agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni2457Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-06-2014, 12:39   #301
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Ugur bocekleri cok guzel yiyor onlari Ates abi. Bulabilirsen bir kac tane de yapraklarin uzerine birak. Videodali gibi gunde 400 tane yiyebiliyor. Tam bir ogutucu.
ZDF tivi - Löwenzahn: Mini-Monster Marienkäfer? - YouTube

ateşkaptan beğendi.
fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 13:31   #302
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2014
Videonun sonunda yaprak bitinin vücut ifrazatı ile beslenen karınca uğur böceğini uzaklaştırdı sanırım bitleri savunuyor doğal olarak

fagu03, ateşkaptan ve Ekic beğendi.
alitezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 13:47   #303
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Doğanın kanunu bunlar,

bu düzeni kuran da yüce ALLAh ,öyle bir düzen ki yaratılmışların kurabileceği bir düzen değil,

yaratılan hiç bir şey, boşuna yaratılmamış....

Düzenleyen volkan0048 : 22-06-2014 saat 16:21
volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 15:46   #304
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2013
Merhaba Sayın AteşKaptan,

İlgi ve imreni ile izliyorum sizi. İlk biber ektiğimde benim de başıma gelmişti. Hepsi kurudu. Ben de doğal yollardan sirkeyi denemiştim ama başarılı olamadım.

Şu anda benim de çiçeklerde beyaz küf sorunu var. Tabi bu ismi ben böyle söylüyorum. Kireç gibi yapraklarda ve köklerde beyaz bir küf türü birşey dadandı. Yıkadım hepsini şimdi görünmüyorlar ama geçtiğini sanmıyorum.

fagu03 ve ateşkaptan beğendi.
leventali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 17:45   #305
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Orjinal mesaj;fagu03;Ugur bocekleri cok guzel yiyor onlari Ates abi. Bulabilirsen bir kac tane de yapraklarin uzerine birak. Videodali gibi gunde 400 tane yiyebiliyor. Tam bir ogutucu.

Geçen yıl, maydanoz tohumları üzerinde yığınla ateş böcekleri vardı. Bitleri yediğini duymuştum, ama, yakından bakmayınca, bitleri görememiştim.

Video çok güzel anlatmış,
Ancak; benim biberler sera içinde , tek tek tutup içeri koymakta, iğneyle kuyu kazmak, herhalde bu sefer hallettim.

Arap sabunu, biraz zeytinyağı işi çözdü sanırım, En azından yapraklarda bit kalmadı.

Yarın belli olur.

fagu03 beğendi.
ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 17:53   #306
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leventali Mesajı Göster
Merhaba Sayın AteşKaptan,

İlgi ve imreni ile izliyorum sizi. İlk biber ektiğimde benim de başıma gelmişti. Hepsi kurudu. Ben de doğal yollardan sirkeyi denemiştim ama başarılı olamadım.

Şu anda benim de çiçeklerde beyaz küf sorunu var. Tabi bu ismi ben böyle söylüyorum. Kireç gibi yapraklarda ve köklerde beyaz bir küf türü birşey dadandı. Yıkadım hepsini şimdi görünmüyorlar ama geçtiğini sanmıyorum.
Külleme sanırım,

Çileklerin bir kısmı, (geçen sene de ayni çilekler ve ayni yerdekiler) külleme olmuşlardı. Sezon sonu olduğu için kimyasal ilaç atmıştım. Yine de hastalık devam etmişti.

Gülleci Bulamacını dışarıda topraktaki çileklere de sıkmıştım. Biberler deki yeşil bitlere bir faydası olmadı ama, külleme kayboldu.

Denemekte fayda var.

leventali beğendi.
Eski 23-06-2014, 12:55   #307
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ateşkaptan Mesajı Göster
Gübreli su kültürü çalışması sırasında yaptığım hatalardan da konu etmemek olmaz.

Hata 1;

Gübreleri kğ olarak aldığımdan, 4 kğ KalsiyumNitrat gübresi almama rağmen, Azot ve Kalsiyum ihtiyacını büyük oranda karşılayan bu gübre uygulamanın tam ortasında tükendi. Çilekler çiçekten meyveye geçmişken, domates ve biberler gelişme evresindeyken, son KalssiyumNitrat gübresini de eritip, bir haftalık eriyiğim kalmışken, KalsiyumNitat arayışına girdim.

