agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni2456Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-10-2014, 12:06   #421
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2012
Sayın Uysal; sayın Kızıltan, drenaj konusunda çok haklı.

Sera içinde oluşturacağınız meşerelerin (karık) en az 10 cm yüksekte yapıp karık aralarında yürüme ve çalışma mesafesi bırakacaksınız, sanırım. Vereceğiniz eriyik de, otomatikmen bu yürüme yoluna drene olacaktır.

Eğer meşereleri bir tarafa doğru eğimli olarak düzenlerseniz, perlit dolu naylonların eğimi dolayısı ile besin eriyiği en uçlarda toplanacaktır.
Bu uçlara çukur kazıp, besin eriyiğini toplayabilir, yeniden kullanabilirsiniz.

Çalışmalarınızın verimli ve bol kazançlı olmasını dilerim.

ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 01:26   #422
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Teşekkürler Sayın kiziltan. Doğrusuna bakarsanız Drenaj hususunda kararsızım. Kararsızlığımın sebebi ise toprak tuzluluğundan çok ortam tuzluluğunun artması.
Şöyle de anlatabilirim. Gübreli su ile sulama yaptıktan sonra bitkiler ****** gübrenin bir kısmını kullanacak. Aynı şekilde suyunda bir kısmını kullanacak ve büyük bir kısmıda buharlaşacak.
Kalan madde miktarının ortamda EC değerlerini artıracağından korkuyorum.

Naylona delik delerek drenaj yapsam toprak kaynaklı hastalık ve haşerat ile uğraşacağımı zannediyorum.

Drenaj yapacaksam oluşturacağım meşerelere hafif bir eğim vererek drenaj oluştursam mı diye düşünüyorum...

Fikirlerinize açığım...

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 01:29   #423
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Perlit kamyonla yola çıkmış. Haberi geldi.

Tarım perlitinin metreküpünü 50 TL+kdv ile alıyoruz. Kamyon kapasitesi toplam 65 metreküp. biraz fazla ama sonra yeşillik de yapmayı düşünüyoruz. Almışken bir kere de alalım dedik.

Perlit İstanbul'dan 1300 TL nakliye ile geliyor. Yarın indireceğiz..

Eski 09-10-2014, 13:21   #424
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Perlit; M3 50.TL den çok uygun, Ben Çankırı'dan hemde fabrikasına kadar gidip de almama rağmen M3 fiyatı 125. TL ye geldi, Nakliye de bedava. )

Name:  1.jpg
Views: 1383
Size:  49.2 KB

aydın ve Milla beğendi.
Eski 09-10-2014, 13:25   #425
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Marul

Marul besin eriyiği olarak (Ateşkaptan/Perlit ortamında topraksız tarım denemeleri) formüle edilen eriyik, tarafımdan bu sezon iki defa denenmiştir. Yedikule marulu; tam not almıştır. Karadeniz de sahile sıfır rakımda ki şartlar. Marulu hem sera için de hem de sera dışın da yetiştirdim. Araların da pek bir fark görmedim.

Name:  1A.jpg
Views: 1626
Size:  50.7 KB

Başlangıç olarak Ec; 0.8 alınmış, Marulun büyüme evresine göre artırılarak en son Ec;1.2 olmuştur. Ph; 6.0 aralığında tutulmuştur. Bu besin eriyiği ile de ayni zaman da yeşil soğan da yetiştirdim. Hatta çilek de yetiştirdim .

Kıvırcık Marulun 1.8 Ec de ki( Hıyar Besin Eriyiği son evre Ateşkaptan/Perlit ortamında topraksız tarım denemeleri) yetişmesi başlangıç olarak mükemmele yakındı, Ankara'ya dönmek zorunda olduğum için sonucunu göremedim. Seneye ilk bahar da denemek istiyorum.

Name:  2A.jpg
Views: 1877
Size:  65.7 KB

Murat Uysal ve Milla beğendi.
Eski 09-10-2014, 18:29   #426
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn UYSAL

Meserelere hafif egim verip alttaki bir yarim PVC boru ( yagmur olugu gibi ) ile artan besini plastik bidona toplasaniz sanirim iyi olur. Zaten bir muddet sonra gelen drenaja bakip sulama miktarini ayarlayabileceginiz icin toplanan atik sifira yaklasacak.

Saglicakla kalin

Murat Uysal beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2014, 23:17   #427
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Sayın ateşkaptan sulamayı hergün mü yapacağız acaba....

