agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni98Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-02-2014, 20:29   #91
/

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Çevirme Faktörü

Benim Çok işime yaradı.. Sitede daha önce verildimi bilmiyorum Genede paylaşmak istedim. Buyrun.

Eklenen Resimler

merdefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2014, 21:38   #92
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Sayın Merdefe;

Bu forum da sayın hocamızın her zaman dile getirdiği bir sözü var. "Bilgi Paylaştıkça Büyür"

Verilen emeklerin karşılığını almak, maddiyattan çok manevi haz verir çalışıp, başarana. Sizin bu azminiz karşısında da bize sadece alkışlamak düşer.

Hocamın hazır bilgilerini size aktarırken. yanlışın doğruya yönelmesine katkıda bulundum sa ne mutlu bana.

Sağlıkla kalın.

merdefe beğendi.
ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2014, 23:36   #93
Yeni Üye

abdullah78's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merdefe Mesajı Göster
Sayın İdris Şenol ; Resimde gözüken değerler gram cinsinden değerlerdir. 100 litrelik solüsyon için geçerlidir. umarım yardımcı olur. ph aralığını sorarsanız. sulama suyum 8.5 ph a sahip bir su bu solüsyondan sonra 7 civarına iniyor fakat ben sonradan sitrik asit ( limon tuzu ile ) ph ı 6.5- 6.0 civarına çekiyorum sitrik asit hesabını sorarsanız eğer ; 500 litrelik bir suyu 90 gram sitrik asit 2 derece düşürecektir. Bu hesabı baz alabilir sizde denemeler yapabilirsiniz. fakat ph düşürmek için nitrik asit, fosforik asit, sülfürik asit gibi durumlarda bu asitlerin içinde bitki besin maddeleri bulunduğundan solüsyonunuzun dengesi bozulacaktır. Bilginize. Saygılarımla .
Sayın Merdefe;
Öncelikle bilgiler için teşekkür ederim. Yukarıda verdiğiniz besin eriyiği formülünde bulunan demir hangi formda verilmeli? Bir kimya firmasının sitesinde diğer bileşenlerin tümü var ama demiri hangi formda ekleyeceğiz? Bilgi verirseniz sevinirim.

abdullah78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2014, 06:41   #94
/

SAyın AteşKaptan samimiyetle söylemek gerekirse Sayenizde sağlam bir viraj atlattım devrilmeden yoluma devam ediyorum. Tabi önümüzde viraj çok ..

Sayın Abdullah78; Ben demiri eddha ile şelatlı olarak uyguluyorum; fakat yukarıda benim yazdığım formüllerden değilde Sayın Ateşkaptan'ın yazmış olduğu formüllerden giderseniz bitkileriniz için daha hayırlı olur..

Düzenleyen merdefe : 02-02-2014 saat 06:44 Neden: Eksik yazı.
Eski 02-02-2014, 13:20   #95
/

Umutlarım Kızarıyor q:-{=)

Sanırım bir hafta gibi bir zaman gene soba yakacağız Antalaya'da gece sıcaklıkları düşüyor ..

Eklenen Resimler

trilye ve Duran aydın beğendi.
Eski 06-02-2014, 16:40   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Topraksız için yapılan masraflar : perlit poşet sulama sistemi. Ayrica diranaj için ne kullandınız.. Yani ayrıntılı bir fiibilite alabilirmiyim.. Teşekkürler

arykanda07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 17:58   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2012
Merhaba Sn. Merdefe,
ben turist rehberliği yapıyorum ve merakımdan dolayı da 3-4 tarım grubu gezdirdim. En son gezdirdiğim isviçreli gruptan bir zıraat mühendisi bana bir türkün (=keskin zeka) serasında uyguladığı bir sistemden bahsetti. Anlattığına göre seranın altında bir çeşit üstü kapaklı havuz var. Bu havuzu dışarıdan ısıtan günısılar koydurmuş. Günısılar gündüzden kapakları kapalı havuzun suyunu ısıtıyor. Geceleri de kapaklar açılarak suyun sıcaklığı serayı ısıtıyormuş. Belki sizin sulama tankınızı bile bu sistemle ısıtabilirsiniz. Bunun benzeri günısıların ısıttığı kerpiç kütleleri yapılabilir yere. Nasıl olsa zemin kullanılmıyor.