Bulunduğum ilçede iki adet gübre bayii var, birine sordum yok, Tedarik edilip edilmeyeceğini sorduğumda da burada bu gübreler satılmıyor, elimizde kalır cevabını alıyorum.

Kastamonu'da bu gübreyi arattırdım, yok. En yakın ilçelerdeki gübre bayilerine gittim, yok. Bu havalideki tüm gübre bayilerinde, dengeli gübre dedikleri, ancak içeriğini kendilerinin de bilmedikleri NPK gübreleri, Şeker Gübre (AmonyumSülfat), Üre Gübresi satılmakta olduğundan, Formüllerime uygun gübreleri bulmak imkansız. Ankara dan temin etmeyi en son, bulamadığım takdirde düşünüyorum. Hatta Karabük'te bile araştırdım. yok.

İlçem deki Öbür gübre satan bayii aklımda, ama yoktur diye gitmiyordum. Şeytan dürttü derler ya!..gittim. "Ben de bir de Can gübresi var" dedi. Torba üzerinde yalnız CAN yazıyordu . İnternet ten araştırdım KalsiyumAmonyumNitrat gübresi. Tamam dedim Gökte ararken yerde buldum diye sevindim. İçinde Kalsiyum da var Nitrat da var ya!...

Buraya kadar işin hikayesi;

Şimdi gelelim işin aslına. Ben Kalsiyum ve Azot ihtiyacını bu gübreden karşılama yoluna gittim mi?

Tabii tecrübe parayla olmuyor.

Benim çiçekte olan ne kadar bitkim varsa bir hafta sonra çiçeklenme tamamen sona erdi ve çiçekler döküldü, Bitkiler gelişiyor, fakat yaprakları küçülüp, yaprak uçları kıvrılıyor ve yanıklık meydana geliyor.
Ben işin aslını kavrayana kadar bitkiler Amonyumun toksit etkisine maruz kalarak ve kalsiyum alımının az olması ve bu gübrenin fosfor alımına etkisi nedeniyle maalesef bitkilerim yeşili bol ama hiç çiçek üretmeyen küçük yapraklı ama boy atan bir duruma geçtiler. Sanırım strese de girdiler.

Hemen internet'den Gübre arayışına girdim. Tartes'den 5 torba gübre talep ettim. MagnezyumSülfat, KalsiyumNitrat, PotasyumNitrat, PotasyumSülfat, MonoPotasyumFosfat.

İzmir den nakliye çok tuttu ama, şimdi bir kaç sene kullanacağım gübre mevcut.

Amonyumun da azot toplamında en fazla %20 civarında kullanılması gerçeğini test etmiş oldum. Amonyum; bitkilerce en hızlı alınan gübre. Kalsiyum eksikliği de yaprakların ucunda kararma ve kıvrılma yaptığı, meyvelerde de çürüklük meydana getirdiği gözlemlenmiş oldu. Bu da bedava tecrübe sizler için.

Devam edecek.

Sayın ateşkaptan. Kastamonunun hangi ilçesindesiniz bilmiyorum ama Karabük ve civarında bir şey lazım olursa yardımcı olurum. Dert etmeyin. Bende bireysel olarak deneme aşamasındayım. Denemeler başarılı olursa önümüzdeki yaz 1280 metrekare gotik sera kurup nft sistem marul üretimi yapmayı planlıyoruz. Şu ana maddi hesaplamalar ile teorik ve uygulamalı denemeler içersindeyim.

Diğer işlerden vakit ayırabildiğim sürece. Fırtınada mevcut seram patladı. 10000 adet ıceberg marulum yağmurdan telef oldu...Saygılar..

ateşkaptan beğendi.
Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 12:59   #308
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Yapraklarda ki yeşil bitler, yaprak yaprak arap sabunu-zeytinyağı karışımı ile yıkanmalarına rağmen, sabahleyin bazı fidelerde yine poz veriyorlardı, Hatta daha büyük ve siyah olanı en taze sürgünlerin içinde geziniyordu. 6 adet buldum bu siyahlardan, elimle imha ettim.

