agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler
  • 2 Gönderen PacMan
  • 2 Gönderen sinbas
  • 3 Gönderen kiziltan
  • 2 Gönderen PacMan
  • 1 Gönderen kiziltan
  • 1 Gönderen PacMan
  • 1 Gönderen kiziltan
  • 7 Gönderen Tartes

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-01-2016, 00:20   #1
Yeni Üye

PacMan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2015
NFT Film Tekniği ve Domates (Ticari Bakış)

Merhaba ;

Topraksız tarımda NFT film teknik sistemini araştırıyorum. Domates Hızlı büyüyen bir bitkidir bildiğim kadarı ile.

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogr..._sistemler.pdf

Alttaki açıklamada NFT film Tekniğinde borulu sisteme örnek vermiş fakat.

Bu sistem demiş yavaş büyüyen bitkiler için uygundur.denilmiş.

""Borulu Sistemler
Bu sistemde 2-3 cm derinliğindeki besin çözeltisi, 10 cm çapındaki plastik borulardan
akar. Bu borular üzerinde yanları plastik ve altı delikli saksı içinde bitki yetiştirilir. Plastik
saksı boruda akan besin çözeltisine değdirilmekte ve böylece bitki besinini almaktadır.
PVC borularının yerleştirilmesi yetiştirilecek bitkinin çeşidine göre değişir. Borular
düz veya zikzak şeklinde yerleştirilir. Zikzak şeklindeki sistemde aynı alanda daha fazla bitki
yetiştirilir; ancak bu sistem daha çok yavaş büyüyen bitkiler için uygundur. Düz sistemde ise
hem uzun hem de kısa boylu bitkiler yetiştirilmektedir.
""

Eğer denilenin tersi olursa bu da Domates Bitkisinden alacağımız hasadın miktarını artıracaktır. Sizce? Yoksa açıklamada bir şeyi yanlış mı anladım.

sinbas ve Jakin beğendi.

Düzenleyen PacMan : 08-01-2016 saat 17:55 Neden: İmla
PacMan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2016, 10:26   #2
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PacMan Mesajı Göster
Merhaba ;

Topraksız tarımda NFT film teknik sistemini araştırıyorum. Domates Hızlı üyüyen bir bitkidir bildiğim kadarı ile.

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogr..._sistemler.pdf

Alttaki açıklamada NFT film Tekniğinde orulu siteme örnek vermiş fakat.

Bu sistem demiş yavaş büyüyen itkiler için uygundur.denilmiş.

""Borulu Sistemler
Bu sistemde 2-3 cm derinliğindeki besin çözeltisi, 10 cm çapındaki plastik borulardan
akar. Bu borular üzerinde yanları plastik ve altı delikli saksı içinde bitki yetiştirilir. Plastik
saksı boruda akan besin çözeltisine değdirilmekte ve böylece bitki besinini almaktadır.
PVC borularının yerleştirilmesi yetiştirilecek bitkinin çeşidine göre değişir. Borular
düz veya zikzak şeklinde yerleştirilir. Zikzak şeklindeki sistemde aynı alanda daha fazla bitki
yetiştirilir; ancak bu sistem daha çok yavaş büyüyen bitkiler için uygundur. Düz sistemde ise
hem uzun hem de kısa boylu bitkiler yetiştirilmektedir.
""
Sayın @PacMan; Yapmayı düşündüğünüz projeniz hayırlı olsun..

Yazdıklarınızı bir kaç kez okuduktan sonra mesajınızı gönderirseniz ne anlatmak istediğinizi ilgilenenler tek okuma da anlayabilir.

Çalışmalarınızı zevkle yakından takip edeceğiz..

Başarılar diliyor ve Kolay gelsin diyorum.

Saygılar.

NOT:
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PacMan Mesajı Göster
Eğer denilenin tersi olursa bu da Domates Bitkisinden alacağımız hasadın miktarını artıracaktır. Sizce? Yoksa açıklamada bir şeyi yanlış mı anladım.
Benim şahsi düşüncem denilenin tersine fazla zorlama çünkü o denilenler mutlaka uygun ve değişik ortamlar da uzun araştırma ve uygulamalar neticesinde çıkmıştır.

Jakin ve PacMan beğendi.
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2016, 13:28   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Merhaba, kolay gelsin. Borulu sistemde genis koklu bitki yetistirmek ne madar dogru bilemiyorum. Drenaji yapilmis torba sistemi herkes domates icin kullaniyor. Internetteki domates serasi arastirmasinda goreceginiz bircok video torba sistemi olacak.