panoramer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 18:03   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2012
Bir de soba olarak Canadalıların Bullerjan diye adlandırdıkları bir soba türü/markası var. Ağaç kesenlerin işçilerin icadı. Çok kısa sürede büyük mekanları ısıtabiliyor. Bir bakmakta yarar var.

panoramer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 19:56   #99
/

Kısaca Maliyet.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arykanda07 Mesajı Göster
Topraksız için yapılan masraflar : perlit poşet sulama sistemi. Ayrica diranaj için ne kullandınız.. Yani ayrıntılı bir fiibilite alabilirmiyim.. Teşekkürler
Sayın Arykanda07; Öncelikle merhaba. Seranız Antalya'nın hangi bölgesinde diye sorabilirmiyim.
Elimden geldiği kadarınca.
Yer örtüsü 1m² = 1 TL olarak aldım = 1500 metrekare
Perlit poşetleri 750 adet. her birinde ortalama 4 kök için 28 litre perlit var 21 metreküp Perlit + 3000 adet ipe 12 metre ip sarılı bitki askısı = 3300 TL Civarı
5 ton Sulama tankı = 850 TL
150 Litrelik 2 adet kapaklı mavi bidon ( hurdacıdan 25 + 25 = 50 TL)
800 metre 16 mm kör boru- 1500 metre spagetti boru - 3000 adet sabit basınçlı hat üstü damlatıcı ve 3000 adet sulama kazığı 1100 TL

Maalesef drenajım bu sene yok kısmet seneye şuanda fazla su yere akmaktadır. Seneye deranj ile birlikte gayet güzel bir tasarruf yapmış olacağım Durum budur Saygılarımla..

arykanda beğendi.
Eski 11-02-2014, 20:03   #100
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi panoramer Mesajı Göster
Bir de soba olarak Canadalıların Bullerjan diye adlandırdıkları bir soba türü/markası var. Ağaç kesenlerin işçilerin icadı. Çok kısa sürede büyük mekanları ısıtabiliyor. Bir bakmakta yarar var.
Sayın Panoramer; Proje çok aslında ama biraz kazanmaya bağlı hepsi yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik umarım batmadan çıkacağız.. Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Sobayı araştıracağım hatta ufaktan baktım bile. Güneş enerjisi ile su ısıtma işi kafamda var tabi hatta ben mercek eklemeyi düşünüyor su yerinde farklı bir tankta farklı bir sıvı ( sıcaklığı daha fazla muhafaza eden) kullanmayı hayal ediyorum. Benim gönlüm şu şekilde yanıtlar beni; "hazır olan bir kenarda dursun sen kendininkini niye yapmıyorsun." bu mantıkla çıktık yola.. Güzel şeyler olacak umuduyla .. Yitmeyen umutlarla birlikte yürüyoruz.. Saygılarımla

Eski 12-02-2014, 08:59   #101
Yeni Üye

cevaplarınız için teşekkür ederimseram finike arif köyü akyaka mahallesinde rakım 500 metre 2035 metre kare

Eski 12-02-2014, 15:00   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2014
Sayın merdefe ortalama fidan başı kaç kg ürün var...

arykanda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2014, 19:17   #103
/

Sayın Arykanda ; cevaplamak biraz güc olacak ama. ilk iki salkım tam. 6. salkıma kadar en ufak ceviz ayarında domates mevcut. 6 lı salkım yaklaşık 840 gram geliyor dersek. herhalde 3 kg civarı vardır şuan ...

arykanda07 beğendi.
Eski 12-02-2014, 20:37   #104
Yeni Üye

Ahmet çolak sb nerede ikamet ediyorsunuz belki yardımcı olabilirim. .. cins ne olacak

