agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni2457Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2014, 12:09   #91
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
biberler toplanıyor,

Eklenen Resimler

ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2014, 12:14   #92
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Mevsimin sonu geldi, domatesler toplandı ve söküldü, çilekler söküldü, sonuç: serada bibere kaldı, oda inadına çiçekte, resmen ağaç oldu.

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2014, 12:18   #93
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Sera dışındaki biberlerde de durum ayni, hala çiçekte ler ve büyümeye devam ediyorlar, ancak artık Ankara'ya dönme zamanı geldi
Resimler

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2014, 12:23   #94
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Resimdeki biberler bu halde iken toplandı, ancak dönme vakti geldiği için elektiriği kesildi, öylece bırakıldı. Deponun içindeki tanklar boşaltılıp temizlendi. ve kapısı kilitlendi

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2014, 14:31   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Maaşallah İmrendim kaptan.

SambaMustafa beğendi.
muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2014, 15:01   #96
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muallimayhan Mesajı Göster
Maaşallah İmrendim kaptan.
İyi dilekleriniz için teşekkürler. Sizin yaptığınız çalışmaları da ilgiyle izliyoruz.

Murat Uysal beğendi.
Eski 24-02-2014, 19:04   #97
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Pembe domatesleri unutmuşum, onlarsız olmaz. Tartmadım ama 1 kğ vardı sanıyorum. Yarışması yapıldığını da biilahere öğrendim. Seneye daha dikkatli davranırım. Pembeleri görücüye çıkarırım. Tabii kısmet olursa. Tabii biberlerinde kızarmış son halleri merak edenler için.

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2014, 19:06   #98
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Resimlere devam

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2014, 10:53   #99
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Maşalah maşalah. Hayran kaldım.

ateşkaptan beğendi.
kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 19:07   #100
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Burada yazılanlar benim uygulamalarım.
Uyguladığım formüllerin alt yapısı ise; Sayın Kudret Tezel'in anlattığı ve temel bilgileri içeren "topraksız tarımda besin eriyiği hazırlanması" başlığı altındaki forum notlarında.
Bu konuda elimde kitap da var ama, inanın buradaki bilgiler hem nazari, hem de uygulamalı olarak bana göre daha değerli ve daha içerikli.

Burada anlatılanların tekrar tekrar okunması ve gerekirse notlar alarak, topraksız tarımda kullanılan gübrelerin, element olarak yapılarından, içinde bulundukları yüzdelere, molekül ağırlıklarından, suda nasıl çözüldüklerine v.s net bilgileri öğrenip, formül ve formülün uygulamasına geçilmelidir.

Geniş alana sahip olmayan, balkonlarda veya küçük alanlarda deneme yapmak isteyenlerin, formüle göre gübre kullanmak yoluna gitmeleri bence pahalı bir uygulama olacaktır.
Gübrelerin büyük ebatlarda alınması, zaten dar olan alana sahip olanlar için bir de saklama sorunu oluşturacak, yukarıda sıraladığım gibi alet edevat ve malzeme alımı ile yüksek meblağlara ulaşan harcamalara sebep olunacaktır.
Tabii; Zevkler ve renkler tartışılmaz, yapılan harcama da yapanı bağlar.

Bana göre; Günümü kahvede geçirmektense, açık havada sevdiğim işle meşgul olmak ve bunun için harcamak daha ehvendir.

Topraksız tarımda (Gübreli su kültürü) uygulama alanları çok çeşitli. Bu işe başlamadan önce, geniş bir araştırma yapıp, uygulayacağınız tekniği öncelikle seçip, planlamayı ona göre yapmak gerekir. Bazı uygulayıcılar NFT sistemini, bazıları benim gibi agrega sistemini bazıları da sisleme yöntemini, v.s seçebilirler. Mesele bu sistemlere karar verip, planlamayı ona göre yapmaktır. Hatta hepsi birden de seçilip uygulanabilir.

Biraz gübreli su kültüründen uzaklaşalım istedim.

Maketçilik yaptığımdan bahsetmiştim ya!.. işte böyle bir şey.

Eklenen Resimler

Eski 26-02-2014, 00:27   #101
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Sayın Ateşkaptan Bey merhaba.

Çalışmalarınız çok güzelmiş. Yeni topraksız tarıma başlayacak arkadaşlara da özet çalışma şeklinde sunulmuş. Yol gösterici olacaktır.

