agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni140Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2015, 23:09   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
aquaponics ile balık, kerevit ve sebze üretimi

Ben uzun yillardir topraksiz tarima onyargili bir insandim. Neden bilmiyorum ama klasik yontemler bana cok daha verimli geliyordu. Bitkinin kapali bir sistemde kandirilarak buyutulmesini biraz samimiyetsiz buluyordum. Ama bu sene youtube dan izledigim bikac proje ile fikrim degisti ve ben de bu aquaponics denen sistemi kurmaya karar verdim.

Aquaponics kisaca kapali bir sistem. Iki bolumden olusuyor, balik tanki ve bitki yatagi. Baliklarin bulundugu suyu bitkilerin koklerinden gecirerek bitkileri beslerken ayni zamanda suyu temizleyerek baliklara faydali olan bir kapali minyatur ekosistem.

Name:  bTx3BIZ.jpg
Views: 2328
Size:  19.4 KB

Ordek ve sulunlerimi vakit darligindan satip kaldiklari kafesi seraya cevirdim. 6x3 18 m² lik bir kafesteydiler ve kafesin icerisinde de ordeklerin yikanmasi icin 900 litrelik bir golet vardi. Ben kafesi seraya cevirdikten sonra surekli icindeki goletten faydalanmanin yollarini dusundum. Gecen hafta aquaponics denen sistemi kesfedince, hemen ise koyuldum.

Oncelikle sekiz metre pvc boru alti adet dirsek ve borulari seranin tavanina asmak icin zincir aldim. Borularin icini yarin lava taslari ile doldurucam. Hem mineral acisindan zenginler, hem de kukurt icerdikleri icin kuf ve mantarlara karsi onleyici rol oynuyolar. Ayni zamanda su ve hava deposu olarak gayet iyiler. Zaten goletin suyu icin kullandigim guclu bi su pompasi vardi, sadece hava pompasi ve boru aldim, fazla masraf etmedim. Su ana kadar aldigim malzemeler 208 euro tuttu, buna yavru balik ve kerevitler de dahil. Ilk asamada suya gerekli bakterileri ekleyip dengesini oturtmaya calisicam. Balik ve kerevitleri ekledikten sonra muhtemelen ph i da dengeye oturtmam gerekebilir. Yuz balik ve yirmi kerevit suyu baya asidik hale getirebilir.

Sisteme baglanan kameranin adresi;

http://flyingdragon.ddns.net:81/index.htm

kullanici adi: aquaponics
sifre: aquaponics

resmi yenilemek icin f5 e basin

Düzenleyen flying dragon : 26-04-2015 saat 22:46 Neden: kameranin linki eklendi
flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 23:22   #2
Ağaç Dostu

Aldigim borularla olusturdugum bitki yatagi. Baliklarin ve kerevitlerin oldugu su bu boulardan dolasacak;

Name:  9alWrmG.jpg
Views: 2211
Size:  43.2 KB

Aldigim hava pompasi ve hava tasi. Kapasitesi baya yuksek, goletler icin yapilmis. Sudaki besinleri tuketmesin diye suyun icine bitki ekmeyecegim. Dogal olarak hem bitkilerin hem de sudaki canlilarin oksijen ihtiyacini saglamak gerekiyordu;

Name:  blTQ5TS.jpg
Views: 2219
Size:  44.2 KB

Su an halen bir disi sulunum var icinde, yarin gelip alacak yeni sahibi. Dezenfekte etmek icin endustriyel tuzruhu aldim, oncelikle kafesi ve tabanindaki taslari iyice yikayacagim. Kuslardan kalan bit, bocek, pislik varsa iyice gitsin diye. 48 saat havalandirdiktan sonra aldigim raflari sonunda kurup serama saksilari tasimaya basliyacagim. Bi kisminda toprakli tarima devam edecegim yani, aquaponics sistemini kuracagim borulari da goletin ustune kuracagim. Hem dusen yapraklari bocekleri vs baliklar yer hem de yer kaplamaz. Bu da seraya cevirdigim eski kafes;