Eski 13-02-2014, 23:57   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2014
Teşekkür ediyorum arykanda07. Zor da olsa deneme amaçlı kurduğum sera için 400 tane salatalık 200 tane biber fidesi buldum. Hiç anlamam fide çeşitlerinden ama buldugum salatalık tohumu ikiçeşit biri gordion değeri filyon.Hatay da ikamet ediyorum. Bugün de bulamasam tohum alıp doğrudan toprağa dikecektim bu konuda tecrübem iyidir. Normalde açık arazide salatalığı böyle dikeriz. Aldığım salatalık fideleri nasıldır verim şekil ve tat konusunda ve sizce en iyi tohum markası hangisidir

Ahmet Çolak SB Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 11:58   #106
Yeni Üye

Ahmet çolak sb hayırlı olsun. .. salatalık konusunda bir deneyimim yok. .

Eski 16-02-2014, 22:45   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2014
Sagol arykanda07. Başladık bakalım. Fideler dün geldi. Yarın dikeceğim. Eğer güzelce büyütüp yetiştirebilirsem 20.000m2 sera düşünüyorum. 5.000 hibe olursa 10.000m2 si hemen geriye kalanı da 3 yıl içinde. Iyi gunler

arykanda beğendi.
Ahmet Çolak SB Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2014, 17:27   #108
Ağaçsever

sadrainman's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2014
syn merdefe merhaba,
toplamda sanırım 2bin küsür fideniz vardı nekadar ürün elde ettiniz kaça sattınız birde besin eriği fiyatı hasata kadar nekadar tuttu acaba

sadrainman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2014, 19:09   #109
Yeni Üye

topraksiztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2014
kolay gelsin...

bitkilerin son durumunu merak ediyoruz...

topraksiztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2014, 09:42   #110
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Domateslerin son durumu

Sayın Merdefe;

Uzun zaman oldu, çalışmalarınız hakkında hiç bir bilgi vermediniz.

Görseller bekliyoruz.

Selamlar.

ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2014, 18:37   #111
/

Tekrar Merhaba Ağaçlar.net Sakinleri;
Geçen sene tecrübe olarak iyi bir dönem geçirdim. Çeşit Bandita f1 isimli salkım domates idi 10 Ekim 2013 tarihinde dikmiş yanılmıyorsam 20 şubat civarı ilk hasadı etmiştim. Bu kadar uzun sürmesi ısıtma sistemimden kaynaklanmıştı en kısa cevap olarak. Bu Sene 1 Eylül Seval isimli bir tekli domates dikimi gerçekleştirdim. Şuan 7. çiçek ağzında Eksiklerimiz yanlışlarımız Düzeltmeye çalıştıklarımız ile birlikte Sezona merhaba dedim. Çift Ekim denile ekim türünü deniyorum bu sene. Bazı zorunluluklardan kolay olan yöne doğru kayıyoruz. Şuan çektiğim fotoğrafları internete aktarma olanağım yok en kısa zamanda yine elimden geldiğince konuyu buraya taşımaya çalışacağım. İSterseniz geçen sene ile ilgili bazı tecrübelerimi paylaşmak isterim.

