agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni2457Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-01-2018, 13:44   #1171
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2018

hidroponik sisteme yeni başladım arkadaşlar.engin bilgilerinizden faydalanmak isterim

narin38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2018, 14:24   #1172
Yeni Üye

marul

arkadaşlar forma yeni üye oldum. engin bilgilerinizden faydalanmak isterim. kendim amatör olarak başladım. fotodaki resimlerde yapraklarda sararma var .
ecc1,60
ph 7
sıcaklık 20
su sıcaklığı 18
Advanced Nutrients Grow
Advanced Nutrients Micro
kullanıyorum.

Eski 29-01-2018, 14:25   #1173
Yeni Üye

Eski 29-01-2018, 18:56   #1174
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Sn ateşkaptan
Benim aklıma videonun en başında şu takıldı neden hep sülfat formları kullanılıyorda nitrat formları kullanılmadı magnezyum sülfat yerine mesela magnezyum nitrat niye kullanılmıyor ? sülfat formları yüksek tuz içerikli ve ec'ci yüksek olmuyor mu?
Hoagland formülüne göre en ideal gübre dağılımı dikkate alınmıştır.

İsterseniz kullanabilirsiniz.

ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2018, 19:03   #1175
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Sn Ateskaptan kolay gelsin, bukadar isin arasinda sormadan duramadim, incirler ne oldu ?
Tüm incirlerim ve çilek fidelerimi kapının önüne koydum. Tanıdıklara da haber verdim, alabilirsiniz diye.

Bir anda kayboldular. Kapışana gitti. Hızını alamayanlar, daha var mı diye geldiler.

İncirlerim üzerinde yemişleriyle gitti, yeni sahibine, gelir yersin dedi ama.

Helal olsun dedik bir kere.
İşte böyle sayın Kızıltan.

Selamlar.

Eski 29-01-2018, 19:09   #1176
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Amatörler için hazırlanmış olan besin solüsyonunu, nihai tanka konulması ile ilgili videom da hazır.

Tüm Topraksız Tarım dostlarına Hayırlı olsun.

Sırada üçüncü videom, profesyoneller için stok solüsyon hazırlama videom var.Onu da en kısa zamanda yüklerim.

Eski 29-01-2018, 20:08   #1177
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn Ateskaptan camin disinda, ufak balkonda falan kalibilirlerdi belki.

Sanirim gidenler sadece cilek ve incirler degil, hayallerinizi de gondermissiniz.

Farsca bir sarki vardi, senin gitmen koymadi bana keske ellerini, nefesini ve sicakligini goturmeseydin !

Dilerim yenisini kuracak imkaniniz olur.

Bu forum icinde Sn Tezel ve Siz encok ve merakla bekleyerek izlediklerimsiniz, bizi birakmayin.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2018, 06:03   #1178
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Stok Solüsyon hazırlanması ile ilgili videom da bitti.

Topraksız Tarım dostlarına hayırlı olsun,

Eski 30-01-2018, 10:10   #1179
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Sayın ateş kaptan, bu formül hazırlama videoları sayfanıza çok yakıştı, konu başlığınız baştan sona tam hazine gibi kaynak oldu, emeklerinize, çalışmalarınıza ve bilgilerinizi paylaşmanıza saygı duyuyorum, teşekkürler....
Sayın, kudret hocamızın dediği gibi, Bilgi paylaştıkça büyür....
Teşekkürler emeklerinize...

ateşkaptan ve kiziltan beğendi.
volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2018, 09:46   #1180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ateşkaptan Mesajı Göster

https://www.youtube.com/watch?v=PqTONZkOvqY&t=12s
Emeğinize sağlık sizinle tanismak istiyorum .çok yakındayim nasıl ulaşabilirim.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HASANOZDEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2018, 15:47   #1181
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Ben halen Ankara'dayım. Çatalzeytin'e nisan sonu gibi giderim.

Siz neredesiniz.

Eski 10-03-2018, 00:24   #1182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2018
Ateş kaptan hoagland besin eriyigini bitkilere kaç gün ara ile vermek gerekiyor şimdiden teşekkürler

Muslumm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2018, 00:25   #1183
Yeni Üye

Muslumm
Yeni Üye

Ateş kaptan hoagland besin eriyigini bitkilere kaç gün ara ile vermek gerekiyor şimdiden teşekkürler

Eski 11-03-2018, 19:41   #1184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2017
Alıntı:

https://www.youtube.com/watch?v=PqTONZkOvqY&t=12s
Hocam Video ve emekleriniz için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok faydalanıyoruz bilgilerinizden.Allah razı olsun.
Sormak istediğim
Stok A için 3 elementi gramajlarına göre tarttıktan sonra hepsini aynı anda neden çözmüyorsunuz , Stok B de aynı durum. Stok B deki makro ve mikro elementleri tekbir kapta toplayıp hepsini aynı anda tek seferde 5 lt su içerisinde çözmenin sakıncası ne.
Saygılarımla Hocam

aliyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2018, 13:32   #1185
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muslumm Mesajı Göster
Muslumm
Yeni Üye

Hoagland besin eriyiğini; bitkilerin besini tüketmesi sonucunda, düşen ec miktarı dikkate alarak vermelisiniz.

