agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni2456Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-07-2018, 09:11   #1201
Yeni Üye

hasan_esendemir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2012
Nerede hata yapmış olabilirim.

https://youtu.be/pT1-Ak7OaBk 20.05.2018 tarihinde kovalara dikmiş olduğum domateslerin gelişimi gayet güzel. Fakat toplaşma mı olmuyor yoksa başka bir şey mi var bir türlü domates gözükmüyor. Şimdiden tesekkür ederim.

idris şenol beğendi.
hasan_esendemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2018, 10:32   #1202
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
obur dal çok fazla bırakmışın ve çiçek yeterinden fazlaysa birazını koparabilirsin daha iyi sonuc alabilmek için,bitki sürekli sürgüne yeni dallara kendini veriyo ama gelişim güzel,biraz daha geliştikten sonra budamaya başlarsın alt kısımlardan

jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2018, 10:50   #1203
Yeni Üye

hasan_esendemir's Avatar

Teşekkür ederim. Hafta sonu biraz budama yapacağım.

Eski 03-07-2018, 23:12   #1204
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_esendemir Mesajı Göster
https://youtu.be/pT1-Ak7OaBk 20.05.2018 tarihinde kovalara dikmiş olduğum domateslerin gelişimi gayet güzel. Fakat toplaşma mı olmuyor yoksa başka bir şey mi var bir türlü domates gözükmüyor. Şimdiden tesekkür ederim.
Merhaba,

domatesin cinci oturak tabir edilendenmi?

Eğer öyleyse kovaları daha geniş aralıklarla yerleştirmeni tavsiye ederim.

Topraksız tarımda birşey diyemem ama klasik tarımda olsaydı meyveye yatması için sulamaya bir müddet ara vermelisin derdim.

Kolay gelsin. Başarılar.

trenci10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2018, 08:31   #1205
Yeni Üye

hasan_esendemir's Avatar

Teşekkür ederim. Oturak cinsi de var sırık olanı da. Kovaların sık olduğunun farkındayım videoda da belirttim. Nihayet Dun aksam domatesleri gördüm.

Eski 05-09-2018, 13:55   #1206
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2018
Kavun için deneme yaptım sonuçlar oldukça başarılı tek sıkıntı dölleme olayı tek bitki olduğu için dölleme işi ilaç denemedim ama erkek çiçeği dişiye sürterek yozlaşmayı sağlamaya çalıştım bitkide bir hastalık oluşmadı sadece ghassas bir bitki bu nedenle çiğ gibi etmenlerden uzak olması gerekiyor gübreli su yapraklara nüfuz ederse o bölgelerde yaprak kuruyor yaptığım gözlemlerde normal serada 50 cm arayla dikim yapılıp 3meyve alınıyor benim bulunduğum bölgede ilk fiyat 4.5 TL ile açılıyor ikinci kesim 3 üçüncü kesin 2 liradan gidiyor fiyatlar kilo bazlıdır benim amacım topraksız tarım ile 25cm arayla dikim yapıp bitkiyi çok büyümeden tek meyve almak bu şekilde 1 dönüm seraya 2 katı dikim yapıp fiyatın yüksek olduğu zamanda birim alanda yüksek kar etmek bu işlem bittikten sonra bitki sayısını normal serada olduğu gibi 50 cm yapmak yani serafaki ilk ürün alındıktan sonra bitkilerin yarısını sökmek sizce bu düşüncemden sonuç alabilirmiyim0

