agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2013, 12:10   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2013
Topraksız Gül Yetiştirme

Herkese merhaba öncelikle bu işlere gönül vermiş arkadaşlara başarılar dilerim.

Düzenleyen sckkaya : 04-09-2019 saat 23:44
sckkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 12:32   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Merhaba, olay hakkinda detayli bilgim yok, daha once internette inceledigim Roses - Buy Roses Online, Roses For All Occasions sitesinde hem akansu hem durgunsu tavsiyesi vardi. Durgunsu da yapacaksiniz , bitkinin agirligini dikkate alarak daha baslarken askiya alinmasi ve strafora cok yuklenilmemesi gerek, hava vermeyi unutmayin. Askidaki bitki buyurken straforu ya asagi basacak ya yukari cekecek, tehlikeli olmamasi icin sanirim domateste oldugu gibi askiya almak gerek. Gubre , EV pH icin Kudret Bey ile temas en faydalisi. Basarilar, Engin Kiziltan

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 12:37   #3
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Tebrik ederim

Sayın sckkaya,
Öncelikle cesaretiniz ve girişiminizden dolayı tebrik ederim.
İki zorlu konuya birden girişmişsiniz. Gül yetiştiriciliği ve akan su kültürüyle.

Akan su kültüründe verim yüksek olmasına rağmen sorunlar fazla oluyor. Perlitli ortamı denemeyi düşündünüz mü?

Gül yetiştiriciliği konusunda yeterince kaynak bulmak zor. İsrail ve hollanda da yetiştirildiğini biliyorum. Onlar da tam otomasyonlu bir serada yetiştiricilik yapıyorlar. Türkiyede de samsunda bir sera olduğu forumda belirtilmişti.

Yeni başlayanlara tavsiyem, yeşil soğanla başlayıp marul veya domatesle devam ederek tecrübe kazanmaları.
Kolay gelsin.

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 12:39   #4
Yeni Üye

link için teşekkürler Sn kızıltan

Eski 31-05-2013, 13:17   #5
Ağaç Dostu

Merhaba, yeni bir link var
http://www.lieth.ucdavis.edu/Researc...sRpt99JunB.pdf

Internet baglantimin hizi biraz dusuk indirmedim tam olarak, ama okuyabildigim kadariyla altta 2 inch besin bulundurup fitil islevli bir yapiyal yapmayi basrmislar.
Bu tip system " akilli saksi " olarak var, internette ararsaniz bulursunuz, tartes satiyor. Isterseniz alip deneyin, ise yararsa buyutmesi kolay, sadece vanayi alir plastic kova **** strafor kullanarak buyutebilirsiniz. Eni cok olmayan uzun bir plastic yapida 5 hatta 10 kok icin bir vana kullanir ucuza getirirsiniz. Ben henuz almadim, Turkiye`ye gelince vana alip sksiyi kendim yapacagim, bir iki kok gul diker sonucu bildiririm ama birkac ay surer. Bu system bir cesit durgun su oldugundan EC pH bir defa ayarlanip depoya kondugunda cok uzun zaman kullaniliyor, artip dokulen gubre yok, pompa olmadiginda elektrik istemiyor.Basarilar.Engin Kiziltan

Eski 31-05-2013, 17:36   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Merhaba, yeni bir link var
http://www.lieth.ucdavis.edu/Researc...sRpt99JunB.pdf

Internet baglantimin hizi biraz dusuk indirmedim tam olarak, ama okuyabildigim kadariyla altta 2 inch besin bulundurup fitil islevli bir yapiyal yapmayi basrmislar.
Bu tip system " akilli saksi " olarak var, internette ararsaniz bulursunuz, tartes satiyor. Isterseniz alip deneyin, ise yararsa buyutmesi kolay, sadece vanayi alir plastic kova **** strafor kullanarak buyutebilirsiniz. Eni cok olmayan uzun bir plastic yapida 5 hatta 10 kok icin bir vana kullanir ucuza getirirsiniz. Ben henuz almadim, Turkiye`ye gelince vana alip sksiyi kendim yapacagim, bir iki kok gul diker sonucu bildiririm ama birkac ay surer. Bu system bir cesit durgun su oldugundan EC pH bir defa ayarlanip depoya kondugunda cok uzun zaman kullaniliyor, artip dokulen gubre yok, pompa olmadiginda elektrik istemiyor.Basarilar.Engin Kiziltan

Güzelmiş ilk defa görüyorum teşekkürler.

