agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni39Beğeniler
  • 1 Gönderen Rafet Garamanli
  • 2 Gönderen Rafet Garamanli
  • 3 Gönderen Rafet Garamanli
  • 4 Gönderen Rafet Garamanli
  • 3 Gönderen Rafet Garamanli
  • 4 Gönderen Rafet Garamanli
  • 2 Gönderen ateşkaptan
  • 5 Gönderen Rafet Garamanli
  • 6 Gönderen Rafet Garamanli
  • 1 Gönderen idris şenol
  • 1 Gönderen david72
  • 7 Gönderen Rafet Garamanli

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2015, 19:43   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2015
Rafet Garamanli / Topraksız tarım çalışmalarım

Sevgili ve deyerli kardeslerim sizlerin bilgileriniz ve paylasimlarinizdan ilham alarak bende bir seyler yapmaga calistim. Bizim buralarda yani Azerbayvanda topraksiz tarimla ilgili calismalar kisitli oldugu icin gerekli malzmeler de zor buluyor. Ben de tum bunlara ragmen birseyler yapmaya calistim ve calismalarimi siz degerli kardeslerime sunmam beni cok mutlu yapiyor. Dusunceleriniz ve onerlerinizi bekliyorum

Eklenen Resimler

Dr - beyazzz beğendi.
Rafet Garamanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2015, 23:04   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rafet Garamanli Mesajı Göster
Bizim buralarda yani Azerbayvanda topraksiz tarimla ilgili calismalar kisitli oldugu icin gerekli malzmeler de zor buluyor. Ben de tum bunlara ragmen birseyler yapmaya calistim

Sn. Rafet Garamanli, vallaha ben beğendim. İmkanları olupta yapamayanlar veya yapmayanlar utansın. Eline emeğine sağlık.
Bence kendi konunu açmalısın. Çünkü Bu konu çokeski tarihli. Yeni konun daha çok ilgi çekecektir. Kolay gelsin.

Bal Kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2015, 23:57   #3
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Resimler yanıltmıyorsa borulu sistemde fideler ile sera tavanı arasındaki mesafe çok az sanki. Kısa sürede fideler tavana vuracak gibi görünüyor. Fidelerin cinsini bilmiyorum. Oturak çeşit ise belki idare eder ama sırık çeşitler için en az 2 metre civarında bir boşluk olması iyi olurdu.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2015, 12:25   #4
Ağaçsever

Rtanyel's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2014
Ne lazımsa yaz bana getiriyim rafet, yazın o tarafa geleceğim inşallah, sanada uğrarım...

Rtanyel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2015, 17:36   #5
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
3üncü ve 5 inci resimde görünen yuvarlak tabak veya tepsi içindeki arpa çimlendirmesi mi?

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2015, 18:53   #6
Ağaçsever

sayin Bal Kaktüs kardesim beni haveslendidiyin icin cok tesekkurederim. Yeni konuya gelince insaallah hasat goreyim basindan sonuna kadar gecen zamani konu acipta paylasarim

Eski 18-03-2015, 19:01   #7
Ağaçsever

sayin MeyveliTepe oneriniz icin tesekkurederim fideler oturak cesitmi sirik cesidmi bimem cesit ismi -bella- ben su borulari havalar sicak olunca disari tasiyacagim insallah

Eski 18-03-2015, 19:05   #8
Ağaçsever

Sayin Rtanyel yardim yapma isteyiniz icin tesekkurederim ve sizi agirlamaktan zevkduyarim insallah onumuzdeki zamanda konusup sohbet ederiz

Eski 18-03-2015, 19:10   #9
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
3üncü ve 5 inci resimde görünen yuvarlak tabak veya tepsi içindeki arpa çimlendirmesi mi?
Sayin İsmail Karagülle tabakta gorduyunuz bugday cimlendirmesi bizim buralarda Nevruz bayraminda ruzu bereket bol olsun diye bugday cimlendirmesi buyuturler gorduyunuz resimdeki cimlendirme ÇİMENİ

