agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni46Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-01-2019, 10:12   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2018
Kapalı Alan Topraksız Dikey Tarım ama peki hangisi?

Merhabalar,

Öncelikle kendimden kısa olarak bahsetmek isterim.
Geniş sayılabilecek bir alanda (Kuru/Sulu arazi) atadan beri tarım yapan bir ailenin son kuşak temsilcisiyim. 9 Yıldır bir fiil açık arazi tarımının içindeyim.
Hem bahçecilik (nar,antepfıstığı), hem de tarla bitkileri (pamuk,mısır,arpa,buğday vb.) üretimleri yapıyoruz. 4 kuşaktır gelen tecrübeye, kendi bilgi birikimlerimi ve teknolojiyi katarak arazilerimizde bir çok yenilik yaptık bu zamana kadar.
Sektörün içinde olmam vesilesiyle de , bitkisel üretim kısmıyla ilgili bir çok sorunu biliyor ve kendi sorunlarımız için çözüm üretmeye çalışıyorum. (ürünün para etmemesi,iklimsel problemler,kooperatifleşmenin önemi, girdi maliyetlerinin yüksekliği vb.) (Bu konular ve bunların çözümüyle alakalı başka bir başlıkta uzun uzun konuşabiliriz

Son 1-2 senedir Kapalı Mekanda Dikey Tarım üzerine yerli ve yabancı kaynaklarda araştırmalar yapıyorum. İnternet derya deniz. Kimi zaman yanlış,kimi zaman doğru, kimi zaman eksik binlerce bilgi var. Bazen bu bilgiler bize ışık tutarken bazen kafa karışıklığına sebebiyet veriyor. Benimde aslında bu konuyu açma sebebim bu. Benim gibi kafa karışıklığı yaşayanlar varsa doğru bilgiyi tartışarak/konuşarak elde etmek.

Bölgemiz genelinde (Güneydoğu Anadolu) seracılık faaliyetleri yok denecek kadar az olduğu için seracılık tecrübemiz mevcut değil. Ee tabi durum böyle olunca açık alan tarımından Kapalı Alanda Dikey Topraksız Tarım modeli, 1970 model Anadol'dan inip, 2018 model Mercedese binmek gibi oluyor.

Şimdi topraksız tarımda Katı ve Sıvı Ortamlarda Yetiştiriclik yapan bir çok firma/kişi mevcut. Kimi bunları hobi amaçlı, kimi ise sera ortamında yapmakta. Yatırımın geri dönüşü, karlılık baz alındığında en rantabıl yetiştirme şekli sizce nedir? NASA'nın raporuna göre aeroponik yöntem dünyada ve uzayda bitki yetiştirmenin en verimli yönü. Fakat sorun şu ki NASA verimlilik kavramını maliyet hesaba katmadan (çünkü NASA'nın araştırmaları maliyet üzerine değildir) yapmaktadır.

Örneklemek adına : aeroponikte 1 domates fidesinden 20TL'lik domates satarsınız ama onun maliyeti 15TL'dir cebinize 5TL Kar kalır. NFT veya katı ortamda yetişticiilik yaparsınız 17TL'lik domates verimi elde etmişsinizdir ama maliyeti 10TL'dir cebinize 7 TL kalır. Yani sonuç olarak ekonomik olarak bu örnekte NFT aeroponikten çok daha karlıdır. (burada NFT ve aeroponik yöntemleri ve rakamlar örnek olarak rastgele verilmiştir.)

Yurtiçi ve yurtdışında yapılmış akademik makalelerde ekonomik anlamda verimlilik karşılaştırması/araştırması yapan bir çalışmaya henüz rastlamadım.

Burada bir çok arkadaş belli yetiştiricilik türlerinde denemeler yapmış.
Topraksız tarımda katı mı sıvı mı? katı ise hangi medya , sıvı ise hangi teknikler ekonomik olarak en verimli?

Başlıkta hem kendim için hem de benim gibi düşünenler için bu soruya cevap arıyorum. Şimdiden katkı yapacak herkese teşekkür ederim.

Düzenleyen aeroponic : 13-01-2019 saat 11:11
aeroponic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 11:57   #2
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aeroponic Mesajı Göster
Merhabalar,

Topraksız tarımda katı mı sıvı mı? katı ise hangi medya , sıvı ise hangi teknikler ekonomik olarak en verimli?

Başlıkta hem kendim için hem de benim gibi düşünenler için bu soruya cevap arıyorum. Şimdiden katkı yapacak herkese teşekkür ederim.
Merhaba,

Düşüncem, yetiştirme ortamı tercihinde dikkate alınacak kriterler öncelikli olarak;

- Yetiştirilecek bitki : Domates için örneğin akan su kültürü ticari olarak uygulaması yok denebilir neredeyse. Ancak marul için de katı ortam kültürü yok seviyede. Yetiştirilecek bitkinin kök, gövde yapısı tercih edilecek yetiştirme ortamını belirleyen öncelikle kriter.

Dikey yetiştirme sistemleri ile ilgili olarak da; dikey tasarımlar çok ilgi çekici ancak profesyonel üretimde göremiyoruz. Hobi amaçlı, çok küçük ölçekli ve ticari sayılmayacak tasarımlarda uygulanıyor. Eğer var ise de henüz ben denk gelmedim.