mstar200011 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2018, 20:05   #1207
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2011
sayın ateş kaptan merhaba sayfanızı kudret abi tavsiye etti.bende uzun soluklu çalışmalarınız okudum.gerçekten takdire şayan.sizi tebrik ederim.tekrar basa dönüp tekrar okuyucam çok verimli bilgiler paylaşmışsınız.bir konuda sizin biraz yardımınızı gerekicek eger ara ara sizi rahatsız edersem kusuruma bakmayın.sizi çok sıkmadan konuya geceyim.şimdi açık alanda topraksız tarım yapıcam yerimiz hazır tahminen 30 dönüm bir alana perlit torf karışımı.biber,domates,kabak,fazulye,patlıcan,sala talık ekimi fide seklinde yapıcam.6 ürün her ürün 5 dönüm kadar ekmeyi düşünüyorum.acaba kaç litrelik depo almalıyım.ve bu depolar nekadar beni idare eder.sizin yayınladıgınız formullerin de ticari uygulamadaki hali olucak.kurulan isitem geri dönüşümü olmıyacak sadece posetlere sulama sistemiyle aktarılacak.sulama periyotları nasıl olmalı.sizin fikirlerinizi ve uyarılarınızı eklerseniz sevinirim.saygılarımla

supermen666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2018, 20:21   #1208
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2012
Sayın Tezel'in beni tavsiye etmesi onun inceliği. Bu sitenin olmazsa olmazıdır.

Topraksız tarımı, bilgi ve tecrübeleri ile öğreten ve sevdiren dir,

Hocama sevgi ve saygılar.

Topraksız tarımı tercih etmenizden ötürü, öncelikle, cesaretinizi tebrik ederim. 30 dönüm lük arazi olması da şansınız.
Benim topraksız tarım yapacak yerim olmadığı için çatıda bu işe başladık ve çatıyı kapatmamız dan dolayı ve başkaca yapacak yer olmadığı için mecburen bıraktım.

Benim düşüncem; tecrübe edinmeden bu işi çok büyük oynamamak. 30 dönüm arazide uygulamaya girmeden önce; küçük çaplı başlamak. İşin inceliğine vakıf olduktan sonra da, sorduğunuz tüm sorular zaten cevabını bulacaktır. Ayrıca, dikkate almanız gereken, başlangıç masrafınız ın yüksek olacağıdır.

Sistem geri dönüşümlü olmaması hem avantaj hem de dezavantaj.
Avantajı, vereceğiniz besin , bitkinin istediği ve kullanacağı kadarı olacağından, ideal.

Dezavantajı; gübre fiyatlarının aşırı yükselmesi ve gübrenin geri dönüşüme girmemesi maddi açıdan sıkıntı olacaktır. Ayrıca; toprağa boşa bırakılan gübrenin tehlikelerinin de bilinmesi gerekir.

Formüller üniversitelerde denenen formüller. Bir çoğunu ben de denedim. İyi sonuçlar da aldım.

Çalışmalarınız da başarılar. Her zaman sorularınızı beklerim.

ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2018, 20:36   #1209
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Uzun zamandır yazmıyorum. 2018 de, çalışma yaptığım terasa, çatı ve binanın da mantolaması yapıldı.

Ancak; aklım hep bu sitede ve çalışmalar da.

Tüm malzeme çatı içinde çuvallara kondu. Bu yıl amatör balıkçılığa devam.
Şimdi Ankara dayım.

Çatı ve evin görünümü bu.

Tüm topraksız tarım dostlarına selam ve sevgiler.

Eklenen Resimler

Eski 09-12-2018, 19:54   #1210
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Sn Ateşkaptan tam işin ilimini çözdünüz topraksız tarımı bıraktınız
maalesef bende izmire geldim çok büyük sekteye uğradım ama aklım hep topraksız tarımda.... az kaldı bende başlıcam inşallah deyelim

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2018, 12:04   #1211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Tebrikler

kenanerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2018, 13:58   #1212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
Sn Ateşkaptan tam işin ilimini çözdünüz topraksız tarımı bıraktınız
maalesef bende izmire geldim çok büyük sekteye uğradım ama aklım hep topraksız tarımda.... az kaldı bende başlıcam inşallah deyelim
idris bey , ben izmir çiğlideyim. terasta küçük çaplı yapıyorum birşeyler. siz neredesiniz acaba ?

