agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-05-2013, 13:47   #1
Yeni Üye

gandalfmk's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Akan suda marul yetiştirme

Herkese merhaba,

Akan suda, A tipi bir düzenekte marul yetiştirmeyi düşünüyorum. Üstatların da yardımıyla bazı sorularıma cevap bulmaya çalışacağım.

Başka bir tabirle "haydi hep birlikte bana bir sera kuralım"

Bilgi: Sera deneme için ancak temelinde ticari amaçlı olacak.

Aklıma ilk takılan sorular şunlar:
1- Her bir kanalda dolaşacak olan suyun debisi ne olmalıdır? (pompa seçimi için önemli)
2- 110'luk mu 70'lik boru mu seçilmelidir? Neden?
3- 2 metrelik A harfinde bacak açıklığı 1 m olan örnekler var. Marullar bu şartlarda yeterli güneşi alabiliyorlar mı? Yoksa daha mı geniş olmalı? (bence en doğru soru: A harfinin uygun tepe açısı ne olmalıdır?)
4- Bir katlı sistemle diğeri arasındaki boş mesafe (yani yürüme yolu) ne kadar olmalıdır? (örneğin fabrikalarda ideali 80 cm. dir, Sera için 60 cm. düşünüyorum)
5- Tüm bitkilerin aynı şartlarda beslenebilmesi için bir boru hattının uzunluğu max. kaç metre olmalıdır? (bu konu pompa seçimi ve su tesisatının maliyetini etkileyecek, beslenmede sorun yaratmayacak en yüksek değer seçilmeli)
6- Borulara bitkiler için delinecek deliklerin birbirlerine olan uzaklıkları ne kadar olmalıdır? (30 cm olarak düşünüyorum)
7- Her 3 metrede bir ayak (A harfi şeklinde) düşünüyorum. Boruların esnemesi bakış açısıyla; yeterli midir?

İlerledikçe detaylandırmaya çalışırız...
Yardımlarınızı bekliyorum.

gandalfmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 16:57   #2
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
70 lik pvc boru kıvırcık için yeterli,akış debisi çok şiddeten ziyade süreklilik gerekli
yapılan sistemde güneş alımı çok önemli bir ön çalışma yapıp büyük sisteme geçmeli
nft sistemi araştırmanızı tavsiye ederim gübre harcaması ve hastalık oluşumu min seviyede

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024