Eski 12-10-2014, 16:18   #428
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Uysal Mesajı Göster
Sayın ateşkaptan sulamayı hergün mü yapacağız acaba....
Sayın Uysal;
Öncelikle ortaya bir sistem koymanız gerekir.
Yapacağınız sistem her ne kadar katı ortamda (perlit) topraksız tarımsa da, bu perliti (forumda ki bazı arkadaşların yaptığı gibi) toprakla mı karıştıracaksın, yoksa sadece perlit olarak mı kullanacaksınız.

Drenajı nasıl halledeceksiniz, sulamayı damlamalı mı yoksa hortumla mı yapacaksınız, bunlar hep bilinmeyenler olduğu için sulama konusun da tam bir fikir vermek için erken olduğu kanısın dayım.

Öncelikle bir planınız olması gerekir. Resimle de bunu destekleyip, ortaya koymanızı bekleriz.

Yapacağınız harcamaların da bu plan doğrultusun da olması sizin güvenli ve çalışmalarınızı daha şevkle yapmanızı sağlayacaktır.

Drenaj; Topraksız tarımda, çok önemli ve olmazsa olmaz koşuludur. Vereceğiniz besin eriyiğiniz Ec ve Ph kontrolunu, dolayısı ile ekeceğiniz bitkinin büyümesi için elzem olan şartları sağlamanız gerekir.

Drenaj olmazsa perlit için de biriken tuzlanma sizin bitkilerinize, sağlıksız ortamı yaratır. Bunun giderilmesi için haftada bir yapmanız gereken , fazla tuzun atılması veya temizlenmesi, yapılamayacaktır. demektir.

Bitkiler alacağı besini belli ph aralığında alırlar ve tüketirler, Bir kısım gübrelerin tamamını alırlar, bir kısım gübreleri de hiç alamazlar. Bu besinleri alması için tüm gübrelerin ph aralığı olan ve de o bitki için denenmiş sınırlar içinde olması şarttır.

Devamlı olarak sulama ile alınan besin içindeki istenmeyen tuzlar, köklerde ve perlit içinde birikmesi sonucu, bitkinin diğer elementleri de istediği ölçüde alamamasına sebebiyet verir. Mutlaka bu tuzun çeşme ve ya kullandığınız diğer temiz su ile drenaj yolu ile atılması gerekir.
Kısaca; sisteminiz sulama için size yol gösterici olacaktır.

Sisteminizi resimle anlatabilirseniz, forum da çok deneyimli arkadaşlarımız gönülden size yardımcı olacaklardır.Topraksız tarım yapıyorum derken, size sıkıntı yaratacak duruma dönüşmemesi dileğimiz.
Kabaca; alttaki plan size belki yol gösterir.

Name:  MEŞEREQ.jpg
Views: 1431
Size:  35.0 KB

Sağlıkla kalın, başarılar.

Eski 12-10-2014, 21:27   #429
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Sistem detaylarına devam

Sera içinde toprak içine basitçe yapılan drenaj kesiti

Name:  KRE.jpg
Views: 1445
Size:  21.5 KB

Eski 12-10-2014, 23:26   #430
Ağaç Dostu

Sn. UYSAL

Forum icerisinde TAZE YESIL SOGAN URETIMHANESI basligini okursaniz cok faydali olacaktir. Sulama konusu, basit ve ucuz sistemler, birim alana yapilacak ekim miktari, yetisme suresi, hangi tur ve irilikte sogan dikilmeli, karsilasilmasi olasi sorunlar orada anlatildi. Fotograflar da var zaten.
Saglicakla kaliniz.

Murat Uysal beğendi.
Eski 13-10-2014, 22:48   #431
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Teşekkürler. Forumun çoğunu takip ediyorum. Drenajı tahmin ettiğim gibi anlatmışsınız. Planlar için ise ayrıca teşekkürler.
Bir kaç sorum daha olacak müsadenizle. %50'lik hidrojenperoksit ve sülfürik asiti ph ayarlaması için hangi oranda seyreltmemiz gerekecek. Nasıl kullanacağız.

meşereyi 28 metreye 120cm yapıyoruz. Yürüme yollarını 75cm yapıyoruz. Sırt sırta dikim yapıyoruz. Sulamayı üstten yapıyoruz.1 tonluk deponun içerisine dalgıç pompa attık. Sulama tabanca ile. İlk meşeremize drenaj yapmadık. Sulamayı az yaparız diyorduk ancak ateşkaptanın söyledikleri çok doğru.drenaj sorununu çözmem lazım. Fotoları yakında paylaşacağım. Saygılarımla

Eski 14-10-2014, 11:31   #432
Ağaç Dostu

Sn UYSAL

Fotograflari bekliyoruz.