İyi çalışmalar

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 17:41   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nk_tarim Mesajı Göster
Merhaba,

Düşüncem, yetiştirme ortamı tercihinde dikkate alınacak kriterler öncelikli olarak;

- Yetiştirilecek bitki : Domates için örneğin akan su kültürü ticari olarak uygulaması yok denebilir neredeyse. Ancak marul için de katı ortam kültürü yok seviyede. Yetiştirilecek bitkinin kök, gövde yapısı tercih edilecek yetiştirme ortamını belirleyen öncelikle kriter.

Dikey yetiştirme sistemleri ile ilgili olarak da; dikey tasarımlar çok ilgi çekici ancak profesyonel üretimde göremiyoruz. Hobi amaçlı, çok küçük ölçekli ve ticari sayılmayacak tasarımlarda uygulanıyor. Eğer var ise de henüz ben denk gelmedim.

İyi çalışmalar

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Tespitiniz çok yerinde ve doğru. Aslında ürün çeşidini konuyu açarken belirtmem gerekirdi ama yazmamamın bir sebebi var.

Biz üreticiler tek yıllık ürünler ektiğimiz zaman ürünün geçmiş yıldaki rekoltesi, fiyatı, arz/talep durumu gibi değişkenlere bakarak ve bölgemize uygun olan ürünü seçerek her sene ürün desenimizi değiştiririz.
Aslında bu, biz üreticilere çok büyük esneklik ve avantaj sağlar. Topraklı tarımda yaptığımız bu uygulamayı açıkçası topraksız tarımda da yapma taraftarıyım. Topraklı tarımda olduğu kadar belki esnek olamayacağız ürün seçerken , ama hesaplamaları spesifik tek bir ürüne göre yapmayı "Türkiye gibi bir tarım politikası olmayan ülkede" çok doğru bulmuyorum. Bu sebeple de ürün belirtmek zor oluyor.

Ama genel olarak ürün desenini belirtmek gerekirse tibbi veya kozmetikte kullanılan bitkiler ile yaş sebze yerine kuru olarak depolanabilecek (örneğin nane) gibi ürünler düşünüyoruz.

Açıkçası bu tarz ürünleri denemeyi herkese öneriyorum. Türkiye'de marul,çilek,domates gibi yaş sebze/meyveler pazarlama ağınız yok ise size tüccara mahkum eder ve bitirir.

Herkese iyi çalışmalar, konuyla ilgili her türlü yorum ve görüşlerinizi bekliyorum.

Eski 14-01-2019, 20:44   #4
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nk_tarim Mesajı Göster

Bir programda sera kurulumuda yapan kişi ve birde üretici vardı, arka planda bitkiler gösterdiler içim gitti. 1,5 metrelik hıyarda 2 çiçek harici bişey yok, Birde öyle böyle verim ve kalite oluyor diyorlar.

Bana göre dikey tarımda marulda verimli olmuyor, büyük bir saksıya fide dikimi yapmıştım ve saksının arka kısmı güneş görmediği için fideler çok cılız kaldı. 1 fidenin maliyeti 20 kuruşa yaklaştığı bu zamanda heyecan aramaya hiç gerek yok.

Yatay sistemde hobiciler bile çok iyi verim alıyor. Arada fotoğraf yollayanlar oluyor eşi istemeyip bitkiler olunca karar değiştirenler bile var.

A.öz beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2019, 10:51   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Bir programda sera kurulumuda yapan kişi ve birde üretici vardı, arka planda bitkiler gösterdiler içim gitti. 1,5 metrelik hıyarda 2 çiçek harici bişey yok, Birde öyle böyle verim ve kalite oluyor diyorlar.

Bana göre dikey tarımda marulda verimli olmuyor, büyük bir saksıya fide dikimi yapmıştım ve saksının arka kısmı güneş görmediği için fideler çok cılız kaldı. 1 fidenin maliyeti 20 kuruşa yaklaştığı bu zamanda heyecan aramaya hiç gerek yok.

Yatay sistemde hobiciler bile çok iyi verim alıyor. Arada fotoğraf yollayanlar oluyor eşi istemeyip bitkiler olunca karar değiştirenler bile var.

Haklısınız İsmail Bey. Zaten Dikey tarım uygulamaları genelde seradan çok kapalı alanda daha başarılı oluyor.Çünkü sizlerinde bildiği üzere kapalı alanda LED Aydınlatmalar kullanılıyor bu şekilde her kat aynı derecede ışığı alıyor.

Genelde dikey tarım uygulamaları bu sebeple kapalı alanlara kaymakta. Sera gibi doğal ışıklandırmalı yerlerde artık dikey tarım uygulamaları dünyada azalmakta. En azından Yurtdışı uygulamaları bu şekilde. Bu alanda dünyanın en büyük üreticisi konumundaki Aerofarms güzel bir örnek teşkil ediyor.

Zaten başlıkta belirttiğim gibi bu konuyu Kapalı Alan Dikey Tarımı olarak ele almak lazım. Gelinen noktada Dikey Tarım artık Kapalı Alan kavramıyla birlikte anılıyor.

Eski 17-01-2019, 15:12   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Kapalı alan dikey tarım 270gr marul için yetiştirme maliyeti 2.55 TL + KDV dir.

