agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni278Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2013, 21:52   #1
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
topraksız tarım - Bolu mengende deneme ve öğrenme

Uzun zamandır öğrenmeye çalışıyorum. Ve uygulayanlara gıpta ile bakıyordum. Teorik olarak edindiğim bilgilerle çeşitli başlıklarda sorular soruyor , yorumlar bile yapmaya çalışıyordum . Ve sonunda ben de Topraksız tarım uygulamasını öğrenmeye teorikten pratiğe geçmeye zor da olsa karar verebildim .

Bu konuda bilgi edindiğim forum katılımcılarına ve bilhassa her türlü bilgi desteğini esirgemeyen Kudret Hocaya teşekkürler ediyorum .

Anlatımlarım ve çalışmalarım biraz yavaş olacak . Zira bulunduğum yerde malzeme tedariki çok zor. İstediğim malzemeyi tedarik etmek ve bulmak çok zor.

Kudret Hocadan sera bekçisini benimle birlikte alanlar seralarını kurdular. İlk denemelerini çoktan yaptılar. Ben ancak bir yıl sonra başlayabildim .

Saykapları gönderen saygın plastiğe göstermiş olduğu cömertlik ve ilgiye ayrıca teşekkür etmek isterim .

Şimdi kuruluma başlıyoruz.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2013, 22:11   #2
Ağaç Dostu

topraksız uygulama alanım

topraksız uygulaması yapabilmek için önce kalacak bir yer lazımdı .

Kalabileceğim kulubem ve seramı yapmak 6 ayımı aldı .

Eklenen Resimler

Eski 12-07-2013, 02:07   #3
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
hayırlı olsun

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 03:08   #4
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Sayın İsmail Bey Merhaba.

Çalışmalarınızı merak ediyor, paylaşımlarınızı bekliyorduk. Ramazan rehavetinin üzerimize çöktüğü bir anda geldi.

Saykapları, kurulumları, sistemi merakla bekliyoruz. Uzun zamandır planlanan bir iş olduğu için mükemmel bir sistem olacağı kesin.

Sizden öğreneceğimiz çok şeyler olacak. Takipçiniz olacağız. Hayırlı olsun.

Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 07:53   #5
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Hayırlı olsun

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 10:55   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
hayırlı olsun
Teşekkürler.

Eski 12-07-2013, 11:02   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın İsmail Bey Merhaba.

Çalışmalarınızı merak ediyor, paylaşımlarınızı bekliyorduk. Ramazan rehavetinin üzerimize çöktüğü bir anda geldi.

Saykapları, kurulumları, sistemi merakla bekliyoruz. Uzun zamandır planlanan bir iş olduğu için mükemmel bir sistem olacağı kesin.

Sizden öğreneceğimiz çok şeyler olacak. Takipçiniz olacağız. Hayırlı olsun.

Selamlar... Saygılar...
Vetman arkadaşım , sizler benden birkaç adım öndesiniz. Ve sizden çok şey öğrendik. Ama teorik olarak olaya bakmak ile eylem arasında çok fark varmış . Üstelik malzeme tedariki bizim buralarda önemli bir handikap.

Çok mükemmel bir uygulama olacağı beklentinize korkarım yukarıda bahs ettiğim nedenle yeteri kadar cevap vermek zor olacak . Yine de sizlerin önerilerinizle ve yol gösterici eleştirilerinizle elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Başarırsak bu hepimizin başarısı olacaktır.
Ama başaramazsak bunda kimsenin suçu olmayacak sadece ben becerememiş ve dersimi iyi çalışmamanın sonucu olacaktır.
İyi temennilerinize içten teşekkürler.

Eski 12-07-2013, 11:02   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kimyager147 Mesajı Göster
Hayırlı olsun
Teşekkürler.

Eski 12-07-2013, 11:13   #9
Ağaç Dostu

Saygıdeğer arkadaşlar ,

Bu konuyu topraksız tarım başlığında açtık. Fakat konunun anlatımı esnasında sadece topraksız tarım olmayacak .

Zaman zaman şehirden kaçış,
Şehirden kaçış ama nasıl yaşayacağız,
şehirden köye gelince (gidilince) nasıl bir kültür çatışması yaşanacağı,
köyde en ekomomik mesken yapımı ,

Kentteki yaşam ile köydeki yaşam takviminin nasıl değiştiğini de konuşacağız.

