agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni1486Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-07-2014, 11:10   #661
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şafak Mesajı Göster
Geçen sene sterilize edilmiş perliti gübreli su ile nemlendirip poşet içine mantar miseli ekmiştim.Kurudukça fisfisla gübreli su vermiştim. ilk basta gelişim oldu sonra yeşil küf oluştu. Yeniden denemek istiyorum.Gübre ile gelen yeşil küf mantarlarından kurtulmak için sterilize etmek istiyorum.
Perlit yüksek ısı ile genleştirildiğinden zaten steril dir.

Gübreyi sterilize ısrarınızı, tehlikeye rağmen yapacaksanız, lütfen sonucunu da paylaşır mısın!..

leventali beğendi.
ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2014, 11:18   #662
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2011
benim sormamdaki amaç besin değerinin bozulup bozulmayacağı idi.
iyiki tehlikeli olduğunu söylediniz yoksa mutfakta ocağın ustune koyacaktım.
Şimdi dısarıda az miktarda odun ateşi üzerinde deneyeceğim. tabi gübrelerimiz geldikten sonra teşekkür ederim.

leventali beğendi.
şafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2014, 12:43   #663
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Ok sabırsızlıkla bekliyoruz

leventali beğendi.
Kuzeyyıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2014, 01:34   #664
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2013
Gübrenin sterilize olması diye bir şeyin söz konusu olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bunlar fabrikada üretiliyorlar. Hele ki Toros gübre gibi bir ürün.

Perlitte yosunlaşmanın önüne sadece ışık almasını engellerseniz geçebilirsiniz. Bunun gübreyle bir alakası yok.

Gelecek olan gübreler açıkta satılan gübreler değil. Biz torbayla alıp bölüşeceğimiz için zaten kapalı ve steril bir ürün olacak. Sayın AteşKaptan'ın uyarısına çok dikkat edin. Kimyasallar dışarıda ateşte de büyük zararlar verebilir. Hele ki amonyum nitratı bu konuda 10 gramını bile denemeye kalkmayın facia yaşarsınız Allah korusun.

Hastalıklar gübreden, sudan ya da perlitten kaynaklanmaz. Çoğunlukla canlılar tarafından taşınır. Hatta bazen fideden bile...

leventali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2014, 09:59   #665
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2011
Uyarınız için teşekkür ederim.
kaynatmayla sterilizayon seceneklerden kalktı.
Sterilizasyon olayına gelince mantarın bas düşmanı baska bir mantar türü olan yeşil küf mantarı, sporları soluduğumuz havada, özel olarak sterilize edilmemiş her yerde mevcutturlar.

Misal vermek gerekirse tarlamızı sürdük gübremizi attık.Ayçiçeğimizi ektik.
Suladık heryeri ot bastı.ot ilacı atmamız gerek. Mantar içinde sterilizasyon.

[IMG]URL=http://img497.yukle.tc/image.php?id=63121240545_356501244480909_13[93986500_n.jpg][/URL][/IMG]

leventali beğendi.
şafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2014, 12:12   #666
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Önemli; Gübrelerin betona yaptıkları etki;

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leventali Mesajı Göster
Gübrenin sterilize olması diye bir şeyin söz konusu olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bunlar fabrikada üretiliyorlar. Hele ki Toros gübre gibi bir ürün.

Perlitte yosunlaşmanın önüne sadece ışık almasını engellerseniz geçebilirsiniz. Bunun gübreyle bir alakası yok.

Gelecek olan gübreler açıkta satılan gübreler değil. Biz torbayla alıp bölüşeceğimiz için zaten kapalı ve steril bir ürün olacak. Sayın AteşKaptan'ın uyarısına çok dikkat edin. Kimyasallar dışarıda ateşte de büyük zararlar verebilir. Hele ki amonyum nitratı bu konuda 10 gramını bile denemeye kalkmayın facia yaşarsınız Allah korusun.

Hastalıklar gübreden, sudan ya da perlitten kaynaklanmaz. Çoğunlukla canlılar tarafından taşınır. Hatta bazen fideden bile...