28 x 1.2 cok buyuk olmadi mi ? Birkac parcaya bolup farkli zamanlarda ekseniz nasil olur, 120 cm ekimve toplama icin uygun mesafe midir? Daha dar olsa bir tarafta yuruyen isci toplarken digeri yeni dikimyapabilirdi.Iscilik suresi ve maliyetietkileyebilir.
Saglicakla kaliniz

Eski 14-10-2014, 13:07   #433
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler. Forumun çoğunu takip ediyorum. Drenajı tahmin ettiğim gibi anlatmışsınız. Planlar için ise ayrıca teşekkürler.
Bir kaç sorum daha olacak müsadenizle. %50'lik hidrojenperoksit ve sülfürik asiti ph ayarlaması için hangi oranda seyreltmemiz gerekecek. Nasıl kullanacağız.

meşereyi 28 metreye 120cm yapıyoruz. Yürüme yollarını 75cm yapıyoruz. Sırt sırta dikim yapıyoruz. Sulamayı üstten yapıyoruz.1 tonluk deponun içerisine dalgıç pompa attık. Sulama tabanca ile. İlk meşeremize drenaj yapmadık. Sulamayı az yaparız diyorduk ancak ateşkaptanın söyledikleri çok doğru.drenaj sorununu çözmem lazım. Fotoları yakında paylaşacağım. Saygılarımla

Asitler çok tehlikeli sıvılardır. Bilhassa Sülfürikasit ' i inceltirken mutlaka koruyucu gözlük, eldiven ve koruyucu giysi ile işlem yapmalısınız. . Kesinlikle kapalı bir yerde bu işlemleri yapmayınız. İşlem esnasında oluşan gazlar da çok tehlikelidir.Ağız ve burunu da işlem esnasında en azından bir bezle kapatınız.

Her ikisini de 10 da bir oranında inceltebilirsiz. Yani 1 litrelik mezur (beher de olabilir ama sıçramalar düz kapta daha fazla olur) içine 100 ml asit koyalım ve üzerine yavaş yavaş 900 ml su ilave edelim. Artık bu sıvıyı ana tanka PH ayarlamak için ilave edebiliriz. Biliyoruz ki hidroksit Ph ı yükseltir, Sülfürikasit ise Ph ı düşürür. Miktarını ise elinizdeki PH metre ile ayarlamanız gerekecektir.

Eğer drenajınızı uygun şartlarda yaparsanız, perlit içindeki besin eriyiği belli bir zaman içinde drene olup, en alttaki toplama kabına yönlenecektir. Yeniden besin eriyiği talebi gözünüzle muayene sonucunda oluşacaktır.

Kış aylarında yapılacak üretimde daha az sulama yeterli olacaktır. Otomatik sisteminiz olmadığı için , sera içinde devamlı takipte olmanız gerekecektir. Sulama miktarı ve sulama sayısını, perliti el ile, yeşil soğanı da göz ile kontrol ederek , takibini yapmanız gerekecektir.

Dikimi de sırt sırta değil de, bir dikim aralığı kadar boşluk bırakarak yaparsanız veriminiz daha fazla olacaktır. Gerek güneşten gerekse köklerin beslenmesi ve yayılması için tarım da dikim aralığı çok önemlidir.

En fazla 8 n ci günde sulamayı temiz su ile yapınız. Perlitin istenmeyen tuzlardan arındırılması ve EC nin, dönen tank da,şebeke suyunun kendi EC sine inmesini kontrol ediniz.

Kökteki tuzlanma bazı elementlerin alımına etki etmektedir. Bilhassa demir ve kalsiyum alımı azalmaktadir.

Suyunuzun Ec sini ve Ph ını baştan ölçünüz. Hatta yapabilirseniz suyun analizini yaptırınız.

Pespektif görünüş belki daha iyi fikir verebilir.

Name:  ERW.jpg
Views: 1468
Size:  30.4 KB

Pompa koyacağınız tank, drenaj tankı olabilir. Ec ve ph kontrolu yaparak, besin eriyiğinden azami tasarruf edebilirsiniz.

Eski 14-10-2014, 17:57   #434
Ağaç Dostu

Sn Uysal

Sn Ateskaptam`in uyarilari cok faydali. Internette gezerken yesil sogan icin gubre olarak 20-20-20+ME nin kullanildigini okumustum. Bir ufak deneme yapilirsa ve yeterli oldugu gorulurse sizi besin hazirlamaktan kurtaracaktir. Hektas sirketi uretip satiyor fiyati uygun. Taze sogan icin, ekimden sonra yesillenme, meyve verme ve meyve gelistirme gibi evreler olmayacagindan bu gubrenin tek basina yeterli oldugu yazilmisti. Maalesef nerede okudugumu hatirlayamadigimdan link veremiyorum.

