agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen STLMS.DZMN
  • 1 Gönderen oceaneagle55

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2014, 15:43   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-03-2013
Aynı eriyikte yetişmeye uygun bitkiler hangileridir?

Bu sene terasa toprak taşımaktan bezdim Kudret bey'in de bahsettiği gibi topraksız tarım her konuda avantajlı görünüyor.
Forumu daha öncede çok araştırdım falan ama bir türlü toparlayamıyorum. Heleki eriğik hazırlanması atomu parçalamak gibi geldi bana
Tek bir eriğik ile domates, salatalık, biber, marul ve çilek yetiştirilir mi?
Mesela 5'er kök bunlardan yetiştirmek istiyorum. Şimdi her beş kök için ayrı sistem falan hazırlama şansımda yok. Tek bir devir daim sistemiyle hepsini ve ya bir kaçını yetiştirmek mümkün mü?

PVC boruların içinde bardak yerleştirilerek yapılan sistem bana en uygunu gibi geldi. Bu saydığım sebze ve meyvelerden PVC boruda yetişmeyecek birşey var mı? Planladığım iki sıra PVC boru döşeyip bunun üzerine toplamda 25-30 kök saydığım bitkileri yetiştirmek.

Ama işte hepsi aynı sistemde olur mu olmaz mı? PVC de domates hiç gözüme çarpmadı çarptıysada hatırlamıyorum. Bu saydıklarım arasında PVC de yetişmeye uygun olmayan bitki var mı?

Son olarak ilk denememi yapmak için sistemi haziran ayında kursam olur mu? Gerçi fide falan bulamam sanıyorum bu saatten sonra. Kendim çimlendirsem çok geç kalır. Bu konuda da fikir istiyorum.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

putko beğendi.

Düzenleyen STLMS.DZMN : 20-06-2014 saat 16:19
STLMS.DZMN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 16:42   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Domates PVC'de sorun olur. Büyüdükten bir süre sonra kökleri boruyu tıkar. O nedenle domatesi, durgun su ya da (bana göre) en mantıklısı olan katı ortamda yetiştirmeyi deneyin.

Besin olarak aslına bakacak olursanız bir besin eriyiğini diğer ürünlerde de kullanabilirsiniz. EC'ye göstereceğiniz bir miktar dikkat sayesinde sorun yaşamazsınız. Zira, profesyonel değil evde birkaç köklük deneme yapacağınıza göre gayet güzel yetişir.

Ancak tek bir PVC boru üzerinde tüm bitkileri ortak yetiştirmek pek mantıklı durmuyor. En azından her bitkinin ayrı EC ve pH isteği olduğunu gözönünde bulundurun.

Düzenleyen fozada : 20-06-2014 saat 16:46 Neden: ekleme
fozada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 17:09   #3
Ağaçsever

Dediğiniz gibi hobi benimkisi. Geçen sene bitkilerim büyüdü ama pek doğru dürüst meyvesi olmadı. Zaten topraklı tarımda da acemiyim. Okuduğum kadarı ile harç yapıp bitkileri dikmiştim. Her akşam ilk iş onlarla uğraşıyorum takip ediyorum falan güzel oluyor. Derdim meyve değilde topraklı tarım her sene daha zorlaşıyor. İster istemez saksı parkı genişliyor toprak ihtiyacı gübre ihtiyacı artıyor falan bi yerden sonra ne kadar zevk alsanızda sıkıntılar oluyor.
Yazdıklarınız ve okuduklarım doğrultusunda daha güzel olur kanaatine varıyorum ama yine tecrübe eden birileri varsa ve bilgilendirirlerse memnun olurum.

Domatesin köklerin tıkamayacağı büyüklükte bir sistem olursa aynı mantıkta sıkıntı olmaz o zaman.
EC'ye dikkat konusunda gerekirse her gün ölçerim. EC ve PH değerlerini ortalama bir düzeyde tutarsak amacıma ulaşırım sonucuna vardım doğru mudur?

Eski 20-06-2014, 17:31   #4
Ağaçsever

Yani şöyle bir yönlendirme de kabulümdür bu beş bitkiyi yetiştirmem şart değil.
Atıyorum çileğin ihtiyaçları diğerlerinden çok farklıdır. Çileği çıkartırsan daha iyi olur gibi bir yönlendirme yapılırsa hem daha bilgilendirici hemde daha sağlıklı olur gibi.
Tekrar teşekkürler.

