agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni88Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2016, 10:18   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2016
1 dönümlük araziyi 100 metre kazıp 50 dönümlük arazi elde etmek

Merhaba,

Şimdi benim elimde 1 dönüm arazi var.
Bu araziyi yerin 100 metre derinine kadar kazdırsam.
Her 2 metrede 1 kat sera yapsam, çeşitli ürünler eksem.
50 dönümlük arazi elde etmiş oluyorum.
1 dönümlük araziyi 100 metre derine kadar ne kadar ücrete kazdırabilirim.

Bu şekilde bir yapının ekinlere zararı olur mu? Topraksız tarım yapmayı düşünüyorum.

ilhanaktoprak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-03-2016, 10:44   #2
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alttaki topraklar bir işe yaramayacaktır. Toprağı kaz, çıkar, inşaat, ışıklandırma, ısıtma, yeni toprak veya nereye ekmeyi düşünüyorsanız onun temini ilk aklıma gelenler. Aşağıya gideceğinize 100 m. olmasa da yukarı çıksanız daha mantıklı.

zekiabbas beğendi.
TCM Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-03-2016, 10:50   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Bu insaat isinin maliyetini hesaplayin, o para ile 500 donum tarla alirsiniz.

Insaat yaninda oksijen, aydinlatma gibi giderleri de hesaplarsaniz yapilabilir cikmaz.

kiziltan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-03-2016, 10:53   #4
Ağaç Dostu

Ilgi alaniniz " Sksdkmdsm " yazmissiniz, ne demek ?

Eski 27-03-2016, 16:10   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Ilgi alaniniz " Sksdkmdsm " yazmissiniz, ne demek ?
Siteye sadece bu soruyu sormak içim üye oldum. İş görüşmesine gitmiyoruz sonuçta bir forum sitesinde uzun uzun ilgi alanlarımı anlatmama gerek olmadığını düşünüyorum.

100 metre yukarı çıkmak neredeyse imkansız olur diye düşünüyorum. Belediye izin vermez böyle bir yapıya.

Eski 27-03-2016, 16:59   #6
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Tartes Tarım'ın forumda bitki fabrikası konusu onu incelemeniz yeterlidir. Örnekler ve videolarda mevcut, 1 dönüm alana o sistemi kursanız zaten dünya kadar ürün elde edersiniz.

Ayrıca youtube sayfasında geleceğin gökdelenleri videoları var, adamlar harika sistemler yapıyor ve yapmaya çalışıyor.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-03-2016, 17:18   #7
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Zihni sinir projesi. Bitki yetiştirmek için gerekli 2 şeyi sağlamak imkansız ya da astarı yüzünü geçer. Havalandırma ve bitkiler için olmazsa olmaz güneş ışığı.

tarku Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-03-2016, 20:40   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilhanaktoprak Mesajı Göster
Siteye sadece bu soruyu sormak içim üye oldum. İş görüşmesine gitmiyoruz sonuçta bir forum sitesinde uzun uzun ilgi alanlarımı anlatmama gerek olmadığını düşünüyorum.
Uzun anlatılacak kadar alan yok ki... İsteseniz bile yazamazsınız.

Sksdkmdsm yazıncaya kadar sera yazabilirdiniz. Daha kısa
Sadece bir soru sorunca saygısızca davranmanın sakıncası olmuyor mu?

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-03-2016, 22:02   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Tartes Tarım'ın forumda bitki fabrikası konusu onu incelemeniz yeterlidir. Örnekler ve videolarda mevcut, 1 dönüm alana o sistemi kursanız zaten dünya kadar ürün elde edersiniz.

Ayrıca youtube sayfasında geleceğin gökdelenleri videoları var, adamlar harika sistemler yapıyor ve yapmaya çalışıyor.
Bence de yukarı katlı sistem kurmak daha mantıklı ancak 100 metreyi bırakın 20 metre yüksekliğinde birşey yapsam belediye sorun çıkartır.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Zihni sinir projesi. Bitki yetiştirmek için gerekli 2 şeyi sağlamak imkansız ya da astarı yüzünü geçer. Havalandırma ve bitkiler için olmazsa olmaz güneş ışığı.
Aşırı rüzgarlı bi bölge elektriği o yüzden rüzgar enerjisinden almayı düşünüyorum yani elektriğin çok fazla sorun olcağını düşünmüyorum.