Ben drenaj suyunun tekrar kullanilmasina karsiyim. Drene olan su icerisinde hangi elementten nekadar kaldigini bilemeyeceksiniz sadeve EC ve PH ayarlayacaksiniz. Bu olumsuz olabilir.

Bahsettigim gubre denemede iyi sonuc verirse donen miktar ( drenaj ) siviyi bahce
sulama suyunuza ekleyebilirsiniz, karisim oraniniz dusuk yuzdeli olursa EC dusuk
cikacak ve toprakga pek hasar vermeyecek sanirim, yine de Sn Ateskaptan ve Sn Tezel`in deneyimlerine basvurmaniz faydali olacaktir.

Saglicakla kaliniz

YeniBON beğendi.
Eski 14-10-2014, 20:23   #435
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Sülfürik asit

Düzeltme;

Konsantre sülfürik asit, birçok organik maddeden suyu çeker ve ısıveren (ekzotermik) bir tepkime oluşturur. Bu özelliğinden dolayı, temas edildiğinde cilde büyük zararlar verebilir. Yine aynı sebepten dolayı, sülfürik asiti seyreltme işlemi çok dikkatli yapılmalıdır. 1 mol sülfürik asit bol miktarda suya eklendiğinde, yaklaşık 880 kJ ısı açığa çıkar. Konsantre sülfürik asitin içine su eklemek çok tehlikelidir. Çünkü su, yüksek ekzotermik tepkimeden dolayı asitin üstünde kabarcıklar oluşturarak, çok ani bir şekilde kaynar.

Daha önceki yazılarımda da sülfürikasite su dökülmesi tehlikelidir diye belirtmeme rağmen bir önceki yazımda sehven tam tersini yazdım.

Dalgınlığımı verilmesini, uyaran sayın Hocam'a da teşekkür ederim.

Murat Uysal ve YeniBON beğendi.
Eski 17-10-2014, 16:52   #436
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Sn Kızıltan;
Hektaş'a ait olduğunu belirttiğiniz NUTRI LEAF 20-20-20 + ME
gübresi içeriği aşağıdadır.
Garanti edilen içerik .................................................. .( % w / w )
Toplam Azot (N)............................................... ........................20
(Amonyak azotu ...........5,2)
(Nitrat azotu .................6)
(Üre azotu.....................8,8)
Suda çözünür fosfor pentaoksit P2O5.........................................20 (SAF HALDEKİ P=20x0.436=8.72)
Suda çözünür potasyum oksit K2O............................................20 (SAF HALDEKİ K=20x0.830=16.6)

Suda çözünür Bor (B)............................................... ................0,02
Suda çözünür Bakır (Cu) Tamamı EDTA şelatlı............................0,05
Suda çözünür Demir (Fe) Tamamı EDTA şelatlı.............................0,1
Suda çözünür Manganez (Mn) Tamamı EDTA şelatlı......................0,05
Suda çözünür Molibden (Mo).............................................. ...... .0,001
Suda çözünür Çinko (Zn) Tamamı EDTA şelatlı.............................0,05

Bu gübrenin topraklı tarım da her türlü bitkiye uygulanabileceği belirtilmiştir.Hektaş

Sayın Uysal;.Sanırım Hoagland formülünü kullanmak istiyor. Bu amaçla da gübrelerini temin etmiş bulunmaktadır. Belirttiğiniz eriyiği kullandığı takdir de, Nitrat, Fosfor,Potasyum ilavesi yapması, ayrıca hiç olmayan kalsiyum, magnezyum ve sülfür ilave edilmesi ve micro besin eriyiğinin de yeniden düzenlenmesi gerekir.
Ateşkaptan/Perlit ortamında topraksız tarım denemeleri

Ülkemizde gübre fiyatları çok pahalıdır. Bu nedenle drene olan ve yeniden tanka dönen besin eriyiği Ec ve Ph ayarlaması ve ilave edilecek su ve besin eriyiği ile yeniden istenilen değere çıkarılmaktadır. Belli bir süre sonra bitkinin köklerinde ve agrega içinde meydana gelen tuzlanmanın artması nedeniyle, besinli suyun değişmesine ve kök bölgesinin ve agreganın yıkanması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu süre 7-10 gün kadardır. Zaten dönen besinli suyun değişmesi gerektiği, bilhassa sıcak günlerde ec sinin anormal olarak yükselmesi ile belli etmektedir.