Maliyet yüzdeleri
Soğutma ve kurutma %57
Karbondioksit %8
Gübre %4
LED aydınlatma %25
Pompa %5
Su %1

https://youtu.be/33kPjguRes4

malbman ve arslanereli beğendi.
Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2019, 16:41   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2014
Her gün farklı bir ziyaretcim oluyor. Herkesin ortak sorusu. Isıtma veya LED lamba kullanıp aydınlatarak daha kısa sürede ürün almak. Peki ne zaman? Nisan başından itibaren gün uzunlukları istenilen seviyeyi yakalıyor ürün yeterince aydınlanıyor. Ne zamana kadar Ekim sonuna kadar. Ne zaman aydınlatma lazım? Kasim-aralik-ocak-subat-mart. Bu sürede sadece aydınlatma değil aynı zamanda ısıtma da yapmalısınız. Tek başına aydınlatma hiçbir işe yaramaz. 5 ayda en iyi ortamı sağlayan 2 belki çok zorlansa 3 ürün alır. Yeşilliğin en ucuz olduğu dönem olması da dikkate alınırsa sonuç değişmiyor. Nasıl hesaplarda iz hesaplayınız satacağını ürün harcayacaginiz parayı karsilamayacak. Dikey sistem ya da kapalı alanda üretmek? Yeşillik için ısıtma veya soğutma sistemi kurmak veya çok ciddi otomasyon sistemleri kurmak Türkiye şartlarında bu işin ticaretini yapacaklarını yapacağı şey kesinlikle değil

Dikey tarımın, LED lambanin ısıtma veya soğutma sistemleri kurmak isteyenin veya ciddi otomasyon sistemi kuran arkadaşlar ya bu işin içinde hiç yeralmamislar ki Türkiye şartlarını ağustosta 0.41 kuruş olan elektriğin Ekim'de 0.7 kuruş olduğunu bilmiyorum da insanları kandirmak için dalavere çeviriyor.

selim_50 ve A.öz beğendi.
arslanereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2019, 20:27   #8
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tartes Mesajı Göster
Kapalı alan dikey tarım 270gr marul için yetiştirme maliyeti 2.55 TL + KDV dir.

Maliyet yüzdeleri
Soğutma ve kurutma %57
Karbondioksit %8
Gübre %4
LED aydınlatma %25
Pompa %5
Su %1

https://youtu.be/33kPjguRes4
Sayın Tartes Öncelikle verdiğiniz sayısal değerler ve video linki için teşekkür ederim. Fakat bazı şeyleri netleştirmek adına birkaç şey soracağım.

1) Verdiğiniz 2,55TL + KDV Birim Maliyet fiyatı (270gr Marul için) hangi üretim şeklinde (NFT, Durgun su kültürü, Aeroponik Yüksek Basınç, Aeroponik Düşük Basınç, Fogponik vb. ) tespit ettiğiniz değerdir?
Ayrıca kaç katlı, ne tip bir dikey tarım modeli ( A tipi, Kule Tipi vb.) kullanıyorsunuz ?

2) Bu tespit ettiğiniz maliyet, videoda görülen konteyner tipi modellemenizdeki maliyet midir? Üretim alanı arttırıldığında (daha büyük depo **** daha yüksek kat eklenmesi gibi durumlarda) birim maliyette yüzde kaç azalma olabilir? Bu alanda yaptığınız bir çalışma veya öngörü var mı?

3)Pompa Maliyet Yüzdesi olarak belirttiğiniz %5 Pompanın elektrik sarfiyatı maliyeti midir?

4) Uyguladığınız üretim methodunun maliyeti olan 2.55 TL+KDV ile katı ortam veya başka hidroponik yöntemlerle üretim maliyetleri arasında ekonomik fayda yönünden karşılaştırma yapma imkanınız oldu mu? Eğer olduysa Ekonomik Fayda Yönünden hangi üretim methodunu önerirsiniz ?

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Eski 17-01-2019, 20:39   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arslanereli Mesajı Göster
Her gün farklı bir ziyaretcim oluyor. Herkesin ortak sorusu. Isıtma veya LED lamba kullanıp aydınlatarak daha kısa sürede ürün almak. Peki ne zaman? Nisan başından itibaren gün uzunlukları istenilen seviyeyi yakalıyor ürün yeterince aydınlanıyor. Ne zamana kadar Ekim sonuna kadar. Ne zaman aydınlatma lazım? Kasim-aralik-ocak-subat-mart. Bu sürede sadece aydınlatma değil aynı zamanda ısıtma da yapmalısınız. Tek başına aydınlatma hiçbir işe yaramaz. 5 ayda en iyi ortamı sağlayan 2 belki çok zorlansa 3 ürün alır. Yeşilliğin en ucuz olduğu dönem olması da dikkate alınırsa sonuç değişmiyor. Nasıl hesaplarda iz hesaplayınız satacağını ürün harcayacaginiz parayı karsilamayacak. Dikey sistem ya da kapalı alanda üretmek? Yeşillik için ısıtma veya soğutma sistemi kurmak veya çok ciddi otomasyon sistemleri kurmak Türkiye şartlarında bu işin ticaretini yapacaklarını yapacağı şey kesinlikle değil

Dikey tarımın, LED lambanin ısıtma veya soğutma sistemleri kurmak isteyenin veya ciddi otomasyon sistemi kuran arkadaşlar ya bu işin içinde hiç yeralmamislar ki Türkiye şartlarını ağustosta 0.41 kuruş olan elektriğin Ekim'de 0.7 kuruş olduğunu bilmiyorum da insanları kandirmak için dalavere çeviriyor.
Sayın Arslan Ereli,

Evet kesinlikle haklısınız. Kapalı Alan Dikey Tarım modeli zaten Türkiye gibi bir ülkede ticari anlamda çok özel bir ürün yetiştirmiyorsanız karlı bir iş olarak gözükmemekte. Hesabı kitabı sürekli marul,domates, çilek üzerinden yaptığımız için aynı döngü içinde kalıp duruyoruz.
Ama aslında büyük resme bakmak gerek. İşin know-how'ını öğrenip bu sistemi dünyanın hatta kainatın herhangi bir yerinde, değerli ürünler ile taçlandırabilirsiniz.

