agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Todor
  • 1 Gönderen garlangufa

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2010, 14:51   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
"Topraksız Tarım" hakkında...

Topraksız Tarım mı ? Bilgi Tarım mı? Başka bir sey mi?

Forum üyelerine,üstadlara,özellikle türkçemize hassasiyet gosteren herkese sorum.
Topraksız tarım ı duyduğunda insanlar önce bir irkiliyorlar ne günlere kaldık başımıza taş yağacak cinsinden bir reaksiyon hissediyor musunuz?
Kendi adı olmalı değil mi? Diğerinin yoksunluğu ile bir seyi tarif etmek onun adı olur mu?
Günlerdir forum sayfalarında gezinirken aklımın bir ucunda hep bu işi doğru tanımlayacak olması gereken adı nedir diye düşünüyorum ben bulamadım ama kafa yorulursa ortak akıl ile kendini tanımlayabilecek şekilde adı konulabilir
diyerek bu konuyu açtım.Saygılarımla

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2010, 23:57   #2
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Tanımın ne önemi var, önemli olan içeriğini kavrayabilmek ve hakkıyla uygulayıp ülke ekonomisine katkıda bulunmasını sağlamak. Uluslararası tanımın Türkçe' ye tercümesinde böyle bir isim verilmiş. Bütün dünyada Soilless Culture (Topraksız) olarak tanımlanmış, alt dağılımıda;

a- Hydroponics (Kökler suda)
b- Aeroponics (Kökler Havada)
c- Aquaponics (Kökler Akvaryum suyunda)

gibi bölümlere ayrılmış. Şimdi oturup bu tanımları tartışana kadar, insanlar bu tekniği kullanarak neler yapmışlar onu öğrenip uygulamaya çalışalım. Çevremize ve köylümüze bu tekniği öğretmeye çalışalım.

Örnek: http://www.thanetearth.com/
http://www.thanetearth.com/video.html

gibi

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 10:09   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Topraksız tarım dediğimiz de insanların tepki göstermesinin en önemli nedeni bunun sağlıklı olmayacağı düşüncesidir. En basitinden ben kendi balkonumda bu sistemi kurduğumda annemden gelen tepki toprak olmadan suni olarak büyütülen gıdaların sağlıklı olmayacağı yönündeydi. Hatta her ne kadar öyle olmadığını söylesem de bunların hormonlu veya GDO lu olduğu düşüncesi hakim .
Topraksız tarım isminin değiştirilmesinden çok bunun gerçekten sağlıklığa zararlı olup olmadığı konusunu ispatladığımız taktirde insanların daha az tepkisini çekeceğini düşünmekteyim.
Ancak her ne kadar ben de bu işe gönül bağlamış olsam da sağlıklı mı konusunda hala tereddütlerim yok değil.. Daha önce bu konu tartışıldımı bilmiyorum(ben bulamadım) ancak sonuçta suni gübre kullanımının çok ta sağlıklı olabileceği aklıma hala yatmış değil.. Sonuçta bu gübreler sağlığa zararlı bir çok ağır materyaller içermekte ve bitki bunları bünyesine almaktadır.
Konusunda uzman olan veya bunu araştırmış arkadaşların yorumlarını yazmaları bizleri bilinçlendirme açısından olumlu olacağını düşünmekteyim..

nbugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 18:28   #4
Ağaç Dostu

Sayın Sarıcan
internette amatör olarak konuyu araştıran inceleyenler için ulaşılabilecek en çok detayı içeren bu forum benim gördüğüm kadarı ile.
Burda yaptıkları çalışmaları,sonuçları, elde etmiş oldukları tecrübelerini samimiyetle paylaşan verdikleri katkıları ile amatörlere rehberlik eden siz dahil sayıları bir elin parmaklarını gecmez üstadın bukonudaki fikrini önemsiyorum.
Envor 91 den beri uğraşıyorum diyor.19 yıl geçmiş hala ülke olarak işin başındayız.
Uluslararası adı Soilless Culture tercüme edince (Topraksız) olarak karşımıza çıkıyor.Ancak konu toprak olduğunda bizim insanımızın toprağa bakışı başka ülkelerde insanların toprağa bakışından farklı olmasından konuya uzak duruluyor itici geliyor olabilir mi?Ziraatle uğraşanlarımız,çftçilerimiz,hatta ziraat mühendislerimiz bu iticiliğin etkisinde kalıyor olabilir mi?
Sizden ilham alarak altdağılımda saydıgınız türlerden hareketle Kök tarımı ifadesi bir seçenek olabilir mi?
İnanıyorum ki burdaki üstadlar işin adını ortak akılla koyduklarında ülkede de adını koyabilirler.Sade vatandaşın önyargısından kurtarılmak suretiyle sizin de dediğiniz gibi insanlar bu tekniği kullanarak neler yapmışlar onu öğrenip uygulamaya çalışır Çevremize ve köylümüze bu tekniği öğretebiliriz.
Saygılarımla

Düzenleyen Mete : 11-05-2010 saat 14:47
Eski 11-05-2010, 06:56   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Aynı sebeplerden dolayı, yaptığım işlere topraksız tarım yerine su kültürü demeyi tercih ediyorum.

beingobserver beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 17:19   #6
Ağaç Dostu

Sayın nbugay,
Sağlıklı olup olmadığı konusu dediğiniz gibi bir başka başlıkta incelenebilir.Kendimce şimdilik yetiştirilen ürünlerin AB ülkelerine ihraç ediliyor olması konu hakkında fikrim olmasa da beni şimdilik tatmin ediyor.
Konumuza döndüğümüzde siz de annenizden tepki aldığınızı söylüyorsunuz tepkinin adından değil sağlık yonünden olduğunu düşünüyorsunuz acaba öyle mi?

Eski 11-05-2010, 17:25   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Aynı sebeplerden dolayı, yaptığım işlere topraksız tarım yerine su kültürü demeyi tercih ediyorum.
Sayın Todor siz çoktan kendiniz çözüm bulmuş adını koymuş su kültürü demişsiniz.

Eski 12-05-2010, 12:07   #8
Ağaçsever

shrub's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Mete Bey öncelikle konuyla ilgili düşüncelerinize ve kaygılarınıza istinaden kendinizce haklı olabilirsiniz. Genelde forumda uygulanmaya çalışılan sistemlerin büyük bir kısmı Durgun veya akan su kültürü şeklinde. Bunun dışında katı ortam kültürleride mevcut. Ama şunu unutmayınız ki varolan bir kavramı(aslında bu teknik bir terimdir) yeniden keşfetmeye benziyor. Bunu daha çok topraksız kültür olarak kullanmanız daha yerinde olur. İnsanlar tarafından Yadırganıcak bir tarafı olduğunu düşünmüyorum. Çalışmalarınızda başarılar diler. Saygılarımı sunarım.

shrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 13:04   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mete0838 Mesajı Göster
Sayın nbugay,
Konumuza döndüğümüzde siz de annenizden tepki aldığınızı söylüyorsunuz tepkinin adından değil sağlık yonünden olduğunu düşünüyorsunuz acaba öyle mi?
Sayın Mete Bey;
Evet kesinlikle tepkinin %90 nedeninin sağlık yönünden olduğu düşüncesindeyim. Benim şahsi kanaatim; buna ister "Topraksız Tarım" deyin, ister "Su Kültürü" deyin sonuçta kişinin aklında toprakta yetişmediği anlamı çıkacaktır ve sonuç değişmeyecektir.

nbugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2010, 00:35   #10
Ağaç Dostu

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shrub Mesajı Göster
Mete Bey öncelikle konuyla ilgili düşüncelerinize ve kaygılarınıza istinaden kendinizce haklı olabilirsiniz. Genelde forumda uygulanmaya çalışılan sistemlerin büyük bir kısmı Durgun veya akan su kültürü şeklinde. Bunun dışında katı ortam kültürleride mevcut. Ama şunu unutmayınız ki varolan bir kavramı(aslında bu teknik bir terimdir) yeniden keşfetmeye benziyor. Bunu daha çok topraksız kültür olarak kullanmanız daha yerinde olur. İnsanlar tarafından Yadırganıcak bir tarafı olduğunu düşünmüyorum. Çalışmalarınızda başarılar diler. Saygılarımı sunarım.
Sayın shrub,
Sözleriniz üzerine bir meslektaşınızın topraksız tarım dediğimde bana verdiği tepkiyi sizinle paylaşmak isterim.
"Abi ya anasız çocuk olur mu topraksız tarım olsun"Saygılarımla.