Eski 12-03-2018, 13:42   #1186
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliyilmaz Mesajı Göster
Hocam Video ve emekleriniz için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok faydalanıyoruz bilgilerinizden.Allah razı olsun.
Sormak istediğim
Stok A için 3 elementi gramajlarına göre tarttıktan sonra hepsini aynı anda neden çözmüyorsunuz , Stok B de aynı durum. Stok B deki makro ve mikro elementleri tekbir kapta toplayıp hepsini aynı anda tek seferde 5 lt su içerisinde çözmenin sakıncası ne.
Saygılarımla Hocam

Bazı gübreler bir biri ile karıştırılmazlar. Büyük seralarda her gübre ayrı ayrı tanka konur.

Aşagıdaki linki incelerseniz, daha geniş bilgi alabilirsiniz.

Gübre Karışım Tablosu

Eski 12-03-2018, 15:43   #1187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2017
Alıntı:
Bazı gübreler bir biri ile karıştırılmazlar. Büyük seralarda her gübre ayrı ayrı tanka konur.

Aşagıdaki linki incelerseniz, daha geniş bilgi alabilirsiniz.

Gübre Karışım Tablosu
Çok teşekkür ederim sayın hocam

aliyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2018, 16:15   #1188
Yeni Üye

Sayın ATES KAPTAN hocam besin eriyiklerini 2 günde bir versem olurmu.Bide hocam su devirdaimini kaç dakika aralıklarla yapmam lazım benim sistemde 1 saat çalışıp 2 saat dinleniyor

Eski 12-03-2018, 17:04   #1189
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muslumm Mesajı Göster
Sayın ATES KAPTAN hocam besin eriyiklerini 2 günde bir versem olurmu.Bide hocam su devirdaimini kaç dakika aralıklarla yapmam lazım benim sistemde 1 saat çalışıp 2 saat dinleniyor
Sisteminizdeki bitki miktarına göre tankınıza başlangıçta 50 ml/bitki hesabı ile nihai eriyik, günde 4-6 kere 10-15 dakika çalışacak şekilde devirdaim motoru çalışması ile verilmesi yeterli olacaktır.
Sıcaklık ve bitki gelişmesine paralel olarak tanktaki suyun Ec ve Ph ölçülerek besin miktarı ayarlanmalıdır.

Eski 12-03-2018, 22:58   #1190
Yeni Üye

Ümit İnce abi namı diğer Ateş Kaptan verdiğin bilgiler için Allah razı olsun. Abi bitki başına günlük 50 ml mı vereceğiz.Abi simdi diyeceksin ki sende hiçbirşey bilmiyorsun ne yalan diyim bende bu sistemi yeni araştırmaya başladım gerçekten muhteşem birşey topraksız tarım insanda stres adına birşey bırakmıyor çocuğumdan çok bununla ilgileniyorum topraksız tarım aşktır

ateşkaptan beğendi.
Eski 26-03-2018, 19:52   #1191
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2017
15 m2 serada denemeler

Değerli ağaçlar.net üyeleri , 2 yıldır topraksız tarımla ilgileniyorum. Şimdiye kadar okumak , öğrenmek ve not almakla meşguldüm. İçimdeki sonsuz topraksız tarım boşluğunu , bir nebze olsun doldurmak için sonunda 15 metrekare sera yaptım. Çalışmalarımı Sayın Ümit abimin sayfasından yayınlamayı tercih ettim.(Kendisinin onayı ile)

Bu çalışmalarda bana ilham kaynağı olan , hiçbir ticari niyet gütmeden olduğu gibi bilgilerini forumda paylaşan , Sayın Ümit İnce (ateşkaptan) abime minnettarım ve sonsuz teşekkür eder , ellerinden öperim.

Başta Kudret Tezel Bey'in(ellerinden öperim) forumdaki bilgilerinden yararlanmakla beraber , birçok değerli üyelerinde yazılarından da faydalanma şansım oldu. BU nedenle fikirlerini bizlerle paylaşan tüm ağaçlar.net üyelerine teşekkürü bir borç bilirim.

