agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen STLMS.DZMN
  • 2 Gönderen leventali
  • 1 Gönderen STLMS.DZMN
  • 1 Gönderen kiziltan
  • 2 Gönderen leventali
  • 1 Gönderen fagu03

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-06-2014, 12:06   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-03-2013
STLMS.DZMN / Topraksız tarım için planım

Sevgili arkadaşlar, aquaponics (akan su kültürü) nde domates, biber, salatalık, marul ve çilek yetiştirebilir miyim diye sormuştum. Kökü çok olan bitkilerde sıkıntı olacağı konusunda bilgilendirmişti arkadaşlar.
Bunun üzerine hidroponics (olduğunu sandığım) cocopit perlit gibi ortamlar da belli aralıklarla sulama yapılan sisteme karar verdim. Zaten gördüğüm kadarı ile domates gibi sebzeleri bu mantıkta yetiştirmiş çoğu arkadaşımız. Bu sistemde marul ve çilek dahil hepsi yetişebilir sanıyorum. Bu fikriyatım neticesinde, asgari maliyet ve azami el işi ile bir plan yaptım. Ekte çizim şeklinde yer alıyor.

5lt pet şişeleri cocopit veya başka birşeyle doldurup bitkiyi dikeceğim. Işık görmemesi için siyaha veya koyu yeşile boyamayı düşünüyorum.
Besin deposu olarakda 19 litrelik pet şişeler veya damacana veya büyük yoğurt kovası vb. malzemeleri şekilde anlatmaya çalıştığım gibi birbirine bağlayarak 20,40,60,80,100,... lt şeklinde istediğimiz büyüklükte depo oluşturabiliriz diye düşündüm. Bu mantıkta bir depo oluştursak misal 20x3=60 LT, öngörebildiğimiz bir sorun var mı?
Kafama takılan 60 litre eriyik'i nasıl hazırlayacağım 20,20,20 üç seferde hazırlasak işi kurtarır mıyız?
Bu planımda yanlış olan hatalı olan veya şöyle yapsan daha iyi olur noktasında beni uyarmanızı istiyorum.

Neticede ec metre ve ph metre temin edeceğim ama olayı kavramak adına soruyorum. Bu sistemde toplamda 10 kök domates,salatalık, biber diksem 60 lt depo ile ne kadar sürede ph ve ec ayarlaması yapmam gerekir? (tahmini olarak)

Konuları okuyorum ama konular çok uzamış falan istediğim bilgiye ulaşmam kolay olmuyor. Bu yüzden de belli noktalarda sizi rahatsız edeceğim. Zaten sistemi netleştireyim kudret beyi eriyik için şahsen rahatsız edeceğim

Eklenen Resimler

kursun beğendi.
STLMS.DZMN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2014, 13:06   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Merhaba ;

Depo konusunda tek bır depo dusunmenız daha kolay olur dusuncesındeyım ankara'da ostım'de hurdacılar var orayaı kontrol ettınızmı cıkma uygun bır depo bulabılırsınız.Bugune kadar kullanılan depolar hep tek parca olarak kullanılıyor kullanımı erıyık hazırlaması daha kolay olur.

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2014, 13:33   #3
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thempest Mesajı Göster
Merhaba ;

Depo konusunda tek bır depo dusunmenız daha kolay olur dusuncesındeyım ankara'da ostım'de hurdacılar var orayaı kontrol ettınızmı cıkma uygun bır depo bulabılırsınız.Bugune kadar kullanılan depolar hep tek parca olarak kullanılıyor kullanımı erıyık hazırlaması daha kolay olur.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Bende bir depo var aslında kaç litre olduğunu bilmiyorum 400-500LT olduğunu tahmin ediyorum. Çatıda olduğu için indirmem oldukça zor. (onu oraya nasıl sokmuşlar onuda bilmiyorum ) Arabam olmadığı için bi yerden birşey gidip almak da oldukça zor oluyor. Ayrıca maliyetide asgari tutmak ve geri dönüşüm yapmak niyetindeyim.

İki uzun saksıyı birbirine bağlayarak sistem kuranlar olmuş. Tecrübeli arkadaşlar bakalım ne diyecekler.

Eski 26-06-2014, 15:53   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2013
40 Litre ile bahsettiğinizden çok daha fazla ürünün sulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Deponuzun büyük olması avantaj değildir (Özellikle amatörler için). Aksine büyük bir dezavantajdır. Çünkü, belirli bir sürede deponuzun suyunu komple yenilemeniz gerekiyor.