Bu defa; karışımın içine sarımsak ve acı biber ilave ettim. Tekrar sıktım biberlere, yok edene kadar devam.

En taze sürgünlerin içindeler,

Name:  3.jpg
Views: 1944
Size:  36.6 KB

Bu kadar ilaca rağmen, Bitler sanki daha canlı duruyorlardı,

Name:  2.jpg
Views: 2043
Size:  69.9 KB

Siyah ve iri olan zararlının daha yakından görünümü, Elimle yerinden alarak, görüntülemek için yaprak üzerine koydum.

Name:  1.jpg
Views: 1909
Size:  63.0 KB

oldgandalf beğendi.
Eski 23-06-2014, 13:08   #309
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
sayın ateşekaptan hocam,

bu zararlılar sadece biberlerde mi?

sayın leventinal'ın da biberlerine musallat olup ta biberleri sistemden kaldırdığını

hatırlıyorum.

Mücadale ye devam,benim de biberlerim var inşallah bir şey olmazlar ,

sizi takipteyim...

ateşkaptan beğendi.
volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 13:17   #310
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Yaprak bitlerini siyah karıncalar taşır.

Bir yerde yok etmiş iseniz o bölgeye bu karıncaların ulaşmamasını sağlamnız gerekir.
Yoksa karıncalar yeni bitleri getireceklerdir.

Karıncalar bitlerin çıkardığı tatlı sıvıya tiryaki olurlar ( aynı bağımlılar gibi ) o nedenle sürekli bitleri çoğaltmak isterler.

Yeşil veya siyah bitler fark etmez ikiside karıncalarla ortaklar.

Bahçe içinde uzun bir karınca zinciri görürseniz bilin ki bit taşınması yapılmaktadir.

...

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 13:22   #311
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Biberleri sera içine diktim. Yanına da başka çeşit dikmedim ki, hastalık bir birlerine bulaşmasın.

Sadece biberlere musallat oldu. Üst yapraklar yani, yeni çıkan yapraklar kıvrım kıvrım ve çok kötü bir görünümleri var. Yaprakların öz suyunu emiyorlar sanırım.
Yaprak sonun da, sanki limon yaprağı gibi kalın ve sert bir hale geliyor.

Gelişmesi de duruyor tabii. Mücadeleye devam, bundan da sonuç çıkmaz ise, henüz çiçeklenme başlamadan kimyasal kullanmak zorunda kalabilirim.

Eski 23-06-2014, 13:26   #312
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Biberleri sera içine diktim. Yanına da başka çeşit dikmedim ki, hastalık bir birlerine bulaşmasın.

Sadece biberlere musallat oldu. Üst yapraklar yani, yeni çıkan yapraklar kıvrım kıvrım ve çok kötü bir görünümleri var. Yaprakların öz suyunu emiyorlar sanırım.
Yaprak sonun da, sanki limon yaprağı gibi kalın ve sert bir hale geliyor.

Gelişmesi de duruyor tabii. Mücadeleye devam, bundan da sonuç çıkmaz ise, henüz çiçeklenme başlamadan kimyasal kullanmak zorunda kalabilirim.
Sahiden dün karınca görmüştüm, ama bir tane idi,önemsememiştim. Hemen takibe alayım. Teşekkür ederim uyarınız için.

Eski 23-06-2014, 19:26   #313
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
Yaprak bitlerini siyah karıncalar taşır.

Bir yerde yok etmiş iseniz o bölgeye bu karıncaların ulaşmamasını sağlamnız gerekir.
Yoksa karıncalar yeni bitleri getireceklerdir.

Karıncalar bitlerin çıkardığı tatlı sıvıya tiryaki olurlar ( aynı bağımlılar gibi ) o nedenle sürekli bitleri çoğaltmak isterler.

Yeşil veya siyah bitler fark etmez ikiside karıncalarla ortaklar.

Bahçe içinde uzun bir karınca zinciri görürseniz bilin ki bit taşınması yapılmaktadir.

