agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-12-2015, 12:57   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2015
Topraksız tarım marul için sistem

Merhaba arkadaşlar yardımlarınıza ihtiyacım var yapmayı düşündüğüm sera için marul yetiştirme sisteminin resimlerini atıyorum, bu şekilde bir sistem kurulsa nasıl sıkıntılar çıkar veya olurmu.

perlit içine damlama sistemiyle besin verilmesi şeklinde, güneş ışığı az görür mü ve marulun büyümesine bu sistem sakıncalımı, tecrübelerinizi aktarırsanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

yelgecak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2015, 13:38   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Gun isigi alma sorunu olabilir, olculeri kontrol etmek faydali olur.
20 x 5 yani 100 birim var, bukadar fazla oldugunda birisinde olacak kacak sistemdeki besini tamamen bosaltir mi ? Tedbirli olmak gerek.
50 - 15 = 35 cm. Ortam ve buyumus marul icin bu yukseklik az degil mi ?
Saglicakla kaliniz

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2015, 14:21   #3
Yeni Üye

yardımınız için teşekkür ederim, amacım az alanda fazla ürün almak, sıkıntılı bir durumsa bu sistem zaten yapmaya gerek yok sizlerden yorum alıp sistemimi kuracağım,

Eski 29-12-2015, 14:39   #4
Yeni Üye

şöyle bir sistem var ama bu yer olarak çok yer kaplıyor, yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler

Eklenen Resimler

Eski 29-12-2015, 14:46   #5
Yeni Üye

birde şöyle bir video var, bu arkadaşı tanıyan bilen varmı aceba yaptığı sistemde verim alabilmişmi merak ettim.

https://www.youtube.com/watch?v=3IZ5up7xOl4

Eski 29-12-2015, 21:33   #6
Ağaç Dostu

Son resimlerde buyume icin yer saglayacak ve gun isigi alabilecek gibi.

Bukadar buyuk yapmak yerine, once, ateskaptan, lavenali ve kudret tezel gibi basarmis olanlarin basliklarinda gezinseniz faydali olur. Gezinmek derken bu basliklari bastan sona okumak. Once tek kat bir sistemle 30-40 gun suren marul denemesi yapmak, daha da kisa surecek taze sogan denemesi yapmak faydali olur. Sure kisa oldugundan hatalari gormek kolay olacagi gibi fazla para da yatirmamis olursunuz. Tecrube kazaninca domates, cilek, biber gidersiniz artik.
Saglicakla kalin

turhanengin beğendi.
Eski 30-12-2015, 11:14   #7
Yeni Üye

kiziltan bey,
dört beş aydır takip ediyorum belkide agaclar.net i ezberlemişimdir, ama uygulama ile okuma çok farklı , mesleğim grafik tasarım alaylıyım mesleğimi yaparken çalışmaya grafik tasarım ve matbaa mezunu arkadaşlar gelirdi ve işten anlamazlardı bunlar nasıl okul okudu derdim örnek vermek istedim.

çalışmalarım var okuduklarımla bi şeyler yapmaya çalıştım resimlerini atayım, konyada olduğum için topraksız tarım yapan yok. 1300 m2 su ve elektriği olan yerimiz var ve şehir merkezinde sayılır. şuan ayda 3000 kadar marul üreten bi sistem yapmak ve ilerde büyütmek, konya' da 4 ay marul fiyatı çok yüksek antalyadan geliyor şu an markette kıvırcık 2,5 tl göbekli marul 3 tl iceberk 3,5 tl 0,50 kuruş eksi artı olabilir yaz aylarındada 0,75 kuruş, yardımlarınızla inşallah bu işi başarmak istiyorum, dün çekmiş olduğum resimleri atıyorum

Eklenen Resimler

smnvrl ve sinbas beğendi.
Eski 30-12-2015, 11:19   #8
Yeni Üye

marullarım

Eklenen Resimler

Eski 30-12-2015, 11:23   #9
Yeni Üye

Marullarda bazılarında eski yapraklarda sorunlar var, ec 1 ph 7 şu anda suyun sıcaklığı 6 derecelerde ve güneş görmeyen kuzey yerde.