Topraksız tarımın , topraklı tarıma göre en büyük avantajı, gübre ve su dan azami tasarruf sağlamaktır.

Amacım da; Gübre temin edebilen arkadaşların mevcut formüllere göre eriyiği kendilerinin hazırlamalarıdır. Sizin de sayın Leventali ile yapmayı arzu ettiğiniz çalışma tam bu idi.

Eski 18-10-2014, 22:12   #437
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın ateşkaptan çalışmalarınızı hayranlıkla seyrettim
besin formülleri excel e uygulanabilirmi
benim gibi anlarca tembeller hem hatasız hemde çabuk formüllere ulaşabilir )ücrete tabi fılaş belleklere yazılıp biz amatörleri sevindirin af buyurun,,saygılarımla )
http://www.youtube.com/watch?v=O4eGC4kR3NM

ateşkaptan beğendi.

Düzenleyen idris şenol : 26-10-2014 saat 11:23 Neden: vidoo ekleme
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2014, 21:08   #438
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
sayın ateşkaptan çalışmalarınızı hayranlıkla seyrettim
besin formülleri excel e uygulanabilirmi
benim gibi anlarca tembeller hem hatasız hemde çabuk formüllere ulaşabilir )ücrete tabi fılaş belleklere yazılıp biz amatörleri sevindirin af buyurun,,saygılarımla )
Sayın Şenol;

Forum paylaşılmak için vardır. Amacım topraksız tarımın daha anlaşılır olarak anlatılması ve sevdirilmesi yanında yaygınlaşarak uygulanmasının teminidir.

Çok kolay Excel' e uygulanabilir.

Ancak; Matematiksel işlemler görünmeyeceği için formüllerin hesabı hiç anlaşılmayacaktır. O yüzden Excel'e uygulamasını yapmaya gerek görmedim.
Çok çeşitli gübre hesaplarının ve alternatif gübrelerin uygulanabilmesi için bu gidiş yolunun mutlaka bilinmesi gerekir.

Selam ve sevgilerimle.

Eski 19-10-2014, 23:09   #439
Ağaç Dostu

Sn Ateskaptan
20 20 20 ME icin uyarmissiniz cok tesekkurler.

Bu gubrenin suda tamamen cozundugunu okumustum, icerisinde eksiklikler var biliyorum ama acikcasi bu eksiklikler nasil giderilebilir bilmiyorum, dusunmedim hic.

Tahminim suna dayaniyor, sogani sade suya biraksak zaten yesil sogan yetisiyor, cimlenme, cicek ve sonrasi meyve asamalari yok. Daha 21nci gunde hasat ediliyor.

Eksik de olsa bu gubre kullanilabilir saniyorum, kendim burada bulabilirsem denemek isterim.

Elbette ozel bir formul faydali olur, sadece denemek isterim, okadar. Uyarilariniza tekrar tesekkurler, bu forum icerisinde cok faydalisiniz.

Levent ALi ile fikirbirligi ile bir is basladi ama su anda yurumuyor sanirim. Bir de ilk partide mal alanlar ne yaptilar bilmiyorum, belki ayri basliklar acip yazmislardir. Sizin bilginiz var mi ?

Bahsettigim gubreyi kullanarak bir deneme yapabilirsem bildiririm, denemekten zarar gelmez, yoksa benim elimde tum ihtiyac duyulan malzeme zaten var. Bunlari bir ufak serada denemek istedigimden kullanmiyorum simdilik.

Internette bahsedilen ve yesilliker ( feslsgen, nane, y.sogan. maydonoz gibi ) icin uygun oldugu soylenen basit bir karisim soyle :

One common recipe combines ½ ounce of potassium phosphate, 2 ounces of potassium nitrate, 3 ounces of calcium nitrate and 1 ½ ounces of magnesium sulfate dissolved in 25 gallons of warm water. This recipe also requires ½ pint each of iron sulfate, boric acid and manganese chloride, as well as ½ teaspoon of zinc sulfate and copper sulfate to provide important micronutrients. Because plants exhaust the nutrient solution over time, changing the solution every three weeks is necessary to prevent damage to the plants.

Hatirladigim kadariyla 1 ounce 28.35 gram 1 pint 473 gram olacak ama kontrol etmek lazim.

Bu karisim bilimsel bir yayindan degil bu nedenle sizin gibi konuyu bilen birisinin teydi sart.