idris şenol beğendi.
tahsink Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2018, 19:51   #1213
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

karşıyaka nergiz dedebaşı

Eski 04-03-2019, 01:33   #1214
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2019
sayın ateş kaptan

ben sizlerin çok gerisindeyim farkındayım. Dersimi çok çalışmam lazım. Size nacizane bir sorum olacak. 1 -2-3 evre formülleri var. Bu evrelere gecerken depomuzu boşaltacakmıyız.

yasareraslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2019, 19:18   #1215
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasareraslan Mesajı Göster
sayın ateş kaptan

ben sizlerin çok gerisindeyim farkındayım. Dersimi çok çalışmam lazım. Size nacizane bir sorum olacak. 1 -2-3 evre formülleri var. Bu evrelere gecerken depomuzu boşaltacakmıyız.
Tanka ; besin eriyiği ilave edilirken, ec değeri dikkate alınır. ayrıca ph, o bitki için olması gereken değerde olup olmadığı tespit edilir. 10 veya 15 gün lük periyotlarla tank boşaltılır ve su dolaştırılarak tankın ec değerinin suyun mevcut ec değerine inmesi beklenir. Böylece köklerde biriken istenmeyen tuzların atılması sağlanır. Aşamalı besin eriyikleri de tankın bu boşaltılma aşamasında uygulanabilir.

Topraksız tarıma hoşgeldin. Deneme yapmadan profesyonel yatırım yapmayın. İşin aslını öğrendikten sonra yatırım kararı alın.
Kolay gelsin.

Eski 05-03-2019, 00:02   #1216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2019
Teşekkür ederim ateş kaptan.

denemelerimi türkiye altınolukta yapacağım. Kimya özürüm olduğumdan sizlerin
bu konuda desteklerinizi beklerim.

saygılarımla kaptanım

yasareraslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2019, 09:21   #1217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2019
Merhabalar Sayın Ateşkaptan ;

Öncelikle detaylı bilgiler için teşekkür ederim . Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda formül ve maliyet hesaplarını yapan bir excel dosyası hazırladım . Sizden ricam kontrol edebilirmisiniz.

Ayrıca bir soru olarak ; sizdeki Potasyum Nitrat Potasyum %39 iken bendeki potasyum %45.5 . Bu şekilde hesaplamalar ile potasyum fazla geliyor ancak Kükürt eksik geliyor , PotasyumSülfat tan kükürt ü tamamladığımda Potasyum fazla geliyor. Bu şekildeki potasyum fazlasının bir zararı olur mu ?

Excel dosya linki : https://www.dosyaupload.com/6a50

Umarım diğer arkadaşların da işine yarar ,

Saygılarımla

ateşkaptan beğendi.
GokhanSMN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2019, 18:39   #1218
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

(potasyumnitrat içindeki potasyum, potasyumoksit formundadır.)

buna göre;
a) Azot sadece element yapısında (N)
b) Fosfor ve Potasyum sadece elementel formda ise (P,K)
c) Fosfor ve Potasyum sadece oksit yapısında ise (P2O5, K2O) veya
d) Her iki gösterim aynı anda yapılabilir. Fosfor ve potasyum hem element yapısında, hem de oksit yapısında aynı anda gösterilebilir.

Fosfor ve potasyum içeriklerinin element yapısında gösterimi tercih edildiğinde, eklerdeki oksit formlara yapılan tüm referanslar element yapısında gibi yorumlanır ve sayısal değerler aşağıdaki faktörler kullanılarak çevrilir:

a) Fosfor (P) = Fosfor pentaoksit (P2O5) x 0.436;
b) Potasyum (K) = Potasyum oksit (K2O) x 0.830.
olarak hesaplanır.
0.46.5x0.83=0.39 potasyum olur.
kolay gelsin.