Eklenen Resimler

SambaMustafa beğendi.
Eski 30-12-2015, 13:54   #10
Ağaç Dostu

Taze yesil sogan uretimhanesi ( 3. sayfaya dikkat )
Topraksiz taze sogan yetistiriciligi

Bu iki basligi birer kez daha okusaniz, ozellikle birincide sayfa 3 guzel. Basit ve ucuz, baslangicta acikhava olan sistemi nasil ucuza ve sade olarak seraya almak mumkun.

Iki basligi birlikte okursaniz, ticari sistemdeki en onemli nokta olan pazarlamanin onemi ortaya cikiyor.

Siz bu basit sistem icinde, sogan, sarimsak, maydonoz, tere, roka, marul olarak azar azar yapsaniz birisi satilmasa digerleri satilir, pazarci hepsini birden almak isteyebilir, pazarlama sorunu azalabilir. Lokanta ve cigkofteciler surekli alim icin anlasabilir. Isin bu kismini dusunup, baslikta gorulen acik hava sistemi yazin bir iki tur cevirir razi olursan aline gecenin uzerine koyarak basit bir ortu alti yapabilirsin saniyorum.

Formul ve besin icin fazla ugrasma derim, Hoogland formul hepsi icin gecerli, ayri ph ve ec gerek olursa ayarlarsin, ayri ayri tablalara ekince karismaz zaten. Bu sistemde en onemli buldugum sey drenaj ve fazla suyu toplamak yoksa topraga karistirirsan bir sure sonra topragi tarim yapilamaz haline getirirsin. Gubre icin ugrasma, Hoogland formul belli zaten aliver Sn Tezel`den bitsin, ucuz olsun diye ugrasma pek fark olmayacaktir sanirim.

Unutmadan, pazarlama kadar onemli olan iscilik payi, aman dikkat !
Saglicakla kalin

Eski 30-12-2015, 14:04   #11
Yeni Üye

verdiğiniz önem ve yorumlarınız için teşekkür ederim, pazarlamada sıkıntı yaşamayacağımı düşünüyorum, zincir marketler, pazarcılar ve halle ilişkilerim iyi 300 e yakın market bayim var, besin eriği olarak madrasol kullanıyorum denemek için aldım verim alırmıyım alamazmıyım bilemiyorum, şimdi sormak istediğim yardım ederseniz perlit içine damlama sistemiylemi yoksa boru içine devir daimle mi yapmalıyım hangisi daha verimli , bilgi verirseniz sevinirim

Eski 30-12-2015, 14:26   #12
Ağaç Dostu

Name:  1.jpg
Views: 5868
Size:  10.1 KB
Name:  2.jpg
Views: 5727
Size:  11.1 KB

Burada gorunen yari kesik bidonlari diger resimdeki gibi yerlestirebilsen hem ucuz olur hem yer degistirmek gerekirse sorun olmaz. Cok miktarda yanyana dizip drenajlarini boruyla birlestirseniz yeter. Hem damlamaya uygun olur hem onceki basliktaki serbest sulamaya gelir, fazla suyu toplar iyi olur.

Onceden bahsettigim basliktaki gibi serbest sulama sistemi kursaniz ucuza cikacagi gibi kolay da olur, zamanlayici, isitici, pompa falan kurtulursunuz. Ancak marul icin bir fikrim yok. yesillikler icin sulama kolay derim.

Damlama sistemi de daha ucuz olur mu? PVC boru, ayaklari pompalar falan karisik gelmesin, pahali olmasin ! Yer musaitse havuz ( derin su- durgun su ) marul icin olabilir.

Bence en basit ve ucuz olan ile azar azar denemek iyi olur, bir anda masraf yap olmazsa buyuk zarar yazar. Sn Todor`un basligina girseniz goreceksiniz ki birkac binlik marul verimi icin kocaman sistem gerek. Havuz nasil olur siz bir Sn Todor`a sorun.

Aslinda bu sorular marul icin, taze yesillikler icin serbest sulama yeterli, sadece marul icin bu yatirim kurtarir mi ? Iyice hesaplamali.