Eski 18-03-2015, 19:16   #10
Ağaçsever

Sevgili kardeslerim gorduyunuz domateslerin bu sabah minicik cicek acmasini farkettim bu guzel haber ama yapraklarin kucukluyu bu isin karib olamasi dusuncesine vardirir beni. lutfen onerinizi yazin

Eski 22-03-2015, 11:03   #11
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Alıntı:
Sevgili ve deyerli kardeslerim sizlerin bilgileriniz ve paylasimlarinizdan ilham alarak bende bir seyler yapmaga calistim. Bizim buralarda yani Azerbayvanda topraksiz tarimla ilgili calismalar kisitli oldugu icin gerekli malzmeler de zor buluyor. Ben de tum bunlara ragmen birseyler yapmaya calistim ve calismalarimi siz degerli kardeslerime sunmam beni cok mutlu yapiyor. Dusunceleriniz ve onerlerinizi bekliyorum
Sayın Garamanlı;

Topraksız Tarıma, (her türlü imkansızlığa karşı ) büyük bir şevkle ve değişik materyaller kullanarak örnek alınacak bir uygulama ile başlamanız nedeniyle takdir ve zevkle takip edilecek bir çalışmanın olacağını, merakla ve dikkatle bekliyoruz. Öncelikle hoş geldiniz.

Yaptığınız uygulamanın başarı veya eksikliklerini tartışmak ve karara varmak için işin başından itibaren neleri, nasıl ve hangi malzemelerle yaptığınızı açıklarsanız, konuya daha çabuk vakıf olabileceğiz.
Örneğin, katı ortam olarak saman kullanmışsınız, bu sistem geri dönüşümlü mü.? Besin eriyiğinin Ph ve ec değerlerini ölçüyor musunuz, besin eriyiğini nasıl tedarik ediyorsunuz, sera ölçüleriniz nedir, v.s

Burada bir sayfa açarak çalışmalarınızı daha geniş olarak paylaşmanızı istiyor ve bekliyoruz.

Selamlar, Kolay gelsin.

ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2015, 22:54   #12
Ağaçsever

Sayin ateşkaptan ilginiz icin tesekkur ederim. Samanin geridonusumlumu diyilmi bilmiyorum besin eriginin Ec degeri 2.5 ama Ph hep ayni tutamiyorum 5.5 ten 6.5 kadar oluyor elimde gubreler mevcuttu ve sn Kutret Tezel hocanin onerdiyi recepteyle uygulluyorum. Sera olcusu 3*4 m 12 m2 . Forumda yeniyim ve sn Kutret hocanin onerisiyle bitkileri biraz daha yetistirtiken sonra detayli sekilde paylasacagim her kecn gun daha foto cekiyorum ve tum fotolarla beraber anlatimlari paylasacagim insallah

Eski 21-04-2015, 18:20   #13
Ağaçsever

Degerli site uyeleri sizlere Azerbaycandan selamlar. 07.03.2015 tarihinde samana diktiyim fidelerin 28.03.2015 tarihindeki durumlari

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2015, 18:26   #14
Ağaçsever

30.03.2015

Sayin Kutret Tezel hocanin ve duger arkadaslarin yardimiyla buyumeye devam

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2015, 18:30   #15
Ağaçsever

06.04.2015

onerilerinizi bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2015, 18:35   #16
Ağaçsever

10.04.2015

cicekleniyorlar

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2015, 18:38   #17
Ağaçsever

17.04.2015

Onerilerinizi bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2015, 18:44   #18
Ağaçsever

21.04.2015

Artik findiktan buyuk domatesler var. Ama 1 -ci cicekle ikinci cicek arasinda uzunluk fazla acaba neden olabilir onerilerinizi lutfen