Eklenen Resimler

tuncaykaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2018, 20:00   #1192
Yeni Üye

Seranın durumu

1-İzmir Aliağa'dayım. Havamız biraz kirli
2-Sera içerisinde 30 adet hidro saksı var
3-Biber,Domates,Patlıcan ve çilek deniyorum
4-Biber ve patlıcanlar tek aşamalı, domatesler 5 aşamalı, çilekler 2 aşamalı besin solüsyonu ile beslenecek
5-ilk dikim 13 Mart 2018
6-Hergün ph ve ec ler düzenli ölçülüp kayıt altına alınıyor.
7-Ec Biberler için 1,8 -Domatesler için 2 -Patlıcan için 2,5-Çilek için 1,8
8-ph 6-6,5 arası(patlıcan ve çilek için 6 ya yakın tutmaya çalışıyorum.
9-Sera günde 4 saat güneş alıyor.Büyük şehirlerin apartman cehennemindeki küçük bir boşlukta can buldu diyebiliriz

Son olarak kendimi tanıtayım. Elektrik öğretmeniyim.42 yaşındayım

Eski 27-03-2018, 09:23   #1193
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Sayın ateşkaptan'ın bu sayfasını, sayın kudret hocamın sayfası gibi direk haber ve hatırlama kaynağı olarak kullanıyorduk, ben isterdim ki siz başka bir sayfa da paylaşım yapsaydınız, daha iyi olurdu gibi me geliyor, ama! sayın ateşkaptan hocam izin verdiğine göre vardır bir bildiği vardır, kolay gelsin, hayırlı olsun,ne demiş Kudret hocm BİLGİ PAYLAŞTIKÇA BÜYÜR.....

volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2018, 10:54   #1194
Yeni Üye

elbette

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi volkan0048 Mesajı Göster
Sayın ateşkaptan'ın bu sayfasını, sayın kudret hocamın sayfası gibi direk haber ve hatırlama kaynağı olarak kullanıyorduk, ben isterdim ki siz başka bir sayfa da paylaşım yapsaydınız, daha iyi olurdu gibi me geliyor, ama! sayın ateşkaptan hocam izin verdiğine göre vardır bir bildiği vardır, kolay gelsin, hayırlı olsun,ne demiş Kudret hocm BİLGİ PAYLAŞTIKÇA BÜYÜR.....
Sn volkan0048 genel bilgi amaçlı yazdım. İlerleyen günlerde yaptığım çalışmaları kendi başlığımı açarak yayınlarım. Teşekkürler.

Eski 31-03-2018, 23:42   #1195
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Sayın Tuncaykara;

Seranız ve denemeleriniz hayırlı olsun. Besin eriyiğini kendinizin hazırlayarak, bitki yetiştirmek size büyük bir haz verecektir.

İyi dileklerin için teşekkür ederim. Bir nebze yararlı olabiliyorsam, benim için en büyük mutluluk olacaktır.

Bir önerim;

Sera küçük olduğu için çok değişik bitkileri yetiştirmek yerine bir veya iki çeşitte karar kılmak gerekir. Gerçi deniyorsunuz ve dezavantajlarını göreceksiniz.

Aramıza hoş geldin.

Eski 05-04-2018, 19:44   #1196
Yeni Üye

Talking Teşekkürler

Alıntı:
Sayın Tuncaykara;

Seranız ve denemeleriniz hayırlı olsun. Besin eriyiğini kendinizin hazırlayarak, bitki yetiştirmek size büyük bir haz verecektir.

İyi dileklerin için teşekkür ederim. Bir nebze yararlı olabiliyorsam, benim için en büyük mutluluk olacaktır.

Bir önerim;

Sera küçük olduğu için çok değişik bitkileri yetiştirmek yerine bir veya iki çeşitte karar kılmak gerekir. Gerçi deniyorsunuz ve dezavantajlarını göreceksiniz.

Aramıza hoş geldin.

Hoş bulduk abi. Önerilerin için teşekkür ederim.

Size birkaç sorum olacak

Domates fideleri için 2 , biber fideleri için 1,8 , patlıcan fideleri için 2,5 ec ile başladım

1-Domates,biber ve patlıcan için dikimden itibaren EC değerini hangi dönemlerde ve ne oranda arttırmak gerekir.

2-EC değeri yüksek (1150) kuyu suyu kullanıyordum. İçime sinmeyince ec değeri 550 mikro sn olan çeşme suyuna döndüm. Domates yapraklarında kabarcık gibi yükseltiler oluştu. Bunun nedeni ne olabilir?