Name:  l5oIeJo.jpg
Views: 2169
Size:  55.7 KB

Düzenleyen flying dragon : 08-03-2015 saat 22:55 Neden: resimleri agaclar.net e yukledim
Eski 06-03-2015, 23:35   #3
Ağaç Dostu

Golete koyacagim baliklari secmek icin cok kafa yordum. Oncelikle aradigim ozellikler sunlardi;

1 Hem yosun hem bocek hem de bitki yemeleri
2 Yenilebilir lezzetli bir balik olmasi
3 Yamyam olmamalari
4 Kerevit de yetistirecegim icin dip baliklari olmamalari
5 Fazla akintiya ihtiyac duymamalari, durgun suyu sevmemeleri

Yogun arastirmalarim sonucu turkcesini bilmedigim, Ide ve Orfe diye adlandirilan su balikta karar kildim;

Name:  silver-orfe.jpg
Views: 2277
Size:  11.3 KB

Kerevit yetistirmemin bir sebebi yemek ama diger sebebi cok farkli. Suya misal bir kurbaga dustugunde veya bir balik oldugunde, buyuk bir kismi diger baliklar tarafindan yeniliyor. Ama kalan kismi curumeye basliyor ve bi sure sonra suya toksik maddeler vermeye basliyor. Istakoz, yengec ve kerevit gibi canlilar sularin les yiyicileridir. Aradigim ozellikler sadece soguga dayanmasiydi, o yuzden once kirmizi kanada kerevitine niyetlendim ama sonra lezzetinden dolayi mavi avusturalya kerevitinde karar kildim. Soguga dayanma kabiliyeti yeterince yuksek ve yirmibes cm ye kadar buyuyolar. Her sene binlerce yavru yapiyolar;

Name:  Procambarus-Alleni.jpg
Views: 2907
Size:  71.2 KB

Düzenleyen flying dragon : 08-03-2015 saat 22:58 Neden: resimleri agaclar.net e yukledim
Eski 07-03-2015, 20:57   #4
Ağaç Dostu

Bugun seranin icindeki goleti bosalttim, seranin icinde kalan ve ordeklerime ve sulunlerime ait olan butun malzemeyi cikardim. yarin serayi endustriyel tuzruhu ile temizlemeyi dusunuyorum, goleti de iyice temizleyip steril hale getiricem ve suyla doldurup gerekli bakterileri uretmeye basliyacagim. Suyun rengi istedigim kivama gelince canlilari ekliyecegim. Bir iki hafta icinde su bitkileri buyutecek hale gelir sanirim. Aslinda en az bi ay gerekebilir cunku baliklarin diski ve yemek atiklarinin bakteriler tarafindan parcalanmasi zaman alabiliyor.

Delikler actigim borulari bu kilden yapilip firinlanmis yuvarlaklarla doldurdum. Ilk planim sistemi zincirlerle tavana asmakti ama ici dolunca baya agirlasti. Perlit kullansam daha hafif olurdu aslinda, bu kadar fark oldugunu dusunemedim. Ayrica perlitler 5 litrelik ambalajlarda satiliyodu ve pahaliya geliyordu;

Name:  wGevQkO.jpg
Views: 2182
Size:  63.6 KB

Borularin doldurulmus hali;

Name:  XLqnl33.jpg
Views: 2147
Size:  53.6 KB

Delikleri doldurmakta baya zorlandim. Degisik yontemler denedim ama hicbiri pratik olarak cozmedi sorunumu. Eger once borulari doldurup sonra delikleri acsaydim daha kolay olabilirdi. Ozellikle dirsekleri doldurmak zor oldu ama oldu;

Name:  vVyyJJy.jpg
Views: 2153
Size:  55.9 KB

Bu da goletin bosaltilmis hali. Icindeki pompa hala sorunsuz calisiyor, iyice temizlenmesi lazim;

Name:  dmuZPrM.jpg
Views: 2098
Size:  68.7 KB

Gelismeleri buraya eklemeye devam edicem.