1. Ortalama 2.4 -2.6 Ec değerinde vermiş olduğunuz gübre çözeltisini Kısa günlerde 3- 4 lere çıkartmanız gerekmekte. TAbi bunu bir anda yaparsanız yaprakların kenarlarında tuzluluk diye tabir edilen çoğu yerde soğuk yanığı sanılan yanıklar gözükmekte ama bu boğum aralarının aynı düzeyde gitmesi ve kafanın incelmemei için gerekli dilerseniz daha sonra ayrıntıya girerim.
2. Size sulama suyunda ozon kullanıyorum demiştim 0.1 ppm oranında bir karışım yapıyorum diye bahsetmiştim. Sıcak dönemde sulama suyunun sıcak olduğu dönemlerde ozonun yarılanması hızlı olduğundan bitki ve böcek bakımından harikalar yaratbiliyor kısaca bu sene ilk haftadan sinek ilacını basmak zorunda kaldın geçen sene böyle bir şey hatırlamıyorum; ama soğuk sulama suyu ve soğukların başladığı devrede ozonun yarılanması geç olduğundan bitki de ve kökte büyük stres yaratmakta. Ama Ozonun en iyi kullanım yerinin toprak olduğunu dile getirmek isterim.
3. Soğuk dönemlerde, SEra sıcaklıklarının 10 derecenin altına düştüğü durumlarda ( gece özellikle) verdiğinz gübreye bağlı olarak arının ayaklarındaki poleni görebiliyorsunuz ama genede partinokarp meyve yani döllenmemiş ufak meyveler oluşmasının nedeninin arının sorunu olmadığını sıcaklığa bağlı olarak polen olsada polenin çimlenmesi için gerekli olan sıcak bulunmadığından polenin dölleme yapmadığını bilimsel olarak okudum ve geçen sene seramda görmüş oldum.
4. Soğuklarda etrafımdan öğrendiğim kalsiyumun fazla verilmesi gerektiği ( lütfen yanlış anlaşılmasın etrafımdaki seralarda böyle yapılıyordu) ama soğukların arttığı dönemlerde alt yapraklarda potasyum eksikliği gözükmekte bu da verdiğiniz potasyumun antifiriz besinleri için bitkide gerekli olduğu anlaşılmakta gübre oranları ayarlanırken soğuklarda belli bir oranı ( azot potasyum oranı vardır 1/ 1.7 ama yanlış hatırlıyabilirim bunu en yakında zamanda düzelteceğim) aşmayacak şekilde potasyum vermeniz öenmlidir.
5. Soğuklarda bitkinin potasyum nitratı potasyum süllfattan daha rahat aldığını okumuştum bir yerde ama sülfatta ayrıca bitkileri soğuğa karşı dayanıklı kılmada birebirdir. Soğuklarda kaçınılacak gübreleme kesinlikle azotlu gübrelemedir.

Şimdilik bu kadar elimden geldiğince buradayım Saygılar

Eski 17-10-2014, 19:06   #112
/

Şu Sıralar potasyum silikatın ( silisyum 'un) tarımda kullanımı hakkında bilimsel olarak harika şeyler denendiğini ve harika sonuçlar alındığın öğrendim. Torpakta belli bir oranda silisyum bulunuyor fakat topraksızda bu iş biraz zor Bu konuyada yakında zamanda değinmeyi düşünüyorum. Bununla ilgili forumda çok kısa bir iki cümle buldum artıntılı olarak değinilmemiş ( aratmam sonucunda bulduklarım) bence es geçilmemesi güzel bir konu başlığı altında incelenmesi gerekli diye düşünüyorum. Kısaca;

Silisyum ( silikon gübresi) veya silisyum oksik olarak kullanılması mümkün olan bu madde bitkilerde kökten verildiğinde ksilme ve floem ( odun ve soymuk) borularını genişlemesine böylelike de bitki içerisindeki alış verişin hızlanmasına olanak vermektedir. terlemeyi azaltmakta bitkiyi biyotik ve abiyotik sterslerden uzak tutmaktadır ( belli bir miktarda faydası vardır) , soğuklara karşı direnci artırmaktadır hücre duvarında yerleşerek bitkiyi daha dik tutmakta buna bağlı olarak dikleşen yaprakların fotosentez oranı ortama göre % 30 lara kadar artabimektedir. Böceklere karşı bitki dokusunu güçlendirdiğinden zararlar minimize edilmektedir. En önemlisi bence ve bir çok kişinin muzdarip olduğu bir konu olan mantarlar ile mücadele; külleme hastalığı düzenli silikant gübrelemesi durumunda durmakta ve ilerlemektedir ( bilimsel olarak kanıtlanmış) ayrıca diğer mantari hastalıklar içinde kalkan görevi yapmaktadır.

