agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler
  • 6 Gönderen alpix
  • 1 Gönderen alpix
  • 1 Gönderen malina
  • 4 Gönderen alpix
  • 3 Gönderen alpix
  • 6 Gönderen alpix
  • 2 Gönderen alpix
  • 2 Gönderen Muda
  • 1 Gönderen alpix
  • 1 Gönderen Erdem 01
  • 1 Gönderen alpix
  • 1 Gönderen rencberdede
  • 1 Gönderen alpix

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2016, 00:19   #1
Yeni Üye

alpix's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Katı ortamda sarımsak denemeleri

Uzun zamandır aklımda olan ama ancak fırsatını bulup yapabildiğim denemenin görüntülerini paylaşmak isterim.

Eklenen Resimler

alpix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 00:22   #2
Yeni Üye

alpix's Avatar

Dikimden 6 gün sonraki fotoğraftır.ilk aşamada gerekli besini sağlayamadığım için su ve sıvı gübre(1 kere) kullandım.

dongyul beğendi.
Eski 24-02-2016, 15:31   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Bu bir topraksız tarım uygulaması mı?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 20:15   #4
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Bu bir topraksız tarım uygulaması mı?
benziyor ama açıklamsı gerekir

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 22:07   #5
Yeni Üye

alpix's Avatar

2 adet denek yaptım 1 tanesi torf ve biraz perlit bir diğeri ise tohumluk perlit dediğimiz ince perlitten.maksadım bu 2 ortamın birbirine göre avantaj ve dezavantajlarını gözlemek.her 2 sindede aynı sulama periyotlarını uyguluyorum.

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2016, 22:12   #6
Yeni Üye

alpix's Avatar

Yukarıdaki resim ise ilkinden 7 gün sonra çekilmiştir.torf ilk etapta hızlı bir çıkş yakalamışken perlit 7 gün zarfında torfa yaklaştı.sanırım üçüncü 7 günde yakalamış ve hatta geçmiş olacak.bu arada bu deneyimde bana bilgi ve malzeme desteği veren Kudret hocama ayrıca teşekkürlerimi borç bilirim.

Eski 07-03-2016, 00:06   #7
Yeni Üye

alpix's Avatar

25. Gündeki sarımsakların görüntüleri.havaların sıcak gitmesi de büyüme hızına etken diye düşünüyorum.perlit ve torftaki hız hemen hemen aynı olmakla birlikte perlit bir tık önde gidiyor gibi

Eklenen Resimler

Muda, efeege ve Milla beğendi.
Eski 07-03-2016, 00:12   #8
Yeni Üye

alpix's Avatar

Buda perlitten görüntü.Çiçek viyollerinde olmaları ve bu viyollerin derin olmamaları kök gelişimlerinde etken olacakmı onuda görmüş olacağım bu arada

Eklenen Resimler

Eski 09-03-2016, 13:33   #9
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Sn.Alpix, kullandığınız tohumlar çarşıdan aldığınız sarmısaklar mı, yoksa özel tohum mu?

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2016, 16:10   #10
Yeni Üye

alpix's Avatar

Deneme amaçlı bir arkadaşımdan aldığım tohumlar.Ancak arkadaşımın yetiştirdiği sarımsaklar.çünkü dışarda satılan sarımsakların birçoğu dayanıklı olsun çabuk içi geçmesin diye fırınlanıp öyle satılıyor.****** buda tohumun kalitesinide yetişmesinide etkiliyor.

Eski 15-03-2016, 19:44   #11
Yeni Üye

alpix's Avatar

40 günün Sonunda deneyimizin sonuna gelmiş bulunmaktayım.Görüldüğü gibi bitkiler gayet güzel ve sağlıklı şekilde büyüdü.Perlit ve torf arasında pek fark görülmedi(perlit bir tık önde).Sarımsaklar ortalama 25 cm olarak yetişti.Yeşil aksamları gayet sağlıklı oluştu.Tek sorun beklediğim gövde kalınlığına ulaşmadı?Konu hakkında bilgisi veya tecrübesi olanlardan yorum bekliyorum.

Eklenen Resimler

Muda ve SambaMustafa beğendi.
Eski 15-03-2016, 20:17   #12
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın alpix;

Sarımsaklar normalde sonbaharda ekilip saçaklanması sağlanmakta, daha sonra ilkbaharda büyüyerek gelişmekteler. Etlik piliçlerin 40-45 günde kesime gelmesi için bile yoğun bir şekilde beslenmekteler. Ancak fiziksel olgunluğa gelmeleri belirli bir zaman sonra olmaktalar. Siz isterseniz bir kısmını normal gübreli bir toprağa bir bütün halinde köklerini zedelemeden çıkarıp ekmeyi deneyin. Yeterli olgunluğa geldiklerinde çıkarmadıklarınızla mukayese yapabilirsiniz.

Bu arada arkadaşımın söylediği sarımsaklar çok fazla suyu sevmiyorlar. Bahçe ortamında gübreli gevşek toprakta arada bir çapalandığı zaman çok iyi sonuç alınıyor. Yağan yağmur ve kar suları ile birlikte iki üç kere sulanması halinde yeterli olgunluğa erişmekteler.

Topraksız ortamda yetişen ürünlerde bitki için gerekli olan gübre ve besinler sıvı olarak verilmekteler. Sanırım siz bu konuda herhangibir çalışma yapmıyorsunuz.