Bir ilave daha yapayım;

Balkon veya teraslarda Topraksız tarım yaparken de çok titiz ve dikkatli çalışmamız elzemdir. Gübrelerin içindeki kimyasallar, drenajın uygun yapılmaması nedeniyle beton üzerine dökülmesi, beton için olumsuz bir etki yaptığı bilinmelidir. Ayni noktaya damlayan besin eriyiği, betonun bağlayıcı özelliğini kaybetmesine ve dolayısı ile betonun çürüme tabir edilen bozulmasına sebep olmaktadır. Balkonlarda seramik olması da durumu değiştirmez. Seramik etkilenmez ama aralarındaki bağlayıcı derzler, çözülerek asitlerin betona ulaşmasına sebep olabilir. Bilhassa Sülfürik asit, resmen betonu parçalamaktadır.

Drenajın çok iyi yapılması, geri dönüşüm tankına eksiksiz dönmesi sağlanmalıdır.

ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2014, 12:27   #667
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-03-2013
Sayın ateşkaptan çok önemli bir konu uyarınız için çok teşekkürler. Kışın teras üstümüze yağardı siz uyarmasaydınız.

sedail ve leventali beğendi.
STLMS.DZMN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2014, 09:30   #668
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-03-2013
Organizasyondan ses yok. Bir sıkıntı mı var?

fagu03 ve leventali beğendi.
STLMS.DZMN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2014, 18:58   #669
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
Elimdekilerle son kalanlardan hazırladığım 2.5 lt eriyikten 1 lt kaldı sabırsızlıkla bekliyorum.

leventali beğendi.
sedail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2014, 13:14   #670
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Merhaba sayın Leventali ;

Benım sormak ıstedıgım bır konu var ben degısık tohumlar getırmeyı dusunuyorum ılgınc olan sebze tohumları bunun yanı sıra standart olarak nıtelendırecegımız dıger tohumlar.
İlginç tohumlar derken ornegın su kabagı sus kabagı gıbı tohumlar bunlar ıcınde bır organızasyon yapalımmı dıyerek sızınde fıkrınızı almak ısterım zıra sızın bılgılerınız benım ıcın oldukca onemlı.

Saygılarımla.

leventali beğendi.
thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 23:28   #671
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2014
Levent beyden haberi olan var mı ? Hasta **** önemli bir sorunu yoktur inşallah.

leventali beğendi.
hsnsdt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2014, 12:20   #672
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Herhangi bir sıkıntı olmaz merak etmeyin,

Kendi işleri de yoğundur, organizasyon için de zaman ayırmak zorunda kalıyor,

ama önce kişisel işi önemli bence,

belki malzeme temininde gecikme de olabilir,

temin ettiği firma da gecikme olabilir,

en kısa zamanda kargolar elinize geçer bence,

bu Organizasyon'u dahada tecrübeli yapacak,

eminim

Temennim sağlığında bir şey olmasın yeter ki...

volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2014, 21:22   #673
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2014
arkadaşlar acele etmemize gerek yok ürünler temin edildiğinde 11 veya 12 ayda sistemlerimizi kuracağız.Ağustosta sera kurmacağız sanırım..

zekiabbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2014, 21:29   #674
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

endişemiz Levent beyin sağlığından yana ürünleri düşünmüyoruz, ücretleri bile yatırmadan Levent beyin malzeme temin etmesini kimse istemez kendisi sıhhatte olsun listeler hazır zaten mutlak bir iş yoğunluğu yaşıyordur şehir dışındadır geldiğinde operasyona devam ederiz.

STLMS.DZMN ve leventali beğendi.
Eski 15-07-2014, 00:19   #675
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2014
s.a. abilerim kardeşlerim yaklaşık 2 haftadır forumları takip ediyorum önümüzdeki hafta bende balkonumda bir deneme yapıcam fakat evsera diye birşey var bi şurup hazırlamışlar besin olarak bitkiye onu veriyorlar besini kendimiz hazırlamaktansa onu kullanmamız ne kadar sağlıklı acaba aranızda kullanan sonuç alan varmı