Burada her şey çok değişik .
Sesler bile farklı, gök yüzü farklı , kentin doğruları ile köyün doğruları bazen nasıl çelişiyor ,

vb gibi bir çok konuyu da birlikte irdelemeye çalışacağız.

Edindiğim tecrübeleri paylaşmaya çalışacağım ve sizlerin sorularına , aklımın erdiği kadar cevap vermeye çalışacağım

Eski 12-07-2013, 11:13   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Hayırlı olsun, sayın Karagülle.
Siz bu işi başarırsınız.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 11:20   #11
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
hayırlı olsun.topraksız tarım uygulamaları bana çok ilgi çekici geliyor.sizinkini de takip edeceğim, bakalım neler göreceğiz? bir sorum olacak topraksız tarım için aldığınız malzemeler PVC'den imal edilmiş ürünler mi?

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 12:32   #12
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
İsmail bey merhaba,

Nihayet sizi de topraksız tarım uygulama alanında gördük. Çalışmalarınızı, paylaşımlarınızı, kaçışlarınızı merakla bekliyoruz.

Daha başlar başlamaz bir de soru sorayım; Tüm sistem yukarıda gördüğümüzden ibaret değil değil mi?

Başarılar dilerim.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 12:59   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kursun Mesajı Göster
Hayırlı olsun, sayın Karagülle.
Siz bu işi başarırsınız.
teşekkürler

Eski 12-07-2013, 13:08   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yagmurr Mesajı Göster
hayırlı olsun.topraksız tarım uygulamaları bana çok ilgi çekici geliyor.sizinkini de takip edeceğim, bakalım neler göreceğiz? bir sorum olacak topraksız tarım için aldığınız malzemeler PVC'den imal edilmiş ürünler mi?
sayın yağmurr, zannediyorum pvs nin malzeme olarak sağlık açısından mahsurları konusunda endişeleriniz var .Aynı endişe bende de var. Fakat şimdiye kadar yapılan uygulamalarda bu tür malzemeler kullanıldığı için , Önceleri ağaçtan kanal yapmayı düşündüm ama , hem yapımı ve taşıması sonraki aşamada onunda bir çok handikapı olduğunu öğrenince , birçok bu işin uygulamasını yapanların kullandığı plastik ürünleri kullanmaya karar verdim .

Resimlerde şimdilik bildiğimiz pimaş boruyu görüyoruz.

Ama ilerleyen zamanda , bu konuda Saygın plastiğin topraksız tarım uygulaması için ürettiği saykapları göreceğiz.

Ustalar bu konuyu zannederim araştırmışlardır, ve bir mahsuru olsa onlar kullanmazlardı . Diye düşündüm . Ve sistemi saykaplar üzerine kuracağım .

Yine de bu konudaki düşüncelerinizden yararlanmak isterim.

yağmur beğendi.
Eski 12-07-2013, 13:14   #15
Ağaç Dostu

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
İsmail bey merhaba,

Nihayet sizi de topraksız tarım uygulama alanında gördük. Çalışmalarınızı, paylaşımlarınızı, kaçışlarınızı merakla bekliyoruz.

Daha başlar başlamaz bir de soru sorayım; Tüm sistem yukarıda gördüğümüzden ibaret değil değil mi?

Başarılar dilerim.
sayın malbman, hani bir şarkı vardı , '' gitmek mi zor kalmak mı zor ? ''

Karar vermek en zoruymuş.

Sistem yukarıdaki kadar olmayacak .

Ama benim tabiatım icabı küçük adımlarla ve her aşamayı öğrenerek ilerlemeye çalışacağım .

Resimlerde gördüğümüz muhteşem sistemden, saykapların kurulumuna geçtim . Sera bekçisi hazır asker bekliyor.

Küçük ama emin adımlarla hep birlikte yürüyeceğiz .

malbman ve leventali beğendi.
Eski 12-07-2013, 13:30   #16
Ağaç Dostu

Dağınık da olsa çalışmaların resimlerleri.

