agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen İsmail Kuzucu
  • 2 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen Todor

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-06-2009, 00:47   #1
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Perlitte Yosun mücadelesi

Forumda bir konuda rastladığım bir sitedeki video'da (Burada video) Perlitin Zamanla Yosun tuttuğu belirtmişler ve çiftçi yosun için özel mücadele verdiği belirtiyor fakat ne yaptığını söylememiş.

Acaba bu klasik, Kökü iyice siyah renkli torba ile kapatmak mı? Güneş görmeyince sonuçta yosunlanma minimum olacaktır, yoksa farklı bir ilaç söz konusu mu? Kastettiğim Topraklı tarımda yabancı ot mücadele gibi topraksızda yosunla ilaçlı mücadele var mı ?

Bir de Oradaki Growmix Özel bir karışım mı yoksa % oranları belli mi ? Bilgisi olan var mı acaba ?

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 18:04   #2
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Gece Okuduğum bir Nar yetiştirme kitabında, özellikle Bakır içerikli fungusit mücadale ilaçlarının yosun için etkili olduğunu okudum. Aklınızda bulunsun.

Eski 16-06-2009, 09:32   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Kimyasaldan kaçınıp, baştan yosun tutmayı engelleyecek, güneşin perlite vurmamasını sağlayacak yöntemler daha uygun olur bence.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 10:03   #4
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Evet ,Bende aynı fikirdeyim fakat ginede olduysa Bakır içerikli fungusit mücadale çözüm sağlıyormuş. Plastik Bardakta yetiştiriliyorsa genelde yosun görülüyormuş .

Eski 18-06-2009, 11:11   #5
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
BEN PLASTİK BARDAĞIN ÜSTTEN BİR CM BOŞLUĞUNA COCOPEAT KOYUYORUM. YOSUNLANMA " 0 " ŞİMDİLİK... AMA BUNDAN SONRA BAŞKA BİR ŞEY DENEYECEĞİM... 10*15 cm LİK SİYAH FİDE TORBALARINA PERLİT KOYUP FİDEYİ EKLEYİP ÜSTTEN ZIMBALAYACAĞIM... DİREKT PVC YE DİKECEĞİM... BAKALIM NE OLACAK...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 13:15   #6
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Ortama verildiğinde yosunların parçalandığı ve hatta nisbeten doğüal sayılabilecek bir yosun ilacından bahseden birtanmıdık geldi aklıma ancak bu tür durumlarda işe yarar mı bilemiyorum. Soracağım...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 19:22   #7
Ağaçsever

shrub's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Bişey sormak istiyorum öncelikle bu yapmış olduğunuz hoby amaçlı şeyler için neden bu kadara çok kimyasal veya ilaç kullanmayı düşünüyorsunuz? ticari bir amacı olmayan nasit ve zaman geçirmek için yapılan uygulamalarınızda ilaç ve aşırı gübre uygulamalarından
kaçınınız. Akabinde bir çok ağır metalin vücutta birkimi başta kanser olmak üzere bir çok hastalığa yol açmaktadır. Basit yöntemlerle ışığın temasının kesilmesi, aşırı nemden uzak durmak, besin çözeltilerinin üzerinin örtülü bir şekilde olması V.b. çeşitli uygulamalar yeterli olmalıdır. Yosuna 100 de 100 çözüm olamazsınız..

shrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 20:11   #8
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

ilaç uygulamaları kontrol altında yapılırsa zararsız ki ticari amaçlada yapılsa kontrollu yapılmalı tabi türkiyede bunlar biraz geçersiz oluyor.İlaç belirtilen sürede bitkiden uzaklaşıyor.Üzerinde belirtilen süre sonrasında hasat yapılmalı yoksa yediğimiz herşey ilaçlanıyor.Avrupaya gidecek ürünümüzde %95-100 kontrol başarısı sağlarken yurtiçi pazarında kontrolsüz ürün satılmasının temelinde devlet suçlu.Halkada olayı sanki ilaç atıldığı için sağlıksız olarak lanse ediliyor.
Fakat hobby için bilinçsizce kullanılmamalı.

Eski 15-06-2014, 19:15   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2014
Bende aynı yosunlanma durumu var ama bu bir sorun mu ki sizce? Yosunun nasıl bir zararı olabilir domateslere?

Eklenen Resimler

devirsefa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2014, 21:31   #10
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devirsefa Mesajı Göster
Bende aynı yosunlanma durumu var ama bu bir sorun mu ki sizce? Yosunun nasıl bir zararı olabilir domateslere?
Sayın devirsefa,

Sadece yapılabilecekleri sıralayabilirim.

1.Elle mekanik olarak temizlik işlemi (Doğal yöntem)
2.Yosun öldürücü özel gübreler (Doğal yöntem değil)
3.Yosun öldürücü ilaçlar (Doğal yöntem değil)
4.Saksı yüzeyine koyu torf, koyu vermiküllit veya kum serpiştirir isek derinde kalmış olan beyaz perlit yüzeyini örtmüş olur ve doğabilecek sorunların önüne geçeriz. Ya da tepeleme perlit ile saksı yüzeyini doldurur daha çok gün ışığı olan bir yerde muhafaza ederseniz sorun yarı yarıya azalmış olur.(Doğal yöntem)

Esen kalın.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 00:23   #11
Yeni Üye

Yardımınız için teşekkür ederim çok net bir cevap oldu ama benim asıl merak ettiğim, yosunun ne zararı var ki? Derdimiz görsellik ise sadece, değme yosunlansın böyle daha güzel bence, daha doğal, o da yeşil.