Düzenleyen flying dragon : 08-03-2015 saat 23:05 Neden: resimleri agaclar.net e yukledim
Eski 07-03-2015, 21:43   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Kolay gelsin.Çok farklı ve başarılı bir çalışma olduğuna inanıyorum.Çinde bu sistemi yapanlar var ve başarılı oldukları aşikar.Sizinde başaracağınıza inanıyorum

oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2015, 14:51   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2014
Şimdiye kadar izlediğimiz, takip ettiğimiz çalışmalarda boruların içini perlit ile dolduranı görmemiştim. İşlevsel olacağını düşünmüyorum açıkcası. Bu mantıkla çalışan büyük seralar var hatta Konya şekerin marul serasıda bu mantıkla çalışıyor.

Ayrıyeten bi husus daha var merak ettiğim. Balıkların gübresi ile bitkilerin besin ihtiyacını karşılamak için çok sağlam denge oturtmanız lazım. Bunu nasıl sağlayacaksınız ?

Ama genel olarak güzel bi çalışma olacağa benziyor. Mümkün oldukça bütün adımları paylaşırsanız çok mutlu olurum. İyi çalışmalar kolay gelsin

redbullah beğendi.
Taplaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2015, 17:49   #7
Ağaç Dostu

Sayin Taplaci, yorumunuz icin tesekkur ederim. Sifon ile calisan aquaponics sistemlerde kok sebze yetistirmek isteyenler genelde saf perlit kullaniyor. Sifon sistemlerinin calisma prensibi farkli tabi, resim yuklemeyi ogrendikten sonra o sistemlerden de ornek vericem.

Besin konusuna gelince, yine aquaponics baliklari icin yapilmis, dibe batan, yenilmese de bakteriler tarafindan kolayca cozulup gubreye donusen yemler kullaniliyor. Bunun da yeterli olmadigi durumlarda sudaki canlilara ve bakteriyel dengeye zarar vermeyen, nitrat icermeyen organik gubreleri eklemek mumkun.

Sistemdeki dengeyi saglamak icin iki noktaya dikkat etmek gerekli. Bir, suyun rengi berrak ve kahverengi sari arasi olmali, iki, suyun uzerinde asiri derecede kopuk olusmamali.

Su an yorgunluktan oluyorum, sabah dokuzbucuktan beri araliksiz calistim. Dus yemek haberler molasindan sonra sistemin bitmis halinin fotograflarini buraya ekleyecegim.

Eski 08-03-2015, 21:29   #8
Ağaç Dostu

Bugun hava guzeldi ve sabah 9:30 dan 16:30 a kadar bahcede calistim. Ne yemek aklima gelmis ne de su. Ama isin cogunu, aquaponics sistemimin de hepsini bitirdim.

Bu resimde suyun dokuldugu yere suya karisan iri parcalari vs temizlemek icin ekstra bi filtre koydum. Ayni zamanda olusacak akintiyi da hafifletecek. Belki ilerde icindeki filtre parcalarini cikarir yavrulari veya gebeleri biraz buyuyene kadar buraya koyarim;

Name:  awUKBlr.jpg
Views: 2126
Size:  67.0 KB

Bu da borularin tamaminin gorunusu. Aslinda goletin uzerine koyacaktim borulari ama asmaktan vazgectim. Su gelince daha da agirlasacaklar. O yuzden gecen yazdan kalma uc ytongum vardi onlari kullandim. Emanet gorunuyolar ama baya saglam aslinda;

Name:  y0LhgTp.jpg
Views: 2161
Size:  68.8 KB

Name:  WE1wLtP.jpg
Views: 2145
Size:  70.5 KB

Burada da hava ve su filtresini temizledigim golete bagladim. Hava pompasi disarda duruyor, sol alt kosede de su pompasinin govdesi gorunuyor. Su an aklimdaki sorular,

1 borular su sizdirmadan devridaim yapabilecek mi
2 su pompam fazla guclu mu gelecek.

Name:  bvj4uZs.jpg
Views: 2151
Size:  69.0 KB

Goleti tuzruhu ile sildim ovaladim. Allahim, o koku o pislik, cok zorlandim. Pompanin icini actim, ici puding kivaminda yemyesil biseyle doluydu. Isimi bitirince butun tirnaklarimi dibinden kestim, yarim saat dusta kaldim, kiyafetlerimi komple degistirdim ama su an itibari ile bile koku burnumda. Ama su an golet tertemiz, sadece kullandigim tuzruhunun ucmasini bekliyorum.