Eski 28-03-2016, 13:27   #10
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
1 dönüm araziden 1 mm toprak kaldırırsanız 1 m3 toprak eder. İsterseniz 100m'yi bir hesaplayın Durun durun ben hesapladım 100.000 m3 1 tır 17-18m3 toprak alır desek yaklaşık 7000 tır boşaltır orayı Belirli bir metreden sonra o toprağı nasıl yukarı çıkaracağınızı yazmıyorum bile

Ne kadar çok ürün değilde ne kadar ekonomik ürün yetiştirebilirime kafa yorarsanız daha akılcı olur kanaatindeyim.

efe446 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-03-2016, 16:28   #11
Yeni Üye

Grkm's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2016
1 dönüm araziden 50 dönüm arazi elde etmek bu kadar basit ve kolay olsaydı,herkes bunu yapardı,kimse dönümlerce arazi almazdı,bu bahsettiginiz olay o kadar zor ki bunun yerine 50 dönümlük arazi alsanız sizin için daha az masraflı olur

Grkm Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-03-2016, 20:46   #12
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Bu fikrinizi Kolombiya'da uygulayabilirsiniz. Kokain oldukça pahalı bir ürün. Başka hiç bir üründen kar etmeniz mümkün değil.
Rüzgar olması, enerjinin bedava olacağı anlamına gelmez. Rüzgar türbinleri yaklaşık %15 verimle çalışır. 15 Wattlık ampül yakmak için 100 wattlık bir yatırım gerekir. Bahsettiğiniz sistemin harcayacağı elektriği üretme imkanınız varsa, bitki yetiştirmekle uğraşmayın, devlete elektrik satın.

Eski 28-03-2016, 20:56   #13
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilhanaktoprak Mesajı Göster
Merhaba,

Şimdi benim elimde 1 dönüm arazi var.
Bu araziyi yerin 100 metre derinine kadar kazdırsam.
Her 2 metrede 1 kat sera yapsam, çeşitli ürünler eksem.
50 dönümlük arazi elde etmiş oluyorum.
1 dönümlük araziyi 100 metre derine kadar ne kadar ücrete kazdırabilirim.

Bu şekilde bir yapının ekinlere zararı olur mu? Topraksız tarım yapmayı düşünüyorum.
1 dönümü kare şeklinde düşünsek eni boyu yaklaşık 31'er metre eder. Burayı dimdik 100 metre kuyu gibi kazdıracaksınız, ücreti ne olur diye soruyorsunuz? Harfiyatçılara sorun bakalım ne diyecekler, sonucu bize de bildirirsiniz artık.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-03-2016, 21:03   #14
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Proje düşünce olarak güzel ama yapılabilirlik açısından oldukça zor görünüyor. Bence toprak verimliği açısından tarım yapılamaz alan alıp topraksız tarım yapmak daha avantajlı olur.

smnvrl Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-03-2016, 02:04   #15
Ağaç Dostu

defender77's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2015
31*31=961m2 (yaklaşık 1 dönüm )
961*100=96.100m3 (yapılacak harfiyat metreküpü)

1000 metreküpü 1000 lira desek (netten bakılan fiyatların ortalaması diyelim daha fazla veya daha düşükte olabilir)

96.100*1= 96.100 TL.

en basit fiyatı ki derine indikçe işlemler zorlaşacağından fiyatın daha da artacağını tahmin ediyorum. fikir vermesi açısından mantık yürüttüm, harfiyat işleri ile bilgim veya alakam yoktur. daha sağlıklı bir fiyat alabilmek için bu işi yapan firmalar ile görüşmeniz daha sağlıklı olur.

Düzenleyen defender77 : 29-03-2016 saat 02:11 Neden: işlem hatası ve imla
defender77 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-03-2016, 06:37   #16
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
İncisözlükden geldim. Agaclar.netteki abileri ablaları nasıl trolledim yazarsan hiç şaşırmam.

gilan, efe446, oz26 ve 5 kişi beğendi.

Düzenleyen saleri : 29-03-2016 saat 06:39 Neden: imla
saleri Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-03-2016, 16:07   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-10-2013
yaklaşık olarak 100 bin m3 hafriyat çıkar. resmi döküm yerine taşındığını farz edersek. izmit için konuşuyorum. m3 'ü 17 tl den olsan nakliyesi ve döküm bedeli dahil 1.700.000 tl sadece hafriyatı tutar kabaca hesapla