Sera buyuklugunu soyleseniz daha kolay olur. Ayrica temel bilgi olmadan, ki bu bile yeterli degil, domates gibi bir ticari uretim bence riskli, profesyonel yardim almaniz gerek. Yillarca uretim yapip zorlananlar var.
Sehrinizdeki universitede mutlak olan bir seracilik kursu ile bilgi birikimi yaratip, domates disi neler olabilir, birkac cesit yapip pazarlama riskini azaltmak olabilrmi gibi bir arastirmaya girseniz.

Internette satilik, devren, kiralik domates serasi diye arastirin, goreceksiniz ki kurup calistiranlar bile zorlanip birsekilde kacmaya calisiyor. Buyuk ve profesyonel degilse cok cok riskli.
Saglicakla kalin

kursun, Jakin ve PacMan beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2016, 17:54   #4
Yeni Üye

PacMan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinbas Mesajı Göster
sayın @pacman; yapmayı düşündüğünüz projeniz hayırlı olsun..

Yazdıklarınızı bir kaç kez okuduktan sonra mesajınızı gönderirseniz ne anlatmak istediğinizi ilgilenenler tek okuma da anlayabilir.

çalışmalarınızı zevkle yakından takip edeceğiz..

Başarılar diliyor ve kolay gelsin diyorum.

Saygılar.

not:

benim şahsi düşüncem denilenin tersine fazla zorlama çünkü o denilenler mutlaka uygun ve değişik ortamlar da uzun araştırma ve uygulamalar neticesinde çıkmıştır.
Haklısınız B harfi klavyemde sorunlu.Hemen düzeltiyorum.Yorumlarınız için Teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltas
merhaba, kolay gelsin. Borulu sistemde genis koklu bitki yetistirmek ne kadar dogru bilemiyorum. Drenaji yapilmis torba sistemi herkes domates icin kullaniyor. ınternetteki domates serasi arastirmasinda goreceginiz bircok video torba sistemi olacak.

Sera buyuklugunu soyleseniz daha kolay olur. Ayrica temel bilgi olmadan, ki bu bile yeterli degil, domates gibi bir ticari uretim bence riskli, profesyonel yardim almaniz gerek. Yillarca uretim yapip zorlananlar var.
Sehrinizdeki universitede mutlak olan bir seracilik kursu ile bilgi birikimi yaratip, domates disi neler olabilir, birkac cesit yapip pazarlama riskini azaltmak olabilrmi gibi bir arastirmaya girseniz.

ınternette satilik, devren, kiralik domates serasi diye arastirin, goreceksiniz ki kurup calistiranlar bile zorlanip birsekilde kacmaya calisiyor. Buyuk ve profesyonel degilse cok cok riskli.
Saglicakla kalin
Neden kaçıyorlar topraksız tarımda mı zorlanıyorlar? Ayrıca Halk eğitim Tarım kursu var ki içeriğinde topraksız tarım öğretimide var. Yorumlarınız için Teşekkür ederim.

sinbas ve Jakin beğendi.
Eski 08-01-2016, 18:53   #5
Ağaç Dostu

Topraksiz tarimda verim yuksek ama yatirim da yuksek. Ihracat pazari domates istediginden herkes domates dikince fiyati ihracatci belirliyor. Pazarlama sorunu herturde tarim icin en onemli konu.

Ic pazar varsa, domates, biber, cilek gibi cesitleri yapip birisi fiyat tutturamazsa digerleri tutturur demek mantikli geliyor bana. Tek urun ve yetistiginde bekletilemeyecek tek urun zorlayabilir.

Topraksiz tarim amatorun isi degil, yapabilenlerin seralari buyuk, ziraat muhendisi ve teknisyeni calistirabiliyorlar, kurtariyor, boylece urun miktari ve kalitesinde riskleri azaliyor.
Ic pazar olur ve birkac urun olursa kucuk isletme icin de sorun azalir saniyorum.

Sizin yeriniz Izmir mi, G.Antep mi ? Aklimda G.Antep diye kalmis.

Sehrinizin adini yazarak " ..... satilik topraksiz sera " aramasi yapsaniz, onlarla gorusup sorunlari neymis fikir sahibi olursunuz. Kurs hocalari size kazancli olabilecek buyukluk ve yatirim miktari hakkinda detay verecektir.

Saglicakla kaliniz.