3-Çeşme suyunun ec sini fideler için hazırlamadan önce suyu akşamdan tanka doldurup hava motoru ile sabaha kadar havalandırdım. Sonra ec ayarlaması yapıp fidelere verdim. Yaklaşık 10 saat havalanan suda klorun etkisi ne derece kalmıştır.

Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

Eski 06-04-2018, 12:48   #1197
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Bitkilerde Ec değeri artışı , büyüme evrelerine göre olmalıdır. Tabii elinizde o bitki için, Aşamalı formül olması gerekir. Bitkinin fide, yapraklanma ve çiçeklenme, meyveye dönme gibi aşamaları dikkate alınmalıdır.

Klor için ; suyun mutlaka tanka konulmasına müteakip dinlendirilmesi gerekir. (Zaten öyle de yapmışsınız.) Klor belli bir müddet sonra kaybolur. Domates yapraklarındaki kabarcıklar için resim yüklerseniz daha çok yararlı olabiliriz. Tahminim mozaik virüsü.

DOMATES MOZAİK VİRÜSÜ HASTALIĞI..MÜCADELESİ. | SOLVER KİMYA - KİMYA ANSİKLOPEDİSİ - İMALAT ANSİKLOPEDİLERİ - KİMYA MAKALELERİ

Selamlar, Kolay gelsin.

Eski 07-04-2018, 09:23   #1198
Yeni Üye

Sn ateşkaptan

Domateslerim için 5 aşamalı Florida formülünü uyguluyorum. Şuan 1. aşamadalar ve ec yi 2.00 da tutuyorum. diğer aşamalar için örnekleme yaparak ec değerini ne değerde yükseltmem gerekir.bilgi verirseniz sevinirim

örnek 2.aşama ec 3.00 , 3.aşama ec 3,5 gibi.teşekkürler

Eski 08-04-2018, 10:05   #1199
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Aşamalı formül, bitkinin gelişme evrelerine göre alması gereken ve ihtiyaç duyduğu elementleri barındırır.

Ec değeri ise yine bitkinin istediği değerlerde element almasını sağlar. başlangıç olarak 2.00 değeri ni; yapraklanma evresinden, çiçeklenme evresine ve meyve tutumu ve salkım oluşmasından ve salkımların birden fazla olma aşamasına göre artırabiliriz.

Eski 26-05-2018, 17:17   #1200
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Sn Senol

Formuller arasinda cok buyuk farklilik olusmayacak saniyorum. Ortam sicakligi, gun isigi suresi,rutubet, gubrenin verilis sekli en veremli sekilde ayarlanamaz ise ufak formul farkliliklari pek etkili olmayacaktir.

Kullanilan elektrikli duzenekler , motorlar,pompalar ve timer gibi, ile bunlari gerektirmeyen akilli vana tipi pasif sistemlerin kullanim kolayligi ve ilk yatirim maliyetleri degerlendirilip tartisilabilir gibi duruyor.

Kavun pazarinin iyi oldugu,kaliteli kavunun bizdekinden belki de 100 kati pahali oldugu pazarlarda pasif sistem kullaniyorlar. Kirsal alanda ve kucuk isletmelerde oldugu gibi binlerce metrekarelik profesyonel seralarda dahi pasif sistem var. Ozellikle Malezya bu tip ile uretim yapiyor.

Ilgilenenler youtube icerisinde " autopot melon " aramasi ile inceleyebilirler. Goruntulu olunca metrajlar,uretilen mal ve tercihedilen sistemler lisan bilmeyi gerektirmiyor. Autopot`un kendi sitesinde "projects "bolumunde kavun ileilgili projeler var zaten. ( autopot.com.au sitesinde projets e girip sweetmelon projesini secerseniz okuyabilirsiniz)

Formul isi aciga kavusunca konunun maddi tarafini konusmaya baslayabiliriz.

Henuz yesilsogan uretim rakamlari ve mali portresini alamadik,bakalim ne durumda. Bilgi gelsin oradan sonra oturup kavun bu is icin alternatif olabilirmi diye kafa yoralim.

Sanirim yesil sogan icin biraz besin bilgisi buldum, aksam okurum, faydali olabilecekse yuklerim.

Saglicakla kaliniz
Sen su autopoddan bir tane gönder bir deneyelim bip plastik kovaya 500 600 lira biraz gazla deyilmi üstad

mstar200011 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çilek, domates, gübre formülleri, hobi bahçesi, topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024