Dikkat ; bütün bu çalışmalar benim gibi İstanbul da doğup büyümüş ve eline keser çivi almamış bir acemi tarafından yapılıyor. Hani bir söz vardır ; 60 ından sonra saz çalmaya başlamak , işte o misal .

Eklenen Resimler

Eski 12-07-2013, 13:42   #17
Ağaç Dostu

Önce Saygın plastikten gelen saykapları, daha önce denenmiş ve başarılı olmuş demir malzemeden katlı sistemler yapmayı düşündük . Ama benim bulunduğum bölgedeki malzeme tedariki ve usta bulma zorluğundan , bölgede rahat bulduğum ağaçtan yapmaya karar verdik. Tabii orada da başka bir zorluk ortaya çıktı ağaçları en ilkel yol ile kesip çivi ile çakma meselesi benim gibi keser tutmayı bilmeyene kaldı .

Ağaç bu konuda kullanılacak doğru bir malzeme değil . Ben yaptım . Mecburen, Mecburiyetten .

Yeni yapacaklara tavsiyem, önceden yapılmış katlı sistemlerden birini tercih etmenizdir.

Biz bu defa ağaç kullandık . Ama sonraki aşamalarda yapılacak olan topraksız parkurlarında mutlaka demirden yapılacak katlı sistemleri kullanacağız.

leventali beğendi.
Eski 12-07-2013, 13:58   #18
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
sayın yağmurr, zannediyorum pvs nin malzeme olarak sağlık açısından mahsurları konusunda endişeleriniz var .Aynı endişe bende de var. Fakat şimdiye kadar yapılan uygulamalarda bu tür malzemeler kullanıldığı için , Önceleri ağaçtan kanal yapmayı düşündüm ama , hem yapımı ve taşıması sonraki aşamada onunda bir çok handikapı olduğunu öğrenince , birçok bu işin uygulamasını yapanların kullandığı plastik ürünleri kullanmaya karar verdim .

İsmail Bey;
Evet benim sorma nedenim sağlık açısından.Pvc en zararlı plastik,kesinlikle yiyecek maddelerinden uzak tutunuz deniliyor.Acaba bunu PP'den üretemezler mi merak ediyorum.Artık PP'den mamul çiçek saksılarını kolayca bulabiliyorum.Keşke üreticiler PP'den mamul ürünler yapsalarda biz de rahatça kullansak.

Keser,çekiç kullanmamış biri olduğunuzu söylemekle birlikte çok büyük işler başarmışsınız.Nazar değmesin.

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 14:15   #19
Ağaçsever

yenerr's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2011
Tebrikler ismail bey,
Her sey guzel ve basarili gorunuyor.
Umarim devami da basarili olur ve
beklentilerinizi karsilar.
Takipteyim,
Selamlar

yenerr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2013, 15:10   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yagmurr Mesajı Göster
İsmail Bey;
Evet benim sorma nedenim sağlık açısından.Pvc en zararlı plastik,kesinlikle yiyecek maddelerinden uzak tutunuz deniliyor.Acaba bunu PP'den üretemezler mi merak ediyorum.Artık PP'den mamul çiçek saksılarını kolayca bulabiliyorum.Keşke üreticiler PP'den mamul ürünler yapsalarda biz de rahatça kullansak.

Keser,çekiç kullanmamış biri olduğunuzu söylemekle birlikte çok büyük işler başarmışsınız.Nazar değmesin.
Endişelerinize katılıyorum. İşin uzmanı ustalar umarım bu konuda fikirlerini ve bilgilerini paylaşırlar.

Övgülerinize ve nazar konusundaki dileklerinize de teşekkürler.

leventali beğendi.
Eski 12-07-2013, 15:16   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yenerr Mesajı Göster
Tebrikler ismail bey,
Her sey guzel ve basarili gorunuyor.
Umarim devami da basarili olur ve
beklentilerinizi karsilar.
Takipteyim,
Selamlar
Teşekkürler. Beklentim işin başarılı olması ile ilgili ticari anlamda beklenti içinde değilim . tabii sonunda para kazanırsak , yok almam demem .

Ama önce bu işin detaylarını öğrenmeyi hedef olarak koydum .