Eski 30-12-2015, 15:09   #13
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Eklenti 590757
Eklenti 590758

Burada gorunen yari kesik bidonlari diger resimdeki gibi yerlestirebilsen hem ucuz olur hem yer degistirmek gerekirse sorun olmaz. Cok miktarda yanyana dizip drenajlarini boruyla birlestirseniz yeter. Hem damlamaya uygun olur hem onceki basliktaki serbest sulamaya gelir, fazla suyu toplar iyi olur.

Onceden bahsettigim basliktaki gibi serbest sulama sistemi kursaniz ucuza cikacagi gibi kolay da olur, zamanlayici, isitici, pompa falan kurtulursunuz. Ancak marul icin bir fikrim yok. yesillikler icin sulama kolay derim.

Damlama sistemi de daha ucuz olur mu? PVC boru, ayaklari pompalar falan karisik gelmesin, pahali olmasin ! Yer musaitse havuz ( derin su- durgun su ) marul icin olabilir.

Bence en basit ve ucuz olan ile azar azar denemek iyi olur, bir anda masraf yap olmazsa buyuk zarar yazar. Sn Todor`un basligina girseniz goreceksiniz ki birkac binlik marul verimi icin kocaman sistem gerek. Havuz nasil olur siz bir Sn Todor`a sorun.

Aslinda bu sorular marul icin, taze yesillikler icin serbest sulama yeterli, sadece marul icin bu yatirim kurtarir mi ? Iyice hesaplamali.
9 x 40 bir sera yapmaya düşünüyordum onun yerine 3 x 20 bir sera yapıp yarısına yeşil sonğan yarısınana marul ekerek deneme yapayım hemde masraf etmemiş olurum, resimlerini buraya atarım.

Eski 30-12-2015, 15:15   #14
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Toshiba sebze üretimi için yüksek teknoloji steril tesisi kuruyor

Aşağıdaki siteleri inceleyin...
İlginizi ve coşkunuzu artırabilir.

Kolay gelsin..

Toshiba sebze üretimi için yüksek teknoloji steril tesisi kuruyor

Fujitsu ve Toshiba marul tarlaları

Yeryüzü ve gökyüzü arasında Topraksız

Kapalı bir dikim geleneksel alanlara göre 100 kat daha üretken marul

"Japonya'da inanılmaz bir başarı bu iç çiftlik için İstatistik şaşırtıcı:
2300 m² üreten 10 000 marul bir gün. Bu dış alanlarda daha geleneksel yöntemlere göre 100 kat metrekare başına daha fazla,% 40 daha az enerji ile,% 80 daha az yemek atıkları, tüm kullanarak% 99 daha az sudur."
translate çevirisi az çok anlaşılıyor.

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2015, 17:36   #15
Ağaç Dostu

Domates uzun sureli hassas bitki oldugundan pek sicak bakmiyorum.
Marul bir aydan biraz uzun surdugunden iyi diyorum ama pazarlamasi, hasat sonrasi pek dayanmamasi kaygilandiriyor. Bu nedenle havuz sistemi olsa, hergun diyelim 100 marul dikilse, 35- 40 gun ( mevsim sartlarina gore ) hasat basladiginda hergun toplanacak 100 marul olacak. Satmasi kolay olmaz mi ? Miktari bir kisinin toplayabilecegi ve yerine yeniden dikebilecegi rakam olarak ayarlamak, ve ya pazaein istegine gore ayarlamak da mumkun. Sera kenarinda bir yerde ufak bir havuz olsa tohumdan uretim bile mumkun, sanirim ucuza da gelir. Sogan , sarimsak icin gun isigini kesmeyecek iki katli ve ya 3 katli sistem de olur, yerden tasarruf olur ve serbest yagmurlama sulama yapilsa, alttaki tahliye borusu drene suyu toplar. Pazar daraldiginda bir kat ekilmez mesela..

Marul ve sogani alan musteri, sarimsak, maydoniz falan alacagina gore cesit yapmak faydali olur mu, zahmete degmez mi ?

