agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen mkarin19
  • 3 Gönderen nk_tarim
  • 1 Gönderen rcpbrk_38

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2020, 16:21   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2020
ug001 / akan su kültüründe çilek

ARKADAŞLAR MERHABA UFAK CAPLI AMA TİCARİ ANLAMDA AKANSU KÜLTÜRÜNDE ÇİLEK YETİŞDİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM BİRKAÇ SORUM OLACAK SİZLERE
öncelikle teşekkür ederim vereceğiniz bilgiler için

--- akan su kültüründe çilek yetiştiriciliği için

1) bazı sistemlerin içinde devir daim yaptıktan sonra boruların içinde su kalıyor bu doğru bir yol mudur
sürekli devir daim yapılan sistemlerde çok fazla elektrik masrafı oluşmaz mı

2)borulardan ne kadar su geçmeli yine bu forumda okudum bir arkadaşımız 3 cm debi ile su akıtıyormuş çok fazla denilmiş mm olarak yeterli denilmiş bu doğru mudur
debiyi ne kadar ayarlamak lazımdır ?

3)saksıların içine hydroton taşları koymayı düşünüyorum ancak boru içinden gecen su miktar az olursa bu taşlara değimicek yinede yarar sağlarmı?

4)1 aya kadar yapmayı planlıyorum alah izin verirse eyer serasız yapmayı düşünüyorum en azından ilk hasatta (malum yaz geliyor zaten) bir sıkıntı yaşarmıyım

5)hangi çilek türünü önerirsiniz

6)çilekleri fide şeklinde alıcam kökleri topraklarından ayırdıktan sonra sisteme koymadan önce hastalık vs. gibi şeylere önlem almak amacıyla koklere başka bir dezenfektanla temizliyebilirmiyim
Teşekkürler

ug001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 17:03   #2
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Genel olarak çilek katı ortam kültüründe, özellikle de kokopit ortamında çalışılıyor. Akan su tekniği marulda tercih ediliyor. Çilek için kokopit daha rahat olabilir sizin için

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 20:04   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nk_tarim Mesajı Göster
Genel olarak çilek katı ortam kültüründe, özellikle de kokopit ortamında çalışılıyor. Akan su tekniği marulda tercih ediliyor. Çilek için kokopit daha rahat olabilir sizin için
evet ama birkaç örnek gördüm bende denemek istiyorum ama verimliliği tabikide önemli cilekten max 1 kg civarı alınıyor diye biliyorum
acaba bu sistemde nekadar alınabilir
deneyen arkadaşlar varsa beni aydınlatsalarsa cok sevinirim

Eski 03-05-2020, 20:41   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2019
önce bir deneme yap. çilekten 250 gram bile almak kolay değil.

nk_tarim beğendi.
mkarin19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2020, 14:53   #5
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ug001 Mesajı Göster
evet ama birkaç örnek gördüm bende denemek istiyorum ama verimliliği tabikide önemli cilekten max 1 kg civarı alınıyor diye biliyorum
acaba bu sistemde nekadar alınabilir
deneyen arkadaşlar varsa beni aydınlatsalarsa cok sevinirim
Topraksız üretimde çilek verimi 600 gr ortalama hesaplamak uygundur. 1 kg alıyoruz, 2 kg alıyoruz ifadeleri yanıltmasın. Toprakta yetiştiricilikte kullanılan fideler çok yıllık kullanılıyor. 2,3, 4 yıl. Toprakta yetiştiricilikte fideler ilk yıl düşük verimde çalışıyor. Çünkü gövdesi, kardeş sayısı düşük. Sonraki yıllarda fideler kış döneminde gerekli soğuklamasını alarak yıl boyunca gövde gelişimi ve kardeşlenme yapıyor. Her kardeş yeni bir gövde gibi düşünülebilir. bir önceki sezon bir gövde ile meyve veren bitki yeni sezonda birden fazla gövde ile doğal olarak daha yüksek verim gösteriyor. Peki topraksız üretimde fark ne? Topraksız üretim teknik altyapı, tecrübe, nitelikli personel ve en önemlisi de yatırım gerektiriyor. Tüm bunlar bir maliyet oluşturuyor. Ve siz bu maliyeti karşıladıktan sonra her sezon en yüksek verimde ürün almak istersiniz ya da almalısınız.

Yani klasik yetiştiricilikte bir anlamda meyve ile birlikte bitkiyi de büyütürsünüz. Ancak topraksız tarım serası gibi maliyetli bir işletmede fide büyütmek ne kadar mantıklı?