Yarin goletin dibine kerevitler icin yeterli saklanma alanlarini olusturup suyla doldurucam. Sanirim cumaya kadar sadece bakteri ekleyip hava pompasi ile suya oksijen verip yeterli yogunluga ulasmalarini sagliyacagim. Bu is icin arkadasimdan mikroskopunu odunc alip kullanicam. PH ve EC tek basina yeterli olmuyo bakteriyel yasamin durumunu anlamaya. Cumartesi balik ve kerevit larvalari suya eklenecek ve ondan sonraki hafta da bitkileri koyucam.

Düzenleyen flying dragon : 08-03-2015 saat 21:30 Neden: ikinci ve dorduncu resim yanlis duruyodu
Eski 14-03-2015, 10:39   #9
Ağaç Dostu

Dun bir arkadasimla birlikte yaptigimiz sifonu sisteme monte ettik. Kisaca sifonun gorevini ve yapisini anlatmaya calisicam.

Sifon belli olculerde ic ice gecmis uc adet borudan yapilan bir sistem. Amaci, sistem suyla doldugunda sistemdeki butun suyu bi anda bosaltmak. Boylece bitkilerin kisa araliklarla hava ve besin almasini saglamak. Hava ve besin araliklari ne kadar kisa olursa, bitkiler besinden o kadar iyi faydalanir. Ayrica sifon kullaninca zamanlayici kullanmaya ihtiyac kalmaz. Sifonun calismasi icin sistemin egimsiz ve duz olmasi gerekir.

Resimlerde arkadasimla beraber sifonu silikonlayip yerine monte ediyoruz. Dun aksam sisteme baglandi, sanirim silikonlari simdiye kurumustur. Bugun cok is var bahcede, isleri bitirince sisteme su koyup sifonun ince ayarini yapicam.

Name:  cBq3pNJ.jpg
Views: 2071
Size:  34.4 KB

Name:  nqHkvgU.jpg
Views: 2105
Size:  62.8 KB

Name:  sXchXR6.jpg
Views: 2028
Size:  59.0 KB

Eger ilgilenen olursa sifonun planlarini da ekleyebilirim buraya.

Eski 15-03-2015, 17:09   #10
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Ben mavi kerevitle ilgilendim Bizim göllerdeki kerevitler o kadar büyük değil ama çok lezzetli. Bakalım sizin mavi kerevitlerin tadı nasıl olacak.

flying dragon beğendi.
rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2015, 15:53   #11
Ağaç Dostu

Bugun ve dun arkadasimla beraber yaptigimiz yogun calismalar sonucu sistemi tamamladik. Goletin icine piril piril su doldurmustuk ki arkadasimin hanimi elinde makasla seraya girdi. Yemege kalmislardi ve benim hanimin isguzarligi iste, vermis makasi gondermis seraya. Dedim zaten kac tane yapragi kalmiski, kurusunu kullanin. Yok illaha taze olmasi gerekiyomus, seraya gore kisa boyuyla goletin uzerindeki saksidan feslegen keseyim derken saksiyi dusuruverdi golete. Haleti ruhiyemden bahsedip vaktinizi calmak istemem ama ne kadar ozur dilese de keyfim pek gelmedi geri. Yorgunluktan olmus vaziyetteyken ve aksam vakti oldugu icin tabi temizleyemedik ve oyle biraktik. Ertesi gun ben suyu tekrar bosalttim temizledim ve tekrar doldurdum. Su an kerevitler ve baliklar icinde mutlu bir sekilde yuzuyolar.

Plandaki degisiklikler;
1 borularin icindeki taslari bosalttik ve topraksiz tarim icin satilan delikli saksilara tas doldurup saksilari borulara dizdik. Boylece sistem hafiflemis oldu ve su sirkulasyonu da rahatladi.

2 s bicimindeki borulari t parcalarla paralel hale getirdik. Yine su akisini rahatlatmak icin. Sistemde sifon kullanmaya karar verdigim icin suyun heryerde esit sekilde yukselmesi gerekiyor. Su an o hale geldi.