Maketleriniz ayrı bir güzel. Ellerinize sağlık diyelim.

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 08:59   #102
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Biraz daha anlatım ve felsefe,

Gübreli su kültürü uygulaması ister küçük bir alanda, isterse kapasite olarak çok büyük sera veya alanlarda yapılsın,

Önemli olan meseleyi kavrayıp ona göre planlama yapıp, projelendirip, alt yapı ve sistemi kurmaktır. İlk masraflar en küçük birimden en büyük birime kadar çok ve kapsamlıdır. Bunun geri dönüşümü profesyonel olarak hareket edenler için elzem bir sorundur. Hatta kaç yılda geri döneceği bile mutlaka hesap edilerek, planlama yapılmalıdır.

Ama biz amatörler için sorun paradan çok başarı ve kendimizi tatmin edebilmektir.

Büyük kapasiteli seralarda ise, seranın havalandırılmasından, ısıtılmasına, nemlendirilmesinden, karbondioksit alımına, besin eriyiğinin oksijence zenginleşmesinden, ozon verilmesine, her türlü hastalığın oluşmadan tedbirinin alınmasına, yetiştirilen bitkinin satışı için en iyi zamanda üretilerek, piyasa şartlarının fiyat bakımından en uygun şartların oluşturulmasına, istihdam edilecek elemandan, yetiştirilen sebzenin bozulmadan ulaşması için depolanmasına, pazara en kısa zamanda en iyi şartlarla ulaştırılmasından, otomasyon ve teknik yapılanma gibi bir çok sorunun, yanında, ziraat bilgisi ile de donatılmış olmak mutlaka elzemdir.

Ama sistem, ister amatörce olsun, ister profesyonelce olsun ayni. Değişen büyüklük.

Bizlerde her türlü hastalık ve zorlukla karşı karşıyayız. Bazen fırtına serayı şişirir, bazen güneşin etkisi nerdeyse 50 dereceye varır, bazen rutubet tüm yapraklarda tane tane damlalar oluşturur, bazen de, mildiyo, beyaz çürüklük,küf, trips, sinek, tırtıl,külleme,mozaik virüsü, kırmızı örümcek, yaprak biti, nematod lar vs. her türlü hastalıkla mücadele etmemiz gerekmektedir.

Tüm bunlarla mücadele etmek için zamanın büyük kısmı bu sevdiğiniz uğraşı ile olmanızı gerektiriyor. Serayı havalandırmak, çeşitli ilaçlar kullanmak (tabii kimyasal olmayan) ,Bitkinin büyümesini teşvik için yandan gelen sürgünleri koparmak, döllemesi için sallamak,fırçalamak, dik olarak kalması için askıya almak, bitkinin havalanması için alt yaprakların alınması, gibi bir çok görev.

devam edecek..

Eski 26-02-2014, 11:07   #103
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Gübreli Su Kültürü uygulamalarında yapılan hatalar

Gübreli su kültürü çalışması sırasında yaptığım hatalardan da konu etmemek olmaz.

Hata 1;

Gübreleri kğ olarak aldığımdan, 4 kğ KalsiyumNitrat gübresi almama rağmen, Azot ve Kalsiyum ihtiyacını büyük oranda karşılayan bu gübre uygulamanın tam ortasında tükendi. Çilekler çiçekten meyveye geçmişken, domates ve biberler gelişme evresindeyken, son KalssiyumNitrat gübresini de eritip, bir haftalık eriyiğim kalmışken, KalsiyumNitat arayışına girdim.

Bulunduğum ilçede iki adet gübre bayii var, birine sordum yok, Tedarik edilip edilmeyeceğini sorduğumda da burada bu gübreler satılmıyor, elimizde kalır cevabını alıyorum.

Kastamonu'da bu gübreyi arattırdım, yok. En yakın ilçelerdeki gübre bayilerine gittim, yok. Bu havalideki tüm gübre bayilerinde, dengeli gübre dedikleri, ancak içeriğini kendilerinin de bilmedikleri NPK gübreleri, Şeker Gübre (AmonyumSülfat), Üre Gübresi satılmakta olduğundan, Formüllerime uygun gübreleri bulmak imkansız. Ankara dan temin etmeyi en son, bulamadığım takdirde düşünüyorum. Hatta Karabük'te bile araştırdım. yok.