Eski 31-05-2013, 17:37   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gazeteci28 Mesajı Göster
Sayın sckkaya,
Öncelikle cesaretiniz ve girişiminizden dolayı tebrik ederim.
İki zorlu konuya birden girişmişsiniz. Gül yetiştiriciliği ve akan su kültürüyle.

Akan su kültüründe verim yüksek olmasına rağmen sorunlar fazla oluyor. Perlitli ortamı denemeyi düşündünüz mü?

Gül yetiştiriciliği konusunda yeterince kaynak bulmak zor. İsrail ve hollanda da yetiştirildiğini biliyorum. Onlar da tam otomasyonlu bir serada yetiştiricilik yapıyorlar. Türkiyede de samsunda bir sera olduğu forumda belirtilmişti.

Yeni başlayanlara tavsiyem, yeşil soğanla başlayıp marul veya domatesle devam ederek tecrübe kazanmaları.
Kolay gelsin.

Sn gazeteci28 ilginize teşekkürler aslında ilk denemem

Düzenleyen sckkaya : 04-09-2019 saat 23:45
Eski 31-05-2013, 19:36   #8
Ağaç Dostu

Merhaba
Internetin hizli olmadiginda gec sattlerde yazmayi tercihediyorum.
Su akilli vanadan alirsaniz birtane deneme yapabilirsiniz. Sunlar lazim

Akilli vana 1 adet
30 cm eninde 7 veya 8 cm derin uzun bir sini **** kap
dikeceginiz her kok icin 8 **** 10 litre hesabiyla besin sivisi deposu, bunu 20 litrelik plastikleri birlesik kap haline getirerek yapabilirsiniz, isik gecirmesin.

Siniyi su terazisi ile tam ama tam yatay yapacaksiniz, aksi takdirde iki basta sivi ayni derinlikte olmaz. bunun icerisine yerlestireceginiz saksilar olmali, bunlari yerlestirirken sinini uzerine renkli naylon konacak ki suya isik degmesin yosunlanmasin. bu saksilarin alt tarafinda 1 cm lik ayak yoksa siz yapistirarak yapacaksiniz. Sininin bir yerine vanayi yerlestirecek ve depodan gelen hortumu baglayacaksiniz. Saksilarin altinda delikler olacan, am tas yunu bir parca saksinin dibinda olacak ki kokler siniye gecmesin, hemde alttaki siviyi cekecek bu parca gazlambasi fitili gibi gubreyi yukari iletsin.
Gelelim saksiya ne koyacagiz. Dikimde ilk koklenmeyi kayayunu gibi malzemeden bir kup icerisinde yapacagiz, bunu saksiya koyacagiz ve bosluklari perlit koyacagiz. Bakin kavun icin bitkilerde 2 yaprakli fideyi saksiya koyunca kirilmis tugla ile gerisini dolduruyorlar bu tugla parcalari bir miktar suyu tutabiliyor. Siz gul dikerken zaten koklu olacagindan bu tuglayi kullanabilirsiniz saniyorum. Tugla parcalari fideyi ezmesin zedelemesin yeter zaten hemen askiya alacaksiniz.
Arkadas bunlari sunun icin anlattim, siz 2 veya 4 saksili bir hazir hazir sistemi hazir alsaniz tartes den, denemeniz basarili olursa anlattigim gibi ir sistemle cok ucuza bir vana 10 **** 15 saksi yaparsiniz, bir vana 25 tl civarinda.
Bu sistemin kavun icin olani Hydroponics l AutoPot Systems | Plant Driven l Saves Water l Hanging Baskets l Simple Hydroponic l Aquaponics l Aquaponic l adresinde fotografli olarak var, bunlar tek tek saksili sistemler, tartes sitesinde 2-4-6-8 li sistemler anlatiliyor.
Basarilar dilerim
Engin Kiziltan