İşin detaylarını birlikte öğrenirsek bu ticaretten de önemli. Sonrası kısmet meselesi .

Şimdi ilk başta kurduğum sera 6*20 ebatlarında . Ve ilk önce bunun yarısında topraksız tarım yapacağız. Sonra tamamında ve sonra,

Burada yapacaklarımızdan öğreneceğimizle , sonraki aşamalarda

önce 3 dönüm, sonraki dönemlerde ( ömrümüz yeterse )

66 dönüm sera ve topraksıza doğru gideriz.

Eski 13-07-2013, 01:20   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2011
İsmail abi hayırlı olsun. resimlerinde gördüklerim beni 3 yıl geriye götürdü. boruları deleceğime köşebentleri birbirine eklerim diye düşünmüşşün besbelli. ancak o köeşebentlerin her biri bir boru parasına eşit. bütün serayı o şekilde düzenlemeyi düşünmüyorsundur umarım. Eğer düşüncen öyle ise 'tecrübe konuşuyor' abiciğim hemen vazgeç bu sevdadan.Bir kardeş tavsiyesi...

muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2013, 10:01   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muallimayhan Mesajı Göster
İsmail abi hayırlı olsun. resimlerinde gördüklerim beni 3 yıl geriye götürdü. boruları deleceğime köşebentleri birbirine eklerim diye düşünmüşşün besbelli. ancak o köeşebentlerin her biri bir boru parasına eşit. bütün serayı o şekilde düzenlemeyi düşünmüyorsundur umarım. Eğer düşüncen öyle ise 'tecrübe konuşuyor' abiciğim hemen vazgeç bu sevdadan.Bir kardeş tavsiyesi...
Haklısın muaallimayhan, o ilk deneme idi. Küçük bir ünite . Hala çilekleri yetiştiriyor. Seranın dışına aldım. Kudret hocanın besinleri ile besliyorum .

Seranın içine saykapları kuruyorum .

Tek sıra saykap , altında ağaçtan kendi yaptığım taşıyıcılar var.

Suyun akışını sağlıyacak kadar eğim verilerek saykaplar ve taşıyıcıları ayarlanacak.

ve serabekçisi sisteme monte edilerek ,

sistemin doğru çalıştığı test edilecek .

ondan sonra saykapların içine direnaj çalışması yapılacak ,

ve sonra perlit saykaplara dökülecek .

perlit serildikten sonra direnaja bakılacak , sistemin doğru çalıştığı görüldükten sonra çilekler perlitle buluşturulacak .

Bu arada önerileri bekliyor olacağım.

leventali beğendi.

Düzenleyen İsmail Karagülle : 13-07-2013 saat 10:02 Neden: imla hatası
Eski 13-07-2013, 12:07   #24
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Sayın İsmail Abi merhaba.

Saykaplara koyacağınız ortamı ve dikeceğiniz bitkiyi merak ediyordum. Perlitte çilek olduğunu öğrendim. Çeşite karar verebildiniz mi?

Biz çilek dikimine eylül gibi başlamayı düşünüyoruz. Çeşit olarak Albion ağırlıklı dikmiştik ama bu kez başka çeşitler denemeyi düşünüyoruz. Ayrıca gübrelemede solucan gübresini deneyeceğiz. Eğer siz de bu mucize gübreyi denemek isterseniz ücretsiz gönderebilirim.

Solucan gübresiyle ilgili özellikle yabancı kaynaklardan çok olumlu yazılar okudum ve bu gübreyi üretmeye karar verdim. Denemeyi isteyen dostlara da üretimimiz belli oranlarda olduğunda ücretsiz gönderme düşüncesindeyim.

Muasır medeniyetler seviyesine ancak üretimle ulaşacağımızı düşünen ben İnşallah haksız eleştirilere muhatap olmam. TUİK verilerine göre Türkiye 2007 yılından 2012 Ekim ayına kadar, 7 milyar 95 milyon dolarlık gübre ithal etmiş. Konuyu dağıtmamak için buradan fazla paylaşımda bulunmak uygun olmaz düşüncesindeyim.

Solucan gübresi ile ilgili paylaşımlarımız vetman996/Solucan Gübresi Üretim Tesisi linkinden devam edecektir.