ZUĞA Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-03-2016, 20:54   #18
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saleri Mesajı Göster
İncisözlükden geldim. Agaclar.netteki abileri ablaları nasıl trolledim yazarsan hiç şaşırmam.
Sayın saleri; tespit net ve kesin tebrikler ^^

dongyul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-03-2016, 22:01   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Olası bir radyoaktif savaş için yer altına böyle bir tesis kurulabilir.diğer taraftan Öncelikle 1 m2 de ürün yetiştirmeye başlamanızı tavsiye ederim.

oz26, turhanengin, TCM ve 1 kişi beğendi.
oceaneagle55 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-04-2016, 10:33   #20
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Arkadaş bombayı attı gitti, biz kuyudan çıkaracaz diye uğraşalım artık.

birnefestoprak ve jaffa beğendi.
TCM Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-04-2016, 11:52   #21
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Arkadaş bombayı attı gitti, biz kuyudan çıkaracaz diye uğraşalım artık.
Yok, kuyuyu açıcaz daha

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-04-2016, 12:37   #22
/

Giriş Tarihi: 23-01-2016
Sonuçta işlem yapabileceğin toprak belli o toprak bir kata yeter. Bence 2 kat toprak altı gir 5 katta üste olsun sana 7 kat. Karkas bina yapacağın için tahminimce sana maliyeti 500.000 TL civarında bir maliyet çıkar. Para kazandıkça ısı yalıtımı yaparsın. Paran varsa güzel bir fikir. 1 milyona TL civarında bu proje ısıtma soğutma ışıklandırma ve ısı yalıtım şeklinde hazır olur. Gerçekten para ayırabilirsen sana Hollanda da bulunan philips'in bitki yetiştirme ışıklarını denediği bir bitki akademisi var muhakkak orayı görmeni tavsiye ederim. Projen çok mantklı bence yapabiliyorsan yap derim. Bende senin kadar olmasa da 750 metre kare 3 katlı bir atıl bina kiraladım çalışmalarım var. İmkanım olsa seninki gibi bir projeye gözüm kapalı girerim. Çünkü iki kattan verdiğin parayı bir senede çıkarma ihtimalin yüksek

peskudal Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-04-2016, 12:57   #23
Ağaç Dostu

Babadan kalan tarlaya ucuzundan yaptirilan, aydinlatma istemeyen sera parasini bir senede cikarmazken, 3 kat yerustu 2 kat yeralti bir senede amorti.

Bu is definecilikten iyiymis, iyisimi sirketi halka acik yapin ki biz de hisse alabilelim.

Daha iyisi cukur bir yer bulsak, Konya`da olusan obruklar gibi yerler bulsak, kazmaya para vermeyiz. Yeraltinda gocmenleri ucuza calistiririz.

Biraz daha kafa patlatsak 6 ayda amorti isten degil !

tarku ve defender77 beğendi.
Eski 04-04-2016, 13:47   #24
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
arkadaşlar, bitki yetiştirmek için gerekli ortamı oluşturabilirse, bizim burada (Nevşehir) turizme açık olmayan atıl durumda yeraltı şehirleri var tam projeye uygun, arkadaşımız yarın erken kalksın hemen işe başlasın )

selim_50 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-04-2016, 21:33   #25
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi peskudal Mesajı Göster
Sonuçta işlem yapabileceğin toprak belli o toprak bir kata yeter. Bence 2 kat toprak altı gir 5 katta üste olsun sana 7 kat. Karkas bina yapacağın için tahminimce sana maliyeti 500.000 TL civarında bir maliyet çıkar. Para kazandıkça ısı yalıtımı yaparsın. Paran varsa güzel bir fikir. 1 milyona TL civarında bu proje ısıtma soğutma ışıklandırma ve ısı yalıtım şeklinde hazır olur. Gerçekten para ayırabilirsen sana Hollanda da bulunan philips'in bitki yetiştirme ışıklarını denediği bir bitki akademisi var muhakkak orayı görmeni tavsiye ederim. Projen çok mantklı bence yapabiliyorsan yap derim. Bende senin kadar olmasa da 750 metre kare 3 katlı bir atıl bina kiraladım çalışmalarım var. İmkanım olsa seninki gibi bir projeye gözüm kapalı girerim. Çünkü iki kattan verdiğin parayı bir senede çıkarma ihtimalin yüksek
Ay ne güldüm, ne güldüm. Mantık nasıl bişey yaw? duruma göre değişiyor mu? Bu arkadaş bir şaka yaptı. Mantıklı diyen bile çıktı.

jaffa beğendi.
Eski 05-04-2016, 08:26   #26
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın peskudal, 7. katta maydanoz yetiştirir demeti 1 tl ye satarsın, bence de çok mantıklı bir proje)

tarku beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-04-2016, 23:56   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2013
hikaye basit, delinin biri bir kuyuya bir taş atarsa , kaç akıllı çıkarır , işte bunu tartışıyoruz burada.