İlçem deki Öbür gübre satan bayii aklımda, ama yoktur diye gitmiyordum. Şeytan dürttü derler ya!..gittim. "Ben de bir de Can gübresi var" dedi. Torba üzerinde yalnız CAN yazıyordu . İnternet ten araştırdım KalsiyumAmonyumNitrat gübresi. Tamam dedim Gökte ararken yerde buldum diye sevindim. İçinde Kalsiyum da var Nitrat da var ya!...

Buraya kadar işin hikayesi;

Şimdi gelelim işin aslına. Ben Kalsiyum ve Azot ihtiyacını bu gübreden karşılama yoluna gittim mi?

Tabii tecrübe parayla olmuyor.

Benim çiçekte olan ne kadar bitkim varsa bir hafta sonra çiçeklenme tamamen sona erdi ve çiçekler döküldü, Bitkiler gelişiyor, fakat yaprakları küçülüp, yaprak uçları kıvrılıyor ve yanıklık meydana geliyor.
Ben işin aslını kavrayana kadar bitkiler Amonyumun toksit etkisine maruz kalarak ve kalsiyum alımının az olması ve bu gübrenin fosfor alımına etkisi nedeniyle maalesef bitkilerim yeşili bol ama hiç çiçek üretmeyen küçük yapraklı ama boy atan bir duruma geçtiler. Sanırım strese de girdiler.

Hemen internet'den Gübre arayışına girdim. Tartes'den 5 torba gübre talep ettim. MagnezyumSülfat, KalsiyumNitrat, PotasyumNitrat, PotasyumSülfat, MonoPotasyumFosfat.

İzmir den nakliye çok tuttu ama, şimdi bir kaç sene kullanacağım gübre mevcut.

Amonyumun da azot toplamında en fazla %20 civarında kullanılması gerçeğini test etmiş oldum. Amonyum; bitkilerce en hızlı alınan gübre. Kalsiyum eksikliği de yaprakların ucunda kararma ve kıvrılma yaptığı, meyvelerde de çürüklük meydana getirdiği gözlemlenmiş oldu. Bu da bedava tecrübe sizler için.

Devam edecek.

Eski 26-02-2014, 12:33   #104
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ateşkaptan Mesajı Göster
....

Amonyumun da azot toplamında en fazla %20 civarında kullanılması gerçeğini test etmiş oldum. Amonyum; bitkilerce en hızlı alınan gübre. Kalsiyum eksikliği de yaprakların ucunda kararma ve kıvrılma yaptığı, meyvelerde de çürüklük meydana getirdiği gözlemlenmiş oldu. Bu da bedava tecrübe sizler için.

Devam edecek.
Bir çok yabancı kaynakta %10'u geçmemelidir deniyor.

ateşkaptan ve A.öz beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 09:38   #105
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Hata 2;

Sera içine gereğinden fazla bitki dikmem;

Sera içine domates,salatalık,biber,kavun,karpuz ve patlıcan gibi çok değişik çeşitteki bitkileri yan yana ve sık aralıklarla dikmek, yaptığım ikinci hata idi.

Sanki fazla verim alınacakmış gibi yapılan bu uygulamanın; aslında hastalık ve verimsizliğe davetiye çıkarmak olduğunu, bitkiler koyun koyuna, beraberce büyürken, birbirlerine üstünlük sağlamak yani güneşten daha fazla pay almak için yarışa girmelerine sebep olacağının bilinmesi gerekir.

Sera içindeki en küçük bir hastalık, önlem almaya kalmadan çabucak birbirlerine bulaşmaları ile, sera içinde hızla yayılması bir olmaktadır. Bırakın iyi ve kaliteli ürün almayı, bazen bir çok bitkinin kökünden sökülmesine neden olmaktadır.

Sonuç;

Tarım da bilinen ama benim uygulamadığım; bitki ekim mesafesi mutlaka korunmalı, değişik bitkilerii yan yana dikilmesinden imtina edilmelidir. Zira Salatalık, Kavun ve Karpuz gibi yayılıcı özellik taşıyan bitkilerin, seranın havalanmasına da büyük etki yaptığıdır. Havasız kalan bitkiler de hem hastalanmaya meyil göstermesi hem de sıcak-soğuk farkından bilhassa sabaha yakın oluşan nem ile sera üst naylonun da biriken suyun bitki üzerine düşmesi ile küf ve külleme hastalığının oluşmasına sık olmasından dolayıda yayılmasına neden olmaktadır.