3 avusturalyada yasayan mavi kerevitlerin benim almaya niyetlendigim procambarus allenii degil de sicak isteyen baska bi tur oldugunu farkettim. Bir hafta beklemem gerektigi icin stokta bol bulunan kirmizi procambarus clarkii turu kerevitlerden aldim.

Problemler:
1 Korktugum basima geldi ve pompam asiri guclu geldi sisteme. Bugun de gittim kucuk bi akvaryum pompasi aldim ama o da suyu yukari kadar pompalayamadi yani gucsuz geldi. Ikisinin ortasi bi pompa almam gerekecek.
2 Hava pompasi baya kuvvetli biseydi. Simdi bazen bir kerevit uzerinden gecerken suyun uzerine dogru firlatiyor. Belki hoslarina gidiyordur veya zamanla ogrenirler diye dusunuyorum ama stres veya olume sebep olmaz umarim.

Name:  33wPQan.jpg
Views: 2124
Size:  56.7 KB
Name:  hXD71jW.jpg
Views: 2008
Size:  66.7 KB
Name:  oIx2taw.jpg
Views: 2195
Size:  55.6 KB

Düzenleyen flying dragon : 30-03-2015 saat 11:32 Neden: imla
Eski 29-03-2015, 16:01   #12
Ağaç Dostu

Kerevitler suya girer girmez daha onceden koydugum pvc borularin icine saklandi. Ayrica suyun icindeki dogal hayat gayet dengeli gorunuyor. Aldigim baliklar sadece suyun orta seviyesinde yuzerken kerevitler tabanda dolasiyor. Kimse kimseyi rahatsiz etmiyor yani. Artik hafta basi sisteme ekleyecegim fideleri yapmaya baslarim. Fideleri cimlendirirken tavla puluna benzeyen, suyu cekince sisen seylerden kullaniyorum, turkce adini bilemedim simdi. Diger fotograflar;

Name:  fxYEiZw.jpg
Views: 2071
Size:  65.5 KB
Name:  6AsQt1L.jpg
Views: 2226
Size:  66.9 KB
Name:  HAcmEDa.jpg
Views: 2213
Size:  60.4 KB
Name:  ONDEMnx.jpg
Views: 2028
Size:  68.3 KB

Eski 29-03-2015, 16:24   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-05-2014
Hocam Öncelikle Kolay gelsin peki bende böyle bir sistem yapmak istiyorum balıklar hariç nasıl bir hava ve su motoru tavsiye ederin..

Tekrar teşekkürler.

asilturk1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2015, 21:00   #14
Ağaç Dostu

Sayin asilturk1, kullanacaginiz pompanin sifondan daha guclu olmamasi gerekiyor. Bunun icin once sisteminizin hacmini hesaplamaniz lazim. misal ben 10cm lik borular kullandim ve toplam 6 metre uzunlugunda bir sistemi cevirmesi gerekiyor. Sistemin hacmi;

hacim = pi*yaricap²*uzunluk yani 3,14*25*600=47100 cm³ litreye cevirirsek 47,1 litreye tekabul ediyor. Misal sistemin bir saat icinde 10 kere dolup bosalmasi gerektigini dusunursek, saatte 471 lt (400-500 arasi) pompalayan bi su pompasi isimizi gorur. su pompalarinin ne kadar yukseklige su cikarabildigi de paketin uzerinde yazar. Misal sistem su seviyesinden 80cm yuksekteyse, pompanin mutlaka 1 metreye kadar su cekebilmesi lazim.

hava pompasina gelince, sistem sera icinde kullanilacagi icin hem dayaniklilik hem de guvenlik acisindan nemli ve su sicramasina karsi dayanikli anlamina gelen ipx44 standartlarina uygun materyal kullanmak gerekir. Akvaryumlar icin yapilmis bir pompa, sera ortaminda cok kisa surede arizalanacaktir. Hava pompasi icin bunun disinda baska bi kriter yok. ipx44 sertifikali herhangi bir pompa isinizi gorecektir. Ama hem koklerin hem de balik ve kerevitlerin sagligi icin, suya ne kadar oksijen girerse o kadar iyi.