Saygılarımla

ateşkaptan ve kiziltan beğendi.
Eski 24-10-2014, 16:28   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2014
Merhabalar, öncelikle sayın merdefe sizi girişiminiz için kutluyor, paha biçilmez tecrübelerinizi de paylaştığınız için kendi adıma teşekkür ediyorum. Tüm sayfaları okudum, tabi şu an çalışma yapılacak serayı kurmuş olmadığım için besin eriyikleri ve eklenen elementlerle ilgili detay bilgileri ayrıntılı incelemedim. Ancak bir ziraat mühendisi de olmadığım için içine girmeden o detayın bana bir faydası şu anda olmazdı zaten. Bu arada genel oluşuma ve özellikle eriyiklere ısrarla katkı sağlamış sayın ateş kaptan, sayın Kudret Tezel ve isimleri aklıma gelmeyen diğer üyeleri de tek tek kutluyorum, forum kavramının en yararlı ve düzgün işlediği sayfalardan biri olarak çok sevdiğim ve benimsediğim ağaçlar.net sayfasını güzelleştiren ve besleyen can damarlarısınız. Bravo

Sorularım mesajlarınız arasında sanıyorum çok acemice görünebilir, lütfen cehaletimi mazur görünüz. Bunca paylaşımınız içindeki alçak gönüllülüğe sığınarak soruyorum...

Öncelikle sayın merdefe:
1-Yanlışım varsa lütfen düzeltiniz, F1 olarak sınıflandırılan tohumlar sanırım organik ya da bir alt katmanı olan ekolojik tarımda kullanılan tohumlardan olmuyor? Bu anlamda domateslerinizin lezzetleri, dalda kızardıktan sonraki ve toplandıktan sonraki dayanma süreleri nasıldı?
2-İkinci denemenizde domates çeşidinizi neden değiştirme ihtiyacı duydunuz?

Sayın merdefe ve lütuf gösterecek tüm değerli üyelerimize:
3-Bu formüllerde kullanılan malzemeler ekolojik ya da sertifikalı tarım için uygun maddeler midir? Uygun olmayanlara -varsa- alternatif olarak bu tarz tarımda neler kullanılabilir? (En son eklenen silisyum da dahil olmak üzere.)
4-Isıtma değerlerindeki düzenlemelerle (hesaplarıma göre son rekolte max. 8,5 ton civarında olsa gerek) yüzde hesabıyla ya da daha subjektif değerlerle de olsa ne kadar hasat artışı beklenebilir?
5-Çift ekim sistemiyle normal ekime oranla ne kadar hasat artışı beklenebilir? Dezavantajları var mıdır?
6-Bu türlü tarım için sadece sırık domates çeşitleri kullanılması şart mıdır? Yatak denilen türlerin adaptasyonu da çok büyük rekolte kaybı yaşanmadan uygulanabilir mi?
7-Domatesin yetiştirildiği bu tarz bir serada SUDA yetiştirilecek boru sistemi de kurularak (Hidroponic sistem) marul, turp, biber, çilek gibi sebze meyvenin aynı ortamda yetiştirilmesi için engel var mıdır?

Saygılarımla.

Lathspell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2014, 17:45   #114
/