Örneğin; su kıtlığı olan Afrika veya Arap yarımadasında (ki buradaki enerji maliyet düşüklüğünü bahsetmeye gerek yok) yetiştirilecek bir ürün, **** basit olarak tamamen dışa bağımlı olan Kıbrıs Gibi bir ada ülkesinde yerinde yapılacak bir üretim, Singapur gibi yer sıkıntısı yaşayan bir ülkede yapılacak üretimi, Rusya gibi enerji maliyetlerinin düşük hava koşullarının elverişsiz, nüfusun fazla olduğu bir ülkede üretimi hayal edip büyük resme bakınca olayın sadece Türkiye'de marul,domates,çilek'ten ibaret olmadığını anlıyoruz.

Herkese iyi çalışmalar,

A.öz beğendi.
Eski 17-01-2019, 20:44   #10
Ağaç Dostu

https://youtu.be/LACBnxRaafQ

Eski 17-01-2019, 20:52   #11
Ağaç Dostu

rica ederim.
1- nft, 4 kat, 2. videoda detaylar gözüküyor.
2- kat sayısı maliyette büyük bir fark yaratmıyor.
3- evet
4- marul ve benzeri ürünler için NFT öneririm.

Eski 17-01-2019, 21:14   #12
Ağaç Dostu

bitki başı yatırım maliyeti bina hariç yaklaşık marul başı 127 TL + KDV dir.
4 katlı sistemde bitki yoğunluğu 83 bitki/m2 dir.

Eski 18-01-2019, 13:32   #13
Ağaç Dostu

Sayın Tartes ve sayın Aureponick arkadaşa teşekkür ediyorum söylemeye çalıştığım şeyi özetlediler. Burası Türkiye herhangi bir tarım politikası yok. Ne Singapur gibi alan sıkıntısı var ne Rusya gibi enerji maliyeti ucuzne de Araplar gibi petrol var. Bu nedenle eğer sayılan ülkelere gidip bu işi yapmayacaksaniz hesabınızı ona göre yapmalısınız. Sayın Tartes çok güzel bir proje yapmış gerçekten fabrika. Ama marul başı maliyeti 127+KDV hani 150 TL. Siz kapalı alanda olduğu için ısıtma soğutma aydınlatma derken marul başına en iyi ihtimalle 50 kuruş kazanırsınız. 150 TL lik ilk maliyet için 300 dönem ürün yetişirmek zorundasınız ki sistem kendini amorti etsin. Her ay ürün çıksa 25 yılda kendi kendini amorti eder.
İki hafta once gelen bir ziyaretcim seracilara birliği başkanına topraksız tarım düşünüyorum dediğinde aldığı cevap macera mi arıyorsun olmuş.
Onlarca kişi binlerce lira yatırmış topraksız tarıma. Sonuç hep hüsran olmus. Topraksız tarım gelişme yerine bir antipati oluşuyor.
Kısacası burası Türkiye. Ona göre sistem çözümleri gerekiyor.

A.öz beğendi.
Eski 18-01-2019, 15:39   #14
Ağaç Dostu

Özel bitkilerle ve pazarlama şekli ile belki Türkiye'de de kârlı olabilir.
Örneğin böbrek hastaları için potasyumu düşük yeşillikler.

Eski 23-01-2019, 16:23   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2008
Topraksız tarım yapabilmeniz için bir defa konu hakkında eğitim almanız gerekiyor. Bir konuda 100 sayfa kitap okuyup kendini kompetan sanan insanlar çoğunlukta olduğundan antipati yaratması benim hoşuma gidiyor pazara giren rakip sayısı düşük kalıyor. Neden olduğunu da kabaca size açıklayayım: Birincisi temel sterilizasyon tekniklerine hakim olmanız gerekiyor bu konu hakkında bilginiz bulunmuyorsa zaten durgun su içerisinde önce balık yetiştirin sonra bitkiye geçin. Çözelti tanklarınızın ısısı ve oksijen miktarı, çözeltinin kararlılığını ve içerisinde oluşabilecek muhtemel zararlılarda da makro belirleyicidir. Tank ısı oranı yüksekse çözeltinin yeniden kullanılabilinirliği yani maliyetlerinizi de yukarı çıkarır.

Ayrıca günlük olarak tahlil yapmanız gerekiyor. Bunu isterseniz elinizle isterseniz otomatik makineyle yaptırın EC - PH ve çözelti tankından buharlaşan su miktarı ile tank ısısı indikatördür. Tank içinde olanları gözlemlemeden bitkilerin durumunun nereden nereye gideceği hakkında da fikriniz olmaz.