HKCML beğendi.
Eski 28-03-2019, 08:42   #1219
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ateşkaptan Mesajı Göster
(potasyumnitrat içindeki potasyum, potasyumoksit formundadır.)

buna göre;
a) Azot sadece element yapısında (N)
b) Fosfor ve Potasyum sadece elementel formda ise (P,K)
c) Fosfor ve Potasyum sadece oksit yapısında ise (P2O5, K2O) veya
d) Her iki gösterim aynı anda yapılabilir. Fosfor ve potasyum hem element yapısında, hem de oksit yapısında aynı anda gösterilebilir.

Fosfor ve potasyum içeriklerinin element yapısında gösterimi tercih edildiğinde, eklerdeki oksit formlara yapılan tüm referanslar element yapısında gibi yorumlanır ve sayısal değerler aşağıdaki faktörler kullanılarak çevrilir:

a) Fosfor (P) = Fosfor pentaoksit (P2O5) x 0.436;
b) Potasyum (K) = Potasyum oksit (K2O) x 0.830.
olarak hesaplanır.
0.46.5x0.83=0.39 potasyum olur.
kolay gelsin.
Cevap için teşekkür ederim. Anlıyamadığım noktaları tekrar sormak isterim .
Benim aldığım potasyum nitrat 13,5-0-45,5 formulündeki https://www.drt.com.tr/BitkiBesleme....otasyum-Nitrat

Burada potasyum oksit olarak belirtilmiş , sizin bilginizden yola çıkarak formüldeki çarptığımız değeri 45.5 x 0.830 = 37.76 olarak mı dikkate almalıyım ?

Aynı şekilde https://www.drt.com.tr/BitkiBesleme....alsiyum-Nitrat linkteki kalsiyum nitrar formülü 15,5-0-0+26,3 CaO ve kalsiyum oksit formülünde. Burada hangi değer ile çarpmalıyım ?

GokhanSMN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2019, 10:33   #1220
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Aslında bu forumu dikkatlice okumanızı öneririm.

a) Kalsiyum (Ca) = Kalsiyum oksit (CaO) x 0.715;
b) Magnezyum (Mg) = Magnezyum oksit (MgO) x 0.603;
c) Sodyum (Na) =Sodyum oksit (Na2O) x 0.742;
d) Kükürt (S) = Kükürt trioksit (SO3) x 0.400.

Gübre paketi üzerindeki değerler dikkate alınarak bu oranlarla çarpmak gerekir.

Paket üzerinde Kasiyum oksit % 26 ise
0.26x0.715=o.1859 yaklaşık 0.19 olarak dikkate alınmalıdır.

idris şenol beğendi.
Eski 29-03-2019, 22:28   #1221
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Sayın Gökhan;

Forum da geniş bilgiye ulaşabilir ve sindirerek ve anlayarak, topraksız tarımın inceliklerine vakıf olasınız diye forumu dikkatlice okumanızı önerdim. Yoksa başımdan sağmak için değil yanlış anlaşılmasın. Her zaman yardıma hazırım.
Şimdi; Bu katsayıları nasıl bulduk,

Tüm gübreler de elementlere saf olarak ulaşamazsınız. O yüzden paket içeriğinde elementlerin saf olmayan miktarları belirtilir.

Peki; bu karışık elementlerden bize lazım olan elementi nasıl bulacağız. İşte araştırılmasını istediğim nokta burası.

Kalsiyumnitrat gübresindeki kalsiyum miktarını bulmak için, paket üzerindeki değeri bu değerle çarparak garanti edilen kalsiyum miktarını buluyoruz.
Yani kalsiyumoksit % 26 ise> 0.26x0.715=0.1859 buluyoruz.
Buradaki sabit sayı nereden geldi.

Biliyoruzki elementlerin bir atom ağırlıkları var.
Kalsiyumoksit CaO Formülünden,
Kalsiyum (Ca =40.078),Oksijen ise (O=15.999) Atom ağırlıklarına sahiptir.
CaO nun Toplam atom ağırlığı 40.078+15.999=56.077 dir

O halde Saf Kalsiyum oranı>Ca: 40.078/56.077=0.715 dir. Yani % 71.5 dir.