leventali beğendi.
omerilhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 01:49   #676
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2014
Sayın Ömer İlhan öncelikle aleyküm selam bahsettiğiniz ürünü bende çok gördüm topraksız tarımı ilk tanırken youtube videoları o kadar fazla ki yalnız çok fazla ticari kaygıyla yapılmış videolar yanlış bilgiler var buna rağmen eminim bu ürünle bitki yetiştirilebilir sonuçta adamlar denemişler yetiştirmişler. Bu ürünü kullanmak bu işi ne kadar öğrenmek istemekle alakalı ben ilk olarak Kudret hocamdan 250 litre için 2 tane çilek kiti aldım o zaman sadece çilek yetiştirecektim sonra dedim domateste yetiştireyim derken salatalıkta olsun sonra biber neyse kudret hocamdan aldığım tavsiyelerle aynı eriyik ile yani ilk aldığım çilek kitiyle domateste yetiştirdim salatalıkta ikinci kiti sülüsyon haline getirmeden Levent Ali abinin element organizasyonuna katıldım elementler gelince şimdi domates ve çilek olarak kendim hazırlıyorum eriyikleri çilek eriyiği ile çileklere domates eriyiği ile domates biber ve salatalıkları besliyorum sonuç olarak siz isterseniz evsera denilen ürünü ister buradaki bazı ustaların ki tek isim değil bir kaç isim var ücreti mukabilinde kit hazırlayan tercih edebilirsiniz isterseniz de besin elementlerini temin edip kendiniz hazırlarsınız başta da dediğim gibi bu sizin bu işi ne kadar öğrenmek istemenizle alakalı. Saygılar...

alitezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 07:29   #677
Ağaç Dostu

Çok çok güzel açıklamışsın ali bey,

kısaca bu.....

leventali beğendi.
Eski 15-07-2014, 13:16   #678
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2014
Teşekkürler, Kudret hocamla görüşcem

leventali beğendi.
omerilhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 20:10   #679
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Selamlar.
Bence ilk başlayacakların hazır besin kitleriyle başlamalarında fayda var.Çünkü öncelikli hedef bitki yetiştirmeyi öğrenmek olmalı.Sonuçta çok fazla büyüyen ve çok fazla ürün veren bitkilerle uğraşmak zorunda kalıyorsunuz.Iyi bir besin kiti ile ilk yetiştiriciliği yaparsanız en azından kendi hazırladığınız karışım ile farkı görebileceğiniz bir örnek olur.

Artı bu evsera olayı biraz abartı değilmi.Adam bu işin mucidi olarak tanıtıldı.Reklam işte.
Tüm topraksız tarım severlere selam.

sedail ve leventali beğendi.
oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2014, 23:06   #680
Ağaçsever

Sayın Levent beye telefonla ulaşabilen var mı arkadaşlar ?

leventali beğendi.
Eski 25-07-2014, 20:52   #681
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leventali Mesajı Göster
Tüm üyelere merhabalar.

Öncelikle bu siteye emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Tarsus'tayım. 3. katın damında (bizim buralarda çatı olmadığı için çatı alanı düz boşluktur, 'dam' denir) 12 m2 amatör bir sera yapacağım. En başından gerek resimli, gerek çizimli (elimden geldiği kadar) gerekse maliyetini burada paylaşarak bir nebze olsun çorbada tuzum olsun istedim.

Teorik olarak en az 10 çeşit profilden çizim yaptım. Her çizimim sitedeki bir başka arkadaşımızın denemesi sonucu karşılaştığı olumsuzluk nedeniyle değişti. Araştırırken de daha ekonomik malzemeler bulabildim. Ha deyince yapmamayı da aç gözlülüğün nelere kadir olduğunu da yine bu siteden öğrendim. Zira seraya ilk çizdiğim projelerle, ilk uygulamaya sokmayı düşündüğüm boru adetleriyle şu anki durum 10/1 oranında. Tabi bu da maliyeti o kadar düşürdü demektir.

M2'sinden de anlaşılacağı üzere ticari bir kaygısı olmayan bir sera. Kendim yazılımcıyım. Bu bölgede görüştüğüm seracıları program yazmaya ikna edememiştim. Bu vesile ile bu amatör seranın otomasyon programını da yazacağım. 1 yıl gibi deneme yanılmaları içeren bilgileri elimden geldiği kadar burada paylaşacağım.

Sera kurma fikri başladığından bugüne değişmeyen tek şey seranın ölçüsü oldu. Ne uzadı ne kısaldı. Bu sera da farklı ürünleri yetiştirmeyi deneyeceğim. Elbette sitede bu konuda uzman olan üstadların da yardımıyla. Şems'e sormuşlar en iyi neyi bilirsin diye, o da "Haddimi bilirim", demiş. İşte ben de haddimi bilerek, bildiklerimi, uyguladıklarımı paylaşmaya çalışacağım. Peşinen yazıyorum ki, polemiklere düşmemek için.

Serada:
3 adet 3m 110'luk Pis su borusu,
1 adet 3m 150'lik pis su borusu,
1 adet 3m 80x80 yağmur suyu oluğu bağlantısı
1 adet 250 lt'lik depo olacak.