Eski 20-06-2014, 18:11   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2014
Bu konuya cevap vermek haddim olmayabilir ancak 3-4 aydır forumdan öğrendiğim kadarı ile 3.0 ec değerinde sabit tutmak şartı ile fasulye, kabak, domates ve patlıcan aynı sistemde yetişebilir ph 5.5-6 civarı olursa idare eder ancak alınacak meyvenin aroma ve miktarı ne olur onu ustalar bilir ben bu sene domates fidelerini kudret hocamdan aldığım çilek kitiyle çiçek açana kadar besleyip büyüttüm daha sonra Levent Ali abinin besin element organizasyonundan elementler gelince Ateş kaptanın sayfasından hesap ettiğim domates besin sülüsyonunu hazırladım bakın bu küçücük yazıda bile üzerimde kaç kişinin hakkı var forumu okumaya devam ederseniz benim verdiğim bilgilerden çok kıymetlisine ulaşırsınız saygılar..

alitezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 21:17   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2013
Sn. STLMS.DZMN

bende sizin fikriniz ile bu işe başladım. ancak topraksız tarım tahmin edildiği gibi olmadığını deneyimledikten sonra öğrendim. 8m uzunluğunda 100mm pvc boruda 14er kök domates ve biber yetiştiriyorum. toplam su kapesitesi 40L. ilk sorun ec yi ayarlamak. kök sayısı fazla olduğu için suyun içindeki besin çok çabuk tükenmekte bu sebeple istenilen verimi alamamaktayım. bitkilerin büyümesi gayet yavaş 1 ayda bitkiler 20-25cm civarı uzadılar 14 kök bitkide şuan 12 domatesim yeni yeni olmaya başladılar. size tavsiyem formu dikkatlice okumanız yetiştireceğiniz bitkinin özelliğine göre sistem hazırlamanızdır. örnek;domates pvc boruda yetiştirmek pek mümkün değil. gerçekten büyük saksilerde coco peat ve perlit karışımı yaparak damla sulama sistemi ile beslemek ve kök başına min. 10-15L su kullanmak daha uygun. ayrıca pvc borular güneşi geçirdiği için yosunlanma olmakta. bende kurduğum sistemi hafta sonu bozup kök sayısını azaltma yöntemine gideceğim.

formda amatör aç gözlü olur yazısı biryerlerde dikkatimi çekmişti şuan daha iyi anlıyorum :-)
naçizane tavsiyem Kudret Bey ile görüşmenizdir.

Saygı ve Sevgilerimle

eren kurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2014, 11:28   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
sayın STLMS.DZMN,

ben böyle bir sistem kurdum balkon için çok kolay ve temiz bir sistem,

Yoğurt kovalarında topraksız tarım denemelerim

volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 09:28   #8
Ağaçsever

alitezel, eren kurt, volkan0048 teşekkür ederim.

volkan bey, sizin balkonu baya önce de incelemiştim. eren beyin yazısı üzerine de bu hava motorlu sistemi anlamaya ve teknik detayları öğrenmeye çalışıyorum. Kendim bi araştırayım sonra tecrübeleriniz için sizi rahatsız ederim

Eski 26-06-2014, 12:03   #9
Ağaçsever

eren kurt bu başlık altındaki hem sizin yazınız fozada'nın kök konusundaki uyarısı neticesinde damlama sulama şeklindeki sistem üzerine yoğunlaştım. Bu konuda da plan yapıp yeni konu açtım. Teşekkürler.

Eski 27-06-2014, 01:29   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Selamlar Evde topraksız tarım uygulamaları Samsun'da topraksız tarım denemelerim başlığı altında denemelerimi incelerseniz tek tip besin eriğiyi ile neler yetiştirdiğimi görebilirsiniz.
(Domates,salatalık,kabak,biber,kavun,karpuz,patlıc an,semizotu.marul) Ec 2

oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2014, 08:17   #11
Ağaçsever

İnceledim çok başarılı. Aynen benim istediğim de bu. Teşekkürler.

Eski 27-06-2014, 22:51   #12
Ağaç Dostu

Ec 3 değeri gerçekten yüksek bir değer.Ben 1.7-2 arasında ayar yapıyorum.Aynı besin ile çok farklı ürün yetişiyor.Ama aslında biz yetişti sanıyoruz.Benim domates için hazırlanan besinle çok farklı ürünler yetiştirdim ama kimi bitki gelişmedi (biber) kimi tatsız oldu (karpuz kavun patlıcan)Bu nedenle bu sene daha az tür yetiştiriyorum.

STLMS.DZMN beğendi.
Eski 27-06-2014, 23:00   #13
Ağaçsever

oceaneagle55 tecrübe için sağol. Başlangıç için bir sakınca yok gibi görünüyor. Bakalım sonucumuz ne olacak. Şuanda saksıda toprakta domates salatalık yetiştirmeye çalışıyorum. Domatesler çok yavaş büyüyorlar. Salatalıklarım çok çiçek açıyor ama salatalık hiç olmadı bir iki ufak büyümeye başlamıştı onlarda kurumuş falan. Topraklı bu iş çok daha belirsiz gibi geliyor bana. Birde gübreleme ve toprak konusunda bilgi ve tecrübem olmadığından dolayı. İlk bu tersta sebze yetiştirmek istediğimde kudret beyin videosunu izlemiştim o gün bu gündür aklımda bir şekilde başlamak istiyorum.

Eski 27-06-2014, 23:29   #14
Ağaç Dostu

Umarım en kısa zamanda Kudret Bey'den sera bekçisi temin eder ve hayallerinize daha kısa zamanda kavuşursunuz

Eski 28-06-2014, 10:51   #15
Ağaçsever

Bu sene bekçi için bütçe ayırmayacağım duruma göre inşaallah seneye. Aklımda olan birşey.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024