Önerim; tek çeşit dikimi ve dikim aralığının bir birlerini rahatsız etmeyecek mesafede olmasıdır.

Eski 27-02-2014, 12:16   #106
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Bazı yerleri hızlı geçerek konuya baktım.
Güzel bir çalışma yapmışsınız tebrik ederim.
Köpük kasalardan kullanıp daha az uğraştırıcı bir çalışma yapabilirsiniz.
Su tahliye kanalını da kasaları hafif meyilli koyarak en alt kısmından geçirebilirsiniz.
Altına boydan boya destek koymak gerekebilir, genişlik fazla olduğu için raf sayısı azaltılabilir, iki yerine üç sıra dikim yapılabilir.
Çilekleri söküp sökmediğinizi bilmiyorum ama saksılara alıp yeni sene de aynı fideleri kullanabilirsiniz. 2 ve 3. yaşlar en verimli zamanları olması gerek.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 12:58   #107
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Ben de tam hata olarak yazıyordum.

Sistemi hızlı ama alıcı gözüyle incelemişsiniz.

Önerileriniz için teşekkürler.

Çilekleri söküp attım. Sera dışında straforların içinde, toprakta yetişen çileklerim bol. Onların kol atma ile oluşturduğu yeni çilekleri kullanacağım.

Eski 27-02-2014, 13:03   #108
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Hata 3;

Güneş ışıklarının bitkilere ulaşmasının önemi;

Yaptığım bir hata da, Çilek raflarının üst üste gelmesi nedeniyle, rafın arka sırasının, güneşten yeterince faydalanamaması nedeniyle, arka sıraya diktiğim çileklerden hiç verim alamamak.
Name:  çilektehata.jpg
Views: 3942
Size:  44.4 KB
Bitki için güneş olmazsa olmaz faktör olduğu malumdur. Güneş görmeyen arka sıradaki çilekler, cılız, solgun yapraklı ve çok küçük meyveli olduğu tespit edilmiştir. Güneşten istifade edememesi nedeniyle de küf ve külleme hastalığına yakalanmaları daha çabuk olmaktadır. Bu yüzden bu yıl dikeceğim çilek fidelerini yalnız ön tarafa dikerek, arka sıra için boşuna emek ve zaman sarf etmemiş olacağım.
Name:  çilektehata1.jpg
Views: 3711
Size:  56.3 KB

Eski 27-02-2014, 13:16   #109
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Hazırladığınız tavalardaki karışımı değiştirmek de çok kolay olmayacak gibi.

Eski 27-02-2014, 13:53   #110
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

PVC temizsu borularından deneseniz?
Merdiven sistemi yerine zincire bağlayıp alt alta yapabilirsiniz.

Eski 27-02-2014, 14:19   #111
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Hazırladığınız tavalardaki karışımı değiştirmek de çok kolay olmayacak gibi.
Raf sisteminin yüksekliği 2.1 metre, sandalyeye çıkınca üst raflara kolayca ulaşılıyor. Biraz eğilmek şartıyla)

Eski 27-02-2014, 14:20   #112
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kürşad Mesajı Göster
PVC temizsu borularından deneseniz?
Merdiven sistemi yerine zincire bağlayıp alt alta yapabilirsiniz.
O sistemi marul için sera dışına uygulamayı düşünüyorum.

Eski 27-02-2014, 14:29   #113
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Sıcaklığın 50 dereceye çıktığını yazmışsınız.
Sera içine bir giriş bir çıkış olmak üzere 2 tane 13-15 cm çapta fan koyabilirsiniz.
Bu fanların dışarıya bakan kısmına ucu aşağı gelecek şekilde pvc dirsek ekleyip uçlarını aşağı baktırıp en uç kısmına da sinek teli geçirerek termostatı da 30 lu derecelere getirip bu sıcaklıkta seranın içini otomatik havalandıracak bir sistem yapılabilir. Hem sıcaktan hem nemden kurtulmuş olursunuz ancak yüksek debili olmasın bitkileri bozabilir.