...
Uyarınız için teşekkür ederim. Tüm aramalarıma rağmen 3 adet karınca ile karşılaştık. Gerisini şimdilik bulamadım. Tabi onlara tuzak kurup avlamayı düşünüyorum. Yolsa elle imha baş olmaz.

Eski 23-06-2014, 19:50   #314
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Uysal Mesajı Göster
Sayın ateşkaptan. Kastamonunun hangi ilçesindesiniz bilmiyorum ama Karabük ve civarında bir şey lazım olursa yardımcı olurum. Dert etmeyin. Bende bireysel olarak deneme aşamasındayım. Denemeler başarılı olursa önümüzdeki yaz 1280 metrekare gotik sera kurup nft sistem marul üretimi yapmayı planlıyoruz. Şu ana maddi hesaplamalar ile teorik ve uygulamalı denemeler içersindeyim.

Diğer işlerden vakit ayırabildiğim sürece. Fırtınada mevcut seram patladı. 10000 adet ıceberg marulum yağmurdan telef oldu...Saygılar..
Sayın Uysal; Kastamonu'nun sahil şeridindeki en doğudaki, Karabük'te en fazla nüfusu olan ilçesi, siz tahmin edin. Belki ortak dostlarımız bile vardır. kim bilir.

Yardımcı olmanız husunda ki isteğinizden çok memnun kaldığımı belirtmek isterim.

Seranın fırtınada patlamasına ve kaybınıza üzüldüm.Geçmiş olsun.

Yeni planlarınıza ise sevindim. Tecrübeniz var, başarılı olacağınıza inanıyorum. Pazar hazır. Karabük ve Kastamonu size yeter.

Tekrar başarılar.

Murat Uysal beğendi.
Eski 23-06-2014, 22:29   #315
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Yeşil bitlerin biber bitkisinde yaptıkları hasar,

Name:  7.jpg
Views: 2393
Size:  50.6 KB

Bu da sağlıklı biber,

Name:  6.jpg
Views: 1871
Size:  78.5 KB

Kaç gündür Karadeniz'i soğutan hava, Bu gün değişti.

Name:  8.jpg
Views: 1859
Size:  41.4 KB

fagu03, kiziltan ve Milla beğendi.
Eski 24-06-2014, 09:05   #316
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2011
HİNDİSTAN'DA ÇİFTÇİLER, TARLALARINDA BÖCEK İLACI YERİNE COCA COLA VE PEPSI KULLANIYOR

denemekte fayda var

ateşkaptan beğendi.
şafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2014, 13:00   #317
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-03-2014
sn "ateşkaptan",
#140 da ki 5 aşamalı domates formulünde bakır sülfat oranı tablolarda 0.8g ve 0.08g değerlerinde gidip geliyor ama ml hesabı sabit, hep 160ml gözüküyor ki bu miktar diğer formüllerin kat kat üstünde. Doğrusu ne acaba?
Resimdeki besini oluşturuyorum, fideleri dikeli 60 gün üzerinde oldu ve bayağı çiçekli. Bende 3. aşamaya geçtim,acaba doğrumu yaptım.

ateşkaptan beğendi.
duvane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2014, 13:21   #318
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi duvane Mesajı Göster
sn "ateşkaptan",
#140 da ki 5 aşamalı domates formulünde bakır sülfat oranı tablolarda 0.8g ve 0.08g değerlerinde gidip geliyor ama ml hesabı sabit, hep 160ml gözüküyor ki bu miktar diğer formüllerin kat kat üstünde. Doğrusu ne acaba?
Resimdeki besini oluşturuyorum, fideleri dikeli 60 gün üzerinde oldu ve bayağı çiçekli. Bende 3. aşamaya geçtim,acaba doğrumu yaptım.
Çok dikkatlisiniz. Teşekkür ederim. Hesabı 100 litre tank için yapıp, tablodaki yerine 10 katı artırılmış olarak koymuştum. Bu durumda tablodaki değerlerin doğrusu 0.8 gr olacak.