İşte bu yüzden frigo tip fideler kullanılıyor. Yeterli gövde büyüklüğüne ulaşmış fideler kışa giriş döneminde, kış için gerekli enerjisini bünyesinde toplamışken sökülür, temizlenir ve uygun soğuklukta (0-2 derece) dikim dönemine kadar soğuk hava depolarında bekletilir. Bu süreçte bitki uykuda kalır ve gerekli soğuklamasını alır. Dikim zamanı bahar sonu yaz başı fideler topraksız sisteme dikilir ve zaten yeterli kök ve gövde büyüklüğüne sahipken sadece yeşil aksam yaprak gelişimi beklenir 2-3 ay sonra meyveye döner. Bu fideler ilk dikimlerinde tam verimde ürün verirler. Ve 500-600 g fide başı verim hesaplanıyor şu an....

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2020, 07:59   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2019
Bende çilek için şu anda evimde ufak bir çalışma yapıyorum, Hem cocopeat ortamında hem de akansu da deniyorum. şu ana kadar akansu içinde ki fidelerin daha iyi büyüdüğünü söyleyebilirim, cocopeattekiler akansuya oranla daha küçük kaldı.

cocopeatte benim zorlandığım konu ise cocopeattin nemliliği, ilk denememde fazla su verip kökleri boğmuştum, bu nedenle şimdi daha temkinli yaklaşıyorum fakat bu sefer de bitkilere istediklerinden az mı besin veriyorum acaba diye düşünüyorum.

ug001,

ben sistemi yarım saat çalıştır yarım saat durdur olarak devam ediyorum herhangi bir sıkıntı görmedim

boruların içinden su kalması ile ilgili olarak ise ; ben 70lik boru kullanıyorum sistem çalıştığı zaman nerdeyse borunun ağzına kadar su dolu oluyor, sistem durduğunda ise yarısına kadar su dolu oluyor.

bende hydroton taşları kullandım herhangi bir sorun gözükmüyor.

ug001 beğendi.
rcpbrk_38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2020, 22:54   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rcpbrk_38 Mesajı Göster
bende çilek için şu anda evimde ufak bir çalışma yapıyorum, hem cocopeat ortamında hem de akansu da deniyorum. şu ana kadar akansu içinde ki fidelerin daha iyi büyüdüğünü söyleyebilirim, cocopeattekiler akansuya oranla daha küçük kaldı.

Cocopeatte benim zorlandığım konu ise cocopeattin nemliliği, ilk denememde fazla su verip kökleri boğmuştum, bu nedenle şimdi daha temkinli yaklaşıyorum fakat bu sefer de bitkilere istediklerinden az mı besin veriyorum acaba diye düşünüyorum.

Ug001,

ben sistemi yarım saat çalıştır yarım saat durdur olarak devam ediyorum herhangi bir sıkıntı görmedim

boruların içinden su kalması ile ilgili olarak ise ; ben 70lik boru kullanıyorum sistem çalıştığı zaman nerdeyse borunun ağzına kadar su dolu oluyor, sistem durduğunda ise yarısına kadar su dolu oluyor.

Bende hydroton taşları kullandım herhangi bir sorun gözükmüyor.

teşekkür ederim çok yararlı bir bilgi oldu benim için ben daha denemeye başlamadım ancak siparişi verdim

bir yabancı videoda saksının altına perlit üstüne hydroton koymuştu
başka bir yabancı videoda ise saksıya kokopit koymuştu her 2 sindede kokler saksıdan cıkmış tı (köklerin yarısı cocopıtde yarısı sudaydı) böyle yapmak sizce mantıklı olurmu yoksa heycan aramaya gerek yokmu
(kokopit görmedim daha önce su ile karışıp depoya cocopit gidermi)

Eski 15-06-2020, 09:09   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2020
merhaba ben balkonumda denemeleri yaptım yatay akan su kültürü yaptım tabi benim açık teras ve nisan gibi başladım (soğuklar vardı o dönem) ayrıca aynı sistemde domates de var salatalık da çilek de var. Ec 2 ila 2,4 arasında tutarak besledim. hatta bir dönem marulda yaptım 15 20 tane kadar(tabi ara ora Ec yi 1,5 aralığında tuttum) şükürler olsun haziran başı itibariye hepsi de meyvesini verdi. bu arada salatalıkları mayıs başında koydum. salatalık çok iyi ve çok hızlı oluyor.

Fiziktar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2020, 13:52   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Akan su kültürü çilek için uygun değildir. Çilek kökü ve yaprakları çok kolay mantari hastalık kapar. Bu nedenle kuruluk önemli. Kokopit ortamı havalanması ve nem tutumu uygun olduğu için ticari işletmelerin tamamında kullanılır. Akan suyu sadece deneysel amaçlı kullanabilirsiniz.

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024