A.öz beğendi.
Eski 27-02-2014, 14:36   #114
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kürşad Mesajı Göster
Sıcaklığın 50 dereceye çıktığını yazmışsınız.
Sera içine bir giriş bir çıkış olmak üzere 2 tane 13-15 cm çapta fan koyabilirsiniz.
Bu fanların dışarıya bakan kısmına ucu aşağı gelecek şekilde pvc dirsek ekleyip uçlarını aşağı baktırıp en uç kısmına da sinek teli geçirerek termostatı da 30 lu derecelere getirip bu sıcaklıkta seranın içini otomatik havalandıracak bir sistem yapılabilir. Hem sıcaktan hem nemden kurtulmuş olursunuz ancak yüksek debili olmasın bitkileri bozabilir.
İlginize teşekkür ederim,

Bu sene fan koymayı düşünüyordum. ama pvc borulu sistem hiç aklıma gelmemişti.

Bu sene yapacağım uygulamayı, dediğiniz şekilde yapabilirim

Eski 27-02-2014, 14:41   #115
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Yediveren cinsi olarak bana belirtilen bu çileğin; cinsi sahiden yediveren midir?..

Bu cinsin başka adı var mıdır?..

Çilek yetiştiriciliği yapan arkadaşlardan yardım.

Eklenen Resimler

Eski 27-02-2014, 16:02   #116
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Raf sisteminin yüksekliği 2.1 metre, sandalyeye çıkınca üst raflara kolayca ulaşılıyor. Biraz eğilmek şartıyla)
Yükseklik bakımından değil de, tavalara döşediğiniz plastik örtünün içindeki melzeme dökme olduğu için malzemeyi boşaltmak, örtüye zarar vermemek, yeni malzeme koyup üzerini tekrar plastik örtüyle kaplamak bakımından yazdım.

Tavalara perlit poşetine konmuş malzemeler yerleştirilse sadece poşeti oradan almak şeklinde iş basitleşirdi.

oldgandalf ve MaynaVira beğendi.
Eski 27-02-2014, 17:13   #117
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Bu sitenin en güzel tarafı ; foruma katılan arkadaşların değişik fikirlerle olaya müdahil olması ve yardımcı olmaları.

Raf sisteminde iki türlü naylon kullandım. Altta kalın ve sağlam malç naylonu, (perlitin konulduğu), üste ise perlitin rüzgar veya başka nedenlerle uçup gitmemesi ve eksilmemesi için ince ve ucuz çöp poşeti naylonu

Bu poşetleri hiç bozmadan, rafın üzerine zımbaladım. Eğer bu rafları boşaltmam gerekirse, bu poşetleri yırtıp atabilirim, yenisini takabilirim. İşlemi yapıp yeniden poşetle kapatabilirim.

Ama sizin öneriniz de yabana atılmayacak bir teklif, Rafları bir şekilde boşaltmam gerekirse, öneriniz doğrultusun da çöp poşetlerini perlitle doldurarak, raflara sıralayabilirim.

Dökme perlit sistemli rafları; 5 yıl ekleme yapmadan ve sistemi bozmadan, çilek dikimine devam edebileceğimi sanıyorum. Bir tek hastalık yüzünden , ilaçlama yapmak gerekmez ise.

SambaMustafa ve A.öz beğendi.
Eski 28-02-2014, 10:07   #118
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Hata 4;

Kelebek istilası;

Ağustos başlarında, sera dışında ki toprak doldurulmuş straforlara ektiğim bitkilerin içinde büyük bir faaliyet başladı. Hangi bitkiye su ihtiyacı için hortumla su tutsam oradan en az 10-15 kelebek fırlamakta, oradan kaçan kelebek hemen ilerde ki bitkiye giderek o kısımda saklanmaya çalıştığını ve tam bir kelebek istilasına maruz kaldığımı anladım.

Bu sadece benim bulunduğum alanla sınırlı değildi, tüm çevre ayni şekilde idi. Sanıyorum Karadeniz'i geçen göçmen kelebeklerdi bunlar. Boyları 1-1,5 cm beyaza yakın grimtrak renkleriyle aklınıza gelen her bitki,ot,ağaç v.s. istila etmişlerdi.

Bu kelebekler tahminim 8-10 gün içinde kayboldular. İlk defa karşılaştığım bu olayın çabuk bitmesine sevinmiştim.