Benim seramda portakal kasasını kullanıyorum depo olarak. Yaklaşık 40-45 litre. Günlük %30-40 civarında su tüketimi oluyor. Ekliyor ve besinini tamamlıyorum. Böylece sudaki besin oranları stabil kalıyor. Haftada 15 de bir de suyu komple boşaltıp çiçeklere döküyorum ve sıfırdan suyla besini yeniden hazırlıyorum.

Sürekli sulama yapacaksanız, perlit dışında bir şey kullanmayın. Bitkilerinizi çürütürsünüz. Sadece perlit kullanırsanız dilediğiniz kadar sulama yapabilirsiniz (drenajınızın iyi olması koşuluyla). Hatalı sulamalarınız bile bitkiyi etkilemez.

Portakal kasasını en yakınınızdaki manavdan temin edebilirsiniz. İçine naylon serersiniz ki ben çok uzun bir süre böyle kullandım. Ya da damacana fikri de gayet güzel. Motoru içine koyabildiğiniz, sistemi kurabildiğiniz sürece sorun yok.

Sisteminiz gayet güzel. Eksiği yok. Yapın, çalıştırın ve resimleyin bize de ilham olsun...

Saygı ve sevgilerle...

kursun ve volkan0048 beğendi.
leventali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2014, 17:21   #5
Ağaçsever

leventali hocam sağolasın. Suyun tamamen değişmesi olayını bilmiyordum. Ben devirdaim eden sistemde besin ve su eksildikçe ekliyorsun ve aynı sistem devam ediyorsun diye biliyordum. Bu yüzden de ne kadar büyük olursa besin ph falan o kadar uzun sürede değişir mantığıyla düşündüm. Böyle önemli bir nokta nasıl gözümden kaçtı hayret. Okuyorum okuyorum ama konular çok uzun ve karışık olmuş deme ki geyiğe çalan yerleri geçiyorum diye önemli noktalarda atlıyorum.

Sorular
- 40 Litre ile domates, salatalık ve biber kaç kök için ideal olur?
- Peki atıyorum 20 litrede 15 günde suyu tamamen değiştiriyorsak. 60 litrede 45 günde değiştirmek gerekir orantısı kurabilir miyiz?
-Cocopit ve perlit karışımı çok kullanan olmuş. Bende aynı şekilde karışım yapıp saatte 15 dk sulama planlıyordum. Hangisi iyi olur? cocopit perlit karışımına saatte 15dk sulamak mı? Yoksa sadece perliti devamlı sulamak mı?
-Haziran sonu olması itibari ile bu sistemi açık terasta çalıştırmam bir sonuç verir mi? Geç kaldım mı?
Aynı sistemi marul falan yapsam o belki daha kurtarır gibi zaman olarak. Bu konuda da beni aydınlatırsanız sevinirim.
-Şuanda toprakta yetişen domateslerim falan var ordan söküp kökleri yıkayıp sisteme dahil etsem olur mu?

Ankarada bu konuda tecrübeli birini yakalasam ziyaretine gidecem bire bir sorularımı sormak için. Tanıdığı olan ve ya ankarada olup bu konuda yardımcı olabilecek varsa çok makbule geçecer.

leventali beğendi.
Eski 26-06-2014, 18:20   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Besin icin Levent Ali Bey`in basliginda grup olusuyor, girerseniz cok ucuza halledersiniz.

Tartes sitesine girip akilli vanayi bir inceleyin, pompa, zaman ayarlayici ve surekli sulamadan kurtulabilirsiniz bir sure deneyim kazaninca para yatirirsiniz. Akilli vanayi almaniz yeterli, gerisini dediginiz uzun saksilarla halledersiniz. 40 /50 litre depo size yeter, hatta bilesik kap olarak tasarladiginiz tip de yeterli olur. Cati ile saksilar arasinda cok fazla olmamak kaydiyla yukseklik farki yarariniza olur, akilli vana sisteminde pompa yok, yercekimi sayesinde sivi saksiya geliyor. Deponuz iceride olunca hem cok isinmayacak hem de cok soguk olmayacak.
Basarilar

leventali beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2014, 08:04   #7
Ağaçsever

Kızıltan hocam bilgi için teşekkür ederim. Akıllı vanayı inceleyeceğim. Levent ali beyin başlığına da bakayım.

Eski 27-06-2014, 16:47   #8
Ağaçsever

Kızıltan hocam e-tartes den baktım ama nasıl bir işleyişte olduğunu anlayamadım uygulamalarında kullanan var mı? **** siz kullanıyorsanız nasıl çalıştığını anlayabileceğimiz görsel ve bilgi var mı?