100 litre tank için 0.08 gr veya 16 ml
1000 litre tank için 0.8 gr veya 160 ml olacaktır.(yani 100 litre tanka 10 katı artırılmış)

Kolay gelsin.

duvane beğendi.
Eski 24-06-2014, 13:51   #319
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Domates besin eksikliği

Bir arkadaşım topraklı tarım da domates yetiştirmektedir. Yapraklarında sararma olduğunu belirtti.

Daha görmeden, azot veya demir eksikliği olabileceğini, toprak analizi yaptırmasında da fayda olacağını söyledim.

Aşağıda fotoğraflarını çektiğim yapraklara bakarak demir eksik olabileceğini belirttim.

Tahminim acaba doğrumu dur. Sizce bu eksiklik nedir.!..

Views: 2061
Size:  73.4 KB

Views: 2002
Size:  74.8 KB

Eski 24-06-2014, 13:53   #320
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn Ateskaptan

Onceki mesajlari okuyup buraya kadar gelmeyen hata yapabileceginden, vaktiniz oldugunda 140 numarali mesaja donup uzerinde degisiklik yaparsaniz cok iyi olacak.

Sizin vermis oldugunuz formuller ve hesaplamalar bir kitap degerinde, kopyalayarak ve ciktilarini alarak sakliyorum.

Yaptiklariniz ve paylastiklariniz icin tesekkurler,

Saglicakla kaliniz.

oldgandalf beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2014, 14:06   #321
Ağaç Dostu

Merhaba

Sebzelerde gorulen hastaliklar, sebepleri, teshisi ve tedavi icin iki site secmistim, asagida verecegim. Vakit bulup tercume edemiyorum ama bir kismi icin soran olursa yaparim, sanirim google tercumesi de yetebilir.

1- www.aggie-horticulture.tamu.edu sitesinde sirasiyla
vegetable resources a tiklayiniz
vegetable problem solvers a tiklayiniz
tomato problem solver a tiklayiniz

Diger sebzeler icin de bilgi var, tomato yerine o sebzeyi tiklayabilirsiniz.

2- Growing Tomatoes, Tomato Plants, How to Grow, Varieties sitesinde sirasiyla
problems tiklayiniz
tomato diseases tiklayiniz

Buralarda fotograflar da bulundugundan teshis kolay olur sanirim.
Saglicakla kaliniz

Lathspell ve oldgandalf beğendi.
Eski 24-06-2014, 14:20   #322
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-03-2014
Alıntı:
Çok dikkatlisiniz. Teşekkür ederim. Hesabı 100 litre tank için yapıp, tablodaki yerine 10 katı artırılmış olarak koymuştum. Bu durumda tablodaki değerlerin doğrusu 0.8 gr olacak.

100 litre tank için 0.08 gr veya 16 ml
1000 litre tank için 0.8 gr veya 160 ml olacaktır.(yani 100 litre tanka 10 katı artırılmış)

Kolay gelsin.
5lt(1000lt) solüsyon için Florida tür eriyikte solüsyonunda 0.1(20ml) ve hoaglandda 0.08(16ml) gösteriyor. 5lt(1000lt tank) sölüsyon için bahsettiğimiz eriyikte ise bu miktar 0.8(160 ml). 0.016 koyuyorum 20lt için demekki doğru.

Birde bu aşamaları neye göre belirlemeliyiz. İkinci çiçekten üçüncü çiçeğe demek ne oluyor? Zaman skalası olsa nasıl olur? 40+20+20... gibi

duvane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2014, 09:03   #323
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi duvane Mesajı Göster
5lt(1000lt) solüsyon için Florida tür eriyikte solüsyonunda 0.1(20ml) ve hoaglandda 0.08(16ml) gösteriyor. 5lt(1000lt tank) sölüsyon için bahsettiğimiz eriyikte ise bu miktar 0.8(160 ml). 0.016 koyuyorum 20lt için demekki doğru.

Birde bu aşamaları neye göre belirlemeliyiz. İkinci çiçekten üçüncü çiçeğe demek ne oluyor? Zaman skalası olsa nasıl olur? 40+20+20... gibi
Domates bitkisinde; fidenin dikiminden itibaren, bitkinin gelişmesine uygun olarak denenmiş bu besin solüsyonu, bunu uygulayanlar için, oluşacak ilk çiçeklenme ve sonrasındaki çiçeklenmeleri esas almışlardır.