Eski 29-03-2015, 23:44   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Merhaba flying-dragon sisteminiz çok güzel gözüküyor. Yakından takip ediyorum. Fideleri ne zaman sisteme yerleştireceksiniz. Sera ortamı olduğu için sezon erken başlayacak herhalde.

flying dragon beğendi.
fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2015, 17:22   #16
Ağaç Dostu

Sayin fagu03,

fideleri dun "mini sera" denilen seffaf kutularda ektim. Muhtemelen cumartesi gunu de sisteme eklerim. Bu arada balik ve kerevitler de suyu besleyici hale getirmeye baslamis olurlar. Ilk baslarda sadece su yeterli oldugu icin fidelerin besin acisindan bi sorun yasamayacagini umuyorum. Belcikada geceleri hala sicaklik nadiren de olsa seranin icindeki bitkileri oldurecek kadar dusebilir, o yuzden termostatli isitici kullaniyorum.

Eski 30-03-2015, 18:26   #17
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Havuzdaki su ısısını seçtiğiniz balıklar için ayarlamanız gerekecek mi?

flying dragon beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2015, 22:52   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2014
Çok güzel bir çalışma oluyor, sonucunu merakla beklediğim bir iş.

flying dragon beğendi.
hsnsdt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2015, 00:22   #19
Ağaç Dostu

Sayin MeyveliTepe,
su isisi sisteme koyacaginiz balik turune, balik turu de sistemden beklentinize bagli. Kisaca yaptigim arastirmalari burada size iyi ve kotu yonleriyle aktarmaya calisayim.

Name:  niloticus.jpg
Views: 6792
Size:  47.1 KB

1 Tilapia: Turkiyede tatli su cipurasi diye bilinen bir baliktir. Cok lezzetlidir ve ticari degeri cok yuksektir. Herseyi yerler ve sindirim sistemleri daha ilkel oldugundan, suya diger turlere gore daha fazla besin birakirlar. Her 10 litre suya en fazla bi balik dusmelidir. Su isisinin 30 derece civarinda olmasi gerekir, 20 dereceden sonra buyumeleri durur, 15 ve 10 derece arasi olurler.

Name:  zalmforel-500x500.jpg
Views: 2020
Size:  53.9 KB

2 Alabalik/somon turleri: Lezzetlidir ve ticari degeri de yuksektir. Sadece etcillerdir, o yuzden sudaki yosunlar bir sorun olabilir. Sicagi sevmezler ve uremek icin akintiya ihtiyac duyarlar. Su isisinin 20 dereceyi asmamasi gerekir. Suya diger turlere gore cok daha az faydali besin birakirlar.

Name:  baarsgr.jpg
Views: 2120
Size:  26.2 KB

Deniz levregi/Capak baligi: Hem etcildirler, hem de yosun ve bitki ile beslenirler. Lezzetlidirler, ticari degeri de yuksektir ama cok yavas buyurler. Su isisinin pek bir onemi yoktur, hem sicak hem de soguk sularda bulunurlar. Uremek icin su altinda bitki ortusune ihtiyac duyarlar ki bu durum, su bitkileri sudaki besini tukettiginden aquaponics sistemlerde tercih edilmez. O yuzden genelde yavrularin saklanmasi icin plastik akvaryum bitkileri kullanilir. Bu tur, yumurtalarini plastik akvaryum bitkilerine de baglayabiliyor. Bi baligin yenilecek buyukluge gelmesi alti yedi sene alabiliyor.

Name:  blauwewinde.jpg
Views: 1936
Size:  39.1 KB

Benim tercih ettigim ide/orfe isimli balik: Herseyi yer ve suya bol besin birakir. Cok lezzetli bi balik degildir ve ticari degeri pek yoktur. Su isisi onemli degildir ama suyun donmamasi gerekir. Sazan turlerine gore daha cok oksijen ihtiyaci duyarlar. Hastaliklara karsi dayanikli ve cok az bakim isteyen bir turdur.