Düzenleyen Mete : 14-05-2010 saat 08:47
Eski 15-05-2010, 11:19   #11
Ağaçsever

shrub's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Herkesin herşeyi bilmek veya algılamak zorunda olmadığını bilmenizi isterim. Bunun meslektaşlıkla bir bağlantısı yok. Sadece varolan bir terimi tartışmanın bir manası yok. Bende kimmlerin neyi duyup duymadığını bilemem. Bu insanların ilgi alanlarıyla ilgili.
Topraksız "soilless, without soil, soilfree...." toprak varlığı olmadan yetiştirme ortamı olarak başka ortamlardan faydalanıyoruz.
Tabi burası Türkiye bizim insanımız adının önünde Dr. yazıyor diye herdoktora her şikayetini sorar çünkü o doktordur ve her türlü hastalığı bilmek zorundadır. Uzmanlık veya ihtisas diye bir konu yok zaten. Bilmediğiniz bir yere gideceksiniz elinizde adresin yazılı olduğu bir kağıt var. önünüze gelen ilk kişiye sordunuz o bilmiyorum dedi. Daha sonra bir kişi daha gördünüz onada sordunuz oda size yarım yumalak tarif etti tereddütte kaldınız. biraz sonra bir bakkala veya sordunuz oda size adresi bildiği kadarıyla anlattı. Sonuçta gideceğiniz yere varmakta bayağı zorlandınız. Aynı semtte aynı adresi defalarca sorup yolunuzu bulamamak gibi bir konu bu.

shrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2010, 16:34   #12
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Zaten adı konmuş ve kullanılmakta olan bir adı varken, bu tartışma gereksiz görünüyor.

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 11:59   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shrub Mesajı Göster
Herkesin herşeyi bilmek veya algılamak zorunda olmadığını bilmenizi isterim. Bunun meslektaşlıkla bir bağlantısı yok. Sadece varolan bir terimi tartışmanın bir manası yok. Bende kimmlerin neyi duyup duymadığını bilemem. Bu insanların ilgi alanlarıyla ilgili.
Topraksız "soilless, without soil, soilfree...." toprak varlığı olmadan yetiştirme ortamı olarak başka ortamlardan faydalanıyoruz.
Tabi burası Türkiye bizim insanımız adının önünde Dr. yazıyor diye herdoktora her şikayetini sorar çünkü o doktordur ve her türlü hastalığı bilmek zorundadır. Uzmanlık veya ihtisas diye bir konu yok zaten. Bilmediğiniz bir yere gideceksiniz elinizde adresin yazılı olduğu bir kağıt var. önünüze gelen ilk kişiye sordunuz o bilmiyorum dedi. Daha sonra bir kişi daha gördünüz onada sordunuz oda size yarım yumalak tarif etti tereddütte kaldınız. biraz sonra bir bakkala veya sordunuz oda size adresi bildiği kadarıyla anlattı. Sonuçta gideceğiniz yere varmakta bayağı zorlandınız. Aynı semtte aynı adresi defalarca sorup yolunuzu bulamamak gibi bir konu bu.
Haklısınız herkes herşeyi bilmek zorunda değil.Doğru ifade edemedim belki benim tartışmaya açtığım konu da bu değil zaten.Mevzu tercüme isminden kaynaklı olabir diye düşündüğüm insanları uzak tutan, itici gelen tarafı var
mıdır? Tanımlayacak daha doğru bir isim verilebilr mi?