Isteyen olursa tercumesini yazarim. Bu gece yola cikmam gerek, tercume edemedim.

Sagilcakla kaliniz

ateşkaptan beğendi.
Eski 20-10-2014, 18:24   #440
Ağaç Dostu

Sn UYSAL

Sizin kurmayi dusundugunuzu sandigim sisteme benzeyen ve ozellikle G.Afrika`da kullanilan GFT sistemi ile ilgili birkac resim yuklemeye calisacagim.

Name:  GFT 1.jpg
Views: 1212
Size:  8.8 KB
Name:  GFT 2.jpg
Views: 1226
Size:  32.4 KB
Bu sistem NFT gibi, farki kanallarin icerisinde granit kiriklari ( mazaik gibi ) bulunmasi. % 1 egimli, ince besin tabakasi surekli alttan geciyor, sonunda yere gomulu depoda toplanan besin tekrar bas taraftan basiliyor.

Sistem icerisinde, marul, pirasa, taze sogan , feslegen, nane, maydonoz gibi koku derin olmayan urunler yetistiriliyor.

Bununla ilgili kapsamli bir pdf dosyayi size email atacagim, pdf buraya yukleyebilecegimi sanmiyorum.
Saglicakla kaliniz

Eski 20-10-2014, 19:16   #441
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Sayın Kızıltan;
Piyasada bulunan bir çok besin eriyiği; topraklı tarımda, bitkilerin topraktan tam olarak sağlayamadıkları besinleri alabilmeleri için üretilmişlerdir. Ancak; topraksız tarım da içerik olarak yetersiz kaldıkları, aşağıda yaptığım hesap neticesinde de görülecektir.

Diyelim ki Sayın Kızıltan'ın belirttiği NUTRI LEAF 20-20-20 + ME gübresi elimiz de mevcut. (Gübre içeriği bir önceki yazı içindedir) Ateşkaptan/Perlit ortamında topraksız tarım denemeleri
Sayın Murat Uysal'ın satın aldığı gübreler de elimizde mevcut. Bu durumda Nutri Leaf gübresini de kullanarak Hoagland formülüne göre besin eriyiği nasıl hesaplanır. Biraz karışık bir hesap olmasına rağmen, amacım piyasada satılan gübrelerin topraksız tarım formüllerine uygulamasının nasıl yapılacağını göstermektir.

Name:  hoagland.jpg
Views: 1441
Size:  36.7 KB

100 LİTRELİK TANK İÇİN ERİYİK HESABI

Öncelikle burada en düşük Fosfor (31 ppm) elementini dikkate alacağız.
Nutri Leaf gübresinden> Fosfor'dan>31/0.0872x100=3.56 ml.>3.56x100/1000=0.356 gr>0.356x100=35.6 gr NutriLeaf gübresinden alacağız. Bu gübreden 35.6 gr alınca Azot,potasyum ve iz elementlerinin ppm değerleri ne olacaktır. bunun hesabını da yapalım.

Azot'dan>3.56*0.2x100=71.2 ppm .gereken azot=210-71.2=138.8 ppm gerekecektir. Bu 71.2 ppm in (3.56x0.052x100=18.51 ppm i AmonyumAzotu, (3.56x0.08x100=28.48 ppm Üre azotu, kalanı da nitrat azotudur.Amonyum Azotu (18.51/210=0.088)nun toplam azot içindeki oranı % 8.8 dir ve makul miktardadır.

Potasyum'dan>3.56x0.166x100=59.1 ppm Gerekli Potasyum>235-59.1=175.9 ppm potasyum gerekir.

İz elementlerinden>

Demir'den(Şelatlı demir)>3.56x0.01x10=0.36 ppm Demir ihtiyacı=5-0.36=4.64 ppm demire ihtiyaç vardır.
Bor'dan>3.56x0.002x10=0.071 ppm gereken bor>0.5-0.071=0.429ppm bor gerekir.
Mangan'dan> 3.56x0.005x10=0.178 ppm gereken mangan=0.5-0.178=0.322 ppm.Mangan gerekir.
Çinko'dan>3.56x0.005x5=0.089 ppm Gereken Çinko>0.05-0.089=- 0.039 çinko fazlalığı var.
Bakır'dan> 3.56x0.005x1=0.018 ppm>gereken Bakır>0.02-0.018=0.002 ppm bakır gerekir.
Molibdenden>3.56x0.0001x1=0.00036 ppm Gerekli Molibden>0.01-0.00036=0.0096 ppm gerekir.