Biraz önce bahsetmiştim. 2 ay önce başlasam 110'luk borudan 24 adet kullanmayı düşünüyordum. Olmaz mı olur. Ama önce pişmeli düşüncesini de yine bu forum sayesine öğrendim. Hatta söylemesi ayıp, ilk denemeyi aquaponic yapmayı bile düşünüyordum ki, iş icabı Düzce'ye gidip 15 gün kalmam her şeyi değiştirdi. Ben de kendimi tatmin etmek için akvaryum üzerine 1 m'lik 110'luk borudan bir deneme yaptım. Birkaç çiçek, nane ve soğukluk ektim. Çiçek muhteşem çoştu. Naneler 10 cm civarında. Soğuklukları aç gözlü dönemimden kaynaklı, bizim saksıların dibinde yeni baş vermişlerden diktim. Onlarda ne büyüdü ne kurudu.

Nasipse yarın boruları delmeyle başlayacağım. Önce boru düzeneğini kurup, seranın dış profillerini buraya göre ölçülendirmek istiyorum. Tamamen bittikten sonra liste halinde masrafları buraya yazacağım. Karşılaştığım zorlukları da. Bu arada hayat yaşadığım şehre yabancı etmiş beni. Ve şehrimin esnafları da eski esnaf değil artık. Aradığım hiç bir şeyi burada bulamadım. Bulmama yardımcı olan da olmadı. Dünya parmaklarımın ucunda, istedim ki kendi yöremin esnafı kazansın ama nafile. Bir tek evimin karşısındaki su tesisatı satan kişiden yeterince yardım gördüm.

Perlit'i aradım örneğin bilen yok. Bilende de perlit yok. Girdim internete fabrikası 5 km ilerimde. Yani bu yazıyı okuyanlara tavsiyem, kağıdı kalemi alıp elinize, gerekli şeyleri yazıp, önce nereden bulacağınızı araştırın. Yine kendi şehrinizden almaya gayret edin bulabildiğinizce. Mesleğim yazılım ama yine de internetten satışlara soğuğum biraz. Olmayan ürünler için değil ama olanlar için soğuğum.

Fark ettiyseniz borular farklı ebatlarda ve hatta birisi çatı oluğu (kare 4 tarafı kapalı olan). Sebebi hepsi üzerinde denemeler yapmak. Kıvırcık Marul çeşitleri, domates, salatalık ve bazı çiçekler. Çiçekler annemiz için. Eminim benden çok emeği geçecektir sebzelere de. İşin garibi herkesten çok annem heyecanlı. Bakkalından, manavına, camcısından kuruyemişçisine kadar soruyorlar: Gülşen Teyze söyledi, damda suyla sera yapacakmışsın. Pek akıl işi değil ama bekliyoruz bakalım...

Araştırmalarımdan edindiğim bilgiye göre domates köklü bir bitki ve 150'lik borunun bile yeteceğinden şüpheliyim. Deneyip göreceğiz. 70'lik boruda marul yetiştiren bir sürü kişiyi de gördüm sitede. Belki benim aç gözlülüğümden ama bana oldukça küçük geldi. O yüzden ve ileride pişman olmayim ya da başka ürün eker denerim diye 110'luk boru aldım. Yağmur oluğunu ise sadece onda nasıl olacak diye aldım. Şunu söyleyebilirim ki, montaj işçiliği yağmur oluğunda daha fazla olacak gibime geliyor çünkü çoğu birleştirme parçaları onlarda yok. Su borusu kadar esnek hareket edemiyorsunuz. En azından şu anki düşüncelerim o.

Seranın küçük bir bölümünü de soğan, samırsak, maydanoz, tere gibi yeşillikleri ekmek için, ya kasalara içerisine perlit koyarak ya da küçük bir havuz yaparak deneyeceğim.

Tohum da aldım ama direk tohumla değil, fideyle başlayacağım. Tohumu da deneyerek yanılarak büyütmeyi düşünüyorum.

Seranın yarıya kadarı profil, üst tarafı 25 mm su borusunu yarım ay şeklinde bükecek şekilde yapacağım. Sebebi, birincisi maliyet, ikincisi kolaylık. 4 m 25 mm su borusunu 7.5 TL'den aldım. Dedim ya çok çizdim ama kiminde maliyet, kiminde taşıma zorluğu çıktı. Bunu da tesadüf eseri bir videoda seyrettim. 1.5 metrelik 30 mm boruyu yere çakıyorlar ve 25 mm su borusunu yarım ay şeklinde buraya geçiriyorlar. yaklaşık 2,5 - 3 m yüksekliğinde bir sera oluyor.

