agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Delimus

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-05-2010, 17:17   #1
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Ph ayarlaması İçin ne yapmalı?

Ph ayarı hakkında

Elimdeki %20 nitrik asit bitmek üzere. İnternette bu iş için hidroklorik asit (tuz ruhu) kullanılabileceğini okudum. Sizce uygun olur mu?

Volkan Kesici Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2010, 17:43   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Gelecek cevapları bende merakla bekliyorum.

kalambaklı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2010, 19:25   #3
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
en iyi cevap denemektir

Arkadaşlar bu soruya cevap bulmak için deneme yapınız ve sonuçları paylaşınız tavsiyesinde bulunmak isterim.

tuz ruhu çok itici geliyor, elma sirkesini deneyebilirsiniz. bir litrelik suda ölçüm yapıp yüksek ise içine 1 ml elma sirkesi katarak sonuçlar gözlenebilir.

ph'ı düşürmek için şöyle bir yol denedim gibi bir çalışma daha kıymetli olur kanaatindeyim.

gazeteci28 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2010, 19:39   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Hangi maddenin, ph ayarını yapmak istiyorsunuz?
Midenizin asidini arttırmak için pek uygun değil. Akvaryum için de başka yöntemler var.
Fakat siz neyin ph değerini düşürmek istiyorsunuz merak ettim.

meymun Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2010, 20:05   #5
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
pH ayarlaması için tuz ruhu kullanılabilir ancak uzun süreli kullanımda ortamdaki fazla klor size sorun teşkil etmeye başlayacaktır ve buda farklı sorunları önünüze getirebilir geçici olarak sorununuzu çözmeyi düşünüp fosforik veya nitrik asit temin etmek durumundasınız.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2010, 20:34   #6
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Sülfürik asiti öneririm hem ucuz hem etkili.Fosforik asit topraksız tarım için bence zahmetli.
Ben hatırladığım kadarı ile 60 veya 80 kuruşa aldım 1 kg . Bidonlara sulandırarak seyreltiyorum sonra besin tankımda kullanıyorum.Arttırmak içinde Kostik kullanıyorum.
Eğer besin tankınız çok büyük değilse limontuzuda kullanabilirsiniz.

Delimus Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2010, 20:39   #7
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2010
Ben bir süredir sitrik asit (limon tuzu) kullanıyorum bu ileride bana bir sorun teşkil edermi acaba?

Bunu devamı hidroponik sistemimde kullanmayı düşünüyorum çünkü maliyet ve temin edebilme açısında amatör yetiştiriciler için en iyi çözüm olarak görüyorum. Ancak ileride bir sorun çıkarırmı? onu bilemiyorum.

Birde sitrik asit çok hızlı ve etkili bir şekilde düşürme yapabiliyor.

oxygene Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2010, 20:45   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Yazıldığı bölüm nedeniyle konuyu şimdi anladım. ph düşürmenin bir yolu da suya karbodioksit vermektir. Yalnız suyun kH sertliğinin 4 ü geçmemesi gerekir. düşük kH sertliğinde CO2 ile pH değeri 5 kadar düşebiliyor.

meymun Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2010, 08:57   #9
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
CO2 vermek topraksız tarım için tercih edilmemeli çünki köklere oksijenli su gerekli.

Yunusgul beğendi.
Delimus Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2010, 09:07   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Balkonumdaki düzenekte ben de şimdilik limon tuzu kullanıyorum. İlk ekleyip sistemi kısa bir süre çalıştırdıktan sonra PH değeri hemen düşüyor ancak bir gün sonra PH tekrar yükseliyor. Neden tekrar yükseliyor anlayamadım.
Benim hidroponik sistemdeki domates köklerinde pembe bir renklenme var bunun nedeni PH ın uzun süre yüksek kalmış olması olabilirmi?

nbugay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2010, 09:14   #11
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Benim sistemdeki sulama suyuda kısa süre içerisinde tekrar yükseliyor... Henüz nedenini öğrenebilmiş değilim.

Eski 07-05-2010, 09:20   #12
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nbugay Mesajı Göster
Balkonumdaki düzenekte ben de şimdilik limon tuzu kullanıyorum. İlk ekleyip sistemi kısa bir süre çalıştırdıktan sonra PH değeri hemen düşüyor ancak bir gün sonra PH tekrar yükseliyor. Neden tekrar yükseliyor anlayamadım.
Benim hidroponik sistemdeki domates köklerinde pembe bir renklenme var bunun nedeni PH ın uzun süre yüksek kalmış olması olabilirmi?