Ama; tahminen 10-15 gün sonra işin zararı ortaya çıktı. Perlitli ortamda dışarıdaki kanallar içindeki biberlerimin yeni döllenip büyümeye başlayan biberlerim; sapa yakın etli kısmında, sararma, morarma neticesinde, gelişmeyip yere düştüklerini veya küçük kaldıklarını fark ettim.
Netice; çiftleşen kelebekler, o evrede çiçeklenen biberlerin, çiçeklerinin içine yumurtalarını bırakmak suretiyle, soylarını sürdürecek döngüyü devam ettirmiş oldular.

O dönemde çiçeklenip, meyveye dönüşen biberlerin içinde tırtıllar gelişip, biberleri bir yerden delerek çıkmaya başladılar. Kelebeklerin böyle bir olaya sebebiyet vereceği konusunda tecrübeye sahip olmadığım için, o evre biberleri kaybettim.

Bu kelebeklerin çiftleşme süresini takip eden günler içinde, biberlere yapabileceğim ilaçlama ile bunlardan kurtulabilirdim. Konuya yabancı ve tecrübesiz olmam buna sebebiyet vermiştir. Ancak tek tek imha ettiğim hastalıklı biberlerden sonra , biberlerim çok sağlıklı bir şekilde geliştiler. Sera dışında olmasına rağmen başkaca hiç bir hastalığa maruz kalmadılar.

Eski 28-02-2014, 13:01   #119
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Renkli yapışkan tuzakları sera içinde muhakkak eklemeli.
Hiç olmazsa naylon kapaklı dosyaların renkli kısımları bir şekilde yapışkan bir maddeyle kaplanıp zararlı tuzağı olarak kullanılabilir.
Genelde sarı, beyaz, az olarak da mavi kullanılıyor.
Fan sistemini de tabana yakın olursa sıcak hava yükseleceğinden yukarı kısımlar sıcak kalabilir. Giriş aşağıdan çıkış yukarıdan olabilir. Hem aşağıdan hem yukarıdan iki ayrı fan da ekleyebilirsiniz.

106917, oldgandalf ve A.öz beğendi.
Eski 28-02-2014, 13:28   #120
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
...........
Ama sizin öneriniz de yabana atılmayacak bir teklif, Rafları bir şekilde boşaltmam gerekirse, öneriniz doğrultusun da çöp poşetlerini perlitle doldurarak, raflara sıralayabilirim.
.....
Sayın Ateşkaptan merhaba.

Paylaşımlarınızı okurken güneş görmeyen çilekleriniz olabileceğini yazacaktım. Ama siz zaten bunu paylaşmışsınız. Özellikle çilek meyvelerinin kızarması için güneş çok önemli. Biz serayı aşırı sıcaktan korumak için sera naylonunun üzerine gölge tülü sermiştik. Çileklerimiz olgunlaştığı halde yeterli güneş ışığı alamadığı için istediğimiz gibi kızarmamıştı.

Tavalara koymuş olduğunuz perliti çöp poşetleri içinde koyduğunuzda çok fazla perlit kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Çöp poşeti yerine resimdeki gibi bir poşet kullanabilirsiniz. Hem daha iyi drenaj sağlarsınız hem de daha az perlit kullanırsınız.vetman996/Ticari Topraksız Tarım Deneme Serası son resimdeki gibi drenaj deliklerini unutmamak gerekiyor. Bu poşetleri poşetçilerden temin edebilirsiniz. Eğer teminde zorluk çekerseniz kg fiyatı 5.5 tl olarak size gönderebiliriz ki pek fazla bir şey tutmaz.

Çilek çeşidiniz saf bir çeşitten ziyade Osmanlı çileği melezi gibi duruyor. Çilek yaptığınızda farklı türleri farklı sıralara dikebilirseniz değişik çilek tatlarını da tatmış olursunuz. Bizde Festival, Camarosa ve Sweet Charlie çeşitleri var. Albion çeşitini ise Ağustos ayında dağıtabileceğiz. madrasol.com sitemizden eğer isterseniz çeşit siparişi verebilirsiniz.

Sayın Ateşkaptan. İlk denemelerde mutlaka hatalar olabilir, önemli olan bu hatalardan ders çıkararak tekrarlamamak. Siz bu dersi çıkardığınız gibi başkalarının da ders çıkarabilmesi için emek sarfedip paylaşıyorsunuz. Sizden öğrenecek çok şeylerimiz olacak.

Her şey için teşekkürler... Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çilek, domates, gübre formülleri, hobi bahçesi, topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024