Buraya kadar NutriLeaf gübresinde bulunan elementlerin hesabını yaptık.
Bu durumda bir tek çinko elementi fazladır.

Eksik elementleri, ppm değerlerine göre Sayın Murat Uysal'ın elindeki gübrelere göre hesaplayacağız.

MagnezyumSülfat'dan< Magnezyum> 48/0.099x100=4.85 ml>4.85x100/1000=0.485 gr>0.485x100=48.5 gr MagnezyumSülfat gerekir.Kükürt>4.85x0.13x100=63.05 ppm Kükürt yeterli.
KalsiyumNitrat'tan>Azot>138.8/0.156x100=8.90 ml >8.9x100/1000=0.89 gr>0.89x100=89 gr KalsiyumNitrat gerekir. Kalsiyum>8.9x018x100=160.2 ppm Gerekli Kalsiyum>200-160.2=39.8 ppm Kalsiyum gerekir.
Kalan Kalsiyum ihtiyacını KalsiyumKlor dan karşılayalım.
39.8/0.36x100=1.106 ml>1.106x100/1000=0.11 gr>0.11x100=11 gr KalsiyumKlor gerekir. Klor miktarı ihmal edilecektir.
PotasyumSülfat'dan>175.9 /0.449x100=3.92 ml> 3.92x100/1000=0.392 gr>0.392x100=39.2 gr PotasyumSülfat gerekir.
Burada Kükürt fazlası ihmal edilecektir.

Böylece Makro elementler için 35.6 gr NutriLeaf(20+20+20+ME), 48.5 gr MagnezyumSülfat, 89 gr KalsiyumNitrat, 11 gr KlasiyumKlor, 39.2 gr PotasyumSülfat gübresine ihtiyaç vardır.

Microelementlerin hesabı;

DemirIISülfat'dan>4.64/0.201x10=2.31 ml>2.31x10/1000=0.0231 gr>0.0231x100=2.31 gr DemirIISülfat gerekir.
Borikasit'den>0.429/0.175x10=0.245 ml>0.245x10/1000=0.00245 gr.>0.00245x100=0.245 gr BorikAsit gerekir.
ManganSülfat'dan>0.322/0.325x10=0.099 ml> 0.099x10/1000=0.00099 gr>0.00099x100=0.099 gr ManganSülfat gerekir.
Çinkomuz NutriLeaf gübremizden fazla olarak geldiği için yeterli addediyoruz.
BakırSülfat'dan>0.002/0.254x1=0.008 ml>0.008x1/1000=0.000008 gr> 0.000008x100=0.0008 gr BakırSülfat gerekir.
SodyumMolibdat'dan>0.0096/0.396x1=0.024 ml>0.024x1/1000=0.000024 gr>0.000024x100=0.0024 gr SodyumMolibdat gerekir.

Böylece; 2.31 gr DemirIISülfat, 0.25 gr BorikAsit, 0.1 gr ManganSülfat, 0.001 gr BakırSülfat, 0.0024 gr SodyumMolibdat gerekir.

Düzenleyen ateşkaptan : 20-10-2014 saat 19:59
Eski 21-10-2014, 00:17   #442
Ağaç Dostu

Sn Ateskaptan

Ellerinize saglik, akliniza saglik.

Bu formulu bastan yapmak mi karli yoksa haziri alip tamamlamak mi? Sizde fiyatlar varsa hesaplayip bildirebilirseniz sevinirim. Sn Uysal 15 ton sogan demislerdi sanirim epey besin kullanacaklar. Maliyet farki varsa epey karlarina olur.

Bugun 100 gozlu iki viyol istedim gelince sogan ekip sadece 20-20-20-ME ile deneyecegim bakalim ne olacak, internette yazanlar dogru cikacak mi? Elbette dogru formule itirazim yok, sadece bilmek istiyorum, 20-22 gunluk bir devrede eksik gubre ne sonuc verecek, onceden dedigim gibi duru suda bile yesil sogan veriyor, denemek faydali olacak, enazindan bana.
Saglicakla kaliniz

Düzenleyen kiziltan : 21-10-2014 saat 00:19 Neden: Tamamlama
Eski 01-11-2014, 18:00   #443
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Sn. ateşkaptan ve Sn. kiziltan Çektiğim videoyu youtube yükleyemedim. en yakında paylaşacağım...

Sormak istediğim şu... Suyumun Ec değeri 0,47 çıktı... Marul besin eriyiğinden hazırlayıp 1 ton suya kattığımda suyun EC değeri 0,74 çıkmakta.. EC değeri iyimidir. Yoksa biraz daha mı fazla besin kullanayım?