Eski 27-06-2014, 21:01   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2013
Amatör başlayanlara sade perlit öneririm.

1- Sık sulama yapabilirsiniz.( drenajınız, yani perlite dökülen suyun fazlası depoya geri dönüyorsa)

2- Bir yosun probleminiz olabilir onu da üzerine siyah bir naylon örterek ortadan kaldırabilirsiniz.

3- Tamamen stabildir. Kimyasal reaksiyona girmez ve besin olarak ne gönderirseniz bitkileriniz onu alır.

4- Çok iyi su tutma kapasitesine sahiptir ve gözenek oluşturur. Bitkilerinizi sulamayı unutsanız bile perlitin tuttuğu sudan beslenir, fazla sulasanız bile akar gider.

Bu bir kaç neden bile amatörler için çok önemli. Perlitin aynı zamanda çok iyi kök tutuşuna şahit oldum.

Geri dönüşlü sistem kuracağınız için litreye kafanızı takmayın. Çünkü bitkileriniz büyüdükçe, hava sıcaklığı fark ettikçe su oranınız çok değişken olacaktır. Şu sıralar neredeyse her gün 25-30 litre besinli su tüketiyor benim sistem. Sulamadan sonra su ekleyip devam ediyorum.

Haftada 15 te bir, sürekli sulamadan oluşan, kökler üzerindeki tuzlanmanın giderilmesi için, sistemdeki suyu boşaltıyorum ve çiçeklere döküyorum. Temiz su koyup gün boyunca sistemde temiz suyla suluyorum; hiçbir besin koymadan sadece temiz suyla...

Bu suyu da boşaltıp, yeniden sıfırdan besinli su hazırlıyor sistemi devam ettiriyorum.

Suyu tamamen değiştirmemizin nedeni şu: Biz bitkinin karışım olarak verdiğimiz besin elementlerinden hangisinden az, hangisinden çok tükettiğini bilemiyoruz. Bunu ölçmek de son derece zor. O yüzden sistemdeki suyu komple değiştirdiğimizde sistem yeniden stabil oluyor. Gözlemlerimizle de besinde az gelen ya da çok gelen elementleri tespit edebiliyoruz.

fagu03 ve STLMS.DZMN beğendi.
leventali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2014, 21:30   #10
Ağaçsever

Perlit kullanacağım kesinleşti o zaman. Sulama değiştirme olayını sizin yaptığınız gibi yapmaya çalışırım. Zaten saate 2000lt su basan bir akvaryum pompası alacağım devirdaimi onunla sağlayacağız. Saatte 15dk yeterli olur mu?

Eski 27-06-2014, 23:36   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Benim sulama tankim 40litre gecen sene zaman saati takmistim, 5 dakika ya ayarayim gunde 4 defa sulama yapmistim, Bu sene ise kafama gore ac kapa yapiyorum uzun sureli sulama yapmiyorum. Amator ruhda denemelerde sorun olmuyor.

STLMS.DZMN beğendi.
fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2014, 23:50   #12
Ağaçsever

fuga03 tecrübe için sağol. Bu konuda kesin birşey yok anlaşılan. O zaman çok kişi saate 15 dk sulama şeklinde kullanmış. Başlangıcı bende saatte 10-15dk olacak şekilde yapayım.

Eski 27-06-2014, 23:53   #13
Ağaçsever

leventali hocamın besin organizayonuna katıldım. Besinler gelince perlitide alıp bahsettiğim şekilde sistemi kuracağım inşaAllah.

Zaman olarak bir sıkıntı var gibi açık terasta yapacağım. Mevsim itibariyle bu saaten sonra domates biber salatalık olur mu? Fide bulup bulamayacağım belli değil. Çimlendirsem iyice geç olur. Bu konuda ne tavsiye edersiniz.

Eski 28-06-2014, 00:02   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Bir ufak sistem yap domates olmasada kivircik maydanoz eksende olur. Seneye hazirligini yaparsin acele etme.

fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2014, 00:24   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Semt pazarlarında hala fide var.Bende terasta yapıyorum.Bu sene dolu ve şiddetli rüzgarlar çok zarar verdi.Şimdide şiddetli güneş.Bugün aldığın gölgeleme filesi ile sistemin üzerini kapatacağım.Ama yinede çok fazla ürün alıyorum.Bence bulabildiğin tüm türleri yetiştir.Bu şekilde hangi türlerde nasıl problemler yaşadığını daha erken anlamış olur seneye daha bilgili girersin

oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2014, 11:49   #16
Ağaçsever

Oceaneagle55 doğru söylüyorsun tecrübe olur bulduklarını dikeyim

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024