agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen beingobserver

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-12-2013, 13:40   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-12-2012
Dikey akan su sistem hazırlığı.

Merhaba arkadaşlar.

Dikey akan su sistemi yapıyorum. PVC ya da makul fiyatlarda, sağlığa (kısmen) daha az zararlı PE ya da PP ürün bulabilirsem kullanacağım.

Nerede okuduğumu hatırlamıyorum fakat bitkileri sisteme yerleştirmeden önce bir süre sistemin çalıştırılması gerektiğini, kullanılan suyunda bir çeşit dezenfektan özellikler taşıması gerektiğini okumuştum. Bu konuda bilgisi olan var mı? Sisteme bitkiler yerleştirilmeden önce neler yapılmalı?

İyi çalışmalar.

leoarslan beğendi.
beingobserver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 21:42   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2013
Strawberry towers, aquaponic systems - YouTube
linkteki gibi birşey işinizi görür mü? ben de bu şekilde bir sistem düşünüyorum.
dezenfektan kullanarak neyi dezenfekte edeceksiniz araştırdım biraz ama bulamadım.

leoarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 21:56   #3
Ağaçsever

Cevabınız için teşekkür ederim, ben de benzer sistemler görmüştüm fakat ben bu şekilde hazırlamadım sistemimi. Ben de yine PVC borular kullandım.

İlk mesajımda yazdığım gibi nerede okuduğumu hatırlamıyorum fakat PVC boru sistemi dezenfekte edilmeli diye bir konu gördüğümü hatırlıyorum. Eser miktarda çamaşır suyu katılıyordu sanırım suya, ama kesinlikle emin değilim. Tecrübeli arkadaşlar bilir diye düşünüyorum

İyi çalışmalar.

Eski 30-01-2014, 17:38   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-01-2014
Camasır suyu degilde, hidrojen peroksit(perhidrol) olabilir.
Ben derin su kültüründe cherry domates calısmamda kovalardaki suyu degistirirken 3 litreye 1 ml %50 hydrogen peroxide veriyorum.

omorfi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2014, 17:45   #5
Ağaçsever

Evet, sanırım hidrojen peroksit kullanılıyordu, siz yazınca daha olası geldi.

Eski 30-01-2014, 19:04   #6
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
H202

Hidrojen peroksit, renksiz ve kokusuz bir sıvı olup, suda bol miktarda çözünür. Alkolde de çözünür. Kolaylıkla su ve oksijen vermek üzere bozunur. Saf hidrojen peroksit 1 atmosfer basınçta -0,43°C’de donar ve 150,2°C’de kaynar. Sıvı halde ve 255°C’de yoğunluğu 1,44 g/cm 3 tür. % 90’lık hidrojen peroksit çözeltisi patlayıcı olmamakla beraber % 75’ten % 90’lığa kadar H 2 O 2 ihtiva eden
çözeltiler patlayabilir.

Kaynak: http://hidrojenperoksit.nedir.com/#ixzz2ruGFppvM

Hidrojen peroksidin çok yaygın kullanılışı vardır. % 3’lük çözeltisi mikrop öldürücü olarak kullanılır ve buna halk arasında oksijenli su denir. % 3-6’lık çözeltisi saçları sarartmakta kullanılır. % 30’luk çözeltisine perhidrol denir ve kimya laboratuvarlarında, elektronik sanayiinde kullanılır. % 30-50 arasındaki konsantrasyonlar tekstil sanayiinde pamuklu kumaşları beyazlatmak maksadıyla kullanılır. Kumaştaki renk bozukluğunu elyafın kalitesini bozmadan gidererek etkili bir şekilde beyazlatır. Elde edilen beyazlık fevkalade ve kalıcıdır. Aynı çözelti, kağıt hamurunu, ahşap yüzeylerini, yün, ipek, yağ ve bazı yiyecekleri beyazlatmak için de kullanılır. % 70’lik çözeltisi geniş miktarda organik maddeleri ve anorganik iyonları oksitlemede kullanılır. Derişik hidrojen peroksit deriyi tahriş edicidir.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2014, 19:06   #7
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
ÇAMAŞIR SUYU HAKKINDA İNTERNET BİLGİSİ ;
Çamaşır suyu - Vikipedi

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024