Dikkat edilirse, çiçekli bitkiler için uygulama hep bu şekildedir. Çeşitli nedenlerden ötürü, ( hastalık,doğal afet, sıcaklık,nem, vs.) bitkilerdeki gelişmeyi zaman sıkalası ile belirlemek mümkün olmaz. Gelişmeyi en güzel çiçeklenme ve meyve tutumu belirler.

Eski 25-06-2014, 11:01   #324
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Bir arkadaşım topraklı tarım da domates yetiştirmektedir. Yapraklarında sararma olduğunu belirtti.

Daha görmeden, azot veya demir eksikliği olabileceğini, toprak analizi yaptırmasında da fayda olacağını söyledim.

Aşağıda fotoğraflarını çektiğim yapraklara bakarak demir eksik olabileceğini belirttim.

Tahminim acaba doğrumu dur. Sizce bu eksiklik nedir.!..

Eklenti 504452

Eklenti 504453
Ağır ve ani bir demir eksikliğine benziyor. Tüm yapraklar mı böyle? Nasıl bir toprağa dikilmişler?

ateşkaptan beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2014, 13:26   #325
Ağaç Dostu

Fusarıum wılt

Name:  FUSARIUM WILT.jpg
Views: 1930
Size:  44.4 KB

Merhaba

Domatesinizdeki bu hastalik fotografta gorunen ise, bir mantar hastaligi ve adi " FUSARIUM WILT "

Wikipedia da bu isimle arasaniz google tercumesi yapmak mumkun ve mucadele sekli anlatiliyor.

Anladigim kadariyla mantar hastaligi ve cabuk yayilabildiginden tehlikeli, okumakta fayda var.
Saglicaklakalin

ateşkaptan beğendi.
Eski 25-06-2014, 13:33   #326
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Domatesler hayli neşeli görünüyorlar, (Florida - 2012 İkinci evreye geçtim.)

Name:  5.jpg
Views: 1934
Size:  70.9 KB

Biberler şimdilik yeşil bit istilasından kurtulmuş görünüyorlar. En son uyguladığım Arapsabunu, sarımsak, acı biber ve zeytinyağı karışımı işi halletti gibi. Hatta hastalıklı biberlerde yeni yapraklanma başladı.

Name:  4.jpg
Views: 1878
Size:  60.8 KB

Salatalıklarında gelişmesi güzel ve 2.ci evre besin uygulanıyor.

Views: 1798
Size:  60.3 KB

Marullar epeyi büyüdüler, Ramazan'a yetişmez sanıyordum, gayet güzel geliştiler. Tam büyüme sağlanmazsa Yaprak yaprak kopartarak kullanmayı düşünüyorum. Deneme bakalım nasıl olacak.

Views: 1821
Size:  46.8 KB

Milla beğendi.
Eski 25-06-2014, 13:39   #327
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Ağır ve ani bir demir eksikliğine benziyor. Tüm yapraklar mı böyle? Nasıl bir toprağa dikilmişler?
Telefonla görüştüm. Sanırım yapraktan, hazır bir besin püskürtmüş, ismini alamadım. Domatesleri gidip kendi gözümle görüp, buraya ona göre aktarmayı düşünüyorum.

İlginiz için teşekkürler.

Eski 25-06-2014, 13:43   #328
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Sn Ateskaptan

Onceki mesajlari okuyup buraya kadar gelmeyen hata yapabileceginden, vaktiniz oldugunda 140 numarali mesaja donup uzerinde degisiklik yaparsaniz cok iyi olacak.

Sizin vermis oldugunuz formuller ve hesaplamalar bir kitap degerinde, kopyalayarak ve ciktilarini alarak sakliyorum.

Yaptiklariniz ve paylastiklariniz icin tesekkurler,

Saglicakla kaliniz.
Florida 1990 - Beş aşamalı Domates formülü-DÜZELTİLMİŞ Şekliyle.