Örneğin;

100 kg lık 20 20 20 gübresi dediğimiz zaman 20 kg Azot, 20 kg P2O5, 20 kg K20 vardır.. Ayrıca bu paketin içinde 40 kg da dolgu maddesi vardır. (dolgu maddesinin hiç bir özelliği yoktur.)
burada; fosfat ve potasyum saf halde değildir

Potasyum için 0.83 katsayısı, Fosfor için ise 0.4364 katsayısını kullanarak saf miktarlarını buluruz. Bu katsayılarda aşağıdaki gibi hesaplanır.

Potasyum için K20 >( K2=2x39.098=78.196) , (Oksijen 15.999)
Toplam K20 =78.196+15.999=94.195 buradan Potasyumoksitteki saf potasyum miktarı=78.196/94.195=0.83 ü buluruz.

P2O5 in mol ağırlığı 141,95 gr dır fosforunki 30,975 olduğuna göre
2*30,975/141,95 =0,4364 yani fosforpentaoksidin 0,4364 ü saf fosfor elementidir.

Eski 13-04-2019, 18:34   #1222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2019
Sn. Ateşkaplan.

Besin eriyikleri konusunda bilgi sahibi olduğunuz aşikar. Aquaponic sistemler hakkında ne düşünüyorsunuz ? Yani balıkların gübrelerinden gelen kimyasallar sizin onlarca defa bu kadar hassas hesapladığınız besin eriyiklerinin yerini tutabilir mi ? Çok başarılı örnekleri var bu projelerin. Acaba onlarda ilave kimyasallar kullanıyorlar mıdır ?

yavuzemir.16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2019, 14:19   #1223
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
sisteme demir eklenmesi gerekir

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2019, 23:00   #1224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2019
Herkese selamlar,

Bir süredir forumu takip ediyorum ve bir kaç aydır amatör olarak akan su sistemiyle topraksız tarım yapmaya çalışıyorum. Sn. Ateşkaptan bir süredir yok gibi ama olurda görürse kendisi veya bilgili başka biri yanıtlarsa sevinirim. Hoagland formülünde Bakır Sülfat ve Sodyum Molibdat yok denecek kadar az ve diğer formüllerin neredeyse 10'da 1'i kadar. Bunun nedeni nedir acaba?

erdemgenel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2019, 23:22   #1225
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdemgenel Mesajı Göster
Herkese selamlar,

Bir süredir forumu takip ediyorum ve bir kaç aydır amatör olarak akan su sistemiyle topraksız tarım yapmaya çalışıyorum. Sn. Ateşkaptan bir süredir yok gibi ama olurda görürse kendisi veya bilgili başka biri yanıtlarsa sevinirim. Hoagland formülünde Bakır Sülfat ve Sodyum Molibdat yok denecek kadar az ve diğer formüllerin neredeyse 10'da 1'i kadar. Bunun nedeni nedir acaba?
Hoagland formülü genel bir formül
Araştırılmış ,tüm ürünlere hitab edebilen,,, Hoagland formülü üç aşağa beş yukarı tabir ettiğimiz bir formül ,ürün yetişirmi yetişir! fakat verim ve kalite olurmu orası mumama!!!
o bakımdam çok önerilen bir formül olmasına karşılık gübre deyerleri minumum düzeyde olması gerektiği için molibdat ve bakır bağzı ürünlerde Fototoksik etki yapar bu bakımdan 1/10 seyreltilmiştir

Eski 02-10-2019, 08:03   #1226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
Hoagland formülü genel bir formül
Araştırılmış ,tüm ürünlere hitab edebilen,,, Hoagland formülü üç aşağa beş yukarı tabir ettiğimiz bir formül ,ürün yetişirmi yetişir! fakat verim ve kalite olurmu orası mumama!!!
o bakımdam çok önerilen bir formül olmasına karşılık gübre deyerleri minumum düzeyde olması gerektiği için molibdat ve bakır bağzı ürünlerde Fototoksik etki yapar bu bakımdan 1/10 seyreltilmiştir
Çok teşekkürler. Ateşkaptan bu formülle hemen her ürünü yetiştirdiğini yazmış, o yüzden bir denemek istedim.