schehkriar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-04-2016, 15:56   #28
Yeni Üye

skayacik's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2016
20 ve 25 nolu mesajı okumadan o taşı çıkartmaya çalışmaya uzun yıllar devam edenler olacaktır )
Ben de sulandırmak değil de hoşluk olsun bağlamında şöyle bir soru sorayım havada tarım yapılırmı?Malum arsalar çok pahalı.
Oğlumun çok beğenerek izlediği bir çizgi film var.İbi ile Tosi isimli.Malum çocukla beraber biz de izliyoruz mecburen.Orada balonlara bağlı bir uçan köy var harika birşey...
Küçük yaşlarda tarımla tanışsam ne hayaller kurardım kimbilir

skayacik Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-04-2016, 18:40   #29
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skayacik Mesajı Göster
20 ve 25 nolu mesajı okumadan o taşı çıkartmaya çalışmaya uzun yıllar devam edenler olacaktır )
Ben de sulandırmak değil de hoşluk olsun bağlamında şöyle bir soru sorayım havada tarım yapılırmı?Malum arsalar çok pahalı.
Oğlumun çok beğenerek izlediği bir çizgi film var.İbi ile Tosi isimli.Malum çocukla beraber biz de izliyoruz mecburen.Orada balonlara bağlı bir uçan köy var harika birşey...
Küçük yaşlarda tarımla tanışsam ne hayaller kurardım kimbilir
Yörüğün hikayesini belki bilirsiniz. Hayal kurar, gözünün görebildiği her toprağın kendisine ait olmasını hayal eder. Sonra toprakla uğraşmaya sıra gelince, zorluğunu görüp "aman şuracık yeter" dermiş. Toprakla uğraşmayanlar için uçsuz bucaksız tarlalara sahip olmak güzel gelir. Ancak o toprakla uğraşmaya sıra gelince, ne kadar küçük o kadar güzel gelir. Bu başlıkta açan kişi acaba o 1 dekar araziyi ekip dikmiş mi sormak lazım. Gübresini atmış mı? çapalamayı yapmış mı? ürünü ekip, çapalamasını, sulamasını, gübrelemesini, ilaçlamasını, hasadını yapmış mı? yazarken, okurken bile insan yoruluyor.

Yetiştirdiğim elmaları pazarda kendim satıyorum. Geçenlerde bir kadın geldi " bu elmalar senin bahçenden nasılsa, ucuz ver" dedi. Ben de kadına "bu elmalar kurtlu olsa, küçük olsa alır mısın "dedim. Almam tabi dedi. Bu elmalar buraya gelene kadar ne kadar uğraş istiyor haberin var mı deyince, hemen uzaklaştı. İnsanlarımız üretimin zorluğunu bilmiyorlar. Aman canım Allah veriyor, havadan para kazanıyorsunuz diyorlar. Hayaller tatlı, gerçekler ise oldukça acı. Pazarda bazen yerlere atılan domatesleri görüyorum ve onu üretenin çektiği çileleri düşününce, acıyorum.

kursun, efe446, oz26 ve 4 kişi beğendi.
Eski 07-04-2016, 01:21   #30
Ağaçsever

laputa's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2016
Aslında çok uzağa gitmeye gerek yok. Günümüz tarım teknikleri, doğayı, doğal dengeyi ve doğanın kendi seçimlerini, bir bütün olarak kavrama yeteneğine sahip olmayan insanlığın benzer bir icadı.
Bir kızılderiliye gidip, ben buradaki ağaçları keseceğim, canlı çeşitliğini yok edip, tek tip bitkiyi, kimyasal destekle üreteceğim dendiğinde, o da burada verilen tepkilerin benzerini vermiş olsa gerek.
İyi bir fikir olsaydı, doğa kendi uygulamaya koyardı sanki.
Ote yandan, sahip oldugunuz araziyi daha verimli kullanabilmek için, doğal ve sürdürülebilir yöntemler mevcut.
Hugelkultur
https://www.google.com.tr/search?q=h...w=1366&bih=667
Bunu bir kaç ticari amaçlı tesis olarak değil, bahçeciliğin genelinde kullanılan bir uygulama olarak düşünürseniz, tüm dünyada faydalanılabilecek ek tarım kapasitesini hesaplayabilirsiniz.
Hem de ucuz ve kolay.

laputa Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024