Sayın nbugay, hazır besin eriyği kullanıyorsanız ve besin eriyğini sevgili envor'dan aldıysanız köklerdeki pembeleşme normal. Besin eriyiğindeki demir, rengini köklere veriyor. Merak edilecek bir durum değil.

malbman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2010, 09:22   #13
Ağaçsever

Sayın malbman, evet dediğiniz gibi Envor bey'den aldığım hazır besin eriyiğini kullanıyorum.
İçim rahatladı teşekkürler..

Eski 07-05-2010, 10:29   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nbugay Mesajı Göster
Sayın Malbman,

Sayın nbugay'ın ph'ın yükselmesi hakkındaki sorusu benimde merak ettiğim bir konudur. Aydınlatabilirseniz sevinirim.

Saygılarımla

ayhan74 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2010, 11:08   #15
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Kullanan arkadaşlar ne kadar suya ortalama ne kadar limontuzu kullandıklarını yazabilirler mi acaba?

Volkan Kesici Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2010, 11:21   #16
Ağaç Dostu

oxygene's Avatar

Ben 40 litre suya gram ile tartmadım ama 4-5 parça atıyorum. Kullandığım limon tuzu yemeklik olarak baharatçılarda satılanlardan! Çok kısa bir süre içerisinde ph değeri istediğim değer olan 6 civarı bir değere iniyor.

Eski 07-05-2010, 15:57   #17
Ağaçsever

Elimde hassas terazi olmadığı için 5-6 parça limon tuzunu(tahminen 1/2 çay kaşığı diyebilirim) bir bardak suda eriterek 20 litrelik besinli suya takviye ediyorum. Ancak tam bir referans veremiyorum çünkü elimdeki PH kağıdı ile hassas ölçüm yapamıyorum. Tahminimce kullandığım limon tuzu miktarı, besinli suyun PH ını tahminen 1 PH kadar düşürdü..

Benim PH ile ilgili tereddütte kaldığım önemli bir nokta var. Aşağıdaki resimlerde görüldüğü üzere PH değerleri ile 2 farklı kaynakta birbiriyle başdaşmayan değerler mevcut.

Sizce buna göre domateste ayarlanması gereken PH nedir?
6,0-6,5 arasımı yoksa 5,5-6,1 arasımı?

Eklenen Resimler

Eski 18-04-2014, 17:22   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2007
selamlar
bu bölüme 4 senedir bişeyler yazılması ilginç
internette şöyle bir yazı buldum.paylaşmak istedim..
pH düşürmek için hidroklorik (HCl), sülfürik ve fosforik asitten bahsediliyor. Anladığım kadarıyla, kötü yan etkileri en az olan asit HCl, ancak ölçüyü kaçırmamak şartıyla, yoksa çok tehlikeli olabilir. Asitlerle uğraşırken de çok bilgili ve dikkatli olmak lazım.

HCl ile KH ve pHın düşürülebileceğinden söz ediliyor. HCl sudaki kalsiyumbikarbonatla Ca(HCO3)2 reaksiyona giriyor ve ortaya CO2, H2O ve CaCl2 çıkıyor. Yani:

2HCl + Ca(HCO3)2 --> 2H2O + 2CO2 + CaCl2

CO2 havaya uçuyor, CaCl2 deki fazladan klor ise suyun biraz daha fazla tuzlanmasına, yani iletkenliğin artmasına yol açıyor. Suyun iyon dengesi de klor lehine biraz bozulmuş oluyor, ancak bunun henüz bilinen kötü bir yan etkisi yok deniyor. pH ve KH düşmüş oluyor, ancak diskus veya çoğu Apistogramma türleri için gerekli düşük tuzlu yumuşak su elde edilmiş olmuyor. Bu iş için en iyi yöntem yine de torf. Ayrıca torfun bir avantajı da, suya saldığı organik asitlerin ağır metalleri nötralize etmesi, deri ve solungaçları koruması.

HCl ile pH düşürme işleriminin mutlaka içinde balık olmayan ayrı bir yerde yapılması gerekiyor. Karıştırdıktan sonra suda kesinlikle serbest HCl kalmamalı, çünkü zehirli. Diğer bir deyişle, suya KH\'ı sıfırlayacak kadar çok HCl katmamak gerekiyor. Hassas ölçümler gerektiren bir iş.

Ph ayarı hakkında

kuntin Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024