Bir diğer maliyet faktörü çözelti tankının kullanımında tank için kullanacağınız devri daim oranıdır.

Ayrıca tank - fidelik ve bitkilerin büyüdüğü noktalarda ışık sızmasının sıfır olması gerekir yoksa alg üremeye başlar.

Kısaca bu işi ticari olarak yapacak insanın dikkatsiz eğitimsiz olması mümkün değil. Çünkü 3 gün içinde 100 bin fideyi öldürebilirsiniz.

Topraksız tarımın en önemli noktası hastalıkla savaşmamaktır. Yani koruyucu ilaçlama maliyetleriniz sıfır tl'ye kadar düşer. Nasıl yapıldığını kimse size öğretmez niye kendime rakip çıkartayım ? Size öğretecek adam size ancak gübre satan - sistem satan kısaca sizi kullanıp umrunda olmayacak insanlardır. Parayı siz kazanacaksanız siz açıp okuyacaksınız bu tip forumlardan takip edeceksiniz. Ayrıca uyanık olacaksınız karşınıza çıkan her bilgiye de güvenmeyin örneğin yukarıda efendim seracılar birliği başkanı demişmiş ...

Globalde çiftçiler topraksız tarıma her üründe değil belli başlı ürünlerde hibritleştirilen tohumlarla geçmiştir. Topraksız tarımda kimyasal gübre kullanımı organik tarıma değildir. Topraksız tarım uygulamaları türkiye'de sadece iyi tarım uygulamalarına girer. Organik olması için ortamda toprak olması gerekir. Sadece balıkla yapılan aquaponic organiktir.

Cocopeat ve Solucan gübresi suyu ya da vermicompost kullanarak organik tarım yapmanız mümkündür.

Malı satmadan üretmeyin, malın maliyetini hesaplamadan satmayın.
Kısaca malın maliyetini hesaplamadan üretmeyin!

Bir dekarda haftada 25 ton su ve buna bağlı toprakta çözünebilecek niteliklere sahip kimyasal gübre atacağıma haftada 3500 litre su içinde çözünen kimyasallarla çözeltili su kullanıyorsun ayrıca zararlıyla savaşmak için ilaç harcamıyorsun, ayrıca ürettiğiniz ürün bir de hele dikey bahçeciliğe uygunsa örneğin fasulye, maceraya girme diyen kişi ya toprak için tarım ilacı-gübresi satıyordur ya da bilmediği iş hakkında yorum yapan bana göre bi işten ANLAMIYORDUR.

Okuyacağınız Türkçe makaleler için : Ana Sayfa » DergiPark

Yabancı makale araştırınız: https://scholar.google.com.tr

Kulaktan dolma bilgi değil rasyonel bilgi işe yarar. Bilginin doğruluğunu her zaman sorgulayın.

greens, Yusufdylk ve gurcann beğendi.
machinehead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2019, 10:08   #16
Ağaç Dostu

Sayın Machinehead çok haklı bu iş bilgi işi mutlaka bilgi edinmeniz lazım bu da bir süreç işi. Herkesin çıraklık zamanı olacak mutlaka.
Sayin machinehead bu derin bilgileri ile yaptıklarını azıcık ucundan gösterse bizde bir şeyler öğrenirdik. Gönderdiği linkler her zaman uğranılan link. Dergi parkta ben şimdiye kadar topraksız tarımda ise yarayacak bir araştırma bulamadım kendisi nerelere baktı ise bir link atanilirse memnun olurum.
Gelelim mevzunun aslina. Ben bu is merak ettiğimde iki adet uc metrelik boru ile başladım etrafımda sayin machinehead gibi düşünen ve bırak bu işleri bunlar çok zordur deyip vazgecirmek isteyen binlerce kişi vardı. Sonradan anladım ki 80 milyonluk turkiyenin 79.999.000 bu düşüncede. Allah'a şükür ki kudret hocam gibi geriye kalan 1000 kişi daha var. Ve çok şanslıyım ki bana denk geldi. Onun destekleri ile belirli bir aşama yol aldım ne zaman olsun konuşup sıcak sobanın başında ahkam kesen kendisi hiçbir şey yapmayıp yapmak için çırpınanlara köstek olan 79.999.000 kişiden birine rast gelsem imdadına kudret hocam yetişti. Ve şimdi 5000 metrekare alanda 35.000 ürün ywtistiriyorum. Şu an kıvırcık çok rahat şekilde yetistirip pazara sunuyorum beheni topluyorum. Göbek marul ikinci denemem inşallah o da olacak. Maydanoz, çilek, kara lahana ve pazı denemelerim sürüyor. Mutlaka başarısızlıklar oluyor hatalarımızı düzeltip yeniden çalışıyoruz. Bu arada yeni bilgiler öğrenmeye de devam ediyoruz.
Diyeceğim o ki...
Etrafımızda felaket tellalı olan bu işler zordur nasıl yapacaksın maddi manevi altından kalkayacaginizi söyleyen yüzlerce kişi göreceksiniz. Ailenizden anne ve babanız bile böyle düşünebilir. Gir bir iki maaşını bil diyenler yerdeki çakıl taşlarından daha fazla olacak. Bir yıldız bulun kendinize ve çalışın okuyun kesinlikle Rabbim emeklerknizi zayi etmeyecektir. Yolunuzdan donmeyin.