Eski 16-06-2014, 09:47   #12
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Yardımınız için teşekkür ederim çok net bir cevap oldu ama benim asıl merak ettiğim, yosunun ne zararı var ki? Derdimiz görsellik ise sadece, değme yosunlansın böyle daha güzel bence, daha doğal, o da yeşil.
Eger bıtkı mantar ve kok hastalıgına yakalanırsa bu yosunlar ıle bırlıkte daha cok ve cabuk yayılır. Sulama bır kerede 10 dakıka yerıne, bır saatte 1 dakıka yapılırsa yosun olusumu azalacaktır. (sureyı ornek olarak verdım.)

volkan0048 beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 11:32   #13
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Sayın devirsefa,

Sisteminizde nem tutma kapasitesi ve ışıksız ortamdan dolayı yüzeyde perlit yosunlaşması meydana gelmekte. Mevcut durumda ağır ortamların havalanma ve drenajını arttırarak bu ortamların yapısını iyileştiren Vermikuliti önermek istedim. Vermikulitin bu tarz micro yetiştirme ortamında uygulanarak şartlarının iyileştirilmesini sağlayan joker nitelikleri vardır. Yüzeye demir magnezyum alüminyum silikat minerali olan Vermikulit uygulamanızı sağlık veririm. Yosunlaşmanın olumsuz etkisi olan nem absorbsiyonu, su tutma kapasitesi düşüklüğü ve bitki köklerinin hayati havalanma dengesizliğinin önüne Vermikulitin genişleme özelliği ile geçersiniz. Uygulama sonrası verdiğiniz besin maddelerinin alımını destekleyerek bitkide hızlı ve sağlıklı gelişim meydana gelecek, patojen ve hastalık etmenini engellemiş olacaksınız. Yosunlaşmaya ikincil etmen olan ortam pH'sının düzenlenmesini sağlayacağınızdan yetiştiricilik periyodunda sorun yaşamayacaksınız. Kullandığınız besin konsantrasyonlarınızdan ve yetiştirme ortamınızdan dolayı sulama aralığınızı sakın değiştirmeyin.

Esen kalın.

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 15:07   #14
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozanemre Mesajı Göster
Sayın devirsefa,

Sisteminizde nem tutma kapasitesi ve ışıksız ortamdan dolayı yüzeyde perlit yosunlaşması meydana gelmekte. Mevcut durumda ağır ortamların havalanma ve drenajını arttırarak bu ortamların yapısını iyileştiren Vermikuliti önermek istedim. Vermikulitin bu tarz micro yetiştirme ortamında uygulanarak şartlarının iyileştirilmesini sağlayan joker nitelikleri vardır. Yüzeye demir magnezyum alüminyum silikat minerali olan Vermikulit uygulamanızı sağlık veririm. Yosunlaşmanın olumsuz etkisi olan nem absorbsiyonu, su tutma kapasitesi düşüklüğü ve bitki köklerinin hayati havalanma dengesizliğinin önüne Vermikulitin genişleme özelliği ile geçersiniz. Uygulama sonrası verdiğiniz besin maddelerinin alımını destekleyerek bitkide hızlı ve sağlıklı gelişim meydana gelecek, patojen ve hastalık etmenini engellemiş olacaksınız. Yosunlaşmaya ikincil etmen olan ortam pH'sının düzenlenmesini sağlayacağınızdan yetiştiricilik periyodunda sorun yaşamayacaksınız. Kullandığınız besin konsantrasyonlarınızdan ve yetiştirme ortamınızdan dolayı sulama aralığınızı sakın değiştirmeyin.

Esen kalın.
Anladım çok çok teşekür ederim. Vermikülit kullanayım o zaman. Benim sulama aralığım yok, hava da su motoru da 7/24 çalışıyor. Galiba bundan kaynaklı ama değiştirmeyin diyorsunuz, o da kalsın öyle o zaman.

Eski 17-06-2014, 15:45   #15
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Durgun su kültürü (veya aeroponic) uygulamanızda delikli saksıların içinde perlit kullanmışsınız. Perlit su çekme özelliği sebebiyle sürekli olarak nemli, çektiği nemde azot ve fosfor da var, saksı yüzeyi olduğu için ışık da bol. Bu üç eleman her türlü yosunun üreyip yaşaması için gerekli ve yeterli ortamlardır.

Bir şekilde bu üçlüyü bozarsanız yosun üremeyecektir.
Sizin durumunuzda en kolay yöntem, benzer uygulamalarda herkesin yaptığı gibi hidroton kullanmak olabilir. Hidroton su emici olmadığı için saksı yüzeyinde malzeme kuru kalacak, böylece de yosun üremeyecektir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2014, 19:55   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Suda ve yüzeyde oluşan yosunlar çok hızlı potasyum, demir ve azot tüketirler ve ayrıca pH yükselmesine sebep olurlar. Böylece beslemede çeşitli problemlere yol açarlar. Çözümü çok basit, ışık almasını engelleyin, yüzeyi ışık geçirmeyecek bir malzeme ile örtün.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2014, 22:32   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Selamlar benim sitemde açıkta ve sadece perlit kullanılmaktadır.Sadece drenaj için saksı diplerine biraz pomza sermiştim.Evet. Sistemde ışık gören heryer yosun tutabiliyor.Ben perlitin üzerini vermikülit ve dekoratif görünsün diye beyaz çakıl taşları ile kapattım.Sera bekçisinin besin tanklarını ve ecmetre camını da güneşten koruyorum.Yinede drenajım açık sistem olduğu için ufakta olsa yosun olabiliyor.Bence kimyasala gerek yok.

oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024