Merhaba Sayın Lathspell

1. F1 hibrit yani melez anlamına gelir. Bu f1 tohumundan harika meyve alabilirsiniz ama bu meyveden elde edeceğiniz tohumdan elde edeceğiniz meyve ticari bir tonaj taşımamaktadır. Uzun yola dayanıklılık veya raf ömrü olarak geçen kavram ise domates için bitkiden bitkiye değişir. Domates kızarmak olgunlaşmak için pektin maddesine ihtiyaç duyar. Bunu sizin verdiğiniz gübrelerden elde eder. Kısaca potasyum bunun için gerekli bir gübredir ama klor bu işi aşırı hızlandırır diye bilirim. Örnek vermek gerekirse; pembe domates diye bilinen domates cinsi pembe olarak toplanmaz, yeşil in pembeye döndüğü durumda toplanır sevkiyatı bu şekilde yapılır.
2. Domates çeşidimi değiştirme ihtiyacım şundan ibaret; ilk döllerimde sıkıntı yaşadım ama harika salkım yapısına nisan sonu mayıs başı gibi ulaştım bu durumda da eğer ufak bir işletmeyseniz benim gibi halde 60 ila 40 kuruşa veriyorsunuz ( geçen sene öyle oldu) benim 40 kuruşa domatesi verdiğim gün İstanbul’da aynı salkım pazarda 7 liradan satılıyordu. Birkaç telefon görüşmesi bu işi bu şekilde öğrenmemi sağladı. Son olarak topraksız demek elinizden gelen her şeyin optimum koşulunu sağlamak demek ben bu ısıtma kısmını optimum yapamadığımdan bazı sıkıntılarım oldu bende yöre halkının yapmış olduğu domates çeşidini topraksız olarak denemeye karar verdim. Kısaca durum bundan ibaret.
3. Bu sorunun cevabı soruya çok uygun olmaya bilir ama; ben, etrafta tarım için hangi gübre kullanılıyorsa ve bunlar solüsyonumda nereye geliyorsa en uygun şekilde etraftan temin ediyorum. Genelde doktor tarsa ürünlerini kullanıyorum.Silisyum toprakta yeterince var veya yok toprak örneği sonucunda ortaya çıkıyor isteseniz de istemeseniz de bunu topraktaki bitki alıyor bizde topraksızda bilerek vermek istiyorsak sonuçlarını görmek içindir. Şuanda yapılan her hata ve sonucunda bulunan her doğru tecrübe olarak paha biçilmez bir değer katar size eğer yeniyi ve daha güzeli arıyorsanız tabi.
4. Isıtma değeri kimine göre 14 kiminde göre 12 ama 10 derecenin altında arının ayaklarında polen görseniz de polen çimlenme sıcaklığı diye bir durum olduğunda hormon yapmak zorunda kalırsınız. Ben açıkça buradan söylüyorum geçen sene 3 döl boş geçtim bazen iki de oldu ama genelde 3 dölü kesip attım buda 3x2800x0.6 =5040kg ( 3 döl sayısı; 2800 bitki sayısı; 0.6 kg en düşük salkım ağırlığı) yani 5 tonu çöpe attım anlamına geliyor.
5. Çift ekim burada tek ekime göre daha az soba yakılması için yapılan bir durumdur. Aslında çiftin mi tekin mi kazanacağını daha kavramış değilim maksadım en kaliteli ürünü elde etmek.
6. Yatak denilen türlerden kastınız oturak domateste tavsiye etmem. Siz topraksız tarımda resmen dikey tarım yapıyorsunuz. Yani 30 -40 dölden meyve almak tek bir fide ile ve süreklilik sağlamak sizce de güzel değil mi ?
7. Aslında bu konuda çalışmalarım yok ama çizimlerim ve düşüncelerim var ama ışığı ayarlaya bilirseniz aynı solüsyon ile fena ürün almasınız ama unutmamak gerekir ki her ürün için ayrı karışımlar gereklidir. Gübre istekleri farklı olduğundan. Mesela topraksız değil ama seralarda oluk altlarına domatesten hariç salatalık, marul veya fasulye dikilir.

Saygılarımla

Düzenleyen merdefe : 24-10-2014 saat 19:09
Eski 05-03-2016, 16:23   #115
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sn merdefe, buralardamısız !!!devem ediyormusunuz merak ettik?

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2017, 20:05   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2017
Sayın merefe bende perlit ile domates yetiştiriciliği yapmayı düşünüyorum fikir alışverişinde buluna bilir miyiz

Duran aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2019, 02:58   #117
Ağaçsever

hakansalihoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Merhabalar, bu konuda çok ama çok acemi birisi olarak sormak istiyorum. Direkt perlit mi kullanıldı yoksa perliti toprak ve başka ürünlerle karıştırdınız mı ?

Baktığımda perlitin faydalarını anlatanlarda var zararlarından bahsedenlerde ve zararları daha fazla gibi araştırdığımda.

Ben tavuk kümesi gibi bir alanı seraya çevirmeyi planlıyorum ve biber domates salatalık kıvırcık yeşil soğan çilek vs yetiştirmeyi planlıyorum tamamiyle hobi amacıyla bu sebeple toprak konusunda yanıt verirseniz sevinirim.

hakansalihoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024