idris şenol beğendi.
erdemgenel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2019, 21:02   #1227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2019
Selam ustalar siz bırkırsanız biz baslarız çatı üstune sera yapmaya basladım fotolar gelecek yardımda sizden

volkan0048 beğendi.
Yunusgul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2020, 16:59   #1228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ateşkaptan Mesajı Göster
Şelatlı demir olarak hesabınız doğrudur.

Stok solüsyon içine ilave edilecek iz elementler gram olarak hassas terazi ile tartarak ilave edilebilir.

Ancak; hassas terazisi olmayanlar için alternatif yandaki değerlerdir. Çok küçük değerlerdeki iz elementlerini bir kuyumcuda tartarak bir litrelik pet içinde eritmek suretiyle, mililitre olarak ilave edilmesi de mümkündür. 1 litre içinde Mangan ve Bor için 10 gram eritilecek, Bakır ve Çinko için 5 gram eritilecek, Molibden için 1 gram eritilecektir.
Üstad gram ile ölcüceğimiz değerleri normal terazi ölcer mi sağlıklı olurmu ? Yoksa hassas terazi mi almalıyız ?

Karol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2020, 00:18   #1229
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Karol Mesajı Göster
Üstad gram ile ölcüceğimiz değerleri normal terazi ölcer mi sağlıklı olurmu ? Yoksa hassas terazi mi almalıyız ?
Küçük çapta topraksız tarımla uğraşanlar için, her iki işlemde de normal tartıya ilave olarak hassas teraziye ihtiyaç duyarız.

Stok veya nihai tank için İki türlü besin eriyiği hazırlarız.

1- Katı olarak ( granül ) yani toz halinde
2- Sıvı olarak

1-Katı olarak; hesap neticesinde çıkan değerleri gram olarak tartıp tanka ilave ederiz. Veya stoklarız.

2-Sıvı olarak ise;

Granül halindeki gübreleri yine tartarak ; ( makro gübreler için 100 gr), (mikro gübreler için ise 10, 5 ve 1 gr ) 1 litre su içinde eritiriz. Erittiğimiz her bir gübreden formülde çıkan ölçüde, nihai tanka ilave ederiz.
Hassas terazisi olmayanlar, kuyumcu veya benzer bir yerde tartı işlemini yapabilir.

Daha ayrıntılı eriyik hesaplama bölümlerini inceleyebilirsiniz.
Kolay gelsin.

idris şenol ve MFurkan beğendi.

Düzenleyen ateşkaptan : 06-05-2020 saat 08:08 Neden: Cümle düşüklüğü
Eski 03-06-2020, 22:51   #1230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Ümit bey iyi akşamlar. Foruma 2016 da yine topraksız tarım merakım yüzünden üye olmuştum. O zamanda kudret bey ve sizi takip ederek çok fazla şey öğrendim. Ancak bazı sebeplerden ara vermek zorunda kaldım.

Bu yıl yeniden balkonda küçük küçük başladım. Bu arada 15 günde burasını bir çırpıda tekrar okuyup bitirdim.

Bu arada teras için hakikaten üzüldüm. Sanki kendim bırakmak zorunda kalmışım gibi.

Topraksız tarım la ilgili bir sorum var. Çevremde, domatesle ilgili belirli aralıklarla susuz bırakmaktan bahsediyorlar, bitki kökü gelişmesi ve çiçeğe zorlamak amacıyla.
Hidroponik sistemde bu tür bir uygulama yapmamız mümkünmü. Sizin terastaki tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Siz böyle bir uygulama yaptınızmı?

Venus_V4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ateşkaptan beğendi.
haracmezat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çilek, domates, gübre formülleri, hobi bahçesi, topraksız tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024