Name:  Koi-Cyprinus-Carpio-Japanese.jpg
Views: 3183
Size:  66.0 KB

Sazan/Koi turleri: Bu turler genelde yenmez veya lezzetsizdir. Icerisinde aynali sazan en lezzetli olandir. Koi denen sus baliklari da ticari degeri en yuksek olanidir. Bir metre buyukluge ulasan bir koi, birkac bin dolara alici bulabilir. Bu turler ayrica cok uzun yasarlar (50-80 yil arasi). Bitkiler icin en avantajli turdur ve suya diger turlerden cok daha fazla besin birakirlar. Dogada yakalanan sazan turlerinin eti camur kokar ve uzeri sumuksu tabakayla kaplidir. Aquaponicste yetistirilen baliklarda camur olmadigi icin boyle bi sorun olmuyor. Zaten tum turler aquaponicste organik oldugu icin cok daha lezzetli oluyor.

Eski 31-03-2015, 05:29   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Çarşamba Akşamı Brüksel'e geleceğim. Oradan Gent 'e geçeceğim. Pazar günü geri dönüş vakit olursa seranızı ziyaret etmek isterim.

fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2015, 14:46   #21
Ağaç Dostu

fagu03, tabi buyrun beklerim.

Eski 31-03-2015, 20:48   #22
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flying dragon Mesajı Göster
Sayin MeyveliTepe,
su isisi sisteme koyacaginiz balik turune, balik turu de sistemden beklentinize bagli.
...
Evet, özellikle bunun için sormuştum. Kıştan çok yazın su sıcaklığı daha da önem kazanacak gibi. Seçtiğiniz balığın yazın ısınacak suya dayanıklı olacağını hesap etmişsinizdir herhalde. Geçen sene epey niyetlendiğim bir uygulama idi ama bu sebeple vaz geçmiştim.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2015, 21:48   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2015
Süper fikir keşke imkanım olsaydı bende yapabilseydim.İmrenerek takip ediyorum

flying dragon beğendi.
Emrah Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2015, 22:10   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2014
Son durum nedir acaba, merakla bekliyorum.

flying dragon beğendi.
hsnsdt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2015, 01:14   #25
Ağaç Dostu

Degerli dostlar, su aralar tatildeyim. Sistem islemeye devam ediyor, arkadasim ilgileniyor ben donene kadar. Pazartesi gunu donunce gelismeleri ve fotograflari burada paylasicam. İlginiz ve desteginiz icin sonsuz tesekkurler.

redbullah ve hsnsdt beğendi.

Düzenleyen flying dragon : 14-04-2015 saat 17:14
Eski 19-04-2015, 22:41   #26
Ağaç Dostu

Bugun baya sorunlarla karsilastik. Nedense sistemi emanet ettigim arkadasimda calisan seylere mudahale etme arzusu nuksetmis. O yuzden sifonun dengesi bozuldu, dogal olarak su devridaim yapamayinca serami su basmis. Neyse ki yaptigi ahtapot sisler ve raki esliginde tekrar baristik sifonu tekrar dengeli bi sekilde calisacak hale getirdik. Bugun sistemin son halini gosteren kisa bi video hazirladik;

https://www.youtube.com/watch?v=hHxmA85z4O8

Not: resimdeki bizim arkadas, ben filmi cektim

Eski 20-04-2015, 00:35   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-03-2015
sayın flying dragon
öncelikle teşekkür ederim paylaşımlarınız için. başarılar ve bol kazançlar dilerim.
video için ayrıca teşekkürler bazen bin fotoğraf bir videonun yerini tutmuyor

havuzunuz bana çok büyük gelmedi videoda görünce. kaç m2 dir teyit edebilirsek güzel olur ayrıca balıkları göremedim havuzda + siz ne kadar balık ve kerevitle başladınız ?

flying dragon beğendi.
hdhd06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2015, 12:50   #28
Ağaç Dostu