PacMan beğendi.
Eski 08-01-2016, 19:43   #6
Yeni Üye

PacMan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Topraksiz tarimda verim yuksek ama yatirim da yuksek. Ihracat pazari domates istediginden herkes domates dikince fiyati ihracatci belirliyor. Pazarlama sorunu herturde tarim icin en onemli konu.

Ic pazar varsa, domates, biber, cilek gibi cesitleri yapip birisi fiyat tutturamazsa digerleri tutturur demek mantikli geliyor bana. Tek urun ve yetistiginde bekletilemeyecek tek urun zorlayabilir.

Topraksiz tarim amatorun isi degil, yapabilenlerin seralari buyuk, ziraat muhendisi ve teknisyeni calistirabiliyorlar, kurtariyor, boylece urun miktari ve kalitesinde riskleri azaliyor.
Ic pazar olur ve birkac urun olursa kucuk isletme icin de sorun azalir saniyorum.

Sizin yeriniz Izmir mi, G.Antep mi ? Aklimda G.Antep diye kalmis.

Sehrinizin adini yazarak " ..... satilik topraksiz sera " aramasi yapsaniz, onlarla gorusup sorunlari neymis fikir sahibi olursunuz. Kurs hocalari size kazancli olabilecek buyukluk ve yatirim miktari hakkinda detay verecektir.

Saglicakla kaliniz.
Yerim G.Antep. Forumda değiştirdim ama halen İzmir görünüyor.Halk eğitim dediğiniz gibi çok işe yarayacak. Ayrıca Pazarlama konusunda ihracatçı belirliyor fiyatı. Benim Limited şirketim var. Böylelikle ihracat konusunu kendi şirketimle halletmeye çalışacağım. Mühendis ,Teknisyen ve pazarlama konusunda danışmanlık ve de pazar bulma konusuna eğilmek gerekli. Bunları dikkate alacağım. Çok teşekkür ederim.Sağlıcakla kalınız.

sinbas beğendi.
Eski 08-01-2016, 20:50   #7
Ağaç Dostu

Kurmayi dusundugunuz sera buyuklugu nedir ? Dogrudan ihracat icin yeterli mi ?

Belki diger sera sahipleri ile bir kooperatif kurabilirsiniz.

Eski 09-01-2016, 20:05   #8
Yeni Üye

PacMan's Avatar

Kurmayı düşündüğüm sera büyüklüğü 4 dönüm üzerine fakat gidip tekrar baktığımda arsanın çok fazla eğimli olduğunu belli bir noktası ki, 1 dönüm eder mi bilemiyorum. Düz kayalık olduğunu gördüm. Bu yüzden üzüntü içindeyim.Kooperatif içinde olanlarla görüşmeler yapmak güzel olur. En azından hibe kısmını halletmiş sayılırım. Ama Sera kurulumu ve diğer tüm giderler o kadar fazla ki "önce kur - sonra hibe" vereyim 2 ay sonra gibi bir durum olunca insan ne yapacağını şaşırıyor.

Eski 09-01-2016, 20:44   #9
Ağaç Dostu

Topraksiz sistem kuracaksaniz zeminin kayalik olup olmamasi farketmez.

Egim icin belirli aralikla teras olacak sekilde duzeltebilirseniz farkli yuksekliklerde birkac salon olur.

Maliyet icin once kuracaginiz sisteme karar verseniz bircok arkadas bilgi verebilir, hatta cikma sera malzemesi bile var, " satilik sera demiri " aramasi yapmayi denediniz mi ?
Saglicakla kalin

PacMan beğendi.
Eski 10-01-2016, 19:44   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
1999 yılında 150mm x 75mm profillerde yaptığım NFT domates denemesinin resimleri.
3 Haziran
3 Ağustos

Eklenen Resimler

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2016, 14:44   #11
Yeni Üye

PacMan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tartes
1999 yılında 150mm x 75mm profillerde yaptığım NFT domates denemesinin resimleri.
3 Haziran
3 Ağustos

Sayın Tartes Açık alan NFT sistemde böcek zararlılarıyla nasıl baş ettiniz. Ayrıca Biyolojik olarak Birbirinden beslenen Böcek kullanımı yaptınız mı?

Bombus terrestris arısı kullandınız mı?

Eski 07-02-2016, 19:38   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
seradaydı.
çok uzun zaman oldu ama hatırladığım kadarı ile herhangi bir zararlı yoktu.
arı kullanmadım.

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024