110'luk boruları 20 cm ya da 25 cm (iki merkez arası) delmeyi düşünüyorum. Hemen bir çok kişi 20 cm delmiş forumda. Bana bir birine çok yakın gibi geldi.

150'lik boruyu 40 cm arayla delmeyi düşünüyorum. Domates ve salatalık ekeceğim oraya.

Bu konuda önerisi olan üyelerimiz olursa memnun olurum.

Bir de bir konuda haddim olmayarak ricada bulunmak istiyorum. Bu yaptığım sera A'sından Z'sine kadar tamamen amatör bir seradır. Burada paylaşmak istememin sebebi bunu herkes yapabilir demek için. İçimizde çok tecrübeli arkadaşlarımız mevcut. Özellikle sera yapımında çalışanlar. Bazen öyle yorumlar yapıyorlar ki amatör seralara, okuyan insan "Yok bu benim boyumu aşar" diyebiliyor ki bu durumu ben de yaşadım forumu okurken. Eğer anne, konu, komşu mahalle baskısı olmasa sanırım bende vazgeçmiştim ki bu benim 15 yıllık hayalim. Toprağım olmadığı için sera yapamadım. Oysa şimdi toprağım yok ama sera yapabileceğim. Bu başlı başına bir mucize zaten. O yüzden çok tecrübeli arkadaşlardan ricam, öneriler de bulunurken içinde bir şeyler filizlenen kişilerin şevkini kıracak, bundan vazgeçirecek aşırı teknik konulardan kaçınmaları.

Yarından itibaren hemen her aşamasını resimleyerek, elimden geldiğince çizerek yaşadıklarımı paylaşacağım. İçinde amatör bir sera yapma fikri olup da yapamam diye çekinen varsa burayı takip etsin. Olabilen en basit anlatımla paylaşmaya çalışacağım. Maddi boyutu da dahil.

Uzun yazdığım için kusuruma bakmayın. Amatörün heyecanı deyin.

Sağlıcakla kalmanız dileğiyle...
Leventali bey eger mumkunse serayi nasil yaptiginizi biraz detaylandirirmisiniz? Borular demir mi plastik mi? O kismini tam anlayamadim. **** esinlendiginiz videonun linki olursa cok makbule gecer. Saygilarimla...

leventali beğendi.
622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2014, 00:07   #682
Ağaçsever

Arkadaşlar sadece ben mi merak ediyorum Levent beyi? Daha önce organizasyon yapan arkadaşlarda telefon numarası vardır ilaha arayıp görüşen varmı ? Sağlık problemi falan mı Allah göstermesin.

leventali beğendi.
Eski 31-07-2014, 00:20   #683
Ağaç Dostu

sedail's Avatar

Ufak bir tatil yapıyordur, bayram sonu haber alırız ümidiyle bekliyorum bende.

leventali beğendi.
Eski 31-07-2014, 00:57   #684
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Iyi bayramlar

Levent Ali`den haber aldim. Iyi, Bayram ertesi teslim icin bir almis, yetistirmeye calisiyor , gelen hafta icerisinde haber alabilirsiniz.
Saglicakla kalin

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2014, 12:49   #685
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2013
Öncelikle uzun süre yazamadığım için sizlerden özür diliyorum. Herkesin geçmiş bayramının da güzellikler içinde geçmiş olmasını ümit ediyorum.

Besin ortaklığına giren arkadaşlardan da ayrıca özür diliyorum gecikme için. Bu gecikmenin ne demek olduğunu, bunu beklemenin ne olduğunu iyi biliyorum çünkü.

Organizasyona adım attıktan sonraki bir takım gerek işle, gerek aileyle ilgili konulardan yaşanan bir gecikme oldu. Organizasyonun en önemsiz gibi görünen parçası olan plastik kovada yaşanan sıkıntı dolayısıyla bir haftalık bir gecikme söz konusu oldu. Bana da lazım olan kovalardan 50 adet sipariş etmiştim ancak gelmedi. Önemsiz gibi görenin kova taşımada son derece kolaylık sağlıyor. Yani o olmadan organizasyonu başlatmış olsaydım hemen her konuda sıkıntı yaşayabilirdik.