Eklenen Resimler

Eski 27-04-2015, 04:37   #19
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Alıntı:
Sayin ateşkaptan ilginiz icin tesekkur ederim. Samanin geridonusumlumu diyilmi bilmiyorum besin eriginin Ec degeri 2.5 ama Ph hep ayni tutamiyorum 5.5 ten 6.5 kadar oluyor elimde gubreler mevcuttu ve sn Kutret Tezel hocanin onerdiyi recepteyle uygulluyorum. Sera olcusu 3*4 m 12 m2 . Forumda yeniyim ve sn Kutret hocanin onerisiyle bitkileri biraz daha yetistirtiken sonra detayli sekilde paylasacagim her kecn gun daha foto cekiyorum ve tum fotolarla beraber anlatimlari paylasacagim insallah
Sayın Garamanlı;

Saman kullanarak oluşturduğunuz sistemde, Damla sulama ile bitkilere ulaşan besinli suyun, tekrar depoya dönmediğini sanıyorum. Geri dönüşümden anlatmak istediğim konu besinin, tekrar tekrar kullanılabilmesidir.

Ayrıca, tuzlanmanın bitki köklerinde yapacağı olumsuz etkiyi bertaraf etmek için haftada bir sisteme vermeniz gereken temiz su uygulamasının yapılıp, yapılmadığı.

Bitkiler çok küçük olan bu serada çok sık olarak dikilmiş. Büyüdükçe birbirlerini etkileyeceklerdir. Havasızlık, hastalıkların yayılması ve verim düşüklüğüne sebep olacaklardır.

Sistemi nasıl kurduğunuzu detaylı olarak anlatmadığınız için, fotoğraflardan görebildiğimizi, analiz etmeye çalışıyorum. Başlangıç olarak çok başarılı gözüküyor.

Kolay gelsin.

ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2015, 21:57   #20
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ateşkaptan Mesajı Göster
Sayın Garamanlı;

Saman kullanarak oluşturduğunuz sistemde, Damla sulama ile bitkilere ulaşan besinli suyun, tekrar depoya dönmediğini sanıyorum. Geri dönüşümden anlatmak istediğim konu besinin, tekrar tekrar kullanılabilmesidir.

Ayrıca, tuzlanmanın bitki köklerinde yapacağı olumsuz etkiyi bertaraf etmek için haftada bir sisteme vermeniz gereken temiz su uygulamasının yapılıp, yapılmadığı.

Bitkiler çok küçük olan bu serada çok sık olarak dikilmiş. Büyüdükçe birbirlerini etkileyeceklerdir. Havasızlık, hastalıkların yayılması ve verim düşüklüğüne sebep olacaklardır.

Sistemi nasıl kurduğunuzu detaylı olarak anlatmadığınız için, fotoğraflardan görebildiğimizi, analiz etmeye çalışıyorum. Başlangıç olarak çok başarılı gözüküyor.

Kolay gelsin.
Sayin Ateşkaptan onerileriniz icin tesekkurederim. damala sulama sistemim direk depoya dokulmuyor ama drenajdan akan suyu baska bir tanka biriktiriyorum ve onu gubreli su tankina bosaltiyorum ve tabii ki Ec degerlerini kontrol ettikten sonra kullaniyorum. Drenajdan cikan suyun Ec degeri 3,5-4 ms dir. her hafta yok 50 gunden beri kecen hafta sabahtan aksama kadar temiz suyla sulamisim bitkileri.Evet bitkiler cok sik dikilmis biraz acemilik ve esasi damlama borularinin delikleri 20 sm lik oldugu icin 20 sm ten dikmisim. Sistemi nasil kurmusum? - sistem fotolardan gorduyunuz kibi un cuvallarinin icine saman doldurmusum ve drenaj olrak cati ortusu nun ustune koymusum ve drenaj suyu drenaj tankina bosaliyor. Seranin boyutlari 12 m2 dir ustten ve yanlardan havalanmasi movcuttur. sera ici sicakligi elektrik sobasiyla ayarliyorum donlar bitmeden gece 13-14 gunduzler 23-25 sicaklik suan ise havalar sicak gece15-16 gunduz 26-32 nemlik gece70-90 gunduz55-70. nemlik oranini iyi tutamiyorum gunduzlerde asriri isinin karsini alamiyorum. sulama sistemimi dgital zaman ayarlayici saatla yapiyorum gun ciktiktan 2 saat sonra yani 9-00 da 3 dakka 10-00 da 4 dak 11-00 da 5 dak 12/13/14/15/16 saatlarda 5 dk 17-00 da 4 dak 18-00 da 4 dak pompayla sulama yapiliyor. Kullandigim gubreler 10 litr icin
Mono Potasiyum fosfat potasyum nitrat potasyum sülfat kalsiyum nitrat magnezyum sülfat olarak her birin ayrilikta 100 er gram olarak ayri ayri siselerde 1 litre suyla eritip 10 litr icin
Potasiyum fosfat 20 ml
potasyum nitrat 20 ml
potasyum sülfat 15 ml
kalsiyum nitrat 60 ml
magnezyum sülfat. 40 ml cekerek 10 litre suyla karistirip 2.5 EC degerini alip
ve tabiiki mikro besinler de karistirip suluyorum bitkileri