Eski 20-06-2010, 19:12   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Adını ne koyarsanız koyun konuya vakıf olmayan herkes olumsuz yaklaşabilir. Topraktan da sağlıksız bitki yetişeceğini bilmek illede mühendis olmayı gerektirmiyor. Olumsuz yaklaşımlar genelde ciddi genel kültür eksikliklerinden kaynaklanıyor bence.

Afersiz ziraat. Naafer tarım. Biacak tarım. Akır tarım. Biarazi ziraat. Arazii metrük tarım. Muadile baire tarım. Nabevga ziraat. Nadak'a tarım. Gabrasız nebahat. Bigabra ziraat. Bihak tarım. Hasvasız tarım.

Soilless agriculture ve landless agriculture kelimelerine bakarsak bizde yukarıdaki uyarlamaları yapabiliriz. Fakat ilk çıktığında nasılsa öyle kalır gibime geliyor.

Sadece toprak kullanılmayan kısmından bakarak bir çırpıda 50 civarı kelime türetilebiliyor. Bitki besleme açısından bakabiliriz. Ziraat teknikleri açısından bakabiliriz. Eski dilleri unutup yeni dilden doğaçlama kelimeler türetebiliriz. İllede kendimizi yoracaksak epey yol ve yöntem mevcut.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 16:49   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Mete arkadaşımızın tebiri hoşuma gitti,Anasız çocuk olurmu ki topraksız tarım olsun.Topraksız tarım uygulamasında bir sürü suni gübre ve kimyasallar kullanılıyor,Kara toprakta hayvan gübresiyle yetişen mahsulun gerçek doğal tadını verirmi ki,tadının verse bile içimize sindire sindire o sebzeleri yiyebilirmiyiz,doğanın bir kanunu var,hava,toprak ve su
ben başka bir şey bilmem,,

karahanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 17:57   #16
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 04-01-2011
Galeri: 6
Buraya yazdığınıza göre internet te araştırma yapabilirsiniz. Bir bakın bakalım bitki topraktan neler alıyor ?...azot,fosfat,potasyum,mangan,demir....gibi 16 minerali alıyormu acaba ?...bunlar toprakta olunca kimyasal değil de, su ile verilince mi kimyasal oluyor ?...ayrıca Gelişmiş ülkelerde sırf toprağın anasını ağlatmamak için topraksız tarım teknikleri çok yaygın kullanılıyor ve bu gelişmiş ülkeler denilebilecek ülkelerde de merak etmeyin insan sağlığına bizden daha çok önem veriliyor. Kaldı ki ben toprağı bilirim başka birşey tanımam, topraktan yetişen domatesin tadı bir başka oluyor diyen birçok çiftçı 20-20-20 kullanıyormu acaba ?

egetropical beğendi.
garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 21:05   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlar Konu gerçekten enteresan bir konu, Olaya yanlı bakarsanız toprak ana olmadan tarım ne kadar olur, verim abarttıkları kadar olur mu, ballandıra ballandıra anlatılıyor ama tadı toprakta yetişen gibi olabilir mi, veya içinize sindirerek yiyebilir misiniz diyen insanlar tabii ki olacaktır..

Bunları kınamamak lazım. Bir işi kabullenebilmek, fikir yürütebilmek için önce o konu hakkında bilgi sahibi olmak lazım. Konu hakkında bilginiz yoksa tabii ki mesnetsiz bir çok fikir üretebilirsiniz. Topraksız tarımı kabullenmek ille de topraksız tarımı bizzat yaparak söylenen neticeleri ıspatlıyarak mı olur. Dünyada yapılıyorsa , bizzat yaptığınız denemeler başarısızsa sebepler araştırılmalı, bilgi eksikliklerimiz tamamlanmalı, eğer bizi aşıyorsa topraksız tarımı yermek yerine biraz ders çalışmalıyız.

Bütün dünyada uygulanırken siz inatla olmaz öyleşey diye diretirseniz geri kaldığınız için, veya bu işte para çokmuş yapalım hemen bir sera köşeyi dönelim derseniz çok açele ettiğiniz için sonucun hüsran olacağı zaten belli değil midir.