Marul icin havuz nasil fikirdir, sorunlari ne artilari ne en iyi bilecek Sn Todor olur derim.
Saglicakla kaliniz.

Eski 30-12-2015, 17:40   #16
Ağaç Dostu

Sn Sinbas`in link verdigi sistemden cok var literaturde, benzerini Tartes yapti tanitti.
Orada , Uzakdogu`da ,pazar iyi, fiyatlar iyi maliyeti karsilar. Bu sistemlerin kurulumu, isletmesi, bizim fiyatlara uygun gelir mi dersiniz ? Japonya`da siradan karpuz 100 Dolara satilabiliyorsa degil boyle serada insan bebek besiginde besler ! Yine de teknolojiyi bilmek acisindan okumak gerek.

sinbas beğendi.
Eski 30-12-2015, 17:54   #17
Ağaç Dostu

Katli ucuz sistem

Name:  3.jpg
Views: 5804
Size:  13.6 KB
Name:  4.jpg
Views: 5503
Size:  11.6 KB
Name:  5.jpg
Views: 5579
Size:  9.4 KB

Katli yapilsa dediklerime ornekler bunlar, kesilmis plastik bidon, tahta havuz falan.Elde olabilecek, ucuza alinabilecek seyler, istenildiginde toplanmasi m tasinmasi kolay. Bir katta marul digerinde birkac cesit yesillik falan..

sinbas beğendi.
Eski 30-12-2015, 18:57   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
ticari marul ve benzerleri için en ekonomiğinin sera içerisinde havuz sistemi olduğunu düşünüyorum.

kiziltan ve Dudugen beğendi.
Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2015, 19:18   #19
Ağaç Dostu

Konya Anadolu`nun ortasinda, gunluk sicaklik farklari yuksek olabilir. Akansu sistemlerde dolasn su ya cok isinacak ya da cok soguyacak, bu bir sorun.

Bence onemli olan bir noktasi da farzedelim marul iyi gitmedi baska sey dikilacak borulat ve delik yerleri degismesi gerekse sorun cikacak..

Torba kullanip damlatma yapacaksaniz, sistem arizalanmasina karsi surekli takipte olmak sart.

Havuz iyi dusunup planlayarak birkac tane yapilinca calistirilmasi daha kolay olabilir, burada da suyu dolastirip oksijen vermek gerekecek ama cok hassas olmayacaktir sanirim.

Havuz olursa hem maeul hem de tum taze yenen yesilliler yapilabilir.

Uretimi cesitli yapmak mi avantajli, tel cesit yapmak mi, piyasaya bakmak iyi olur.

Sogan, sarimsak ve benzerleri icin havuz gerekmeyecek sadece marul icin olacak, baslangicta havuzu kucuk yapip kazandikca kendinden harcayarak buyutmek olabilir. Gunluk satis miktarini kararlastirip 40 gun surer fatzederek hergun hasat yapilacaksa ona gore havuz alani hesaplamak lazim. Elbette tihumdan fideye, fideden orta boya, orta boydan hasat boyuna kadar 3 ayri dikim straforu hesaplayip havuz alanini bulmak gerek.

Eski 02-01-2016, 12:05   #20
Yeni Üye

şöyle bir sistem yapmışlar, marulların kökleri çok yakın değilmi

Eklenen Resimler

Eski 02-01-2016, 17:39   #21
Ağaç Dostu

Resimdeki marullarin yakin oldugunu sanmiyorum.
Straforlu sistemde ilk asamada fideler birbirine yakin, buyuyunce delik sayisi az olan satrafora geciriyorlar, 3ncu asamada delik sayisi daha da az olana geciriyorlar. Boylece yerden kazanmis oluyorlar. Standart strafor olcusunde her uc asamada kacar deelik oldugunu internette bulabilirsiniz, marul cesidine gore delik mesafelerini deneyerek bulabileceginiz gibi havuzda uretim yapan arkadaslara sorabilirsiniz. Havuzda marul ve yesilli uretimi fotograf ve degerli bilgi TODOR baslikta var. Once 5-10 metrekarelik bir havuzda ki bu plastik kaplardan birkac tane bile olabilir, bir iki sefer deneseniz cok surmez bir sefer uretim 35 gun kadar olduguna gore 3 ay surmez bilgi birikimi yaparsiniz.
Hem gubre temini, hem strafor delik sayi ve olculeri hakkinda Sn Tezel`den yardim alsaniz da olur.
Saglicakla kaliniz.