Name:  6.jpg
Views: 2487
Size:  56.1 KB

A DÖNEM Gübre Hesabı (Dikimden-birinci çiçeğe)
MagnezyumSülfat'dan>Magnezyum>40/0.099*100=4.04 ml.>4.04*100/1000=0.404 gr.>0.404*100=40.4 gr>10 katı>404 gr MagnezyumSülfat--->Kükürt>4.04*0.13*100=52.52 ppm Kükürt
MonoPotasyumFosfat'dan>Fosfat>50/0.2278*100=2.19 ml.>2.19*100/1000=0.219 gr>0.115*100=21.9 gr > 10 katı>219 gr MonoPotasyumFosfat---> Potasyum>2.19*0.2872*100=62.9 ppm potasyum ihtiyaç >120-62.9=57.1 ppm. gerekli
KalsiyumNitrat'dan>Kalsiyum>80/0.185*100=4.32 ml.>4.32*100/1000=0.432 gr.>0.432*100=43.2 gr>10 katı>432 gr KalsiyumNitrat---> Azot>4.32*0.156*100=67.39 ppm azot>yeterli
PotasyumKlor'dan>Potasyum>57.1/0.5246*100=1.09 ml>1.09*100/1000=0.109 gr>0.109*100=10.9 gr >10 katı>109 gr
(Veya yerine PotasyumSülfat-->Potasyum57.1/0.4233*100=1.35 ml>1.35*100/1000=0.135 gr>0.135*100=.13.5 gr 10 katı>135 gr PotasyumSülfat) Kükürt miktarı ihmal edilecektir.
DemirSülfat'dan>Demir>2.8/0.201*10=1.39 ml.>1.39*10/1000=0.139 ml.>0.0139*100=1.39 gr >10 katı>13.9 gr
BorikAsit'den>Bor>0.7/0.17*10=0.41 ml>0.41*10/1000=0.041 ml.0.0041*100=0.41 g>10 katı >4.1 grr
ManganSülfat'dan>Mangan>0.8/0.325*10=0.25 ml. >0.25*10/1000=0.0025 gr->0.0025*100=0.25 gr.10 katı>2.5 gr
ÇinkoSülfat'dan>0.2/0.364*5=0.1ml.>0.1*5/1000=0.0005 gr>0.0005*100=0.05 gr>10 katı>0.5 gr
BakırSülfat'dan>Bakır>0.2/0.254*5=0.16 ml>0.16*5/1000=0.0008 gr.0.0008*100=0.08 gr.>10 Katı>0.8 gr
SodyumMolibdat'dan>Molibden>0.05/0.396*1=0.13 ml>0.13*1/1000=0.00013 gr.>0.00013*100=0.013 gr.10 katı>0.13 gr

Eski 25-06-2014, 13:45   #329
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Gübre tabloları

Views: 2051

Views: 2036

Name:  3.jpg
Views: 2019
Size:  48.0 KB

Name:  4.jpg
Views: 2000
Size:  48.1 KB

Name:  5.jpg
Views: 2107
Size:  47.9 KB

duvane, zekiabbas ve 622ali beğendi.
Eski 25-06-2014, 19:21   #330
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Eklenti 504611

Merhaba

Domatesinizdeki bu hastalik fotografta gorunen ise, bir mantar hastaligi ve adi " FUSARIUM WILT "

Wikipedia da bu isimle arasaniz google tercumesi yapmak mumkun ve mucadele sekli anlatiliyor.

Anladigim kadariyla mantar hastaligi ve cabuk yayilabildiginden tehlikeli, okumakta fayda var.
Saglicaklakalin
Hastalık değil de besin eksikliği, Sayın Meyvelitepe'nin de belirttiği gibi, demir eksikliği,

Gidip, yakından inceledim, Ayni olay geçen senede olmuş, Domateslerin hepsinde yok.
Yapraktan bir besin takviyesi yapmış. ancak, zaten sararma varmış.

Antalya'dan demir ağırlıklı mikroelement siparişi verdi. Onu uygulayacak.

İleride bu konu ilgili gelişme olursa paylaşırım.

Sağlıkla kalın.

Etiketler
çilek, domates, gübre formülleri, hobi bahçesi, topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024