Eski 24-01-2019, 12:25   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Her lafa kulak asmayın ilgilenmeyin . Ben bu işe başladığımda bir üniversite profesörüne topraksız tarım yapmak istiyorum dedim bana güldü nerede yapacaksınız dedi. Evimin terasında deyince biz laboratuvarda zor yapıyoruz dedi. Bende dayanamadım çektiğim fotoğrafları gösterdim. İnanmıyorum bunları siz mi yaptınız dedi. Evet ben yaptım deyince peki besin eriğini nereden buldunuz diye sordu bende kendim hazırlıyorum dedim. İnanıyorum biz dışarıdan alıyoruz dedi. Yani şunu söylemek istiyorum en güvendiklerim bile yardımcı olmak yerine köstek olmayı seçtiler. Özetle söyleyeyim bu iş yüzlerce sayfa kitap okumakla olmaz okuduğun iki satır yazının altını çizmesini bileceksin. AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ. Ne yaptıklarınızı gösterin ki ne bildiğinizi bilelim. Bu işe gönül veren canla başla çalışan çıtasını yükseltmek için çabalayan arkadaşlarımı kutluyorum başarılar diliyorum. Gelecek topraksız tarım dadır.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2019, 14:25   #18
Ağaç Dostu

Norveç teki müşterimiz

Eklenen Resimler

Eski 24-01-2019, 14:41   #19
Ağaç Dostu

son okuduğum aşağıdaki kitabı öneririm.
https://books.google.com.tr/books?id=NHtyDwAAQBAJ

İsmail Kuzucu ve A.öz beğendi.
Eski 25-01-2019, 20:09   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Her lafa kulak asmayın ilgilenmeyin . Ben bu işe başladığımda bir üniversite profesörüne topraksız tarım yapmak istiyorum dedim bana güldü nerede yapacaksınız dedi. Evimin terasında deyince biz laboratuvarda zor yapıyoruz dedi. Bende dayanamadım çektiğim fotoğrafları gösterdim. İnanmıyorum bunları siz mi yaptınız dedi. Evet ben yaptım deyince peki besin eriğini nereden buldunuz diye sordu bende kendim hazırlıyorum dedim. İnanıyorum biz dışarıdan alıyoruz dedi. Yani şunu söylemek istiyorum en güvendiklerim bile yardımcı olmak yerine köstek olmayı seçtiler. Özetle söyleyeyim bu iş yüzlerce sayfa kitap okumakla olmaz okuduğun iki satır yazının altını çizmesini bileceksin. AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ. Ne yaptıklarınızı gösterin ki ne bildiğinizi bilelim. Bu işe gönül veren canla başla çalışan çıtasını yükseltmek için çabalayan arkadaşlarımı kutluyorum başarılar diliyorum. Gelecek topraksız tarım dadır.
Merhaba,

yazmak istediğim konu topraksız tarım değil ama topraksız tarımla ilgili araştırırken öğrendiklerimle ilgili.

Bu ayın onbeşinde toprak tahlili ile ilgili bir seminere katıldık.

En çok toprak tahlilini badem ve ceviz üreticileri yaptırmış. Bu nedenle asıl badem ve ceviz üreticileri davetli idi.

Açılış konuşmalsından sonra konuşmacı olan devlet üniversitesinde profosör bayan, katılımcılar arasında ziraat mühendisleri, fidancılar, ceviz ve badem üreticileri var biraz genel konulardan başlayalım deyip ülkemzdeki ağaç sayısından, üretim ve ithalat miktarından başlayıp orada olan kimsenin pek ilgilenmediği konuları önce anlattı.

Daha sonra cins seçimi, aşılama konularıyla devam etti.

Asıl eskiden ziraat ilaç kalıntılarından ürünler geri dönüyorken şimdi potasyum v.s. gibi toprak elementlerine bakıyorlar. Şimdi aşırı ve dengesiz gübrelemeye dikkat etmeliyiz, bu konudan geri iadeler oluyor demesi dikkatimi çekti.

Bir saati aşkın konuşmanın sadece toplam iki veya üç dakikası toprak tahliliyle ilgiliydi denilebilir. Konuşmasını slayt gösterisiyle de destekledi. Sonra soru cevap bölümüne geçildi.

Soru soranlar toprak tahliliyle ilgili gelen prafösöre, cins seçimi, budama, kök hastalığı gibi toprak tahliliyle ilgilsi olmayan birçok soru sordu, hoca ise neredeyse soruların hepsini ilgili kurum diye bir yere havale etti.

soru sorma sıram geldiğinde iki soru sordum.

1- Hocam slaytlardaki bilgilerin çoğunu internette bulamadım. Sizin bu slaytlarınız halka açıkmı?

Cevap hayır oldu.

2 - Toprak tahlilini yaptırdık ziraat mühendisi gerekli gübre karışımını verdi. Örneğin 400 gr potasyum attık. Yetti mi? Birazı kaldıysa bunun ne kadarı toprakta kaldı? 3 - yıl sonraki toprak tahliline kadar bekliycekmiyiz diye sordum.

Cevap geçiştirildi.

Her elementin toprakta ilerleme hızı farklıdır. Bize gübreyi yaprak taç hizasına attırıyorlar, tahlil edilecek toprağı ağaca en uzak yerden aldırıyorlar.

Bunun sonucunda ağacın isteği ile attığımız gübre miktarı arasında acayip fark oluşabiliyor buna kimse değinmedi.