Bu işte sermaye ya paradır, ya bilgidir. Eğer ikisi de mevcutsa tadından yenmez. Paranız varsa bilen ülkelerden, mühendislerden danışmanlık hizmeti alırsınız onlar sizin adınıza yaparlar, size para kazandırırlar. Eğer bu işi biliyorsanız kendinize güveniyorsanız ben bu işi yaparım diyorsanız devlet kredi veriyor. İş kolaylaşıyor. Ama hen topraksız tarımı kuralına göre oynıyacak yatırımı yapmaya gücünüz yetmiyor hem de işin gerektirdiği teknik altyapıya ve bilgiye sahip değilseniz, siz para kazanmak hayalleri kuran basit bir amatör olmaktan öteye gidemezsiniz.

Tabii ki bir çok yanılmalarınız , zararlarınız ziyanlarınız üzüntüleriniz olacaktır. Ya bütün bunları göğüsliyerek ben bu işi öğreneceğim deyip azmedeceksiniz ya da siz bu işe bulaşmıyacaksınız. Zira bu iş sizin işiniz olamaz. Bu iş sizi aşıyor demektir. Herkesin topraksız tarım yapmak gibi bir mecburiyeti olmadığı gibi topraksız tarım olmadan üretim yapamassınız diyen de yok.

Bırakın topraksız tarımı artılarını eksilerini araştıran, artılarının fazla olduğuna inanalar yapsın. Topraksız tarım yapmayı istemeyebilirsiniz, sizi kimse zorlamıyor, ama hiç olmassa biraz araştırıp konu hakkında bilgi bir ön bilgi edininiz. Dünyada topraksız tarım nasıl yapılıyor, neden yapılıyor, tekniği nedir tarihçesi nedir demeden, araştırmadan negatif fikirler üretmek teknolojiye haksızlık olmaz mı.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 17:08   #18
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
merhabalar.. anlayamadıgım şu ki toprak orda dururken neden topraksız tarım?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 17:16   #19
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Birden çok nedeni var.
Ama bu soru yeniden anlatmak epeyce zor. Ağaçlarda bu sorunun çok iyi izahları var.
Ayrıca google'da da iyi cevaplar var.

İsterseniz oralarda bir bakın . Sonra aydınlanmamış sorular varsa onlara da forumda cevap verecek bir çok bilgili ve tatbikatını yapan katılımcı var. Onlar cevap verecektir.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 17:23   #20
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Sn Hira,

*Her yer bina olduysa,
*Topraklar tarla olarak değil, arsa olarak daha değerli ise,
*Toprak yapısı tarıma elverişli değilse,
*Birim alandan daha fazla ürün alınmak isteniyorsa,
*Topraksız tarım gibi bir teknolojiye sahip olunmak isteniyorsa
*...........

neden topraksız tarım olmasın ?

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2013, 18:55   #21
Yeni Üye

pigment's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2013
arkadaslar merhaba topraksız tarıma yeni başladım kokobit ve Kaya yününde domates yetiştiriyoruz mühendis arkadaşlarla eksik olduğum ya da hissettiğim bi konu var danışmanımız geldi ve bitki neden terletilir dedi bende anlattım bitkideki fazla suyu atmak hidrojen açığa çıkarıp kuru madde miktarını artırmak için dedim doğru ama eksik dedi sizden rica etsem tamamlar mıyız daha yeni olduğum için eksiğim çok takıldığım konularda size sorabilirmiyim şimdiden Trsekkür ederim

pigment Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2013, 19:27   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Merhabalar terleme ile oluşan kohezyon kuvveti suyun yukarı taşınmasında etkilidir. Topraksız tarımda böylelikle suyun içerisinde (topraklıda da böyle) çözünmüş besin maddeleri bitkiye taşınmış olur yani terleme yoksa besin tüketimi vs vs de olmaz (aklıma ilk bu geldi valla)

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2013, 19:56   #23
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
neden terletiyoruz

Fazla kilo almasın , formunu muhafaza etsin dermişim

http://www.mainboard24.com/bitkiler/...e-damlama.html

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024