Kolay gelsin.

SambaMustafa ve aloe beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2016, 21:48   #13
Yeni Üye

alpix's Avatar

Sayın Muda;
Öneri ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Ancak ben bu deneyimde zaten besin eriği kullandım.Sağolsun Kudret hocam bana eriği temin etti.Dolayısı ile bitkinin beslenmesinden ötürü bir şikayetim yok ,aksi olmuş olsaydı bitkiler sararıp solar beslenememeden dolayıbazı ibareler gösterirdi.sorun sadece gövdeye fazla çalışmamış olmaları .

SambaMustafa beğendi.

Düzenleyen alpix : 15-03-2016 saat 23:29
Eski 16-03-2016, 00:33   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Taze sarımsak için mi yoksa yumru oluşturma için mi yaptınız. Bildiğim kadarıyla yumru diş oluşturması için söküm erken yazın ortasını bulması yaprakların sararmaya yatmaya başlaması gerekiyor.Organik gübreli toprağı sevmiyor. Yumru oluşturması için toprağa potas ve fosfor atmanız gerektiğini duymuştum.

SambaMustafa beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2016, 10:34   #15
Yeni Üye

alpix's Avatar

Taze sarımsak için yetiştiriyorum.Dediğim gibi gübre olayını besin eriği ile zaten karşılıyorum ondan yana sıkıntım yok.Dişler arasındaki mesafede gayet açık olduğu halde sarımsaklar gövdeye çalışmadı?

SambaMustafa beğendi.
Eski 16-03-2016, 17:39   #16
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpix Mesajı Göster
Taze sarımsak için yetiştiriyorum.Dediğim gibi gübre olayını besin eriği ile zaten karşılıyorum ondan yana sıkıntım yok.Dişler arasındaki mesafede gayet açık olduğu halde sarımsaklar gövdeye çalışmadı?
Sn. Alpix, bence mevsime göre aldığınız sonuç oldukça iyi. Ne de olsa kış aylarında yetiştirdiniz onları, henüz yeteri kadar ışık yok. Önümüzdeki günlerde ışık daha bol olacağı için yeni denemenizden daha tatminkar sonuç alacağınıza inanıyorum.

SambaMustafa beğendi.
Eski 16-03-2016, 20:48   #17
Yeni Üye

alpix's Avatar

Temennileriniz için teşekkür ederim sayın rencberdede.Lakin kışın yetişmesi gereken bir ürün.Hem iklim isteği olarak hemde ticari olarak yapılacaksa)Ufak bir hata yaptım bu denemede ama anlayamadım.Birdahi denemede bi farklılık yaratmam gerekecek sanırım.En doğru yöntemi küçük ölçekli denemelerde bulup daha sonra büyük ekim yapmayı düşünüyorum.

idris şenol beğendi.
Eski 21-03-2020, 21:32   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2020
İyi günler,
Forumu uzun zamandır takip ediyorum fakat konu paylaşacak ve yorum yapacak deneyimim olmadığından sadece soru sormak istiyorum müsadenizle, biraz konu dışı olabilir kusuruma bakmayınız.

Sarımsakların topraksız tarım yöntemi ile yetiştiriciliği mümkün müdür? İnternet üzerinden bu konu ile alakalı malumat bulamadım, yardımcı olabilirseniz mutlu olurum.

Saygılarımla.

AkifAbrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2020, 01:20   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkifAbrek Mesajı Göster
İyi günler,
Forumu uzun zamandır takip ediyorum fakat konu paylaşacak ve yorum yapacak deneyimim olmadığından sadece soru sormak istiyorum müsadenizle, biraz konu dışı olabilir kusuruma bakmayınız.

Sarımsakların topraksız tarım yöntemi ile yetiştiriciliği mümkün müdür? İnternet üzerinden bu konu ile alakalı malumat bulamadım, yardımcı olabilirseniz mutlu olurum.

Saygılarımla.
bu konuda bende int.te bir sonuca ulaşamadım. topraksız olarak serada yetiştirilebilir mi?

sem1023 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2020, 12:17   #20
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sem1023 Mesajı Göster
bu konuda bende int.te bir sonuca ulaşamadım. topraksız olarak serada yetiştirilebilir mi?
topraksız ortamda her türlü bitki yetiştirilir ama ticari üretimi yapılacak bitkinin getirisinin topraksız tarım yatırımını karşılayacak seviyede olması gerektiğinden sarımsak ile ticari olarak pek ilgilenilmedi sanırım. forumda soğan çalışan arkadaşlar vardı hatırladığım. soğan, sarımsak aynı grupta... benzer üretim...

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2020, 21:35   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2020
@alpix merhaba, denemeleriniz sürüyor mu ? Başarıyla sarımsak kökünü geliştirmeyi başarabildiniz mi çok merak ediyorum.

Bir de nasıl bir besin çözeltisi denemiştiniz ? PPM olarak besin değerlerini paylaşabilir misiniz ?

semihdilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2020, 17:00   #22
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Eskiden ektiğimiz sarımsaklar pırasa gibi olur ve kafa tutmadan da yeşil olarak tüketilirdi. Sanırım yeni tohumlar buna uygun değil. Ne topraksız ortamda, ne de toprakta yeşil olarak tüketilebilecek gürbüz sarımsak yetiştiremedim. Pazarlarda taze sarımsak diye satılanlar da aynı: cılız ve bedeni kartlaşmış.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024