Sayin hdhd06,
iyi dilekleriniz icin tesekkurler. Havuzun kapasitesi 980 litre civarinda, bu da 0,98 metrekupe tekabul ediyor. Su an havuzda 40 adet 12-15 cm buyuklugunde golden orfe baligi, 20 den bikac tane eksik (bir kac tanesini kerevitler yedi) 8-10 cm buyuklugunde blue orfe baligi, 5 adet 20 cm uzerinde yenilebilir Ctenopharyngodon idella baligi, 16 adet eriskinlige yeni ulasmis procambarus clarkii turu kerevit bulunmaktadir. Tam olarak disi ve erkek sayimi yapamadim ama yari yariya oldugunu tahmin ediyorum. Baliklar aksamlari daha aktif oluyolar, video cekildigi sirada derinde serin sularda kayaliklarin diplerinde dinleniyolar genelde.

redbullah ve hdhd06 beğendi.
Eski 21-04-2015, 00:41   #29
Ağaç Dostu

Haftasonu cektigim resimlerle gelismeleri aktarmaya calisicam.

Name:  golet_genel.jpg
Views: 1793
Size:  51.8 KB
suyun rengi istedigim kivama geldi. Bitkiler buyudukce ve iyi huylu bakteriler yeterli miktara ulasinca berraklasacak. Yosun olusumunu dert etmiyorum cunku baliklar ve kerevitler butun gun yosunlari kemiriyor.

Name:  saksi_genel.jpg
Views: 2176
Size:  70.4 KB
burada sisteme ekledigim bitkileri gorebilirsiniz. Bazi tohumlari cok gec ektim, su an hala bos yerim var. Bu hafta bos kalan yerlere dereotu ve ispanak ekmeyi dusunuyorum.

Name:  kekik.jpg
Views: 1785
Size:  65.0 KB
kekik

Name:  pak_chow.jpg
Views: 1842
Size:  66.3 KB
pak chow, turkcesini bulamadim

Name:  kerevit.jpg
Views: 2022
Size:  68.1 KB
bu resimde sistemdeki kerevitlerden birini goruyorsunuz. Erkek bir kerevit. Uc ay icinde kerevitler yaklasik yuzde yirmi oraninda buyudu. Umarim bu sene yavru yaparlar. Yavrular ciktiktan sonra yetiskin kerevitleri hasat edicem. Kerevitler bi anne icgudusu ile yavrularini savunmadiklari gibi, yakaladiklari yerde yiyorlar. Dogum sezonu gecince olgun kerevitleri alarak, yeni nesil kerevitlerin hayatta kalma sansini da arttirmis olacagim. Yine de yuzde sekseni baliklar tarafindan yenecek ve geriye hizli buyuyen, saglikli, secilmis kerevitler kalacak.

kasap.94 ve redbullah beğendi.
Eski 21-04-2015, 00:53   #30
Ağaç Dostu

Cektigim resimlere devam ediyorum;

Name:  artemia.jpg
Views: 1786
Size:  64.5 KB
Bu sisede artemia, yani tuz karidesi denen canli yemleri ekiyorum. Yuzde yuz steril bir canli yem turu. Tuzlu sudan cikinca tatli sura bes saat canli kalabiliyor. Bakteri ve yosun yiyerek hayatta kaliyor, eriskin olunca da suya yumurtalarini birakiyor. Eriskin bir tuz karidesinin boyu uc milimi gecmez. Deniz tuzu, tuz karideslerinin yedigi yosunun sporlari ve tuz karideslerinin yumurtalarinin bulundugu toz karisimi ebayde satiliyor.

Name:  dragon.jpg
Views: 1727
Size:  69.9 KB
Artemisia dracunculus - Tarhun. Mutfakta cok kullandigim bir baharat turu.

Name:  havalandirma.jpg
Views: 1747
Size:  68.0 KB
Sistemin acik olan uclarina, gunes enerjisi ile calisan iki adet pervane yerlestirdim. Ebayde tanesi bes dolar. Pek gostermiyor ama baya kuvvetli. Sicak saatlerde nemli ve sicak havanin koklerde bekleyip, mantar ve kuf gibi belalara yol acmasina engel olmasi icin taktim.

Name:  sistem_genel.jpg
Views: 1737
Size:  68.2 KB
Bu da sistemin tamaminin genel gorunusu. Bitkilerin hepsi sisteme olumlu tepki gosterdi. PH ve EC degerleri normal, sudaki hayat normal. Umarim artik urun alana kadar bir aksilik cikmaz.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024