Bir kişi suyunun tahlilini yaptırmış. Suyun ec si ve mineralleriyle ilgili sonucu yorumlayacak birini bulamamış. Belki bir çare bulurum diye sordu. Adama uzaylı görmüş gibi baktılar. Ne demek istediğini kimse anlamadı. Bu kişiye çıkışta beni bul sana ec, ph ve su tahlili ile ilgili cevap vereyim dedim. Çıkışta birbuçuk saat kadar konuştuk. Hem sorularına cevap verdim hem bu siteyi önerdim.

Buraya kadar sabırla okuduysanız şunu demek istiyorum.

Devlet üniversitesinin profösörü bile bilgi ve dökümanlarını paylaşmıyorken burada tüm bilgilerini paylaşan başta Kudret hocam olmak üzere site kurucularına, yöneticilerine, karşılıksız bilgilerini paylaşan üyelere, hatta okuyanlara bile çok teşekkür ediyorum. İyiki varsınız.

Bu sitenin ve paylaşımlarınızın kıymeyini bir kez daha gördüm. Hepiniz sağolun, varolun.

Düzenleyen trenci10 : 25-01-2019 saat 20:13 Neden: yazım hatası
trenci10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2019, 12:24   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aeroponic Mesajı Göster
Merhabalar,

Öncelikle kendimden kısa olarak bahsetmek isterim.
Geniş sayılabilecek bir alanda (Kuru/Sulu arazi) atadan beri tarım yapan bir ailenin son kuşak temsilcisiyim. 9 Yıldır bir fiil açık arazi tarımının içindeyim.
Hem bahçecilik (nar,antepfıstığı), hem de tarla bitkileri (pamuk,mısır,arpa,buğday vb.) üretimleri yapıyoruz. 4 kuşaktır gelen tecrübeye, kendi bilgi birikimlerimi ve teknolojiyi katarak arazilerimizde bir çok yenilik yaptık bu zamana kadar.
Sektörün içinde olmam vesilesiyle de , bitkisel üretim kısmıyla ilgili bir çok sorunu biliyor ve kendi sorunlarımız için çözüm üretmeye çalışıyorum. (ürünün para etmemesi,iklimsel problemler,kooperatifleşmenin önemi, girdi maliyetlerinin yüksekliği vb.) (Bu konular ve bunların çözümüyle alakalı başka bir başlıkta uzun uzun konuşabiliriz

Son 1-2 senedir Kapalı Mekanda Dikey Tarım üzerine yerli ve yabancı kaynaklarda araştırmalar yapıyorum. İnternet derya deniz. Kimi zaman yanlış,kimi zaman doğru, kimi zaman eksik binlerce bilgi var. Bazen bu bilgiler bize ışık tutarken bazen kafa karışıklığına sebebiyet veriyor. Benimde aslında bu konuyu açma sebebim bu. Benim gibi kafa karışıklığı yaşayanlar varsa doğru bilgiyi tartışarak/konuşarak elde etmek.

Bölgemiz genelinde (Güneydoğu Anadolu) seracılık faaliyetleri yok denecek kadar az olduğu için seracılık tecrübemiz mevcut değil. Ee tabi durum böyle olunca açık alan tarımından Kapalı Alanda Dikey Topraksız Tarım modeli, 1970 model Anadol'dan inip, 2018 model Mercedese binmek gibi oluyor.

Şimdi topraksız tarımda Katı ve Sıvı Ortamlarda Yetiştiriclik yapan bir çok firma/kişi mevcut. Kimi bunları hobi amaçlı, kimi ise sera ortamında yapmakta. Yatırımın geri dönüşü, karlılık baz alındığında en rantabıl yetiştirme şekli sizce nedir? NASA'nın raporuna göre aeroponik yöntem dünyada ve uzayda bitki yetiştirmenin en verimli yönü. Fakat sorun şu ki NASA verimlilik kavramını maliyet hesaba katmadan (çünkü NASA'nın araştırmaları maliyet üzerine değildir) yapmaktadır.

Örneklemek adına : aeroponikte 1 domates fidesinden 20TL'lik domates satarsınız ama onun maliyeti 15TL'dir cebinize 5TL Kar kalır. NFT veya katı ortamda yetişticiilik yaparsınız 17TL'lik domates verimi elde etmişsinizdir ama maliyeti 10TL'dir cebinize 7 TL kalır. Yani sonuç olarak ekonomik olarak bu örnekte NFT aeroponikten çok daha karlıdır. (burada NFT ve aeroponik yöntemleri ve rakamlar örnek olarak rastgele verilmiştir.)

Yurtiçi ve yurtdışında yapılmış akademik makalelerde ekonomik anlamda verimlilik karşılaştırması/araştırması yapan bir çalışmaya henüz rastlamadım.