Bu aksama sürecinde uzun zamandır peşinde koştuğum işi aldım ve bayram sonu teslimi için anlaşma yaptım. O yüzden tüm bayramı ki bugün de dahil, sabah 5'lere 6'lara kadar çalışmakla geçirdim. Birlikte olduğum arkadaşların ısrarlarına rağmen bayram iznine çıkardım ve tek kaldım.

Yoksa bu işin arasında bir yere bu organizasyonu sıkıştırabilirdik.

Evet aşırı bir iş koliğim. Ama işin içine kızım girdiğinde ona ayıracak her zaman sınırsız zamanım vardır. Ayırdık da. Denizin üstü kesmedi altının da tadına baktık birlikte.

Baktık ki uzaktan gördüğümüz, büyüleyici güzelliğin altında yatan nedenleri görelim. Gördük de. Nedensiz değilmiş o mavi, uçsuz bucaksız, insanı bazen ürküten manzara. Altında bambaşka bir dünya ve yaşam varmış.

Ve gördük ki insanoğlu yerin üstünü berbat etmekle kalmamış, altında milyonlarca canlının yaşadığını görmezden gelip, oralara da el atmış. Hemde hiç farkında bile olmadan.

Hani doğa doğa diyoruz ya, hani manzara diyoruz ya, hani büyüden bahsediyoruz ya bazen: Denizin altını görmeden bu kelimelerin bir yanı eksik kalıyormuş...

Besin için özelden ortaklığa giren arkadaşlara yazacağım. Hala devam ediyorlarsa o sayıda organizasyonu başlatacağım. Önümüzdeki hafta sonuna kadar herkesin eline ulaşmış olur. Kişi sayısı fark etmez 10 kişinin altına düşsek bile artanını kendim kullanırım.

Herkese tekrardan özür, saygı ve sevgiler...
Name:  10492013_10203415254053949_7750039978432703594_n.jpg
Views: 679
Size:  62.0 KB

Name:  10485526_10203415254253954_551784627641577724_n.jpg
Views: 697
Size:  67.0 KB

leventali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2014, 14:13   #686
Ağaç Dostu

levent hocam hoş geldiniz,

evet denizin altı ayrı bir güzel,

insanın çıkası bile gelmiyor değil mi,

ama orada bile bira şişelerini,

çöp atıklarını gördükçe de insan ne öfkesi varsa insanlar üstüne boşaltası geliyor,

şu doğaya insanlardan başka zarar veren de yok ki,

bizim memleketimizde biraz daha fazla, maalesef zarar verme oranı,

neyse,

Form'a renk getirdiniz tekrar dan hoş geldiniz....

Allah'a emanet olun....

leventali beğendi.
Eski 31-07-2014, 18:22   #687
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-12-2012
Levent bey sizi tekrar görmek güzel.
Kızınıza vakit ayırdığınızı görmek daha da güzel. Benim de hem kızım (7) hem de oğlum (3) var ve babalar çocuklarına sizin gibi öncelik vermeli. İş bitmiyor fakat ailemizle birlikte geçireceğimiz zamanlar hızla tükeniyor.

Levent bey, bi önceki organizasyonla bizi çok uygun şartlarla gübre sahibi yaptınız, bunun için tekrar teşekkürler. Vakit bulduğunuzda karışımları nasıl hazırlayacağımızı gösteren videoları da beklediğimiz aklınızda olsun Sonbaharda başlamayı düşündüğüm için biraz tembellik edip sizi beklemek daha kolay geldi Vakit bulamazsanız da sorun değil tabii ki, bi şekilde hallederiz inşallah.

Herkese iyi çalışmalar.

fagu03 ve leventali beğendi.

Düzenleyen beingobserver : 31-07-2014 saat 18:57
beingobserver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2014, 22:47   #688
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2014
Çok başarılı! Tebrikler.

leventali beğendi.
tuffyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2014, 20:02   #689
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
O güzel kızdan her eve lazım . Hele bana çok lazım . Yoksa insan bir işe dalıp dünyayı unutuyor. '' mesela ben ''.Denizin nasıl bir şey olduğunu unutmak üzereyim .

leventali beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2014, 11:53   #690
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Merhaba, hazırlayacağımız formülasyon topraklı tarımda da kullanılabilir mi? Eğer öyle ise bende katılmak isterim.

leventali beğendi.
guppy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024