Şimdiden teşekkürler...

Eski 02-11-2014, 11:24   #444
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Sn. ateşkaptan ve Sn. kiziltan Çektiğim videoyu youtube yükleyemedim. en yakında paylaşacağım...

Sormak istediğim şu... Suyumun Ec değeri 0,47 çıktı... Marul besin eriyiğinden hazırlayıp 1 ton suya kattığımda suyun EC değeri 0,74 çıkmakta.. EC değeri iyimidir. Yoksa biraz daha mı fazla besin kullanayım?

Şimdiden teşekkürler...
Çeşme suyunun Ec si iyi sayılır.

Ancak; soğan için Ec değerinin ilk başlarda en az 1.2 olması ve artarak 1.8 e kadar çıkarılması gerekir. Sudan gelen ec değerinin de dikkate alınması gerekir.

Oysa marul da bu değerler 0.8 ila 1.2 aralığındadır.

Bu durum da; besin eriyiğini artırmanız gerekir. Ph aralığı da, 6.0-6.7 civarın da olacaktır.

Kolay gelsin.

idris şenol beğendi.
Eski 02-11-2014, 22:07   #445
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2014
Kullanılan kimyasalların çok pahalı olması nedeni ile üzülerek kendimi uzaklaştırdım

hsnsdt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2014, 18:48   #446
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hsnsdt Mesajı Göster
Kullanılan kimyasalların çok pahalı olması nedeni ile üzülerek kendimi uzaklaştırdım
Haklısınız.

ilk yatırım masrafları da bir hayli tutan topraksız tarımın; kimyasalcılar da, kimyasal madde olarak satışa sunulan gübrelerin fiyatlarının da yüksek olması ile gönül verenleri sıkıntıya soktuğu malumdur.

Ancak;

Gübreleri toptan almak veya sayın Leventali'nin yaptığı gibi toptan alınan gübrelerin paylaşılması yoluna gidilmesi ile Kimyasalcılar da ki fiyatlara göre çok uygun olacağı saptanmıştır. Bu yardımlaşma devam ederse, topraksız tarıma gönül verenler çoğalacaktır.

hsnsdt beğendi.
Eski 03-11-2014, 20:06   #447
Ağaçsever

merdefe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Bu sene izleyiciyim Elinize emeğinize sağlık güzel güzel seyrediyoruz. geçmişte kalmış ama kısa bir şey önermek isterim ( okudum ama gözümden kaçtıysa kusura bakmayın ) Gülleci bulamacını veya bordo bulamacını uygularken bir avuç toz şeker ile uygularsanız güzel sonuçlar alırsınız. bunlar bitki bünyesine alınması beklene ilaçlar değildir, bunlar kaplama yapar ve koruma yapar şeker burada yapıştırıcı görevi görür isterseniz yayıcı yapıştırıcıda kullanabilirsiniz etrafta bulabilirseniz Etkinliği artar.
İki resim ekliyorum işinize yarayacağını umuyorum Saygılarımla

ingilizce olan resimde yaz ve kış domateste potasyum azot fosfor oranlarını belirtmekte .ESen Kalın

Eklenen Resimler

ateşkaptan beğendi.
merdefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 01:20   #448
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

kusura bakmayın.. Ec metrenin kalibrasyonunu yanlış yapmışım....

Yeni ölçümlerim...

Kuyu suyu: Çıkış sıcaklığı 13 Santigrat derece

EC değeri: 0,74

990 Lt. suya 5 lt A ve 5 lt B gübresinden kattığımızda ise oluşan EC değeri :1,14

Hatalı yazımlardan dolayı özür dilerim...

Eski 04-11-2014, 11:36   #449
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
kusura bakmayın.. Ec metrenin kalibrasyonunu yanlış yapmışım....

Yeni ölçümlerim...

Kuyu suyu: Çıkış sıcaklığı 13 Santigrat derece

EC değeri: 0,74

990 Lt. suya 5 lt A ve 5 lt B gübresinden kattığımızda ise oluşan EC değeri :1,14

Hatalı yazımlardan dolayı özür dilerim...

Hata yapmamak için en iyi çözüm, Analoğ bir Ec metre edinmek.

Dijital bir ec metre bende de var, her defasında kalibrasyon gerektirdiğinden hiç kullanmıyorum.

Murat Uysal beğendi.
Eski 04-11-2014, 18:46   #450
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Analog Ec metre nasıl edinebiliriz?

Etiketler
çilek, domates, gübre formülleri, hobi bahçesi, topraksız tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024