Sayın abicim. çalışmalarınızda kolaylıklar dilerken seranızın yanına 1-2 kovan da arı bulundurmanızı tavsiye ederim. Hem çiçeklerde dölleme yaparlar hem de size mucize bal-polen takdim ederler. Arı konusunda bilgi-döküman gönderebilirim

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2013, 12:56   #25
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın İsmail Abi merhaba.

Saykaplara koyacağınız ortamı ve dikeceğiniz bitkiyi merak ediyordum. Perlitte çilek olduğunu öğrendim. Çeşite karar verebildiniz mi?

Biz çilek dikimine eylül gibi başlamayı düşünüyoruz. Çeşit olarak Albion ağırlıklı dikmiştik ama bu kez başka çeşitler denemeyi düşünüyoruz. Ayrıca gübrelemede solucan gübresini deneyeceğiz. Eğer siz de bu mucize gübreyi denemek isterseniz ücretsiz gönderebilirim.

Solucan gübresiyle ilgili özellikle yabancı kaynaklardan çok olumlu yazılar okudum ve bu gübreyi üretmeye karar verdim. Denemeyi isteyen dostlara da üretimimiz belli oranlarda olduğunda ücretsiz gönderme düşüncesindeyim.

Muasır medeniyetler seviyesine ancak üretimle ulaşacağımızı düşünen ben İnşallah haksız eleştirilere muhatap olmam. TUİK verilerine göre Türkiye 2007 yılından 2012 Ekim ayına kadar, 7 milyar 95 milyon dolarlık gübre ithal etmiş. Konuyu dağıtmamak için buradan fazla paylaşımda bulunmak uygun olmaz düşüncesindeyim.

Solucan gübresi ile ilgili paylaşımlarımız vetman996/Solucan Gübresi Üretim Tesisi linkinden devam edecektir.

Sayın abicim. çalışmalarınızda kolaylıklar dilerken seranızın yanına 1-2 kovan da arı bulundurmanızı tavsiye ederim. Hem çiçeklerde dölleme yaparlar hem de size mucize bal-polen takdim ederler. Arı konusunda bilgi-döküman gönderebilirim

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar... Saygılar...
Saygı değer arkadaşım vetman,

İyi dileklerin için çok teşekkürler,

Solucan gübresinin methini ben de çok duyuyorum . Çalışmalarında başarılar dilerim .

Solucan gübresi topraksız tarımda nasıl olur bilmiyorum . Bu konuyu bilen arkadaşların tavsiyeleri nelerdir acaba?

Ben toprağı ve bitkiyi tanımak ve konuya ısınmak için ilk önce toprakta ıspanak ve marul yetiştirdim . Geçen Kasımda başlamıştım . Yanmış koyun gübresi kullandım . Müthiş verim aldım. Solucan gübresi artık köylü tarafından seracılar tarafından konuşulmaya başlandı. Yer müsait üretime başlayınca burada deneriz. Farkını da hem gözlemleme imkanımız olur.

Arı meselesi hani derler ya anlatsam roman olur . Aynen öyle.

Köyde ilk denediğim ve kursuna gittiğim , ilçe tarımdan ve dışarıdan aldığım kitaplardan öğrenmeye çalıştığım bir konu.

22 tane kovanım olmuştu. Ayılar önce 3 tanesini aldılar.

Sonra çok beğenmiş olacaklar ki bir zaman sonra gelip hepsini aldılar.

Arıları konuşlandırdığım yerden çok da uzak olmayan bir yerde Orman gülü vardı . Çok kaliteli balımız oluyordu. Ben arılara faydası olsun diye korunga ekmiştim. Hala biçmeye devam ediyorum . Bu sene 30 dönüm daha korunga ektim .

Ayılardan kurtulan kovanları elden geçirip bir miktar kovan yapmayı planlıyorum . İlk hedef 30 kovan olacak .

önerilerini bekliyorum .

Çilek fidesi hakkında cins ve tedarik konusunda önerilerini beklerim .

Benim gönlümden geçen osmanlı çileği ama hem bulunması zor , hem de pazar konusu sıkıntılı . Ama ben şimdilik pazar konusunu çok da önemsemiyorum. O yüzden osmanlı çileği bulabilirsem onu denemek istiyorum .