Düzenleyen Rafet Garamanli : 07-05-2015 saat 22:06
Eski 18-05-2015, 21:54   #21
Ağaçsever

Samanda tarim

Yorumlarinizi bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2015, 21:58   #22
Ağaçsever

Camyununda salatalik

Yorumlarinizi bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 20-05-2015, 07:17   #23
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
saman fikri kafama yatmamıştı ama başaralı olunca çok sevindim elinize emeğinize sağlık

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 09:17   #24
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Maaşallah çok güzel boylanmışlar, sera ile ilgili çok anlamam ancak çabalarınız ve eldeki imkanlar doğrultusunda birşeyler yapma isteğiniz takdire şayan.

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 19:27   #25
Ağaçsever

Saman ve cam yununda calismalarim

Sayin Kudret Tezel bey basta olmakla yardimlariyla ve onerilerileriyle bana destek olan tum arkadaslara tesekkur ederim.

Eklenen Resimler

Eski 23-07-2015, 14:18   #26
Ağaçsever

Magna Carta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2012
Kısıtlı imkanlarla da başarılı olunabiliyormuş demek ki, emeğinize sağlık.

Bende iş için Azerbaycan'da bulunuyorum. Bi kaç markete gittiğimde meyve sebze fiyatları
Türkiye'ye göre baya pahalıydı.

Azerbaycan'da tarım faaliyetleri yok mu acaba. Meyve ,sebzeyi Türkiye'den mi alıyorsunuz ?

Magna Carta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 22:15   #27
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Magna Carta Mesajı Göster
Kısıtlı imkanlarla da başarılı olunabiliyormuş demek ki, emeğinize sağlık.

Bende iş için Azerbaycan'da bulunuyorum. Bi kaç markete gittiğimde meyve sebze fiyatları
Türkiye'ye göre baya pahalıydı.

Azerbaycan'da tarım faaliyetleri yok mu acaba. Meyve ,sebzeyi Türkiye'den mi alıyorsunuz ?
Selam sayin Magna Carta suan Azerbaycanda domates 0,30 usd salatalik biraz daha pahali 0.50 usd . sorunuza gelince tarim fealiyyeti torpaqli tarim oncelik topraksiz tarim seralari ise urunlerini rusiya pazarlarina gonderiyor. Azerbaycan sebzenin tum turlerini kendi uretiyor disaridan hic bir sey almyor

Eski 24-07-2015, 06:18   #28
Ağaçsever

Magna Carta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2012
Valla ben pazarda ya da başka yerde fiyatlara bakmadım ama bi markete gittiğimde fiyatlar bizim buralara göre nerdeyse 3-4 kat pahalıydı demek marketten meyve sebze almamakta fayda var

Ben Azerbaycan tarım urunlerini ithal ediyor diye aklımda kalmış. Meğerse Rusyaya bile ihracat yapıyormuş şaşırdım valla

Peki ordaki topraksız seralarda ısıtma soğutma için enerji maliyetleri nasıl.Devletin herhangi bir katkısı var mı üretime yönelik faailetlerde.Azerbaycanda doğalgaz bol ve ucuzmuş.Vatandaşına kullandırmada ve üretimde bu fiyatlara yansıyor mu?

Magna Carta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024