Eski 31-05-2013, 19:38   #9
Yeni Üye

Yapmak istediğim otomasyon şu kısımlardan oluşuyor PH, Besin ısısı, sera ısısı ve sera nemi

Düzenleyen sckkaya : 04-09-2019 saat 23:46
Eski 31-05-2013, 20:01   #10
Ağaç Dostu

Merhaba
Arkadas bence siz once basit bir sistemde hidroponik olarak gul yetistirin sonra bu islere girin, pahaliya malolacak size. Ama gul olmazsa cilek , domates, salatalik yapariz diyorsaniz o baska. Gul gibi bitkiler profesyonel olarak literaturde yok gibi. Bulabildiklerim hep akademik denemeler. Internette gordugunuz guzel fotografli Avustralya ve ABD sitelerine guvenmeyin, onlar pazarlamaci sonar pismanolmayin. Once 10 tane yetistir oluyorsa, maliyeti kurtariyorsa otomatik control yaparsiniz, Kudret Bey`i ararsaniz isin bir kismi hallolur sanirim. Basarilar.Engin Kiziltan

Eski 31-05-2013, 20:06   #11
Ağaç Dostu

Merhaba
Peltier maliyeti nedir? Seraniz 100 ile 200 m2 arasindaysa heatpump dene istersen daha ucuza cikar, evine **** dukkanina cok yakindaysa deneme yerin, sera olmazsa evi/dukkani sogutur/isitirsin. Istarsen vakuk tuplu solar su isiticiyi kat kalirifer su girisine baglarsin, 20 derece suyu 80 dereceye cikaracagina 60 derece suyu 80 dereceyi cikarirsin epeyce kalori yani gaz ekonomisi olur. Basarilar Engin Kiziltan

Eski 31-05-2013, 22:37   #12
Yeni Üye

Verdiğiniz fikirlerde değerlendirilebilir teşekkürler.

Düzenleyen sckkaya : 04-09-2019 saat 23:47
Eski 02-06-2013, 18:54   #13
Ağaç Dostu

Merhaba
Internette birkac sey buldum.
Olij roses isimli Hollanda sirketi 4 yil hidroponik gul uretmis ama sonunda toprakda uretime donmus. Sicak havada cok fazla su kullanildigini ve hidroponik uretimde kontrolun cok hassas ve zor oldugunu yazmis.

Bir sitede su bilgiyi buldum :
Yetistirme icin coco peat uygun
pH bitkiye verilirken 5.5-6.5 arasi olmali geri donen sivida pH 6.2-6.9 olursa sorun yok demektir.
EC kuru havada bitkiye verilen suda 1.4-1.6 cikan su 1.6-1.8
rutubetli havada bitkiye verilen suda 1.6-1.9 cikan su 1.9 olmali
Sera ile ilgili birkac resim suralarda var :
Roses 2 Go Florists and A Dozen Roses The Rose Farm Warnervale burada exras yazisina tiklayin acilan listed greenhouses and equipment warnervale yazisina tiklayin sera ve iceride dikim yapilisi fotograflari var.
Engin

Eski 02-06-2013, 19:58   #14
Ağaç Dostu

Merhaba
Bu forum icerisinde shapsough isimli uyeyi "uye listesi " bolumunden bulup istatistiklere tiklarsaniz sonrada actigi konulara tiklarsaniz ilgilendiginiz konu orada var.

Konunun adi :serada ve acik alanda cicek uretimi ve pazarlama teknikleri

Manifesto adli kullaniciya ozel mesaj atarak da sorabilirsiniz kendisi yukarida adini verdigim konuya Adana`da yapilan topraksiz kesme gul seralarinin fotgraflarini koymus
Engin

Eski 05-06-2013, 13:49   #15
Yeni Üye

Teşekkürler...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024