I believe that the biggest factor in growing this kind of plant is the location. If it's a tropical country then it's good.

blnturkek beğendi.
bellamaine12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2019, 11:57   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2019
Sayın Tartes. Plantfactory de kullandığınız aydınlatma sistemi nedir? Led lamba sanırım. Bunların temini nasıl olur. Özellikle hobiciler çok fazla var aramızda.

rıdvan16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2019, 14:14   #23
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Bu gün amcaoğluyla da tartıştık, bu insanoğlunun aç gözlülüğü nereye kadar gidecek, nedir bu biraz daha biraz daha fazla bana isteği
Sözüm burda yazanlara değil ****** genel anlamda, insanoğlunun bu aç gözlülüğü hepimizi en sonunda aç bırakacak.
Güneydoğu da bildiğim kadarıyla arazi sıkıntısı yok. Kaldıki düşünceme göre kapalı sistem **** açık sistem dikey tarım yer sıkıntısı olan İsrail hollanda gibi toprak kıtlığı çeken ve teknolojik olarak ayrıca enerji maliyetleri daha düşük ve üretim pazarlama ağı/sistemi oturmuş iş AHLAKı olan ülkelerde daha çok denenip uygulanan sistemler.
Ayrıca bahsettiğiniz tıbbi aromatik ürünlerde böyle denemeler var mı **** gerek var mı doğrusu merak ettim. Ancak Bahsettiğiniz ürünlerin üretimi ülkemizde yeterince/hatta yok denecek kadar az. Ziraat fakültesinde Hoca bana da tavsiye etmişti özellikle Melissa tıbbi ürün ve adaçayı kekik türü ürünleri.
Başlığınızı ilgiyle takip etmeye devam edecğim.

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2019, 18:48   #24
Ağaç Dostu

bitkifabrikasında aşağıdaki LED i kullanıyoruz.
https://www.e-tartes.com/led-aydinla...0W_G1_LED.html

idris şenol beğendi.
Eski 21-03-2019, 06:43   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2019
merhaba gerçekten ilgiyle takip ettiğim bir konu agaclar.netede bu konuyla ulaştım umarım başarılı olur

wiole Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2019, 22:15   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2019
Merhabalar arkadaşlar dikey tarım üzerine bir takım araştırmalar yaptım.Ytü de bulunan topraksız tarım arge alanını ziyaret ettim. Hollandalı bir firma dikey tarım için çok güzel bir yöntem bulmuş.Bunu uygulamak istiyoruz. Benim merak ettiğim bu ürünün benzerini Türkiye de yapsak sıkıntı olur mu? Patenti vs var mı bu ürünlerin? Teşekkür ederim.

emiral660 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2019, 13:03   #27
Ağaç Dostu

hangi ürün?

Eski 14-04-2019, 13:43   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2019
Bana soruyorsanız ürün aponix idi ama daha gelişmiş bir tasarım yaptık onu üreteceğiz.

emiral660 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2019, 14:29   #29
Ağaç Dostu

patentli bir ürün olsa bile alacağınız patentte mevcut patente atıfta bulunarak bunu geliştirdiğinizi belirtebilirsiniz.

tahsink beğendi.
Eski 04-05-2019, 16:09   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2019
haklı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arslanereli Mesajı Göster
Sayın Machinehead çok haklı bu iş bilgi işi mutlaka bilgi edinmeniz lazım bu da bir süreç işi. Herkesin çıraklık zamanı olacak mutlaka.
Sayin machinehead bu derin bilgileri ile yaptıklarını azıcık ucundan gösterse bizde bir şeyler öğrenirdik. Gönderdiği linkler her zaman uğranılan link. Dergi parkta ben şimdiye kadar topraksız tarımda ise yarayacak bir araştırma bulamadım kendisi nerelere baktı ise bir link atanilirse memnun olurum.
Gelelim mevzunun aslina. Ben bu is merak ettiğimde iki adet uc metrelik boru ile başladım etrafımda sayin machinehead gibi düşünen ve bırak bu işleri bunlar çok zordur deyip vazgecirmek isteyen binlerce kişi vardı. Sonradan anladım ki 80 milyonluk turkiyenin 79.999.000 bu düşüncede. Allah'a şükür ki kudret hocam gibi geriye kalan 1000 kişi daha var. Ve çok şanslıyım ki bana denk geldi. Onun destekleri ile belirli bir aşama yol aldım ne zaman olsun konuşup sıcak sobanın başında ahkam kesen kendisi hiçbir şey yapmayıp yapmak için çırpınanlara köstek olan 79.999.000 kişiden birine rast gelsem imdadına kudret hocam yetişti. Ve şimdi 5000 metrekare alanda 35.000 ürün ywtistiriyorum. Şu an kıvırcık çok rahat şekilde yetistirip pazara sunuyorum beheni topluyorum. Göbek marul ikinci denemem inşallah o da olacak. Maydanoz, çilek, kara lahana ve pazı denemelerim sürüyor. Mutlaka başarısızlıklar oluyor hatalarımızı düzeltip yeniden çalışıyoruz. Bu arada yeni bilgiler öğrenmeye de devam ediyoruz.
Diyeceğim o ki...
Etrafımızda felaket tellalı olan bu işler zordur nasıl yapacaksın maddi manevi altından kalkayacaginizi söyleyen yüzlerce kişi göreceksiniz. Ailenizden anne ve babanız bile böyle düşünebilir. Gir bir iki maaşını bil diyenler yerdeki çakıl taşlarından daha fazla olacak. Bir yıldız bulun kendinize ve çalışın okuyun kesinlikle Rabbim emeklerknizi zayi etmeyecektir. Yolunuzdan donmeyin.
79 999 000 kesin doğrudur. Etrafta bir işe yaramayan sadece avanta peşinde koşan o kara insan var ki...

Tale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aeroponik, hidroponik, hydroponic, topraksız tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024