibi değerler sizin için geçerli değil. Su pompası gördüm ama damlatıcılar ve hortum göremedim. İlk denemeniz olacaksa henüz pompa gibi şeyler kullanmanızı önermem. Tecrübesiz olduğunuz sisteme bir çok ilgilenmeniz gereken değişken eklemeniz sizi zora sokar. Alıştıkça sisteminiz daha kompleks hala gelebilir. Bence Kratky metodu ile ilk deneme yapmanız iyi olur. Çiçekli sebze yetiştirenler de var bu yöntemle ama genelde marul, reyhan gibi yeşillikler tercih ediliyor. İlk marul deneyin, o gördüğüm ışığınız MH mi HPS mi anlaşılmıyor ama kuvvetli olduğu belli. 30 günde ürün alabilirsiniz mesela marul yaparsanız. Bu arada çıplak elle o ampülü tutmanız iyi değil. Bir de ne sistem olursa olsun o sepetleri küçültün bence.

Kratky örneği:

Name:  2.jpg
Views: 3393
Size:  63.7 KB

Eski 30-03-2016, 17:26   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2016
Alıntı:
Mesajımı ilk bu başlığı başlatan arkadaş için yazmıştım ama soru sorup kaybolmuş gözüküyor şimdilik. En azından sizin okumanıza memnun oldum. Söylediğim litre değeri gibi rakamlar onun kurmayı düşündüğü ebb & flow sistemi içindir. Aşağıdaki gibi:

Eklenti 602417

Sizin sisteminiz damlatma ve derin su kültürü hibrid gibi olacak herhalde. 160lt gibi değerler sizin için geçerli değil. Su pompası gördüm ama damlatıcılar ve hortum göremedim. İlk denemeniz olacaksa henüz pompa gibi şeyler kullanmanızı önermem. Tecrübesiz olduğunuz sisteme bir çok ilgilenmeniz gereken değişken eklemeniz sizi zora sokar. Alıştıkça sisteminiz daha kompleks hala gelebilir. Bence Kratky metodu ile ilk deneme yapmanız iyi olur. Çiçekli sebze yetiştirenler de var bu yöntemle ama genelde marul, reyhan gibi yeşillikler tercih ediliyor. İlk marul deneyin, o gördüğüm ışığınız MH mi HPS mi anlaşılmıyor ama kuvvetli olduğu belli. 30 günde ürün alabilirsiniz mesela marul yaparsanız. Bu arada çıplak elle o ampülü tutmanız iyi değil. Bir de ne sistem olursa olsun o sepetleri küçültün bence.

Kratky örneği:

Eklenti 602421

cevabınız için teşekkür ederim. saksılar ufak gelir diye aldık baya büyük geldi

elimdeki malzeme listesini sayayım isterseniz:

1 adet 600w ışık
1 adet 600w balast
1 adet büyük saklama kabı.(saksılar için delinmiş ve siyah bantla ışıktan arındırılmış)
1 adet ec ölçer
1 adet ph ölçer
2 adet zamanlayıcı priz
1 hesi gübre seti
1 çuval kil
1 adet su pompası
1 adet 2m hortum
4 adet mini hortum
4 adet damlatıcı

---------

ilk işimiz saksıları küçültmek olacak. zaman ayarlayıcı prizlerimizi de ışık ve pompa için kullanmayı düşünüyorum. günde 4 defa 30dk boyunca su vereceğim bitkimiz için. ışığımızı da zamanlayıp vereceğim. herşey şu an kusursuz görünüyor ec ve ph ölçerimizle hergün gübreli suyu kontrol edeceğim. hortumla suyu çekip bitkilere aktarıcaz ardından tekrar hazneye düşecek. sistem bu şekilde. Kratky metodunu da inceledim daha basit görünüyor. yeni olunca başladığınız noktanın önemi büyük. daha zor olan bir yöntem öğrenmişiz tahminimce

lookout Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 18:39   #10
Ağaçsever

Tamamdır. İki soru sorup ayrıntılı cevap yazacağım. Işığınız MH (metal halide) mi yoksa HPS (high pressure sodium) mi? Ne yetiştireceksiniz?

Eski 08-07-2016, 15:39   #11
Yeni Üye

olci's Avatar

Alıntı:

Cevabınız için çok teşekkür ediyorum.

Sorumu sormuş cevabımı bulmuştum, sizin yanıtınızla daha net şeyler öğrenmiş oldum.

Öncelikle ebb & flow sisteminden vazgeçip, derin su kültürüne geçiş yaptım, hava taşları, ec, tds ve ph metrelerle haşır neşir olarak, sistem gayet iyi ilerliyor.

Tekrar teşekkürler

idris şenol beğendi.
Eski 09-07-2016, 02:39   #12
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
sn. ateşkaptanın vermiş olduğu gram ölçüleri ile hoagland formülü kolayca hazırlayabilirsiniz.

sedail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
gübre, hesi, hydroponic

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024