Senin önerini de bekliyorum .

Başarıların devamını dilerim .

leventali beğendi.
Eski 16-07-2013, 04:21   #26
Ağaçsever

yenerr's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Teşekkürler. Beklentim işin başarılı olması ile ilgili ticari anlamda beklenti içinde değilim . tabii sonunda para kazanırsak , yok almam demem .

Ama önce bu işin detaylarını öğrenmeyi hedef olarak koydum .

İşin detaylarını birlikte öğrenirsek bu ticaretten de önemli. Sonrası kısmet meselesi .

Şimdi ilk başta kurduğum sera 6*20 ebatlarında . Ve ilk önce bunun yarısında topraksız tarım yapacağız. Sonra tamamında ve sonra,

Burada yapacaklarımızdan öğreneceğimizle , sonraki aşamalarda

önce 3 dönüm, sonraki dönemlerde ( ömrümüz yeterse )

66 dönüm sera ve topraksıza doğru gideriz.

Beklentiden kastım ticari değildi ama İşin sonu yine ticari bir beklentiye gidiyor yani
Bu yolda size tekrar başarılar diliyorum.

yenerr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 20:35   #27
Ağaç Dostu

Bugün saykapların ve taşıyıcı aksamın işi bitti.

Ufak tefek sağlamlaştırma ve testler ile bir kaç gün daha oyalanırım.

Sonra perlitin saykaplarla buluşması sağlanacak .

yağmur beğendi.
Eski 17-07-2013, 01:24   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2011
İsmail Abi ; Cevaben yazdığın mesajı okuyunca yine bir kaç yıl öncesine gittim. Sevgideğer Kudret beyin önerilerine kulak asmadan birazda acelecilik yaparak drenaj filan düşünmeden hemencecik ekivermiştim domatesleri. Aradan 3 yıl geçtikten sonra ancak ancak anlayabiliyor hatalarımızı. Sende bizim gibi aceleci davranma. Hiç bir şey ekmeden önce boş suyu ver ver ve dreneyi gözlemle. Kudret beyde yılların tecrübe ve deneyimleri var. Maalesef biz değerlendiremedik. İnşaallah sen başarırsın. Bu arada şuna dikkat etmeni özellikle istirham ederim ki Kudret Bey çok ince , çok narin , çook hassas bir üstad , Lütfen buna çok dikkat ediniz...

muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 09:20   #29
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muallimayhan Mesajı Göster
İsmail Abi ; Cevaben yazdığın mesajı okuyunca yine bir kaç yıl öncesine gittim. Sevgideğer Kudret beyin önerilerine kulak asmadan birazda acelecilik yaparak drenaj filan düşünmeden hemencecik ekivermiştim domatesleri. Aradan 3 yıl geçtikten sonra ancak ancak anlayabiliyor hatalarımızı. Sende bizim gibi aceleci davranma. Hiç bir şey ekmeden önce boş suyu ver ver ve dreneyi gözlemle. Kudret beyde yılların tecrübe ve deneyimleri var. Maalesef biz değerlendiremedik. İnşaallah sen başarırsın. Bu arada şuna dikkat etmeni özellikle istirham ederim ki Kudret Bey çok ince , çok narin , çook hassas bir üstad , Lütfen buna çok dikkat ediniz...
Sayın muaallim ayhan arkadaşım , söylediklerine aynen katılıyorum .Şu anda drenaj ile ilgili söylediklerini yapıyorum . Her aşamasında bu konuyu test ederek ilerliyorum . Kudret Hocam için söylediklerine de aynen katılıyorum .

leventali beğendi.

Düzenleyen İsmail Karagülle : 18-07-2013 saat 20:18 Neden: Yanlış yazılmış bir kelime fark ettim . Onu düzelttim
Eski 20-07-2013, 12:43   #30
Ağaç Dostu

Sakapların taşıyıcı elemanlara bindirilmesi işi tamam sayılır.

Perlit temini konusunda zorluk yaşıyorum .

200 LT lik paketler 35 tl + kargo ile internetten buldum .

Paketler havaleli olduğu için kargo oldukça pahalıya geliyor.

Önerisi olan var mı?

Etiketler
topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024