Eski 02-01-2016, 19:15   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2014
Merhabalar,
Ben de yeşil soğan ve marulla denemelere başlamak istiyorum. Okuduklarımdan anladığım kadarıyla besin eriyiği ve malzemeler konusunda Sn Tezel' den yardım almak en doğru hareket gibi gözüküyor. Kudret Bey' e nasıl ulaşabiliriz? İyi çalışmalar dileğiyle, saygılar...

baserdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2016, 19:28   #23
Ağaç Dostu

Uyeler`e girip oradan email ve ya ozel mesaj atin yeter.

baserdem beğendi.
Eski 02-01-2016, 19:46   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2014
Teşekkürler

baserdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2016, 20:40   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Marul için en ideali havuz sistemi bence yalnız yaptığımız denemelerde ışığın çok önemli olduğunu gördük özellikle kış aylarında mutlaka yapay ışıklandırma şart yoksa verim çok düşüyor.Ayrıca konya gibi soğuk bir yerde ısıtma hesabını da iyi yapmanız lazım .

nehuse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 14:47   #26
Yeni Üye

konya aslında o kadarda soğuk değil doğuya nazaran, 4-5 ay kış oluyor bununda 2 ayı sert geçiyor yani eksi derecelere düşüyor, mesela dün güneşli bir hava vardı şimdi kar yağıyor

ışık önemi derken kapalı havalarda yani güneşin olmadığı zamanlarda büyüme süreci yavaşlıyor yanlış anlamadıysam ?

Eski 04-01-2016, 15:07   #27
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Resimdeki marullarin yakin oldugunu sanmiyorum.
Straforlu sistemde ilk asamada fideler birbirine yakin, buyuyunce delik sayisi az olan satrafora geciriyorlar, 3ncu asamada delik sayisi daha da az olana geciriyorlar. Boylece yerden kazanmis oluyorlar. Standart strafor olcusunde her uc asamada kacar deelik oldugunu internette bulabilirsiniz, marul cesidine gore delik mesafelerini deneyerek bulabileceginiz gibi havuzda uretim yapan arkadaslara sorabilirsiniz. Havuzda marul ve yesilli uretimi fotograf ve degerli bilgi TODOR baslikta var. Once 5-10 metrekarelik bir havuzda ki bu plastik kaplardan birkac tane bile olabilir, bir iki sefer deneseniz cok surmez bir sefer uretim 35 gun kadar olduguna gore 3 ay surmez bilgi birikimi yaparsiniz.
Hem gubre temini, hem strafor delik sayi ve olculeri hakkinda Sn Tezel`den yardim alsaniz da olur.
Saglicakla kaliniz.
strafora yerleştirmeye bakılırsa yanlış görmüyorsam son büyüme yerleri gibi burası ( iki - bir - iki - bir) yerleştirmişler aralarındaki mesafe an az 25 cm görünüyor gibi geldi bana ?

Eski 12-01-2016, 22:08   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2016
Ben bardakta marul yapmak istiyorum çok merak ediyorum bu işleri forumda konu bulamadım detaylı yardımcı ola bilecek var mı ?

Kaanartan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2016, 13:37   #29
Yeni Üye

Kaanartan bey,

formda baya ayrıntılı konular var arama yaparsanız netice alabilirsiniz.

örnek:

agaclar.net - Arama

Eski 28-03-2016, 00:29   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2016
https://www.youtube.com/watch?v=RDmI_tjj0N8 bu faydalı olabilir. ben şu pvc katlı sistem veya havuz sisteminin hangisi daha faydalı olur en yüksek fayda borulu sistemdemi havuz sistemindemi.

blurwan65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024